RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1329330331332333334335336337338339poslední (341)13604 příspěvků celkem
kniha: Věda na Zeměploše - kolektiv autorů
psykkoman | ***** | před 4365 dny

Na rozdíl od jiných mne nadchly mnohem víc kapitoly popisující nové vědecké výzkumy(několik z nich jsem po dočtení s potěšením přelouskal ještě jednou). Asi je to tím, že rád čtu populárně-vědecké knihy. Někde na obalu by mělo být upozornění, že se _nejedná_ o román, ale spíše o populárně naučnou literaturu, protože většina čtenářů očekává něco jiného, než tam najde. A je to dvojnásobná škoda, protože řada informací zde přinášených je nová a velmi hodnotná. Podle mě žádná Zeměplocha kromě Malých bohů za ***** nestojí, ale tohle je přece jen jiná káva.

kniha: Hyperion - Simmons, Dan
psykkoman | ***** | před 4365 dny

Hyperion není vlastně ani tak román jako sbírka povídek (či spíše novel) propojená jedním světem a zlověstným Štírem, který se v každé z nich alespoň v jemné souvislosti mihne. A nemá smysl na něj pět ódy:Kdo zná, pěje své vlastní, a kdo ne, ten si povinně přečte. Chci upozornit na dvě z nich. Úvodní „Muž, který hledal Boha“ je spolehlivým filtrem k odrazení těch čtenářů, kteří hledají jen dobrodružný příběh(ověřeno na několika známých,kterým jsem knihu půjčil). Nic proti nim, ale pro takové Hyperion opravdu není. A příběh „Hořká je chuť řeky Léthé“ bych bez váhání zařadil do svého povídkového Top 10 pro jeho úžasnou emocionální sílu a mocný filozofický náboj.

Prelouskat tuto sbirku mi trvalo asi 3 mesice, coz se musi odrazit na hodnoceni. Obecne muzu rict, ze cim pozdejsi povidka v rade, tim se zvysuje jeji kvalita. Muzete tu sledovat vyvoj „scifi“ zanru povidek – Co jen matka ci Zrozen z muze a zeny jsou takove -jednoduche-; Posledni vykrik mody nebo Prijemna teplota se mi zdaji zase prekombinovane; a dle hesla TO NEJLEPSI NA KONEC pak clovek lapa po dechu u Chladna rovnice, Kytky pro Algernon a Ruze pro kazatele. Ty si nenechte ujit!!!

kniha: Andělé a démoni - Brown, Dan
willis | 1/2 | před 4366 dny

Jo, autor nezapře, že vede kurzy tvůrčího psaní. Projede si Řím (nebo koupí si průvodce) a přečte pár knížek o historii náboženství a dá dohromady thriller a spojí fakta, takovým způsobem, že by se za to nemusel stydět ani Danniken. Román nelze upřít jednu věc a to, že je čtivý a na letní dovolenou tak ideální. Ale jak se autor snaží ke konci vystupňovat tempo tak si začíná pomáhat náhodami a nelogickými událostmi. A závěrečné odhalení jakoby vypadlo z díla Járy Cimrmana (něco jako nejsem tvoje babička, jsem tvoje sestra). Knížka vypadá, že byla psaná jako scénář k filmu a autor počítal s tím, že to prodá a my se budeme moct těšit na jeden pěkný sobotní večer na Nově ;). Pokud S. King o sobě prohlásil, že dělá hamburgry, tak tohle jsou trochu připálené hranolky: Když má člověk hlad tak je taky shltne, ale nijak moc si nepochutná.

kniha: Neuromancer - Gibson, William
psykkoman | ***** | před 4366 dny

Nesouhlasím s panem administrátorem, děj je sice velice komplikovaný, ale při soustředěné četbě ho není problém sledovat. V _žádném_případě_ to není kniha do autobusu. Doporučuju pro ty,kdo náhodou neznají,rezervovat si volné odpoledne a v tom případě se do toho začtete a zapomenete na všechno kolem. Po stránce atmosféry je Neuromancer něco zcela jedinečného, a stále znovu mne uchvacuje přestože jsem jej četl už minimálně pětkrát.

kniha: Malí bohové - Pratchett, Terry
psykkoman | ***** | před 4366 dny

Pratchetta čtu vysloveně pro oddych, přednost dávám trochu jinému typu knížek, nicméně Malí bohové jsou pro mne nejlepší pro silný myšlenkový náboj, zcela nezvyklý ve většině Pratchettových knih.

kniha: Cizinec v cizí zemi - Heinlein, Robert A.
psykkoman | ***** | před 4366 dny

Poprvé jsem četl Cizince v osmnácti a kniha mne naprosto uchvátila. A od té doby ji čtu zhruba 1× za rok, protože vždycky vidím myšlenky,které obsahuje, v jiném, novém světle… a některé mi připadají,jak stárnu, ještě mnohem aktuálnější…

kniha: Hra o trůny 2 - Martin, George R. R.
Judson | ***** | před 4367 dny

Tento druhý díl těsně navazuje na první. Hlavní postavy jsou opět popisovány stejným způsobem, každá kapitola se soustřeďuje na jednu z nich. Děj se posunul o kus dál a prohlubuje se. Rozbíhá se válka do které se postupně přidávají snad všechny frakce a každá z jiného důvodu, ale v podstatě jde o moc, nebo o pomstu. Tentokrát už se kromě intrikaření, politikaření a zrazování konečně taky bojuje, takže děj je více akční než v předchozí knize. Pro mě trochu zklamáním je nepřítomnost magie, na druhou stranu, ale vyprávění o tom, jak se děti postupně mění na muže a ženy, vědoucí co je čest a odpovědnost a jdoucí za svým cílem, je uchvacující. Sága je to opravdu obrovská a trochu odrazuje, že pokud se chce někdo dobrat nějakého konce, musí ji přečíst úplně celou.

kniha: Hra o trůny 1 - Martin, George R. R.
Judson | **** | před 4375 dny

V tomto případě název knihy přímo odpovídá ději. Hlavními postavami jsou především členové rodiny pobočníka krále. Prozatím děti, které mají každé jiný cíl a tužby.

Každá kapitola v knize je pojmenována po jednom z asi 9 hlavních postav příběhu, na kterou se soustřeďuje. Ze začátku je to docela zmatek, když děj skáče z jednoho

místa na druhé, ale časem se konečně začnou objevovat zajímavé souvislosti a některé postavy vyniknou více než jiné. Děj se rozehrává do velké šíře a popisuje mnoho

lidí, míst a událostí a zaměřen je spíše na politické pletichaření. I když je to, alespoň z počátku, trochu nudné, děj se pomaličku rozjíždí a dá předpokládat, že

další díly by mohly být lepší.

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
mirakles | ***** | před 4379 dny

Moje první sci-fi kniha, kterou jsem četl.Její výjimečnost spočívá především v začlenění psychologických a hororových prvků bez nichž by se jednalo o obyčejné invazivní sci-fi.Jednoznačně vrchol tvorby autora. škoda, že Wyndhamovy další knihy značně zaostávají.

kniha: Ubik - Dick, Philip K.
mirakles | ***** | před 4379 dny

Pro mě nejlepší román P. K. Dicka, je sice trochu složitější, ale naprosto bezchybný.

kniha: Kříže - Kulhánek, Jiří
Novy | ***** | před 4381 dny

Kulhánek bravurně a trochu nečekaně zakončil Patejlovu sérii.

kniha: Temný prorok - Kulhánek, Jiří
Novy | ***** | před 4381 dny

Když snesete trochu krve a cynismu, tak je to nezapomenutelnej zážitek.

kniha: Čas mrtvých - Kulhánek, Jiří
Novy | ***** | před 4381 dny

Skvělej děj, pořádná dávka sarkasmu a krve.

kniha: Adarhargský jed - Kopřiva, Štěpán
Novy | ***** | před 4381 dny

Celkem nářez. Rychlý spád, hodně krve, cynismus. Skvělé koření pro českou sci-fi.

kniha: Vetřelec - Foster, Alan Dean
cvok | ***** | před 4386 dny

Klasika v knižní podobě všem jen vřele doporučuji k zakoupení, já už to četl asi šestkrát a stále nemám dost jo pořádný sci fi horor jak má být.

Jestli se tohle řadí k humorné fantasy tak nevím, asi sem pokus o humor někde při čtení minul a tento fakt mi došel až na konci, spíš bych řek že tato kniha je něco jako příručka co funguje lépe demokracie, monarchie a fanatismus škoda ještě tam mohli přimíchat komunismus a bylo by to dokonalé v kombinaci s nadrženou hraběnkou co by ošoustala kdekoho i s nižší vrstvy oproti seržantovi jež je ve svých 30 letech stále panic sex zná tak možná s obrázku o pejskovi a kočičce a jeho nejlepší přítel je Anička Dlaňová, pak není divu když na něj nahá hraběnka bafne ze křoví že mu hukne a poblázněn jak sám říká se smyslem pro čest a udělá co ji na očích vidí, je to taková slátanina kde se monarchie střetává s republikou meče s mušketami kouzla s realitou a když jste jednou čestný chlapec tak mate se sexem utrum až do svatby, jo jako idealisticky výchovná knížka pro malé čtenáře by se to ještě dalo, ale za humornou fantasy to opravdu můžou považovat jen zarputilí puritáni, co mají sex jen jako udržení populačního limitu na adekvátní hranici.

kniha: První čarodějovo pravidlo 2 - Goodkind, Terry
Judson | ***** | před 4388 dny

Perfektní zakončení předchozí knihy. Tento díl tak těsně navazuje, že by se dalo říct, že jde o jedinou knihu, která je pouze pro velký počet stran rozdělena na dvě části. I když je z popisků dalších knih v sérii jasné, že hlavní hrdinové příběhu uspějí v zastavení mága Darkena Rahla a přežijí to, nijak to nesnižuje požitek z četby. Děj je místy dosti drsný a surově popisuje spoustu ukrutných věcí, při kterých se až čtenáři roztřesou ruce. V závěru by sice mohlo mít dobro trochu obtížnější cestu k vítězství, ale v tomto případě šlo hlavně o vítězství myslí a vůlí. Příběh, začínající v předchozí knize, je zde zakončen a další knihy série jsou volným navazováním, vždy dvojice knih s samostatnějším příběhem.

kniha: Titanus - Antonio, Eberhardt del'
selafar | *** | před 4391 dny

Skupina asi 100 ľudí je vyslaná na prieskum susednej galaxie (odporúčam všimnúť rok :) Po príchode objavujú dve obývane planéty, pričom na jednej dokonale funguje komunizmus a na druhej sú vyhostený imperialisti. Čo do deja, žiadna sláva, ale strašne pekné podanie komunizmu. Pre tú srandu odporúčam prečítať.

kniha: Prázdniny na planéte Coleida - Bulyčov, Kir
selafar | ***** | před 4391 dny

Toto je jedna z kníh, ktoré ma dostali k celému sci-fi. Neviem síce ako by som ju vnímal dnes, ale vtedy bola najlepšia.

kniha: Buch! - Pratchett, Terry
Duirin | *** | před 4391 dny

Bohužel jedna z mála Zeměploch, která mě příliš nezaujala. Hlavní dějová linie mě do sebe vůbec nevtáhla, pátrání po tom, jak byl zabit trpaslík krak Šunkozboř mi nic neříkalo, to navíc ověnčeno tajuplnými trpasličími symboly. Zajímavější už byly vedleší dějové linie. Navíc se mi moc nelíbily časové přeskoky v ději. Jindy Pratchett přeskakuje z jedné linie do druhé, ale časové uspořádání dodržuje tak, jak děj plyne. Tentokrát často začne něco popisovat, přeskočí na jiný děj a k původní se vrátí až úplně na konec a co dělo uprostřed se dozvídáme později retrospektivně.

kniha: Člověk na konci - Crichton, Michael
Duirin | ***1/2 | před 4391 dny

Příběh tak trochu z nemocničního prostředí, kde počítačový expert Harry Benson trpí tzv. psychomotorickou epilepsií a zároveň utkvělou představou, že počítače/stroje chtějí ovládnout svět. Při záchvatu je Harry nebezpečný svému okolí, protože neovládá své chování. Proto je mu udělána svého druhu první operace, kdy je mu implantován počítač zabraňující jeho záchvatům. Ovšem vše není tak, jak by mělo být.

Děj je prokládán popisem operace (což nemusím, ale dalo se to přežít), psychiatrickými a filozofickými úvahami. Crichton se prostě nezapře – vystudoval lékařství. Na Kmen Andromeda to nemá, ale je to dobré a hlavně čtivé, pouze mě zarážela neschopnost policajtů :)

kniha: První čarodějovo pravidlo 1 - Goodkind, Terry
Judson | ***** | před 4391 dny

Velkolepé a fascinující! Už dlouho jsem nečetl tak mistrovsky napsanou fantasy. Hlavním námětem je magie zasazená do originálního příběhu. Zlý a krutý mág Darken Rahl má neomezenou moc téměř na dosah a nic jej nemůže zastavit. Přesto se mu Richard, jeho průvodkyně Kahlan a poslední velký čaroděj Zedd postaví na odpor. Vědí, že mají jen minimální šanci uspět, ale také vědí, že nemohou nic ztratit, pokud by jej nechali zvítězit, tak vše živé bude zničeno. Richard v sobě postupně objevuje sílu Hledače pravdy a je na něm, aby našel způsob jak zvítězit. Hlavní hrdinové, jejich charaktery a vzájemné vztahy jsou velmi dobře popsány. Kniha je také dost o hledání pravdy, pravých důvodů různých lidských činů, záměrů a pohnutek, o přátelství a důvěře. Konec to žádný nemá, na to je potřeba si přečíst další díl, a další a další…

kniha: V říši vlka - Gemmell, David A.
Judson | ***** | před 4394 dny

Další, snad ještě lepší, díl této ságy. Posouváme se o pár let dál po skončení událostí popsaných v první knize. Tulákovi není dopřáno jen tak si v klidu dožít svůj nyní již ne osamělý život a vír osudu jej opět vrhne do středu dění krvavé války. Několik nájemných vrahů nemá proti Tulákovi a jeho dceři Miriel šanci, ale opět se objeví protivníci bojující temnými kouzly a jde tu o víc než jen obyčejnou vraždu pro peníze. Navíc Tulák zjistí, že jeho druhá, již provdaná, dcera nežije ve městě na jihu, ale zemřela při pokusu o znásilnění. Výprava za pomstou začíná. Stojí ale i proti mocnému šamanu Žu Čaovi, který touží ovládnout celý svět a ve vláknech osudu viděl Tuláka jako svou zkázu. Zestárlý Tulák snad ztratil maličko ze své rychlosti, ale to dostatečně vynahradí jeho dcera Miriel, vytrénovaná legendárním zabijákem, jím samým. Tentokrát není celý příběh jen o Tulákovi, časem se rozdvojuje a popisuje cestu Miriel a několika dalších přátel (i když v tomto světě žádní skuteční přátelé neexistují). Rozhodně skvělá fantasy se spoustou filozofických úvah, která stojí za přečtení.

kniha: Praktický efekt - Brin, David
Judson | ***** | před 4394 dny

Jedna z mích asi úplně nejoblíbenějších knih. Přečetl jsem ji asi 6×. Jednoduchý, přímí a pěkný děj. Trochu vědátor a flegmatik Denis se dostane do cizího světa, kde se setkává s jedním odlišným fyzikálním zákonem, který všichni zajímavě využívají, zavádí modernizaci, např. slivovice :), zahraňuje království, vyhrává válku, dostane svou princeznu … prostě nádhera, a navíc je to dost humorně napsané.

kniha: Cestou vlka - Gemmell, David A.
Judson | ***** | před 4395 dny

Povedený fantasy příběh. Hlavní hrdina Tulák je zabiják bez skrupulí, bezcitný a odhodlaný dělat jen to, co je výhodné pro něj. Sám projíždí krajinou a jen jednou klopýtne a zachrání jakéhosi mnicha a už se veze. Přes všechno své odhodlání a dlouhý samotářský život nedokáže odolat tajemnému vlivu mnicha a postupně se mění. Zanedlouho už cestuje s ženou a dvěma dětma a vede je do bezpečí. Tulákovi postupně přestane záležet jen na sobě samotném, a ať už se to zdá jakkoliv neuvěřitelné, rozhodne se udělat správnou věc. Kdysi za peníze zabil Drenajského krále a jeho duch teď k němu přišel s žádostí, kterou neodmítne. Musí najít Bronzovou zbroj, aby jako symbol pomohla zachránit Drenaj v zuřící válce. Pronásledován mnoha nepřáteli se pouští do předem prohrané štvanice a nakonec se vše točí kolem jedné otázky : „Může člověka páchajícího téměř celý život jen zlo zachránit jediný hrdinský čin ?“.

kniha: To je Wub, kapitáne! - Dick, Philip K.
willis | ***** | před 4399 dny

U téhle sbírky nehodnotím kvalitu povídek, která je různá, ale spíš snahu Laseru vydat všechny kratší práce od Dicka. Bohužel zůstalo jenom při prvním dílu, protože práva na Dicka koupilo Argo.

kniha: Mořičvíl - Newman, Denny
Thorgos | *** | před 4400 dny

Kniha majúca aj svoje silné ale aj slabé stránka. Pre ľudí, ktorý sa nezameriavajú na humornú fantasy je to dobrá voľba, ale po prečítaní niečoho od profesionála žánru ako Pratchetta sú vidieť chyby.

kniha: Vlčice - Žemlička, Zdeněk
Thorgos | **** | před 4400 dny

Podľa môjho názoru je pravda, že dej beží, zbytočne sa nezasekáva ale na môj vkus je trocha jednoduchý a zväčša dosť predvídatelný. Ale aj napriek tým výtkam je to nadpriemerná kniha.

kniha: Purpurová planeta - Tuschel, Karl-Heinz
Duirin | ** | před 4400 dny

Kniha o objevování „nové“ planety a hledání prvních osídlenců, kteří o sobě nedávají žádné zprávy. Často je děj prokládán popisem technických či biologických procesů, které mě příliš nezaujaly. Rozebírání psychologie členů posádky z pohledu velitele je o něco zajímavější. Navíc se v první půlce knihy téměř nic moc neděje, pak už je to lepší. Ovšem ten konec… no, ale asi se to dalo čekat.

kniha: Mezi piráty - Weber, David
Judson | ***** | před 4405 dny

V knize není celkově nic objevného a pokračuje ve stejném duchu jako předchozí díly. Mantichorské námořnictvo pokračuje ve válce s Lidovou republikou a válka se pomalu dostává do patové situace. Navíc se množí útoky pirátů na obchodní lodě a to si ekonomika Mantichori nemůže dovolit. Honor příjme nabídku velet několika Q lodím (silně ozbrojené původně obchodní lodě) za účelem hlídkování v systému nejhůře napadaném piráty. Dále již to jde podle čtenářových předpokladů : piráti jsou horší nepřítel než se původně myslelo a Honor opět vyvázne jen o vlásek. No jinak to být ani nemůže, když mají být o Honor i další knihy. Ale přes to vše je zde nový překvapivý prvek. Podstatně více jsou popisováni i nepřátelé, hlavně liďáci, a jejich pohled na válku, který se ukáže téměř stejný jako manťácký. Navíc je zde zvýrazněno několik vedlejších postav, pod velením Honor, a to knihu příjemně zpestřuje.

kniha: Jestřáb & Rybářka - Green, Simon R.
thomas.morta | **** | před 4405 dny

Vzhledem k tomu, že tohle je podle data vydání první část série, hodnotím vysoko. Jedná se o originální fantasy detektivku, která nemá úplně odhadnutelný budoucí děj. Škoda, že další díly kopírují stále stejné schéma

kniha: Za Modrým měsícem - Green, Simon R.
thomas.morta | ** | před 4405 dny

Úvodní odchod z Havenu je velmi efektní, zbytek knihy mi přijde lehce překombinovaný, zejména díky trochu násilnému naroubování Křesťanství do děje

kniha: Narrenturm - Sapkowski, Andrzej
Vlask | **** | před 4409 dny

Poměrně zajímavé čteni zejména z hlediska dějepisu – je tam pěkně popsáno chování lidí v té době a loupeživými rytíři se kniha jen hemží. Dějová linie je ucházející, možná trochu přeplněná zvraty a hlavní hrdina má na můj vkus příliš mnoho štěstí a příbuzných. Velkého množství postav je třeba si prostě nevšímat, protože autor si asi hodně nastudoval šlechtické rody a popsal jménem a erbem snad všechny šlechtice co se mihnou v knize – což je samozřejmě naprosto zbytečné – každý ta jména stejně ihned vypustí z hlavy.

kniha: Tichá hrůza - Korbař, Tomáš
makakuk | ***** | před 4409 dny

Naprostá klasika žánru, povinnost přečíst pro každého, kdo se zajímá o horror. Skvělý výběr, bez jediné slabé povídky, což je unikátní ve srovnání s dnešními „výběry“.

kniha: Cybercomics - Bondy, Egon
Doubravka | ***** | před 4411 dny

Výborná věc, vůbec nechápu, jak se Bondymu na stará kolena podařilo něco takového vytvořit. Svět budoucnosti, přelidnění, hackerů propojených s počítači, svět techniky a zároveň i bídy a nezdravých mutací, hnutí odporu, totalitarity, prostě všech hrůz, kterých se jen lze v budoucnosti obávat. A pražská hackerka tmavé pleti, Vera, která se zapletla (jak už to bývá) do nebezpečného obchodu a najednou se veze i se spuštěnou lavinou. Spolu s ní procestujeme půlku planety a nestačíme se divit nejen tomu, kam až se lidstvo dostalo, ale především neměnnosti našich základních motivací. Pěkná depka ;)

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
Doubravka | ***** | před 4411 dny

.. a trifidi se množí a šíří.. Vskutku vynikající kniha, musím souhlasit s tím, že je to klasika žánru. Psycho-sci-fi-horor, na svou dobu, a troufám si říci i na svého autora, výjimečný. Po přečtení tohoto díla jsem nabyla dojmu jaký to byl Wyndham skvělý spisovatel a o to víc mě překvapilo, že tento román z autorova díla spíše vyčuhuje než zapadá. Škoda..

kniha: Písečná žena - Abe, Kóbó
Doubravka | ***** | před 4411 dny

Kóbó Abe je naprosto šílený autor. Surrealista s představivostí jaká se jen tak nevidí. Moje oblíbená „Písečná žena“ je z jeho knih spíše umírněnější, taková nějaká.. uvěřitelnější :) I tak čtenáři zůstává rozum stát nad situací, do níž se hlavní hrdina (amatérský entomolog, filozofující o povaze písku a lidstva) nešťastně dostal a s napětím sleduje nejen jeho různé pokusy únik z této situace, ale i pozvolný přerod jeho již tak dost podivné mysli. Jedná se o dílo spíše psychologického charakteru, kde se víc děje uvnitř postav (či spíše postavy) než okolo nich, ale právě tím je Písečná žena natolik podmaňující.

kniha: Levá ruka tmy - Le Guin, Ursula K.
Doubravka | ***** | před 4411 dny

Tato kniha evidentně nenadchne každého, ovšem v mém případě si vysloužila Top Ten. Vždycky jsem měla pocit, že právě na tomto díle je nejlépe vidět, že paní Ursula byla dcerou slavného antropologa a zajisté byla schopna hlubšího vhledu do odlišných kultur, než kdyby tuto výhodu postrádala (ne náhodou je také Steven Erikson antropologem a archeologem, že..). Nejedná se tedy o žádný akční trhák, zato se spolu s hlavním hrdinou ocitneme ve výjimečném světě s výjimečnou kulturou, která je natolik odlišná a zároveň i podobná té naší, až nás bude obcházet mráz.

Nepatřím k okruhu fanoušků Zeměmoří, které mě do jisté míry zklamalo, paní Ursula si mě ovšem zcela získala touto svébytnou a nevšední knihou.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian Wilson
Doubravka | ****1/2 | před 4412 dny

Skleník jsem musela číst dvakrát, než jsem mu pořádně přišla na chuť, ale stojí to za to. K Aldissovi mám takový ambivalentní vztah, jako by krom svého geniálního díla Non-stop psal věci jaksi méně zajímavé, než bylo nutno. Ale Skleník patří k těm lepším, s překvapivým rozuzlením a skvěle popsaným neznámým světem i s jeho nástrahami. Pro mě je to kniha fakt „divná“ – tak nějak divně, až se mi nesmírně líbí :)

1329330331332333334335336337338339poslední (341)13604 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu