kniha » Alraune
v Top10 2 | má v knihovně 11
hodnotilo: 6
87%
Alraune Více vydání = více obálek.

Hanns Heinz Ewers

Alraune

Historie živoucí bytosti

Kniha vyšla i pod názvem:
Alrúna. Příhody živoucí bytosti
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi

originální název: Alraune. Die Geschichte eines lebenden Wesens
originál vyšel: 1911

vydání: Lektor Lvov 1919; Steinhauser V. 1921; Volvox Globator (web) 2010Informace / Anotace ke knize: Alraune - Historie živoucí bytosti

Kniha se volně inspiruje středověkou německou legendou, jejímž hrdinou je člověku podobná bytost zrozená z kořene mandragory (malý alrúnek, mužíček nebo ženuška), která vyrostla pod šibenicí oběšence. Podle alchymistů totiž oběšenec naposledy na smyčce ejakuluje a země pak vstřebá jeho poslední sílu, z níž povstane právě mandragora. Kořen takové mandragory se používal pro nápoje lásky a její plod usnadňoval početí.
Ewersova kniha z roku 1911 se od tohoto mýtu zčásti odchyluje a přejímá prvek umělého oplodnění. Profesor Jakobten Brincken, který studuje zákony dědičnosti, získá sémě oběšence a oplodní jím ve své laboratoři prostitutku. Ta počne dítě, které profesor adoptuje. Brincken pojmenuje děvčátko Alrúna. Ta však jako dospělá trpí obsedantní sexualitou a vyhledává perverzní vztahy. Když se ale dozví o tom, za jakých okolností přišla na svět, rozhodne se svému „otci" Brinckenovi pomstít.
----------------------------------------------------
Kniha vyšla španělsky pod název Mandrágora a francouzsky pod názvem Mandragore.

 WebArchiv - archiv českého webu