kniha » Světlonoš
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 47
hodnotilo: 35
84%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Minotaur
Světlonoš

David A. Gemmell

Světlonoš

Kategorie: fantasy

originální název: Morningstar
originál vyšel: 1992

vydání: Návrat -> (web) 1999; Perseus 2007Komentáře:
Doubravka  | **1/2 20.10.2009 00:19

V mých očích nejslabší gemmellovka vůbec. Přiznám se, že od Gemmella mám raději lineárnější příběhy, jak do děje začne zatahovat své oblíbené návraty časem a ovlivňování dějů tam i zpět, případně kámen sipstrassi, nějak to pro mě ztrácí půvab. Příběh Světlonoše je navíc ještě obehranější než mnohé jiné – úspěšně recyklovaný gemmellovský hrdina: bezcitný darebák/naděje lidstva, už po čase unavuje a šablona přestává být zábavnou. Jak mám Gemmella ráda navzdory (či snad právě kvůli) jednoduchosti jeho příběhů, musím uznat, že i mistr se občas utnul a jednoduchost nahradila prvoplánovitá primitivnost s minimem šarmu.

Jaryk Maisl je skutečně prototypem: nechce, nechce, odmítá a bum ho – je z něj zachránce a hrdina! Nic tím neprozrazuji, protože náš cyklický příběh začíná vzpomínkami starce :) Sem tam nějaká ta čarodějka či čaroděj, hejno upírů a smutná love story, obrácení zločinců v zářné příklady pro mládež a zlý král, proti kterému je potřeba se stmelit. Nepřipomíná vám to něco? Ach jo..

Gemmell nicméně obvykle vystačil i s tak chatrným materiálem, aby utkal poutavý a napínavý příběh, tentokrát se mu ale bohužel nezadařilo. Nesnažím se však jeho fanoušky od četby odradit, sama jsem od něj přečetla vše, co u nás vyšlo; snad jen varovat před přílišným očekáváním. Tuhle knihu si neodkládejte stranou a netěšte se, že vás okouzlí. Pak máte šanci, že vás alespoň pobaví aluze na Robina Hooda kombinovaná s hrabětem Drákulou :)WebArchiv - archiv českého webu