RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (369)14722 příspěvků celkem
kniha: Dluh - Rus, Dmitrij
Methat | **** | před 5 hodinami

Tretí diel ešte pridal plyn, no ubudlo zo strán, čo ma mrzí najviac. Prvé tri diely urobil autor za rok, u nás bohužiaľ vychádza jeden diel za rok, takže dočkať sa ďalších dielov bude kruté. Rozhodne sa ale teším na ďalšie časti.

kniha: Jiskry války - Powell, Gareth L.
gokudo | ***1/2 | před 2 dny

Military SF ktere se trochu lisi od tech standarnich slatanin o zelenych mozcich ve vesmiru. Jeden velkej suprzelenej je az na konci. Autor se zrejme inspiroval Asherem, ale tohle je vic umirnene s hollyvudskym finisem. Favority jsou zde emzak Nod och vyslouzila valecna lod Vrtosiva fena (Trouble Dog), haha ten preklad mne dostal. Ten druhy dil v serii Fleet of Knives je o trochu lepsi a doufam, ze ho Triton taky vyda.

PS: ta obalka nema nic s dejem v knize spolecneho. Hvezdne valky part 25?:)

kniha: Údolí vykoupení 2 - Reynolds, Alastair
Madam Brbla | ***1/2 | před 2 dny

Jednou to přijít muselo. Reynoldsovy zajímavé světy, originální technologie, nejrozmanitější lidské frakce a podmanivé (či odstrašující) vize mi zřejmě zevšedněly. Navíc autor postupně odstavil většinu charakterů, se kterými jsem se byla schopná jakž-takž ztotožnit. Štír coby náhrada za Clavaina pro mě nefungoval, chybí mu charisma (říkejte mi rasistka, je to prostě prase:-)). Aura je zklamáním – ani sympatické děvče, ani podivná entita, jen zmatené děcko trousící nejisté informace. Kuriová je i po tolika knihách totálně bez osobnosti. A už jsem odhalila, jakou roli má nováček Vasko: být za všech okolností za debila.
Místo monumentální závěrečné bitvy se Zmary je čtenář nucen zkousnout stručný a poněkud chaotický epilog. Kde se vzali, tu se vzali: Deus Ex Lastura. Možná spisovatel nevěděl, jak to celé smysluplně uzavřít, možná už ho tento vesmír přestal bavit, alespoň tak mi to připadalo.
Drobné rozladění dovršilo překladatelské duo, které mě svou prudérností KAKALO k nepříčetnosti. Postavy občas ve vypjatých okamžicích přirozeně fuckují (ověřeno v originále), ovšem v češtině mi PROSTITUOVALY zážitek výrazy jako z „Hochů od Bobří řeky“. Představte si situaci, kdy je hypervepř s násilnou zločineckou minulostí opakovaně peskován, že v přítomnosti dítěte použil slova „hromsky“ či „zasmolený“. K dokonalé přehlídce trapnosti už scházelo jen „do prčic“. Pokud se překladateli příčí užívat vulgarity, případně se snaží čtenáře vychovávat, měl by se zřejmě soustředit na kuchařky, literaturu pro děti a podobně. Nejsem zastáncem nadbytečných sprosťáren, ovšem někdy mají v textu své opodstatnění; preferuji zachování autorského záměru a vetknutí ultrakorektního slovníku do SEDINKY. 66%

kniha: Hledání smrti - Žamboch, Miroslav
Hrutwang | *** | před 3 dny

Povídky s Baklym se mi líbí více než romány. Ubral jsem jednu hvězdu v hodnocení za jazykové chyby, kterých bylo na můj vkus v celé knize strašně moc. Kniha buď neměla korektora (nebo hodně špatného) anebo neměl sazeč v tiskárně svůj den.

kniha: Viriconium - Harrison, M. John
jirikk | ****1/2 | před 3 dny

Pokus o fantastiku napsanou vysokou, čistě uměleckou formou. Což není vůbec nezajímavé, na druhou stranu Viriconium jsem poprvé četl po vydání a teď, o nějakých 9 let později, jsem si z něj již nepamatoval vůbec nic. To se mi u knih obvykle nestává, leccos to tedy naznačuje, možná spíš o mně než o knize. Vše jsem tedy zopakoval a kupodivu musím říct, že silněji působí povídky než románová trilogie. V té se Harrison vydal nejdále v prostředním svazku, bohužel se mi jeho kouzlení se slovy zdá zejména v tomto případě příliš samoúčelné, což v menší míře platí pro většinu viriconských příběhů. I přes to ale zdvihám původní hodnocení o hvězdičku nahoru, zejména za dobu, kdy příběhy vznikaly. Autor srdnatě prošlapával cestu pozdějšímu new weird a britský náhled na fantastiku ovlivnil opravdu výrazně. Za nebojácnost a odvahu, se kterou zde sází své obrazy a metafory, si těch 90 procent zaslouží.

kniha: Dary - Le Guin, Ursula K.
louza | ****1/2 | před 4 dny

Komorní příběh z hodně netypického fantasy světa, kde v prostředí horalských vesnic žije pár jedinců ovládající velmi specifický druh magie, který vlastně ani magií není. Skvělé téma a premisa jde ruku v ruce s lehkým vypravěčským jazykem vtahujícího čtenáře do života postav tak mocně, že mu vlastně ani nebude chybět výrazné vyvrcholení knihy. Protože tohle je kniha o lidech a o životě. A život jde vždycky dál. Skvělá a hodně svébytná kniha co možná nepotěší hardcore příznivce fantasy, ale rozhodně nabudí fanoušky kvalitní literatury.

Strýček John tentokrát musí letět do Tunisu zachránit krk Billovi. Ten mu pošle extra zašifrovaný telegram, aby ho na místo vylákal. Mezitím John bojuje s pár Araby a podaří se mu zastřelit hada :) Zmítán nerozhodností zda věřit své průvodkyni Alie se probojuje až k finále, kde nás čeká klasický rychlý klišoidní závěr. I přes všechny nedostatky je to jeden ze svižnějších a čtivých řadových dílů, navíc od jiného autora, což je znát především v nabourávání zajetých postupů (např. John střílí stříbrnými do auta a oslabuje vliv démonů na řidiče, apod.)

kniha: Mrtvý lotr - Korněv, Pavel
snop | **1/2 | před 5 dny

Ve srovnání s ostatními LitRPG knihami (Machaněnko, Rus) je to šablonovité a neajímavé. LitRPG kulisy jsou nejen nezajíavé, ale dokonce rušivé, předělání do normální fantasy by bylo krokem správným směrem. Ke konci, zejména díky postavě Chlapce, se kniha aspoň trochu vymaňuje z podprůměru, nicméně nevím, zda si přečtu další díl.

kniha: Hotel Poslední naděje - Thornton, Nicki
snop | ***1/2 | před 5 dny

Trochu naivnější kniha cílená asi spíše na mladší děti, zejména osoba Tiffany je dosti neživotná, nicméně celkově je to velmi nápadité a zábavné i pro dospělého.

kniha: Zloba říše - McClellan, Brian
snop | **** | před 5 dny

Zloba říše je podobně dobrý počin jako první díl, malinko ztrácí tím, že se ještě více než ten zaměřuje na různé aspekty války, ale není to nějak moc výrazné.

Opět máme tři PoV, Vloru (s Tanielem), Bena (s Ka-poel) a Michela. Michelova linka je nejzajímavější, protože se vymyká schématu „někam jdu a při tom bojuju“, ačkoli i ona je vlastně uváděna do pohybu McGuffiny. Každopádně právě v ní se dozvíme více o kultuře Dynizanů, kteří přestávají být pouhou anonymní hrozbou na obzoru, ale lidmi z masa a kostí, dobří i zlí. Dynize je stále okupační mocnost, ale není ani zdaleka tak jednolitá, jak se zdálo v minulém díle.

A dozvíme se něco i o minulosti Ka-poel. A možná přijde i kouzelník!

kniha: XB-1 2020/03 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 6 dny

Trochu som bol sklamaný z toho, že sa v čísle nachádzali len dve zahraničné poviedky, ktorých rozsah bol len tretinový vzhľadom na priestor poviedkam vyhradený. Inak ale celkovo som s úrovňou poviedok spokojný. Z tej dvojice zahraničných tá ruská Zima, hlad, inteligence od Olega Divova mala veľmi dobre vystavanú logiku príbehu. Z domácej proveniencie dej výborne gradovala Anna Olejárová vo svojej najnovšej poviedke Praktická ekologie na domácí použití . Dovolím si tvrdiť, že prekladom do češtiny jej texty trochu strácajú na údernosti. V slovenčine je tá jej eskalácia násilia a dialógov ešte razantnejšia…

kniha: Ve Viriconiu - Harrison, M. John
jirikk | ****1/2 | před 6 dny

Z mého pohledu asi vrchol trilogie. Autor tentokrát oproti předchozímu dílu ubral na metaforách a obraznosti, věnuje se Viriconiu a role umění v něm. Zajímavé je neukotvení oproti předchozím dílům, vystupují zde některé známé postavy (Tlustá máma, mihne se Mědenka), nicméně do časové posloupnosti nijak zvlášť nezapadá, spíše se zdá, že jde o jakési alternativní Viriconium. I tady bohužel autorovi v závěru trošku dochází dech, jako by si z té spousty nabízejících se motivů nedokázal vybrat žádný, který by plně vytěžil (třeba nákaza a karanténní policie by snesly určitě víc prostoru), ve výsledku jde ale o zajímavější kousek než Bouře křídel.

Tfuj, mám to za sebou. Nakonec i ta poslední megapovídka měla podivný konec. Přemýšlím proč mě ta kniha tak nebavila… Asi bych to shrnul slovy autora. „Při konfrontaci s bezduchým dynamismem zrcadla, spekularizace země, skrze biceps který se v peristaltických vlnách zatínal a povoloval, dávila obrovskou sílu, čirou nádhernou energii.“ Velice rád bych poznal všechny ty, kteří tyto žvásty povýšili na vrcholné umění. Anebo raději ne.

kniha: Bouře křídel - Harrison, M. John
jirikk | **** | před 8 dny

Oproti Pastelovému městu Harrison přitvrdil, a to směrem k poezii. Rozbujelý jazyk (překlad musel být opravdu zběsilá fuška) vykresluje šílené město i svět okolo, opět se dočkáme i SF rekvizit a dalších poznatků ze světa Odpoledne / Večera. Zprvu jsem byl nadšen, nakonec však té samoúčelné obraznosti na mě bylo až příliš.

kniha: Klan - Rus, Dmitrij
Methat | ***** | před 8 dny

Táto kniha a séria celkovo má jedinú chybu – ma málo strán a knihy vychádzajú jedna za rok. Inak sa číta sama od seba, opäť ide o kvalitný text. Dej sa nám trochu komplikuje a akoby ani autor nevedel, kam skôr skočiť, čo skôr urobiť, otvára sa tu príliš veľa možností, aby na to autor náhodou nedoplatil. Koniec opäť končí cliffhangerom, tak som si radšej prečítal kapitolu tretej knihy, aby som mohol v kľude zaspať.

kniha: Ruská ruleta - Heteša, Petr
marty63 | brak | před 8 dny

Plně se ztotožňuju s komentářem Siria. Ta kniha je nejen utahaná, ale i hloupá. Zápletka, vykreslení postav (ředitel, tedy manažer,za každým slovem „vole“, dialogy, ruské stereotypy (furt se chlastá vodka ať je to situaci úřiměřené či nikoliv). Divím se, že to vůbec Brokilon vydal. Pro mě brak a ruce od toho pryč.

kniha: Nohy z jílu - Pratchett, Terry
Speedemon | **** | před 8 dny

Díly s Hlídkou opravdu nedokážou zklamat. Příběh má povedenou zápletku a nejde o žádné jednotlivé taškařice propojené do jednoho celku. Skutečně se zde řeší policejní příběh. U Zeměplochy jsem měl poprvé pocit, že by autor dokázal zdařile psát i seriózní nehumornou literaturu. Několik pasáží bylo fakt napínavých, bez humoru (ať už chtěného nebo nechtěného) a zajímavě to příběh doplňovalo.

Po minulém hugovsko-nebulovském nářezu nemohlo toto číslo konkurovat kvalitou povídek, ale dokáže konkurovat jejich zajímavou skladbou a kombinací s dalšími texty – recenzemi a publicistikou. Skoro bych řekl, že jsem tak zajímavě poskládané číslo ještě nečetl. Už jen juxtapozice metatextu Charlese Platta o invazi japonské SF a Nordenovy povídky Kletba Mhondoro Nkabele je prostě…geniální. Tradičně i po těch letech potěší recenze Petra Kotrleho a hororové ladění čísla (nejméně 3,5 povídky z 9 jsou horory) podtrhne Kosatíkův kapesní průvodce legendární antologií Hlasu krve, jedné z mých vstupních bran do světa literárního hororu. Někde souhlasím (Campbell, Ligotti), jinde tolik ne, ale je super číst o tom, jak to vidí on. Moc se s tím totiž nemaže. Důležitost čísla podtrhne listárna, kde mne jeden z pisatelů usvědčil z povrchního čtení. Opravuje totiž názor Františka Novotného na tulení lid z jeho rozboru Holdstockovy sbírky povídek Les kostí – a připomněl mi, že já bloud přece před nedávnem viděl zajímavý animák Píseň moře, kde tuleňka vystupuje – a při čtení Novotného eseje mne to vůbec netrklo! Long story short – toto číslo se hodně povedlo a svou zásluhu na tom tentokrát mají pánové Kocián a Svoboda, protože ho dokázali skvěle umíchat a pozvednout ho nad kvalitu povídek a novel něčím víc. Když už jsem ale u těch povídek, kromě výše zmíněné mrazivě humorné perly o západoafrické superstar mezi spisovateli scifi doporučuji také výborný horor Spřízněná duše o špíně lidského nitra.

kniha: Co to žere a kde to spí - Heteša, Petr
trudoš | ***1/2 | před 9 dny

Petr Heteša s oblibou kombinuje nezvyklé motivy, jako jsou démoni, drogy, magie, kyberprostor, sex a hudba. Pokaždé s humorným nadhledem, který dává na srozuměnou, že primární je čtenáře pobavit a v druhém plánu pak donutit k zamyšlení.
Aktuální novinka není výjimkou. Jednoduchá zápletka je rozehrána v průběhu několika stran a pak už následuje akční jízda prostá zbytečných násilností. Autorovou doménou jsou přitom svižné dialogy, na kterých je vystavěna většina textu. Naneštěstí dějová osnova drhne v technickém vyšetřování, protože to, co provádí hrdinka, se za detektivní práci snad ani označit nedá. Ovšem pravdou je, že spisovatel jí to moc neusnadňuje, když ji umístil do prostředí stoprocentní korupce, kde i ruce co myjí ruce, mají ruce, co je myjí. S rozsahem románu pak příliš nesouzní pointa, jež je sice pro svou cynickou podstatu dokonalá, ale slušela by spíše povídce.
Jít o hudbu, nazval bych to rockem, protože právě takové Co to žere a kde to spí je. Hard, punk, blues i glam.

Moc dobrá sbírka povídek se zaměřením na detektivku ve sci-fi/fantasy žánru ke které se čas od času vracím a s chutí se začtu do nějakého z příběhů. Zaujaly mě především kousky: Muž, který vypil robota, Případ rudé gladioly, Dobří zlí a bohatí, nebo Ztracená apokalypsa, ale ani ostatní povídky nejsou o nic horší, do sbírky přispěli opravdoví mistři česky psaného slova.

kniha: Underground - Kotleta, František
marty63 | *** | před 12 dny

Tak moje první setkání s Kotletou dopadlo velmi dobře. Dostal jsem to, co jsem si představoval- noir, cyberpunkovou „tvrďáckou“ detektivku z dystopické budoucnosti. Podle recenzí dalších děl se domnívám, že Leoš píše nadsazenou „kulhánkovskou“ řežbu a tady se snaří o trošku „vážnější“ téma. Jeho popis budoucnosti Prahy ovládané korporacemi je excelentní a opravdu to na mě zapůsobilo jako bych se ocitnul uprostřed bangladéšského slumu. Některé věci ale mi tam bohužel neseděly. Zejména nepromyšlené používání expresívních výrazů, které už v takovém „vážnějším žánru“ by mělo být odstupňované a přiměřené situaci a osobě. Například když spolu mluví hlavní postava s kapitánem Adamem tak oslovovení se omezí na „ty píčo“, ty čuráku"a nic jiného. Osobně si myslím, že nějaké „ty vole“ by tam sedlo líp.Dále mi tam vadilo používání citoslovců vyjadřujících nějaký děj nebo pocit – např. „škvrnk“, „jéééé“. To se hodí do komiksu nebo fakt brakové literatury, kterou asi teď Leoš úplně psát nechtěl. To ale podle mne měl ohlídat odpovědný redaktor a trošku ho zkrotit. V každém případě se to čte výtečně, děj má spád a nevydechnete ani na chvilku. Rád bych se do této Prahy vrátil v nějakém dalším titulu a moc rád bych to viděl i jako komiks.

kniha: Pastelové město - Harrison, M. John
jirikk | ****1/2 | před 12 dny

Z dnešního pohledu nejde o převratnou událost, fantasy příběh a SF prvky v pozadí není nic nového (namátkou Mieville, Jemisinová a jistě řada dalších), i literárnější zpracování není v dnešním žánru nijak ojedinělé. Nicméně v roce 1971 to musel být skutečně originální počin. Harrison jistě nebyl ve své době jediný, kdo se pokusil fantasy uchopit literárním jazykem, napadá mě Moorcock nebo možná trochu později Donaldson (Kletba pána Zlora), avšak první pozvánka do světa Viriconia – Pastelové město – stojí dle mého nad nimi.

kniha: Snící drahokamy - Sturgeon, Theodore
Polinius | **1/2 | před 12 dny

Souhlasím už výše napsaným:

Louza píše: Z dnešního pohledu je možná trošku sporné, zda dílo řadit do zlatého fondu literatury. Až o tak zásadní věc se podle mého názoru nejedná. Pravdou ale je, že ze zaběhlých klišé rozhodně vybočuje i po dosažení svého šedesátiletého výročí.

Kniha v ničem nelže a už její název je přesným popisem pointy díla. Čekal jsem něco jiného, co mi tento styl vyprávění nemohl dát a proto jsem nebyl z čtení moc rozradostněn. Kniha na mne působila jako první verze románu, který ještě čeká na přepsání a na zapracování poznámek od betačtenárů.

kniha: Pád Hyperionu - Simmons, Dan
Dilvermoon | ***** | před 13 dny

Zatímco Hyperion byl složen z jednotlivých vyprávění poutníků s mezihrami a figurky na šachovnici byly zatím jen rozestaveny do komplikovaného postavení, tak toto nedílné pokračování už je rozmáchlá částečně space opera, která sice není ani zdaleka přímočará, ale už neobsahuje ony podkapitoly z dílu prvního. Simmons se tedy rozjel pořádně, je vidět, že ho to bavilo a naštěstí se mu podařilo spletitý příběh udržet pohromadě. První díl byl sice o něco lepší, protože už jen díky jeho struktuře se podařilo uniknout lákadlu stránek navíc, ale Pád byl zase více strhující. I když strhující – zas až tak rychle čtení nešlo, autor neklouže po povrchu, nýbrž se se někdy noří i do hlubin, do kterých musíme s ním a není to vždy snadné. A řešení celého mezihvězdného konfliktu bych klidně označil za překvapivé a elegantní. Nedá se nic dělat, Kantos Hyperionu patří do Zlatého fondu, ať si kdo chce co chce říká.

Ehm… přece jen malá poznámka, ale to se netýká autora, nýbrž překladu. Konkrétně jednoho místa u vydání z roku 2018 (str.488). „ …. silná jaderná zbraň, slabá jaderná zbraň, elektromagnetismus či gravitace.“ (jo, jedná se o čtyři základní interakce vesmíru). Je zajímavé, že v předchozích vydáních (1997, 2010), což byli stejní překladatelé, to bylo správně jako „jaderné síly“. Ano, došlo k určitým úpravám vydání a překlad je v pohodě (i ta dřívější vydání byla ok), ale tohle místo se tedy moc nepovedlo :)

kniha: Hyperion - Simmons, Dan
Dilvermoon | ***** | před 13 dny

Před 24 lety, kdy jsem o Hyperionu a dalších dílech série vlastně nic moc nevěděl a četl kdeco, mě kniha uchvátila. A to tak, že velmi. Teď konečně přišel čas na opakovačku. Navíc se blíží vydání nového překladu posledního dílu série (i když ten koronazmrd vydání zřejmě odsune a nezbývá než doufat, že ne na příliš dlouhou dobu).

Už jen samotná koncepce románu je dost netradiční. Účastníci pouti za Štírem si cestou vypráví své příběhy, pomocí nichž se dostáváme do obrazu pokud jde o Štíra samotného, ale i o fungování Hegemonie, interakce s Vyvrženci a s Technojádrem atd. Každé vyprávění má jiné tempo a možná by se dala i zařadit do různých subžánrů. V podstatě lze říci, že jednotlivá vyprávění by obstála i jako samostatné povídky, ve kterých by ale nebylo vše dořečeno. Což není vždy na škodu. Závěr je naprosto a úplně otevřený, těch pušek sejmutých ze zdi, ze kterých nebylo vystřeleno, je obrovské množství, Pád Hyperionu přímo navazuje (vůbec nechápu, jak jsem tehdy mohl vydržet ten rok do jeho vydání) a četba jen prvního dílu Kantosu je sice zážitek, ale bez druhého se podle mého názoru spokojený čtenář prostě neobejde.

kniha: Čarodějův synovec - Lewis, Clive Staples
Speedemon | *** | před 13 dny

Za sebe hodnotím srovnatelně s předchozími díly. Asi jsem jeden z mála kterého více bavila první polovina a cestování do neznámých světů. Od vzniku Narnie už to takový odvaz nebyl a čekal jsem jen, zda to autor nějak viditelně propojí s dílem Lev, čarodějnice a skříň (což se taky stalo). Z pohledu syna, kterému jsem to četl před spaním bych u hodnocení musel ubrat aspoň hvězdu, protože mu chyběly původní postavy a Digory s Polly mu k srdci nepřirostli. Je to prostě subjektivní, mě ani jeden neurážel. Zato moralizování v Narnii mi už docela lezlo krkem, ale nepatřím do cílovky, takže ok.

kniha: Ocelové žezlo - Červenák, Juraj
yerry | ***** | před 14 dny

Na tomto prvom zväzku Bohatiera je badateľný veľký kvalitatívny posuv autora smerom nahor. Historické reálie obohatené o fantasy prvky sú skvelo opísané. Taktiež stratégia a priebeh jednotlivých bojov a súbojov sa ti tu odvíja ako na filmovom plátne. Ak by som mal porovnať Červenáka trebárs s Eriksonom a jeho MKP, tak v popise akcie Červenák jednoznačne víťazí. Víťazí aj ohľadne vatovej výplne, ktorá v jeho prípade úplne absentuje. Za kratší koniec ťahá len ohľadom fylozofického vyznenia diela, alebo v presahu na nejaké hlbšie premýšľanie.

Skvelé je to obohatenie tradičnej epickej fantasy o reálne deje z 10. storočia, príbehy z ruských bylín, históriu starých Bulharov, Vikingov alias Variagov, rôznych slovanských, turkických, ugrofínskych a iných rôznorodých kmeňov. Vzájomný kontakt pôvodného pohanstva, nastupujúceho kresťanstva, viery v Alaha, ich vzájomnú koexistenciu ale i antagonizmus. V tomto zväzku sa zrodí bájny Ilja Muromec, priestor tu dostane históriou doložený Svjatoslav a veľa iných historických postáv.

Je badateľné, že Červenák si tu necucal dej z prsta, ale že to obdobie a rozsiahlu zemepisnú oblasť mal poctivo naštudovanú. Na knihe je vidieť odvedená dobrá poctivá práca. Skĺbiť historický a fantasy román, naviac aby bol aj výborne čítavý, nie je vôbec jednoduché. Autorovi sa to očividne podarilo. Druhý diel nenechám dlho čakať…

kniha: Strašidla - Palahniuk, Charles M.
jirikk | **** | před 14 dny

Tak silné to jistě bylo, popravdě si však nejsem jistý, co je skutečná kvalita a co jen šokující nátěr bizarních příhod. Vcelku mě to až trošku unavovalo, byť je autorovo poselství, vyjádřené zde především ústy pana Wittiera, jasné. No i přes jistou rozmrzelost dost vyprávěných příběhů jen tak nezapomenu, takže ve výsledku OK. Je to můj doposud jediný Palahniuk, zatím si nejsem jistý, zda v tomto autorovi pokračovat.

kniha: Underground - Kotleta, František
dva mraky | ***1/2 | před 14 dny

Mix akce a temné detektivky v postapo Praze. Hlavní hrdina válečný veterán, expolicista s řadou užitečných dovednosti a kontaktu, což jsme popravdě už nejednou viděli, ale je to sympaťák. Dej točící se kolem ochrany hodně kyberpunkove dámy v nesnázích série vražd a mocenských cachru letí vpřed jako střela ráže .50, kterou by hlavní hrdina rozhodně nepoužil, neb mu malorážka naprosto stačí. Oceňuji dobře zvládnutou gradaci děje a pointu. Sem tam je nějaká nelogicnost a taky je pravda, že podobnost např s Hetesovkami je značná. Ale zábava vynikající.

kniha: Jiný svět - Rus, Dmitrij
Methat | ***** | před 14 dny

Keďže som odchovaný na hrách a pred takými trinástimi rokmi na Lineage 2, táto kniha mi vrátila krásne spomienky na dlhé expenie v katakombách, predávanie lootu na námestí, buffovanie pred raidami a rozhodovanie sa, akou cestou sa ďalej vydať… Preto musím hodnotiť plným počtom a odporúčam všetkým, ktorí kedysi hrali nejaké MMORPGčko. Teším sa na pokračovanie.

kniha: Astronauti - Lem, Stanisław
VP | **** | před 16 dny

Ve školním roce 1965/66 jsem byl v 6. třídě a na konci čítanky jsme měli úryvek z knihy. Ten mě tak zaujal, že jsem si ji o prázdninách u prarodičů okamžitě vypůjčil v knihovně. Dobrodružství na Venuši jsem mocně prožíval a kniha nastartovala moji zálibu ve sci-fi. Samozřejmě mohu akceptovat všechny výtky, ale mám k té knize příliš citový a nostalgický vztah na to, abych byl objektivní. O jednom jsem přesvědčen: Kdyby ji psal zralý Lem a zachoval osnovu, tak by to byla jedna z nejlepších sci-fi všech dob.

kniha: Bouře křídel - Harrison, M. John
louza | **** | před 16 dny

Nezdá se to. Ale příběh tam je. Harrison se ale evidentně pokládá za lepšího básníka, než spisovatele. Pokud máte rádi formu, tak si tuhle knihu užijete vrchovatě. Poetično co bylo občas v Pastelovém městě znát v popisech, nebo problesklo sem tam během děje románu je v Bouři křídel užito měrou vrchovatou. Autor ušlapává půdu až do půlky knihy, a už už se zdá, že příběh snad nikdy nezačne. V půlce se mu však konečně podaří nastínit tajemné hmyzí zlo, které patrně uchvacuje zemi a postaví i vypečenou partičku hrdinů jejíž základ tvoří geronto borci z první knihy, psychopati, blázni a vrazi. A pak pomalu v básnických kličkách začne příběh. Ale jaký příběh! Harrison popírá a převrací snad všechny klišé, které můžou na fantasy výpravě za zlem nastat. Ačkoli se nevzdává táhlé slovní linky protkané surreálnem, ve světlých chvilkách umí vytvořit hodně sugestivní situace, používá skvělé nápady a i celkové vypointování knihy a finální boj na dvou frontách je prostě dech beroucí. Ať už jste četli v minulosti cokoli včetně Harrisona samého, tak tohle vás asi překvapí. Horší stravitelnost na první dobrou možná není až tak na překážku, protože v téhle útlé novelce se díky ní můžete hrabat roky. Dobrá kniha, která ale chce dávkovat po troškách.

kniha: Scaletor - Charvát, Jiří
trudoš | *1/2 | před 17 dny

Dobrodružné putování lidí-mutantů, kteří byli vysláni do kosmu, aby nalezli planetu příhodnou ke kolonizaci. Následně zjišťují, že jsou manipulováni neznámou civilizací (či tvorem), která s konkurencí soupeří o osud celého vesmíru. Při té příležitosti se hrdinové snaží porozumět mimozemským bytostem, pochopit fyzikální záhady, zachránit ohrožené a hlavně zjistit, o co komu jde.
Jiří Charvát má šílenou touhu hnát se bezhlavě vpřed, aniž by dbal na plynulou zápletku. Takže nějak začne a nějak skončí, protřepat – nemíchat, přičemž kdo začne pochybovat o příčetnosti, nechť si z kolotoče vystoupí. Po motivech autor šahá jak dítě po cukroví, takže tu najdete prakticky všechno, co vás v souvislosti se science fiction napadne. Aby toho nebylo málo, každou kapitolu vypráví jiný člen posádky, což z literárního hlediska zní sice zajímavě, ovšem provedení pokulhává kvůli splývajícím charakterům. Navíc těch dějových, stylistických, pravopisných a logických chyb… škoda mluvit. A tak raději přestanu.

kniha: Dávné ozvěny - Holdstock, Robert
Lucc | **** | před 18 dny

Kniha sice používá mnohé propriety cyklu o Lesu mytág (psychologickou a antropologickou hantýrku, kolektivní nevědomí, magické rituály, pojednání o hluboké i méně hluboké minulosti lidstva, rodinu a její vzorce rolí, atd.), ale jinak stojí pevně na vlastních nohou. Holdstock je už zralý spisovatel. Sice pořád umí třeštit a chrlit ve svatém zápalu páté přes deváté, ale také umí napsat scény, které vám z hlavy jen tak nezmizí (Garthovo osedlání Glanumu uprostřed anglických kopců, Jackův druhý návrat do Jezerního města k mauzoleu, Zelenčino vzpomínání na provinění, které odstartovalo její útěk před Býkem, …). Prostě takový Holdstock říznutý Barkerem. S povděkem také konstatuji, že už mu aspoň trochu jdou sexuální scény. V Mytágovém cyklu jsem si toho všiml mnohokrát. Tak živočišné a postavy i svět a tak málo sexu a když už, tak puritánsky napsaného. Výjimkou je snad jen celá pasáž o dlouhém toku Richarda a Heleny v Hloubení, ale i tam bylo šťavnaté to, co předcházelo, kdežto samotné spojení odbyl šmahem a cudně. A ještě mne napadá, když už jsem zmínil tu rodinu, že toto je snad první Holdstockova kniha, kde je víceméně normální rodina otec + matka + dítě. I když i tak si neodpustil jejich vztahy nabourat z mnoha stran. Ten chlap je vážně trochu uchylák. Ale píše stále výborně.

Tentokrát z důvodů úspor místa téměř bez publicistiky, zato se samými oceněnými povídkami a novelami. Některé z nich jsou opravdu dobré, ale i ty nejhorší minimálně nadprůměrné. Koukněte na hodnocení a komentáře rovnou k nim. Jelikož celek je více než součet neřkuli průměr částí, zaokrouhluji nahoru a stejným směrem ukazují oba čtyři mé palce.

kniha: Underground - Kotleta, František
FerryH | ***1/2 | před 18 dny

Peknej, novej Heteša! …
…akorat tomu chybi Baltimore …

;o)

kniha: Fantastická 55 - kolektiv autorů
trudoš | **1/2 | před 18 dny

Napsat povídku není věc snadná. Když však požádáte spisovatele o mikropovídku, vynese vás v zubech. Proč? Na extrémně malém prostoru se má pokusit o něco, co horko-těžko buduje v románu, natož na pár stranách.
Přesto se editorům povedlo přesvědčit desítky autorů, kteří jim své mikro kousky napsali, případně k vydání poskytli. A tak se na třech stovkách stran představuje devětapadesát textů, přičemž zde naleznete zvučná jména, jako jsou Juraj Červenák, Františka Vrbenská, Petra Neomillnerová, Martin D. Antonín či Alexandra Pavelková. Ale protože smyslem knihy není poplácávat po zádech ostřílené harcovníky, nejvíc prostoru bylo poskytnuto autorům, kteří se do povědomí veřejnosti teprve dostávají nebo se veřejně prezentují poprvé. To samozřejmě přináší výrazné rozdíly v kvalitě, ovšem díky minimalistickému rozsahu nejsou ani ty ne úplně dobré povídky až tak úplně špatné. Kulantně se přitom uplatní nadšení i nápaditost.
Tedy ideální volba při čekání na cokoliv, co má dorazit za pět minut.

kniha: Já, Asimov - Asimov, Isaac
stimílek | ***** | před 18 dny

Velmi čtivá a vtipná biografie. Zjistíte, proč Isaac Asimov nikdy nebyl v televizní vědomostní soutěži, proč byl lepší kuchař než jeho manželka, jak citlivě si uměl poradit s její těžkou nemocí a podobně.

kniha: Páté roční období - Jemisin, N. K.
stimílek | ***** | před 19 dny

Výborná kniha, promyšlený a velmi strhující děj. Vidím lehkou inspiraci O.S.Cardem (Zrada). Zajímavě popsaná společnost, děj dostatečně popisný i svižný, prostě radost číst. Tišina je mistrovsky popsaný svět, Essun, Damaja, Syenit i Alabastr si mě získali, hned sahám po pokračování.

kniha: Jiskry války - Powell, Gareth L.
stimílek | ***1/2 | před 19 dny

Také jsem se trošku ztrácel, některé postavy mi lehce splývaly. Postavy jsou ovšem zajímavé. Autor má očividně důvěru v ženy i na válečném poli, skoro bych řekl, že kniha je genderově nevyvážená. Vrtošivé feně nejspíš asi také budete držet palce. Artefakty a zápletka kolem nich by vydala na samostatný děj. Kniha určitě stojí za přečtení, akční scény mají spád i napětí.

12345678910poslední (369)14722 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu