kniha » Tichým krokem kráčí strach
chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 1
hodnotilo:
0%
Tichým krokem kráčí strach
Sestavil/i:

Stanislava Pošustová

Tichým krokem kráčí strach

Čtyři horory napsané ženami

Kategorie: horor - antologie

vydání: Argo (web) 2002Zdvižený závoj
Cecílie de Noël
Modlitba
Později

Úplné informace najdete pod záložkou povídky
Informace / Anotace ke knize: Tichým krokem kráčí strach - Čtyři horory napsané ženami

V tomto malém výboru strašidelných příběhů představujeme „archivní“ povídky tří anglických a jedné americké autorky, jejichž dílo je u nás méně známé, než by si zasloužilo. Platí to především o vynikající spisovatelce 19. století George Eliot – její stěžejní kniha stále čeká na český překlad -, ale i poevropštělé Američance Edith Wharton, autorce dodnes vysoce ceněné angloamerickou literární kritikou. Zato Violet Hunt nebo Lanoe Falcner zná dnes už jen pár odborníků, a přece nacházíme v jejich fantastických povídkách přesvědčivost a podmanivost, a paradoxně i věčnost, jakou bychom těžko hledali v naší literatuře přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Jestliže Cecílie de Noël se dá číst jako velká a obdivuhodná obhajoba náboženské víry v časech, kdy si světské myšlení troufá vyřešit i otázky člověka přesahující, Motliba se drží při zemi a rafinovaně předvádí prodloužený čas a s ním spojené hrůzy jednoho neobyčejného, ale možná i docela obyčejného manželství. Zcela jiný je Zdvižený závoj, vynikající bohatou obrazností, osudovým tónem a zdobným stylem – poukazuje k tradici gotických románů a je prózou bytostně romantickou, zatímco povídka Později už hraničí s žánrem detektivky a přenáší nadpřirozeno do střízlivého světa byznysu a moderních vynálezů.
Povídky těchto spisovatelek se v mnohém liší, a přece je něco spojuje: nestříká v nich krev ani jiné tělesné šťávy, hrdinky nejsou čtvrceny dlouhými noži a ze hřbitovů do měst netáhnou zástupy oživlých mrtvol; o to jemnější, účinnější a snad i děsivější je však jejich individuální pojetí sjednocujícího tématu: viny a výčitek svědomí.

 WebArchiv - archiv českého webu