kniha » Paní jezera
v Top10 17 | chce si přečíst 19 | chce mít v knihovně 20 | má v knihovně 338 | antikvariát
Paní jezera Více vydání = více obálek.

Andrzej Sapkowski

Paní jezera

Kniha vyšla i pod názvy:
Zaklínač VII: Paní jezera
Pani jazera

(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Zaklínač
díl v sérii: 5
kniha patří do světa: Zaklínačův svět

Kategorie: fantasy - meč a magie

originální název: Pani jeziora
originál vyšel: 1999

vydání: Leonardo 2000; Leonardo 2003; Leonardo 2005; Leonardo 2012; Leonardo 2012; Leonardo 2017; Albatros Media - Plus (web) 2017

odkazy: 7x [recenze]Komentáře:
Thorgos  | *** 10.05.2006 14:41

Najdlhšia kniha a podľa mňa aj najhoršia. Celá mi vyznievala tak, akoby celá táto sága prerástla spisovateľovi cez hlavu a už ju potrebuje ukončiť, ale aj tak sa mu to nedarí. Kniha z môjho pohľadu stratila celistvosť, pripadala mi, akoby nejako narýchlo pozliepaná. Taktiež niektoré myšlienky tu použité mi pripadajú minimálne pritiahnuté za vlasy, tak ako aj samotný koniec knihy.

firen  | ***** 13.06.2009 21:42

Co k této knize říci? Dlouho očekávané zakončení příběhu o Geraltovi a Ciri. Musím říci, že tento je velice zdařilý. Je tu ovšem ten háček. Kniha je poněkud delší. Pan Sapkowski je bezpochyby jedním z nejlepších spisovatelů vůbec ale tentokrát se trochu netrefil. Snažíce se vtěsnat do knihy co nejvíce podrobností kolem událostí a postav, učinil některé pasaže jen dlouhým a místy nudným čekáním na hlavní dějovou linii geralta a ciri. Opravdu ale musím říci, že dílo jako napsal pan Sapkowski jsem ještě nečetl. Přečetl jsem hlídky, duny, příběhy ze středozemě, trpaslíky ale asi nic z toho se zaklínačovi nevyrovnalo. Mohu tomuto dílu vytknout, že ke konci to bylo všechno příliš rychlé. Většina nepřátel a přátel padala jako mouchy. Ale Paní jezera si ***** zaslouží.

Gaarq  | ***** 05.03.2010 20:44

kongeniální vyvrcholení ságy. správně mýtické a s umírněným hepiendem. celkem nerozumím výhradám mnoha čtenářů o rozplizlosti, podivnosti konce atp. naopak, díky zajímavému způsobu retrospektivy můžeme ocenit cestu, nejen cíl. příběh má pointu mýtu, kterým koneckonců celá sága je, nehledě na moderní jazyk. je jen logickým vyústěním děje a směrování příběhu. přidejme spoustu humoru a zajímavých myšlenek (ne příliš originálních, ale zatraceně závažných). např. scény s chirurgem rustym jsou úžasné. přiznám se, že každá další kniha, ač jsou čím dál „tlustější“ se mi četla lépe a lépe. celkem by mě zajímalo, co je v textu originálu na místo „robert pilch, dezertér“ ;) inu, kdo umí ten umí a ač jsem četl ságu alespoň po čtvrté (paměť selhává), stále je CO číst.

joshuatree  | ***** 18.11.2011 20:42

Škoda, že to neskončilo hneď po stretnutí s cisárom, ďalšie kapitoly síce neboli zlé, ale prišli mi trochu navyše. Ale – v tejto knihe bola, pre mňa, najlepšia kapitola série (bitka u Brenny a súvisiace pasáže z poľnej nemocnice) a najvtipnejšia kapitola (Toussaint), za ne bodík pridávam.

LuciusWlk  | ***** 21.09.2012 00:45

Poslední díl ságy o zaklínači nádherně ukončil čas, strávený s Geraltem, Ciri a plejádou zajímavých postav, zdobící tuto sérii. Knížka, opět bez nudného místa, navíc s opravdu propracovaným a detailním koncem, zabírající téměř polovinu knihy. Autorův vypravěčský styl je nádherně propracovaný a i přes časté přeskakování děje dává smysl. Jedna z nepěknějších fantasy serii, které jsem četl.

Strýček Biolit  | ***** 09.11.2012 19:08

Literární orgasmus…více slov netřeba.

Madam Brbla  | ****1/2 31.01.2013 09:51

Kruh se uzavřel, had se zakousl do svého ocasu… Pamatuji si, jak pro mě bylo při prvním čtení završení série poněkud zklamáním. Příběh ovládla Ciri, sem-tam už trochu nudící, a od ní dějové linie skákaly prostorem i časem k mnoha různým postavám, což mě tehdy štvalo. V současné době mi ty střípky životů, osudů a událostí vytvořily ucelenou mozaiku, byť v ní několik několik kamínků docela neladilo. Konkrétně nemůžu tvrdit, že by mě vyloženě nadchlo naroubování ságy na artušovský mýtus. Zaklínač a jeho družina se na scénu dostávali pouze sporadicky, zpočátku s komickým nádechem, později se Sapkowski utrhnul ze řetězu, aby čtenářům vehnal slzy do očí. Co se mě týká, zasloužili si Regis, Milwa, Cahir, Angouléme a nakonec i samotný Geralt více péče od svého duchovního otce a také s padouchy si mohl pohrát důkladněji. Snad už byl pan spisovatel myšlenkami u Husitské trilogie, což dokládá velkolepý a všestranně pojatý popis bitvy u Brenny. K uzavření hlavní linie dojde poměrně dlouho před koncem knihy, už jsem si od posledně nevybavovala, co tam na 130-ti stranách bylo řešeno. Sapkowski dosadil pár střípků do mozaiky a připomněl čtenáři, že nic nekončí definitivně, svět se točí dál s námi nebo bez nás a mění se jen kosmeticky. Chvíli jsem s hodnocením váhala, některé pasáže byly úchvatné, jiné se kapku táhly, nicméně zdejších 86% mi přijde odpovídajících – pátý díl nedělá sérii o zaklínači žádnou ostudu, jde o monumentální teč­ku.

sfinx  | ***** 07.02.2013 08:40

Já bych to viděl na úctyhodné zakončení ságy. Sice všechno nedopadlo, jak jsem čekal, ale tahle část mi přesto (nebo i právě proto) přišla jako nejsilnější zážitek. Z Ciri už je velká samostatná holka a i příběh trochu vyspěl a přešel z takového pohádkového nádechu do kruté reality.
Co se samotného konce týká – nerad bych něco prozradil, tak to vezmu velmi obecně: nebyl jsem spokojen s tím, že když si autor zřejmě nevěděl rady, tak zvolil smrt – a to téměř všech zúčastněných. To mne opravdu zarazilo a marně jsem hledal důvod, proč se takto rozhodl.

(mimochodem, jsem moc rád za herní pokračování příběhu, podle mne si drží úroveň zaklínače a i když někdy brouzdá v politice víc než je zdrávo, přesto bych ho hodnotil stejně, jako celou ságu – tedy 10/10)

Izmalius  | ***1/2 14.02.2013 23:49

Závěreřný díl legendární ságy o Zaklínači. Završení mé první velké fantasy série. Jaké to teda bylo? Zvláštní. Popravdě jsem čekal trochu víc. Sapkowski tomu mohl dát víc lásky, ale neměl na to sílu, chuť nebo čas.

Strider  | **** 03.05.2015 11:18

Po našlapanej Věži vlaštovky celkom sklamanie. Sapek do zaklínača nepochopiteľne tlačí artušovskú mytológiu, Geraltova dejová linka uviazne na mŕtvom bode a zachráni ho len okatá deus ex machina a čo je najhoršie, Ciri po bombastickom finále minulej časti sľubujúcom veľké veci tiež nečakane spomalí a tápe v alternatívnych realitách. Bohužiaľ sa ukázalo, že autorovi jeho kniha prerástla cez hlavu a nedokáže ju uspokojivo uzavrieť. A pritom táto kniha obsahuje najlepšiu kapitolu celej ságy, ktorou je samozrejme úchvatný opis bitky „u Starých zadkov“. 8/10WebArchiv - archiv českého webu