RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (18)710 příspěvků celkem
série: Sága Trhlinové války
Honzeecheck | ***1/2 | před 2931 dny

Možná už víc klasický než dobrý… rozhodně kvalitní a zabávná série, leč taková trochu… obyčejná. Tradiční fantasy klišé, černobílí nesmrtelní hrdinové, prastaré zlo, draci… na dalšího Feista určitě jen tak mít chuť nebudu.

série: Warhammer - Gotrek a Felix
GeRony | ****1/2 | před 2934 dny

Bolo by iba nosenim dreva do lesa, keby napisal, ze seria o Gotrekovi a Felixovi zo sveta Warhammeru je skvelym oddychovym citanim. Seria, ktora je v nasich koncinach asi najznamejsia z tohto sveta, je vsak naozaj to, co o nej vsetci tvrdia – na nic sa nehra, ide vyhradne o odpocinkove akcne fantasy „poctenicko“ so sympatickymi postavami, ktore vam prirastu k srdcu. Gotrek – slavny trolobijec vrhajuci sa do naruce smrti s cielom hrdinsky zomriet rukou tej najvacsej prisery aka po svete chodi a jeho priatel Felix – basnik, buric a lamac zenskych srdc, ktory ma tuto smrt zazmanemat. Nesuroda dvojica, ktora zaziva fantasticke dobrodruzstva a len tak, „mimochodom“, zachranuje svet. No nefandite im :)

série: Pán prstenů
Jimm.ik | *** | před 2934 dny

Ačkoli pro mnohé modla, já si k této sérii cestu nenašel. Možná za to může styl, kterým Tolkien píše, či roztahanost. Prostě se mi nelíbí. Samotného mě to mrzí. Paradoxně film bych hodnotil daleko lépe

série: Věčná válka
BorgDog | *** | před 2938 dny

Že má série časem klesající kvalitu se stává dost často. Ovšem sešup, jaký předvedl Joe Haldeman, když zvládl dojít od 100% k jednoznačnému braku během pouhých tří dílů, se vidí vážně zřídka. Opravdu podařený výkon. Doporučení? Přečtěte si Věčnou válku. Pokud budete mít chuť, zkuste Věčný mír. A Věčnou svobodu hoďte rovnou do smetí. Konečně, v dnešní době je to docela příznačné…

série: Světlo stínů
Svarec | ** | před 2940 dny

Jak říká kolegyně, je to přeplácané. V prvním díle se to ještě dá přežít, po nudné první třetině děj začne docela odsýpat, druhý díl se však už nedá číst, přes ty citové výlevy postav se fakt nedá prokousat. A přitom to vypadalo celken nadějně…

série: Corum
GeRony | ***1/2 | před 2945 dny

Seria, ktore kvalita rastie kazdym dalsim dielom. Knieza Corum je sympaticka postava, trochu melancholicka, ktore urcite budete fandit. Jedna sa o rychly sled dobrodruzstiev, ktore niekedy nemaju hlavu ani patu, ale v kazdom pripade vas to nuti citat dalej a dalej. Velkej citatelnosti urcite prospieva aj rozsah knizociek.

série: První zákon
Ruffy | ****1/2 | před 2947 dny

Neviděl bych to s tím humorem a ironií až tak žhavě jako kolegové – u prvního dílu jsem se maximálně pousmál, druhý už byl větší sranda a třetí nebyl k smíchu. Jako literaturu k zasmání bych tedy První zákon určitě nedoporučil. Taky bych tuto sérii nedoporučil lidem, kteří nemají rádi otevřené konce. Ne všechno se vysvětlí, ne všechny dějové linky se uzavřou. Přesto příběh působí poměrně kompletním dojmem – a hlavně je zde místo pro pokračování. Není to žádná pohádka, hrdinům se stávají nepěkné věci a autor je vláčí z deště pod okap. Takže pokud jste slabší povahy, taky není První zákon pro vás. Pokud však máte rádi nečernobílé postavy, zrady a intriky, „neklišé“ příběh (respektive klišé převrácené naruby), budete se v Abercrombieho světě cítit jako doma. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, řekl bych, že je to Belgariáda, jak by ji napsal George Martin. Jedna z nej fantasy za poslední dobu. Určitě tomu dejte šanci – však když se nebude líbit, můžete po prvním díle zahodit. Ale nejspíše to neuděláte.

