RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (275)10994 příspěvků celkem
povídka: Soumrak - Marovski, Krešimir
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | brak | před 37 dny

čirý běs. autor si s logikou hlavu nedělá a post-apo, které by mohlo opět i námětem s ovládnutí těla přinést něco zajímavého, přineslo jen frustraci a pitomou „překvapivou“ pointu. aj vej.

povídka: Potřebuji tvé tělo - Furtinger, Zvonimir
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 37 dny

profláklý námět ovládnutí těla zvenčí dokázal alespoň v první čtvrtině furtinger docela zvládnout a oživit několika neobvyklostmi, jenže pak vyrobil jednu logickou superbotu, pak druhou a celé se to svezlo do trapné frašky. a navíc ukecané a zbytečně natahované.

povídka: Dvojkolejný čas - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2017/05
yerry | * | před 38 dny

Námet tejto poviedky bol síce dobrý, ale jej spracovanie bolo veľmi slabé. Zasa raz jeden vírus, aach jaj, miesto zombíkov a rôznych pandémií tu tentoraz máme skrátený životný cyklus u väčšiny populácie…

povídka: Nebe plné snů - Žák, Vojtěch
vyšla v: XB-1 2017/05
yerry | **** | před 38 dny

Poviedky podobného razenia mi už veľa nehovoria. Postapokaliptický svet, nabitý cynickými postavami, kopou mŕtvol a strelných zbraní mohol u mňa subjektívne dopadnúť veľmi zle. Áno, poviedka prináša so sebou všetky atribúty a neduhy akciou nabitej scifi.

Aby som ju jednoducho ne-odpísal, stalo sa pár vecí: autorovo podanie príbehu ma 1. pripútalo na stoližku, 2. priklincovalo mi všetky končatiny, 3. hlavu mi zovrelo vo zveráku a po 4. hypnotizujúci text mi vypálil svoju kópiu na očnú sietnicu…

Zostáva mi už len konštatovať, že autor to s textom očividne vie…

povídka: Lovci vraků - Fritz, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/05
yerry | **** | před 38 dny

Zmes spaceopery a matrixu v kombinácii s votreleckou témou bola veľmi dobrá i keď pomerne skoro sa dalo tušiť, kam to všetko vyústi. Originálne to teda veľmi nebolo ale oddychovo-pulpový nádych poviedky v rámci svojej kategórie mal svoju kvalitu a keďže takýchto vecí nikdy nie je dosť, chválim…

Alernatívny svet v kombinácii s alternatívnou históriou mal svoje grády, bohužiaľ formu manželia Lukinovi zvolili dosť nešťastnú. Európska civilizácia ako pupok sveta kedysi koncom 15. storočia objavuje nové kontinenty a prináša na ne kultúru zbraní a conquisty. Do tejto reality však už ktosi zasiahol a tak európania síce stretávajú domorodcov, ale tí sú vyzbrojení rýchlopaľnými zbraňami, lietadlami, supermodernými loďami a premyslenou vojnovou taktikou. Celá conquista aj s európskymi mocnosťami sú riadne v prdeli, lebo zisťujú, že brány pekelné neradno otvárať.

Autori tu zvolili civilizačné garde, výbornú tému s výbornou pointou, ich spracovanie však skončilo pod možným potencálom…

ve skutečnosti jde o dvě humoristické mikropovídky s fantastickými motivy ze stejného prostředí nějakého domova důchodců v maloměstské díře někde ve staré jugoslávii. autor využívá SF k vytvoření ještě pitoresknějšího prostředí, než by realita skýtala, maličko, ale s úctou, si ze SF střílí a hlavně mu jde o docela lehký tón vyprávění, nezávazný až snad bajkovitý.

OOO-001–100–000 je příběhem nešťastného a zneuznaného geniálního vynálezce-důchodce, jehož opus magnus selhal pouze a jen vinou ordinérních lidí, kteří jej obklopují a nechápou.

paralelní paranormálie je příběhem konfrontace fantazie, reality a lidské ochoty sice věřit lecjaké podivnosti, ale zásadní neochoty přijímat složitost skutečného světa. autorem skrze osobu pochybného senilního autora SF podaná teorie multiverza je na dnešní poměry opravdu aktuální.

klasická záhadovka trošku à la ludvík souček. samotný příběh je z tohoto pohledu tuctový a neoriginální, ale způsob, jakým autor popisuje emzáky je na svou dobu velmi originální a řekl bych, že velmi moderní. popravdě, jak teď pařím stellaris, UI popisované autorem se hodně podobá tomu ve hře :)

povídka: Letní noc kolem plané hrušně - Mikačič, Iskra
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 39 dny

dost divná povídka. na jedné straně originální forma první kontaktu, taková balkánská, na druhou stranu děsivý amatérizmus toho fikčního světa. má to jisté kouzlo, které ale dokážou nelogičnosti ve vyprávění docela uzemnit.

Uff. Toto bych od Asimova nečekal. Hodně magazínová povídka bez SF prvku. Podivná posedlost, krátkodobé vyšinutí mysli jednoho obchodníka, který obsedantně všude vidí jedno příjmení v různých obměnách a je cloumán městem až k osudovému setkání. S kým? Proč? To už úplně jasné není. Asimov zde asi hledá své kořeny, biblický (židovský) submotiv, posednutí mysli, … prostě hodně netypická povídka. Jakoby ji ani nenapsal Asimov, spíš Silverberg, když si šlehnul Dicka. Není špatná, jen prostě nevím, co si o ní mám myslet.

povídka: Paměť dřeva - Tuttle, Lisa
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | *** | před 39 dny

Lisa civilní fantaskní duchařské horory umí. Tento kousek o dlouhých prstech minulosti je lehce svíravý, ale ne uchvacující. Něco mu chybí (o chlup větší odkrytí minulosti) nebo přebývá (předvídatelnost?). Pro matky malých dětí ale může být o dva stupně více mocca.

povídka: Ovoce Enlibaru - Abbey, Lynn
vyšla v: Příběhy od Oplzlého jednorožce
yerry | *** | před 40 dny

A opäť sa tu stretneš s vešticou Illyrou, mihne sa tu Dubro, ale ten tu zohrá len podružnú úlohu. Illyru totiž vyhľadá jeden starý známy. Ten známy vlastní jeden artefakt. Na ňom je starým písmom vysvetlený postup výroby najlepšej ocele. Vtip je v tom, že nedá sa prečítať, je na ňom totiž magický zámok. Ten zámok by mohol zlomiť len purpurový mág, bohužiaľ už je po funuse…

Klasika, ktorá príliš nenadchne ani neurazí…

povídka: Bohyně - Drake, David
vyšla v: Příběhy od Oplzlého jednorožce
yerry | *** | před 40 dny

Autora som mal pod dojmom z poviedky Velký výlet , ktorá patrí do cyklu o Honor Harringtonovej, zafixovaného ako predstaviteľa žánru military scifi. Táto fantasy klasika však tiež nebola zlá.

Starobylé mesto Azylum je postavené na ruinách ešte oveľa starších základov. Niet sa preto čomu diviť, že pod chrámom jednej bohyne, pretrvalo ešte niečo staršie. A že je to Zlo, je jasné ako facka…

Klasický fantasy námet plný nástrah a pascí, v ktorom nie je núdza o jedovatých pavúkov rôznych veľkostí, mäsožravé opice, krabov s veľkými klepetami, zopár bežnejších kreatúr a samozrejme nechýba ani mágia a hlavný mág, tentoraz puprpurový.

Na to, že autor je autorom inakvejších počinov ako napr. Jezdci purpurové mzdy alebo Pašák z džungle v ráži , zhostil sa tohoto námetu na obstojnej úrovni…

povídka: Bloumání - Priest, Christopher M.
vyšla v: XB-1 2018/05
jirikk | ****1/2 | před 41 dny

Nebudu se tvářit, že bych všem těm mostům do zítřka či do včerejška, klenoucím se přes kanál plynutí, úplně rozuměl, povídka nějak čistě lineárně asi převyprávět nejde. Přesto mě to ukrutně bavilo, vypravěčství a citu pro tempo příběhu by se mohla od Priesta řada současných autorů učit.

Ďalšia pomerne krátka poviedka z prostredia Nonstop Hamburgárny o tom, čo sa stane, keď sa pokazí lietajúci tanier.

Autorov štýl mi pripomína štýl poviedok českého autora Ivana Mlsa, ten má na rozdiel od Watt-Evansa však trochu viac invencie, reflektuje aktuálnejšie témy, tématicky bližšie k našim zemepisným šírkam…

povídka: Navždy - Slováková, Petra
vyšla v: XB-1 2017/04; Železonoc a jiné podivnosti
yerry | **** | před 42 dny

Postapokalyptická čiastočne poviedka, čiastočne shortstory o generácii, ktorá vďaka vírusu nemôže nikdy dospieť a ktorá bojuje o svoje prežitie v kulisách všeobecného zmaru s tvormi aj netvormi. Tu niet priestoru na city a vďaka nevyvinutým pohlavným orgánom hlavných protagonistov ani na sex. Alebo že by sa nejaká tá ruža v tom svetovom zhorenisku predsa len predierala k slnku?

Autorka tu na pomerne malom priestore rozvinula zaujímavý a čítavý (kon)text obohatený o zopár netradičných prvkov resp. tie prvky poskladala trochu inak, a to sa počíta… Ďalší dôkaz o tom, že obsah netvorí primárne dĺžka textu.

povídka: Poutník a vítr - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | *** | před 42 dny

Ak sa otvorí nexus a začne k tebe z neho niečo liezť z inej dimenzie, neveští to nič dobré. Ak sa týchto brán začne otvárať po svete viac, je to už naozaj zlé. Ešte horšie, ak sa z nich začnú valiť rôzne beštie a po zuby ozbrojení zabijaci. Vydýchneš si, ak sa nexus zavrie, ak sa však v tom momente ocitneš na jeho druhej strane si už v poriadnej prdeli…

… a to ešte stále nieje konečný výčet tvojich čiernych osudových bodov, lebo čo ak majú s tebou nejaké plány bohovia? … a tu to už autor riadne predimenzoval. Ako pokus o netradičné spracovanie témy to nebolo zlé, keby ten príbeh autorovi asi tak v dvoch tretinách nezačal kypieť z hrnca a na jeho ukočírovanie už nezostával čas…

povídka: Mise v kvadrátu E - Moravec, Zbyněk
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | *** | před 42 dny

Mágovia ovládajú vstup do rôznych realít a robia z ľudí otrokov. Jeden z nich sa vydá potrestať jednu anomáliu v jednej z nich. Narazí v nej však na niečo alebo niekoho rovnocenného.

Odhliadnuc od toho, že science fantasy tohoto razenia mi nesedí, nemalo to šťavu a chýbali tomu grády. Keby to malo aspoň nejakú pointu alebo podtext. Na skrátenie dlhej chvíle to ale nebol najhorší text…

povídka: Noemova válka - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | *** | před 42 dny

Dystopická poviedka o sterilnej civilizácii, ktorá zničila faunu a flóru zo strachu pred chorobami. Nastáva jej rozklad a paranoja. Možné ohniská odporu môžu existovať, ale v situácii keď nemôže nikto nikomu veriť, keďže ľudské myslenie je ovládané žiaričmi a brachiálna moc nepozná zľutovanie, naviac na ľuďoch sú vykonávané genetické pokusy, budúcnosť vyzerá riadne depresívne.

Poviedka mala potenciál, doplatila však na prílišnú polopatickosť…

povídka: Duhová křídla - Strniša, Gregor
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 42 dny

docela zvláštní poeticko-alegorická fantastická povídka s mírným humorem. čtení vyžaduje jistý zvyk, protože poetično i humor zde obsažené jsou docela málo sdílené, ale když se to „překousne“, autor má celkem fantazii a nápady. chápu, že většinu čtenářů SF by povídka unudila xmrti a já k tomu neměl v polovině daleko, ale zase se objevilo cosi, co mě u toho udrželo.

celkem děsivá dobová momentka. kombinace generačního střetu, nastupující socialistické konzumní společnosti (docela se od té dnešní liší, byť to není zřejmé) a bolševikem poprzněného vnímání reality – je to pořád do jisté míry aktuální, ale spíš v tom „jak“ než „co“. i dnes pop-ideologie mrví lidem myšlení, i dnes se „boj o život“ projevuje upjatostí a omezeností, ačkoliv vlastně se bojuje jen o zbytečný luxus. literárně je to slabší, trochu moc schematické (až křečovité), ale zvláště závěr má pořád svou sílu, alespoň pro nás dědky-pamětníky ;)

opět jeden klasický kmínek, tentokrát v jeho poloze člověka smiřujícího se s realitou. není to jeho nejlepší povídka, nápad je sice dobrý, ale dramatizace pokulhává. i z námětu by šlo vytěžit víc.

tak to vypadá, že se zdeňkem pávem nejsme na stejné vlně. romantická vzpoura proti systému ve světě časových prospektorů, ovšem plná autorského násilí a orlů ze stroje. chápu, že v té době to bylo silné gesto, ale zpracování je imho nedobré.

tohle je kmínek, jak ho máme rádi. cynický, rýpavý, všímavý k lidským nedostatkům, ale bere je s nadhledem a až skoro otcovským pochopením. navíc pěkně si zafuturologizoval a předvedl nám, jak to pak v devadesátkách skutečně bylo, když ylidé skutečně stanuli na našich prazích. neuvěřitelně trefné.

povídka: Testování - Páv, Zdeněk
vyšla v: Lovci černých mloků; Neočlověk
Gaarq | * | před 45 dny

mám-li být upřímný, nelíbilo se mi. taková klasická alegorická SF starší éry, která kombinuje nějaké apo s pidlozofickým experimentem, ale je to nudné a povrchní. navíc, i spisovatelsky je to neohrabané. pointa je tuctová a předvídatelná, nicméně nikam nevede. trochu vypadá jako první část něčeho.

povídka: Prázdno - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | ***1/2 | před 46 dny

Reed zvyčajne píše SF odohrávajúce sa v ďalekej budúcnosti, niekedy až v takej vzdialenej, že tam človek klasického druhu už dávno nemá miesto. Je to tak aj v tomto prípade, keď ľudstvo je reprezentované našimi robotickými potomkami. I keď by jeden povedal, že sa budú správať racionálne, opak je pravdou. Nejaké tie vojny prebehnú a roboti si uvedomia, že je najvyšší čas vyslať svojich najlepších zástupcov na nejaké bezpečne miesto ako poistku, keby sa to celé zvrhlo. Autor k tomu primiešal trochu detektívky a ako rolu rozprávača dal jednej umelej inteligencii. Takže veľa ľudskosti tam budeme hľadať márne. Len toľko aby sa to dalo čítať. Celkový koncept bol vystavaný dobre, postupné dávkovanie informácií je spoľahlivou metódou, ako udržať čitateľa v napätí, ako to celé skončí.

povídka: Marťanské dítě - Gerrold, David
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | ***** | před 48 dny

Miluji tyto mystifikačně-realistické kusy. Suverénně podaný svět (spíš konspirační téma ve stávajícím světě), který text zvrhává do SF, jinak by nešlo o fantastiku. Některé děti si myslí, že jsou Marťané. Co s tím udělá spisovatel fantastiky, který jedno takové dítě adoptuje?
Tentokrát nebyly všechny ty ceny uděleny chybně, protože jde o vynikající povídku, kterou je radost číst. Do příběhu jsou umně vpletena témata adopce, rodičovství, odpovědnosti, radosti ze života, pocitu celistvosti a asi další věci. Rozhodně doporučuji všemi třiadvaceti prsty, které mám. Zzzigz, quirp, skweelukl.

povídka: Závrať z úspěchu - Ertl, ml., Stanislav
vyšla v: 2006: Česká sci-fi
Gaarq | ***** | před 49 dny

povídka stanislava ertla ční nad zbytkem ve sborníku díky tomu, že autor opravdu používá svou i čtenářovu fantazii, nepodbízí se prvoplánovým dobrodružněním. můžu mít výhrady tu i onde (některé vztahové aspekty byly napínané až trošku za hranici nutnosti, snad pro efekt, snad z manýry, těžko říct, ale zbytečně), nicméně celek je v rámci české SF imho něco neobvyklého a zaznamenání hodného. snová (dys)topie, která čtenáři umožní se podívat na vlastní svět novýma očima.

povídka: Deník Johna Parkera - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: 2006: Česká sci-fi
Gaarq | * | před 49 dny

pointa je jasná u v první šestině a k ní nás už nic dalšího zajímavého nevede. krom tuctového setkání s dvojníkem, pár rádoby záhadných, ale v kontextu příběhu úplně zbytečných „dobrodružství“ nic, nada, nix a ničevo.

povídka: Pouti na hory - Rečková, Jana
vyšla v: 2006: Česká sci-fi; Na konci apokalypsy
Gaarq | *** | před 49 dny

eko-romantická pohádka psaná typickým autorčiným stylem. námětem vypadá, jako vytažená z hodně hlubokého šuplíku někde od zadní stěny, tak z 80. let (vím, že jana r. začala psát později ;) a ta neaktuálnost je docela cítit a otupuje naléhavost jinak docela slušného dětského příběhu.

běsně užvaněná povídka plná přiopilého hospodského humoru.

živě a civilně napsaný příběh. máme tu decentní romantiku, máme tu sice jen nadhozenou, ale nosnou záhadu, máme tu trochu dobrodružství, vše do sebe docela slušně zapadá a ačkoliv se nedostavil žádný „wow effect“, nenastal ani „wtf moment“. a to v daném kontextu znamená hodně ;)

povídka: Sršeň - Hlávka, Jan
vyšla v: 2006: Česká sci-fi
Gaarq | ** | před 49 dny

po druhém čtení budu asi smířlivější, leč přesto se mi povídka pořád moc nelíbí. pomineme-li, že si autor příliš zjednodušuje život porušováním vnitřní logiky (skutečně budou mít bytosti kolektivního vědomí nápisy v „metru“?), příběh nic nového nepřináší, ani o borzích, ani z pohledu dramatu. navíc závěr mě překvapil spíš v tom negativním slova smyslu, protože v rámci příběhu mi to přišlo neorganické s celou předchozí částí.

povídka: Slunce/let - Yolen, Jane
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | ***1/2 | před 50 dny

Co bylo dál? zeptala se Jane Yolen po dočtení jedné z řeckých bájí. A dost slušně, byť jen napůl, odpověděla touto povídkou. Osudy druhého hrdiny se totiž nedozvíme.

Asi půl hodiny jsem prohledával své komentáře k povídkám, protože jsem si jistý, že jsem v posledních 2 letech četl podobnou co-bylo-dál povídku o druhém z profláklé dvojice archetypálních hrdinů a chtěl jsem ji v komentu zmínit, ale nenalezl.

povídka: Na cestách s mimozemšťanem - Gilman, Carolyn Ives
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **** | před 53 dny

Road movie autobusom po Štátoch a na palube nezvyčajný mimozemšťan so svojim tlmočníkom. Táto poviedka mi padla do noty. Príjemne civilná napriek výraznému SF motívu. Hlavná hrdinka je správna osoba na tento typ úlohy a prostredníctvom jej rozprávania sa poľahky vcítime do jej kože a do jej momentálnych nálad. Koniec autorka prekvapivo zaklincovala, i keď nie každému možno bude po chuti záverečné rozuzlenie.

Stručné, výstižné a dostatočne desivé. Atmosféra by sa miestami dala krájať a hlavné postavy boli veľmi dobre vykreslené. Trošku mi to pripomínalo Silent Hill, len s tým rozdielom, že pred týmto zlom nemáte šancu utiecť.

povídka: Prázdno - Reed, Robert
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | *** | před 54 dny

Tohoto autora mám zafixovaného ako priemerného poviedkára, ktorý ma zatiaľ veľmi nezaujal, až na jednu riadnu pecku. Bol ňou Jediný , príbeh stroja. Z podobného súdka je aj táto. Tu stroje nahradia ľudí. Má to však háčik, kvalít Jediného nedosahuje. Stroje si tu kladú fylozofické až metafyzické otázky o zmysle svojho smerovania, existencie, opodstatnenosti ako aj o tom, či je potrebné zachovať posledné vzorky svojich stvoriteľov, ktorí už neexistujú.

Zdá sa mi, že autor tentoraz priveľa tliachal a skutek skoro utek…

povídka: Na cestách s mimozemšťanem - Gilman, Carolyn Ives
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | ***** | před 54 dny

Unášali ľudí. Prišli z vesmíru, ich lode zostali visieť na rôznych mysliteľných aj nemysliteľných miestach, o kontakt nemajú záujem. Až napokon k jednému príde. Jedna z tých lepších poviedok, ktorá nadväzuje na odkaz Novej vlny v štýle Ursuly Le Guinovej. Podobný koncept, kedy si posvietiš na koexistenciu dvoch entít a ich vzťah, ktorý nie je tak úplne jasný. Záleží na tom, z akého uhla pohľadu sa na vec pozeráš. Problém môže mať zafarbenie veľmi pestré, od tých svetlých optimistických farieb až po poriadnu temnotu. Môže byť invázia vykúpením pre ľudstvo? Autorka toto rozhodnutie necháva na teba. Osobne to veľmi ružovo nevidím…

Podobné texty napriek tomu, že téma v nich už bola rozobraná zo všetkých strán veľa krát, mám rád a autorka ju naviac posúva do trochu inej polohy…

povídka: Devítkový měsíc - Irvine, Alexander
vyšla v: XB-1 2017/04
yerry | ** | před 54 dny

Celá poviedka sa niesla v duchu „Deus ex machina“. Ďalšia kríza ľudstva zapríčinila, že Zem upúšťa od vesmírnej expanzie a sťahuje sa z okolitých planét. Nastáva hromadná evakuácia. Nájde sa ešte pár jednotlivcov, ktorí sa na poslednú chvíľu snažia vyťažiť zo situácie, čo sa dá. Samozrejme, niečo sa poserie a oni sú nútení odštartovať pomocou repliky lode, ktorá mala zhmotňovať predstavy z pulpových románov vydávaných niekedy v 40. rokoch minulého storočia.

Nápad to bol dobrý, avšak nedotiahnutý. Reálie a dej krívali na obe nohy…

12345678910poslední (275)10994 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu