RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (275)10999 příspěvků celkem
povídka: Všechny vůně světa - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | *** | před 18 dny

Firma přidává čichové podněty do virtuální reality, pro zaměstnankyni to má nepříjemné vedlejší důsledky.

Pomocí malého implantátu se dá upravit lidská mysl a třeba tím i “vyléčit” autistická porucha nebo podpořit hudební nadání. Vejde se tolik lidí do jednoho člověka?

povídka: Tehama - Leman, Bob
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | *1/2 | před 18 dny

Horory Boba Lemana na mne nefungují. Tento má motiv úkladné vraždy a kořeněn je indiánskými prvky, ale stejně jako lovecraftovská Olida je psán odpudivou vysvětlovací formou, atmosféru má neslanou a hrdiny nemastné. Půl hvězdy navíc za pěknou poslední větu.

povídka: Hranice šílenství - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | ** | před 19 dny

Priamočiary dej, akcia, takmer apokalyptická Praha, borec v bojovom obleku, implantáty v mozgu, počítačové hry, virusy a antivírusy, klasický záporák, palebná sila, kusy mäsa a spústa striekajúcej krvi, to sú atribúty tejto autorovej poviedky…

Pri hodnotení poviedok tohoto autora prihliadam na to, že píše čistú akciu. Nič nové však neprináša. Určité pozitívum vidím v irónii. Borec preháňajúci sa ulicami futuristickej Prahy má ruské meno a jeho spolupracovník je moslim :)

povídka: Morrigan ve sluneční záři - Dickinson, Seth
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | *** | před 19 dny

Autor je zrejme priaznivec linuxovej distribúcie Ubuntu :) Toto distro som nejaký čas používal, takže viem, že čo sa týka jeho obsahu, Seth trochu kecá. Len tak naokraj, je to domorodý výraz z Južnej Afriky a znamená niečo ako ľudskosť (v tomto sa nemýli). Používa ho tu medzi rôznymi inými indickými výrazmi ako protiváhu voči vojnovým štváčom.

Príbeh je písaný z pohľadu pilotky vesmírnej vojnovej lode, ktorá Ubuntu v sebe potlačila. Zostal jej len dobrý pocit z vykonanej práce, teda z eliminácie nepriateľa. Autor tu chcel poukázať, že zmysel vojna nemá a že vrahovia sú vlastne obete vojny, nezáleží pritom na ktorej strane stoja. Výpovednú hodnotu poviedka mala veľmi dobrú, ale text sa mi zdal trochu nesúrodý…

povídka: Mysl je místem sama pro sebe - Vaughn, Carrie
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | *** | před 19 dny

Dráhu vesmírnych lodí vypočítajú navigátori majúci určité nadštandardné schopnosti ohľadom matematiky a vnímania reality, následne sa lode prenesú z bodu A do bodu B. Je tu však zádrhel, mozog navigátora je ľudský a každý človek má svoje medze a o mozgu to platí duplom. Intenzívnou jednostrannou činnosťou mozgu môžu nastať chorobné stavy, ktoré navigátor vníma ako realitu … a je problém…

Námet poviedky nebol zlý, psychologický popis uhla pohľadu postihnutého navigátora mal čosi do seba ale veľmi ma to nezaujalo.

povídka: Setkání - Pohl, Frederik
Kornbluth, Cyril Mary
vyšla v: XB-1 2017/09
quinnet | ***1/2 | před 19 dny

Frederik Pohl zobral koncept poviedky Cyrila Kornblutha a napísal text, ktorý zápletkou jasne patrí do 50ich rokov. Malý Tommy je psychicky narušené dieťa, ktoré už mesiac chodí do novej špeciálnej školy. Či sa uzdraví a zaradí sa do bežného života je viac ako otázne. No a nešťastní rodičia stoja pred dilemou…

Napísané je to veľmi zručne, FP nás pomaly oboznámi s Tommyho otcom, načrtne Tommyho handycap a v závere nás postaví pred neriešiteľnú otázku. Starý ale stále dobre fungujúci trik.

Nemôžem napísať, že táto poviedka je to najlepšie na koniec, ale na druhú stranu sa tematicky na záver hodí. Pseudo autobiografická poviedka, kde sa pár podnapitých spisovateľov dostane na večierok s tajomným T. Ligottim a sú svedkami tajuplnému príhovoru. Ukážkové hustnutie atmosféry, autor nechá čitateľa trochu tápať a osolí to zaujímavým koncom.

povídka: Helma - Malzberg, Barry N.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | *** | před 20 dny

Trest od mimozemšťana může být drsný… Celkově nijak oslňující kraťas s bezvýchodnou atmosférou, za kterou dostává body nahoru.

Taký vylepšený Blackwoodov synek. Zemitejšie charaktery hlavných hrdinov, lepšia atmosféra, viac mrazivejších detailov.

Stáří je hrozná věc. Nemohoucnost ještě horší. Ať jste v kosmu nebo na Zemi, dnes či v budoucnu s plnou péčí automatu.
Povídce chybí příběh a něco navíc, co by umožnilo beznaděj opravdu prožít, nejen o ní číst.

povídka: Premiéra - Effinger, George Alec
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | **1/2 | před 22 dny

Mimozemské příšery jsou konfrontovány s lidstvím skrze hru nesmrtelného barda. Ansámbl naštěstí vybral správný kus :-D
Na to, co chce povídka říci, je příliš dlouhá. Jde o jedinou myšlenku o způsobu výběru vůdců a o svobodě. Není špatná, ale nemá tu správnou šťávu. Gaiman nebo Bisson by to napsali lépe.

Pán spisovateľ sa v tejto poviedke riadne vybúril. Bezveký hlavný hrdina je stelesnením dekadentného zla, ktorý so záujmom likviduje celé planéty a potom ich znovu obnovuje, bojuje, či naopak sa spolčuje s mimozemskými nájazdníkmi a starovekými zlovoľnými božstvami. Nezabúda pri tom ani na jednotlivcov vo svojom okolí, len tak z čírej nudy či zvedavosti. Nebojí sa cestovať časom ba ani narušovať jeho kontinuitu. O dialógy tu ani nezakopnete a všetko je vyrozprávané z pohľadu hrdiny s nespoľahlivou pamäťou. Vydarený text so sarkastickým podtónom. Zaujímavosťou je, že autor tam akoby náhodne pridával niektoré motívy či rekvizity použité v iných poviedkach.

povídka: Kamenná válka - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | **** | před 23 dny

Kosmatka je ten typ autora, ktorý sa nehraje na intelektuálnom piesočku, nerieši nové prístupy alebo slovnú ekvilibristiku, nesnaží sa ohúriť formou, ale tradičným štýlom v modernom odení a prostriedkami, formou zrozumiteľnou masám odpáli príbeh, ktorý má hĺbku, šťavu, posolstvo a pointu. Prvoradý je obsah, a tak je to myslím správne.

Kamenná válka nie je žiadny komplikovaný príbeh, naopak. Fantasy Conanovského strihu o kamennej soche bojovníka, ktorý zotne každého útočníka a toho, kto dal príkaz na útok. Kľačí na jednom kolene už veky vekúce s odvrátenou tvárou. Nikto nevie prečo, občas sa na neho zabudne aby vždy v novom cykle ľudských dejín opäť povstal a zoťal agresora.

Štýlovo mi Kosmatka pripomína Londona, Aldridgea alebo U. Sinclaira, používa jednoduché výrazové prostriedky na umocnenie svojej výpovede. A to je veľmi dobre…

Keby sa dej odohrával 20 rokov po invázii, sedelo by to. Ale vzhľadom na to, že sa odohráva 2 dni po, reakcie a konanie ľudských postáv sú absolútne neprirodzené, čo kompletne kazí atmosféru.

Je svet okolo nás vôbec realita, alebo je to všetko len nejaký pokus a my sme figúrky? Pravdupovediac, už som o tom neraz uvažoval.

Z tejto deprimujúcej poviedky cítiť nepríjemný pach špinavého preľudneného veľkomesta. Veľkopredajne. Budúcnosti.

Poviedka, aj keď trochu zveličene, hovorí o tom, ako naša civilizácia dopadne, keď bude naďalej ignorovať upozornenia vedcov a environmentalistov na dopady deštruktívnych činností človeka. Pre mňa najlepšia poviedka knihy Navštivte planetu Zemi!

povídka: Kafkárna - Špaček, Silvestr
vyšla v: 2. antologie českého hororu
whack | ***** | před 25 dny

Nie je horor ako horor. Autor je aktivista zo združenia Otevři oči, žiadny skúsený spisovateľ, preto prižmurujem oko nad tým, že prvá časť tejto jeho krátkej poviedky ma nedokázala emočne vtiahnuť do príbehu. Po ďalších pár vetách som si ale uvedomil, o kom to vlastne píše – hlavní „hrdinovia“ sú totiž prasatá vo veľkochove – tak to je horor v pravom slova zmysle!

povídka: Ekoteroristi - Hauserová, Eva
vyšla v: Argonauti z jiného světa
whack | ***** | před 25 dny

Ľudia žijúci v tejto antiutopickej vízii budúcnosti sú sieťou kontroly silno zovretí v sociálnych skupinách, pričom si veľká väčšina z nich ani neuvedomuje, že nie sú slobodní. Tí zvyšní sú označovaní ako „Ekoteroristi“. Ak ich odhalia, budú preprogramovaní, pretože chcú konať inak ako sa požaduje. Táto poviedka predbehla dobu!

povídka: Mise v kvadrátu E - Moravec, Zbyněk
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 26 dny

Myšlienka zaujímavá, spracovanie textu ako tak tiež, ale autor si to dosť uľahčil s mágiou. Vo výsledku som sa s tým svetom nestotožnil. Ale pasáže v hmle a v električke boli fajn.

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | * | před 27 dny

Akosi mi unikla pointa. Presladený text síce v slovenčine ale čo ním chcela autorka povedať, to je kdesi v medzihviezdnom priestore. Moja mozgová hemisféra nie je očividne kompatibilná s autorkinou aspoň čo sa týka tohoto textu…

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | brak | před 27 dny

Toto je presne ten text, kedy chce autor excelovať formou v texte o ničom, pardon, o šachových figúrkach. Typicky výplňový materiál, inak zvaný aj tapeta…

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 27 dny

Irónia, akcia v military kabáte, HPL motív, SS komando a superhrdinovia. Presne ten text, na ktorý si u tohoto autora zvyknutý. Tentoraz ma to veľmi nenadchlo ale inak zaujímavé oživenie :)

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 27 dny

Pulp ako vyšitý. Nájomný zabijak alebo žoldnier v Afrike v časoch bipolárneho sveta, keď si to ešte komančovia rozdávali s amíkmi pekne za studena, miestni guerillas, vesmírna loď nejasného pôvodu na podivný pohon, vyvolení ľudia, akcia a kopec ďalších atribútov. Nebolo to veľmi zlé, keby to autor pomerne dosť neprepálil. Priveľa nesúdržných prvkov v texte, pravdepodobne starší text, vytiahnutý zo šuplíka…

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 27 dny

Autorka tento príbeh z Conanovho sveta očividne nebrala veľmi vážne. Ten tu hraje až štvrté husle, keďže ústrednou postavou je tu rozprávač, ryba a po nich následník trónu, ktorý si myslí, že deti sa robia bozkom na ruku svojej vyvolenej :)

povídka: Noemova válka - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 29 dny

Potenciál to malo, ale asi by som to dal autorovi prepísať. Miestami moc tlačil na pílu a hlavný hrdina musel mať silou mocou cool hlášky, čo sa k tematu veľmi nehodilo.

povídka: Poutník a vítr - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 29 dny

Science-fantasy poviedka, kde sú zmixované paralelné svety so starovekými gréckymi bájami. Amor vs. atómová bomba je zaujímavá predstava ale z priemeru to text nevytiahne.

Pulver Sr. je opravdu moje „manna from heaven or hell“…ty jeho povidky snad pise na svem HD za jizdy.

povídka: Čínská dovolená - Cannon, Peter
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
gokudo | *1/2 | před 30 dny

Zachodovej uchylak s predsukama byl na dovelene v CLR.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 30 dny

Hard science fiction o alternatívnych realitách a vesmíroch. Skôr len taký náznak na pozadí vzťahu jednej dvojice v priebehu viacerých rokov. Autor dáva viac tušiť a nič nepodáva po lopate. Jednoducho, pober si to, ako vieš, ako uznáš za vhodné. To, že vyznenie poviedky necháva na tebe, dvíha jej hodnotu o nejaký ten level smerom nahor…

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | *** | před 30 dny

Akčná pulpová spaceoperka, ktorej prológom bola poviedka Zastírací procedura , tu pokračuje vo svižnom tempe ďalej. Hlavní protagonisti sú prenasledovaní robotickými pavúkmi, nasledujú prestrelky a všakovaké akrobatické kúsky … uaaau, klasika. Nič svetoborné, ale dobré, odľahčené a oddychové čítanie.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 30 dny

Intelektualizované a hovoriace psy sú síce známkou ľudského pokroku ale do budúcnosti neveštia pre dekadentné ľudstvo nič dobré. Určité negatívne náznaky už sú, niektoré nespokojné psy sa začínajú združovať do radikálnych skupín odporu … prví mŕtvi na strane ľudí sú už tu, čo ďalej? Niečo ti to pripomína? Poviedke nechýba sociálny a sociologický rozmer. Veľmi dobrý text…

povídka: Psychorobot - Pečjak, Vid
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 31 dny

nebýt té předpotopní freudovské psychologie, byla by to pěkná studie lidské mysli. psychorobot jako zrcadlo této mysli, zdánlivě ideální osobní pomocník se zvrhává v nebezpečnou sebedestruktivní zbraň v běžných každodenních situacích.

povídka: Tři miniatury - Pihač, Branko
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 31 dny

malá jihovýchodoevropská varianta asimovovských úvah na téma lidé a roboti.

přestupek

taková průměrná anekdota na téma lidského flákačství a tendence občůrávat pravidla. autor tu nastoluje obecná pravdila pro soužití lidí a robotů, ale spíše než logická jako u IA jsou udělaná tak, aby je mohl „zneužít“ pro napsání tohoto žertíku.

problém

tohle už je o poznání lepší. místo planého žertování se autor pustil na tenčí led vztahů H-R. neodvratný tlak odpovědnosti dotažený až do drsného konce. má to sice spoustu logických much, ale alespoň námět je dobrý.

poznávání

další anekdota, tentokrát i lechtivá. i přes výraznou prvoplánovost, něco na ní je. roboti zde zkoumají jaké to je být náhražkou za člověka a vlastně tím odhalují, jaké to je být sám sebou. srovnám-li to s aktuálním westworldem, který imho upadl do pseudomystičnosti a banálního brachiálního násilí, zde autor využívá podstatně jemnějších nástrojů k de facto poukázání na totéž.

povídka: Proměna - Gajič, Miodrag
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 31 dny

opět z pohledu fantastiky kulisoidní povídka, tentokrát bez zajímavého námětu. nebo možná, bez slušně zpracovaného námětu. pomineme-li opravdu povrchní práci s fantastickým motivem, autor nedokázal ani zprostředkovat svou myšlenku dostatečně působivě. je jako oběd ve rychlém obžerstvení – kalorie tam jsou, ale to je tak vše.

povídka: Labyrint - Perič, Dragoslav
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 31 dny

úvahově zajímavá filozofická povídka, která je ovšem po stránce literárního zpracování docela odbytá. autor bezskrupulózně využívá fantastického motivu jen jako kulisy a to ještě i na svou dobu docela nenápaditě a schematicky. škoda, přeškoda, samotná úvaha je zajímavá a trefná.

povídka: Nevolejte nás, přijdeme sami - Pavelič, Goran
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 32 dny

ekoagitka, která by nemusela být ani zlá, kdyby byla trošku víc rafinovaná. je to strašně přímočaré, plné klišé a pointa je jak ze starého scifistického haraburdí.

povídka: Příběh o Lublani - Gradišnik, Branko
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 32 dny

z povídky mám velmi rozporné pocity. na jednu stranu docela zajímavý základní námět, i ona klasická pekelná zápletka je docela pěkně inovovaná, ale je tu ten znenadání sarkastický závěr, který je úplně v kontrastu s relativně mírným tónem zbytku. to lavírování mezi komunální satirou a docela vážně míněným příběhem mi asi vadí nejvíc.

Toto ani nieje poviedka ale akýsi vtipný turistický sprievodca Asylom na odľahčenie…

12345678910poslední (275)10999 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu