kniha » Signály z vesmíru
má v knihovně 13
hodnotilo: 5
34%
Signály z vesmíru

Kurt Sandner

Signály z vesmíru

Kategorie: sci-fi

originální název: Signal aus dem Weltall

vydání: Nakladatelství politické literatury 1962; Vydavateľstvo politickej literatúry 1962


Informace / Anotace ke knize: Signály z vesmíru

Děj románu se odehrává v západním Německu (Německo vzniklé z okupačních zón spojenců) koncem 50. let 20. století. Hlavním hrdinou je introvertní neprůbojný vědec Wulf, který působí jako asistent fyziky na místním vzdělávacím institutu. Žije v malém zapadlém městečku, kde intelektuální vrstvu představuje on a lékárník. Úspěch sovětů v dobývání vesmíru (sputnik, ofocení odvrácené části Měsíce) a nevzdělanost místních jej přiměje k tomu, že postaví přijímač pro příjem signálů z ruských družic. Namísto toho však zachytí jiné signály, které nemají s Ruskem nic společného a zdá se, že přicházejí z jiných světů. Pokouší se rozluštit signály, prodat práva na výrobu přijímače. Do cesty se mu postaví protikomunistická hysterie mocenských struktur (tehdy v USA aktuální případ manželů Rosembergových, kteří prozradí Rusku stavbu atomové bomby).
Román je pozoruhodný tím, že vykresluje tehdejší poměry v Západním Německu, kde ještě doznívá válka a současně propuká protikomunistická hysterie. Společně s hrdinou prožívá čtenář vzrušující chvíle v pokusech o rozluštění mimozemských signálů. To je prvek scifi, který dělá z románu napínavý příběh. Alternativu můžeme hledat v scifi filmu Kontakt.

V kontextu tehdejší doby bylo možné z pozice socializmu vysvětlovat román jako důkaz, že v kapitalizme je potlačována tvůrčí činnost vědců. Kdo si přečte román, zjistí, že je o něčem jiném.

autor annotace: Aristote

 WebArchiv - archiv českého webu