kniha » Čarodějův synovec
chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 90
hodnotilo: 111
76%
Čarodějův synovec Více vydání = více obálek.

C. S. Lewis

Čarodějův synovec

Kniha vyšla i pod názvem:
Čarodejníkov synovec
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Letopisy Narnie
díl v sérii: 6

Tato kniha je částí i jiných knih: Letopisy Narnie

Kategorie: fantasy - pro děti a mládež

originální název: The Magician's Nephew
originál vyšel: 1955

vydání: Orbis Pictus 1993; Motýľ (web) 1998; Návrat domů 1999; Fragment (CZ) (web) 2005; Slovart 2005; Fragment (CZ) (web) 2006; Fragment (CZ) (web) 2015

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
avatar2  | *** 20.02.2007 20:02

Díl který dějově předbíhá a popisuje zrod Narnie Aslanovou magií a také to, jak do tohoto poprvé vstoupilo zlo v podobě čarodějnice, s kterou budou bojovat hrdinové prvního dílu. S touto knihou mám ten problém, že prostě obsahuje málo děje. Jinak fanoušci Narnie asi zklamáni nebudou, hrdiny jsou opět děti, které musí podstoupit zkoušku a sáhnout si na dno, aby poznaly, že je v nich víc, než čekaly.

Tua  | ***** 15.01.2011 04:08

Jestli jsem byl ze čtvrtého dílu poněkud zklamaný, pak první díl mě naprosto nadchnul! Nápad s jezírky, s krutou královnou, s cestováním napříč různými světy až po vznik Narnie a cestou za kouzelným jablkem -snad nejlepší část knížky kdy se Digory rozhoduje zdali má dát přednost slibu danému Aslanovi nebo poslechnout čarodejnici a pokusit se pomoci své nemocné matce. Po přečtení tohoto dílu si chci dočíst i ty ostatní.

Jak jsem se dočetl později, tuhle knihu napsal Lewis vlastně až jako poslední.

Phoenix  | *** 11.05.2013 17:12

První půlka knížky je celkem nezáživná. Seznamujeme se s hlavními hrdiny, kteří kvůli zlovolnému strýci cestují do neznámých světů, kde probudí zlou čarodějnici a nakonec se dostanou do světa, který musí teprve vzniknout. V této chvíli se teprve začíná něco dít, i když je to v podstatě převyprávěný starý zákon a stvoření světa (v tomto případě Narnie). I když biblické motivy se prolínají celou autorovou tvorbou, tady už jsou natolik do očí bijící, že si toho všimne i nejzarytější ateista. Přesto tu příběh o stvoří a vyhnání z ráje není tolik protivný jako třeba v autorově Kosmické trilogii. Tady se mu podařilo příběh zasadit na správné místo a mladí čtenáři si z toho snadno odnesou ponaučení, aniž by měli pocit nějakého přehnaného moralizování.

Speedemon  | *** 27.03.2020 12:28

Za sebe hodnotím srovnatelně s předchozími díly. Asi jsem jeden z mála kterého více bavila první polovina a cestování do neznámých světů. Od vzniku Narnie už to takový odvaz nebyl a čekal jsem jen, zda to autor nějak viditelně propojí s dílem Lev, čarodějnice a skříň (což se taky stalo). Z pohledu syna, kterému jsem to četl před spaním bych u hodnocení musel ubrat aspoň hvězdu, protože mu chyběly původní postavy a Digory s Polly mu k srdci nepřirostli. Je to prostě subjektivní, mě ani jeden neurážel. Zato moralizování v Narnii mi už docela lezlo krkem, ale nepatřím do cílovky, takže ok.WebArchiv - archiv českého webu