kniha » Zlatý kompas
v Top10 1 | chce si přečíst 11 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 81
hodnotilo: 103
82%
Koupit knihu:
Minotaur
Minotaur
Fantasya.cz
Zlatý kompas Více vydání = více obálek.

Philip Pullman

Zlatý kompas

Kniha vyšla i pod názvem:
Světla severu
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Jeho temné esence
díl v sérii: 1

Tato kniha je částí i jiných knih: Jeho temné esence

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež - audiobook - podle filmu/zfilmováno

originální název: The Golden Compass
jiný (obecně známý) název: Northern Lights
originál vyšel: 1995

vydání: Classic 2002; Ikar (SK) (web) 2003; Argo (web) 2007; Argo (web) 2007; Ikar (SK) (web) 2007; Argo (web) 2008; Argo (web) 2018; Argo (web) 2021

odkazy: 8x [recenze], 1x [film]SERIE: Jeho temné esence
[1] Zlatý kompas
[2] Jedinečný nůž
[3] Jantarové kukátko

Neřazené díly série

Informace / Anotace ke knize: Zlatý kompas

Žije v Oxfordu ale tajenka jejího příběhu se skrývá na Severu. V modré ledové krajině, kde se může stát cokoli. Tam odkud vychází záře. Tam, kde se ztrácejí děti.

Dívenka Lyra, krásná, samostatná a divoká ve svých jedenácti letech má před sebou mrazivou cestu. Víc než na magii musí se spolehnout na svou odvahu a fantazii.

A na svého daemona.

Trilogie, jejíž první díl držíte v rukou, nadchla chladné Angličany. Poslední díl získal dokonce jako první dětská knížka v dějinách prestižní literární cenu. To se nepovedlo ani Joan Rowlingové s Harry Potterem. Zfilmovat Lyřin příběh se chystá New Line Cinema, společnost, která oslnila tím, jak zvládla Tolkienova Pána prstenů.

S fantasy je to jako s hudbou. Často se vám zdá, že tu melodii jste už slyšeli. Když ne celou, tak aspoň kus. Vítězí jen ten, kdo najde nový krásný zvuk. V literatuře pak ten, kdo stvoří nový svět a nové postavy.

Pullmanův svět je magický i skutečný. V něčem je jakoby kopií toho našeho, v něčem je mu nekonečně vzdálen.

Ten svět je opravdu chvílemi mnohem skutečnější, než byste si mysleli.

Policie mnoho nezmůže. Zato nejrůznější komise jsou velmi mocné. Když se jim chcete postavit, potřebujete hodně odvahy a hodně štěstí. I tak máte obyčejně na kahánku.

Vždycky v něm běží o bohatství a o moc.

Už se vám zdá, že jste ho pochopili a rozprskne se před vámi na tisíc barevných kousků. To, co jste považovali za jezero, byla fata morgána.

Proč se dobří lidé uchylují k vraždě? Jsou daemoni opravdu živí, nebo jsou jen obrazem našich nálad? Kam se ztrácejí děti? Kdo je Lyřin otec? A matka? Proč spolu bojují a proč se ten boj má rozhodnout v ledových pláních severu pod dohledem nejpodivnějších tvorů na světě? Jak se ovládá alethiometr?

O Lyře literární kritici napsali, že je to Harry Potter v sukních. V jistém smyslu ano. Lyřin duchovní otec, stejně jako Harryho duchovní matka, dokážou přijít s překvapením v pravý čas a na správném místě. Jinak si lze ovšem jen s velkou dávkou fantazie představit, že by se Lyra a Harry skamarádili. Jsou dokonale jiní.

Náčelník vodních lidí John Faa říká: „No dobrá Lyro, nevím, jestli se někdy dozvíme celou pravdu, ale pokusím se ji odhadnout, jak nejlíp to dokážu.“

Možná mluví o těžko prohlédnutelných záměrech divukrásné paní Coulterové, možná však tak trochu odkazuje na knihu, v níž je uvězněn. Pravda se zjevuje pomalu, má mnoho vrstev a mnoho barev. Možná i ta paní Coulterová je někým jiným, než se na první pohled zdá. A její daemon taky.

Řešení však přeci existuje. Toužíte-li ho znát, nesmíte se zaleknout nebezpečí. A musíte se vydat na Sever. Za jeho světly!


První kniha trilogie Jeho temné esence.

Zlatý kompas se okamžitě po prvním vydání stal mezinárodním bestsellerem a nejvíce ceněným přírůstkem do žánru fantasy za posledních patnáct let. Milují jej děti i dospělí po celém světě a nadšených čtenářů o neobyčejných osudech dívenky Lyry, která se v doprovodu svého zázračného „daemona" a dalších přátel vydává do nehostinných krajin zachránit unesené děti, neustále přibývá. Za trilogii Jeho temné esence obdržel několik významných ocenění, mj. Whitbreadovu cenu za dětskou knihu a ve stejné kategorii i Carnegie Medal. Trilogie však zdaleka není jen čtením pro děti, neboť obsahuje desítky nábožensko-filozofických odkazů, jimiž se zabývají i ti nejserióznější literární vědci a badatelé v jiných humanitních oborech. Podle literární předlohy prvního dílu vznikl velkofilm v hollywoodské produkci, s Nicole Kidmanovou a Danielem Craigem v hlavních rolích.


Jiné ocenění :
1995 – Carnegieho medaile za literaturu – vítěz
1997 – Locus Poll Award – Best Fantasy Novel – 15. místo


 

Externí odkazy:

[recenze] knihovnice.cz (BoboKing)
[recenze] Neviditelný pes (pagi)
[recenze] Fantasy Planet (Marian Kubicsko)
[recenze] www.fantasya.cz (Zdena Štouračová)
[recenze] knihovnice.cz (anmiki)
[film] ČSFD.cz film z roku 2007
[recenze] Fantasy Planet (BoboKing)
[recenze] XB - 1 (Petra Kubátová)
[recenze] Naposlech.cz (Klára Smolíková) - audioknihaWebArchiv - archiv českého webu