RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (18)709 příspěvků celkem
série: Úsvit noci
nery | ***** | před 2708 dny

Špičkové čtení, hlavně první polovina serie, potom už se všechny dějové linie až nepřirozeně sbíhají a úplný závěr je takový nijaký, bez šťávy… Já mám rád hodně nafouknuté a složité scifi ságy, tahle série mne obohatila o mnoho myšlenek a nápadů. Nemám rád duchovno a přestože je to vlastně hlavní idea, prakticky mi to nevadilo.

série: Lord Morituri
elanius | ****1/2 | před 2717 dny

Zaujímavý a pútavý príbeh, pestrý výber prostredí a postáv rôznej rasy, vyznania, spoločenského postavenia. Vytkol by som azda len nevyužitý potenciál nepriateľských civilizácií a večne sa opakujúca poznámka o tom, že jedna a jedna sa nerovná dva.

série: Harry Potter
tartan | **** | před 2723 dny

Bezpochyby literárno-filmový (a teda kultúrny) fenomén, komerčne megaúspešný, prelomu tisícročí. S odstupom času po prečítaní kníh (či pozretí filmov) zostáva pocit celkom príjemného, ale zase nijako extrajedinečného dobrodružstva (na to sú tie príbehy príliš šablónovité a predvídateľné). Je však fakt, že tí čo s Harrym dospievali, to budú brať vždy tak nejako osobnejšie.

série: Úžasná Zeměplocha
tartan | **** | před 2725 dny

Svojím spôsobom fenomenálna séria, čo sa však určite nedá povedať o všetkých jej dieloch zvlášť. Ja osobne mám najradšej (a za najlepšiu aj považujem) sériu románov o Mestskej hliadke, naopak najmenej ma vždy bavila „mrakoplašská“ sé­ria.

série: První zákon
Madam Brbla | ****1/2 | před 2726 dny

Kvalitativně vzácně vyrovnaná série, která staví především na lidsky komplikovaných charakterech hrdinů. Nenajdeme postavu, o jaké by se dalo říct, že je jednoznačně kladná nebo záporná. Padouši nejednají bez příčiny, lze pro ně postupně získat pochopení. A ti relativně dobří mají na svědomí více či méně ošklivé vruby, často přímo fatální selhání. Tento fakt nijak nebrání držet postavám palce, naopak, dělá je to mnohem živější, uvěřitelnější ve své nedokonalosti a morálních poklescích.

Úvod „Sama čepel“ může někoho zklamat absencí výraznější dějové linie, prakticky jde o velmi důkladné seznámení s účinkujícími a kulisami. Druhý díl „Až budou viset“ je vata, ovšem nesmírně zábavná. Závěr trilogie „Poslední argument králů“ se pyšní několika zásadními zvraty, ale v podstatě nejde o velká překvapení – čtenář už moc dobře ví, že co se může podělat, to se podělá. Postavy se v průběhu věčného plahočení močůvkou zvedají jedině proto, aby dostaly další kopanec do moudí a padly skučící zpátky do kupy hnoje. Tohle zkrátka není četba pro jemné povahy, neobdařené cynismem a smyslem pro černý humor, co mají rády sluníčkové happyendy a růžovoučkou, slaďoučkou cukrovou vatu. Jestli si však rádi kousnete do něčeho hořkého, kyselého a pikantně ostrého, pak není proč váhat – Abercrombie by se vám měl trefit do vašeho lehce morbidního vkusu.

Zprůměrovat svá hodnocení jednotlivých knih, bylo by to na 8*, ale vzhledem k avizované vyrovnanosti (imho spíše vzrůstající než klesající kvalitě), povedeným obálkám, dobrému překladu a vcelku pečlivé redakci (až na pár drobných renonců) se přikloním k vyšší cifře. 89%

série: Adept
tartan | ***** | před 2728 dny

Originálna zmes sci-fi a fantasy, ktorá ma svojho času uchvátila.

Zaujímavou zhodou náhod som krátky čas potom, ako som sem napísal svoj kratučký komentár, vychádzajúci iba z mojich spomienok, natrafil v antikvariáte na kompletnú a veľmi zachovalú (mám pocit, že nebola ani raz čítaná) adeptskú trilógiu. Keďže som ju dovtedy fyzicky nevlastnil, pri priaznivej celkovej cene som neváhal ani chvíľku a kúpil som si ju. Pretože je to relatívne dávno, čo som ju čítal, tak som sa hneď aj pustil do jej čítania a musím stopercentne potvrdiť svoj pôvodný komentár, že ide o uchvacujúcu, hoci trochu šialenú zmes sci-fi a fantasy. K tomu si treba prirátať ľahko ironický, ale aj inteligentný humor, netradičné (a roztomilé, hoci niekomu môžu prísť možno úchylné) sexuálne a romantické dilemy hlavného hrdinu, vynikajúco načrtnutý a mimoriadne originálne poňatý svet, kde sa prekrývajú dve nekonečná – vedecké (Proton) a magické (Fáza), ktoré však pôvodne boli jedným (tak ako voľakedy Zem ;-), a v neposlednom rade veľmi pútavý samotný príbeh, ktorý letí s čitateľom ako cválajúci jednorožec (tie sú mimochodom podané tiež s veľkou dávkou originality, tak ako ostatne všetky postavy v tomto príbehu). Jediné, čo možno knihám vytknúť, je nesmierne množstvo preklepov a chýb. To však treba pripísať na vrub odfláknutej redakčnej práci vydavateľstva a možno aj faktu, že každý diel prekladal iný prekladateľ. Trochu nekonzistentne pôsobia aj obálky, keď prvý diel má obálku robenú na objednávku od domáceho autora (J.P.Krásny), ktorý však zrejme dostal len rámcové informácie pre svoju prácu, pretože všeobecným motívom síce obálka korenšponduje s knihou, inak je však úplne zavádzajúca. Obálky na ďalšie dve časti sú potom prevzaté od známeho fantasy umelca Borisa Valleja, ktoré vyzerajú viac ako parádne a minimálne v prípade druhého dielu aj (asi viacmenej náhodne) ladia s obsahom knihy. Hoci v originále vyšli aj ďalšie pokračovania, táto trilógia je samostatne viac ako uzavretá.

série: Planety smrti
tartan | **** | před 2729 dny

Hodnotím len pôvodnú trilógiu, od štvrtého dielu ide vraj (nečítal som, nechal som sa vystríhať :)) kvalita dole, a hoci už tieto prvé tri knihy nepredstavujú žiadnu extratriedu, sú pri svojom neveľkom rozsahu ľahko čitateľné, zábavné, s dynamickým dejom a sympatickým hlavným hrdinom (o národe Pyrranov nehovoriac). Je to taká klasika akčnej sci-fi.

série: Harry Potter
Blue.Shark | ***** | před 2729 dny

Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, o co jsem přicházel. Na mánii kolem Harryho Pottera jsem se vždycky díval skrz prsty, protože mi to prostě přišlo uhozené. Ale teď, po skoro dvanácti letech, co jsem se o sérii poprvé doslechl, ji plně chápu. Vlastně si myslím, že bych na tom byl podobně. Všechno je napsáno velmi osobně a zábavně, ale ne složitě, takže čtenář nemá nutkání knihu sklapnout a jít si vyvětrat mozek. Dokonce mě i bavilo číst příběhově nevýznamné pasáže! Člověk se od toho nedokáže odtrhnout…prostě je to skvělé. Myslím, že jsem zatím nenarazil na moc knih, které by ve mně dokázaly rozvířit takovou smršť pocitů, jako knihy z této série. Obzvlášť v posledních třech dílech to, kvůli tomu zvláštně osobnímu stylu psaní, platí minimálně trojnásob. Už nemám, co bych více napsal, snad jen že je mi docela líto, že nebylo více dílů. Dokonalost

série: Lord Morituri
tartan | ** | před 2729 dny

Keď sa Green príliš rozpíše, tak sa priveľmi opakuje a začína nudiť. Už druhá kniha ma tak otravovala, že som ju ani nedočítal a po ďalších som už preto radšej ani nesiahal.

série: Jestřáb & Rybářka
tartan | *** | před 2729 dny

Dobrá séria. Je to taká fantasy detektívka s prímesou politiky. Knižky nie sú príliš tučné a dej celkom odsýpa, takže nestihnú nudiť. Hlavní hrdinovia sú k tomu charizmatická dvojka a nemožno si ich neobľúbiť. Ďalším hlavným hrdinom je tu vlastne aj ono mesto Haven, kde sa všetky príbehy odohrávajú, ktoré trochu pripomína zeměplošský Ank-Morpork („Na světe sú najruznejší prohnilá města, města ještě horší a pak Haven.“). Samozrejme, výrazným plusom sú parádne obálky L.Roya.

série: Husitská trilogie
tartan | *** | před 2729 dny

Mám rád Sapkowského. Mám rád historické romány. Mám rád fantasy (aj keď tu jej je naozaj len „cum grano salis“). Táto Husitská trilógia mi však až tak nesadla. Je chvályhodné, že sa s tým Sapkáč tak pohral, popritom však akoby tak trochu zabudol na čitateľa (alebo naň aspoň nedbal). U mňa má táto trilógia silne zostupnú kvalitu. Prvá kniha mi prišla výborná. Druhá sa mi už čítala horšie, ale stále sa mi to viac páčilo ako nepáčilo. Záverečná kniha ma už miestami rozčuľovala a v konečnom dôsledku rozčarovala. Celkový dojem je tak stále nadpriemer, ale kvalít Zaklínača to zďaleka nedosahuje.

série: Star Wars - Trilogie Thrawn
tartan | **** | před 2729 dny

Asi to najlepšie, čo vo svete Star Wars (dejovo, aj svojou kvalitou) vzniklo.

série: Malazská Kniha padlých
tartan | ***** | před 2729 dny

Pravdepodobne najmonumentálnejšia fantasy séria, aká existuje (a to ešte neskončila). Svojím rozsahom a záberom, množstvom postáv, dejových línií, komplikovanosťou deja a najmä tým, že Erikson svojim čitateľom nič neuľahčuje a od začiatku ich vrhá rovno doprostred deja, je to asi najťažšia, ale aj najgrandióznejšia fantasy séria vôbec. Keď však zo začiatku omráčený čitateľ vytrvá a nechá sa vtiahnuť do úchvatného a smrtiaceho víru udalostí v malazskom svete, stáva sa mu odmenou veľkolepý čitateľský zážitok, na aký sa nezabúda.

série: Pán prstenů
tartan | ***** | před 2730 dny

Klasika, z ktorej spravila filmová adaptácia neohroziteľnú superklasiku fantasy. Kto vie, čo by si o tom pomyslel samotný pán profesor? Každopádne klobúk dolu pred Tolkienom. Komplexnosti a prepracovanosti jeho sveta sa žiadny iný fantasy svet nevyrovná a už len ťažko ho čokoľvek prekoná (ani Malaz nie, hoci rozsahom svojich kníh už teraz Stredozem niekoľkonásobne prekonáva). Nakoniec, Tolkien jeho vytváraniu a „cizelovaniu“ venoval celý svoj život, a to bol profesor anglického jazyka a literatúry, odborník na staré texty! Druhá vec je, nakoľko Pán prsteňov obstojí ako dobrodružný príbeh (tak ako na to položil dôraz film). Odpoveď je, že u koho ako. Poznám ľudí (a že ich je dosť), ktorých Pán prsteňov k smrti nudil a nikdy ho nedočítali, filmovú trilógiu pritom milujú. A sú naopak ľudia, ktorí na knihy nedajú dopustiť a filmy považujú za prznenie predlohy. Ja sa nachádzam nekde medzi týmito extrémami. Knihy som čítal (niekoľkokrát), po elfsky však neviem a ani sa neplánujem učiť ;) Filmy som videl tiež niekoľkokrát a považujem ich za takmer dokonalé, či už sami o sebe, alebo ako adaptácie. Jednoducho, Pán prsteňov je fantasy fenomén, ktorý ovplyvnil životy tisícov ľudí (o čom môže taký Harry Potter iba snívať) a bez ktorého by fantasy bola ako hudba bez Beatles.

série: Hlídka
vokis | ***** | před 2734 dny

Úžasná série, jedno z nejlepších lukajněnkových děl. Těším se na další díly.

série: Honor Harringtonová
Speedemon | **** | před 2735 dny

Opravdu výborná série. Autor má promyšlený každý šroubek ve svém fungujícím soukolí. Nechybí ani postupné zdokonalování techniky, takže nevisíme ve věčně stejné kaši. Honor jsem ze začátku moc rád neměl, taková chladná mužatka, která nemá šanci táhnout děj. Omyl jako vrata! Postupně se z ní nejenom stane žena, ale i perfektní postava, kde se vyplatí sledovat každou její činnost. Příběh je hodně spletitý, motá se kolem války Království Mantichora (odkud je Honor) a republikou Haven. Válku ovlivňují politické, diplomatické i válečné události. Někdy jde především o velkou bitvu, někdy se sleduje politické dohadování a výměna vládních stran. Často nahlédneme i na druhou stranu a brzy vyjde najevo, že zde nebojuje Dobro a Zlo, ale lidé a lidé. Po přečtení jedenácti dílů hodnotím 80% Postupně jsou knihy delší a rozvláčnější a autor se ne vždy dokáže poprat s popisem emocí. To jediné mi chybí, abych hodnitil více.

série: Válka s Chtorr
Martrix | ***** | před 2738 dny

Nechápu, jak mohl tuto sérii napsat jeden člověk. A nemyslím tím počet stran, i když ten je také úctyhodný. Přestože se dějová linie motá okolo jednoho chlapíka, jde o neuvěřitelně komplexně popsanou invazi mimozemské civilizace a následné bolestivé umírání lidstva. A stejně jako se mění svět, mění se i hlavní postava a kupodivu i postoj spisovatele. Gerrold se vypsal ze všech pochyb a názorů, které měl v průběhu let, kdy sérii tvořil. Obnažuje člověka až na kost a pak ho klidně nechá sežrat, nebo ještě líp, nechá ho ať se podívá jak červ žere jemu milé lidi. Válka s Chtorr, není až tak popis válečného řádění, jako spíš následků jaké tato invaze pro lidstvo má. A také o hledání způsobů, jak z toho ven a o tom co všechno může člověk ztratit, pokud chce přežít. Jestli jste viděli film Apokalypsa, tak tam jste mohli zahlédnout střípek šílenství, které se šklebí z Války s Chtorr. Tato série je mistrovské dílo. Surrealistické a špinavé. A může vás sežrat. Chtorrrr!

série: Divocí a zlí
SiriusChico | **** | před 2739 dny

Bohužel Kulhánek se v Nočním klubu překonal a vzhledem k tomu, že jsem tuto sérii četl až jako druhou (také na jeden zátah:-) ) musím to hodnotit trochu hůře. Na začátku série se příběh rozjíždí dábělským tempem, ovšem postupně se hrdina plácá od ničeho k ničemu a až na konec to splývá v jedno velké vražedné šílenství. Nevykládejte si to špatně já mám rád vraždy :-), ale chtělo by to alespoň nějaký účel....... dobře já mám rád i bezúčelné vraždy, ale třeba alespoń nějakej příběhovej rámec by to chtělo :-)… prostě a jednoduše až na tajemný konec a zběsilý začátek je série doslova vycpána tuny prázdných těl (a to nejenom proto, že je všechna krev na podlaze). No a závěr nemá taky nijak přesvědčivou pointu.

série: Noční klub
SiriusChico | ***** | před 2739 dny

Celou sérii jsem přečetl skoro na první zátah a pak jsem to týden dospával, ale stálo to za to. Ne nadarmo se říká, že je Kulhánek českou hvězdou a všechny ty řeči o jeho nástupcích jsou (ruku na srdce) přece jenom silácké řeči. Kulhánek zde dovedně mixuje realitu s fantastičnem a při scénách kdy hlavní hrdina říká jak píše román Cesta krve, který jeho nakladatal přinutil rozdělit do více dílů si člověk říká jestli přece jenom není ten Kulhánek nějaký JINÝ :-)

série: Tyrani a králové
Frozenstain | ***** | před 2748 dny

Čtivé, pesimistické, s mnoha překvapujícími zvraty, plné krutých a zlých postav, které jsou velmi dobře a detailně popsané, ačkoli stojí na druhém konci barikády. Mám rád, když v knize narazím na pasáž, po jejímž přečtení nejsem schopen číst dál a musím chvíli přemýšlet o tom, co se vlastně stalo. V této sérii jich je několik. Ačkoli jsem tuto sérii četl už před mnoha lety, dodnes ve mě zachovala smíšené pocity. Nikoli smíšené, co se týče kvality díla, ale smíšené ve smyslu jak dokáží být lidé krutí a nelítostní (i když je to jen kniha). Většina běžných antagonistů ve fantasy příbězích u mě nevyvolává emoce, jsou prostě ti špatní, měli by prohrát, většinou prohrají a konec. Zde jsem cítil odpor a nenávist ke všem hlavím postavám říše. (spoiler) Toto jsem naplno pocítil především v poslední knize, kde perlí cinický Biagio, zapšklý a zlý arcibiskub, sadistický admirál a spousta dalších psychopatů. (spoiler)

Nečekejte zaběhlé koleje, nečekejte hrdinskou fatasy, nečekejte happyend. Velmi neobvyklé dílo ze kterého mrazí.

série: Elénium
Frozenstain | ***** | před 2748 dny

U Eddingse mi trochu vadila jeho přímočarost v bojových scénách. Na většinu problémů stačí, aby se přes ně přehnala těžká jízda Pandionských (nebo řádově jiných) rytířů a je po problémech. Ve vypjatějších situacích Sparhawk sesedne z koně a je to. Na druhou stranu, co Elenium ztrácí v bojových scénách, to naplno získává ve všech ostatních aspektech příběhu. Výborné dialogy, humor, strohý a obdivůhodný sympaťák Sparhawk, ctihodní a odvážní rytíři-společníci a mystický svět, který s mocnou církví a bojovými řády je bližší středověku, než je ve fantasy běžné.

Na Sparhawka pozor, sousede.

Série je čtivá fanoušek AD&D navštíví spoustu zajímavých míst a potká mnoho známých charakterů a stvoření, ale nemohu se ubránit pocitu, že je psaná poněkud jednoduše.

série: Bivoj
Iktorn | ****1/2 | před 2749 dny

Bivoj so sekerou v ruke, sťaby Conanov mladší brat, splnil moje očakávania. Poriadne krvavá rubanica.

série: Úžasná Zeměplocha
warkis | ***** | před 2749 dny

(Odkaz na mnou psanou recenzi o Zeměploše a Pratchettovi: http://cajtran.blogspot.com/2009/07/terry-pratchett-jeho-uzasna-zemeplocha.html)

Úžasná Zeměplocha, to je pojem s velkým P. Ten svět už je už tak živej, že bych se snad nedivil, kdyby doopravdy existoval. A kdyby ano, byla by to určitě velká sranda.

Pratchett má skvělý styl psaní, který vtipně podává krásné fantasy a parodizuje každou blbůstku (o které třeba ani nevíte). Jeho humor je prostě geniální a hlášky taktéž. Povinnost pro každého fantasy čtenáře. (Doporučuji začít první knihou „Barva kouzel“ a pak „Lehké fantastično“)

Túto sériu vážne nedokážem zhodnotiť, je to strašný brak v ktorom sa opakujú scény, zápletky a sú písane ako podľa šablóny, ale zároveň som každú knihu čítal snáď 5× a vždy keď mám chuť na niečo oddychové skončím nakoniec u niektorého dielu tejto série. Takže každému dávam 6/10(pôvodné Garenové diely)

série: Mikronauti
Methat | ***1/2 | před 2768 dny

Ako som už spomenul v komentároch, celá séria by kľudne vyšla do jednej väčšej knihy a autor mohol pokračovať ďalším konfliktom, ktorý zakončil na konci tejto trilógie. Chýbala mi tam nejaká akcia, celé to bolo moc rozťahané. Prvý diel fajn, dvojka o ničom a trojka o trochu lepšia než dvojka. V dialogóch som sa veľmi často strácal, keď šlo o viac postáv. Možno šlo aj o zlý preklad, niekedy sa našla chybička.

série: Heechee
Duirin | ****1/2 | před 2775 dny

Série Heechee právem patří mezi klasická dílá sci-fi (alespoň první 4 díly). Setkáváme se zde a poznáváme vyspělou mimozemskou rasu Heechee a jejich vymoženostmi, můžeme sledovat, jak tyto nálezy mění život lidí. V dalších dílech můžeme porovnávat přístup Heechee a lidí k nebezpečí, které pro celý vesmír představuje rasa Vrahů.

První díl je jako jediný psán retrospektivně a v tomto díle vše teprve objevujeme, seznamujeme se, hlavní postava Robinette Broadhead je ještě mladý, chudý, nezkušený, vyjukaný. To se v dalších dvou dílech mění, protože je již mnohé objeveno a dostáváme se ke kolonizaci vesmíru, Robin je stále ústřední postavou, ale ne již tak výraznou. Jako nejbohatší člověk na Zemi už tolik neřeší své vlastní problémy, ale jsou zde nastiňovány globální problémy lidstva, kolonizace vesmíru, terorismus, přelidnění Země … a samozřejmě se shledáváme s Heechee. 4. díl mě již bohužel tolik nezaujal, Robin zde již vystupuje jako strojová inteligence, děj tak dobře neplyne. Prakticky se dostáváme ke společnému problému lidí a Heechee, kterým jsou Vrahové.
Pátá kniha Cesta na Gateway je spíše vzpomínkový soubor vyprávění z předchozích 4 knih a o šestém dílu si myslím, že je to spíše nastavovaná kaše, kde by děj mohl být zajímavý, kdyby nebyl tolik zdlouhavý.

Myslím, že za přečtení stojí určitě první 4 díly série. Přece jen, kdo by nechtěl vědět, kdo jsou Heechee. I tak si knihy udržují svou kvalitu. Výhodou přečtení celé série je to, že pokud čtenář náhodou něco nepochopil v nějakém díle, v následujícím je mu to připomenuto a stručně shrnuto.

série: Plátno tkané časem
Gaarq | **** | před 2784 dny

na tuhle sérii jsem se celkem těšil. povídky, které jsem od něj dosud znal, měly všechny velmi zajímavé náměty, v tomto autora obdivuji, ale všechny měly průměrné až podprůměrné literární zpracování. po přečtení téhle série si pořád myslím, že baxter není moc dobrý spisovatel, ale je skvělý fabulátor. stav a tkaní času je skvělý nápad i vše okolo, ale převedení těchto nápadů do příběhu je řemeslně snesitelné, ale ničím mě nenadchlo. někde v pozadí je cítit, že baxter má i literární nápady, zvlášť v prvním díle, ale chybí mu ten vypravěčský talent, jaký má třeba miéville nebo bacigalupi. mám rád alt.hist a proto hodnotím dílo celkem vysoko, i když hodnotit na desítkové škále, bylo by to 70%. a nepříjemným překvapením je jistým způsobem otevřený konec, který sice uzavírá děj série, ale nechává autorovi volný průchod k dalším dílům spolu s několika, asi třemi, kontrafaktuály, které „nevysvětlil“.

série: Mediátor
Charley | ***** | před 2785 dny

Fantasy knížka, určená především dívkám. Vymyká se předchozím autorčiným knížkám hlavně tím, že ústředním motivem je prolínání světa živých a mrtvých. Hlavní hrdinka je rodilá newyourčanka, která se stěhuje na pobřeží Kalifornie, takže vám asi dojde, že je to spíše jedna z těch co se orientuje v módě (narozdíl od kaliforňanek), jenže ona je vyjímečná tím, že je mediátor. Knížky jsou velmi dobře čtivé a dokáží člověka strhnout a pokud vám nevadí knížky typů dívč romány, doporučuji.

série: Pán prstenů
vokis | nehodnoceno | před 2787 dny

Asi budu působit jako barbar, ale nevím proč je tahle série tak vyzdvihovaná. Není to špatné ale četl jsem daleko lepší knížky. Pán prstenů je dokonce i jediný případ, kdy se mi film líbil daleko více než knížka.

série: Muži a slova
idle | **** | před 2795 dny

Nejsem si jista, jestli bych byla schopna rozumně okomentovat každý díl zvlášť, když jde vlastně o jeden příběh, tak tedy tu je jedno společné shrnutí a hodnocení.

Dalo by se říct, že v základech tu leží vcelku banální motiv – ona je princezna, on sirotek nízkého původu, ale čtenář už od počátku tuší, že jsou si souzeni. (Nebo ne? Tak si to přečtěte.) Do toho nějaký ten boj o království… Naštěstí je celý příběh postaven do pěkně zpracovaného světa (který si v průběhu série docela prohlédneme) obydleného různorodými národy a osobami. Navíc je všechno dění ovládáno zajímavě pojatou magií, založenou na znalosti kouzelných slov. Fungování toho všeho se dozvídáme postupně, stejně jako jednotlivé postavy.

První díl jsem četla už kdysi a docela mě navnadil, teď jsem s chutí pokročila i do dalších a rozhodně jsem se nezklamala. Drobné zaváhání jsem cítila až v posledním díle, kdy se někde v polovině vyřeší větší část problémů, nicméně stále ještě něco nesedí a čtenář neví co, takže napětí je na chvíli vystřídáno bezvýchodným čekáním na něco. Pak se to dozvíme (no dobře, tenhle detail mě zrovna neuchvátil) a můžeme se těšit na finále. Celkově jsem se rozhodně bavila a sérii můžu doporučit k přečtení.

série: Synové Krondoru
Speedemon | **1/2 | před 2809 dny

Jedná se o dva příběhy v nichř vystupují synové Aruthy. V Západním království se moc neohřejeme a v obou případech se podíváme za hranice. Borric a Erland se jedou vyblbnout do Keshe a jen tak náhodou vyřeší vraždu. Za to jejich bratr Nicholas si odjede dokonce na jiný kontinent a dráždí hady bosou nohou. Číst se to dá, ale nic si od toho neslibujte. Knihy naštěstí nejsou nijak obsáhlé, avšak i tak je v nich dost vaty. Jestliže jste fanoušky Feista, tak si to přečtete i kdybych tomu dal brak, pokud však patříte do skupiny, která nechce ztrácet čas u obyčejných fantasy klišé, dejte od toho ruce pryč.

série: Stopařův průvodce Galaxií
Phoenix | **** | před 2827 dny

Humorná sci-fi není zrovna můj šálek čaje, ale výjimky potvrzují pravidlo:-) To, co se povedlo stvořit Adamsovi, jen těžko hledá konkurenci. První díl to s vámi rozjede stopem křížem krážem vesmírem, druhý díl nepoleví ani o fous, třetí se statečně drží za prvními dvěma, čtvrtý už bohužel značně pokulhává (sám autor přiznává, že ho tento díl nebavil), no, a pátý nám to všechno poletování vesmírem uzavírá (na úroveň prvních dílů, ale nemá ani omylem). A než se vydáte na cestu, hlavně si nezapomeňte ručník!!!

série: Paksenarrion
FerryH | 1/2 | před 2828 dny

Me pocity z cele serie jsou velice obdobne jako u Borga… ovsem zaroven z diametralne odlisnych duvodu, proto si dovolim jej parafrazovat v citaci:

Začalo to jako nechutná, idiotsky napsaná série MILITARY fantasy s pitomou, zakomplexovanou hrdinkou. Skončilo to jako pseudokřesťanská náboženská agitace, ale ne tak příšerná jako Narnie – u které jsem flusal síru jako satanista, ač jsem „jen“ ateistou… ;o) – s třetím dílem už se tam alespoň objeví nějaká magie a začne se něco málo dít a netrpíme při všudypřítomném vojenském drilu a výcviku. Dvojka pak je nudná pseudo-psycho vata.. kde hlavní hrdinka rozháraně a dlouze bojuje ze svou zakomplexovaností …a sem tam se i něco málo semele…

cele dohromady – nechutná pitomost…a stejne tak jako muj predrecnik na tuhle autorku uz ani nekouknu, at ji u nas vyjde cokoliv.. :))

série: Paksenarrion
BorgDog | **1/2 | před 2828 dny

Začalo to jako nadějná, poctivě napsaná série military fantasy se sympatickou, lidskou hrdinkou. Skončilo to jako pseudokřesťanská agitace s nepřemožitelným a nepřekonatelně nudným paladinem. Jak vidím, některým skřítkům zřejmě tahle série lezla krkem o hodně víc než mě, a po přečtení posledního dílu nemohu říct, že bych se jim divil. Dokonale se mi navíc znechutila i autorka, takže jsem ztratil zájem i o „Rychlost temnoty,“ a vlastně COKOLIV dalšího. Celkové hodnocení stěží průměr, a to jen kvůli úvodní části.

A mimochodem, za ty obálky s Aragornem a Xenou, kterým akorát ve Photoshopu smázli hlavy by měl nakladatel zaplatit hlavou svojí.

série: Warhammer - Malus Temná čepel
GeRony | **** | před 2828 dny

Kvalitna seria zo sveta Warhammeru, ktora prinasa pohlad na osud Malusa Temnej cepele. Originalne na nej je, ze nam ukazuje tu zlu stranu – Temnych elfov. Seria si udrziava standardnu kvalitu, kto fandi pribehom zo sveta Warhammeru alebo poriadne temnej fantasy popretkavanej zradou a podrazmi, ten urcite neslapne s touto seriou vedla.

série: Arthur C. Clarke Zlatý věk Venuše
Phoenix | ***** | před 2831 dny

Paul Preuss si vybral šest Clarkových povídek a přetvořil je do úplně nového vesmíru. V prvním díle nám představil postavu jménem Sparta, která řeší zapeklité případy během všech dalších dílů. Na první pohled na sebe knihy nenavazují, jsou jen volná pokračování, ale teprve když se dostanete k pátému a šestému dílu, začne mnohem více dávat smysl to, co se dělo na začátku.

série: Zaklínač
Phoenix | ***** | před 2831 dny

Fantasy série, která mě zpočátku vyděsila svým často nevybíravým způsobem vyprávění, a postupně uchvátila rozsáhlostí a propracovaností nejen příběhu, ale i postav. První díl byl takový rozjezd, dvojka rozehrála příběh do několika linií, trojka se tak trochu vlekla, čtyřka začala gradovat do posledního dílu a pětka to všechno pěkně zkompletovala a uzavřela jedno z epických děl, kterých se zas tak moc nevidí.

série: Harry Potter
Phoenix | **** | před 2834 dny

Sedm let v Bradavicích uběhlo jako nic a je na čase zhodnotit, co jsme prožili/přežili. První knížka se nesla spíš v pohádkovém duchu, ale přesto jí to neubralo na zajímavosti a spádu. A pak už to bylo z dobrodružství do dobrodružství, které mělo vyvrcholit sedmým dílem. Vrchol to ale nebyl, spíš jen uzavření celé série, protože poslední díl byl zbytečně natahovaný kapitolami, ve kterých se nic zvláštního nedělo. Knížka mohla být poloviční a rozhodně by děj ubíhal mnohem rychleji a nevypadalo by to, že je to jen uměle natahované.

série: Sága Trhlinové války
Honzeecheck | ***1/2 | před 2835 dny

Možná už víc klasický než dobrý… rozhodně kvalitní a zabávná série, leč taková trochu… obyčejná. Tradiční fantasy klišé, černobílí nesmrtelní hrdinové, prastaré zlo, draci… na dalšího Feista určitě jen tak mít chuť nebudu.

156789101112131415poslední (18)709 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu