kniha » Keltika
chce si přečíst 10 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 58
hodnotilo: 55
81%
Koupit knihu:
Minotaur
Keltika

Robert Holdstock

Keltika

série: Merlinův kodex
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Celtika
originál vyšel: 01/2001

vydání: Polaris (web) 2001

odkazy: 8x [recenze]


Komentáře:
stimílek  | ***** 14.07.2010 09:46

Dobré počtení. Holdstock se sice odchyluje od hutnosti předchozích knih a určitě od stereotypu klasického Merlina, možná se tu budete o něco méně bát, ale přesto je to parádní dílo. Příběh je multikulturní – setkáme se s příslušníky snad všech národností Starého světa a s jejich mytologií. Těším se na další díl.

louza  | **** 21.08.2017 16:49

Keltika je první kniha ze třídílného cyklu přirozeně myšlenkově odštíplého od Holdstockovy slavné lesní epopeje. Autor používá jako podklad řeckou mytologii jíž původně předznamenal v knize Brána ze slonoviny, brána z rohu a za vypravěče volí kouzelníka Merlina z anglosasských legend jehož osud popsal v novele Merlinův les nepřímo derivované též z Ryhopu. Autor oba nesourodé druhy mytologie zdařile kombinuje a organicky staví proti sobě. Jednou z premis je znovuoživení Iásona a jeho argonautů k nimž Merlin kdysi sám patřil. Iáson se vydává na cestu za ztracenými syny, kteří jsou toho času součástí ohromného výpadu severských pohanů do hájemství olivovníků. A ačkoli jde o první knihu, kruh se na konci částečně uzavírá. Nosným tématem – putování obří armády a finální bitvou – se kniha dost blíží právě Bráně ze slonoviny a kromě naznačené kostry oplácané sugestivními mytologickými výjevy s drobnými mini příběhy, případě velmi syrově a organicky popsaným střetem kultur, vlastně nic víc nenabízí. V porovnání s ostatními díly autora jde spíš o jednodušší a stravitelnější knihu za předokpladu, že čtenář přijme několik poměrně triviálních nikoli však historicky podložených faktů. Devizou Keltiky je jednoznačně na Holdstocka až nevídaná čtivost, která v kombinaci s jeho v té době již dokonale vyladěnou řemeslnou zručností a dlouhodobě pilovaným citem pro mytologii dělá zážitek podobně nevšední, jako třeba Sapkowskiho husitská trilogie. Není až tak podstatné o čem to vlastně celé je, ale že při čtení budete prostě TAM. Keltika je rozhodně výtečný pokus autora jak svou práci přiblížit publiku. Komplexnosti nejceněnějších Holdstockových děl však nemůže a nechce dosáhnout.

Lucc  | **** 24.08.2021 09:25

V dětství v 90. letech jsem hltal tehdy novou a pěkně drahou knižní řadu Mýty a legendy. V mém nejoblíbenějším díle Egypt, Řecko, Galie je ke konci celá kapitola Delfské prokleté zlato věnovaná tomu, co je vnější dějovou kostrou Keltiky. Ve 3. století před Kristem se uskutečnil velký keltský nájezd do Řecka. Vedl ho jistý Brennus (nebo brennus, protože to dost možná byl titul a ne jméno). V prvním díle Merlinova kodexu se Holdstock s jemu vlastním stylem bořiče paradigmat věnuje právě této výpravě. Keltika by tak mohla nést podtitul: „Proč si nezajet z chladných částí Evropy na slunný Peloponés na dovolenou a ještě se u toho dobře nepobavit?“
Do keltského světa Holdstock, ten poťouchlík, samozřejmě naroubuje spoustu dalších, aby z nich vytvořil nevyvážený, leč organický galimatyáš. Nechá znovu vyplout Argó i s Iásonem a (staro)novými argonauty, prostřednictvím vypravěče Merlina se vypořádává s jeho mýtem a v postavách argonautů a členů Brennovy výpravy si vypůjčuje (a vymýšlí!) mytologii ze všech koutů tehdy známého světa (Hyperborea, Skythie, Alba, Hibernie, Hispánie, blízký východ, …).
Keltika se dobře čte. A ať se mi to líbí nebo ne, toto je její hlavní, v kontextu ostatní autorovi tvorby téměř jediná devíza. Protože jinak je plná jiných Holdstockových nešvarů – nejasnosti, nestálých pravidel fungování magie a světa a jeho zalidnění spoustou postav, které jsou spíše mýty než živoucími lidmi. V Keltice se může stát a také stane cokoliv. Při čtení jsem měl pocit, že vím, co a jak by měla postava X udělat, ale stalo se něco jiného nebo se nestalo nic (Niiv, Mielikki, Robobostes, Urta či sám Iáson a Merlin). Přes všechny klady knihy, přes autorskou odvahu a originalitu, přes šmrnc a atraktivitu knihy i tíži témat (rodina, pomsta, hledání kořenů, vlastní minulosti a smyslu života, …) se prostě s klidným svědomím nemohu přenést přes nelad mých očekávání se zvoleným autorským řešením a tomuto překvapivě nepřekvapivému Holdstockovu dílu nemohu dát vyšší hodnocení. Jsem zvědav na další díly. Sice jsem je kdysi četl, ale už si nic nepamatuji. Jako prázdninové čtení je ale Merlinův kodex perfektní.

DODATEK: Robert také, jak je jeho zvykem, dělá mrk mrk na jiné ze svých děl. Tady je to uvězněním Kina, Malého snílka, na místo které médium označí jako „stěny bičované mořem“. Kdepak už jsme tohle četli ;-)



WebArchiv - archiv českého webu