kniha » Alraune
v Top10 2 | má v knihovně 11
hodnotilo: 7
86%
Alraune Více vydání = více obálek.

Hanns Heinz Ewers

Alraune

Historie živoucí bytosti

Kniha vyšla i pod názvem:
Alrúna. Příhody živoucí bytosti
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Frank Braun trilogie
díl v sérii: 2

Kategorie: sci-fi

originální název: Alraune. Die Geschichte eines lebenden Wesens
originál vyšel: 1911

vydání: Lektor Lvov 1919; Steinhauser V. 1921; Volvox Globator (web) 2010

odkazy: 1x [film]SERIE: Frank Braun trilogie
[1] Čarodějův učeň
[2] Alraune
[3] Upír
Informace / Anotace ke knize: Alraune - Historie živoucí bytosti

Druhý díl trilogie o Franku Braunovi (Čarodějův učeň, Alraune a Upír). Román je inspirován středověkou vírou v okultní vlastnosti kořene mandragory (alraune), o němž se věřilo, že vyrůstá pod šibenicí ze spadlého semene oběšenců, Frank Braun arogantní student přemluví svého zlomyslného strýce Jacoba ten Brinkena, aby stvořil dítě pomocí umělého oplodnění s použitím spermatu odsouzeného muže a prostitutky jako matky. Z dítěte, Alraune, vyroste nesmírně krásná, ale naprosto zvrácená mladá žena s tajemnou mocí podrobovat si druhé a přinášet jim bohatství a zkázu.


Kniha se volně inspiruje středověkou německou legendou, jejímž hrdinou je člověku podobná bytost zrozená z kořene mandragory (malý alrúnek, mužíček nebo ženuška), která vyrostla pod šibenicí oběšence. Podle alchymistů totiž oběšenec naposledy na smyčce ejakuluje a země pak vstřebá jeho poslední sílu, z níž povstane právě mandragora. Kořen takové mandragory se používal pro nápoje lásky a její plod usnadňoval početí.
Ewersova kniha z roku 1911 se od tohoto mýtu zčásti odchyluje a přejímá prvek umělého oplodnění. Profesor Jakob ten Brincken, který studuje zákony dědičnosti, získá sémě oběšence a oplodní jím ve své laboratoři prostitutku. Ta počne dítě, které profesor adoptuje. Brincken pojmenuje děvčátko Alrúna. Ta však jako dospělá trpí obsedantní sexualitou a vyhledává perverzní vztahy. Když se ale dozví o tom, za jakých okolností přišla na svět, rozhodne se svému „otci" Brinckenovi pomstít.
-------------------------------------
Kniha vyšla španělsky pod název Mandrágora a francouzsky pod názvem Mandragore.

 

Externí odkazy:

[film] ČSFD film z roku 1928WebArchiv - archiv českého webu