RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (275)10994 příspěvků celkem
povídka: Ramax - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Kočas 1991; Ramax
Gaarq | *** | před 169 dny

při těch dvou neandělních stovkách se za svých šedesát skoro stydím. ale opravdu se mi to moc nelíbilo. první problém je základní námět – tam, kde madona z vrakoviště byla čerstvým dílkem využívajícím náboženské aluze, tam je ramax fádní, ukecanou, ne vždy vnitřně logickou a až trošku nabubřelou pseudo-náboženskou etýdou. to druhé, novelka působí jako i jiné povídky FN napsaná tak ve třicátých letech – roboti jsou prostě plechoví (např. opravdu je pancíř jediná možnost ochrany před zářením?) a přes všechno to povídání o sebeuvědomění jsou jen odvarem něčeho, čím by jako takoví skutečně mohli být. post-humánní lidé jsou pořád až příliš jen lidmi (nemohu si nevzpomenout např. na skvělé simmonsovy vyděděnce) a příběh se plácá od ničeho k ničemu, což je dáno východiskem (nová loděnice), které autor podává jako jediné možné, ale jen proto, že se mu to hodí. chápu, že ve své době to bylo nové a úžasné, dnes s tou třicetiletou pauzou je to poněkud zaprášený exponát v muzeu české SF, který boj s časem prohrál.

povídka: Nebe plné snů - Žák, Vojtěch
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | ***1/2 | před 169 dny

Postapokalyptický príbeh sa odohráva v sto miliónovom meste, v jednej štvrti zvanej Kotol. Úmrtnosť je tu veľká, zvyčajne na otravu olovom alebo podobným spôsobom . Drsní ľudia a ešte drsnejší predstavitelia spravodlivosti. Autor zveril rozprávanie viacerým postavám, čo bol v tomto prípade dobrý nápad. Nikto nemá čiernobiely charakter, každý bojuje v presvedčení, že koná správnu vec. Akurát je problém, že je toho na daný rozsah až moc a autorom cielená hlavná myšlienková idea trochu zaniká. Napriek tomu ju oceňujem a z poviedky mám dobrý pocit.

povídka: Starí priatelia - Crabak, Simon
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 170 dny

Poviedka o „bežných“ starostiach a problémoch „normálnych“ čarodejníkov ma nebavila. Zaujal ma však fakt, že vzhľadom na meno sa to nezdá, ale autorkou je žena. Tak sa to aspoň píše v dovetku k poviedke. Nie je to až tak podstatné, ale z tohoto faktu mi vyplýva, že od nežnejších polovičiek by text mohol dostať ako urban fantasy vyššie hodnotenie.

povídka: Forrest - Brat, Michal
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 170 dny

Príbeh o jednej vesmírnej misii prešpikovaný popkultúrnymi odkazmi nebol zlý, ale akosi mi to tam všetko viazlo. Ono je to písané remeselne dobre ale len akosi na efekt. Postavy v príbehu sú ploché a nie veľmi uveriteľné, podobne ako samotný príbeh…

povídka: Karya - Zeumerová, Silvia
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 170 dny

Na texte je veľmi vidieť autorkinu nevypísanosť. Jej pokus o ekologicko – baladickú fantasy so stromami, driádou a opakujúcim sa údelom patrí kamsi do gréckych bájí, čo už je asi o niečom inom. To už mohla rovno písať príbeh o Minotaurovi z pod Tatier. Pôsobí to trochu zmätočne a nevieryhodne. Príbeh ma veľmi nezaujal…

povídka: Most Európy - Zamec, Richard „Regis“
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 170 dny

Alternatívna história s detektívnou zápletkou mala čosi do seba. Československo tu ustálo útok nemeckých vojsk a ako jedno z mála v Európe sa ocitlo v patovej situácii ale zároveň sa stalo aj aktívnym aktérom v hre svetových mocností. Do tohoto je vsadený príbeh vraždy anglického diplomata v Prahe počas rozhovorov kedy sa plánuje útok na mocnosti osy…

Autor má svet docela dobre prepracovaný. Dialógy a príbeh samotný trochu pokrivkávajú ale celkový dojem z poviedky je viac než dobrý…

uáááááá, už zase. už zase tu máme konflikt robot-člověk v tak nevěrohodném podání, že ten uklidňující výkřik už prostě musel ven. naivní, přeromantizované, jednoduché a kromě výrazné snahy o lidskost tu jsou jen skyfi klišky jak ze třicátých let.

opomeneme-li klasické klišé literatury sci-fi (emzáci se nám nakazili, emzáci někoho nakazili, my jsme nakazili emzáky etc.), které je ve světle biologie posledního půlstoletí docela mimo hru (uvažovat můžeme tak o anafylaktickém šoku, ale ne o nákaze), jde opět o romantický, emocemi nabitý příběh objevování ráje. sci-fi kulisy jen umožňují modernější pohled, ale jinak jde o starodávný námět, zpracovaný mnohokrát. františek se pokusil o nový rozměr, ale nedokázal jej dostatečně zdůraznit a tak úplně zaniká. pokud bychom měli větší nároky na důvěryhodnost děje, pak tady autor nemůže moc sloužit, příběh se plně podvoluje autorovým přáním.

povídka: Růže v očích - Novotný, František
vyšla v: Hvězdné hry; Ramax
Gaarq | * | před 171 dny

pořád nemám jasno, jak se stavět k tomuto typu povídek. jsou postaveny na falešné premise, ale když ji pomineme, je tam nějaká (zajímavá) myšlenka. často opakovanou falešnou premisou františkových povídek je robotí mysl, bez jakéhokoliv osvětlování a důvodů má extrémně buď atributy silikonového tupce nebo dosud neprobuzené kvazi-lidské mysli (jako v této povídce). zbytek této povídky je romantická selanka o „skutečné“ mužnosti.

povídka: Pramen naší svobody - Bandžuch, Tomáš
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 171 dny

Povedená povídka. Žádní hrdinové, žádné dobro a zlo, v podstatě taková úvaha o tom, kam až může vést demokracie a humanismus a co všechno jsme schopni v jejich jménu a pro jejich zachování udělat. Několikrát příběh zahne ne úplně očekávaným směrem. Přečteno jedním dechem, ale pokud autor závěr příběhu myslel jako nějaké poselství, tak se s ním úplně neztotožňuji.

povídka: Podej ďáblovi prst - Dvořáková, Miroslava
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 172 dny

Povedená povídka z kláštera v době třicetileté války. Zrovna svižné čtivo to není, ale vše dokonale vynahrazuje tajemná atmosféra. Trochu to táhne dolů konec, když už tomu autorka dala takovou originální pointu, chtělo by to ten svět trochu víc popsat, takhle to působí dojmem, že si autorka prostě něco vymyslela, aniž by to promyslela. I tak bych ale uvítal nějaké komornější, méně ujeté rozuzlení.

povídka: Čarodějova žena - Koutová, Linda
vyšla v: Lovci monster
Svarec | * | před 172 dny

Jednoznačně zatím nejslabší povídka. Zápletka směšně překombinovaná, „quest“ v první polovině povídky úplně irelevantní. Navíc je to těžkopádně napsané, měl jsem chuť přeskakovat celé odstavce. V podstatě klasická pohádka, ale mizerně vymyšlená a napsaná.

povídka: A z prachu povstal… - Matějka, Vít Martin
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 172 dny

Druhá povídka v řadě, která se odehrává v alternativní realitě a vystupuje v ní Adolf :) V podstatě bez výtek, nápad skvělý, napsáno výborně, narozdíl od Fourého v tom žádné logické nesmysly nevidím, pochopil jsem, že hlavní esesák tahal hlavního hrdinu za nos a pod pojmem „záchrana českého národa“ si představoval něco jiného než hlavní hrdina. Jen mohl autor blíže specifikovat, kdy přesně se příběh odehrává, z textu to není úplně patrné.

povídka: Malíř prázdných světů - Žilková, Eva
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 172 dny

Možná trochu zbytečně dlouhá povídka, některé části by šly výrazně pokrátit, ale jinak velmi slušné. Především skvěle napsané, steampunková atmosféra z toho úplně dýchá. Jen se přiznám, že jsem úplně nepochopil, jak si mohla hlavní hrdinka pamatovat svou poslední konfrontaci s baronem, vzhledem k tomu, v čem spočívá tajemství baronovi nesmrtelnosti.

povídka: Dům u moře - Doležal, Karel
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***1/2 | před 172 dny

Přiznám se, že jsem úplně nepobral hlavního hrdinu. Nevěří na duchy a nadpřirozeno, přestože je pravidelně konfrontován s evidentně nadpřirozenými jevy a vysvětluje je… umělou inteligencí nebo čím? Jinak svižná povídka, až do konce mi nedošlo, že je ze stejného světa jako Oshbert z předchozích Žoldnéřů. Těším se na další.

povídka: Píseň bílé tmy - Müllerová, Ludmila
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 172 dny

Nečte se to úplně lehce a příběh o pomstě a lásce není nijak zvlášť originální. Povídku táhne nahoru zajímavé prostředí arktického pustiny, autorce se podařilo povídce dodat patřičnou mrazivou atmosféru. Docela jsem zvědavý na první román, ale trochu se bojím, jak bude autorčin pomalý styl fungovat na větším počtu stran.

povídka: Román o růži - Mertlíková, Věra
vyšla v: Lovci monster
Svarec | ***** | před 172 dny

Výtečná povídka z prostředí viktoriánské anglie s originálním námětem. Svižně napsané, sympatické postavy, trocha humoru, nemám co vytknout.

povídka: Poutník a Maurobijce - Lukačovičová, Lucie
vyšla v: Lovci monster
Svarec | **** | před 172 dny

Fajn povídka z netradičního prostředí, byť příběh je až příliš přímočarý a jednoduchý. Hrdinové sympatičtí, ale spíš jen lehce načrtnutí a rád bych si s nimi ještě něco přečetl. Napsané profesionálně, jak lze od zkušené autorky čekat, nejsem si jistý, jestli tohle ještě do soutěže jako Žoldnéři patří…

povídka: Temná záležitost - Neomillnerová, Petra
vyšla v: Zaklínačka Lota
Durgas | ***1/2 | před 173 dny

Je to fajn napísané, aj dej je zaujímavý a pútavý. Vadí mi na tom akurát to, čo mi u Neomilnerovej vadí všeobecne – keď píše o postavách, ktoré majú stovky rokov, ale chovajú sa, ako by mali pätnásť…

povídka: Táto krajina nie je pre slabých - Štiblaríková, Lenona
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | ***** | před 174 dny

Potoky hnusu, špiny, sadistických excesov, bahna a hnisu. To sú slová, ktoré ma napadajú po prečítaní už niekoľkých prvých strán textu. Hlavný hrdina Vincent je typický záporák ale prostredie v ktorom sa pohybuje odsúva jeho charakter do plusových hodnôt. Ani jedna kladná osoba sa v texte totiž nevyskytuje. A Vincent ako nekromant ani kladnou osobou nemôže byť. Tu doslova platí, že peklo je horšie a brutálnejšie ako sám Diabol…

Autorky nám v tomto ročníku Fantázie riadne zdrsneli a preberajú v žánry typicky mužské pozície. Je to čudné, ale je to tak…

P.S. Ak sa tvrdí, že fantastika do určitej miery zrkadlí autorovu dobu, v trochu preexponovanej podobe to sedí na túto poviedku ako uliate.

povídka: Tapetár - Senček, Richard R.
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | ** | před 174 dny

Náznak hrôzy a pohrávanie sa s dimenziami má byť niečo ako mix hororu, detektívky a science fiction. Všeobecne takýto mix vychádza, čo ale nie je prípad tejto poviedky…

povídka: Koniec sveta príde skôr - Hric, Róbert
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 174 dny

Fantasy o Vikingoch a voodoo zombie ma zo začiatku veľmi nezaujala. Písané je to však dobre, žiadne hluché a slepé miesta text neobsahuje. Ak si fanúšikom heroickej fantasy, pravdepodobne sa ti bude poviedka páčiť, nakoľko však tomuto typu fantasy neholdujem, hodnotím len ako dobré…

povídka: Vymáhač - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 174 dny

Výpaľník s telepatickými schopnosťami v skutočnosti pravdepodobne nie je sympatickou a kladnou postavou. To sa však netýka tejto poviedky, lebo všetci ostatní sú ešte horší. Akčná poviedka z prostredia Bratislavkej Vrakune, kde „Pentagon“ nemusí byť ešte to najhoršie, čo miestni ešte môžu strpieť…

povídka: Dvojkolejný čas - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | *** | před 175 dny

Svet po jednom experimente, ktorý si dal za úlohu vyriešiť populačnú explóziu. A fungoval nečakane dobre. Hlavný hrdina je jedným z mála, ktorý starne prirodzeným spôsobom. Napriek tomu v honbe za pomstou pátra po vedcovi, ktorý vyvinul tuto mutáciu ľudského genómu. Pomôcť mu môže spolužiak toho času umierajuci v domove dôchodcov. Zaujímavá zápletka vyrozprávaná civilným spôsobom. Koniec bol dosť nečakaný, neviem sa rozhodnúť či sa mi páčil alebo nie.

povídka: Lovci vraků - Fritz, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/05
quinnet | ***1/2 | před 175 dny

Veľmi dobre napísaná poviedka s dvoma dejovými líniami. Len som dúfal v onakvejšie pretnutie oboch častí. Máme tu jedného šikovného podnikateľa s neuveriteľným inštinktom na správne rozhodnutia a jedného nováčika v posádke drancovačov vrakov, ktorá má dobrý tip na loď plnú cenných papierov. A, samozrejme, niečoho nečakaného. Akčná časť je veľmi pútavá i tá biznisová spĺňa svoj účel. Pointa však skúsenejšieho scifistu na zadok neposadí.

Texty o nekromantoch ma veľmi nebavia. Táto poviedka je jednou z výnimiek. Jazyk, forma a celkové podanie príbehu stoja za prečítanie bez ohľadu na to, či si fanúšikom hororu a nekromancie alebo nie…

povídka: Keď spomienky mrú… - Švercel, Miro
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | **** | před 178 dny

Docela hustý text o telepatických schopnostiach jednotlivcov, ktorých využívajú niektoré orgány režimu, písaný netradične takpovediac až v metafyzickej rovine.

povídka: Sarah - Brišš, Filip
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | *** | před 178 dny

Vzťahovka človeka – mariňáka a robota v ženskom prevedení skoro ako podľa Asimova. Táto téma i keď je už pomerne vyčerpaná má stále svoje kúzlo. Poviedke sa síce dá vytknúť viac vecí, ale nič to nemení na fakte, že sa to čítalo dobre.

povídka: Ako bez duše - Tabačková, Jana
vyšla v: Fantázia 2017
yerry | * | před 178 dny

Ťažko hodnotiť túto poviedku. Fantastický prvok v podobe vodníka zbierajúceho duše do svojho hrnčeka tam je, ale literárna forma, ktorú autorka zvolila má pravdepodobne iné ambície. Spája sa tu tradičný český námet s reáliami slovenskej dediny v duchu klasikov.

povídka: Vůně terpentýnu - Nechvátal, Otakar
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | **1/2 | před 178 dny

Motiv s fotografií byl OK, ale přišlo mi, že spousta věcí tam byla přilepená jen kvůli zápletce (čtení myšlenek?) a spousta naopak úplně zbytečných (úvodní scéna a motiv malby – proč se tam vůbec řešilo to malování, když hlavní zápletka byla pak nakonec stejně s fotkami?).

povídka: Rakev - Pitzmos, Aleš
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | *** | před 178 dny

Dobrodružný příběh z prostředí lovců diamantů v atmosféře Uranu.

povídka: Deštník - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | ***1/2 | před 178 dny

Myšlenka s deštníkem a jeho důsledky se mi líbila, pátrací zápletka už míň. Ještě by bylo zajímavé se dotknout dalších vlivů na jiné oblasti života, například oděvní/módní průmysl, ale ono by toho bylo spousta.

povídka: Podobenství nekonečna - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | *** | před 178 dny

Daleká budoucnost a vyprávění o daleké minulosti – opravdu se tady dotýkáme nekonečna, jak slibuje název. Nelidskost účastníků je přiznaná a přiměřeně uvěřitelná, ale bohužel to taky znamená neurčitost (co vlastně cítí? z gest to nepoznáme) a klouzání po povrchu.

Klasický rozpor víry a vědy, kdy je jedna neustále ohrožována druhou. Tři dialogy, tři epizody ze světa, kde poslední pár tisíc let proběhl trochu jinak, a je to ošklivě uvěřitelné.

povídka: Projekt Empatie - Phetteplace, Dominica
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | **** | před 178 dny

Nástin možné budoucnosti stravovacích služeb, kdy se z návštěvy restaurace či kavárny stává komplexní, na míru šitý zážitek, a podle toho se vybírá a připravuje i obsluha. Postupně se seznamujeme s prostředím a nezbytnými souvislostmi, až mě pak trochu překvapil poměrně rapidní závěr.

povídka: Fotografie koček, prosím - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2017/11
idle | ****1/2 | před 178 dny

Internet je plný fotografií koček a tady v povídce se dozvíme možnou příčinu. Jinak to vlastně vůbec není o kočkách. Ale je to psané se sympatickým nadhledem a humorem a je to tak akorát dlouhé.

nudný a nenápaditý žertík o plnoštíhlé kosmonautce.

… pomóóóc … další pokus o žertovnou povídku vážným přesahem, tentokrát na duchovní téma.

povídka: Modlitba ateisty - Novotný, František
vyšla v: Bradburyho stín; Hvězdné hry
Gaarq | nehodnoceno | před 179 dny

nemohu hodnotit, tohle mě míjí o celé světelné roky.

zakládat povídku na špatných předpokladech jen proto, abych mohl něco jako autor natlačit do čtenáře, na to jsem poslední dobou docela alergický. námět jak ze čtyřicátých let, ale i bez pocitu nostalgie.

156789101112131415poslední (275)10994 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu