kniha » Zlaté mesto v pralesoch
má v knihovně 2
hodnotilo:
0%
Zlaté mesto v pralesoch

Peter Suchanský

Zlaté mesto v pralesoch

Kategorie: sci-fi - pro děti a mládež - fantaskní

originál vyšel: 1934

vydání: U nás 1934


Informace / Anotace ke knize: Zlaté mesto v pralesoch

Suchanský do slovenskej medzivojnovej literatúry priniesol dobrodružstvo a exotiku, väčšina jeho knižiek sa môže žánrovo zaradiť medzi dobrodružné cestopisy. Fantastické ozvláštnenie v druhom a treťom (Zlaté mesto v pralesoch) zo zmienených titulov vystupuje v podobe príbehov o starých mestách uprostred pralesa, kde potomkovia Inkov chránia bohatstvo, tajomstvá, múdrosť a čistotu. Touto témou Suchanský napojil slovenský literárny kontext na „mýtus Eldoráda“, ktorý je vlastne svojskou transformáciou archetypu „strateného raja.“.

Exotickosť prostredia a fantastické ozvláštnenie sa tu prelínajú a navzájom umocňujú, cestopis v týchto knižkách plynule prechádza do fantastiky, pretože ako vo viacerých Vernových románoch alebo u Haggarda, sa Suchanský zameriava na popis „bielych miest na mape“ (vnútrozemie Brazílie v tom čase ešte nebolo prebádané), v kontúrach ktorých môže načrtnúť svoje: „čo by bolo keby“. Azda aj preto je len veľmi ťažko určiteľné, či knižky z dobového hľadiska patria k vedeckej fantastike alebo fantasy.

Súdobá literárna kritika vyčítala Suchanskému príliš jednoduchú kompozíciu a použitie rekvizít zošitovej produkcie. Tieto prvky v Suchanského knižkách sa dajú nájsť – práve tie im zabezpečili značnú popularitu, najmä medzi mládežou. Suchanského „jednoduchosť“ však neskĺzava do primitívnosti, skúsenosti novinára nedovoľujú autorovi písať inak ako svižne a hutne, i keď miestami povrchne. Popri schematickosti zápletiek však Suchanský dokázal do textu vložiť množstvo konkrétnych, počas pobytu v Brazílii odpozorovaných postrehov.

http://sk.wikipedia.org/

.............­.............­.............­.............­.............­..

…ZLATÉ MESTO V PRALESOCH je v podstate klasickým dobrodružným dielom, ale jeho ústredný motív ho radí do prúdu literárnej fantastiky – týmto motívom je mesto Inkov, stále existujúce kdesi v amazonských pralesoch. Do miniríše prenikne nielen vedecká expedícia, ale aj skupina dobrodruhov a obe sa zapoja do bojov medzi vládcom mesta a kastou kňazov…

Jozef Žarnay – Science fiction zo zaprášenej police… (Ikarie, duben/1995)

 WebArchiv - archiv českého webu