RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (303)12107 příspěvků celkem
povídka: Měsíční prach - Záhora, Zdeněk
vyšla v: XB-1 2020/03
yerry | * | před 6 dny

Kratučká poviedka naviac ešte delená do viacerých fragmentov o jednom zabijakovi a mladom dievčati, ktoré nie je úplne tým, čím sa zdá byť. Ak by príbeh autor trochu viac rozviedol, mohol mať naviac. Pointa bola dosť slabá…

povídka: Smolný den ve Skerlandu - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2020/03
yerry | *** | před 6 dny

Ak máš rád severskú fantasy a Conanovky, docela fajn poviedka. Vikingami nešliapneš vedľa. Takmer klasický text. Avšak nič nové pod slnkom…

Splatter lady opäť nesklamala. Autorka do svojej poviedky zakomponovala viacero motívov. Predovšetkým hlavným hrdinom je záporák, ktorý nemá rád prírodu a všetko, čo s ňou súvisí. Na udalosti sa pozeráš jeho očami. Dostaneš tu vo výborne vystavanom a postupne gradovanom príbehu rôzne mutácie, krv, sliz aj zombie. Nadsádzku má autorka veľmi dobre zmáknutú, násilie sa stupňuje až do jeho záverečnej eskalácie…

povídka: Probuzení - Hohenberger, Martina
vyšla v: XB-1 2020/03
yerry | *** | před 6 dny

Akcia, v ktorej hlavnými aktérmi sú upíri. Slušne napísaný splatter. Zo zbraní rôzneho kalibru tu lieta striebro aj klasická munícia. Na odreagovanie dobré…

povídka: Ve viriconiu - Harrison, M. John
vyšla v:
jirikk | ****1/2 | před 6 dny

Z mého pohledu asi vrchol trilogie. Autor tentokrát oproti předchozímu dílu ubral na metaforách a obraznosti, věnuje se Viriconiu a role umění v něm. Zajímavé je neukotvení oproti předchozím dílům, vystupují zde některé známé postavy (Tlustá máma, mihne se Mědenka), nicméně do časové posloupnosti nijak zvlášť nezapadá, spíše se zdá, že jde o jakési alternativní Viriconium. I tady bohužel autorovi v závěru trošku dochází dech, jako by si z té spousty nabízejících se motivů nedokázal vybrat žádný, který by plně vytěžil (třeba nákaza a karanténní policie by snesly určitě víc prostoru), ve výsledku jde ale o zajímavější kousek než Bouře křídel.

povídka: Delenda est - Anderson, Poul William
vyšla v: Stráž času; Stráž času**
louza | **** | před 7 dny

Skvěle našlápnutý text, jehož pointa sice maličko vysublimuje do ztracena, ale základní změna paradigmat v období Římské říše působí hodně zajímavě a svět, který autor předestírá vysloveně vybízí k většímu zkoumání. V tomhle prostředí by šel postavit celý román a pěkně zpracované je tu i dilema stráže.

Pěkně vymyšlené téma kolonizace Ameriky i potenciálních důsledků, které bohužel v pointě zdegeneruje do naprosté triviality. Škoda. Text měl opravdu pěkně našlápnuto. Stačilo to jen trochu domyslet.

Kratší příběh o záchraně z úsvitu historie. Ač má stráž času bránit přirozený chod věcí, vypadá to, že oni sami jsou tím kdo pravidla nejvíce porušuje. Paradox, který se tu řeší je dobře machanicky vymyšlený, ale to průměrnou povídku bohužel moc nespasí.

povídka: Odvaha být králem - Anderson, Poul William
vyšla v: Stráž času; Stráž času**
louza | ****1/2 | před 7 dny

Hodně pěkná povídka zobrazující jeden ze strážních paradoxů. Ukazuje co se stane, pokud některý strážce uvízne v čase proti své vůli. Text má skvělé historické pozadí, dobrou nosnou zápletku a perfektní pointu. Výborná věc.

povídka: Stráž času - Anderson, Poul William
vyšla v: Stráž času; Stráž času**
louza | *** | před 7 dny

Úvodní povídka cyklu, která zavádí hodně pěkný koncept cestování časem. Ten je z principu takřka nevytěžitelný. Autor dostává na hraní všechny historické epochy lidstva i nelidstva. Přehršle osudů, postav… Jazyk i styl je svižný a čtivý a jako časová dobrodružka více méně funguje. O to víc pak zamrzí detaily naprosto nezapadající do logiky a vlastně i odosobněný styl textu, která se dobře čte, ale zase tak úplně moc toho ve čtenáři nezanechává. Povídka má ohromný potenciál, který zůstal v rozstřelu trochu nevytěžený.

povídka: Kletba Mhondoro Nkabele - Norden, Eric
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/04
Lucc | ****1/2 | před 9 dny

Je jasné, že si povídku nemohu užít naplno, protože, jak píše BorgDog, k opravdovému vychutnání bych musel být znalec US fandomu. I tak mi ale koutky cukaly a úplně jsem viděl mentorského (a samolibého) Asimova či sebestředného (a taktéž samolibého) Ellisona a tak trochu jim přál všechny ty patálie s jedním obézním západoafrickým spasitelem dekadentní americké SF.

Je zajímavé, jak některé texty člověku utkví. I přes propast čtvrt století jsem si povídku jasně pamatoval a těšil se, jak se zase dobře pobavím. Fungovalo to tak napůl. Poprvé se mi čtení líbilo moc, ale podruhé už v textu vidím chybky a hlavně mě štvala autorská onanie nad formou, která začne brzy nudit. Přesto jsem měl pocit, jakoby se někde mezi 2. a 3. třetinou textu ztratilo pár stran, jak hopem to autor završil. Musím nějakou tu hvězdu strhnout. :-/ I tak je to ale jeden ze dvou vrcholů čísla. Přinejmenším jde o povídku, která vám z hlavy, podobně jako dunění bubnů šéfredaktoru Magazínu E. L. Fermanovi, jen tak nezmizí.

povídka: 8:29 - Sullivan, Edward S.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/04
Lucc | *** | před 9 dny

Rozverně napsaný dobrodružný textík o tom co se může stát, když vykročíte z rutiny všedního dne. Mohl by totiž nastat konec světa… nebo taky ne :-) Příjemná fi ze zlatého věku. Sci se dočkáte jen maloučko, vlastně spíš vůbec. Nic převratného, ale četlo se to hezky, ne že ne.

Text příjemně plyne a vyvolal mi nostalgii, protože jsem si při četbě vzpomněl na odcházení galských bohů v mé oblíbené podbízivě ilustrované dětské knize Mýty a legendy – Egypt, Řecko, Galie, ale nemohu se ubránit pocitu, že toto mohlo a mělo mířit výše. Vždyť nejde o nic menšího než o alternativní historii Římské říše. Chybí ovšem bod rozdvojení a vlastně i jakýkoliv fantastický prvek. Čekal jsem, kdy se dostaví prozření, nějaký důvod, proč autor povídku vůbec napsal. Pořád jsem doufal, že tam opravdu je, ale buď to zazdil překladatel nebo je natolik umně skryt, že jsem ho neodhalil nebo jsem prostě jen důvěřivý moula a Silverberg se hlubší smysl prostě do povídky neobtěžoval vtělit. Nebo to měla být alegorie USA? Nebo dokonce SSSR?

povídka: Prastará temnota - Sargent, Pamela
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/04
Lucc | *** | před 9 dny

Bouře zahnala světlo. A tam, kde světlo chybí, přichází temnota, která nemá v lásce ani lidi ani nic živého, pěkného nebo světlého. V povídce se objeví hezká myšlenka o bílé magii, kterou lidstvo umí temnotu zahnat a konec je docela příjemně definitivní, ale celkově to není žádné veledílo. Prostě jen dobře napsaná spíše temná fantasy než plnotučný horor.

Je to správně šedesátkově uhozené a staromilsky perverzní, asi jako Barbarella nebo tak něco, ale jinak je to vlastně jen rozvinutý vtip. Pohl píše s přehledem, obzvláště dialogy, ale ambice na víc než lehký nadprůměr to vzhledem k plytkosti příběhu mít nemůže.

Noir by měl zpozornět, pokud to tedy už nečetl, protože toto je naprosto dokonalý pomalý horor, kdy jasně cítíte co všechno je špatně a kam to asi tak povede a zároveň víte, že z šikmé plochy není cesty zpět. Trumfovým esem je vypravěčka, dokonale napsaná čubka, které i kdyby se mělo stát něco zlého, tak jí to budete ze srdce přát.
Škoda méně úderného lehce lovcraftovského konce. Jinak by to bylo za plný počet. Za mne povídka čísla.

Příjemná kedrigernovština o mizerném mágovi Fayhornovi, jeho věrném sluhovi a lovci mytických tvorů, který hodlá doplnit informace o poslední chybějící potvoře do svého rodinného bestiáře. Neurazí, nenadchne, i pár myšlenek se mihne…

Lehounce hororový nádech a pěkně vykreslená bažinatá a bujně zarostlá planeta – to jsou devízy této novelky. Chybami pak jsou plytkost a naprostá nedomyšlenost ekosystému, který by tak, jak je popsán, jednoduše nemohl vzniknout – leda že by byl za účelem interakce s kolonizátory planety stvořen. Potom by ale měl záchranný tým zatraceně rychle začít řešit zcela jiné věci – kdo a proč to takto připravil? Nemohu ovšem říct, že by to nebylo příjemné čtení svým charakterem patřící spíše na konec zlatého věku než do 80. let.

povídka: Ocet a skořice - Hoffman, Nina Kiriki
vyšla v: XB-1 2020/03
yerry | *** | před 10 dny

Niečo pre mladšie ročníky, ktoré majú radi príbehy typu Harry Potter. Škola mágie tu nieje, keďže začínajúci mladí mágovia sú tu skôr začínajúci samouci. Niet preto divu, že sa im občas niečo nepodarí. Napriek tomu aj neúmyselne pobudnúť v koži malého ošklivého zvieratka má svoje kúzlo. Na mňa už tieto príbehy síce nezaberajú, ale ak ich máš rád, prečo nie?

povídka: Zima, hlad, inteligence - Divov, Oleg
vyšla v: XB-1 2020/03
yerry | ***** | před 10 dny

Ruskí autori takéto vedia :) Zima, mráz, medvede, vlci, tiger, jedno malé zvieratko, hlad, žranica, lopata (tá samozrejme musí byť :) a množstvo robotov obmedzených len algoritmami svojho programového vybavenia. Posthumánna spoločnosť v tom zmysle, že sa tu žiadny humanoid nevyskytuje, a ani ho tu netreba. Jednoducho skvelá jazda, v ktorej náhodilosť je presne vypočítaná. Na tomto som si zgustol.

povídka: Smrt Kentaura - Simmons, Dan
vyšla v: Hyperion+; Modlitby ke zlomeným kamenům
Dilvermoon | ***** | před 13 dny

Kentaurova smrt je částečně autobiografická povídka dotýkající se Simmonsovy téměř dvacetileté učitelské praxe na základní škole. Klidně bych věřil, že některé prvky jsou i reálné. Do této povídky je vnořena další povídka, tentokrát fantastická, kterou učitel pan Kennan na pokračování vypráví svým žákům. Kentaurova smrt vyšla následující rok po vydání Pádu Hyperionu a dá se říci, že děj se skutečně odehrává po jeho skončení a určitá návaznost se dá najít. Obsahuje Štíra, zmiňují se Brány, Síť… A když tedy připustíme jistou autobiografičnost povídky, tak to vyprávění pana Kennana (alias Simmonse) dává smysl. Jednoduše pokračoval v rozvíjení Kantosu.

povídka: Cesta mladého muže do Viriconia - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | nehodnoceno | před 16 dny

Tak tohle je buď úplně geniální, nebo naprostá hovadina. Těžko říct co z toho. Každopádně se tu rýsuje zcela nový přístup k cyklu, kde se zdá, že Viriconium začíná prosakovat skrze reality. Což je sama o sobě zajímavá myšlenka, ale podat jí takhle?? Absolutně nemám šajn, co jsem vlastně přečetl. Nehodnotitelné.

povídka: Tanečnice z tance - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | ** | před 16 dny

Teoreticky je to povídka o Viriconiu a dění v něm. Autor používá postavu již dříve načrtnutou v povídce Zvláštní mocné hříchy. Tentokrát mu ale z textu vyšlo něco o hodně jinačího, než běžný příběh o lidech z Viriconia. Na rozdíl od hříchů, tady mocně surrealizuje. Jako by snad chtěl vyhlásit soutěž o smysl povídky. Kdo uhodne, vyhrává mopeda. Já však stále chodím pěšky.

povídka: Záplava - Reynolds, L. Major
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/04
Lucc | ** | před 18 dny

Ke komentu předřečníka nemám co dodat. Snad jen, že mně se moc nelíbila.

Komu se nelíbila Kirinyaga, tomu se nejspíše nebude líbit ani Sedm vzorků (imho lepší než Sedm pohledů). Je hodně africká a bělochy a ani celé lidstvo nevykresluje v příliš lichotivém světle. Po pěti tisíciletích od vyhynutí lidstva (na to bych byl opravdu zvědavý, autor to odbyl lakonicky, ale nemá to vůbec domyšlené, vytáhl to jak králíka z klobouku; ono by to totiž možná vrhlo na celou expedici hodně jiné světlo ;-) se k Olduvaiské rokli vypraví pestrá expedice mimozemšťanů, která zkoumá pomocí vědeckých (pro nás spíše magických) metod vzorky, které v rokli nalezla a mapuje celou kořistnickou historii hmyzu vesmíru – člověka. Konec je trochu dost DEM, ale bez něj by povídka neměla to správně úderné vyústění. Jeho silnou stránkou je také poukázání na dějinný paradox – mnohdy by stačila trocha násilí, aby se zabránilo strašlivému zlu. Jenže kdo na sebe vezme jeho vykonání? Kdo si v přehnaně korektní době ušpiní ruce? Za to autorovi dík, protože to je čím dál aktuálnější téma. Jako už u jedné povídky z tohoto čísla magazínu musím napsat – tentokrát je Nebula v dobrých rukou.

Do jakého žánru byste zařadili povídku, jejíž vypravěčem je Bůh Všemohoucí, který obývá podkroví mrakodrapu v NY a jeho cílem je mezi lidi dostat nové zmatení jazyků? Jako sci-fi mi to nepřijde… ale jde o zatraceně dobrou povídku! Je vykutáleněhumorná, sžíravě dnešní a má skvělé postavy a dialogy, které autor vystřihl na velmi malé ploše. Navíc ji autor napsal po návštěvě Trump Tower a jedna z postav, Daniel Nimrod, bude dost možná Trumpův obraz. To asi Morrow ještě netušil, že se ho na stará kolena dočká v Bílém domě :-D Už jen proto stojí za to si povídku přečíst, dejte a mě.

povídka: Zástup stínů - Grant, Charles L.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/03
Lucc | *** | před 18 dny

Grant je autor atmosferických hororů a ani v tomto výletu do sci-fi se jeho naturel nezapře. Přesto nebo právě proto mi tato jeho povídka připadá jako nejslabší z těch, které jsem dosud četl. Jednak má podivný začátek, který sice koresponduje s koncem, ale není jím dostatečně objasněn, a také se na ní podepsal zub času, ostatně jako na většině prací o androidech. Asi chápu, co chtěl autor říct, ale nechává mě to zcela chladným a také si myslím, že kdyby použil nespolehlivého vypravěče, mohlo to povídku posunout sice blíže k pulpu a ne k existenciální próze, ale také blíže ke čtenáři. Nebo ho použil a já to jen nepochopil (překladatel nedostatečně přenesl)?

povídka: Jiný sirotek - Kessel, John
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/03
Lucc | ****1/2 | před 18 dny

Ambiciózní novela, o které snad není chybou prozradit, byť anotace v magazínu se tomu vyhýbá, že výrazně navazuje a snad i polemizuje s jednou klasickou knihou světové literatury. Nenabízí žádnou jasnou odpověď, ale příjemně filozofuje na téma svobodná vůle, osud a předurčení, o síle lidského rozhodnutí a nezdolném duchu, to celé na pozadí akčního příběhu okořeněného jedním hrdinou uvězněném ve dvou světech. Velmi dobré, byť k dokonalosti mi scházelo silné závěrečné prozření, propojení. Náznak přišel v poslední větě (proč pět tisíc let?) a v názvu novely, ale buď prostě neznám dílo, na které Kessel odkazuje nebo tam nic takového není nebo je to ještě nějak jinak. Pokud někdo tuší, co měl závěr znamenat, budu rád za odhalení v diskusi.

povídka: Kostěná flétna - Tuttle, Lisa
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/03
Lucc | **** | před 18 dny

Lisiny povídky mám docela rád. Jsou ženské, často o vztazích, ale nenudí a jsou podnětné. Tato je jedna z povedenějších a není téměř vůbec fantastická, byť se odehrává na cizí planetě. Spíše je hororová, v takovém tom jemném duchu, který právě ona velmi dobře umí. Klíčová je odlišná kultura. Na planetě Habille mají striktně monogamní svazky. Jak v tomto světě obstojí čerstvý vztah dvou vesmírných kosmopolitů?

Předně musím poznamenat, že „brány jeho tváře“ a „lampy jeho úst“ odkazují na 41. kapitolu knihy Job a popisují livjátana. Konkrétně, pokud použiji kralický překlad, jde o verš 14 (Vrata úst jeho kdo otevře? Okolo zubů jeho jest hrůza.) a 19 (Z úst jeho pochodně vycházejí, a jiskry ohnivé vyskakují.). Tady se jindy skvělý Petr Kotrle moc nevytáhl, byť nějaký citát z názvu čiší na sto honů. Pokud si tedy trochu zabásním, tak vhodnější překlad by mohl znít „Jak vrata tlamu má a z ní mu ohně srší“ nebo tak něco. Stačilo pár minut googlení. Vím, v roce 1996 tyto možnosti nebyly, ale přece jen…
Samotná novela je v dobrém antropocentrická, řekl bych typicky magazínovská. Stometrový Ichthyosaurus elasmognathus ve venušském oceánu je prostě tvor, který si o ulovení přímo říká a leckdo si na něm, podobně jako Achab na Moby Dickovi, vylámal zuby. Uspěje bohatá majitelka kosmetického impéria, byť má za návnadáře násosku? Ale ani on ani ona nejsou úplně tím, čím se zdají být a proto … dál už mlčím jako hrob a dodám jen, že jak už to u dobrých povídek bývá, akční a SF kulisy slouží jen jako kostra příběhu. To podstatné jsou lidé a vztahy mezi nimi, touha, vzdor, láska, strach … proto mám pocit, že tentokrát je Nebula v dobrých rukou. Jen musím dodat, že mne rozčilovala hovorová čeština v dialozích. Znevěrohodňuje postavy a ruší. Nejde sice o žádnou vysokou literaturu ale, v tomto komentáři už podruhé, přece jen…

povídka: Na pochybách - Stecher, jr., L. J.
vyšla v: Roboti a androidi
stimílek | ***1/2 | před 18 dny

Alfred Velkolepý nemá jednoduchý život. Třebaže platí velmi vysoké daně, patří k nejbohatším =D. Od tří měsíců věku chodil na jesle Harvardovy univerzity a pak už ho potkávala jedna tragédie za druhou. A ta největší přišla jak jinak než v závěru krátké, svižné povídky, který stojí za těch pár minut čtení.

povídka: Žena v pokoji - King, Stephen
vyšla v: Noční směna
Strýček Biolit | **** | před 30 dny

Nejděsivější povídka v knize. Bez debat.

Klasická hororová povídka zapadající do Kingovy skládačky kolem Salemu. Z příběhu asi více vytřískat nešlo.

Ale tak proč ne, mírné zvolnění před koncem. Krátké, svižné, do jisté míry banální, ale také nečekané. Nebudete jásat, ale zklamání byste také neměli být.

Lehce sladkobolné, King napíná do poslední stránky. A někomu třeba přivodí jiný druh děsu, než ten z démonů, oživlých strojů, krys a dalších podobných propriet.

Ještě před čtením povídky jsem viděl film (vlastně několik), což povídce rozhodně ubralo na síle. Pokud bych ji četl bez znalosti filmu, asi bych hodnotil o malý chlup lépe. I tak jsou ovšem Děti kukuřice výbornou a znepokojivou prací. Vždy, když kráčím mezi kukuřičnými řádky, si tohle téma vybavím. Moc dobré.

povídka: Já vím, co potřebuješ - King, Stephen
vyšla v: Noční směna
Strýček Biolit | **** | před 30 dny

Inu, je pravda, že takovéto využití Necronomiconu mě nenapadlo. Asi bych to měl někdy vyzkoušet… Pohodová povídka, která mě dost bavila.

Konečně léčebný program, co funguje a zbaví vás závislosti na cigaretách – a také výborná povídka.

povídka: Trávníkář - King, Stephen
vyšla v: ISTROZIN 1991/1; Noční směna
Strýček Biolit | *** | před 30 dny

No… Já to jako při hodnocení předchozích povídek nepsal, ale…přišlo mi, sem tam, že King musel být v době psaní na drogách. Sem tam. Při psaní tohoto kusu, řekl bych, byl možná střízliv…sem tam, jinak celou dobu v těžkém rauši, jinak si povídku vysvětlit nedovedu. Je to krátké, má to spád, lehký nadprůměr.

povídka: Římsa - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Strýček Biolit | ****1/2 | před 30 dny

Jeden z vrcholů knihy. Doslova. Asi jen King je natolik cáknutý, aby k již tak šílenému příběhu přidal šíleného opeřence.

12345678910poslední (303)12107 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu