kniha » Silmarillion
v Top10 50 | chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 7 | má v knihovně 409
Silmarillion Více vydání = více obálek.

J. R. R. Tolkien

Silmarillion

Mýty a legendy Středozemě

kniha patří do světa: Středozem

Kategorie: fantasy

originální název: The Silmarillion
originál vyšel: 1977

vydání: SFK BC VÚMS Praha 1990; Mladá fronta (web) 1992; Mladá fronta (web) 2003; Mladá fronta (web) 2003; Slovart (SK) 2003; Argo (web) 2008; Argo (web) 2008; Slovart (SK) 2013

odkazy: 1x [recenze]


Komentáře:
Hugo  | ***** 31.01.2006 00:00

Kniha kvalitní ale není tak čtivá jako serie Pán prstenů. Nicméně každý tolkienista by ji měl mít …

Olorin  | ***** 22.08.2006 10:43

Asi nejlepší Tolkienova kniha, která opravdu není pro každého. Člověk k ní nesmí přistupovat jako k obyčejné fantasy knížce, ale jako k Mýtu. Pár stran knihy by dějem vystačily pomalu na dalšího PP a proto je složitější tuto knihu číst a vyznat se v ní…

magio  | ***** 05.04.2007 16:21

Tato knížka vypravuje legendy a báje odehrávající se ve slavné Středozemi známého anglického profesora angličtiny J. R. R. Tolkiena. Silmarillion patří k tomu absolutně nejlepšímu, co jsem zatím četl. Je vidět, že každý příběh byl psán s neobvyklou láskou a pečlivostí. Toto dílo společně s trilogií Pán prstenů a knihou Hobit řadím do své knižní hitparády. Přestože jsem už přečetl mnoho románů, tyto mezi nimi vynikají.

Ignus  | ***** 27.12.2007 14:29

Jedna z mála knih, které jsem přečetl dvakrát. Na poprvé mě úplně minula. Možná proto, že ač se jedná o fantasy, je dost těžká na čtení. Každá kapitola by vydala na samostatný romám. Podle mého názoru se jedná o jedno z nejzásadnějších děl žánru. Existuje pouze málo knih podobného formátu a síly.

Jajoch  | ***** 05.07.2009 18:43

Stephen King v knize O psaní říká o Silmarillionu, že je to „kulhavý epos“. Nejdřív jsem mu to měl za zlé a memoáry o řemesle jsem málem vztekle zahodil, ale s postupem času mi došlo, že je to vlastně pocta. Silmarillion je kulhavý epos. A právě v tom, co zůstává nedořečeno, v náznacích a skrytých dějích se ukrývá síla tak brutální, že těm, kdo si tohle dílo přečtou a zorientují se v něm, už zůstane někde uvnitř navždy…

firen  | ***** 25.07.2009 19:12

Kniha, kterou si nepřečíst, by byl hřích. Opravdu se mi libíla. Dokonce více než samotný pán prstenů. Nelze než doporučit.

Iktorn  | **** 11.12.2010 19:39

Ja som na konci už nevedel kto je koho brat, otec, sestra, mama. Toto je kniha skutočne len pre štamgastov pána Tolkiena.

tartan  | ***** 23.03.2011 13:16

Tolkienov „majsterštyk“ a biblia všetkých tolkienistov. Do posledného atómu vycizelovaný súbor príbehov, tvoriacich a vyplňujúcich niekoľko tisícročí staré dejiny Stredozeme, od jej vzniku až po Vojnu o Prsteň. Rozsahom neveľká kniha (niečo cez 300 strán) je pritom tak neuveriteľne hutná, zaplnená toľkými príbehmi, osudmi a postavami, že by vydala na niekoľko sérií typu Pána prsteňov (a X – doplň dľa ľubovôle – fantasy sérií). Je pritom veľkým paradoxom, že toto Tolkienovo životné dielo vyšlo až po jeho smrti.

Dilvermoon  | ***** 12.04.2011 11:32

Komentovat Silmarillion by dnes už bylo jako nosit skřety do Morie nebo elfy do Amánu. V roce 91 se mi do ruky dostalo vydání 90 pro Parcon (už jsem ho z ruky nepustil a mám dosud). Po měsíci následoval těžký výron kotníku a tak času habakuk. Během marodění se mi podařilo přelouskat záplavu miniaturních písmenek a spokojenost veliká. Když jsem po několika letech četl oficiálnější vydáni v překladu paní Pošustové, tak bylo opravdu zajímavé překlady porovnávat. Ten z roku 90 od „kolektivu překladatelů“ se mi zdál takový květnatější, zauzlovanější, od paní Pošustové zase strožejší, čtivější. Ale oboje stojí za to. Otázka do diskuse: je známo, kdo se skrývá za „kolektivem překladatelů“? Celkem by mě to zajímalo. Přece jen, jednalo se o záslužný čin. :-)

Lucc  | ***** 01.06.2011 12:17

Jako pubertální mladík s romantickým srdcem a velkými ideály jsem tuto knihu miloval snad ještě víc než Pána prstenů. Je tak vznešená, dobro je tak jasně dobré a zlo tak (ne)jasně zlé… Ve vyšším věku, když mne spousta ideálů opustila, už to sice není při čtení Silmarillionu úplně ono, ale pořád musím ocenit komplexnost a bohatost světa Středozemě. Kam se na něj hrabou ostatní autoři, snad až na pár výjimek.

samuelk  | ***** 27.05.2013 15:16

Naozaj pestrá kniha, obsahuje veľké množstvo príbehov bájnej Stredozeme, ktorú Tolkien postupne vymýšľal a zdokonaľoval vo svojich príbehoch. Je až neuveriteľné, ako mohol mať človek ako on také obrovské množstvo fantázie na vytvorenie vlastnej mytológie, bájí či legiend. Aj napriek okúzleniu Hobitom (ktorý je skôr rozprávkou než fantasy románom, v ktorom výťazí dobro nad zlom a všetci nepriatelia sú potrestaní) pokladám Silmarillion za najlepší Tolkienov výtvor, ktorý sa jednoducho nikdy nedá ani nebude dať napodobniť.

vpadysak  | ***** 30.11.2013 18:51

Pozoruhodné na tejto knihe, okrem iného, je hneď úvodné rozprávanie AINULINDALË- Hudba Ainur o vzniku Sveta…

Neferit  | nehodnoceno 03.07.2014 19:01

Kdysi jsem Silmarilion přečetla najednou… no, a docela mi to stačilo. Budu teď ve všech těch nadšených komentářích asi vypadat jako kacíř, ale něco tak k uzoufání zdlouhavého aby člověk pohledal. Kdybych se tehdy nechtěla prokousat až ke kapitole o Berenovi a Lútien, tak to po prvních několika stránkách odložím zpátky do knihovny. No a když už jsem se dokousala až tam, tak už mi přišlo hloupé do nedočíst až do konce.

Pro fanoušky Tolkiena určitě povinná literatura – taková učebnice kultury a dějin Středozemě (což by korespondovalo se zdlouhavostí – ještě jsem neměla v rukách učebnici, která by byla čtivá). Ostatním bych to doporučila jedině v případě chronického přebytku času a chronického nedostatku čehokoliv čtivějšího.

Gaarq  | ***** 25.03.2016 15:12

pro konstruktéry kultur a jazyků je to koncentrovaný orgazmus. tolkien ukázal celou šíři možností, motivací, cílů, nástrojů; předvedl sílu své fantazie a fabulace. hudbu ainur považuji za jeden z vůbec nejúžasnějších nápadů ve fantasy vůbec.

trudoš  | ***** 25.08.2019 04:11

Legendy Středozemě s veškerou možnou epikou, jakou si jenom lze představit. Těžké pro mě bylo prokousat se prvními cca padesáti stranami, jež poeticky vykreslují vznik světa a všechno co s tím souvisí. Pak už ale naprosto skvostná jízda, kdy jedna epochální událost střídá druhou a válečné konflikty jdou až na samotnou dřeň, přičemž vyprávění rámuje tragika hodná nejlepších řeckých dramatiků. J. R. R. Tolkien měl zkrátka perfektní cit pro literární formu, takže i když si člověk uvědomuje, že to všechno tahá z kouzelného klobouku, působí to neuvěřitelně autenticky, málem lépe, než naše vlastní mýty.
Je to ale rozhodně čtení spíš pro fanoušky, než pro běžné konzumenty, protože je poměrně důležité mít k tomu všemu vztah. Zároveň nejde o klasické fantasy čtení, kdy skupina dobrodruhů zachraňuje svět – tohle je komplexní historie fiktivního světa, která ohromí svou propracovaností a dokáže pohltit jednotlivými epizodami i celkově starosvětským pojetím. Spisovatelův opus magnum, o tom žádná.

louza  | ***** 29.11.2023 09:04

Mám-li říct název jedné jediné knihy. Řeknu : Silmarillion.WebArchiv - archiv českého webu