Gardner Raymond Dozois
To nejlepší ze science fiction II.
Druhá reprezentativní ročenka
originální název: The Year's Best Science Fiction: Ninth Annual Collection
originál vyšel: 07/1992
odkazy: 1x [recenze]
Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé
| [17] Lucc | 22.05.2026 09:34 | |
|---|---|---|
@PMarek[16]: Je to tak. | ||
| [16] PMarek | 21.05.2026 21:34 | |
|---|---|---|
@Lucc[14]: Wollheimovy ročenky znám a mám. mrzí mě, že dnes už se takových výběrů typu Best of nedočkáme. Obecně antologie nefrčí, magazíny s kratšími pracemi zhynuly na úbytě… Ti, kdož se dříve pokoušeli na tomto poli vydávat, už to pod tlakem trhu vzdali. Je to smutné, ale chápu to. Já už se na stará kolena nenaučím číst v originále. Ale pro mladé to může být motivace, nebýt limitován jen překladovými tituly. V mém případě – pozdě bycha honit… :-( Na druhou stranu, kam bych to doma všechno dával, musím mít úplně všechno a ničeho se nedokážu zbavit. A dostávám se do stavu, kdy potřetí čtená kniha je pro mě stejně napínavá a zvraty překvapivé jako poprvé. Sice předzvěst senility, ale zase je stále co číst a objevovat. | ||
| [14] Lucc | 13.05.2026 11:30 | |
|---|---|---|
Jo jo, přesně. Popletl jsem si jména, díky za doplnění. https://www.legie.info/autor/3098-donald-a-wollheim/knihy#zalozky | ||
| [13] sicco | 11.05.2026 21:58 | |
|---|---|---|
6 | ||
| [12] sicco | 11.05.2026 21:57 | |
|---|---|---|
@PMarek[10]: a tak ne, Wollheim se jmenoval a u Laseru vyšlo 5 ročenek | ||
| [11] sicco | 11.05.2026 21:52 | |
|---|---|---|
@PMarek[10]: Laser několikrát změnil majitele. Dříve vznikly ročenky od wieldheima nebo jak se ten chlap jmenoval. Zkus si vyhledat To nejlepší ze science fiction tady v databázi. | ||
| [10] PMarek | 11.05.2026 19:51 | |
|---|---|---|
@Lucc[9]: „Laser taky vydal tuším 4 year's best antologie (1 brožovanou a 3 vázané?) od Dozoise“… ??? Které antologie máš na mysli? Laser vydal 2 brožované Strahanovy ročenky, jinak mě nic nenapadá. Můžeš prosím upřesnit? | ||
| [9] Lucc | 11.05.2026 11:55 | |
|---|---|---|
@FerryH[7]: Ty kráso, co se toho válí… To je až děsivé. Přitom třeba II. je už fakt slušně přeložena. Jednička taky nebyla na devadesátkové poměry přeložena nějak strašně. Za mne toto byly fakt jedny z nej antologií. Laser taky vydal tuším 4 year's best antologie (1 brožovanou a 3 vázané?) od Dozoise, ale tam jsou povídky mnohem delší – a proto povětšinou nudnější. Tyto jsou mnohem pestřejší. No a pak vyšla spousta dalších, ale musím říct, že zrovna toto výběry mi sedí snad nejvíc. Jsou pestré, občas i s přesahem do fantasy nebo hororu, délka povídek je od docela krátkých až po novely (ale ty jsou většinou super, ne jako jinde). Prostě tyto mi fakt sedí, stejně jako ty od Datlowové a Wildlingové. Možná je v tom i trocha nostalgie. Přece jen mne to dost formovalo. | ||
| [8] Lucc | 11.05.2026 11:53 | |
|---|---|---|
@sicco[6]: Já je mám nakoupené ještě z 90. a 00., všechno v antikvariátech. Nové věci jsem téměř nekupoval, jen nějaké tehdejší srdcovky, třeba GRRM a hlavně magazín F&SF, jehož jsem byl dokonce předplatitelem. Vracím se ke starým věcem a čtu znovu, protože si to stejně nepamatuju a jsem líný chodit do knihovny pro nové věci a moc chudý a líný na to zjišťovat, co stojí za to, abych si dopřával nové knihy. | ||
| [7] FerryH (editor) | 09.05.2026 07:05 | |
|---|---|---|
@sicco[6]:
v antikach to je dostupne doslova za par kacek> | ||
| [6] sicco | 08.05.2026 21:13 | |
|---|---|---|
@Lucc: Vidím to tak, že v té době se učilo vydávat knihy spoustu lidí za pochodu. Divoké devadesátky. Mimochodem, kde sháníš tyhle staré kusy? Mám rád tyhle starý sborniíky, zvlášť když nové skoro nevychází. | ||
| [5] Gaarq (editor) | 15.12.2017 07:56 | |
|---|---|---|
@Pista[3]: to jsme byli mladí, nějaká hrubka či podivný překlad nám vrásky nedělali ;) nemesis se mi tehdy líbila kvůli jiné úpravě než měla ikarie, tehdy se mi tam zdály i lepší knižní recenze (za objektivitu tohoto tvrzení nic nedám), pro mě totální novinkou byly tehdy recenze her (ač jsem je sám nehrál). u téhle knihy si nepamatuju žádné drama stran provedení, ale to bude tím, že jsem to četl jen jednou a tehdy. že bych si dal dávku nostalgického masochizmu? | ||
| [4] barbar (editor) | 14.12.2017 21:20 | |
|---|---|---|
@Pista[3]: Všechno zlé je k něčemu dobré; začínala v ní Jana Šouflová. A jak se vypracovala! | ||
| [3] Pista (editor) | 14.12.2017 21:17 | |
|---|---|---|
@barbar[2]: @gokudo[1]: Matně si pamatuju, že mě se svojí "kvalitou"hrozně štvala Nemesis. To byla síla i na devadesátky. | ||
| [2] barbar (editor) | 12.12.2017 22:13 | |
|---|---|---|
@gokudo[1]: Někdy pěkně brutální. :) Ale já se tehdy taky učil za pochodu. | ||

