kniha » Olymp
v Top10 5 | chce si přečíst 10 | chce mít v knihovně 5 | má v knihovně 99
hodnotilo: 99
87%
Olymp

Dan Simmons

Olymp

série: Ílion
díl v sérii: 2

Kategorie: sci-fi - space opera

originální název: Olympos
originál vyšel: 06/2005

vydání: Laser-books (web) 2007

odkazy: 6x [recenze]SERIE: Ílion
[1] Ílion
[2] Olymp
Informace / Anotace ke knize: Olymp

Jiné ocenění :
2006 – Locus Poll Award – Best SF Novel – 2. místo
2006 – SF Site Readers Poll – Sf/fantasy Book – 9. místo


„O hněvu Achillea, syna Péleova, zabijáka soucit neznajícího, osudem k smrti předurčeného, nám zpívej, ó Múzo."
Ta slova napsal slepý Homér ve starověku, ale začal jimi i náš příběh. Potomci lidstva sami sebe transformovali do podoby řeckých bohů a rozehráli mezi sebou hru, v níž se hrdinové Trojské války znovu střetnou o osud mýty opředené metropole. Boj však neprobíhá podle předem vytýčeného plánu a přestává být pouhým představením. Thomas Hockenberry, univerzitní profesor klasických studií z časem zavátého dvacátého století, již není pouhým pozorovatelem pevně daných událostí, ale je přímým účastníkem nemilosrdných bojů mezi božskými stvořeními vzdálené budoucnosti.
Současně se na Zemi zbytky obyvatel, geneticky upravených k dlouhověkosti, pokoušejí přežít vyhlazovací snahy vedené stvořeními z jiného vesmíru. Harman, Daeman, Ada a další se bezděčně stávají těmi, na nichž možná spočívají poslední naděje starého lidstva.
A nakonec jsou tu moravci – lidmi vytvoření kyborgové původně určení k pracím na asteroidech a vnějších planetách. Přilákáni zvýšenou kvantovou aktivitou v okolí Marsu a Země, hlásí se ke svému lidskému dědictví a pokoušejí se zastavit šílenou destrukci dříve, než bude nenapravitelně narušen samotný vesmír.
Olymp je nádherným a strhujícím dokončením událostí z románu Ílion. V dech beroucím tempu se jednotlivé nitky příběhu splétají, až se protnou v dramatickém finále, v němž jsou konečně zodpovězeny otázky, které trápily stovky čtenářů po dočtení předchozího svazku. Avšak Ílion a Olymp lze brát spíše jako jeden mohutný román, dílo natolik ambiciózních rozměrů a nadčasového zpracování, jaké vyžaduje skutečného mistra psaného slova – a tím Dan Simmons rozhodně je. O tom se ostatně sami můžete přesvědčit.

 

Externí odkazy:

[recenze] www.fantasya.cz (Martin Bedeč)
[recenze] www.fantasya.cz (Luboš Vachl)
[recenze] Neviditelný pes (Karel Karlíček)
[recenze] Neviditelný pes (pagi)
[recenze] z Pevnosti na Daemon.cz
[recenze] scifi.sk (cyberstorm)WebArchiv - archiv českého webu