RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (277)11073 příspěvků celkem
povídka: Setkání - Pohl, Frederik
Kornbluth, Cyril Mary
vyšla v: XB-1 2017/09
quinnet | ***1/2 | před 51 dny

Frederik Pohl zobral koncept poviedky Cyrila Kornblutha a napísal text, ktorý zápletkou jasne patrí do 50ich rokov. Malý Tommy je psychicky narušené dieťa, ktoré už mesiac chodí do novej špeciálnej školy. Či sa uzdraví a zaradí sa do bežného života je viac ako otázne. No a nešťastní rodičia stoja pred dilemou…

Napísané je to veľmi zručne, FP nás pomaly oboznámi s Tommyho otcom, načrtne Tommyho handycap a v závere nás postaví pred neriešiteľnú otázku. Starý ale stále dobre fungujúci trik.

Nemôžem napísať, že táto poviedka je to najlepšie na koniec, ale na druhú stranu sa tematicky na záver hodí. Pseudo autobiografická poviedka, kde sa pár podnapitých spisovateľov dostane na večierok s tajomným T. Ligottim a sú svedkami tajuplnému príhovoru. Ukážkové hustnutie atmosféry, autor nechá čitateľa trochu tápať a osolí to zaujímavým koncom.

povídka: Helma - Malzberg, Barry N.
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | *** | před 52 dny

Trest od mimozemšťana může být drsný… Celkově nijak oslňující kraťas s bezvýchodnou atmosférou, za kterou dostává body nahoru.

Taký vylepšený Blackwoodov synek. Zemitejšie charaktery hlavných hrdinov, lepšia atmosféra, viac mrazivejších detailov.

Stáří je hrozná věc. Nemohoucnost ještě horší. Ať jste v kosmu nebo na Zemi, dnes či v budoucnu s plnou péčí automatu.
Povídce chybí příběh a něco navíc, co by umožnilo beznaděj opravdu prožít, nejen o ní číst.

povídka: Premiéra - Effinger, George Alec
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | **1/2 | před 54 dny

Mimozemské příšery jsou konfrontovány s lidstvím skrze hru nesmrtelného barda. Ansámbl naštěstí vybral správný kus :-D
Na to, co chce povídka říci, je příliš dlouhá. Jde o jedinou myšlenku o způsobu výběru vůdců a o svobodě. Není špatná, ale nemá tu správnou šťávu. Gaiman nebo Bisson by to napsali lépe.

Pán spisovateľ sa v tejto poviedke riadne vybúril. Bezveký hlavný hrdina je stelesnením dekadentného zla, ktorý so záujmom likviduje celé planéty a potom ich znovu obnovuje, bojuje, či naopak sa spolčuje s mimozemskými nájazdníkmi a starovekými zlovoľnými božstvami. Nezabúda pri tom ani na jednotlivcov vo svojom okolí, len tak z čírej nudy či zvedavosti. Nebojí sa cestovať časom ba ani narušovať jeho kontinuitu. O dialógy tu ani nezakopnete a všetko je vyrozprávané z pohľadu hrdiny s nespoľahlivou pamäťou. Vydarený text so sarkastickým podtónom. Zaujímavosťou je, že autor tam akoby náhodne pridával niektoré motívy či rekvizity použité v iných poviedkach.

povídka: Kamenná válka - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | **** | před 55 dny

Kosmatka je ten typ autora, ktorý sa nehraje na intelektuálnom piesočku, nerieši nové prístupy alebo slovnú ekvilibristiku, nesnaží sa ohúriť formou, ale tradičným štýlom v modernom odení a prostriedkami, formou zrozumiteľnou masám odpáli príbeh, ktorý má hĺbku, šťavu, posolstvo a pointu. Prvoradý je obsah, a tak je to myslím správne.

Kamenná válka nie je žiadny komplikovaný príbeh, naopak. Fantasy Conanovského strihu o kamennej soche bojovníka, ktorý zotne každého útočníka a toho, kto dal príkaz na útok. Kľačí na jednom kolene už veky vekúce s odvrátenou tvárou. Nikto nevie prečo, občas sa na neho zabudne aby vždy v novom cykle ľudských dejín opäť povstal a zoťal agresora.

Štýlovo mi Kosmatka pripomína Londona, Aldridgea alebo U. Sinclaira, používa jednoduché výrazové prostriedky na umocnenie svojej výpovede. A to je veľmi dobre…

Keby sa dej odohrával 10 rokov po invázii, sedelo by to. Ale vzhľadom na to, že sa odohráva 2 dni po, reakcie a konanie ľudských postáv sú absolútne neprirodzené, čo kompletne kazí atmosféru.

Je svet okolo nás vôbec realita, alebo je to všetko len nejaký pokus a my sme figúrky? Pravdupovediac, už som o tom neraz uvažoval.

Z tejto deprimujúcej poviedky cítiť nepríjemný pach špinavého preľudneného veľkomesta. Veľkopredajne. Budúcnosti.

Poviedka, aj keď trochu zveličene, hovorí o tom, ako naša civilizácia dopadne, keď bude naďalej ignorovať upozornenia vedcov a environmentalistov na dopady deštruktívnych činností človeka. Pre mňa najlepšia poviedka knihy Navštivte planetu Zemi!

povídka: Kafkárna - Špaček, Silvestr
vyšla v: 2. antologie českého hororu
whack | ***** | před 57 dny

Nie je horor ako horor. Autor je aktivista zo združenia Otevři oči, žiadny skúsený spisovateľ, preto prižmurujem oko nad tým, že prvá časť tejto jeho krátkej poviedky ma nedokázala emočne vtiahnuť do príbehu. Po ďalších pár vetách som si ale uvedomil, o kom to vlastne píše – hlavní „hrdinovia“ sú totiž prasatá vo veľkochove – tak to je horor v pravom slova zmysle!

povídka: Ekoteroristi - Hauserová, Eva
vyšla v: Argonauti z jiného světa
whack | ***** | před 57 dny

Ľudia žijúci v tejto antiutopickej vízii budúcnosti sú sieťou kontroly silno zovretí v sociálnych skupinách, pričom si veľká väčšina z nich ani neuvedomuje, že nie sú slobodní. Tí zvyšní sú označovaní ako „Ekoteroristi“. Ak ich odhalia, budú preprogramovaní, pretože chcú konať inak ako sa požaduje. Táto poviedka predbehla dobu!

povídka: Mise v kvadrátu E - Moravec, Zbyněk
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 58 dny

Myšlienka zaujímavá, spracovanie textu ako tak tiež, ale autor si to dosť uľahčil s mágiou. Vo výsledku som sa s tým svetom nestotožnil. Ale pasáže v hmle a v električke boli fajn.

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | * | před 59 dny

Akosi mi unikla pointa. Presladený text síce v slovenčine ale čo ním chcela autorka povedať, to je kdesi v medzihviezdnom priestore. Moja mozgová hemisféra nie je očividne kompatibilná s autorkinou aspoň čo sa týka tohoto textu…

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | brak | před 59 dny

Toto je presne ten text, kedy chce autor excelovať formou v texte o ničom, pardon, o šachových figúrkach. Typicky výplňový materiál, inak zvaný aj tapeta…

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 59 dny

Irónia, akcia v military kabáte, HPL motív, SS komando a superhrdinovia. Presne ten text, na ktorý si u tohoto autora zvyknutý. Tentoraz ma to veľmi nenadchlo ale inak zaujímavé oživenie :)

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 59 dny

Pulp ako vyšitý. Nájomný zabijak alebo žoldnier v Afrike v časoch bipolárneho sveta, keď si to ešte komančovia rozdávali s amíkmi pekne za studena, miestni guerillas, vesmírna loď nejasného pôvodu na podivný pohon, vyvolení ľudia, akcia a kopec ďalších atribútov. Nebolo to veľmi zlé, keby to autor pomerne dosť neprepálil. Priveľa nesúdržných prvkov v texte, pravdepodobne starší text, vytiahnutý zo šuplíka…

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 59 dny

Autorka tento príbeh z Conanovho sveta očividne nebrala veľmi vážne. Ten tu hraje až štvrté husle, keďže ústrednou postavou je tu rozprávač, ryba a po nich následník trónu, ktorý si myslí, že deti sa robia bozkom na ruku svojej vyvolenej :)

povídka: Noemova válka - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 61 dny

Potenciál to malo, ale asi by som to dal autorovi prepísať. Miestami moc tlačil na pílu a hlavný hrdina musel mať silou mocou cool hlášky, čo sa k tematu veľmi nehodilo.

povídka: Poutník a vítr - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 61 dny

Science-fantasy poviedka, kde sú zmixované paralelné svety so starovekými gréckymi bájami. Amor vs. atómová bomba je zaujímavá predstava ale z priemeru to text nevytiahne.

Pulver Sr. je opravdu moje „manna from heaven or hell“…ty jeho povidky snad pise na svem HD za jizdy.

povídka: Čínská dovolená - Cannon, Peter
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
gokudo | *1/2 | před 62 dny

Zachodovej uchylak s predsukama byl na dovelene v CLR.

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 62 dny

Hard science fiction o alternatívnych realitách a vesmíroch. Skôr len taký náznak na pozadí vzťahu jednej dvojice v priebehu viacerých rokov. Autor dáva viac tušiť a nič nepodáva po lopate. Jednoducho, pober si to, ako vieš, ako uznáš za vhodné. To, že vyznenie poviedky necháva na tebe, dvíha jej hodnotu o nejaký ten level smerom nahor…

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | *** | před 62 dny

Akčná pulpová spaceoperka, ktorej prológom bola poviedka Zastírací procedura , tu pokračuje vo svižnom tempe ďalej. Hlavní protagonisti sú prenasledovaní robotickými pavúkmi, nasledujú prestrelky a všakovaké akrobatické kúsky … uaaau, klasika. Nič svetoborné, ale dobré, odľahčené a oddychové čítanie.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 62 dny

Intelektualizované a hovoriace psy sú síce známkou ľudského pokroku ale do budúcnosti neveštia pre dekadentné ľudstvo nič dobré. Určité negatívne náznaky už sú, niektoré nespokojné psy sa začínajú združovať do radikálnych skupín odporu … prví mŕtvi na strane ľudí sú už tu, čo ďalej? Niečo ti to pripomína? Poviedke nechýba sociálny a sociologický rozmer. Veľmi dobrý text…

povídka: Psychorobot - Pečjak, Vid
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 63 dny

nebýt té předpotopní freudovské psychologie, byla by to pěkná studie lidské mysli. psychorobot jako zrcadlo této mysli, zdánlivě ideální osobní pomocník se zvrhává v nebezpečnou sebedestruktivní zbraň v běžných každodenních situacích.

povídka: Tři miniatury - Pihač, Branko
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 63 dny

malá jihovýchodoevropská varianta asimovovských úvah na téma lidé a roboti.

přestupek

taková průměrná anekdota na téma lidského flákačství a tendence občůrávat pravidla. autor tu nastoluje obecná pravdila pro soužití lidí a robotů, ale spíše než logická jako u IA jsou udělaná tak, aby je mohl „zneužít“ pro napsání tohoto žertíku.

problém

tohle už je o poznání lepší. místo planého žertování se autor pustil na tenčí led vztahů H-R. neodvratný tlak odpovědnosti dotažený až do drsného konce. má to sice spoustu logických much, ale alespoň námět je dobrý.

poznávání

další anekdota, tentokrát i lechtivá. i přes výraznou prvoplánovost, něco na ní je. roboti zde zkoumají jaké to je být náhražkou za člověka a vlastně tím odhalují, jaké to je být sám sebou. srovnám-li to s aktuálním westworldem, který imho upadl do pseudomystičnosti a banálního brachiálního násilí, zde autor využívá podstatně jemnějších nástrojů k de facto poukázání na totéž.

povídka: Proměna - Gajič, Miodrag
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 63 dny

opět z pohledu fantastiky kulisoidní povídka, tentokrát bez zajímavého námětu. nebo možná, bez slušně zpracovaného námětu. pomineme-li opravdu povrchní práci s fantastickým motivem, autor nedokázal ani zprostředkovat svou myšlenku dostatečně působivě. je jako oběd ve rychlém obžerstvení – kalorie tam jsou, ale to je tak vše.

povídka: Labyrint - Perič, Dragoslav
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 63 dny

úvahově zajímavá filozofická povídka, která je ovšem po stránce literárního zpracování docela odbytá. autor bezskrupulózně využívá fantastického motivu jen jako kulisy a to ještě i na svou dobu docela nenápaditě a schematicky. škoda, přeškoda, samotná úvaha je zajímavá a trefná.

povídka: Nevolejte nás, přijdeme sami - Pavelič, Goran
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | ** | před 64 dny

ekoagitka, která by nemusela být ani zlá, kdyby byla trošku víc rafinovaná. je to strašně přímočaré, plné klišé a pointa je jak ze starého scifistického haraburdí.

povídka: Příběh o Lublani - Gradišnik, Branko
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | *** | před 64 dny

z povídky mám velmi rozporné pocity. na jednu stranu docela zajímavý základní námět, i ona klasická pekelná zápletka je docela pěkně inovovaná, ale je tu ten znenadání sarkastický závěr, který je úplně v kontrastu s relativně mírným tónem zbytku. to lavírování mezi komunální satirou a docela vážně míněným příběhem mi asi vadí nejvíc.

Toto ani nieje poviedka ale akýsi vtipný turistický sprievodca Asylom na odľahčenie…

Temný príbeh ďasa Zalbara, ktorý tu musí vyriešiť dve veci: sadistického vedátora a vraždenie Jubalových zabijakov bohom Vashankom prebývajúcom v tele Tempusa. Úloha takmer nesplniteľná, ale v Asylu je možné všetko…

Veľmi dobrá až nadštandardná poviedka vzhľadom na ostatné v tejto antológii…

V Asyle sa objavil obchod v ktorom predávajú zaujímavé vecičky, tie vecičky sú magické a spôsobujú v meste ešte väčší chaos. Moja najobľúbenejšia postava Stínolez tu dostane viac zabrať ako je obvyklé, dotyk strachu tu nieje len metafora. Najlepšia poviedka tohoto zväzku.

povídka: Vashankův pochop - Morris, Janet
vyšla v: Příběhy od Oplzlého jednorožce
yerry | *** | před 66 dny

Rankarský boh vojny Vashanka si tu nájde telesnú schránku v podobe žoldniera Tempusa. Že sa zranenia rýchlo hoja a že si skoro nesmrtelný môže byť docela fajn. Horšie už je to vtedy, keď si boh robí s tvojim telom, čo chce. Poviedka nevybočuje zo štandardného priemeru tejto antológie.

povídka: Navždy - Slováková, Petra
vyšla v: XB-1 2017/04; Železonoc a jiné podivnosti
quinnet | *** | před 66 dny

Väčšia časť poviedky mi pripomínala nejaký druh hernej arkády, kde sa uteká, strieľa z rôznych zbraní a za každým rohom je nejaká tá potvora na skolenie. Po dobehnutí do cieľa je dej zaujímavejší a rozhovor dvoch starých detí posúva poviedku do zaujímavejších polôh.

Klasická fantasy o tom, že aj bohovia a bohyne majú svoje potreby. Zádrhel je v tom, že ak si to niektorá bohyňa rozhodne rozdať so smrteľníkom v otázkach sexu ako v tomto prípade, ten smrtelník si to odnesie so všetkými dôsledkami, ak je božský partner bohyne žiarlivý. A ak je to ešte najvyšší boh Rankancov duplom. Jedine ak by sa do toho vložilo nejaké staré božstvo miestnych, ten človiečik by mal šancu…

povídka: Soumrak - Marovski, Krešimir
vyšla v: Duhová křídla
Gaarq | brak | před 70 dny

čirý běs. autor si s logikou hlavu nedělá a post-apo, které by mohlo opět i námětem s ovládnutí těla přinést něco zajímavého, přineslo jen frustraci a pitomou „překvapivou“ pointu. aj vej.

12345678910poslední (277)11073 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu