RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (289)11530 příspěvků celkem

Ak sa ti snívajú reklamy na existujúce komerčné produkty, nemusí to byť ešte nič mimoriadne. Trochu nezvyčajné to začne byť, ak tie snové produkty vôbec neexistujú a popritom sa o nich sníva viacerým ľuďom. Ešte nezvyčajnejšie to začne byť, ak sa začnú zhmotňovať. Už úplné terno je súlož s top filmovou hviezdou, nadržaným dievčaťom alebo nie?

Úsmevná satira síce s trochu predvídateľnou pointou, ale za to takmer bez chyby. Na príbeh sa dá nazerať viacerými spôsobmi…

Poviedka nie je síce originálna ohľadom brán do iných svetov, autor však túto tému uchopil z trochu iného uhla pohľadu. Otázkou na počiatkou je absencia brány na Zemi a ešte na jednej planéte obývanej čiastočne humanoidným typom napriek tomu, že tých brán sa vo vesmíre nachádza neúrekom. Očividne tak nadviazal na románovú ságu Morgain od C. J. Cherryh.

Text s čiastočne kriminálnou zápletkou nebol zlý, ale mierne naťahovaný a svojou dĺžkou trochu ubíjajúci…

Hodně pěkná povídka plná paradoxů velmi dobře portrétující skutečné vztahy mezi lidmi. Dick je dobrý pozorovatel a sci-fi pozlátkem potažený klasický příběh rozpadu manželství dělá z téměř banální scény takřka Shakespearevskou tragédii. Banalitu od unikátního příběhu dělí jen občasné proměny hlavního hrdiny v hroudu slizu.

povídka: Co si počneme s Raglandem Parkem? - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.
louza | ***1/2 | před 9 dny

Text přímo navazuje na povídku Záložník a úhel pochroumané společnosti z předešlého textu převrací do sféry futuristického politického thrilleru. Fajn věc, která ale i přes nastavení předchozí povídkou spíš působí jako linka z nedodělaného románu, než jako samostatná věc.

povídka: Pohotovost - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.; Výplata
louza | *** | před 9 dny

Na Dicka nijak zásadní dílko, kde jedinou zajímavou věcí je, že lehce dystopický svět řídí počítač, který se ale v krizovou chvíli rozbije… Trochu znepokojivá, trochu humorná povídka, která sama pro sebe nemá moc smysl a funguje až v kombinaci s povídkou „Co si počneme s Raglandem Parkem?“

povídka: Dny Fešandy Pat - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.; Výplata
louza | ***** | před 9 dny

Noční můra všech postapokalyptických scénářů. Zatímco děti vylézají z bungrů a loví králíky v radioaktivním spadu, přeživší rodiče si v krytech hrají s variantou na bárbínu, aby si připoměli jak to bývalo… Velmi drsná a znepokojivá povídka o snad nejtragičtějším konci civilizace, který se dá vymyslet… Dick vládne všem.

Ukázka toho, jak p®obírají vidláci jevy složité fyziky – nad pivem u telky. Milosrdně krátká črta, která mne zaujala nekorektností textu a jedním překladatelským bonbónkem, který snad nejde omluvit ani rokem 1996 – Jezerňáci. Překládat tato vlastní jména je směšné a je jedno, že nevíme, zda jde o LA Lakers nebo spíše Paris Lakers, provinční baseballový tým. Díky tomu už ani nevím, o co v povídce šlo. Vlastně vím. Začali mizet lidé např. při skládání Rubikovy kostky. Pak přišlo to pivo a bylo. Prostě řachanda. Ačkoliv, když to člověk vezme na dřeň, je povídka až děsivá. Ale hlavně divná.

Povídka dvou odlišných polovin. První je nepřehledná a podivná, jakoby odkazovala na události a věci ze světa Podivných (Strýček Einar, Dubnová čarodějka, …), které neznám a možná ani znát nemohu. Vyústí však v povedenou druhou polovinu, které vévodí charakteristický bradburyovský dialog, kde je podivno pokládáno za normální a normální je podáno tak podivuhodně, až se tají dech. Za druhou půli, rozhovor mezi Timothym a ředitelem muzea, zvedám hodnocení. První půlka byla prostě příliš chaotická a slabá.

Stejný svět Hoků – malých chlupatých nadšenců do všeho nového ze Země – jako v předchozí povídce Jo ho Hoka! a opět velká šlamastika, byť tentokrát není ohrožen světový mír, ale jen tloustnoucí žena konzula Alexandra. Ovšem na jiné planetě, plné bojovnější verze Hoků. Zoufalá výprava si žádá zoufalá řešení a když není nic jiného po ruce, musí pomoci Cizinecká legie. Francouzštiny si užijete dosyta, také němčiny, inu, překladatel si musel s povídkou užít, jen co je pravda. Je to stejně prdlá zábava jako poprvé, snad možná i lepší, když se už trochu orientuji v tom co, proč a snad možná i kdo.

Nechápu, proč to dostalo tolik prestižních ocenění… Zpočátku mi povídka přišla vynikající, potom jakž takž a závěrečná nemastná neslaná pointa výsledný dojem ještě zkazila. Vážně se těším, až se dostanu k oceňované povídce, která mě nadchne.

povídka: Ta, která není - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2019/03
Polinius | **** | před 12 dny

V jiném čísle časopisu, by to mohla být i povídka čísla. Ačkoliv je to další pocitová povídka která utočí na emoce, musím ocenit, že tato má i výraznou pointu.

Chápu proč to vyhrálo tolik cen a proč to bylo na tolik cen nominováno, ale nejsem příliš spokojen s rozuzlením.

povídka: Hypnoglyf - Anthony, John
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/01
Lucc | ***1/2 | před 13 dny

Co udělá jedna podivná věcička z vesmíru v rukou zapáleného, netrpělivého a neopatrného sběratele artefaktů? Námět ani pointa nejsou nijak inovativní, ale je to napsáno velmi uhrančivě a uhlazeně. Prostě kvalitní literatura, která nebude nudit, ani kdyby byla o hnojení fíkusů. Což není. Je o vzdálené planetě a jejích podivných obyvatelích, o lidské nenasytnosti, ale také o umění využít, co se nabízí a udělat si dobře.

Velmi krátká a originální miniatura o světě poté. Doslova návod na přežití, tedy pokud máte dost nezávadné vody, potravin a energie a ještě vám kdovíproč neodpadalo maso od kostí.

povídka: Rukojmí - Fyfe, Horace Browne
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/01
Lucc | **1/2 | před 13 dny

Zlatý věk SF v plném lesku i bídě. Primitivní planeta s agresivními a hlavně arogantními klany obyvatel, Pozemšťané v raketě, překladač, muži, ženy a roboti a jejich interakce s jedním z místních bossů. Na závěr asi cosi jako humorné překvapení. To jsem se nasmál, ha ha. Ale docela pěkné dialogy, abych jen nehaněl.

Martin někde na půl cesty k Tufovi. Humoru pomálu a slabý, načrtnuté universum standard, závěr, který měl asi být suprtupr byl předvídatelný a místo úsměvu se u mne dostavil úsměšek. Slabý odvar toho, co Martin povídkář umí.

povídka: Ošklivá sestra - Struther, Jan
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/01
Lucc | *** | před 13 dny

Rekonstrukce disneyovské Popelky z jiného pohledu. Řemeslná zručnost autora a lehounký černý humor, který vykvetl ve skvělou poslední větu, text posunují výše, ale stále nejde o žádnou čenichovku, prostě jen příjemné počtení.

povídka: Putování Clifforda M. - Leman, Bob
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/01
Lucc | *** | před 13 dny

Putování, hm, spíše životní pouť. (Pseudo)fakto­grafická povídka o životě upíra. Na nějaký strach či mrazení zapomeňte, toto jsou suchá fakta a nějaká ta emoce, nejvíce asi soucit a smutek. Stylem a tónem mi připomněla film Interview s upírem. Nic, co by vás posadilo na zadek, přesto zatím nejlepší povídka Boba Lemana, který mi autorsky vůbec nesedí. Uvidíme, až se čísly magazínu pročtu k jeho nejlépe hodnocenému Oknu.

povídka: Antropiraně - Renard, Joseph
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/01
Lucc | **1/2 | před 13 dny

Nic světoborného, jen takový malý podivný konec světa a co to udělá s člověkem od šoubyznysu. Žádné sci a docela málo fi.

povídka: Tanečník s nadějí - Obrdlíková, Kristýna
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | * | před 20 dny

Od tejto autorky už zopár poviedok načítaných mám a musím konštatovať, že tie sú subjektívne oveľa lepšie. Táto fantasmagorická až metafyzická záležitosť šla poriadny kus mimo mňa. Podobné texty EE!

povídka: Vítr - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | *** | před 20 dny

Samotný nápad s lietajúcimi drakmi alebo šarkanmi (z látky) ako dopravným prostriedkom po púšti nebol zlý. Takisto aj výroba toho netradičného hodvábu alebo potomkovia Skýtov v tomto samotnom fantasy príbehu. Autor tu však rozvil predovšetkým vzťahovú rovinu s akčnou zložkou v závere na úkor opisu samotného sveta, príčin a dôsledkov…

povídka: Svět na špičce prstu - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | *** | před 20 dny

Detektívna poviedka s fantastickým prvkom u hlavnej postavy. O stratenom dedičstve a o jeho vypátraní. Vyznenie poviedky je pomerne skeptické, čo nie je jej nedostatkom. Nedostatkom je neoriginalita príbehu napriek pomerne dobrému spracovaniu…

povídka: Na toulkách: Boj proti zeleným - Flynn, Michael F.
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | *** | před 20 dny

Tretia poviedka pulpovo tváriacej sa scifi vo fantasy kabáte z planéty, kde potomkovia ľudí si už nepamätajú svoj pôvod, vývojovo klesnúc na úroveň nomádov resp. ranného feudalizmu, čelia tentoraz novému nepriateľovi, ktorý je vo svojom vývoji už o trochu vyššie, keďže ovláda palné zbrane. Ústredné postavy s krkolomnými menami tu účinkujú opäť. Dej sa však tentoraz obmedzil len na samotný stret železných so zelenými. Z tohoto dôvodu mi toto pokračovanie až tak neučarilo ako tie predchádzajúce dve Na toulkách: V prérii s krátkou trávou a Na toulkách: V kamenném domě .

povídka: Dlouhý skok - Künsken, Derek
vyšla v: XB-1 2017/02
Polinius | ***1/2 | před 20 dny

Chápu, proč je to pro někoho velká událost, ale na můj vkus je to moc SCI a málo FI. Ale stále je to lepší text něž Marťan.

povídka: Orfeus na hliněných nohou - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.
louza | **** | před 23 dny

Dick tu zpracovává cesty časem podobně, jako v Lučním koníkovi a i trochu toho drsnějšího humoru by se našlo. Hrdina se vrací jako můza do minulosti aby inspiroval velikány k přelomovým dílům. Vše se bohužel vyvine trochu jinak… Příjemné jednohubkové čtení.

Fajn povídka o dědictví jednoho galaktického transportního impéria, která trochu trpí svou mamutí délkou a useknutým koncem. Možná že by bylo lepší, kdyby právě tento text Dick více rozvinul, protože končí tak trochu v půli děje v šedé zóně někde mezi. Některé nápady však zúročil v pozdějším UBIKu.

povídka: Operace Luční koník - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.; Pevnost 2015/06
louza | ****1/2 | před 23 dny

Na Dicka nezvykle humorná a optimistická povídka, kde si dělá srandu a zároveň skládá hold svým literárním kolegům, z nichž jednoho dokonce posílá v čase do budoucnosti. Zábavná odlehčená věc, která ukazuje Dickůvu jinou tvář. Škoda, že nepsal takových textů více.

povídka: Převratný počin - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.
louza | ***** | před 23 dny

Hodně typická dickovská věc nevynikající dějem ani pointou, ale spíš propracovaným prostředím světa, kde lidé bydlí ve velkých barácích utvářející klanová společenstva a vládne jim absolutistická nastrčená loutka. Síla není v ději, ale tam někde mezi řádky v drobných detailech. Autora svět natolik zaujal, že na tomto textu v později postavil román Simulakra.

Netuším, či námet bol inšpirovaný nejakým severským mýtom alebo legendou, ale autorka sa s atmosférou popasovala dobre. Na samote u lesa sa mladá hrdinka snaží ako tak prežiť v rodine despotického tyrana a na všetko rezignujúcej matky. Narodenie malého brata všetko ešte zhorší.

Poviedka asi najviac boduje svojim divným námetom. Predsa len – asi často nenavštevujete vtáčiu nemocnicu, kde je primárom krkavec, či upratovačkou hus. A divno sa cíti asi aj ľudský pacient, ktorý je sem z dôvodu nedostatku kapacít premiestnený.

Najväčším problémom je pre mňa celkové vyznenie poviedky, že ľudia sú veční, znie v kontexte toho, čo sa dejem s ľudským pacientom, parodicky. Zaujímavosťou je aj rozprávanie v druhej osobe.

povídka: Drak z výstřižků - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | * | před 24 dny

Niečo ako fiktívne rozprávanie na dobrú noc o jednom drakovi resp. dračici, pričom tá osoba, ktorá počúva, ľubovoľne zasahuje do príbehu a mení ho. Forma, akou je poviedka písaná vyzerá síce dosť inovatívne ale dej je v tomto prípade podružný. Tentokrát ma autorka sklamala…

povídka: Loď z temnot - van Vogt, Alfred Elton
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | **** | před 28 dny

Scifi časovka s takmer biblickým odkazom. Textu nechýbala imaginácia. I keď som zopár podobne ladených poviedok už čítal (časové rozpätie deja eóny rokov, v tomto prípade len milióny), tie však boli omnoho novšieho dáta, tento žánrovo prototypový kus bol viac než dobrý a to aj z dôvodu, že autor zvolil včas koniec a nechýbala mu pointa…

povídka: Svědectví dvojího hlasu - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/03
edo_nick | ** | před 28 dny

Nedokázal som sa stotožniť s takmer s ničím. Pripadalo mi to ako cestopis s pripomienkami domorodca. Vyžaduje si enormné sústredenie aby čitateľ nestratil niť. Záver je úlet mimo čas a priestor v ktorom sa 99% príbehu odohráva ale nebyť jeho nebolo by to vôbec scifi. Ako plus možno hodnotiť sondu do kultúry a zvykov havaičanov.

povídka: Smrt Kentaura - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 30 dny

Zaujímavá poviedka – Simmons využil svoje poznatky zo školstva a vytvoril podmanivý príbeh učiteľa a jeho žiaka. Americký vidiek /tam kde zdochol pes/ nie je vysneným miestom pre život a tak sa hlavný hrdina, učiteľ základnej školy, chystá presunúť na lukratívnejšie miesto. Zatiaľ však vymýšľa, popri učení, príbeh pre deti, kde sa traja zmutovaní hrdinovia snažia o oslobodenie planéty spod jarma jašterých čarodejníkov. Každý deň obetuje pár minút a vyrozpráva kúsok príbehu. Nečakaná príležitosť na získanie nového miesta mu však zabráni dorozprávať dej do konca. Primárne to nie je SF príbeh, pointa je prekvapivá rovnako pre deti, ktoré si vypočujú koniec iba sprostredkovane ako aj pre čitateľa Terryho reakcia na odchod obľúbeného učiteľa. Pôsobivé…

Zaujímavosťou je, že vnorený SF príbeh odkazuje čiastočne na svet Hyperionu, i keď sú niektoré reálie nezodpovedajúce tým, opísaným v románe.

povídka: Vzpomínání na Siri - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 30 dny

Poviedka, ktorá bola základom pre román Hyperion. Až na maličkosti je zhodná s časťou príbehu konzula. Maui-Dohoda je planétou, ktorá sa chystá pripojiť k Hegemónii pomocou portálov umožňujúcich cestovanie medzi planétami za nulový čas. A tu sa odohráva romanticko-ekologický príbeh Siri a Merina, ktorí sú vystavení skúške dlhých odlúčení, nerovnomernému starnutiu a postoja k životu. Simmons je v našom žánri považovaný za majstra slova a nevidím dôvod prečo nesúhlasiť. Vie podať príbeh zaujímavo, bravúrne vystavia kulisy ďalekého sveta, presne dávkuje atmosféru a má to celé aj nejaký myšlienkový presah. Ak sa však chystáte čítať aj horeuvedený román, kľudne tento text vynechajte.

povídka: Ostrov dobyvatelů - Bond, Nelson Slade
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ** | před 32 dny

Paranoický pohľad človeka na vyspelejšiu rasu, ktorá síce nepraktikuje násilie ale postupne obsadzuje rôzne kľúčové miesta v ľudskej hierarchii. Tí vyspelejší ľudia žijú na jednom tichomorskom ostrove v utajení, maskovaní a pod zemou. Raz nás nahradia. Hlavný protagonista príbehu na ich ostrove havaruje, stretne sa s nimi a dostane strach. Domnieva sa, že najlepšie, čo môžu ľudia urobiť, je hodiť na ich ostrov atomovku…

Text je typickým produktom svojej doby a príliš ma nezaujal…

Kratučká šialená poviedka o tom ako sa ľudia na všetko vykašľali a dobrovolne si to nakráčali do mora :) Tie hviezdy sú za tú bizardnú šialenosť v minimalistickom textovom kontexte…

povídka: Přestřelka na úsvitě - Shaw, Bob
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ***** | před 32 dny

Vynikajúco napísaný scifi western o jednom postaršom zranenom chlapíkovi, ktorý sa musí postaviť celej bande a ešte niečomu oveľa silnejšiemu, temnému a neznámemu, aby zachránil krásku v podivnej priliehavej kombinéze, ktorá sa chystá rodiť. Jeho výhodou je len najmodernejší Magnum v dobe, kedy colty nemali presnosť zásahu ani 200 metrov a ich prieraznosť nebola dosť účinná…

Klasika presne aká má byť. Nič ťažké na premýšľanie (najťažší je tam ten Magnum). Poviedku i keď zaberá viac ako polovicu knižky, som zhltol, ani neviem ako…

povídka: Cestári - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | **** | před 33 dny

Sláva, ďalšia žánrovo správne radená poviedka tejto antológie, a aj táto je z prostredia Bratislavy.

Úvod poviedky ako aj jej samotné podanie sa mi zdali byť trochu naivné. Autorka tu má ešte nevypísaný štýl. Postupne však tempo príbehu začína naberať na obrátkach a fakt som sa začítal. Príbeh ma zaujal.

Napriek tomu, že autorka podáva jednotlivé fragmenty príbehu dosť polopatysticky, samotný námet, jeho náboj a pútavosť sú viac než dobré. Sympatická (pre mňa) neštandardná dvojica: deklasovaný živel so sklonmi ku kriminálnemu konaniu a psychicky labilné dievčatko s nechceným darom v červenom kabátiku, naprávajú činy surovej reality tam, kde je zákon krátky…

Napriek nevypísanému autorkinmu štýlu poviedka zaujala, a hodnotím ju ako veľmi dobrú, nakoľko celkový dojem z nej prevážil nad nedostatkami…

povídka: Detektorista - Švercel, Miro
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 33 dny

Priemerná časovková slovanská fantasy s niekoľkými zaškobrtnutiami. To, že som ani v tejto poviedke nenašiel urban fantasy motív už akosi prehliadam, ale tie prešľapy hlavne ohľadom slovanskej mytológie mi trochu klali oči.

Ak som to správne pochopil, Chors je v autorovom podaní ženska bohyňa vyžadujúca ľudské obete. Trochu úsmevné je je aj to, ak sa slovanský pohan zo 6. či 7. storočia pýta na „leto pána“ (keď zisťuje, že sa nenachádza vo svojej dobe) a vie si to nakoniec vyrátať podľa dnešného kalendára :) Koniec bol predvídateľný a akýsi nedotiahnutý…

Celkovo poviedka nebola zlá. Autor by ale asi urobil dobre, ak by si doštudoval fakty zo slovanskej mytológie a trochu na nej ešte popracoval…

12345678910poslední (289)11530 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu