kniha » Cestou vlka
v Top10 18 | chce si přečíst 7 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 115
hodnotilo: 154
93%
Cestou vlka Více vydání = více obálek.

David A. Gemmell

Cestou vlka

Tulák 1

série: Drenajská sága
díl v sérii: 3

Kategorie: fantasy

originální název: Waylander
originál vyšel: 1986

vydání: Návrat -> (web) 1997; Návrat -> (web) 2001; Perseus 2005

odkazy: 3x [recenze]Komentáře:
Judson  | ***** 10.06.2006 23:22

Povedený fantasy příběh. Hlavní hrdina Tulák je zabiják bez skrupulí, bezcitný a odhodlaný dělat jen to, co je výhodné pro něj. Sám projíždí krajinou a jen jednou klopýtne a zachrání jakéhosi mnicha a už se veze. Přes všechno své odhodlání a dlouhý samotářský život nedokáže odolat tajemnému vlivu mnicha a postupně se mění. Zanedlouho už cestuje s ženou a dvěma dětma a vede je do bezpečí. Tulákovi postupně přestane záležet jen na sobě samotném, a ať už se to zdá jakkoliv neuvěřitelné, rozhodne se udělat správnou věc. Kdysi za peníze zabil Drenajského krále a jeho duch teď k němu přišel s žádostí, kterou neodmítne. Musí najít Bronzovou zbroj, aby jako symbol pomohla zachránit Drenaj v zuřící válce. Pronásledován mnoha nepřáteli se pouští do předem prohrané štvanice a nakonec se vše točí kolem jedné otázky : \„Může člověka páchajícího téměř celý život jen zlo zachránit jediný hrdinský čin ?\“.

Majkl  | ***** 16.02.2008 08:15

Výborná fantasy kniha o Tulákovi, nájomnom vrahovi, ktorý sa záchranou mnícha zmení – časť mníchovej dobroty sa doňho prenesie. Raz na zákazku zabil kráľa, ibaže jeho otec ho požiada o záchranu Drenajskej zemi pred nepriateľom, tým, že prinesie bronzovú zbroj. V knihe je málo fantastického, obor Kaj, začarované brnenie a astrálne boje Tridsiatky. Kniha sa točí okolo myšlienky hrdinského činu, hrdinom však nie sú typickí hrdinovia, či mladíci, ktorí sa z biedy vypracjú na rytiera. Hrdinmi sa chtiac nechtiac stávajú vrahovia. Dej má dve línie: Tulákove putovanie a boje v obliehanom Purdose. Obe sú skvelé. Kniha je veľmi čtivá, navyše od takých 80% sa dej rozbehne ešte rýchlejším tempom, avšak aj tesne pred koncom knihy (asi 98%) stále situácia nevyzerá nádejne. Koniec je vyjadrený akýmsi epilógom, niečo na spôsob filmového „… a žil v tom a v tom meste, toľko a toľko rokov, pokým ho neskolil ten a ten.“ Celkovo: výborná kniha, ktorá poteší každého fantasy čitateľa, milovníka historických kníh a súbojov, rovnako každého človeka, ktorý čaká silný a napínavý príbeh, svižný dej. Voči knihe nemám žiadne výhrady. Jednoznačne 5*

pdbMole  | ***1/2 05.02.2012 08:45

Pro mě třetí kniha ze serie a zatím nejlepší. Každopádně autor vložil sympatického hrdinu, kterému osud
uštědřil nějakou ránu, takže už mu na ničem nezáleží, opevnění, které má být dobyto, kopec beznaděje a lásku na první pohled, 3× zamíchal a vytvořil Legendu, Krále za branou a Cestu vlka. Číst tuto knihu jako první, bylo by hodnocení lepší. Ale jelikož nečtu serii chronologicky, ale podle data vydání, příjde mi, že tak trošku vykrádá sám sebe.

Speedemon  | *** 17.01.2014 07:19

Přesně jak napsal pdbMole. Autor se hrozně vykrádá. Přijde mi jako bych četl trochu poházený příběh z Legendy a Krále za branou. Je to škoda, Gemmell má určitě talent a kniha je čtivá. Já už mu ale prostě nežeru ty tvrďácké řeči smrti a hrdinství. To je pořád dokola, „Jsem hrdina? Ne hrdina, je ten co se za hrdinu nepovažuje a zemře při obraně něčeho, na čem mu záleží. Bla, bla, bla.“ Samotný nápad hledání Bronzové zbroje a postava Tuláka jsou dobré a do klasické fantasy přesně zapadají. Knihy ze série je asi potřeba číst s velkým časovým rozestupem, aby jste si nevšimli, že jsou si všechny podobné. Ani tak to nevzdám a půjdu do dalšího dílu.

Skabandari  | ****1/2 11.02.2015 00:27

Po dlouhé době jsem z nějaké knihy opravdu nadšený. Sice sem jaksi podcenil přípravu, kdysi jsem si stáhl ebooky jelikož jsem věděl že si Drenajskou ságu budu chtít jednou přečíst a odložil to. Bylo to však špatně seřazené a tak když jsem teď začal, bylo to tímto dílem. Kupodivu jsem nic nepoznal, až nyní při hodnocení. Slušná řádka postav a nápaditý děj s bohatým fantasy zázemím(kouzla,pří­šery,náboženství…) složený z více částí pro jednotlivé z nich, i když převážnou část knihy si zabírá postava Tuláka. Hlavně se mi líbila jejich různorodost, od charismatických, až po životem zdeptané samotáře. Akorát jsem měl pocit, že si autor libuje v napravování záporáků, kdy se v nich hnou jejich morální zásady a trochu nepochopitelně jdou proti svému přesvědčení. Ovšem kniha mě vtáhla mimořádným způsobem a to dokonce tak, že když jsem ji ve vlaku cestou domů dočítal přejel sem svou zastávku.WebArchiv - archiv českého webu