kniha » Slovensko na poschodiach
chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 1
hodnotilo:
0%
Slovensko na poschodiach

Alexander Vaško

Slovensko na poschodiach

Kategorie: sci-fi

originál vyšel: 1940

vydání: Spolok sv. Vojtecha (web) 1940Informace / Anotace ke knize: Slovensko na poschodiach

…Do tretice prichádza Vaško s románom SLOVENSKO NA POSCHODIACH (1940). Opäť zostáva pevne na Zemi, bez použitia kozmických kulís, no siaha po inom perspektívnom probléme – zásobovaní preľudnenej Zeme potravinami. Na rozdiel od spracovania uvedenej tematiky napr. Brattom (Svet bez hladu), či Beľajevom (Večný chlieb), tu nezohráva kľúčovú úlohu chémia, ale fyzika. Slovenský vynálezca dokáže totiž narušiť nepriehľadnosť zemských vrstiev, čo umožní prenikať slnečným lúčom cez nerasty a to zase dáva možnosť pestovať obilie v obrovských podzemných priestoroch. Dielo, i keď by sa malo azda volať skôr Slovensko v suterénoch, bezpochyby patrí k najoriginálnejším v našej predvojnovej fantastike.
Jozef Žarnay – Science fiction zo zaprášenej police… (Ikarie, duben/1995)
-------------------------------
Vyšlo jako 11. číslo knižnice „Plameň“.
Jak poznamenal Žarnay výše, kniha by se spíše měla jmenovat „…ve 3 podlažích“ (2 v podzemí), nebo „v přízemí a dvou suterénech“.
A v tom 2. podzemním poschodí se již nepěstovalo obilí, ale jeho výhody se využilo k pěstování dalších jiných plodin. Román je částečně špionážní, má milostný motiv, ukazuje rozvoj Slovenska díky daru amerického miliardáře a následně díky vynálezu. Na na obzoru je již další vynález, na kterém se hlavně podílí manželka hrdiny Eva.

 WebArchiv - archiv českého webu