RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (364)14531 příspěvků celkem
kniha: Spousta - Sanderson, Brandon
trudoš | ****1/2 | před 3 hodinami

„Jmenuji se Stefan Leeds a jsem zcela příčetný. Ovšem moje halucinace příčetné zdaleka nejsou.“
Další ukázka neskutečné imaginace Brandona Sandersona. Jeden vyšetřovatel a přes padesát osobností uvnitř jeho nitra, každá odborníkem na něco jiného. Autor se tentokrát pohybuje na hranici fantastiky s detektivkou, přičemž to první mu funguje náramně a to druhé je spíš takové vtipné žonglování s horkou bramborou. Každý z trojice příběhů rozehraje atraktivní záhadu, se kterou se Stefan Leeds musí pomocí svých aspektů popasovat, přičemž někdy je zapotřebí břitká logika, jindy zase hrubá síla, anebo třebas znalost kvantové fyziky, dějin umění či molekulární biologie. Čtenář se tak víc baví interakcemi mezi rozdílnými osobnostmi, než zápletkou jako takovou, která však neusíná na vavřínech a zběsile se řítí vpřed. Celkově se tomu prostě nedá upřít nápaditost, což ještě podtrhují stylové Rorschachovy skvrny na začátku každé z kapitol, jejichž smysl mi došel až někde v polovině knihy. Perfektní.

kniha: XB-1 2019/11 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 2 dny

Priemerné číslo s nadpriemernou publicistikou. 1. obsiahla časť o služobníčkach temnoty ma zaujala. Recenzie tiež stáli za to. Z poviedok oceňujem hlavne 5. pokračovanie Projektu Dominiky Phetteplaceovej pod názvom Projekt Extropie . Ostatné sa niesli v priemerných hodnotách a pár ich bolo len do počtu…

kniha: Zvony Londýna - Aaronovitch, Ben
snop | **** | před 3 dny

Velmi dobré zakončení oblouku s Mužem bez tváře. Vyčetl bych tomu trochu moc postav a trochu moc narážek na předchozí díly a komixy, nicméně jinak to bylo velmi dobré.

Bohužel to, co se nepovedlo, je sazba. Někde v jejím průběhu ztratil font podporu plného unicode, takže se úplně rozpadla polytonická řečtina. Což o to, toho si asi málokdo všimne, že v mottu hned na začátku knihy jsou některé znaky jiným fontem než zbytek a že první písmeno motta úplně chybí (takže z ἄριστος zbylo pouhé ριστος). Ale je to smutné.

A nerozpadla se jen polytonická řečtina, takže např. na straně 55 zvolá doktor poněkud jurodivě „Voil?“, místo aby logicky zvolal „Voilà“ :-)

Moje první setkání s Hetešou, bohužel nepříliš vyvedené. Přitom to má všechno: krásné dívky, drsné muže, vtip, nadpřirozeno, AI, intriky, vědu, zjevný rozhled autora ve vědě i okultismu…

Bohužel to, co to nemá, je příběh. Jde vlastně spíše o sled scének, v případě hlavního hrdiny navíc dost repetitivních (nějak najde, koho hledá, zajede tam, dostane přes držku, hledaní utečou, a zas znovu). Svět asi Heteša vysvětluje asi jinde, to bych mu nevyčítal, že se kvůli mně neopakuje. Ale bohužel nevysvětluje ani základní motivace postav.

Výsledkem je opakování zmatených scének, ve kterých aktéři bez zjevných motivací dělají poněkud nelogické věci, které jsou najednou velmi rychle (ale po kolika stranách! je to tlustokniha) ustřihnuty koncem, který nikam nevede.

Čtivé je to velmi, proto nakonec těch 60 %. Ale teda nevím.

kniha: Ready Player One - Cline, Ernest
Afrodedek | ***** | před 3 dny

Ahoj, je mi 52, takže většinu herních konzolí zmiňovaných v knize jsem sám vyzkoušel a řadu her i hrál. Za mě parádní knížka. Co mě hodně překvapilo je podstatný rozdíl mezi knihou a filmem, který jsem viděl dříve. Oboje tak dává smysl číst/vidět. Příběh je spíš pro náctileté, no a nebo pro fandy her ;-)

kniha: Radhostův meč - Červenák, Juraj
skepsi | ** | před 6 dny

Bravo! Tak krásný a výrazný progres jsem nečekal. Oproti prvnímu dílu je kniha ladnější, ucelenější, atmosféričtější a propracovanější – děj má smysluplný spád, charaktery lépe vykreslené, dialogy podstatně lepší.

V kvality Radhostova meče jsem nevěřil ale na Krvavý oheň se těším :)

4/10

Jak psali kolegové přede mnou, kniha je složena z několika epizodických událostí. Jak hrdinové plují neznámými vodami vždy narazí na nějaké nové dobrodružství. V hlavě mi zůstalo především Eustacovo-dračí uvědomění sebe samého a ostrov neviditelných hlupáků. Závěr na okraji světa je také dojemný a milý. Z hlavních hrdinů se opět potkáváme s Kaspianem, Lucinkou a Edmundem. Nechybí ani Rípčík, který v závěru už docela lezl na nervy. Jinak příjemná pohádka plná morálních kázání.

kniha: Bouří prokletá - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 7 dny

Čekat od této série nějakou stěžejní dějovou linku asi nelze. A v jedenáctém díle s tím autorka nehodlá ani začínat (a nijak se tím netají). Sem tam se něco zajímavého objeví (veřejné přiznání existence vlkodlaků z počátku série nebo odvážné Mercyino prohlášení na mostě), ale ani tentokrát se prakticky nikam neposuneme. Jedenácté dobrodružství Mercy a jejich chlupatých kamarádů se motá hlavně kolem zombíků sužujících místní obyvatele. Vypadá to, že do města dorazili černé čarodějky. Opět se jede v kolejích, kdy sledujeme myšlenkové pochody kojotodlačky :) a na konci se dozvíme o co vlastně šlo. A jako tradičně je to vysvětlení jen tak do počtu, hlavně aby se ospravedlnilo to předchozí pátraní, boje, trocha mučeníčka a tak. Prostě odpočinková urban fantasy…

kniha: Legenda o Sigurdovi a Gudrún - Tolkien, J. R. R.
louza | ***** | před 9 dny

Tolkienova interpretace Eddy ve dvou písních. Pro letmého znalce severské a germánské mytologie a poetického ignoranta jako jsem já to není jednoduché čtení. Paradoxně to ale nejsou vlastní texty písní co klade na čtenáře největší nárok. Ale právě teoretické a historické pozadí přidružených komentářů a esejí, kdy vám jak samotný J.R.R, tak i jeho syn Christopher, vysvětlí, že svět severské mytologické poezie není zdaleka tak jednoduchý, jak to z jeho textu vypadá. Tolkien starší, každopádně odvedl při rekonstrukci písní skvělou práci. Pokud se čtenář přenese přes zvláštnost zde použitého aliteračního verše, nezřídka připomínajícího dikci mistra Yody a bude pozorně číst, dostane se mu skutečně labužnický zážitek, jež zkalí jen očividné paralely písní s obsahem profesorova osobního mýtu o Středozemi. Protože, a to si soudruzi přiznejme, náš milovaný a ctěný Tolkien některé základní rysy svého mýtu ze severských bájí prostě vykrad.

kniha: Druhá planéta - Plauchová, Jana
yerry | **** | před 10 dny

Z autorkinho románu mám trochu rozporuplné pocity. Prvé 4/5 hardcore sci-fi v kombinácii s klasikou a thrillerovými prvkami, s precízne prepracovanou psychológiou postáv, výstavbou deja, opisom vedy, techniky a vesmíru, svojou pútavosťou boli bez debaty za všetky hviezdy. Toto sa u ženskej autorky len tak nevidí. Ak by to v tomto úseku rozumne ukončila, niet o čom… Bohužiaľ trochu smerom nadol hodnotenie zráža posledná pätina ktorá je už pulpovo a ekologiky orientovaná, plná záhadologických tvrdení, za ktoré by sa nemusel hambiť ani Majster Däniken či Zacharia Sitchin, a strašne ukecaná…

Aj napriek tejto nevyváženosti románu som uvažoval o pridelení všetkých hviezd. Kvalita väčšej časti románu je nesporná, tu som si lebedil a sfúkol som to ani neviem ako. Venuša má skrátka svoju silu. Teším sa však na autorkin ďalší počin a mám také tušenie, že ten bude ešte lepší ;)

kniha: Dominový efekt - Vokolek, Václav
Gaarq | ** | před 11 dny

stárnu nebo blbnu. nebo oboje. nejdřív si skoro nadšeně koupím knížku a pak se mi nelíbí. alespoň zkusím říci proč. i přes usilovnou snahu o aktuálnost a široký záběr naší historií, je to strašidelná nuda – ukecané, triviální a bezcílné. po straně 89 jsem s tím seknul a přestal to na dlouho dobu číst. ani návrat po přestávce nepomohl. nedohlodal jsem to ani s vypětím sil a musím smutně konstatovat, že nakolik mě anotace zaujala, vlastní provedení mě takřka ubilo. sory, ale tohle není můj šálek čaje. oceňuju právě ten záběr a úhel pohledu, nicméně jinak jsem nic zajímavého najít nedokázal. ty dvě astry jsou za to, co jsem zvládl přečíst. mea culpa.

kniha: Stanice 11 - St. John Mandel, Emily
Methat | **** | před 15 dny

Veľmi krásne ľudské post-apo, ktoré je silné v detailoch. Zo začiatku síce nebudete chápať, prečo dala autorka taký veľký priestor vedľajšej postave – Arthurovi a jeho manželkám pred chrípkou, no pri konci všetko začne do seba zapadať.

Jedná sa o akúsi sebareflexiu ale z pohľadu sveta. Podľa Emily Mandel žijeme v svete zázrakov a nemáme brať všadeprítomný internet, elektrinu a tečúcu vodu z vodovodných kohútikov ako samozrejmosť. Pretože koniec môže prísť rovnako nečakane ako v knihe. A nemusí to byť nutne chrípka.

Som muzikant a knihu som čítal v období, kedy sme cestovali s orchestrom do zahraničia. A aj v Stanici 11 cestuje kočovný orchester s divadlom po spustošenej Amerike, preto mi príbeh bol bližší než obyčajne – hlavne keď tretí violončelista minul kolofóniu na svoj slák alebo odkazy na rôzne diela slávnych autorov. Na konci ma kniha pár krát dojala, čo sa nestáva často.

kniha: Magie pro začátečníky - Link, Kelly
lamahe | **** | před 15 dny

Keď som spriemeroval hodnotenia poviedok, vyšlo mi 69%. Avšak Magie patrí medzi zbierky, ktoré sa oplatí čítať aj v prípade, pokiaľ sa nám niektoré texty nepáčia. Texty sú poväčšinou zvláštne, niekedy až divné, miestami znepokojivé, až netradične hororové. Pre tú zvláštnosť som rád, že som si knihu prečítal. Čo už narobím, pokiaľ mi miestami chýbala pointa, hlbší zmysel, povestná hlava s pätou. Preto hodnotím vyššie, ako mi vychádza aritmetický priemer poviedok. Spomedzi textov to u mňa vyhrali Kamenné zvieratá, na opačnej strane spektra je Delo.

kniha: Lovecraftova země - Ruff, Matt
trudoš | ***1/2 | před 16 dny

Kdyby Matt Ruff plně využil potenciál, který v povídkovém románu několikrát naťukne, mohlo to být skvělé čtení. Jenže zůstal pouze u toho, jak to měli černoši v 50. letech v Americe těžké. V tomhle ohledu je navíc až příliš jednostranný, takže to celé vyznívá, jako by všichni běloši té doby nedělali nic jiného, než že jen bezdůvodně ubližovali lidem jiné barvy kůže. Ale jsou tu vypíchnuté hodně zajímavé absurdnosti, takže nemůžu říct, že by to občas netrefilo hřebíček na hlavičku.
Kamenem úrazu je však fantaskní rovina, jejíž smysl je nakonec zredukován na tahanice s jakousi obskurní konspirační skupinou. Hodně se mi ale líbila celková koncepce, kdy je vyprávění rozděleno do několika příběhů, které sice samostatně nefungují, ovšem díky odkazům na postavy a události postupně zapadají hezky do sebe. Některé části jsou hodně dobré (nejvíce mě bavily Sny o straš(idel)ném domě a Hippolyta narušuje vesmír), zbytek průměrný, povětšinou selhávající v nic neříkajícím nebo nepovedeném závěru.

kniha: Zpátky do temnoty - Howard, Robert E.
louza | ****1/2 | před 16 dny

Sbírka, kterou lze těžko hodnotit negativně. Dvě kultovní povídky, tři velmi pěkné a jedna obecně dobře přijímaná, která mi moc nesedla. Všechny pojí temná až hororová atmosféra. Pro každého, kdo má rád horory, nebo Howarda je kniha jasnou volbou. Oproti předchozí sbírce Krok ze tmy je to rapidní kvalitativní zlepšení i když dosud nezveřejněná povídka je v knize jediná a dle mého názoru nejslabší.

Autor ve své knize vydané v roce 1935 zmiňuje bytovou krizi v Berlíně a znárodňování a přidělování bytů. V roce 2019 (po 84 letech) jsou v Berlíně skupiny lidí, které kvůli bytové krizi navrhují znárodnění nevyužívaných bytů.

kniha: Pád Gondolinu - Tolkien, J. R. R.
Gaarq | ***** | před 17 dny

pád gondolinu je dalším úžasným počinem christophera tolkiena, díky kterému se nám do rukou dostává nejen zásadní příběh tuora, otce eärendilova, ale i skvělá tolkienistická studie. „běžní“ čtenáři pána prstenů a hobita asi budou zklamáni, dílo je v zásadě polotovar, ale silmarillionští nadšenci uvítají uvedení do vývoje příběhu a jeho zasazení do historie ardy. christopher velmi poctivě nashromáždil významné verze textů a dodal k nim důležitou omáčku postupu jejich vzniku a ustálení. také je umístil do širšího kontextu, takže vystává plastičtější obraz konce prvního věku, ke kterému významnou předehru tvoří právě pád gondolinu a zrození eärendila, toho, jenž povede k pádu nepřítele.

jak jsem už psal u húrinových dětí, tuor je oproti temnému túrinovi tou světlou stránkou nastupujících dějin lidí, kteří se stanou obyvateli světa a budou rozhodovat o jeho osudu. významnou roli ale hrají oba, bez tmy nelze o světle hovořit. znovu se oddávám světu ardy a obdivuju odhodlání a tvůrčí sílu JRRT.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
Madam Brbla | ***1/2 | před 17 dny

Tak trochu jiný svět, ve kterém opravdu existují víly. Zapomeňte ovšem na něžná, éterická stvoření, co s líbezným zpěvem pletou z květin věnečky a tancují při měsíčku, tyhle „fešandy“ mají odlišné potřeby a figuruje mezi nimi krev, ideálně lidská. Jak naložit s někdejšími válečnými spojenci, opovrhovanými a nebezpečnými? Trvalý dohled má na starosti speciální jednotka, jejímž členem je i hlavní postava románu. Záměrně odmítám použít výraz „hrdina“, protože Dominik Stolbenko ve mně permanentně vyvolával dva duševní stavy: chuť nakopat ho do míst, kde záda ztrácejí slušnou pověst, často i zepředu + chuť mu ob stránku mlasknout pár facek. Přehnaně citově a mentálně rozervaný, extrémně protivný, fyzicky i psychicky neschopný, sorry, tento průvodce dějem mi způsobil opruzeniny na mozku a zasloužil se o stržení celé hvězdy. Půl astry odebírám za občas kapku kostrbaté věty a příliš mnoho trojteček v dialozích. Nejsem na to extra přecitlivělá, ale tady bylo přerušených vět a různých odmlčení přes míru. V řeči je to sice přirozené, leč při čtení to poněkud štve.
Detektivní zápletka s konspiračním pozadím je patřičně temná, finále jaksepatří krvavé, atmosféra ucházející, zkrátka povedený debut. Dalším knihám Kristýny Sněgoňové se určitě nebudu vyhýbat, nicméně doufám, že příští mužský charakter nebude zapšklá, labilní hysterka. 70%

kniha: Proč číst fantasy, - Le Guin, Ursula K.
yerry | ***** | před 18 dny

Ursulu K. Le Guin som chápal ako autorku, ktorá ako jedna z prvých spisovateliek vniesla do Science Finction a Fantasy literatúry svojrázny pohľad, ovplyvnený anarchizmom počnúc cez taoizmus, umiernený feminizmus až po gender pozitívne postoje či kritiku komercionalizácie Fantasy. Dôraz však vždy dávajúc predovšetkým na príbeh, ľudskú stránku na úkor konfliktu a násilia. Okrem jej samotných poviedok a románov ma zaujali jej predslovy a doslovy u niektorých publikácií, ktoré boli veľmi zaujímavé.

Preto som veľmi uvítal tento počin vydavateľstva Gnóm! a so záujmom som si prečítal niektoré autorkine eseje v tejto publikácii. Škoda len, že sa týkali len fantasy a v prevažnej väčšine detskej a YA literatúry. Napriek tomu, bolo to veľmi zaujímavé čítanie, ktoré osvetľuje niektoré veci ohľadom jej fantasy tvorby. Autorka vie/vedela aj tieto teoretické témy veľmi dobre a zrozumiteľne podať. Pridanou hodnotou sú aj poznámky pod čiarou spoločne s bibliografickými odkazmi v závere na predmetnú literatúru, ktoré dokresľujú kontext, z ktorého autorka vychádzala. Čakám preto na nejaký ďalší podobný počin tohoto vydavateľstva.

Svoju spokojnosť s touto útlou knižkou by som rád vyjadril citátom z jedného jej textu. Na margo dnešných fantasy bijákov autorka poznamenáva:

cit (str.175): Dnes stačí švihnout kouzelným proutkem starodávné průmyslové magie a hle – váš drak je připraven. Jenže – je to skutečný drak, anebo padělek? Skuteční draci vás dovedou zničit a v té hromadě, kterou si nahamounili, ukrývají klenot zvaný moudrost. Falešní draci tohle nedovedou a nemají. Falešní draci se nikdy nedostanou ven z kina, zůstanou trčet v pokladně.

kniha: Ve stínu Hvozdu - Novik, Naomi
Vlask | ****1/2 | před 19 dny

Příjemná a lehce temná až mírně hororová fantasy. Anotace trochu klame obsahem, tajemný čaroděj není vůbec hlavním problémem. Kniha je velmi čtivá a líbí se i míra realističnosti. Hlavní postava není vůbec považována za spasitele království a chovají se k ní v souladu s jejím původním společenským postavením. Což je v záplavě knih typu jen ty můžeš zachránit království/lidstvo etc. vždy osvěžující.

kniha: Hloubení - Holdstock, Robert
Lucc | ****1/2 | před 20 dny

Chtě nechtě se musím přidat k louzovu komentáři, byť nejsem tak příkrý v hodnocení. Les mytág byl komorní a uzavřený příběh velmi pěkně předehraný novelou Les kostí. Lavondyss bylo rozšíření, prohloubení kladoucí akcent na mytologii, folklór, mystiku a osudovost. Hloubení je kvalitně napsané, ale rozbředlé cosi.

Podobně jako Lavondyss jde formálně o knihu dosti odlišných polovin. V první se odehrává komorní rodinné drama o ztrátě syna a odcizení manželů, navíc dovedně navazující na předchozí události okolo zmizení Tallis. Už v něm ale prosvítají průzory do další méně povedené části, která se věnuje skupině „vědců“, kteří na stanici Stará dutá skála „studují“ les. Na rozdíl od koncepčního vědeckého snažení lesem fascinovaného Huxleyho a Wynne-Jonese v první knize však netouží ani tak moc pochopit les a jeho zákonitosti, ale spíše si chtějí pomocí nebo navzdory lesu vyřešit svůj problém (souboj s ďáblem, nalezení milované osoby, potvrzení teorií o určité historické době nebo osobě, …). Jsou jako banda hipíků. Ale nešť, to by se dalo přežít, obzvláště když jsou některé z těchto postav pěkně napsané (Lacan, Helena). Vadí mi ale, že Holdstock kvůli této koncepci tříští kompaktní příběh a ve svatém zápalu honby za něčím, co považuje za senzační, ohýbá jakž takž nastavená pravidla fungovaní lesa a ještě to drze přiznává: „Pravidla jsou pružná, a v tom to je.“ (Helena Silverlocková, s. 152). Zjevně mu toto bezvládí vyhovuje. Může se rochnit v metapříbězch a odbočkách, tu nechat vyrůst Strom masek a učinit z něj středobod, onde vyzkoušet osvěžení v podobě odbočky k argonautům, ke kterým se později vrátí v Merlinově kodexu nebo dokonce „vzkřísit“ George Huxleyho, o bezuzdných hrátkách s časem ani nemluvě. Hloubení je stále fascinující kniha, jen ji chybí sevřenost Lesa mytág a imho také mystičnost Lavondyss. Mystičnost nedořešeného boje se Šotkem a mnoha dalších nedořečených věcí (Gawain a obojakost dobra a zla, Daurogové, …) se mi nechce počítat. Podle mne postrádají osudovost a hloubku, perspektivu. Nebo je chyba ve mně. O odbytém závěru se mi ani nechce mluvit. Vlastně mi po dopsání komentáře připadá, že 9 hvězd je pro Hloubení až moc. :-(

PS: Možná je škoda, že jsem si před cyklem Lesa mytág přečetl Artušovu smrt a ne Sira Gawaina a Zeleného rytíře. Děj básně je naštěstí docela podrobně zpracován na Wikipedii. Snad věrně.

kniha: Labyrint duchů - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | ***** | před 21 dny

„Pravda nikdy nebývá dokonalá. Pravda totiž vždy vyvolává pochybnosti a otázky. Jenom lež je na sto procent uvěřitelná, jelikož nemusí obhajovat, jak se ve skutečnosti věci mají, stačí jen, když zazní, co si přejeme slyšet.“
Španělský prozaik katalánského původu Carlos Ruiz Zafón dobyl svět románem Stín větru, na který později navázal tituly Andělská hra a Nebeský vězeň. Jednotlivé příběhy pak završil monumentálním finále, nesoucím název Labyrint duchů, ve kterém mistrně využívá veškerých triků, kterými dobrodružná literatura disponuje, včetně uhrančivé stylistiky. Je to rozsáhlé vyprávění a v některých momentech možná až zbytečně rozšafné, přesto člověk snadno propadne kouzlu tajuplné Barcelony, se kterou se v závěru jen těžko loučí. Přitom lze Labyrint číst i zcela nezávisle na znalostech předchozích událostí, protože ty tvoří spíš jen kulisu, než srdce komplikovaného příběhu. Ve zkratce – perfektně vystavěný román a zároveň nádherný závěr jedné z nejpodmanivějších sérií desetiletí.

kniha: Stín z času - Lovecraft, H. P.
louza | ***** | před 22 dny

V poslední části Lovecraftovy tvorby je jasně patrné jeho zrání. Autor se pouští do větších mytologických hloubek své práce, jeho fantaskní pojetí minulosti země nabývá jasných obrysů a vše je podtrženo už dokonale vybroušenou literární formou díky níž i ty tématicky slabší povídky je doslova radost číst. A sem tam stále přichází s novými zajímavými koncepty a nápady. Závěrečná fáze jeho tvorby tak definitivně podtrhuje jeho mistrovství.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
snop | *** | před 22 dny

Cim dele jsem se tim prokousaval, tim lepsi to bylo. Ale bohuzel ani na konci to nevyskocilo z prumeru zanrove skatulky. Tj. mraky mrtvych, neverohodna spiknuti, antiutopicky svet michajici vlhke sny a nocni mury volicu SPD. Postavy jednaji nelogicky (kuprikladu nesetresou pronasledovatele vicenasobnymi rychlymi skoky mezi svety), pravidla jsou nejasna (lze skakat ze sveta do sveta? lze otevrit branu kamkoli? Proc se neukryli v Australii?), psychologie pokud ne primo plocha, tak dost nevyzrala. Ale cist se to da. Vahal jsem mezi 50 a 60 %, prevazilo to, ze jsem to precetl za vecer.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
biafra | **** | před 22 dny

Drescher se vypsal. Ve srovnání s předchozími knihami už vyprávění ztratilo na klopotnosti a neobratnosti. Dialogy jsou svižné a vtipné, postavy sympatické i děj ubíhá horempádem, takže se kniha čte sama. Jediné, co mě rušilo, jsou autorovy politické vsuvky, které se na můj vkus až příliš blíží Okamurově demagogii. Hodnotím čtyřmi hvězdami jen proto, že plnou palbu si přece jen nechávám pro náročnější kusy.

kniha: Zlato Arkony I - Červenák, Juraj
yerry | **** | před 23 dny

Čierny Rogan sa v tomto pokračovaní presunie na územie dnešného severného Nemecka, ktoré vo svojej dobe ovládali Slovania. Toto územie ako jediné vzdorovalo kresťantvu najdlhšie a pohanstvo tu malo vo svojom závere charakter až štátneho náboženstva. Jedná sa samozrejme o ostrov Rujana a územia na pevnine okolo miest Štetín, Herborg, Gradec, Volgost a iné.

Sympatické je, že autor tu okrem slovanskej mytológie zakomponoval aj časť tej severskej – vikingskej. Čiže popri Svantovítovi spomenie aj Odina. A popri slovanskom podsvetí Nav, tu zaraďuje aj vikingský Helheim, z ktorého príchadzajú aj útočiaci aelfi. Červenák tu posúva históriu viac do minulosti a udalosti odohrávajúce sa v 11.- 12. storočí kladie na začiatok storočia 9. čo u fantasy nevadí.

Napriek deklarovanej zmene štýlu a písomného prejavu autorom vzhľadom na predchádzajúce zväzky o Roganovi, veľký rozdiel som nezaznamenal. Velesove a Perúnove gule v dialógoch pretrvávajú. Pravdou je, že novotvarov je v texte už pomenej ale aj vďaka tomu, že príbeh je určený predovšetkým mladším čitateľom, tak sa stále vyskytujú. Stále je to viac dobrodružná literatúra ako historická s vyššími ambíciami. A samozrejme stále sa to veľmi dobre číta…

kniha: Tři tváře - Sanderson, Brandon
Methat | ****1/2 | před 23 dny

Tri tváre Brandona Sandersona je zbierka troch poviedok, ktoré sú si od seba odlišné. Najviac ma bavili prvé dve, v poslednej tretej chvíľu trvalo, než sa príbeh rozbehol. V prvej poviedke – Cisárova duša, prevláda originálny systém používania mágie. K tomu sympatická hlavná postava, perfektne vystavaný príbeh. Kľudne by som si dal celú knihu postavenú na postave Šai.

Druhá poviedka bola napísaná podľa jednej mobilnej hry z iOS. Aj keď je príbeh neoriginálny, prekvapivo ma bavila. V Sandersonovom podaní by som sa do tohto sveta určite vrátil, no poviedka pôsobila ako úvod do oveľa rozsiahlejšej kni­hy.

Posledná poviedka Legion (Spousta mi ako preklad nesedí) mi pripomenulo seriál Sense8 od Wachowskích, ktorý som prednedávnom dopozeral. Tu sa jedná skôr o halucinácie, ktoré pomáhajú detektívovi s vyšetrovaním. Koniec mi prišiel veľmi rýchlo useknutý, opäť by som si vedel predstaviť dlhšiu knihu na toto téma.

kniha: Marťanská kronika - Bradbury, Ray
Madam Brbla | nehodnoceno | před 25 dny

A jéje, na „Marťanské kronice“ si věčně hladový pan Čas náramně smlsnul, nacpal si i na takto útlém dílku teřich k prasknutí. Nemůžu knížku brát ani jako sci-fi klasiku, vědecká není vůbec, jde spíše o alegorii na lidskou povahu (především na její nelichotivé stránky), rozpínavost, nepoučitelnost. Pokud odhlédneme od současných technologií a znalostí vesmíru, které jsou samozřejmě podstatně dál než před sedmdesáti lety, zůstanou nám různá (ve své naivitě až parodická) podobenství, mnoho černobílého moralizování a úvah o Bohu či víře.
Vystupující postavy se obvykle chovají absurdně, astronauti jsou převážně spolkem nabubřelých existencí, neschopných adekvátně reagovat na situaci, nasávajících iracionálních primitivů a do toho sem tam filozofuje oikofobní náboženský fanatik. Všechno působí zoufale nevěrohodně, nad amatérismus průzkumníků Marsu (určitě posbíraných na Úřadu práce den před odletem) se nedokážu psychicky povznést. Kdyby jednotlivé povídky alespoň daly dohromady konzistentní celek, ovšem ani to ne: Marťané se až na pár detailů vlastně neliší od lidí (žárlivci, snílci, byrokrati, nevrlé ženy v domácnosti atd.), avšak v poslední povídce se o nich zaníceně žvaní jako o nesmírně osvícených bytostech, dokonalých, hodných následování. Asi jsem něco nepochopila.
Věřím, že číst „Marťanskou kroniku“ po revoluci, kdy jsem fantastiku teprve objevovala, byla bych nadšená a nostalgie by teď vykonala své. Bez berličky sentimentu mohu jen s lítostí konstatovat: tentokrát se nepřipojím k pětihvězdičkující většině a z úcty k panu Bradburymu raději nebudu hodnotit. Současný autor by za podobný výtvor dostal maximálně dva červené trpaslíky.
Audioknihou mě provázel milý hlas pana Vlastimila Brodského, bohužel atakovaný disharmonickými pazvuky na koncích kapitol. Nejspíš v nahrávacím studiu běhal po klavíru zfetovaný hroch s potřebou vyjádřit nenávist vůči posluchačům.
EDIT: Ay, caramba, přečetla jsem si seznam povídek se stručným nástinem děje a je to jasné – audioverze, kterou jsem poslouchala, není zdaleka kompletní. Tím se hodně vysvětluje…

kniha: Královnovrah - de Castell, Sebastien
snop | **** | před 25 dny

Velmi dobré, jen poněkud nezapadající do dosavadní pentalogie.

kniha: Tramvaj č. 1852 - Lee, Edward
trudoš | **** | před 26 dny

Nápaditá novela lovecraftovského střihu, která si z velikána stejnou měrou utahuje, jako jej ctí. Pravdou je, že spojení erotické literatury s mýtem Cthulhu mi zpočátku přišlo jako absurdní leitmotiv, ale Edward Lee se s tím vypořádal vskutku se ctí, a to včetně různých detailů, které ocení především znalci díla Howarda Phillipse Lovecrafta. Samozřejmě uznávám, že celá ta anabáze se zakázkou na pornografický text je v důsledku zbytečná, protože jádro příběhu tvoří povídka samotná, ale i tu omáčku kolem dokáže autor v závěru vtipně využít. Přičemž všechny ty kosmické vize chlípných a bezcharakterních bytostí, se mi četly paradoxně mnohem lépe, než jak je popisuje velmistr hrůzy sám. Jsem holt mizerný fanoušek, přiznávám.
Přesto se nemohu ubránit drobnému zklamání, protože jsem očekával něco víc než pouhou hříčku. Nic to ovšem neubírá na precizní atmosféře, kdy mi ani ty největší nepřístojnosti nenadzvedly žaludek, ale naopak skvěle zaklaply do celkového charakteru uhrančivé škodolibosti.

kniha: Speciálové - Westerfeld, Scott
Doubravka | 1/2 | před 27 dny

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přijde nesmírně odfláknuté. Sérii jsem našla na jednom seznamu dvaceti nejlepších dystopií, hned vedle Orwella a Zamjatina, takže jsem se ji navzdory všem zjevným varovným znakům rozhodla přečíst. A třebaže se mnoha čtenářům zjevně líbila, mě od začátku nesmírně štvalo, jak absolutně autor kašle na svět, který zalidnil svými postavami. Všechno to nějak funguje, ale JAK, to se nedozvíme. Víme, že v tomto městě se mladí lidé v šestnácti letech podrobí tělesné operaci, která je promění v „krásné“, časem, že se z nich stanou „středně krásní“ a že staří lidé zjevně staře nevypadají. V některé fázi života si lidé zjevně pořizují potomky, ale o jejich životním cyklu, zrození, smrti, rodinných vztazích, nevíme prakticky nic. Stejně tak o fungování společnosti. A že se mezi tím vším na létajícím prkně prohání Tally a pomocí školáckých žertíků působí revoluci, za což jí celou dobu hrozí, že jí přeoperují na „krásnou“, mi náladu moc nezvedlo. Ale i kdybych se přes to všechno nějak přenesla, zásadním kamenem úrazu je fakt, že celá série nemá vůbec žádnou atmosféru. Prostě se nekoná. Lidé skáčou z budov, prchají, bojují, pořád něco tropí, aby odpoutali pozornost od toho prázdného a nesmyslného ble, které se skrývá pod povrchem.

Druhý díl se pro mě stále svíjí mezi slibností a klišé. Třetí díl jsem sice rozečetla, ale zatím odkládám na neurčito.

kniha: Dcera kostí a dýmu - Taylor, Laini
Doubravka | **1/2 | před 27 dny

Já vím, že jsem říkala, že už to nebudu číst, ale americká YA fantasy odehrávající se v Praze? Neodolala jsem. Doufala jsem, že to třeba nebude zas až taková YA jako spíš fantasy a celá první polovina románu mě také příjemně překvapila. Praha dobrá, atmosféra tajemství, u kterého skutečně nevíte, co čekat, čtivě napsané. Velmi se mi líbí neotřelé téma trilogie, ale je mi líto, že se s ním autorka nepoprala zdatněji a že za polovinou udeřila romance razancí twilightového kladiva. Romance jako taková by mi nevadila, to pubertální kladivo ano. Teskně občas přemítám, jak by si s tímto námětem poradila třeba taková Ursula Le Guin nebo alespoň Guy Gavriel Kay.

kniha: My - Zamjatin, Jevgenij Ivanovič
Doubravka | ****1/2 | před 27 dny

Nedokážu uvěřit, že to Zamjatin napsal před téměř sto lety. Chápu, že v Rusku měl náskok, ale i tak. Úžasné.

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Doubravka | **** | před 27 dny

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
yerry | **** | před 30 dny

Vzhľadom na to, že táto poviedková zbierka od vydavateľstva Gnóm! bola zaradená do edície pulp-robot, očakával som síce hororové poviedky ale trochu ľahšieho razenia. Toto sa však nestalo. 8 poviedok a jedna noveleta resp. novela ako čerešnička na torte, sú texty, ktoré zanechajú hlbší dojem aj po ich prečítaní. Vyslovene slabú poviedku tu nenájdeš. Teda o čo vlastne ide?

Autor takmer u každej poviedky začína pozvolne a postupne graduje napätie až do záveru, ktorý nie vždy je úplne jasný. Ten spôsob autorovho zakončenia funguje u niektorých poviedok, bohužiaľ u niektorých veľmi nie. Čo sa však počíta, je kvalitná výstavba príbehu a ukážkovo zvládnuté vykreslenie psychológie postáv. Napätie stúpa u každého textu a preto mi trochu vadilo, že autor si vypomáhal rôznymi nadprirodzenými barličkami, ktoré neboli vyslovene nutné.

Z tejto veľmi kvalitnej publikácie by som vyzdvihol hlavne tri poviedky. Je to ten posledný text pod názvom Mandala , za ktorým nezaostávajú ani poviedky Velkochov dětí či Surfer Girl . Od tohoto vydavateľa som teda ešte zlú knihu nečítal a táto nie je výnimkou…

kniha: Artefakt - Sawyer, Jamie
trudoš | ***1/2 | před 30 dny

V rámci akční military SF slušný průměr. Jamie Sawyer hodně čerpá z atraktivity filmových Vetřelců i Hvězdné pěchoty, a spíš než ze vzletné stylistiky těží z dobrých nápadů, takže broučí střílečka je to náramná. Naneštěstí mi chyběla stylizovaná nadsázka, přičemž občasné špičkováním mezi mariňáky fakt nepočítám. A právě proto, jak se to celé bere vážně, mi tam vadily maličkosti, které ve finále buď neměly využití, nebo mají smysl až pro příště. Třeba motiv duplikantů je parádní, jenže k čemu vlastně je? Vojáci bojují v zastoupení, pročež o ně čtenář nemá strach, a když pak zase o tu schopnost přijdou, je jasné, že jen proto, aby mohl autor někoho nechat umřít. Nebo třeba artefakt, který ničivé emzáky záhadně přitahuje a který tu nechala jakási neznámá civilizace – jenže místo toho, abychom se dozvěděli podrobnosti, tak si o kus šrotu akorát zabojujeme a pokračování příště. To nicméně slibuje vývoj trochu jiným směrem, než by člověk očekával, takže ještě není nutné házet flintu do žita.

kniha: Daň pro ohaře - Erikson, Steven
skepsi | **** | před 31 dny

Číst mistra je vskutku challenge…

Výzva osmičky spočívá v samotném čtenáři a jeho přístupu ke knize. Čím dříve si uvědomíte že „tady něco nehraje“ a že je potřeba k dílu přistupovat jako ke konvenční próze okořeněnou fantasy, tím lépe pro vás.

Prvních 500 stran bych radikálně proškrtal (ne-li vyškrtnul) a i ten zbytek nestojí za moc v porovnání s finále, které mi přišlo spíš jako lehká provokace. A to bych se ještě mohl pozastavit nad časovými paradoxy, které se táhnou celou knihou (Harllo vs Baratholova kovárna vs. zbytek příběhu, který se odehrál v horizontu jednoho týdne…)

80%, protože se u knihy chci i bavit…

Tak tentokrát jsem byl s příběhem ze série Fiorella poprvé spokojen. Přes poněkud duchařský začátek se z knihy vyklube velmi zajímavá detektivka, která je plná zvratů a udrží si napětí až do konce. Na detektivku pro mládež bych řekl až nadprůměrné.

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
Methat | ***1/2 | před 33 dny

Poviedka Doupě je rozhodne tou najsilnejšou, pretože zaberá cca štvrtinu knihy. Páčila sa mi aj dlhšia poviedka Prach o baníkoch, Dojet až za Reno mi trochu pripomenulo Texaský masaker a tie kratšie neboli až tak zapamätateľné.

Všetky poviedky začínajú jednoducho, kedy máte pocit, že sledujete úplne normálny príbeh jedného človeka, no postupne sa vám v mysli začnú vytvárať pochybnosti a na konci sa budete sami seba pýtať, že čo ste to práve čítali. Keď sa vrátite na začiatok a budete brať poviedku ako celok, vtedy to začnete (možno) chápať.

Poviedky ako také nie sú hororové v tom zmysle ako ich dnes chápeme – lacné ľakačky, zombie útoky,… skôr o postupnej neistote, vytváraní úzkosti, keď sa vcítite do človeka z poviedky, aké pocity by ste mali vy z tej situácie. Niekedy vám z nich môže behať mráz po chrbte. Mne nebehal… asi som ich mal čítať v inej atmosfére, nálade či hodine. Aj tak ju považujem za nadpriemernú zbierku.

12345678910poslední (364)14531 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu