RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (277)11055 příspěvků celkem

rusky rozvláčná, jazykově opulentní, ale děsivě ukecaná povídka. hlavním motivem snad kromě lyrických líčení jsou z dnešního pohledu blábolivé úvahy o zalednění a dobách ledových. vypadá to jako nějaká snaha o populárně naučné sdělení, ale popravdě to spíš vyznívá jako klasická „vysvětlovací“ sci-fi, kdy autor dostane nějaký „zásadní“ nápad a hledá formu, jak ho sdělit a tak ho šoupne do naprosto nesouvisejícího příběhu. povídka dle doslovu byla napsána ve třicátých letech a je to velmi poznat.

podivná psychedelická povídka, u které úplně netuším, o co autorovi šlo. závěr je úplně triviální a i po druhém přečtení jsem marně hledal spojnici se zbytkem příběhu.

Bál jsem se, že to zase bude něco o loveckých výpravách na dinosaury. Ale je to lehce satirická anglosasko vysokoškolkohumorná (čili pro mnohé vtip postrádající) ptákovina, trochu jako Stephensonovo Velké U.

Rozporuplná povídka. Na jednu stranu s přehledem napsaná včetně vhledu do toho, jak asi fungují věci v mezinárodním výzkumu a jeho aplikaci. Obsahuje Poselství, které je podané decentně s pouze lehkým patosem, který se naštěstí vyplaví hned zkraje a dál je klid. Také obsahuje pěknou vsuvku o sociálně-ekonomické bublině. Ale celou ji imho shazuje nevěrohodný mechanismus apokalypsy. Více ve spoileru v diskuzi. Gaarq tomu rozumí a dal plné hodnocení, tak je možné, že se pletu já a budu muset koment a hodnocení opravit.

povídka: Ifurin a Tlouštík - Kilworth, Garry
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/04
Lucc | **1/2 | před 146 dny

Asi mělo jít o povídku s překvapivým koncem, ale zazdil to buď autor nebo překladatel. Nebo já, protože jsem to nepochopil. Nálada je docela povedená, lehce hororová, bezvýchodná, podivná. Také myšlenka rozdílných druhů pekla je použita dobře. Ale závěrečný aha efekt se nekonal, a to jsem si konec četl několikrát. Prostě tuším co a jak, ale nesedí mi několik slov a hlavně jsem se vůbec nedozvěděl proč. Od spoluautora Trnatce jsem čekal víc.

povídka: Tiché je volání hvězd - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2017/08
quinnet | **** | před 146 dny

Milé prekvapenie. Space opera ako sa patrí, navyše tam nevystupuje ani žiaden pozemšťan! Otázkou je či čitateľ pristúpi na autorovu hru. Ak áno, dostane zábavnú poviedku s temným podtónom. Niežeby sa s tou vážnejšou líniou nedalo viac pohrať, ale nebolo to najhoršie. Zápletka je originálna: hlavný hrdina je jedným z posledných exemplárov kedysi mocnej rasy ovládajúcej celú galaxiu. Uviazol však na jednej primitívnej planéte. Ale je trpezlivý – nič nemôže zlomiť jeho odhodlanie k naplneniu je hlavnej úlohy. Čo je jej obsahom sa dozvieme postupne s rýchlo ubiehajúcimi stranami poviedky. Jediným mínusom je koniec, kde som absolútne nepochopil tú vec s DNA. Nedávalo to vôbec zmysel.

kraťas o nových zážitcích a emocích v místech, která jsou nepodobná čemukoliv, co člověk zná. napsané je to slušně, ale chybí tomu lepší gradace, protože pointa je dnešnímu čtenáři nepřekvapivá.

ač to vlastně fantastika de facto není, autor jen využívá situování do čtvrtého tisíciletí jako nástroj extrapolace základní myšlenky, je to docela zajímavá úvaha na téma kulturní dědictví, jeho zpřítomnění, plagiování (nebo sdílení?) a vůbec dnes obzvláště aktuální téma informačního overkilu (a to, podotýkám, napsal v roce 1972!). četlo se to dobře, ačkoliv je to napsané staromódně rozvláčně v mono- a dialozích.

povídka: Podruhé to bývá lepší - Němec, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | * | před 149 dny

Trestanci sa zmocnia vesmírnej lode, hlavný borec je nejaký čudný, taký ako aj dej poviedky. Niečo mi asi muselo uniknúť, keďže pointu a tie počty v úplnom závere som asi úplne nepochopil…

povídka: Země brouků - Rečková, Jana
vyšla v: Protože se stmívá; XB-1 2016/06
yerry | *** | před 149 dny

Trochu nejasné a zamotané ale … malo to atmosféru a určitý drajv tomu tiež nechýbal. Som na pochybách, či tí preživší ľudia, ktorí nadobudli trochu nepochopiteľné schpnosti, niečo získali… lebo toto už nie je ich planéta… tú získali ohniví „brouci“…

povídka: Příběh vozataje - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | *** | před 149 dny

Dobre napísaná fantasy v štýle antických bájí. Nechýbajú tu okrídlené kone ani náznaky určitých nadprirodzených javov. Pôvodne som chcel poviedku preskočiť, ale po pár vetách som sa napodiv začítal a ani som sa nenazdal, zbodol som ju celú…

povídka: Šťastná trefa - Robinson, Kim Stanley
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | ***** | před 149 dny

Výborne napísaná poviedka na dosť obohratú tému: zhodenie bômb na Hirošimu a Nagasaki. Robinson tu odstránením jednej figúrky a držaním spínača na odistenie bomby jej náhradníkom o pár sekúnd dlhšie vytvoril alternatívnu históriu s následným trochu pozmeneným behom udalostí. Autor sa neserie a neberie si servítku…

povídka: Enyo-Enyo - Hurley, Kameron
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | *** | před 149 dny

Poviedka s nábehom na spaceoperu a s dosť veľkým priestorom na tvoju fantáziu a interpretáciu. Je tu satelit čiastočne mimozemského pôvodu a jeho pilotka. Ak som to správne pochopil, pilotka prechádza tranformačným procesom. Keďže podľa všetkého ten satelit je živý, potrebuje ľudí ako palivo alebo nejakú zložku pohonu. Text sa mi zdal trochu neprehľadný, ale to bol asi aj autorkin zámer. S popisom technológie a sveta ťa príliš neobťažuje.

povídka: Šedý automobil - Grin, Alexander
vyšla v: Modré kaskády; Stroj času
Gaarq | ** | před 149 dny

ve své době a místě vzniku to mohla být nová, zajímavá a aktuální povídka. mluvíme o leninově sovětském rusku. je silně pod vlivem soudobé novátorské a moderní prózy (francouzské) a pod vlivem tehdejší dohasínající vlny technofóbie. z dnešního pohledu by text mohl být zajímavý, kdyby nebyl tak zbytečně natahovaný. tehdejší stylistická manýristická póza je už docela vyčpělá, a ani hlavní námět už dnes nikoho nedojme. na autorovi je vidět řemeslná erudice a snaha být otevřený a nonšalantní, nicméně účinek je minimální, snad krom toho, že to může nudit.

povídka: Dnes pršet nebude - Lavrov, Jegor
vyšla v: Stroj času
Gaarq | *** | před 151 dny

ze začátku jsem byl napjatý, protože to vypadalo na velmi nezvyklou dystopii, ale vyklubala se z toho taková lepší dobrodružka, kde ty ujeté politicko-společenské aspekty byly zatlačeny dozadu na úkor hlavní linky. z té se vyvrbil příliš obyčejný příběh, byť s logickým závěrem. nějak mi při čtení tanulo na mysli, že tady mohl josef pecinovský hledat inspirace pro své rané povídky (házím ti laso, kamaráde a spol.)

Krapet zastaralá povídka o pomstě až za hrob, ovšem má své kouzlo a rozhodně stojí za přečtení.

povídka: Dvanáct a taguj - Bossert, Gregory Norman
vyšla v: XB-1 2016/06
yerry | *** | před 152 dny

Partička zamestnaná na jednom mesiaci si rozpráva príbehy. Ostatní hádajú, či sa zakladajú na pravde. Je to hra, počas ktorej výjdu najavo niektoré neobjasnené, škaredé veci a je zle… Dobré pre toho, kto má rád sitkomy s hutnejšou atmosférou na konci…

povídka: První na Titanii - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | *** | před 152 dny

Začiatok čitateľa ukolíše nie veľmi podnetným opisom prieskumu vonkajšej časti našej slnečnej sústavy, aby mu následne zarazil pointu rovno medzi oči. Nahlas som sa zasmial, veľmi chutná jednohubka.

povídka: Podzemí - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | brak | před 152 dny

Je to nejaké podobenstvo, alebo len náhodný zhluk obrazov? Dajte vedieť, nech prípadne môžem prehodnotiť môj verdikt.

povídka: Volání neznáma - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | *** | před 152 dny

Táto poviedka má dve zreteľne odlišné časti – spočiatku sa s hrdinami motáme mimozemskou stanicou v akože akčnej pasáži, kde hľadajú neznámy jav/artefakt (túto časť by som skrátil na polovicu), aby sme sa potom zamysleli nad dôsledkami použitia pokročilých objavov/technológií na osud ľudstva. V druhej časti si je autor istejší, text má lepší spád a pointa má aj pomerne vkusnú humornú zložku.

překvapivě čtivá povídka nejen o chlapeckých snech. pro někoho to sice může být přespříliš atmosferické a samoúčelné líčení, ale mě to sedlo. krom hlavního námětu tu máme docela citlivě podané morální aspekty umělé inteligence (rok 1980!) a trochu krotkého metafyzického filozofování.

povídka: Všechny důvody pro strach ze tmy - Sokol, Martin
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | ***** | před 154 dny

Poviedka mi pripomenula jednu časť zo seriálu Doctor Who. Ako prvotina vynikajúce, veľmi sa mi to páčilo. Mimozemšťania skúmajú ľudský spánok. Zaujíma ich, lebo oni nikdy nespia. Hlavný hrdina ich nevidí. Komunikujú s ním pomocou počítačového rozhrania spoza sklenenej dymovej clony. Nedostatok spánku u hlavného hrdinu spôsobuje vidiny. Nevie už, čo je výplod jeho mozgu a čo realita. Veľmi dobrá atmosféra…

povídka: Řím v plamenech - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | * | před 154 dny

Nekonečný príbeh o časovom agentovi Trentonovi. Opäť Rím, opäť nuda…

Tak na toto veľmi nie som. Príbeh má síce zaujímavú štruktúru: popis trinástich rastlín z vesmíru, prekladaný príbehom jednej šľachtičnej, veľkom diamante a autokratickom režime na Venuši. Počas bežného prečítania mi to veľa nedalo, možno ak to prečítam neskôr ešte raz. Mám pocit, že mi tam niečo uniklo…

povídka: Trhlina - Miller, Sam J.
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | *** | před 154 dny

Psychologicko sociálna sonda z postkatastro­fického sveta. Scifi kulisy s potápajúcimi sa pevninami, všeobecná chudoba a nedostatok – to bolo docela dobré. Malosť a predsudky hlavného hrdinu však už je dosť obohraná pesnička. Ukážkový vzorec chudobného človeka, ako ho vnímajú jednotlivci z tej bohatšej menšiny… Dobré s výhradami…

povídka: Bezpečný úkryt - Parker, K. J.
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | **** | před 154 dny

Fantasy o čarodejovi, ktorý hľadá vhodných učeníkov pre armádu svojej strany má tentoraz trochu pech. Akosi sa mu nedarí. V poviedke sú docela zaujímavo vykreslené magické veže. Interakcia so svojim katom nemá chybu. Písané s miernym humorom a nadhľadom. Tentoraz to ušlo…

povídka: Ohnivá róba - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | *** | před 154 dny

Fantasy poviedka s kriminálnou zápletkou je súčasťou širšieho cyklu o mongolskom čarodejovi a európskych mocnostiach. V tejto sa vznieti róba na kráľovnej. Vyšetriť to majú kapitán Ritter so svojim vlkom a sir Toby. Priemerný text, podpriemerná až priemerná pútavosť.

netradiční alternativní historie, která v sobě pojí hned několik dalších námětů – fanovství, podnikavost, sociální aspekty a něco, čemu se za mých mladých let říkalo osvobozenecké hnutí. jistě, je to nemálo barvotiskové, ale v zásadě celkem trefné, napsané docela milým způsobem, který není kýčovitý. reflexe naší vlastní historie skrze tu alternativní je tu skloubená s fantastikou (dílko obsahuje alespoň dvě povídky v povídce). chápu, že ne každému to sedne, ale já jsem mile překvapen.

první kontakt dost jinak. mírně naivistická a snad i dětinská povídka o víře v dobro. ze začátku to vypadalo dost zajímavě a hlavně nezvykle, základní nápad je velmi originální, jenže se nezadržitelně transformuje v kýč, který mě nedojal, ba naopak, spíš naštval svou prvoplánovostí a povrchností.

tohle je ovšem boží a pointa mě knokautovala. ballard je pan spisovatel a ve zdánlivě tuctovém vojenském dramatu dokáže vyčarovat hluboký přesah, ze kterého, jak jsme u něj zvyklí, běhá po zádech pravý ojmjakonský mráz.

docela manýristická povídka hrající si na cynickou výpověď válečného novináře. kromě podivných politických klišé konce osmdesátých je tam jen spousta ukňouraného siláctví, zbytečného násilí a jeden hodně pitomý fantastický námět, který měl ospravedlnit celý ten špunprnágl. i přes ukázku slušného spisovatelského řemesla, je to prázdné a tupé.

povídka: Bod tání - Gilar, Martin
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | **** | před 156 dny

Najvedeckejšia poviedka tohto čísla o pokračujúcich vesmírnych pretekoch medzi USA a ZSSR s fabuláciou postavenou na extrapolácii kvantových javov do makrosveta. Na (nielen) domáce pomery až neuveriteľne presvedčivou. Niektoré prvky mi úplne nesedeli (roztavené družice pri Merkúre?), ale klobúk dole za priehrštie výborných nápadov. Trochu ma ešte zarazilo, že sovietsky kozmonaut vyjadruje náklady projektu v dolároch ;) ale inak maximálna spokojnosť.

povídka: Beze světa - Das, Indrapramit
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | **** | před 156 dny

Najatmosferickejšia poviedka tohto čísla, vystavaná okolo psychológie „podradných“ ľudí, žijúcich v biede púštnej planéty v tieni rušného prístavu hviezdoletov a ich snahy o lepší život. Veľmi aktuálna paralela na súčasné dianie vo svete.

povídka: Anastázie, loď duchů - Larson, Rich
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ***1/2 | před 156 dny

Ghost in the shell skrížený s Horizontom udalostí. Vesmírny survival horor s prvkami splatteru, ktorý čitateľa pohltí a nepustí až do konca.

povídka: Na lodi - Cypess, Leah
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ***1/2 | před 156 dny

Najprekvapivejšia pointa v tomto čísle. Toto ma bavilo. Oceňujem hlavne nápad s virtuálnym svetom pre posádku v kryospánku s bezpečnostnou poistkou jeho tvorkyne.

povídka: Zabijáci - Skillingstead, Jack
Courtier, Paul
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ** | před 156 dny

Nevýrazná poviedka o prelínaní skutočného a virtuálneho sveta. Príde mi, že tento, alebo podobný nápad tu už veľakrát bol a určite v lepšom spracovaní. Ako malá chuťovka, po ktorej si poviete: „Neotrávil som sa, ale na tejto párty sa jej už budem vyhýbať.“

povídka: Nabídka skončena - Hufford, Liz
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/04
Lucc | ***1/2 | před 157 dny

Podivný krámek nabízející podivné věci. V tomto případě spíše transakce obchodního rázu. Klasika, ale opět trochu jiná a příjemně mrazivá. O to více, že ji psala žena. Pánové, mějte se na pozoru!

povídka: Kouzla vlakomága - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ** | před 158 dny

Tradične uletená autorova shortstory. Témou sú tentoraz vlaky na rôzny spôsob…

povídka: Ženich zpod kopce - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ** | před 158 dny

Ako je u tohoto autora už zvykom, máš tu epický boj mužov s mužmi. Víťazstvo je trochu rozpačité a nemŕtvak sa dožaduje splnenia sľubu. Priamočiara kratučká fantasy bez zádrhelov…

povídka: Cesta na jih - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | *** | před 158 dny

Eštébáci s magickými schopnosťami majú v nových podmienkach problém. Žnú to, čo zasiali. Cynicky štandardný autorov text…

1345678910111213poslední (277)11055 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu