RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (633)25295 příspěvků celkem
kniha: Stín věcí ztracených - Islington, James
snop | *** | před 10 hodinami

Jordan, Ryan, Goodkind, ale hlavne ten Jordan. V techto vodach se inspiroval James Islington, a sestrojil prvni dil sagy o ctyrech mladych lidech, na jejichz bedrech nakonec stoji osud celeho sveta.

Spousty cestovani, utikani, cestovani casem, predvidani budoucnosti, prekvapivych odhaleni… presto… nikdy to uplne nenudilo, ale vypravecska nejistota spolu s nenapaditym prekladem ucinila, ze clovek ma na jazyku takovou trochu pachut.

Prekombinovane a obcas hrozne naivni, to jsou asi ty hlavni vytky, kvuli kterym nakonec jenom 60 %.

kniha: Zloděj příběhů - Pyper, Andrew
trudoš | *** | před 1 dny

Drobné zklamání, hlavně kvůli nejednoznačnému závěru. Zloděj příběhů se často tváří jako fantaskní, aby pak autor přišel s jakýmsi thrillerovým motivem, který by nebyl špatný, kdyby neměl tolik děr. Ono tu ale nefunguje víc věcí. Skvělý rozjezd je rychle utlumen návraty do minulosti, které zabírají bezmála polovinu románu, takže gradace bere za své. Přestože se zápletka točí kolem čtenářsky atraktivního kurzu tvůrčího psaní, ten vlastně nemá jiného významu, než převyprávět pár zajímavých historek a šlus. Informační hodnota nulová, zato spousta divných lidí. A když se pak Andrew Pyper konečně vrátil k hlavní lince, už mě nedokázal zvednout ze židle. Všechna ta nejistota co s čím jak souvisí, trvala na můj vkus příliš dlouho, přičemž odhad, že finále vysvětlí všechno jen z polovic, nabyl prorocké podoby. Atmosféra je vskutku mrazivá a děj sympaticky proměnlivý, jenže ta nerozhodnost, zda být hororem nebo detektivkou mi z toho nakonec udělala průměrné čtení s několika pěknými momenty.

povídka: Vivisektor - Offutt, Andrew J.
vyšla v: Stíny Asyla
yerry | **** | před 2 dny

Takmer nesmrteľný ďas Tempus sa stratil. Mladý miestodržiteľ Asyla má záujem na jeho nájdení. Touto úlohou nebude poverený nikto iný ako Tempusov takmer priateľ Stínolez. Samozrejme tajne a neoficiálne. Ten to tentokrát nebude mať vôbec ľahké, keďže jeho protivníkom bude sadistický vedátor z predchádzajúcej autorovej poviedky. Temné, akčné, krvavé, pútavé a veľmi dobré…

povídka: Dar na rozloučenou - Asprin, Robert Lynn
vyšla v: Stíny Asyla
yerry | ***** | před 2 dny

Ak si čítal romány ako Biela veľryba, Starec a more a pod., táto poviedka je z podobného súdka. Nie je akčná ale poetická. Je o ceste mladého rybára, ktorý chce zanechať svoj údel a žiť inak ako jeho otec. Pred rozlúčkou s ním čaká od neho výčitky, otec mu však odovzdá jeden dar. Ten dar nieje materiálneho charakteru ale vďaka nemu mladík pochopí jednu podstatnú vec: Je jedno kým si a čo robíš. Nehanbi sa za svoje postavenie. V akomkoľvek postavení si, rob svoju prácu dôkladne a s ostatnými jednaj ako rovný s rovným. Každej druhej strane, s ktorou prídeš do styku, nezostane iná možnosť, len ťa akceptovať.

Rybárom na mori trhá siete neznámy netvor. Všetci len zúfajú. Riešiť situáciu sa rozhodne jediný človek, otec mladého rybára. Krásna poviedka s myšlienkou…

povídka: Ischade - Cherryh, Carolyn Janice
vyšla v: Stíny Asyla
yerry | **** | před 2 dny

Na C. J. Cherryh nezvyčajne dejová poviedka bez dlhších fylozofických pasáží, zato s mierne erotickým nábojom. Do Asyla pribudne krásna čarodejnica Ischade, za ktorou zostáva len kopec mŕtvych milencov. V hre je aj miestny čarodej, ktorý je pre zmenu nesmrteľný, no chcel by už konečne zomrieť. Kdesi v strede rozohratej hry sa ocitá Hanse alias Stínolez, ktorý je tu viac štatistom ako ústrednou postavou, čo nieje u tejto autorky nič nezvyčné, keďže ženy sú v jej konceptoch silnejšie ako muži.

Poviedka ma zaujala a hodnotím ju ako veľmi dobrú…

kniha: Příbytek hrůzy - Dark, Jason
Speedemon | 1/2 | před 2 dny

Jo, toto je slušná hovadina. Prakticky nic tu nedává smysl. Bohatí manželé mají v domě soukromé muzeum jehož součástí je čínský pokoj, kde přebývá uvězněný bůžek. Ten začne vraždit lidi. Proč to dělá, nevíme. Jakou má moc, nevíme. Jak ho zničit, nevíme. Navíc to neví ani John se Sukem a nenapadne je nic lepšího než v pokoji přenocovat a zla se zbavit magickou křídou. Nemůžou si vzpomenout na žádný ochranný symbol a tak jen čmárají na zeď dokud se něco nestane. Ne že by neměli dost času si něco nastudovat, ale zde opravdu zdravý rozum nečekejte. Jediné, co díl zachránilo před brakem je, že to bylo tak blbé, až to bylo místy vtipné :)

Pomalé vyprávění, k uzoufání pomalé. Přesto si myslím, že úspěch Becky Chambersové je pochopitelný, vzhledem k tomu, že její jazyková vybavenost má daleko k zabředávání do technických zhůvěřilostí či metafyzických nepochopitelností. Navíc staví na atraktivní premise, kdy určující pro příběh jsou hlavně vztahy mezi prapodivnou posádkou na jinak obyčejné kosmické lodi.
Jenže jak je autorka mistrnou znalkyní lidské i mimozemské psychiky, úplně zapomíná na to nejpodstatnější – zápletku. Ačkoli základní motiv se rozehraje hned zkraje, to důležité se stane až na konci a všechno mezi tím je pouze soubor epizod, jež by se skutečně dobře vyjímaly v televizním zpracování, kdybychom se bavili o seriálové realizaci. Něco je slabší, něco silnější, o všem ale platí, že se to nebojí ožehavých témat stran náboženské nesnášenlivosti, kulturní xenofobie či mezidruhové promiskuity. Přičemž je třeba brát na zřetel jemnou ruku dámské režie, protože tohle prostě je ženská obdoba dobrodružného vyprávění.

kniha: Zkřížené hnáty - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 3 dny

Souhlas s tím, že úvod je rozvleklý. Rozjede se to prakticky až na konci. Do té doby se řeší opět dominance uvnitř smečky. Do toho se pokračuje v upíří příběhové linii z minula což je fajn, ale nejlepší je část s vymýtáním ducha, která prvně ani nevypadá, že má s dějem nějakou spojitost. Malej Chad je prostě hrdina a pokud neskončí na psychiatrii, tak by s ním ještě mohla být sranda. Četlo se to pořád dobře, jen to tempo by mohlo být vyrovnanější a neřešit furt kdo se komu může dívat do očí a podobné bullshity.

povídka: Epos dravce - Kaganov, Leonid
vyšla v: XB-1 2018/06
Polinius | **** | před 4 dny

Příjemná hříčka. Hříčka na téma interpretace a smyslu příběhů a vlivu na naše chování. Žijeme pod vlivem příběhů a jazyka.

povídka: Martský obelisk - Nagata, Linda
vyšla v: XB-1 2018/06
Polinius | **1/2 | před 4 dny

Já jsem té dojemnosti a humanitě nepodlehl. Autorka to nenapsala vůbec špatně, ale zase je to jen krasopisné popisování emoce/situace. Nechci se pouštět do hloubkového rozboru díla, protože v tom je jistě něco co jsem nepostřehl, ale není „zločin“ v někom vzbuzovat falešnou naději? ;-)

povídka: Tři už jsou kolektiv… - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/09
yerry | *** | před 4 dny

Tretia nadväzujúca poviedka z pera tohoto autora snažiaceho sa o klasický pulpový výraz ako z 30. rokov 20. storočia v žiadnom prípade nenudila. Máš tu strašne sexy androidku pobehujúcu po vesmírnej lodi len v šortkách a so striedmo zahaleným poprsím. Jej zadoček je vraj božský. Hlavného pilota, zároveň aj hlavného hrdinu nenechávajú tieto jej kvality ľahostajného, až do tej miery, že zabúda na samotnú akciu, čo mu vyčíta jeho žiarlivá kolegyňa. Nechýbajú samozrejme mimozemšťania akéhosi pomnožného tvaru, nechutne pichľaví so svojimi bodlinami, vrhajúci kyselinu z ústneho aj ritného otvoru…

Vo svojej kategórii je poviedka kvalita ako sa patrí. Nič jej nechýba. Zhltneš ju raz-dva. S vedou to síce nemá nič spoločné ale zabavíš sa. Zlatá klasická fantastika. Vďaka za tento typ poviedky. Nemá síce na vyššie hodnotenie, zato má svoje čaro…

povídka: Setkání - Pohl, Frederik
Kornbluth, Cyril Mary
vyšla v: XB-1 2017/09
yerry | *** | před 5 dny

Poviedka pre rodinné typy s psychycky hendikepovanými deťmi. Ťažká fylozofia a výber z dvoch možností, z ktorých ani jedna nieje optimálna. Fantastický motív vyskytujúci sa až v závere pôsobí ako rana kladivom po temene tvojej hlavy. Čo je normálnosť? Sú normálne zdravé deti na ulici? Je normálny svet psychycky postihnutého dieťaťa? Možno to záleží od toho, kohoho očami sa pozeráš…

Poviedka mala silnú výpoveď ale viac by ma zaujala ak by nebola písaná z pohľadu otca, ale z pohľadu postihnutého syna…

kniha: Daleká cesta za domovem - Adams, Richard George
toms | ***** | před 5 dny

Dobrodružná kniha ve stylu Ferdy mravence nebo Včelky Máji, kde lidské postavy nahrazují králíci. Výborné čtení pro mládež, Adams umí psát velmi poutavě. V době, kdy to vyšlo poprvé u nás, jsem v tom tedy žádný fantasy motiv nehledal, ale to nakonec ve Ferdovi, Hurvínkovi apod také ne. :-) Velmi vkusně převedeno do podoby animovaného seriálu.

povídka: Hledání Satana - McIntyre, Vonda N.
vyšla v: Stíny Asyla
yerry | *** | před 6 dny

V Asile sa objavia čarodejnice hľadajúce Satana. To nie je žiadne pekelné božstvo ale okrídlený svalnatý tvor, partner jednej z nich, ktorý sa ocitol v zajatí. Poviedka v autorkinom štýle epickej fantasy. Stále sa to docela dobre číta…

kniha: Poločas rozpadu - Kotleta, František
gokudo | **** | před 6 dny

Plukovnik Michalek a jeho parta kontra kult vyholenych dumsdej-dacanu v surovem mixu madmaxe, Slechtova Oggerda och jednoho britskeho postapo snimku jehoz nazev jsem uz davno zapomnel.

Solidni, (ne)kvalitni literatura pro choromyslne scifisty a zhave tema pro silene analyzy a hlucne diskuze v podzemnim bunkru radikalnich feministek. Ja osobne se dobre bavil.

kniha: Dimiter - Blatty, William P.
trudoš | **1/2 | před 6 dny

Román Dimiter má sympaticky krátký rozsah, jenž je navíc proložen množstvím různých rozhovorů. Že by se mi ale četl jedním dechem, to nemohu říci. Přibližně do strany šedesát jsem se ještě chytal, pak už to bylo bloudění v temném a hlubokém lese. A když už to vypadalo, že se konečně něco rozjede, zasekl se William P. Blatty nad jakýmsi polemizováním ohledně smyslu či nesmyslu života, lásky a duchovna. To, co začalo jako příběh agenta vyslaného peklem, se změnilo na špionážně-milostný existencionální román o vykoupení, podbarvený vírou v cosi jako vyšší moc. Ale to jen tak střílím od boku, ve výsledku v tom možná bylo něco intelektuálně přínosnějšího. Či naopak.
Teprve autorův doslov mi ozřejmil, že tohle všechno byl pokus o něco víc než pouhou hrůzyplnou brakovku. S tím jsem pravda nepočítal, takže veškerý můj despekt pramení z obyčejného nepochopení. Něco na tom jablku ve výsledku možná je, takže házet flintu do žita by měli jen ti, co od knihy (podobně jako já) čekají žánrový horor.

Průměrné číslo. Jediné opravdu dobré povídky jsou Marťanské dítě a Modrá kůže mého oblíbence Aldridge. Ještě pár slušných kousků se najde, ale jsou tu i podprůměry až braky.

