kniha » Na ostří nože
chce si přečíst 5 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 11
hodnotilo: 8
78%
Na ostří nože Více vydání = více obálek.

John Connolly

Na ostří nože

série: Charlie Parker
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy - detektivní

originální název: Every Dead Thing
originál vyšel: 1999

vydání: BB art (web) 2000; BB art (web) 2002; BB art (web) 2013

odkazy: 1x [info]Informace / Anotace ke knize: Na ostří nože

Jaká míra bestiality přiměje vraha, aby před očima matky umučil její dítě a teprve pak mučil a zabil i ji? Jak moc zvrácený musí být vrah, jenž místo činu naaranžuje jako místo tvůrčího aktu a pak oběti zbaví tváří, které se nikdy nenajdou. Co s nimi dělá?
Takové otázky trápí bývalého newyorského policistu s bluesovým jménem Charlie Parker a se setrvalou bluesovou náladou. Nemůže se jí zbavit od chvíle, kdy právě takovým bestiálním zločinem přišel o ženu i dceru. Trpkost a touha po pomstě jej nakonec připravily i o místo u policie, avšak Parker se rozhodne s pomocí svého bývalého kolegy přijít vraždě na kloub, zvlášť když se téměř totožný zločin opakuje v nedalekém městě a pak znovu a ještě jednou a zas.
Jak přibývá obětí, rozšiřuje se i okruh Parkerových pomocníků. Je mezi nimi stará černoška, jež mívá vidění a v nich nezřetelně spatřuje lidskou stvůru, které dala jméno Cestující. Je mezi nimi i psycholožka Rachel, s níž Parker vytvoří přibližný psychologický portrét cestujícího vraha. Vychází z něj jako pozér vraždící pro efekt… Smyčka se pozvolna stahuje, ale Cestující se z ní ve strhujícím finále pokusí vysmeknout a utáhnout ji kolem svých pronásledovatelů…

Debut irského autora Johna Connollyho (1968) sklidil bouři potlesku od všech recenzentů i čtenářů, kteří předtím podobně nadšeně tleskali Harrisovu Mlčení jehňátek. Ti ale zároveň připouštěli, že Na ostří nože je děsuplnější, drastičtější a morbidní představivostí autora sugestivnější, ale že nepostrádá ani tolik vzácný prvek humoru, byť černého.

 

Externí odkazy:

[info] PitavalWebArchiv - archiv českého webu