kniha » Čarodějův učeň
má v knihovně 3
hodnotilo: 4
88%
Čarodějův učeň Více vydání = více obálek.

Hanns Heinz Ewers

Čarodějův učeň

(Zaklínači ďábla)

série: Frank Braun trilogie
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy - horor

originální název: Der Zauberlehrling oder die Teufelsjäger
originál vyšel: 1909

vydání: Hynek A. 1924

odkazy: 1x [e-book]SERIE: Frank Braun trilogie
[1] Čarodějův učeň
[2] Alraune
[3] Upír
Informace / Anotace ke knize: Čarodějův učeň - (Zaklínači ďábla)

První díl trilogie o Franku Braunovi (Čarodějův učeň, Alraune a Upír)

Spisovatel Frank Braun (alter ego autora) odchází do horské vesničky daleko od civilizace ve velkém horském údolí napsat další knihu z poznámek ze svých cest. Ve vesničce funguje náboženská sekta řízená jedním z obyvatelů, který nějaký čas pracoval v USA. Církev do činnosti sekty nezasahuje.
Spisovatel píše knihu a s okolím se moc nestýká. Ale časem se rozhodne zkusit ovládnout chování lidí přes vůdce sekty. Přesvědčí vůdce sekty, obyčejného vesničana bez vzdělání, že je vtělení svatého Eliáše, že umí léčit lidi a dělat za zázraky, což není pro spisovatele, doktora filosofie, velký problém. A davové chování sekty se začíná měnit. Spisovatel si pohrává s myšlenkou udělat z údolí nové Lurdy, kam by se sjížděli věřící v očekávání dalších zázraků, a vydělat na tom…
Další vesničané začínají podléhat náboženskému šílenství, začíná se měnit chování celé vesnice a mění se v celkové šílenství. Objevují se zázraky uzdravení, stigmata na končetinách vesničanů, negramotný vesničan začne mluvit perfektní latinou, spisovatel začíná pochybovat o svém zdravém rozumu. Spisovatel zkouší šílenství zastavit, ale zjišťuje, že to nejen nedokáže, ale že se může stát jeho obětí.
-----------------------------------------------
Ovládání lidí dovedl autor do větší dokonalosti za 13 let ve své další knize Zaklínač duchů, kde již jde o ovládání státu přes člena panovnické rodiny. Ovládání davů funguje i v dnešní společnosti, proto jsou obě knihy stále aktuální a stále se vydávají.
-----------------------------------------------¨
Autor znal řadu jazyků, kniha byla psána německy, jsou v ní hodně latinské texty, řada textů francouzských, anglických a jako perlička v dolnoněmčině. Přeložení do češtiny bylo asi složité a některé přeložené texty je dobré si ověřit v originále přístupném na internetu.

 

Externí odkazy:

[e-book] Gutenberg e-book v němčiněWebArchiv - archiv českého webu