Medvídkovití mimozemšťané, co neznají násilí, si pod vlivem pašované pozemské literatury hrají na piráty a je jen na konzulovi, aby minimalizoval dopad a zamezil projevům válečného chování. Jde přece o jeho kariéru! Je to z počátku nepřehledné, řekl bych, že překlad trochu skřípe, ale celkově je to tak přímočaře mile naivně prdlé, že si to lehký nadprůměr zaslouží.

kniha: Příšerné taxi - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 6 dny

John se nám vydává do New Yorku protože tu Billův přítel viděl zmizet taxík. Někdy stačí opravdu málo k podniknutí výletu. Ono se jedná celkově o docela zábavný díl. Zaprvé John vyráží do velkého jablka zcela sám a až na místě si uvědomí, jak velké město je a že si měl vzít Suka na pomoc. John je prostě hlavička :) Druhý povedený moment je když John pobíhá v obrovském vedru po Central parku v bundě jen kvůli tomu aby nikdo neviděl jeho berettu. No myslím že v té bundě byl nápadnější než kdyby měl bazuku :) Jinak na to, že se v příběhu poprvé objevuje další obrovská postava (Spuk) se díl tváří dost řadově. Dokonce nepadne ani démonovo jméno. Celkově lehký nadprůměr.

kniha: Konec stříbrného věku - Cucui, Jasutaka
Methat | *** | před 6 dny

Čítať dnes knihu o battle royal je strašne únavné, pretože z každej strany z herného priemyslu vyskakuje množstvo podobných hier, a kým skončí tohtoročná E3ka, bude ich ešte viac. Autori tento podžáner cpú do každej druhej hry a to sa nezmení ešte niekoľko rokov – až pokým dojnej krave prestane tiecť zlaté mlieko alebo sa nenájde iný podžáner, ktorý strhne lavínu pozornosti mainstreamu.

Na druhej strane kvitujem nápad autora skĺbiť battle royal a dôchodcov (naša vláda toho schopná je). Text mi neprišiel nijak zvlášť vtipný a bol som rád za krátku dĺžku, pretože ku koncu ma kniha už začala nudiť. V menách jednotlivých účastníkov masakru som sa pomerne úspešne strácal, podobne ako keď sledujete prvýkrát na twitchi online prenos turnaja vo Dote (alebo v akejkoľvek inej tímovej hre).

Možno keby som knihu čítal pre tým, než začal tento battle royal ošiaľ, by ma viac bavila. Takto dávam vyššie hodnotenie hlavne za to, že autor je Japonec (a ja všetko japonské milujem) a knihy z krajiny vychádzajúceho slnka sú pre mňa osobne veľkou vzácnosťou.

povídka: Zažít Zemi - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2015/07
edo_nick | *** | před 7 dny

Zaujímavý nápad a dobré rozprávanie. Celé to však v mojich očiach ničia určité nelogické udalosti v deji. Hlavný hrdina v zlomovom momente zje kúsok pitvaného červa, pričom ho k tomu nič nevedie (deux ex machina). Následne sa ocitne akoby vo virtuálnej simulácii červieho mozgu (preboha ako sa tam dostal). Jediné vysvetlenie je, že zjedená časť červieho mozgu ho ovládla a premenila ho na červa. Načo potom v simulácii zažíva zožranie červom… Niečo zásadné mi uniklo.

kniha: Limit - Schätzing, Frank
trudoš | *** | před 7 dny

Mám rád tlusté knihy. „Více stran, více zábavy“, to je moje heslo. Jsou však případy, kdy různé proměnné zapříčiní, že se celé to označení změní na „více stran, mám chuť se zabít“.
Limit Franka Schätzinga je pro mě bohužel příkladem druhé rovnice. Autor se sice zaměřil na sympatickou špionážní zápletku, naneštěstí ne příliš komplikovanou, díky čemuž vyprávění ztrácí na tempu už někde v první třetině. Prostor, který je věnován postavám a prokreslení roku 2025 je rozhodně obdivuhodný, už jen pro ten popsaný papír, jenže informace se začnou v určitých cyklech opakovat a nezajímavé figury jednoduše splývají. Pomalé odhalování intrik nadnárodních firem, kombinované s popisem reálného dobývání Měsíce, by pak bylo fajn, kdyby nepřesáhlo jedenáct set stran. Strhující zápletka se tak mění v extrémně rozšířenou verzi Rajských fontán Arthura C. Clarka (přičemž inspiraci Schätzing nijak nezapírá), které chybí to nejpodstatnější – spád. Je to technicky slušné čtení, ovšem nic pro čtenáře v kalupu.

povídka: Oni - Klobasová, Markéta
vyšla v: Ve stínu Říše
Gaarq | ** | před 7 dny

spektakulérní šaškárna plná bohů ze stroje a soubojů, ale to asi patří k žánru dobrodružné fantastiky. autorka by při dostatečné praxi mohla získat notnou virtuozitu v podobných textech, je to barvité a popisy jsou živé. ale zatím to stylisticky trošku skřípe a pro ozvláštnění je lepší udělat trošku hlubší rešerši, než jen opsat to první z wikipedie, co člověku padne do oka; i když zaujatí čtenáři tohoto žánru to asi neocení. a ti nacisté jsou zde jen do počtu, krom samoúčelné a dovysvětlovávací poslední kapitoly, kdyby tam místo hanse byl jean-pierre nebo lojza, nebyl by v tom za mák rozdíl.

povídka: Případ zlatého Budhy - Nesvadba, Josef
vyšla v: Tři dobrodružství
Polinius | **1/2 | před 8 dny

Popravdě nevím, jak přesně hodnotit. Nesvadbu znám jako scifistu a proto jsem k povídce předem přistupoval jako k fantastice. Ale bohužel, v celém textu není žádný fantastický motiv. :) Je to podivná detektivka, kde se neustále mění strany. (Strany myšleno Dobro/zlo.) Postavy jsou neustále v nějaké křeči a doslova až přehrávají své role a to nemyslím jako kritiku. Ze strany postav je to až divadelní herectví. :-) Jedinou záhadou je, kdo a nebo co je Zlatý Budha.

Předpokládám, že kdyby to hodnotil někdo lepší než já, tak by si dal práci s dohledáváním historických předloh a s úvahou na téma jak moc a nebo málo je tato novela poplatná bývalému režimu.

kniha: XB-1 2017/08 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 8 dny

Toto číslo hodnotím ako veľmi dobré predovšetkým vďaka dvom poviedkam. Jednej zahraničnej a jednej českej, avšak svetovej :) Tým zahraničným pamlskom je nebezpečná vízia z pera Karla Bunkera Dýchání stejné všichni mají . A tou domácou svetových kvalít sosáko-choboto-sopľo-slizoidná hard-pulpová spaceoperka Tiché je volání hvězd od stále sa lepšiaceho Alfreda Barscha. Hapčííí, sakra zasa musím utierať tu klávesnicu, akosi sa mi na ňu lepia prsty…

povídka: Čápi a jestřábi - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 8 dny

Kratučký a docela pohodový text o mimozemských novorodencoch, ktorých priniesli bociany. Len taká skyca ale čo už…

povídka: Blboun - Pavel, Vinický
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | nehodnoceno | před 8 dny

Štýl textu, ktorý autor zvolil, spôsobil u mňa odmietavé reakcie. Poviedka ma absolútne nechytila. Asi po dvoch prečítaných stranách som to vzdal. Po dlhom čase jeden z tých textov, ktoré som nedočítal…

povídka: Sběratel černobílých dívek - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 8 dny

Alternatívna história v ktorej Hitler vyhral vojnu a atentát na Heydricha bol spáchaný v USA. Tých eSeSákov a hakenkreuzov je v poslednom čase v tomto časáku od tohoto autora trochu viac. Snaží sa byť štipku nekorektný, čo je mimochodom sympatické, ale priveľa korenia škodí, takže štandard. Nič viac a nič menej…

povídka: Tiché je volání hvězd - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | ***** | před 8 dny

Možno trochu nadhodnocujem ale čert to zober. Poviedka bola skvelá. Autorove texty majú kvalitatívne očividne stúpajúcu tendenciu. Tak toto je spaceopera, v ktorej človek nemá miesto. Účinkujú tu bytosti so sosákmi, chobotmi, pazúrmi, vylučujúce sople, sliz a rôzne mokvavé exkrementy, teda podľa ľudských merítok, sú to skrátka zrúdy. Technika a medzihviezdne lety sú na pokročilej úrovni. Je vidieť, že toto má autor zmáknuté. Do akej miery fabuluje a dopúšťa sa alogickostí, nehodnotím, nechávam to na teba.

Poviedka je ťažko zaraditeľná, je to niečo medzi spaceoperou, hard scifi a starým dobrým pulpom, pričom ten pulp je tu viac zámernou nadsádzkou, ktorá robí poviedku veľmi čítavou. Myslím, že na tento text sa nechytá kopec anglo-amerických autorov v XB-éčku publikovaných. Je to skvelé, čítavé, pútavé, zaujímavé, skrátka BEST :)

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
Gaarq | ** | před 9 dny

a vesele proti proudu… mám rád příběhy s tísnivou atmosférou a neodvratnými konci. proto se mi líbí pár kingových příběhů, bradbury apod. nemám moc rád horory, protože bývají samoúčelné. od hexe jsem čekal to první a dostal druhé. autor je dozajista talentovaný vypravěč, ale i ti musí mít co vyprávět. základní námět je výborný, ba přímo originální, jenže zpracování už ne. děj je předvídatelný a tím pádem nudný. postavy se chovají jako pitomci pod taktovkou autora, psychologie jednotlivých postav je dobrá, ale celek je jak rozladěný orchestr. uvěřím, že v XXI. století ututláte přítomnost katherine v malém městečku, ale nevěřím, že tam nikdo nečetl ani jeden horor, ani toho kinga, že nikoho doopravdy fenomén stojící za katherine nezajímal natolik, aby z ní nebyl jen monstrózní bubák. příběh je kataklyzmatický, ale chybí mu katarze nebo pořádná pointa (je tam nějaká, ale imho slabá). podle doslovu to vypadá, že ten bezvýchodný závěr je až druhá verze, ke které ho přiměli američtí vydavatelé, že původní nizozemský příběh byl komorní a onu katarzi obsahoval. nevím, jen se dohaduju, nizozemsky neumím. takže, soryjako.

kniha: Peklo - Golden, Christopher
trudoš | **** | před 9 dny

Přestože má Peklo dva zásadní handicapy, nakonec mě z celé trilogie potěšilo nejvíc. Ty slabiny spočívají v umístění děje a v postavě Ellen Ripleyové. Osud kolonie na planetě LV-426 je totiž všem moc dobře znám z filmu Vetřelci Jamese Camerona, což souvisí i se samotnou Ripleyovou, která je tu jen jako třešnička na dortu. Příběh by se bez problému obešel i bez ní a nijak by mu to neublížilo, spíš naopak.
Jinak ovšem krasojízda v masokombinátu. Rozjezd je sice pomaloučký, ale jakmile se xenomorfní monstra chopí režie, dochází k brutální katarzi, jež si nebere servítky absolutně s nikým. Pochválit přitom musím snahu Christophera Goldena přijít s koncem, který alespoň trochu vybočuje z předpokládaného finále, stejně jako schopnost důmyslně pracovat se zaběhnutými klišé. Naplno také využívá hororový potenciál vetřelců a jde mu to vážně skvěle. Tady prostě není co vytknout. Škoda je, že kdyby se tolik neopíral o filmové univerzum a držel se vlastní vize, mohl mít román výrazně osobnější ráz.

povídka: Dýchání stejné všichni mají - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | ***** | před 10 dny

Výborná poviedka ani nie tak svojim spracovaním ale myšlienkou a odkazom. Takéto mám rád. Predstav si svet, v ktorom preberie vládu umelá inteligencia. Nebudú peniaze, vojny, kriminalita, hlad ani chudoba. Práca sa stane úplne zbytočnou, dostaneš všetko na čo si len pomyslíš, všetko vytvoria UI. No nebolo by to skvelé? Každý sa môže venovať len svojim záľubám. Má to však zpočiatku pár malých háčikov, z tých háčikov sa vyvinú háky väčšie až napokon zistíš, že nič nedáva zmysel a že si v poriadnej prdeli alebo matrixe (vyber si čo chceš)…

Pesimizmom nabitá distopická alternatíva ľudského bytia, akurát tak na sľučku … ale bacha na myšlienky a následné činy, môže nasledovať úder… Vynikajúce…

povídka: Noc salamandra - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 10 dny

Znovu jedna jednohubka z prostredia, kde zúri vojna v ktorej celé územia anektuje mongolský čarodejník. Nechýba kriminálna zápletka, vlk a známa dvojica vyšetrovateľov s nadprirodzenými schopnosťami. A vrahom je… Nič viac ako štandard…

povídka: Vrchníci - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 10 dny

Sanfordove „hrátky“ s časom v New Yorku boli trochu hmlisté ako tá hmla v nečase po nevydarenom pokuse. Samotný námet poviedky nebol zlý ale jej spracovanie mi veľmi nesedelo…

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
Methat | ****1/2 | před 10 dny

„Pro mně to už dávno přestal být obyčejný obchod. Ve hře bylo mnohem víc než peníze. Kowalski, Umwald, malá Rezka s Natašou, Kristýna s dětmi… Vědel jsem, že udělám všechno pro to, abych je dovedl tam, kam chtějí, že se kvůli tomu budu po kolena, po pás brodit v krvi. Nebyla to pravda. Klidně se kvůli nim v krvi utopím.“

Celá kniha sa číta jedným dychom a nemá hluché, či nudné pasáže, len kým sa karavana vydá na pochod, trochu dlhšie to trvá. Pre mňa osobne zatiaľ ostávajú TOP poviedky „Muž na stezce“, ktoré ma bavili viac než samostatný román. Aj tak je Na ostřích čepelí od pána Žambocha nadpriemerné fantasy, ktoré vás chytí a nepustí.

Autor sa nevenuje len Koniášovi, príbeh rozvíja aj z pohľadu iných postáv – Kowalski je sympaťák, s ktorým som sa asi najviac stotožnil. Svet tak pôsobí uveriteľnejšie, keďže sú postavy prepracované. Už teraz sa teším na poslednú knihu zo sveta Koniáša, ktorú mám v knižnici – Vlk samotář.

povídka: Martský obelisk - Nagata, Linda
vyšla v: XB-1 2018/06
jirikk | ***** | před 10 dny

Příběh o síle a neporazitelnosti lidské naděje. Proč kilo? Protože jsem dočítal dojatý, a pokud mě nějaká povídka dostane do takového stavu, tak si i přes objektivní nedostatky tu stovku prostě zaslouží :-)

kniha: Lidé milénia - Ballard, James Graham
jirikk | ***1/2 | před 10 dny

Poslední čtyři Ballardovy romány se točí kolem jednoho tématu, napohled bezdůvodný výbuch násilí či odporu, vedený lidmi, od kterých by se to určitě nečekalo. Bohatí, naprosto zajištění jedinci hledají osvobození od existenciální nudy v násilí, čím bezdůvodnějším, tím lepším. V Lidech milénia jde o klasickou střední třídu, sůl společnosti, která najednou odmítne hrát svou roli. Výsledkem je vzpoura v Chelsea Marině, londýnské čtvri osídlené právě typickou střední třídou. Na jejím pozadí se však odehrává ještě druhý plán, šílenství zhrzeného pediatra dr. Goulda propuká naplno, právě on je zde nositelem myšlenky o osvobozující síle absurdního, nesmyslného a bezcílného násilí. Není to vůbec špatné čtení, leč poněkud tezovité a v důsledku toho dost předvídatelné. Raději mám Ballarda Mýtů blízké budoucnosti.

kniha: Zbraně Avalonu - Zelazny, Roger
Laxik | ***** | před 11 dny

Tohle se fakt čte jedním dechem. Boje o Amberský trůn vyvolávají závislost tisíckrát silnější než melanž řezaná fisstechem. Možná to není bůhvíjak objevné, pečlivé nebo nesoucí ponaučení, ale o co je, ptám se vás, Usain Bolt horší atlet než Kenenisa Bekele? O nic, protože každý závodí v jiné disciplíně.

kniha: Relikvie - Lebbon, Tim
gokudo | **1/2 | před 12 dny

Problem teto knihy zpocina v hlavni postave Angele, takhle prihlouplou protagonistku uz dlouho nikdo v tohmle zanru nestvoril.

povídka: Tři už jsou kolektiv… - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/09
quinnet | **1/2 | před 12 dny

Tretie pokračovanie príbehov posádky vesmírnej lode ‚Ďaleko od domova‘. Zachytia núdzový signál mimozemskej lode nie nepodobnej kope sračiek. Zachránia zvláštnu trojicu pasažierov s ktorými sú samozrejme problémy. Ako v predošlých dieloch aj tu dôjde k akčnej pasáži. Do ďalších dielov ostávam v napätí ako sa vyvinie ústredná lovestory :)

12345678910poslední (633)25295 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu