kniha » Pohled do budoucího ráje
má v knihovně 1
hodnotilo:
0%
Pohled do budoucího ráje Více vydání = více obálek.

Edward Bellamy

Pohled do budoucího ráje

neboli, Jaký asi bude svět, až zavládne všude rovnost, volnost a bratrství : americký román sociální

Kniha vyšla i pod názvem:
Pohled z roku 2000 na rok 1887
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: sci-fi - utopie

originální název: Looking Backward, 2000–1887
originál vyšel: 1888

vydání: Národní tiskárna a nakladatelstvo 1890; Bačkovský F. 1893; Spravedlnosti, Chicago 1900; Právo lidu 1901


Informace / Anotace ke knize: Pohled do budoucího ráje - neboli, Jaký asi bude svět, až zavládne všude rovnost, volnost a bratrství : americký román sociální

Hlavní hrdina tohoto příběhu v hypnotickém spánku prochází světem roku 2000, v němž žije „ideální“ racionální společnost komunistického typu. Román byl mocným podnětem pro utopistické hnutí a celou řadu utopických děl jiných autorů.

obálka převzata z webu www.antikvariaty.cz _____________­________________________­________________________­__

Utopie situovaná do budoucnosti, po 113 letech magnetického spánku, 1887 – 2000. Jednak je zábavné, že magnetický spánek mívá vždycky natažené hodinky na probuzení o nějakém kulatém datu, jednak doporučuji přečíst si Novou Utopii od Jeroma Klapky Jeroma v antologii Šílení rytíři, kde si právě z Bellamyho a Morrise dělá autor legraci.

Citáty: „Národ se stal jediným kapitalistou (…) na jehož zisku má každý občan podíl.“ „Všecka činnost výrobní a obchodní představuje nejdůležitější zájem státu, i jest pošetilostí ponechati ji v rukou soukromých osob se sobeckými zájmy a záměry.“ Už se tu setkáváme s terminologií důvěrně známou z předlistopadových dob: „Armáda práce.“ „…Všeobecná povinnost pracovní byla pouhým přirozeným doplněním všeobecné povinnosti branné.“

V Bellamyho utopii zrušili peníze, ale mají lístkový systém. „Národ ručí za výživu, vzdělání a slušnou existenci každého občana od kolébky až po hrob.“ Nejsou ani peníze, ani mzdy, všichni dostávají stejnou porci poukázek. „Návštěvou jiných tržišť bychom ničeho nezískali,“ říká jedna postava. Bodejť by ano, když zboží je všude stejné!

U Bellamyho není co řešit: je to prostě hlupák, který všechny brutální rozpory své utopie odbývá poukazem na to, že je to tak správně, protože jejím (vymyšleným) obyvatelům se to tak prostě líbí, jsou naprosto šťastní a spokojení, takže k čemu represe?

Richard Podaný, In: kjv.wz.cz/tex­ty/utopie.rtf

 WebArchiv - archiv českého webu