kniha » Dračí kniha
chce si přečíst 2 | má v knihovně 11
hodnotilo: 10
73%
Dračí kniha Více vydání = více obálek.

Matthew Skelton

Dračí kniha

Kniha vyšla i pod názvem:
Endymion Spring
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: fantasy

originální název: Endymion Spring

vydání: Fragment (CZ) (web) 2007; Mladá fronta (web) 2008

odkazy: 2x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Dračí kniha

V oddělení vzácných tisků oxfordské univerzitní knihovny se skrývá prazvláštní kniha. Je plná prázdných stránek, a přitom je drahocennější než všechny ostatní. Je neúplná, a přitom jsou nejváženější vědci ochotni podniknout cokoli, jen aby ji dostali do rukou. Jenže kniha si svého majitele vybírá sama; a když si vybere, málem to stojí život jednoho kluka. Nebo snad dva? Jenže ty dva dělí půl tisíciletí…a spojuje je to nejpodivnější tajemství ze všech.


Debut mladého autora Mathewa Skeltona, ktorý získal doktorát z anglickej literatúry na Oxfordskej univerzite, vyšiel prvýkrát v roku 2006 vo Veľkej Británii a práva boli do dnešného dňa predané do 24 krajín sveta vrátane Slovenska, kde kniha vyjde práve vo Vydavateľstve Fragment. Spoločnosť Warner Brothers získala predkupné právo na nakrútenie filmu. Endymion Spring sa prirovnáva k Da Vinciho kódu práve pre schopnosť vtiahnuť čitateľa do deja natoľko, že ju hltá plnými dúškami v snahe dozvedieť sa, čo nasleduje v ďalšej kapitole, a to až dovtedy, kým nedočíta poslednú stránku. Iné prirovnania hovoria o podobnosti s trilógiou Odkaz Dračích jazdcov a jej hlavným protagonistom Eragonom.

V knihe sa paralelne vyvíjajú dve dejové línie. Hlavnou postavou prvej z nich, ktorá je vsadená do prostredia Oxfordskej knižnice a odohráva sa v súčasnosti, je chlapec menom Blake. Svoj pobyt v Oxforde, kde jeho matka nejaký čas študuje, si kráti prechádzaním sa pomedzi regály v knižnici, zaplnené starými knihami. Jedného dňa, prechádzajúc prstami po nekonečnom rade kníh, ho jedna z nich pichne do prsta. Blake knihu vyberie, ale stránky v nej sú prázdne. Pocíti však, že papier je popretkávaný jemnými žilkami a zdá sa, že sa chveje. Postupne sa zjavujú slová, ktoré však nevidí nikto, iba Blake.

Druhá dejová línia zavedie čitateľa do obdobia 15. storočia, keď dnes už známy Johann Gutenberg a jeho učeň menom Endymion Spring pracovali na vynájdení kníhtlače. Gutenberg, dychtivý po peniazoch na financovanie svojho projektu – vytlačenie Biblie –, uzatvára zmluvu s Fustom, ktorý cestuje so zamknutou debnou ozdobenou hrôzostrašnými vyobrazeniami. Jej skryté tajomstvo musí byť odhalené.

Carol Memmottová, z USA Today cituje samotného autora Mathewa Skeltona a jeho reakciu na úspech, ktorý vyvolal Endymion Spring: „Lichotí mi najmä pozitívny ohlas čitateľov, a to hlavne chlapcov, ktorí hovoria, že ju nevedeli pustiť z rúk, kým ju nedočítali dokonca.“ Takže zaostrite zrak a dajte sa vtiahnuť do deja magickej knihy Endymion Spring aj vy!

Kto alebo čo je Endymion Spring? Chlapec bez hlasu so strašným tajomstvom? Kniha, ktorá sa živí deťmi? Dvere k bezhraničnej moci a k zakázaným vedomostiam? Všetky odpovede ležia vnútri – VSTUP NA VLASTNÉ RIZIKO

 

Externí odkazy:

[recenze] z Pevnosti na Daemon.cz
[recenze] Fandom.sk (Ferko)WebArchiv - archiv českého webu