RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (274)10933 příspěvků celkem

těch 84 % před mým hodnocením mě na chvíli zmátlo, četli-li jsme stejnou povídku. protože tu, co já jsem četl, bych už podruhé nechtěl. skoro zajímavá hříčka s alternativní historií, ale jen tak, frajersky nadhozená, plná nesmyslného technoblábolení a pak pidlozofického mektání s neuvěřitelně pitomým závěrem.

povídka: Tanec se smrtí v zemi lazarů - McIntosh, Will
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ***** | před 107 dny

Prvá poviedka z avizovaných troch o víruse, ktorý spôsobuje nehybnosť. Vynikajúci text o obyčajných ľuďoch, ktorí i keď si to neuvedomujú, konajú heroicky. Autor dej zasadil do amerického zapadákova a obsadil ho postavami, ktoré nie sú naoko ničím zaujímavé, naoko… Príbeh mohol byť veľmi depresívny, autor ho však písal veľmi citlivo a s nadhľadom. Teším sa na ďalšie pokračovania…

povídka: Otupitelův mír - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ***** | před 107 dny

Poviedka mi pripomenula výborný Noční skvost od Silverberga. Je to veľmi podobný príbeh, len kulisy sú iné. Nepriateľom je „Národ“, ktorý nastolil „mier“ na jednom území. Pomocou nanitov. Sú to mikroskopické častice kontrolujúce myšlienky hostiteľa. Totalita bez kompromisov. Ak sa chceš postaviť na odpor, musíš veľmi milovať svojho nepriateľa, musíš milovať Národ. Sám seba musíš presvedčiť…

Podobné texty mám veľmi rád, milujem ich skutočne, na rozdieľ od dievčatka v poviedke…

povídka: Zahrada za nekonečnými nebesy - Kressel, Matthew
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ** | před 107 dny

Autor má očividne záľubu v rôznych koncoch, či už je to Zem alebo ľudstvo. V tejto poviedke zachádza ešte ďalej, vytvára príbeh astrálnych energií vo vesmíre počas eóny trvajúcich vekov. Aby sa to dalo chápať, priraďuje im ľudské vlastnosti. Na môj vkus priveľa abstrakcie…

povídka: Sběratel černobílých dívek - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | ***1/2 | před 107 dny

Zaujímavá variácia na tému čo by bolo keby vojnu vyhrali Nemci. Malý obchodníček s nelegálnou pornografiou sa zapletie do pokusu o atentát na Heydricha, toho času pôsobiaceho na severoamerickom kontinente. DV si stabilne drží kvalitu námetu aj literárneho spracovania. Pekný záver, tak akurát.

Oproti předchozí povídce v magazínu tento typ naopak můžu kdykoliv. A je-li napsán tak perfektně, jako se to podařilo Chetu Williamsonovi, pak mi nic nebrání udělit nejvyšší hodnocení. Miniatura s dokonalými dialogy, perfektním vykreslením postav a pomalým tušením věcí příštích, které budou měkké a sladké.

Ztroskotaný astronaut na asteroidu z myslící skály, který je jeho protivníkem. Navíc v rámci galaktické války je nutné před myslící skálou utajit podrobnosti konečného úderu. Nebo se to vše odehrává pouze v jeho mysli? Tento typ povídek nemám rád. Buď jsou hrozně chytré nebo úplně blbé, ale tak či tak já se v nich ztrácím a kromě pocitu frustrace mi nemají co dát.

tohle byla docela haluz. podprůměrný (americký) týpek jako hlavní postava setkání s mimozemšťany. ze začátku to vypadá jen jako kronika nadšeného ignoranta, který nic neumí, ale strašně by chtěl být u toho a pomáhat. popis totální plytkosti a neschopnosti uchopit vlastní života má docela překvapivou pointu, která jen zesiluje bezvýchodnost života hlavního hrdiny. jistě, po přečtení jsem si říkal: wtf? ale nakonec, když jsem si to přechroupal, docela to smysl dává. rozhodně to ale není ani příjemné, ani poučné, ani zábavné čtení, je to taková rozpitvanější verze jazova se stim smiř.

nevyužitý námět. pomineme-li (meta)fyzikální blábolení, autor nadnesl docela zajímavý pohled na cestování v čase, ale výtěžek je nula nula nic. autor se pouze snaží čtenáře dojmout skrze docela špatný vztah syna a otce, ale jinak nepřináší mnoho. je tu spousta zajímavých náznaků, ale všechno nedotažené a polovičaté.

docela zvláštní povídka o cestování časem. bez znalosti americké historie je to nelehké čtení a s ní takové očistné, pro amíky, je to reflexe tíživé části amerických dějin (která jim v hlavách straší dodnes), reflexe originální, i když trošku přitažená za vlasy. pro českého čtenáře tam je humanistický náboj, ale bez té přímé dějinné zkušenosti je to méně naléhavé.

kdyby autor netrpěl potřebou věci vysvětlovat a nedopustil se jedné ale totální fyzikální kikotiny, mohl to být pěkný mysteriózní příběh o chlapci a jeho nesmrtelné touze. takhle byla atmosféra pokažená a fungovalo to podstatně hůř. ps. překladatel této povídky volil jistější cestu z neznalosti – čemu nerozuměl, to postě nepřeložil.

aldiss se nechal nadchnout staroegyptským náboženstvím a chtěl se o své nadšení podělit s p.t. čteným čtenářstvem. tak napsal druhořadý příběh z americké rodinky, okořenil ho osiridem a isidou a přidal mravokárný závěr. ou jé. ps. skloňování egyptsko-řeckých jmen je bič.

autor měl „vědecký“ nápad a kolem něho uklohnil tuctovou zápletku s předvídatelnou pointou. napsané je to čitelně, ale požitek nic moc. ps. zlatá devadesátá a laser s jeho nounejm překladateli, kteří nejmají nejmenší tuchu, co překládají; zde molekulární biologie.

povídka: O smrti Danielově - Whitlock, Dean
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/04
Lucc | **** | před 110 dny

Po přečtení medailonku jsem se hodně obával – AIDS, čekání na smrt, kdo ví zda ne i bukvózní podtext, ale kupodivu to Whitlock ukočíroval a časová smyčka byla využita pro hlobozpyt lidské duše. Dost nepříjemně realistický.

povídka: Vykoupení pod modrobílým sluncem - Rivera, Mercurio D.
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | *** | před 110 dny

Poviedka nie je síce z autorovho sveta Wergenov, ktorí sú ovplyvnení feromónmi a pachmi, zato Medúzani tu páchnu viac než dosť, pričom sa na dôvažok natierajú aj nejakým magľajzom. Rivera tu popisuje pokus o vzájomné zblíženie v minulosti dvoch navzájom nekompatibilných znepriatelených rás. Píše o vine, odpustení, výčitkách ale aj o pretrvávajúcej nenávisti počas spoločného budovania základne na planéte s exotickou prírodou. Na obzore sa pritom črtá nový a veľmi nebezpečný nepriateľ, ktorý je s ľuďmi a medúzanmi ešte nekompatibilnejší a smrtonosnejší.

Kvalitou a obsahovo priemerná poviedka, ktorá bude mať pravdepodobne pokračovanie. Problémy sú tu totiž len načrnuté…

Trochu obohraná platňa, ale zato zručne napísaná.

povídka: Neistota budúcnosti - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 111 dny

Jedna z tých lepších vecí. Autor tu voľne nadväzuje na poviedku, v ktorej Zem ovládla Umelá Inteligencia. Maník sa dá zamraziť kvôli rakovine na dobu, pokiaľ sa na ňu nenájde liek. A keď sa zobudí zistí, že čas je v jeho prípade riadne relatívny pojem a že má poriadny problém, väčší ako tá rakovina…

povídka: Zavri oči a rýchlo snívaj - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | ** | před 111 dny

Mladý vedec, kráska a experimenty so snami resp. o zrýchlenom vnímaní počas snenia. Mladý je suchár a čo myslíš? Má alebo nemá šancu u tej krásky? Ak si už čítal viac textov od tohoto autora, asi ti je vopred už všetko jasné…

povídka: Fragmenty Polysféry - Stiffel, Anton
vyšla v: Fantázia 34; Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 111 dny

Dvaja parťáci, akčná čiernovláska so zelenými očami, Virtuálna Realita, hlavolamy a nejaká tá akcia. Dobré ak máš nenej ako pätnásť rokov…

povídka: Vrchníci - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | ***1/2 | před 112 dny

Mesto NY sa po nevydarenom experimente premiestnilo do nejakého nečasu, kde vládne večná hmla. Kto príde s ňou do styku, roztrhá ho na kusy. Ľudia sú odsúdení prežiť len v zopár rozpadajúcich sa mrakodrapoch, kde hmla nemôže.

Ako sme zvyknutý u tohto autora, poviedka je napísaná kvalitne so zaujímavou zápletkou i pointou. Najviac mi vadilo vysvetlenie podstaty hmly, to som moc nepobral.

dobrodružná hard sci-fi, řekněme střední třídy. autor se velmi snaží o silnou technologicko-vědeckou podivnost emzáků, máme tu složité vzorce a spoustu fyzikálních pouček. doprovodný dobrodružný prvek je také zamýšlen jako novátorský a osvěžující. nicméně výsledek je nemastný neslaný, nezabírá ani jedno, ani druhé. ta dobrodružná část mi přišla právě z fyzikálního hlediska těžce přitažená za vlasy a nic moc jiného tam nebylo.

povídka: Dýchání stejné všichni mají - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | **** | před 114 dny

O tejto poviedke by sa dalo polemizovať, čo ňou autor vlastne chcel povedať, prípadne v čom je symbolika záverečných riadkov. Umenie vedia robiť len ľudia a nie sú tým úplne zbytoční? Hlavná zápletka je ale jasná a pre mňa veľmi atraktívna – UI prevzali moc nad našou planétou a keďže všetko vedia lepšie, vrátane manažmentu nad dianím v spoločnosti a prírode, ľuďom neostáva veľa priestoru na seberealizáciu. Niektorým to vyhovuje, niektorým už menej. Hlavný hrdina prichádza o milujúcu ženu, ktorá od neho odchádza kvôli názorovým nezhodám na konanie UI, ktorého vrcholom je, v ich prípade, nemožnosť mať deti. Autor má v poviedke veľmi podarené pasáže týkajúce sa umeleckého pohľadu na svet. Scéna opisujúca krásu Lisy bola veľmi pekná. Opis prevzatia moci UI od ľudstva bol veľmi umne zakomponovaný do pozadia príbehu. Celkovo toto bola veľmi fajn poviedka. I keď ma neposadila na zadok, ostalo po nej veľa tém na premýšľanie.

povídka: Tam, kde sa leto nikdy nekončí - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 115 dny

Znovu sa ocitáš na Letnej planéte, kde bráne čosi hrozí. Na tie ľúbostné eskapády hlavných hrdinov som si už akosi zvykol. Dobre, autor niečím text ťahať musí. Je to naivné a beriem to ako daň za to, na akú vekovú skupinu text cieli a kedy ju autor písal. Toto už ani nehodnotím. Teda v prvej polovici poviedky sa nič moc nedeje.

Druhá polovica poviedky je však už z iného súdka. Akcií, krkolomností, nelogických prvkov a bohov zo stroja je tu neúrekom a pribúdajú geometrickým radom. Aj na pulp je to teda sila. Hodnotenie dvíham za zjavenie robota z jednej z predchádzajúcich poviedok. Áno, je to Chur-8, ktorý aj napriek svojej zastaralosti zvláda úplne všetko a zaslúžil by si samostatnú poviedku. Zaradil by som ho ako TOP do najnelogickejších postáv z oblasti scifi.

Ak ti pripadá, že autorov text sprdávam, nie je to tak. V rámci fiktívneho subžánru Absurdity-Pulp Scifi patrí na samotný vrchol…

povídka: Nepotrebné nutnosti - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | ** | před 115 dny

Nesmelé a ťažkopádne pokusy hlavného hrdinu k šéfvýskumníčke počas jednej vesmírnej expedície. Ďalšia poviedka o citoch a pocitoch uhrovitého (možno) mladíka vo vesmírnych kulisách. Neviem, toto asi nebudú žrať ani s akné obsypaní a testosterónom nabití borci…

povídka: Volanie orbity - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | ** | před 115 dny

Ďalší z úletov, ktorý bol od samotného začiatku pritiahnutý za všetky vlasy. Pozitívom poviedky je, že sa snaží nadviazať na jednu z predchádzajúcich. Posledný mladík na Zemi, posledná deva na orbite a jeden kábel vysiaci z orbity dolu. Ak si myslíš, že tieto tri atribúty zohrajú story, myslíš samozrejme správne. Trochu silné kafé aj na pulp, ale ako krátenie si dlhej chvíle kdesi v škole pod lavicou, môže byť…

povídka: Traja muži, UI a loď - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 115 dny

Láska je síce pekná vec ale ak je jej veľa začína to byť klišé. V texte sú síce scifi kulisy a traja borci ale ich myslenie a produkcia hormónov sú na úrovni školopovinných astronautov. Logika okolo teleportácie mohla mať niečo do seba, autor však tento námet úplne znehodnotil v citoch sa utápajúceho Valda. Ostatné nápady v poviedke boli zahodené tiež, prečo? Dobré pre čitateľov vo veku 9 – 15 rokov. Hodnotím s prižmúrením oboch očí…

nostalgická povídka nadšeného fyzika (nebo nadšeného fandy fyziky a zvláště paula diraca). představuje nejen zajímavý pohled na diracovy teorie, ale i také velmi neortodoxní pohled na cesty časem. to vše doplněno poněkud ufňukaným příběhem točícím se kolem doby dětí květin. samotná pointa už je lepší, ale krom budhistického nadhledu, tomu pořád něco chybí.

chápu, že wollheima tahle povídka zaujala, ale chtěla by trošku přepsat, protože autor skáče často z mosta do prosta a čtenář se jen dohaduje. nicméně tam, kde se nenechává unést svými morálními úvahami, jde o zábavnou verzi mezicivilizačního kontaktu.

docela zajímavý pohled na jedno oblíbené skyfi klišé (ani nemůžu říct jaké, abych to nepokazil). mohlo by to být napsané líp, je to trošku klopotné a vyžaduje to příliš velký zájem čtenářův o poklesl kulturu a s ní spojené artefakty. ale pořád dobrý. jo, a překladatel si plete verš se slokou a mám obavy že i leccos jiného (co to, pro bohy, je za kultovní brakový fantastický film střečci útočí? původně jsem myslel gremliny, ale ti neutočí.).

tahl povídka mi uvízla v hlavě už z doby prvního čtení a i dnes si myslím, že se pohlovi povedla. je psána lehkým perem, ale docele dobře a hlavně nenápadně vede čtenáře k pointě – je tak trochu vejce ve vejci. jistě, autor často považuje čtenáře za tupějšího, než je, přehání to s tou lehkostí až na hranice literárního kýče, ale tak nějak si nemůžu pomoci – mě se to strašně líbí. dal bych 5+1 z nadšení, ale v reálu tak 4, v nejhorším 3.

povídka: Blboun - Pavel, Vinický
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | **1/2 | před 116 dny

Spoločenstvo mimozemských civilizácií má v blízkosti Zeme vybudovanú pozorovaciu stanicu, na ktorej slúži dlhé stáročia emzák Neuropad. S príchodom snaživého blbca nastávajú ťažkosti, ktoré môžu pozemšťanov stáť krk. Téma ako z praveku, ale celkom dobre spracované. Koniec ma prekvapil, nečakal som taký prepoj na isté slávne dielo.

povídka: Zabijáci - Skillingstead, Jack
Courtier, Paul
vyšla v: XB-1 2018/01
Polinius | *** | před 116 dny

Zase nějaká alegorie, ve které bych našel spojitost s naším světem. Nechci se blamovat jako u povídky s „drsnou matkou“ ve starší XB-1 a zůstanu jen u hodnocení.

povídka: Bod tání - Gilar, Martin
vyšla v: XB-1 2018/01
Polinius | *** | před 116 dny

Tuhle povídku jsem dostal za trest. :-) Často si stěžují, že povídky v zahraniční sekci jsou jen poetický napsané exkurze do jiných světů, kde má čtenář žasnout nad tím co vidí a ne nad tím, co se děje. Tato povídka je převyprávění naučně populárního článku s přídavkem sovětské nostalgie. Fantastický až „duchařských“ prvek je samozřejmě přítomen ale ten kdo bude u této povídky hýkat blahem bude fyzikálně zdatný čtenář. Řemeslo výborné, ale pro mne to zabíjí až moc terminologie a fundovanosti textu, který by měl být více kratochvilným čtením.

povídka: První na Titanii - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2018/01
Polinius | ***1/2 | před 116 dny

Chtěl jsem být přísný a tentokrát autora zpražit, ale musím uznat, že si povídka dokázala nechat jeden trumf v rukávu. Trumfem je pointa, která není jasná už prvního řádku.

taková snová magořina o věčném rozporu drsné absolutní svobody a slastného otroctví bezpečí a jistot. stylisticky je to docela vychytané, vnitřní logika trošku skřípe, ale jde spíše o alegorii než realizmus, takže to úplně nevadí. nicméně základní námět madony stroje je zoufale nevyužitý na to, že má hrát zásadní roli. škoda, škoda.

z dnešního pohledu klasické zpracování klasického tématu – cizosti. je vidět podle intimity zpracování, že to napsala ženská; osobně to u těchto témat považuji za pozitivum, aspoň jsem ušetřen různých klišek na téma „co je lidský, to je hezký“. na druhou stranu není to příliš nápadité a možná až i mdlé. nicméně něco na tom je.

povídka: Krajina za horizontom nekonečna - Stiffel, Anton
vyšla v: Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 119 dny

Túto pomerne dlhú poviedku by som rozdelil na dve kvalitatívne a obsahovo rôznorodé časti. V prvej časti životom sklamaný inštruktor Ryon Farkus pomocou VR cvičí mladých adeptov na boj so sateliťanmi, pričom sa zahľadí do mladej nádejnej pilotky Ziny, ktorá nie je tým čím sa zdá byť. Tak potiaľto by to mohla byť scifi pre mladšie ročníky.

Oči som vyvalil na dianie v druhej časti. Ako by tu autor zlepil dva samostatné texty. Toto bol už čistokrvný Pulp ako z čias jeho zlatej éry, teda 20. – 30. rokov minulého storočia. Stupídne, primitívne, akčné, miestami úsmevné až veľmi veselé, v rámci svojej kategórie preto dobré. Robot CHUR-8 nemal chybu, skrátka klasika :)

povídka: Cesta do hlubin UI mysli - Stiffel, Anton
vyšla v: Capricorn 70; Zabudnutý vesmír
yerry | *** | před 119 dny

Na pozadí prebiehajúcej vojny ľudí s mimozemšťanmi prebehne sebauvedomovací preces u Umelej Inteligencie, ktorá si kladie otázku, do akej miery potrebuje človeka. Klasická téma s klasickou pointou, nie až tak prekvapujúcou. Ako pulp docela fajn, ako scifi trochu slabšie, ale stále dobré…

Poviedka o časových skokoch. Minulosť sa neoplatí meniť, inak môžeš dopadnúť ako postava tohoto príbehu. Štandardný autorov text, ktorý dnes už asi veľmi neprekvapí…

Opäť je tu Virtuálna Realita, simulácie a simulácia simulácie v simuláciách teda HLS, čo je skratka pre hĺbkovú simuláciu a je to vlastne cudzí neznámy vírus, ktorý spôsobuje, že vedomie, ktoré sa tam dostane, už nemôže von. Docela vtipný text s pointou aká má byť…

1234567891011poslední (274)10933 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu