RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (299)11938 příspěvků celkem
povídka: Inge - Ertl, ml., Stanislav
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | ** | před 2 dny

Poviedka má svoje nesporné literárne kvality. Autorov prejav je zaujímavý. Od žánrovej literatúry však očakávam niečo iné. Zaujímavá téma o UI subjektívne dopláca na svoju umeleckú formu…

povídka: Neostrá hranice - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | *** | před 2 dny

Celkom dobrá poviedka z prostredia planéty, na ktorej žijú potomkovia prvých kolonizátorov, ktorí však po dlhej izolácii zaznamenali civilizačný prepad. Nad nimi bdie pozorné oko našej rozvinutej civilizácie. Paralely s našim reálnym dneškom o zasahovaní resp. nezasahovaní do vnútorných záležitostí druhých sú zrejme. Výsledkom sú tak, či onak mŕtvi, bordel a chaos…

povídka: Poslední obr - Švercel, Miro
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | ** | před 2 dny

Slovanská fantasy, bohužiaľ na Červenáka to nemá. Velesovi stúpenci sú tu tí záporáci. Perúnovi zasa hrajú za tú dobrú stranu. Ten obor je tam akosi naviac, keďže hlavnú prácu odvedie Perunič ako Deus Ex Machina. Slovanské mená v poviedke sa mi zdali byť akési generické, príbeh trochu nedotiahnutý a rozháraný. Nejako ma to nezaujalo…

povídka: Veselé vánoce - Neff, Ondřej
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | * | před 2 dny

Našťastie toto bolo krátke…

Odľahčená parodická fantasy na tému čierni otroci. Nechápem to ocenenie Nebulou resp. ak som sa pozrel bližšie na autora, svitlo mi. Nemám nič proti menšinám ale toto na víťazstvo určite nemalo, a ak áno, čím preboha? Námetom? Formou? Novátorstvom? Odkazom? Jasné, svojim názvom ;)

povídka: Nesčetná zářící světla - Larson, Rich
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | *** | před 2 dny

Zápletka tohoto príbehu je neoriginálna. Ide o to, ako sa zo zamrznutého oceánu dostať na jeho povrch cez zamrznutú hladinu a objaviť svet nad ňou. Príbehov tohoto druhu bolo uverejnených v XB-1 už niekoľko. Čo sa však počíta je, že príbeh nie je homo centrický. Hrdinami sú tu totiž akési nechutné chápadlovité tvory, hádam podobné chobotniciam, vylučujúce exkrementy rôznehu druhu, farby a zápachu. Zaujali ma ich mená. Hlavnou hrdinkou je samička Čtyři teplé proudy, ďalej napr. Devět křehkých ostnů, Tři rozeklané útesy či Dvě padajíci těla ozbrojená kónickou zbraňou.

Príbeh mi v mnohom pripomenul poviedky od Dereka Künskena o kovových pavúkovcoch, ten mal však svoje poviedky lepšie vystavané…

povídka: Projekt Extropie - Phetteplace, Dominica
vyšla v: XB-1 2019/11
yerry | **** | před 2 dny

V poradí piata poviedka z dystopickej, plne kontrolovanej a totálne konzumnej budúcnosti si stále drží svoju kvalitu. Umelá inteligencia sa tu stáva Bohom a stretneš sa tu aj s dvomi telami z predchádzajúcich príbehov. Píšem s telami, lebo vedomie v nich je už iné, plne riadené. Pre úplné pochopenie je asi dobrá znalosť predchádzajúcich poviedok. U mňa najlepšia poviedka z tohoto čísla…

povídka: Rudá jako nach - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2016/10
edo_nick | *** | před 9 dny

Zaujímavá a pútavá poviedka ale žiaľ akosi bez pointy tak nejak do stratena.

povídka: Virtuální řepa - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2016/10
edo_nick | *** | před 9 dny

Zábavná poviedka, vadilo mi však na nej tlačenie na neporaziteľnosť „kombajnu“. Napriek palebnej prevahe nebola armáda schopná zlikvidovať pár dronov a Zetorov. Autor nevysvetľuje odkiaľ brali drony muníciu, rovnako nevieme odkiaľ Zetor bral palivo (keďže sial bez únavy – ale možno mal atomový reaktor ako drony) Skrátka príliš veľa neuveriteľných ve­cí.

Čím lépe bych znal severskou mytologii, tím více bych ocenil námět povídky. Takové SF se prostě dneska už nepíše. :( Tohle má být komentář a ne převyprávění textu a proto už nebudu psát nic.

povídka: Noční návštěva - Pavlovský, Jiří
vyšla v: Mlok 1997
Polinius | **** | před 9 dny

Podle Jiřího Kulhánka v doslovu se jedná o nejlepší text sborníku. Krátká humorná povídka se zombie námětem.

povídka: Vyprávění Josefa Fabera - Peter, Simon
vyšla v: Spirálový obzor
Gaarq | ** | před 9 dny

podivná mystickou-filozofická hříčka. ze začátku se to tváří jako hard SF, docela uvěřitelná na svou dobu, ale pak se nám tam vplete onen opravdu ujetý mystický prvek (a imho strašlivá kravina, nicméně velmi atraktivní) a na závěr si užijeme něco planého filozofování. velké zklamání.

povídka: Kozy - McKee Charnas, Suzy
vyšla v: Ikarie 1991/03
Polinius | **** | před 10 dny

Na obálce čísla odhalená prsa a uvnitř povídka Kozy. Prostě 90. léta. :-) Dneska by to prostě neprošlo. :( Povídce nelze upřít jisté kouzlo zapříčiněné tím, že popisuje pro mne neznámý svět a to přerod z dítěte v ženu a přerod z ženy v krvelačné monstrum. Povídka by byla ozdobou sborníku ,,Ježíšku, já chci plamenomet".

povídka: Ticho - Link, Kelly
vyšla v: Magie pro začátečníky
lamahe | **** | před 16 dny

Tak táto podivnosť mala aspoň hlavu a pätu. Okrem výdatnej dávky haluznosti to bola aj sonda do neradostných okolností niekoľkých vzťahov ľudí v strednom veku rozprávaná okolo jednej partie pokeru. Ťažko povedať, ktorý z týchto dvoch hlavných atribútov bol znepokojivejší. Či psychedélia, alebo tá psychológia, v každom prípade po prečítaní som sa musel až otriasť. Miestami sa mi natískala otázka: „čo to tá autorka s nami hrá?“ Paráda.

Podľa počtu ocenení jedna z najočakávanejších poviedok zbierky. Vo výsledku však celkom sklamanie. Fajn prvky ako dejová rekurzia (TV seriál v TV seriáli) a miestami aj zaujímavé charaktery (Liška, princ Křídloň) vyzneli nejak do stratena, keď sa už už zdalo, že príde zásadnejšie odhalenie, či prepojenie línií. Pomerne rozsiahla poviedka, ktorú som čítal na veľa krát a možno aj preto ma neuhranula ani jej špecifická atmosféra.

Pro Howarda netypická ich forma je tu podpořená zajímavým konceptem vypravěče převtělujícího se do různých hrdinů, což v závěru velmi efektně využije trošku podvodným, ale v jádru pěkným trikem. Samotná povídka krásně šlape a načrtává nejen příběh dvou starobylých ras, ale i spojení dvou hrdinů proti tajemnému zlu z propasti času. Perfektní čtivá povídka.

povídka: Arabuův dům - Howard, Robert E.
vyšla v: Zpátky do temnoty
louza | *** | před 16 dny

Pro fantasy netypické prostředí odehrávající se ve starém Sumeru, kde barbarský řek ze severu čelí kletbě, kterou si sám způsobil. Autor se s tím opravdu nepáře. Hlavní hrdina sympatiemi nehýří a některé výjevy z příběhu jsou opravdu brutální i na jeho poměry. Pointa a příběh je nicméně celkem tristní. Nebýt zajímavého historického ukotvení, tak je to na Howarda spíš průměr.

Král Bran bojuje proti Římanům okupující jeho zemi s pomocí starobylé rasy jejíž pomoc se ukáže být dvoubřitá. Pěkná povídka, kde Howard hezky křísí barbarskou špinavost střední Evropy před pár tisíci lety. Pěkný místy brutální a špinavý text. Velmi dobrá povídka.

Trochu netradiční povídka, kde Conan stojí kromě zlotřilého černokněžníka ještě tváří tvář partičce kanibalů a zákulisním politickým machinacím. Ale atmosféra temného pouštního města je zachycená hezky a efekt práva a odplaty tu celkem funguje. Takový normální dobrý Conan.

Meč a magie ano. Ale tady je té magie přece jen trochu víc, než by bylo zdrávo. Navíc jde o povídku nebezpečně podobnou Stínům měsíční záře, jen s trochu méně logičtější strukturou. Co naopak zůstává stejné je skvělé Howardovské vypravěčské řemeslo. Zlatý fond to ale není.

Originální a poměrně netypický text jdoucí ve šlépějích Hor šílenství, kde autor odhaluje další velkou část dávné historie země, tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu a jinýma očima. Perfektně odvyprávěné, hezké prolnutí linek minulosti a budoucnosti. V biografii možná trochu zapadlý, ale opravdu parádní text.

Absolutní klasika a esence Lovecraftiánství. Stíny nad Insmouthem popisující jedno velmi podivné rybářské městečko mohutně rozšiřují autorovu mytologii a straší zcela novým neočekávaným způsobem. Kultovní klasika mající na čtenáře větší dopad než samotná Chthulu povídka.

Hodně skvělá povídka s dobře zpracovanými referencemi na okolní autorovo dílo a super pointou v závěru. Je příjemné vidět, že Lovecraft i po letech psaní přichází s novými koncepty a má stále čím překvapovat. Co naopak nepřekvapí je jeho až hypnotická vypravěčská vyřídilka, která musí uhranout každého milovníka příběhů.

Celkem klasická povídka o zákeřném uchvácení moci v zemi v níž je Conan shodou okolností kapitán královské gardy. Hodně svižný a čtivý text rozprostírající se i přes relativní krátkost na větší časové ploše, který dobře pracuje i s jinými postavami než jen s hlavním hrdinou. Skvělá povídka.

povídka: Krvavá volba - Weber, Rastislav
vyšla v: Zlato Arkony I
yerry | ** | před 24 dny

Ak by sa jednalo o začínajúceho autora v dobe vydania, asi by som nejakú tú hviezdu prihodil. O začínajúceho autora sa však nejednalo. Poviedka odohrávajúca sa v Tatrách (ten názov našich hôr v dobe v ktorej sa príbeh odohrával znel úplne inak, ale to je len detail) síce obsahovala hlavné postavy Rogana a Goryvlada aj určité reálie z Červenákovho sveta (neviem do akej miery boli upravené redakciou) ale pôvodne mala patriť asi do úplne iného fantasy cyklu. Autor resp. redakcia pozabudli na oslovenie Rogana vyskytnuvšieho sa v poviedke ako vedmák. Príbeh mi okrem toho tak trochu pripomenul úvodnú pasáž z videohry Zaklínač I.. Na skrátenie dlhej chvíle však poviedka postačuje a Čierny Rogan je už nejaká značka, takže nič proti ;)

Asi to není nejlepší povídka co kdy Lovecraft napsal, ale na textu je krásně vidět, že je to to poslední co napsal. I přes fádnější myšlenku tajemného zla probuzeného v kostele dostane čtenář perfektně vysoustružený nedlouhý text o několika rovinách. Skvěle odvyprávěný, dokonale řemeslně zvládnutý s perfektní dynamikou a i celkem překvapivým úhlem pohledu ve finální pointě. Uplácat z průměrného motivu tak dobrý text – i to je znakem mistrovství.

Zdánlivě zlatý fond autora, kterému podle mého názoru něco obrovsky schází. A to něco je uvěřitelnost. Tajemný démon schovávající se uvnitř domu je asi v pořádku. Ale snové opojení hlavního hrdiny reagujícího na podivné události laxně až zcela apaticky je v případě Lovecrafta, který má na kontě mnoho jiných životaschopných zlem stižených a více uvěřitelnějších hrdinů, zcela netypické až šokující. Text nefunguje.

povídka: Ďábelský kněz - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 24 dny

Krátká povídka na téma „nekoukej se do krabičky“. Příjemná vyýplňovka průměrné horrorové sbírky, ale na Lovecrafta velká slabota. JEdiným pozitivem je, že je to tak krátké.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 24 dny

Zápisky z deníčku fantatického vyznavače vesmírného zla o jeho začátcích v oboru. Fragment povídky, která mohla být zajímavá, ale z nejrůznějších důvodů nakonec nebyla nutný pouze pro kompletaci sebraných spisů. Jinak text úplně k ničemu.

Conan je s lepou společnicí v patách událostmi zavátý na ztracený ostrov, kde kromě starobylého chrámu zla číhá děsivé nebezpečí v džungli. Povídka je stylem hodně podobná Královně černého pobřeží a stejně jako ona patří do zlatého Conanova fondu.

Conan je bohy vyvolen, aby stanul v čele armády i tváří tvář ďábelskému čaroději. Klasický Howard, který se ze sugestivně popsaných džunglí přesouvá do stejně živě popsané bitvy uprostřed pouště. Šlapající text bez jakékoli vycpávky. Skvělá povídka.

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 30 dny

Táto novela bola určite zlatým klincom tejto poviedkovej zbierky (fragment jednej vety je zároveň aj názvom celej knižky). Vykreslená psychológia postáv tu bola zvládnutá na výbornú, do poslednej chvíle si nemôžeš byť istý, ako ten chlapec pripútaný policajnými klepetami o kovové zábradlie dopadne – a voda stúpa…

Už samotný námet príbehu, myšlienkové pochody zúčastnených, príčina a dôsledok, mali svoju silu. Preto som bol trochu zarazený, že autor sem zamontoval aj nadprirodzené prvky, ktoré považujem, za zbytočné. Akceptoval by som ich, ak by boli v nereálnej forme a nie takto natvrdo. Napriek tomu, nemám srdce ubrať čo i len jednu hviezdu…

povídka: Bezpečnostní pojistka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 30 dny

Príbeh o bezpečnostnej poistke, ktorá má slúžiť ako konečné riešenie, ak sa všetko poserie, (a že sa tak určite stane, to ti už dostatočne vysvetlil vo svojich zákonoch pán Murphy) nie je asi príliš originálny. Neistota, napätie a riešenie logického rébusu mladým chlapcom v postkatastro­fickom svete, kde zombie nahrádzajú ľudia, meniaci sa na beštie. Poviedka síce nebola zlá, ale podobný námet som už kedysi videl či čítal. Naviac trochu trpela aj absenciou logiky…

povídka: Matka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 30 dny

Psychologický horor o rozpadajúcom sa manželstve, s čiernou mágiou navyše. Poviedka je písaná z pohľadu muža, ktorý tu opisuje svoje pocity až po konečnú kvalitnú scénu. Celý čas som mal dojem, že ten dej je len výplod jeho mozgu. Fracassi to všetko zahaľuje do akéhosi oparu, v ktorom nič nie je jednoznačné…

povídka: Poslední štace - Fritz, Pavel
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ****1/2 | před 31 dny

Zvláštní teskná atmosféra ve zvláštní variaci na Urban Fantasy. Líbilo!

povídka: Tak co s tebou, kluku? - Medek, Leonard
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ***** | před 31 dny

Já mám prostě pro autorův staromilský styl slabost. A navíc jako bonus potěšila Jedová Chýše!

povídka: Druhá strana - Pohunek, Jan
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | nehodnoceno | před 31 dny

Rychlé šípy reloaded. Mám to správné naladění ze svých klukovských let a tak to sedlo jak zadnice na hrnec. Hernajs, a co Jan Tleskač a Mažňák? Taky vyrostli?

povídka: Surfer Girl - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 34 dny

Viac ako hororový námet (ten nebol nejako mimoriadny a naviac s nejasným koncom) ma tentokrát zaujal detailný opis psychických pochodov hlavnej postavy, ktorou bol psychopat vážiaci 120 kíl, so šedým zákalom a jednou nohou kratšou ;)

povídka: Velkochov dětí - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 34 dny

Možno trochu nadhodnocujem ale táto poviedka sa mi skutočne páčila. Vraždy nemluvniat sú pomerne silný námet, čerpaný z reálnych faktov. Bonusom naviac je však český preklad a následné spracovanie, ktoré naozaj stojí za to a zasluhuje si pochvalu…

povídka: Rakev - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 34 dny

Poviedka ktorú si budeš musieť trochu dotvoriť vo svojej fantázii. Miesto Matky Zeme resp. Lesa tu máš Pána Lesa, babičku ktorá ho uctieva a mladé dievča. Koniec mal byť klincom do rakvy ale tentokrát sa minul účinkom…

12345678910poslední (299)11938 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu