kniha » Poslední pán Prstenu
chce si přečíst 1 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 26
hodnotilo: 19
74%
Poslední pán Prstenu

Kirill Jurjevič Yeskov

Poslední pán Prstenu

kniha patří do světa: Středozem

Kategorie: fantasy

originální název: Poslednij kolcenosec
originál vyšel: 1999

vydání: Fantom Print (web) 2003

odkazy: 2x [recenze], 2x [ukázka]Informace / Anotace ke knize: Poslední pán Prstenu

Anotace:
J. R. R. Tolkien ve svém Pánu prstenů představil čtenářům příběh dobra a zla. Boje, ve kterém se krásní a ušlechtilí elfové a hrdinští lidé jako spojenci staví proti skřetům proti skřetům, pokřiveným a zkaženým lidem i stvůrám temnot v čele se samotným Sauronem. Po těžkých a úporných bojích za cenu nesmírných obětí je zlo poraženo a konečně může nastat čas míru.
Pán prstenů je překrásným příběhem, který místy působí tak živě, jako by to nebyl jen vymyšlený příběh profesora angličtiny z deštivé Anglie, ale spíše jakási prastará báje založená na historických skutečnostech. A sám Tolkien by byl spíše historikem a badatelem, který posbíral útržky prastarých kronik, a podle nich se sestavil příběh. Příběh o hrdinství, lásce a obětování se pro jiné.
Středozem se stala Tolkienovou doživotní láskou i posedlostí. V dechl jí život, přiřadil zvířectvo i rostliny. Zalidnil je rasami a národy, z nichž každý má svůj osobitý vzhled, jazyk a historii. Popsal ji do takových detailů, že prostě není možné, aby skutečně neexistovala.
Když tedy připustíme, že by opravdu někde a někdy mohla taková Středozem být, pojďte ještě dál. Co když se tam neodehrálo všechno tak jak profesor popisuje? Ne, Tolkien by nikdy nelhal. Ale co když v pramenech ze kterých čerpal, byla jen jedna verze událostí. Vždyť historii přece píšou vítězové. Poražení mají totiž většinou úplně jiné starosti. A když uplyne dost času, může se stát, že verze vítězů se stane obecně přijímanou pravdou.
Přesně takto se na Pána prstenů díval i Kiril Yeskov. I jeho napadlo, že vše mohlo být docela jinak. Jeho Poslední pán Prstenu je příběhem z druhé strany. Na příběhu umbarského lékaře doprovázeného orkským válečníkem ukazuje poslední válku o Jeden prsten v úplně jiném světle. I tady se setkáváte s Arwen, Galadriel a elfy, s Aragornem i Faramírem, Gandalfem, Sarumanem i nazgúly a Sauronem. Ale nikdo z nich není takový, jakého ho znáte.
Vstupte proto bez předsudků do této Středozemě Kirila Yeskova a nechte se unášet jeho příběhem. Protože i takhle se to mohlo stát…

 

Externí odkazy:

[recenze] FantasyPlanet
[ukázka] Topzine
[ukázka] Neviditelný pes
[recenze] Fandom.sk (Ferko)WebArchiv - archiv českého webu