série: Emily Strange
Safirentwiluea | ***** | před 2951 dny

Upřímně doufám, že vyjde více dílů Emily Strange, protože mě příběh velice aujal.

série: Harry Potter
BorgDog | **** | před 2957 dny

Nejsem fanatický „potterofil“ ani skalní odpůrce. Sérii jsem přečetl a snažím se hodnotit nezaujatě. Konečný verdikt zní: Rozhodně nadprůměrné, ale ani nikterak „hvězdné.“ Plusem je kromě samotného nápadu fakt, že se Rowlingová poctivě snažila o vývoj svých postav i světa, což je něco, k čemu se většina autorů sérií (Eddings…) nikdy nedopracuje. Že se jí to možná nepodařilo úplně, jak mělo, vývoj postupuje spíš „po skocích“ než plynule, a kolísavost mezi některým díly je značná, je už druhá otázka, podoně jako dle mého názoru zkažená poslední část. Možná, že by sérii prospělo, kdyby měla místo sedmi jen pět nebo šest dílů. Možná nikoliv – to jsou pouhé prázdné dohady.

Pouze čas rozhodně, zda Harry Potter jako dílo získá své místo v dějinách, anebo zapadne, pohřben v bažině podřadnějších epigonů. V každém případě ale J.K Rowling dokázala v jistém smyslu stvořit nový subžánr a navíc svou prací obnovit hlavně u dětí zájem o literaturu obecně, což je zásluha, kterou jí nikdo neupře. A v každém případě je Harry Potter série, kterou stojí za to si přečíst.

série: Kruhy magie
cagekh | * | před 2957 dny

Kruhy magie jsou hodně pochybná dílka. Rozhodně nejsou určena pro děti. Na to je tam moc násilí a gramatických a stylistických chyb. Taky nejsou určena pro dospělé. Na to je zase použit moc jednoduchý jazyk, který mi připomíná věty v SMSkách. Ať tak nebo tak, číst se to moc nedá. Nemůžu hodnotit jako brak, bo i brak může být velmi dobře napsaný a Kruhy magie mají na rozdíl od braku aspoň nějaký nápad.

První díl je zoufale nudný a nezáživný, trošku ho oživí až závěrečný souboj. Do očí praští, že autoři ani nevěděli, do kterého období děj umístit – na jednom místě se obdivuje zrcadlo z pravého skla, na jiném se lhostejně konstatují okenní tabulky.

Druhý díl má děj a spád. I jazyk je o něco lepší, ač je kniha natahovaná: „Randal neseděl na koni už víc než tři roky. Zámek Doun opustil pěšky a od té doby už na koni neseděl.“ Jak říkala naše třídní: „Ještě jednou pro ty blbý!“ Na druhou stranu asi nejde o chybu překladu, podle ukázek na webu autorů to bude už výrobní vada.

Třetí díl byl spíš k smíchu: „… rozlétly se obojí dveře hostince. Tucet ozbrojených mužů ve žlutých pláštích vrazilo dovnitř a všichni tasili meče. … Pak se s lomozem rozbilo šest oken v přízemí krčmy a dovnitř se nahrnuli další ozbrojenci, …“ A co v takové situaci uděláte? „Všichni tři vylezli ven nejbližším oknem“. Velmi realistické.

Další tři díly už jsem nečetl, škoda očí. V angličtině je k dispozici ještě 7. a 8. díl, které už u nás snad nevyjdou. Veledílo odstraním ze své knihovny, aby nemohlo napáchat škody na intelektu případného nálezce.

P.S.: Ten, kdo spáchal obálky, by zasloužil natáhnout na skřipec.

série: Upíří deníky
Safirentwiluea | **1/2 | před 2958 dny

Souhlasím s Renčou a přidávám, že mě to fakt zklamalo. čekala jsem něco pořádnýho, když je to tak populární a oproti jiným upířím romancím fakt musím říct, že nic moc. Holt, každej má jiný vkus. 48%

série: Odkaz Trhlinové války
Speedemon | *1/2 | před 2962 dny

Pokud se chcete u knih bavit, obejděte tuto sérii velkým obloukem. Toto není Feist jakého známe z Trhlinových válek. První dvě knihy jsou napsané podle počítačových her. Celé to je jako číst návod ke hře plné nadbytečných vedlejších úkolů. Moje hodnocení sráží především to, že číst všechny tři knihy za sebou je bláznovství a díky tomu vidím, že je série ještě stupidnější než se na první pohled zná. Kdysi jsem si řekl, že si přečtu vše, co pan Feist napsal. I když mé odhodlání bylo veliké, začíná mít obrovské trhliny.

série: Ráj
KonradF | ***** | před 2965 dny

Naprostá pecka,HH prostě umí.

série: Ender
Ruffy | **** | před 2966 dny

Zajímavá série, která bohužel časem upadá. První dva díly jsou oba výborné, ač odlišné jako den a noc. Autor se netají tím, že knihu Mluvčí za mrtvé původně nezamýšlel jako pokračování Endera, nýbrž jako samostatnou knihu. Nakonec mu někdo navrhl, že by se zase mohl vrátit k oblíbenému hrdinovi z Enderovi hry a tak to spojil dohromady. Jednou mu to vyšlo – Mluvčí za mrtvé, ač zcela jiný, stále svým způsobem výborný. Xenocida se ještě dá číst, i když je už tam znát počátek autorovi onanie, která volně pokračuje a naplno se rozjíždí v Dětech ducha. Děti už opravdu nedoporučuji číst. A pokud budete chtít vědět, jak to nakonec dopadne, určitě najdete na netu nějaký výcuc. (Poznámka: Knihu Ender ve vyhnanství nepovažuji za původní část série – byla napsána až později)

série: Vzpomínka, Žal a Trn
luksa | ****1/2 | před 2966 dny

Má první klasická fantasy sága kterou jsem přelouskal (daleko před PP či Zaklínačem). Prvním dílům (Trůn z dračích kostí a Kámen rozluky) nemám moc co vytknout, přišly mi čtivé, propracované, epické, dostatečné temné a inteligentní, poslední díly série už přecejen byly víc natahované a uondané než je zdrávo, proto těch 80%. Je už to nějaký čas, co jsem to celé dočetl, ale dodnes pamatuji na bitvu na jezeře, Simonovo setkání s drakem, „návštěvu“ hmyzího hnízda (nebo co to bylo), jména většiny hlavních postav. Bylo to fajn a někdy bych si klidně i dal repete.

série: Merlinův kodex
stimílek | ****1/2 | před 2968 dny

Je to hodně o Merlinovi, ale nejen o něm. Postavy jsou skvěle vykresleny, vše je velmi uvěřitelné a propojení západních, severních a antických mýtů je výborné. Jediné, s čím jsem se po prvním přečtení nesžil je postava Tvůrce. Holdstockem vykreslený Merlin se stal jednou z mých neoblíbenějších knižních postav.

série: T2
jethro.tull | **** | před 2980 dny

Myslím, že se Stirlingovi podařilo to, co se nepodařilo tvůrcům filmů po Terminátorovi 2: Dni zúčtování, zejména ne tvůrcům filmu Terminator Salvation. Stirling zdárně dotáhl děj do konce a uzavřel časovou smyčku. Nakolik se mu to podařilo, resp. nakolik verze jeho příběhu odpovídá vašim představám, musíte už posoudit sami.

série: Malazská Kniha padlých
Ruffy | 1/2 | před 2985 dny

Asi mě všichni ukamenují, ale já říkám: Malazská kniha padlých je špatná. Někde na netu jsem četl, že samotný Erikson říká, že čtenáři tuto sérii buď milují, nebo nenávidí. Já ji nenávidím. Ještě nikdy jsem nečetl fantasy napsanou tak sobecky a arogantně. Pan Erikson si píše své příběhy a zvysoka se*e na čtenáře. Čtenář tápe v temnotě, ničemu nerozumí, nic nedává smysl. Žije ve falešné naději, že to třeba časem pochopí, že se všechno vysvětlí. Nic takového bohužel nehrozí. Erikson má přehršel postav, přehršel dějových linií, píše velice komplikovaně a bez jakéhokoliv vysvětlování. Touto kombinací se snaží vyvolat dojem, jak je ta jeho série propracovaná a chytrá. Není. Eriksonův svět je přeplácaný – milion různých prastarých ras, tisícovky polobohů, strašně epické dějiny sěta, každá postava je v něčem (skoro) nejlepší na světe (a pokud není, tak brzo bude)… No představte si: normálně je tam týpek, který když bouchne kladivem do země, tak o pár kiláků dále vyroste celé nové pohoří. Nebo je tam takový nabušený kouzelník s velikým mečem, který žije na létajícím ostrově a umí se proměnit na draka. Hustý!! – kdyby mi bylo -náct let. Je to hrozně neuvěřitelné a nesmyslné. Nedoporučuji číst. Leda by jste se chtěli potrápit a znechutit.

série: Trpaslíci
Methat | ***** | před 2986 dny

Sága Trpaslíci je o jednom veľkom hrdinovi – Tungdilovi a o Skrytej Zemi. Prvá časť mi príde mierne rozprávková so všetkými kladmi a zápormi, je vlastne o opise skrytej zeme. Na začiatku sa budete trochu strácať a na konci so slzou v oku opúštať svoj krátkodobí pobyt medzi trpaslíkmi. Miernejšiu úlohu tu dostanú do rúk aj ľudia, elfovia a nová rasa „alfovia“. Pred prečítaním som dumal nad tým, či táto rasa bude mať nejaký súvis so seriálom „Alf“. Druhý diel je o novej hrozbe, je celkom zaujímavo pojatý, v treťom prídu na rad aj technologické vecičky a štvrtý má nádych temna, aj keď do pozadia hrá väčšinou rozprávkovosť. Každopádne sú Trpaslíci skvelá oddychovka od reálneho sveta. Kto má rád túto rasu, nech neváha!

série: Sprawl
Mike230 | ***** | před 2990 dny

Kdo miluje cyberpunk musí tuto sérii a autora znát, nejlepší díla cyberpunku co jsem kdy četl, kdo má rád sci-fi a počítačový svět hackery atd měl by si tuto sérii přečíst :-), knihy se hltají jedním dechem…

série: Adept
Honzeecheck | *** | před 3003 dny

Tudle sérii jsem si koupil vlastně omylem. Miluju hry od legendů, takže jsem si objednával Xanth a zrovna měli akci, celou tuhle trilogii za 400 a dostanu zdarma knihu. Neznal jsem ještě Legii, tak jsme to koupil a pak koukam, že to jsou ty knihy, kolem kterejch jsem před x lety chodil bez zájmu v Levnejch knihách. Když sem to začal číst tak uplnej začátek dobrý, ale po přechodu na Fázi jsem měl chuť to odhodit. No a teď co mi vadilo:

1)Svět je sice originální ale na muj vkus až moc ujetej… roboti se proháněj na jendorožcích, mimozemštani, nahý otroci, předpovědi budoucnosti atd… kombinace SF a Fantasy neni špatná, ale todle je moc pohádkový. 2)Hlavní hrdina je tak strašně čestnej až mě občas štval. Jako fajn, pravda a láska nade vše, ale když celej svět závisí na jeho rozhodnutí, jestli si zasouloží s jednou ženou a on to furt nechce udělat, protože slíbil robotovi, že ne tak… já nevim… 3)Neustálý vršení novejch nápadů, který když pak už nepotřebuje tak vymyslí nějakou debilní podmínku, že v tudle chvíli něco nejde použít, když to předtim 100× šlo. Na to že je nejmocnější mág umí docela prd. Stile se pořád dostává do nějakejch průšvihů a když je nejhůř někdo se nějak objeví a zachrání ho. 4)jeho sexuální život je ujetej i na mě :-)

Ve vlaku jsme u toho pravidelně usínal a celou serii sem četl asi čtvrt roku a musel prokládat i jinejma knihama… na druhou stranu musim ocenit, že se to četlo docela dobře, pořád se něco děje a pár nápadů je skvělejch. Každopádně takhle vysoký hodnocení si to tu rozhodně nezaslouží podle mě. Jo a jak jsem s ebál, že to neni ukončený, tak celá trilogie je uzavřená se všim všudy.

série: Bazil Zlomený Palcát
Safirentwiluea | ***** | před 3016 dny

Jedna z těch úplně nejlepších sérií, které jsem kdy četla. Nechybí originalita, děj který vás vtáhne do světa Argonathu, hrdina, se kterým se stotožníte a samozřejmě draci. Děj se čte lehce a není části, u které byste se nudili. Naopak, akce sem akce tam, humor a taky špetka lásky. Nemám jedinou, ani titěrnou, věcičku, kterou bych Rowlemu a jeho knížkám vytkla… naprosto 100%

série: Sága o Impériu
Speedemon | **** | před 3019 dny

Sága o Impériu aneb Trhlinové války z druhé strany. Všem kdo stežejní Feistovu ságu znají, je jasné, že zde se nesetkáme s žádnými elfy ani trpaslíky, ale s vysoce věřícími a ctí posedlými tsurany, kteří raději zemřou, než se nechají zahanbit. Japonské reálie jsou úchvatné a promyšlené do detailů. Příběh se zdá ze začátku prostý. Během války v „barbarském“ světě Midkemie, zahyne otec i bratr hlavní ženské postavy Mary. Té nezbývá nic jiného, než chopit se velení své usedlosti a vrátit rodině čest, jakou si zasluhuje. Je ohrožena svými nepřáteli i spojenci a společně se svými rádci a přáteli musí ustát neuvěřitelné množství intrik a zrad. Série není nijak akční, vyžívá se především v politickém intrikování a plánování. Tsuranská hierarchie moci připomíná temné elfy od Salvatora. Ne připomíná, ono je to v podstatě to samé. Nicméně pokud google nelže, Feist s tímto nápadem přišel první. Postavy jsou prokreslené a my sledujeme velkou část Mařina života. V několika případech se série přímo protne s trilogií Trhlinových válek (např. stěžejní událost během slavnosti Vojevůdce) a my můžeme přímo sledovat, jaké dopady to přineslo na obou stranách. Setkáme se i několikrát s oblíbenýcm Milamberem neboli Pugem. Pokud si chcete odpočinou od klasických fantasy nebo akčňáren a trochu zpomalit, mohu tuto ságu jedině doporučit.

série: Duna
willis | ***** | před 3021 dny

Taktéž považuji za Dunu jen to co napsal Frank Herbert, kterému psaní 6 dílů trvalo plných 15 let. Syn s Andersonem tvoří každý rok už po 10 let 500 stránkové bichle a bohužel v tom hodlají pokračovat. Celou sérii tak sráží kvalitativně dolů a bojím se, aby se časem v tom množstevním balastu původní geniální dílo FH úplně neztratilo.

Tato seria bola znacne slabsia, ako prequelova seria temny elf. Autor sa na tejto trilogii ucil pisat a nevyhol sa vsetkym neduham, ktore to znamena.
IWD je lahka nekomplikovana seria, ktora spaja vsetky dobre klise RPG zanru a pridava zaujimavu postavu temneho elfa. Dej najma prvych dvoch casti ma vela odkazov na pana prstenov, a klasicke dnd dobrodruzstva, ale obohacuje zapletku o klasicky dobrodruzny roman a zaujimavu sondu do Drizzitovej duse, ktory je najprepracovanejsou postavou trilogie.

série: John Sinclair (sešitová)
robert333 | ***** | před 3033 dny

Toto je pro mě nejlepší série hororů na světě.Vrchní inspektor Scotland Yardu John sinclair a a jeho kamoš Suko

série: Ráj
Madam Brbla | ***** | před 3036 dny

Koukám, že u této skvostné série chybí komentáře, což bude nejspíš dáno delší dobou od vydání. Paměť už mi také po těch 10 – 12 letech nepřináší tolik detailů, kolik by k poctivému komentáři bylo třeba, ale pocit jedinečného, nevšedního zážitku přetrval spolehlivě dodnes. Co kdyby dinosauři nevyhynuli, co kdyby se z nich vyvinul inteligentní druh ještěrů s velmi specifickou, vyspělou civilizací? Co kdyby lidé, divoši s oštěpy, byli jen cosi odporného na úrovni zvířat? Tyto otázky si (naštěstí pro čtenáře) Harry Harrison položil a stvořil vynikající trilogii, založenou na konfliktu dvou radikálně odlišných živočišných druhů. Zpočátku čtení komplikuje nutnost zorintovat se ve výrazivu ještěrů, ovšem jakmile do tohoto názvosloví vklouznete, už se od „Ráje“ neodtrhnete. Časem se k cyklu jistě vrátím a rozpitvám každou knihu zvlášť, zatím mohu pouze s minimem pochybností prohlašovat, že se dle mého názoru jedná o fascinující, originální dobrodružství, které snad i po druhém přečtení uhájí 100% hodnocení a místo v mojí TOP 5. Mimochodem – obálky všech tří dílů jsou kapku mimo, především ta poslední lživě odkazuje někam k humoristickým románům.

série: Warhammer - Genevieve Dieudonné
KeB | *** | před 3037 dny

Přečetl jsem všechny a musím dodat, že jsem nebyl ani nijak nadšen ani nijak rozezlen. Drachenfels byl v pohodě a docela se mi líbil. (akorát sem si neměl číst konec přišel jsem o pointu) Bestie v sametu se mi líbila mnohem víc. Holt je mi drsnej polda, osvícenej šlechtic a vědma milejší než upírka a komediant. A Genevieve nemrtvá je složena ze tří na sobě jen velmi velmi volně navazujících povídek. Ta první se mi líbila hodně, hlavně duch propadla. Udolfo byl velmi dobrý nápad na horor, horor by to byl perfektní, takhle mi to přišlo trochu prázdné. Hlavně jsem postrádal vykreslení postav jak si do hloubky, vzhledem k povaze Udolfa by to mohl bejt mazec. A ta třetí je někde na hranici. Nemám rád jednorožce a nemám rád jejich zabíjení…

série: Lord Darcy
tomts | ***** | před 3038 dny

Nejlepší detektivní příběhy v hávu fantasy (magie na denním pořádku) z doby alternativní Británie, kde nezemřel Richard Lví srdce v bitvě, ale jako starý vladař sešlý věkem, který založil zcela novou dynastii. Příběhy s lordem Darcym (novodobý Sherlock Holmes), ve službách prince Richarda, se odehrávají zhruba v polovině dvacátého století. Darcyho pomocníkem není doktor Watson (byť lékař Pateley by za něj částečně pokládán být mohl), ale jeho čarodějný přítel – mistr Sean O´Lochlainn. Jedná se o klasické detektivní příběhy plné železné logiky ve smyslu klasické detetivky, ale prodchnuté laskavým humorem a nadhledem, kterým Randall Garratt doylovské postavy jednoznačně obohatil.

série: Lesní království
Safirentwiluea | ***** | před 3040 dny

Jedinečná a ohromující série svoji originalitou, humorem, smyslem upoutat čtenáře a psána s takou grácií, s jakou dokáže psát jen Simon Richard Green. Zaručuji, že se nebudete nudit ani chvíli, a tak jako já se stránku za stránkou budete brodit až po uši v příjemném čtivu, ze kterého vás co nevidět začne bolet bránice.:-) 100%

série: Hradební mýty
Madam Brbla | **** | před 3042 dny

Zjištění, že tuto příjemnou sérii údajně potkal osud „Levných knih“, mě zase jednou přimělo cedit nadávky (ne že by šlo o kdovíjak výjimečný jev v mém podání:-)). Příznivcům fantastiky mohu jedině vzkázat: NEBOJTE SE TOHO! Jde o cyklus srozumitelný, čtivý, s dobře propracovanou psychologií postav, new weird prvků není mnoho a „Hradebním mýtům“ by klidně slušel i laserovký šuplík „Moderní díla fantasy“. Najdete úchvatné bitvy i soukromé boje s vnitřními démony, nechybí cesty za dobrodružstvím – ať už vzduchem či po moři, příznivci intrik si rovněž přijdou na své, zajímá-li vás drogová tématika a putování halucinogenními, morbidními světy, také nebudete ochuzeni. Přičtěte si fajn vkusné obálky a dobrý překlad. Chybky se sice nějaké najdou (např. sem tam bůžek ve stroji, občas dějová linie vyzní poněkud do ztracena), pozitiva však jednoznačně převažují. Zbývá dodat, že každý díl je vcelku uzavřený, ikdyž ponechává i nezodpovězené otázky. Tato trilogie se zkrátka může trefit do vkusu poměrně širokému spektru čtenářů, dejte jí šanci. 79%

série: Trpaslíci
Skarp | ***1/2 | před 3044 dny

Jako velký fanda trpaslíků, nemyslím jen Gimliho a Gotreka, ale taky světa AD&D a Dračího doupěte, jsem neváhal a koupil všechny 4 díly naráz. Musel jsem si sice počkat na druhé vydání, ale i tak jsem se dočkal. Sága má s trpaslíky hodně společného, ale mně chybí jednoduše klasika a smysl pro detail. Hlavní hrdina je naprosto rozpoluplná osobnost a konec celé ságy se mně zdá v celku hodně umělá. Kultura jak zmiňují spoluhodnotitelé tu zastoupena je, ale na autory jako je již zmíněný Tolkien (pravda s jeho propracovaným světem nelze jiného autora srovnávat), Feist, Sapkowski, Goodkind, Turtledove, Weis, Williams, W.King a další je hodně povrchní. Možná to pramení ze zřejmé nechuti autora pokračovat ve psaní Trpaslíků po skončení možná již první knihy. Rozhodně nechci zatracovat ságu, protože rozhodně koupě nelituji, ale představa byla trochu jiná. První knížka je zajímavý úvod s hezkou zápletkou, nejlépe bych hodnotil druhý díl. Třetí díl má sklon k rychlému ukončení a poslední je nějak nalepený k ostatním. Autor se snaží o velké zvraty v ději a tajnůstkářství, což je úplně super, ale hned za pár stran jsou, některé zápletky jasné na první pohled ta čtyři kapitoly před rozuzlením hrdinů. Ságu bych přesto doporučil vzhledem k tomu, že se řadí mezi lepší v poslední době. Pokud jste však četli výše zmíněné autori můžete mít podobný pocit jako já. Rozhodně bych si rád přečetl jiné ságy od autora, ke kterým dle komentářů má mnohem blíž a nejsou psané na objednávku jako Trpaslíci.

série: Merlinův kodex
Gaarq | ***** | před 3044 dny

robert holdstock se postavě merlina věnoval hned několikrát ve svých příbězích a této „verzi“ (řečeno jazykem mytág) dal největší plochu. troufám si říci, že pokud je mary stewardová vytvořila nejcivilnější a nejhumánnější interpretaci merlinovsko-artušovského mýtu, pak holdstock stvořil nejsyrovější a nejživočišnější. jeho merlin je čaroděj mýtů, reprezentace jednoho archetypu člověka poznání. a spolu s ním je tu druhá postava, neméně důležitá, iásón, představitel nezlomného hrdiny, bloudícího a nenalézajícího. opět nezbývá než autorovi složit hold za ten úchvatný zážitek.

série: Les mytág
Gaarq | ***** | před 3044 dny

robert hodstock už do srdce lesa/světa/bytí odešel, ale příběh, který po sobě zanechal je možné považovat za ukončený, stejně jako jakýkoliv jiný život. je totiž zdrojem nového.

příběh ryhopského lesa je patrně nejinspirativnější příběh, který jsem za dobu svého čtení poznal. určitě si vzpomenu na mnoho úžasných jiných příběhů, ale tenhle, tenhle mi obrátil duši na ruby (ó, marná domýšlivosti, dokonce jsem jednu svou povídku RH dedikoval). jsem povahou dosti silně sakrálně založen a to zeslovnění mých pocitů v tomhle úžasném světě mýtů, archetypů, hledání a ztrácení mě doslova pozřelo. dodnes si zatraceně živě (až bolestivě) vzpomínám na jednu z povídek z tohoto světa, kde se k životu probírali lidé, kteří spali měsíce zahrabáni pod hlínou. když vstávali, plivali hlínu, z očí si ji vytírali se slzami, vytřepávali si ji z vlasů. tohle je můj nejsilnější prožitek z návštěvy ryhopského lesa.

dovolím si srovnat les mytág s příběhem všech hodin hala duncana. oba autoři totiž dělají totéž, jsou posedlí příběhem, metapříběhem, příběhem za všemi příběhy a oba k němu jdou z jiné strany. duncan se k němu snáší na křídlech orla z výšky, ostře a rychle, zatímco holdstock jde zpod země, prohrabává se, oplétá houževnatými šlahouny a šlachovitými pařáty. duncan se pohybuje po ose času i do stran, evokuje možné, holdstock se uzavřel v konečném kruhu bez hranic a každý jeden typ lidského osudu načítá znovu a znovu ve všech myslitelných variantách. výsledkem je hologram metapříběhu, úplnost viděná skrze neúplně řečené.

vřele doporučuju knihy davida lewise-williamse (mysl v jeskyni; uvnitř neolitické mysli), které dokáží přidat čtení holdstockových příběhů další rozměry.

a co budu dělat toto léto? sbalím si sak a vydám se do nějakého prvotního lesa. jsem zvědavý, jaké mytágo roberta h. má mysl stvoří…

série: Elyonova země
Safirentwiluea | ****1/2 | před 3047 dny

Nic není lepší, než oddechové knížky, kterou díly Elyonovy země jsou. Příjemně vás uvolní a ohromí vás svoji originalitou. Nemám co bych jim vytkla, snad jen, že jsou v přemíru dětské. 92%

série: Dobrodružství Balboka a Rammara
Safirentwiluea | ***** | před 3047 dny

Nemám co k tomu dodat, až na to, že je to ta nejskvělejší kombinace fantasy, humoru a suprově promyšlených zápletek. 100%

série: Zeměmoří
stimílek | ***** | před 3047 dny

Kdybych věděl, kterou sérii odstranit z TOP 10, tak už by tam Zeměmoří zaujímalo místo. Je to pro mě perla mezi fantasy. Autorka volí naprosto odlišný přístup k psaní (ženský?) a díky tomu není vždy to nejdůležitější, aby byl hrdina hrdinský a příběh výjimečný. Jednotlivé knihy jsou psány s poměrně velkým odstupem, ale přesto z každé sálá ona nezaměnitelná poetická atmosféra Zeměmoří.

série: Malazská Kniha padlých
Baldion | ***** | před 3048 dny

Tahle série je něco neuvěřitelného. První díl se mi dostal do rokou čirou náhodou a prvních 200 stran jsem se poměrně obtížně orientoval. Pak děj začal nabírat obrátky a závěr jsem už četl jedním dechem. Po krátkém váhání jsem pak objednal všechny další díly, které u nás vyšly a dobře jsem udělal. Série mě nepřestávala na každé straně udivovat úžasným spojením jednotlivých, na začátku zdánlivě nesouvisejících nitek příběhu. To, čemu jsem nerozumněl v prvním dílu se začalo postupně objasňovat a já jsem pochopil, že to nebyl autorův nedostatek, ale úmysl. Jednotlivé události, které se zprvu zdály nepodstatné a jejichž souvislosti jsem možná hned ani nechápal, začaly postupně nabývat na významu a elegantně se spojovaly do jednoho hutného a drsného (pravda, někdy možná až dost) příběhu. Eriksonův svět se přede mnou postupně otevíral a jeho úžasná propracovanost a originalita mi učarovala. Všechny postavy jsou nesmírně reálně popsané a „uvěřitelné“. Děj má spád a nezaznamenal jsem nikde hluchá místa. Skvělé na sérii je také to, že je nepředvídatelná. Pokud jsem byl po první knize lehce na rozpacích, tak po druhé jsem už byl nadšený a od poloviny třetí jsem už jen nevěřícně kroutil hlavou, co všechno je možné vymyslet a hlavně skvělým způsobem napsat. Už hodně dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha dokázala úplně pohltit a odtrhnout od reálného světa. U Malazské knihy padlých mi to bylo umožněno. Po přečtení každého dílu jsem si musel dát na pár dnů „pauzu“, abych ve mě mohl příběh „doznít“. Kdybych měl tuhle sérii ohodnotit stručně, tak mne napadá jediné – Nezapomenutelný zážitek.

série: Valis
BlackDawn | ****1/2 | před 3054 dny

Gnostická série, která byť u nás považovaná za 3-dílnou jí není. Poslední 4 kniha božské trilogie (tedy spíše kvadrilogie) nese název The owl in Daylight, který již P.K.Dick bohužel nedokončil, protože zemřel. Knihu následně dopsala jeho žena, což je asi škoda, měla spíše vyjít nedokončená. Jinak pod stejným názvem The owl in Daylight se připravuje i životopisný film o Dickovi, který by měl být dokončen v roce 2011. V této sérii je vidět velký vliv drog v závěru Dickova života. Nejvíc asi na prvním dílu Valis, to je opravdu hodně těžké čtení, ve kterém se Dickova láska k víře přelévá s nenávistí k bohu. Následné díly již jsou odlehčeny o účast vedlejší dějové linky, která byť není třeba hlavní myšlenkou usnadňuje čtení. Přesto se mi série líbí, je to čtení ,které může sloužit k zamyšlení nad dnešním světem,nad nutností jakékoliv víry, a naopak nad její naprostou absurditou. Každý kdo rád přemýšlí bude u těchto knížek určitě spokojený.

série: Pán prstenů
Eilan | ***1/2 | před 3068 dny

Mhm. Jistě, Tolkien je Otec zakladatel, ale zase není bůh. Na LOTR oceňuju řemeslnou propracovanost a zejména Ten První fantasy svět (mám ráda atlasy Středozemě, povídání o Númenoru, dodatky, elfštinu apod.), ale jako příběh už to tolik „nežeru“. Kolem 12 let jsem ho zbožňovala, při pokusech o další přečtení mi začala vadit roztahanost, bezúčelná popisnost, prvoplánové Dobro/Zlo, a nakonec taky náboženství, které z toho čpí na sto honů a vyvolává mi kopřivku. Uznávám klasiky, ale já osobně tomu víc než 7/10 dát nemůžu.

1678910111213141516poslední (18)710 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu