RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (18)708 příspěvků celkem
série: Věk rozvratu
jethro.tull | *** | před 1443 dny

K této trilogii jsem přistupoval s velkým očekáváním, a hned první díl byl pro mě zklamáním. Autor se seznámil s keltskou mytologií a jednotlivé prvky spojil v sourodý příběh, který je poměrně originální. Mám však dojem, že si autor ukrojil větší sousto, než mohl sníst. Zdá se mi, že autor neměl příběh nijak promyšlený a tato nerozhodnost se promítla do jednání postav. První dva díly trilogie jsou vlastně takové bojovky. „Hrdinové“ mají cosi udělat, zařídit, a tak se příběhem bezradně plácají, až se vynoří „pocestný“ a řekne: „Tudy!“ Nakonec to vždycky nějak dopadne, ale deus ex machina aby měl z toho svaly jak kulturista. Při čtení mi občas vyskakovaly otázky vyplývající z logiky děje, které volaly po odpovědi, autor je pak nějak mezi řečí zodpověděl, ale pocit nelogičnosti zůstal. Stejně tak nedotažená je psychologie postav. Ani k jedné postavě se mi nepodařilo vytvořit vztah, takže mi bylo víceméně jedno, jak to s nimi dopadne. Byly pouze papírové. I jejich dialogy na mě působily nevěrohodně a uměle. Nejlépe dopadl třetí díl trilogie, kde příběh vrcholí a autor cítil nutnost to nějak uzavřít. Mohl tady vzniknout epický příběh novodobé keltské mytologie s originálním námětem, ale místo toho se mi dostalo na talíř neslané nemastné jídlo, které se sice taky dá sníst, ale nezanechá žádný dojem.

série: První zákon
Strider | *** | před 1466 dny

Nespomínam si kedy by vo mne nejaká knižná séria vyvolala toľko emócii. A dokonca väčšinou negatívnych. Odpor k postavám. Zhnusenie z jej posolstva. A pritom je to tak dobre napísané! Sloh má autor v malíčku, no v náplni deja má veľké medzery a to aj logické. A myslím, že keď väčšine „hrdinov“ želám na konci smrť, asi nie je najlepšou vizitkou. Celkovo je to taká antifantasy – sledujeme postavy, ktoré by v klasickej knihe stály na druhej strane barikády (hlavne Glokta). Je to zaujímavé, no víťazstvo „zla“ ma ani v najmenšom neuspokojilo. 6+/10

série: Spatterjay
Gaarq | **** | před 1468 dny

minisérie o planetě spatterjay začala jako naprosto skvělá kombinace spejsopery a kyberpanku, autor měl vše celkem dobře promyšlené – mimozemšťané, virus, UI, svět řádu i ekologii planety samotné. jenže, jak se kaše stále nastavovala, zasahoval autor do původních myšlenek ne vždy citlivě a ke konci se mu docela rozjížděla vnitřní logika jeho fikčního světa. nenechte se mýlit, pořád dost dobré, ale zmlsanější čtenáři si určitě všimnou i něčeho víc než jen profesionálního psaní příběhů typu „skoronezničitelný geroj meets děsivá příšera, nebo radši dvě“ furt dokola.

oceňuju dobré technické nápady, byť někde šlápl autor dost vedle (třeba laserová chromatografie mě skutečně rozesmála, ať už tím bylo míněno cokoliv). často asher ukazuje, že se o moderní vědu zajímá, nejednou ale využívá staré klišky, nejvíc v psychologii a sociologii ne-lidských mimozemšťanů.

série mě mile překvapila, ale mám teď na chvíli přeasherováno a zkusím pro změnu třeba reynoldse.

série: Ráma
Neferit | **1/2 | před 1476 dny

Tohle to je jedna ze sérií, které mi pořád někdo předkládá jako génia světové sci-fi a já si myslím, že je asi mírně na hlavu.

Jednička byla skvělá.

Dvojka se ještě dala.

Ale v půlce třetího dílu jsem knihu znechuceně vrátila do knihovničky a od té doby jsem se na ni ani nepodívala. Už jenom představa toho, že bych to měla číst celé, a ještě v celé sérii pokračovat, mě docela děsí.

série: Kruhy magie
Neferit | **** | před 1476 dny

Souhlasím s tím, že obálky musel spáchat někdo, kdo byl asi v mimořádně hluboké tvůrčí krizi, a ještě u toho dětinštěl, protože jsou vážně příšerné.

Ale jinak – mě celá série docela nadchla. Třetí díl, Čarodějova soška, je tedy díl, který si ráda odpustím, protože nemám ráda knihy, u kterých je mi smutno, ale jinak myslím, že to bylo poměrně příjemné čtení, které je mnohem víc pro děti než třeba takový Harry Potter.

série: Malazská Kniha padlých
Lucc | ****1/2 | před 1504 dny

MKP je opulentní hostina předkládaná lehce šíleným šéfkuchařem s tikem v levém oku. Kombinuje dokonale připravené pokrmy s ledabyle nahozenou šlichtou, sem tam to proloží plesnivým chlebem, bohatě zalévá šampaňským, používá běžná i exotická koření v nečekaných kombinacích a hlavně na hosta neustále pohazuje levým okem, že by bylo nemilé přestat do sebe jeho menu cpát a hlasitě chrochtat blahem. U toho si nenuceně brousí řeznický nůž.

Mnohým konzumentům se z podávaného musí udělat špatně. Tolik nezvykle vydatného jídla prostě nesnesou. Vdechnou koření a udusí se. Vystraší je špinavá tabule a utečou. Šílené kulinářské kombinace je doženou k témuž. Jen otrlí (ano, myslím mimo jiné sebe) vydrží. Někteří pak povýší tento styl vaření na umění nejvyšší a jinou krmi bezmála odmítají. Říkejme jim fandové. Většina z nich taktéž nalezne zálibu v řeznických nožích.

Konec barvitým plkům, k věci. MKP je úžasná, ale zbytečně složitá. Autor si v tom libuje a onu složitost naopak podporuje. Něco se uhlídat nedá a tak občas i on musí přistoupit k vysvětlování a obhajování pozic. Některé věty a scény jsou úchvatné, ale to celé je vykoupeno tunami balastu, který je sice slušně napsán, ale pořád je to balast. Tolik bezúčelného rozebírání postav a jejich myšlenek mne zaskočilo, a vědomí, že toho všeho mne čekají ještě tisíce stránek, si s mou motivací ke čtení občas zahrálo na babu. Tolik zbytečných (obyčejných) postav! Jasně, někdo to bere jako klad, ale já bych přece jen pár desítek ubral. Tolik termínů a jevů, které jsou důležité, přesto více nezakotvené do popisovaného světa! Někdo řekne marnotratnost génia. Já se přikláním spíše ke slovu exhibice. Takto bych mohl pokračovat dál, ale nejsem Erikson, neumím psát o vyčerpaném tématu statisíce znaků.

MKP je jedinečná. Takto složitý a do hloubky popsaný svět popsaný na tak malé ploše jedním (dvěma) lidmi myslím jiný neexistuje, a to ani v celém uměleckém světě. Neverending story typu SW nebo ST či světy her typu TES možná budou konkurovat, ale kolik lidí a v jak velkém časovém horizontu se na nich podílí? V tom před autorem hluboce smekám a žasnu. Na druhou stranu – je to klad? Pro některé mozaikomilce jistě, pro mnohé ale MKP bude nerozlousknutelný oříšek. Sám úplně nevím, kam se tím, že jsem ji nakonec dočetl, zařadit. Nejspíše mezi tvrdohlavé. Bylo to mnohdy velmi dobré, ale že bych to musel jíst denně? Na to fakt nemám kufr.

série: Malazská Kniha padlých
LuciusWlk | ***** | před 1511 dny

Začátek série se se čtenářem nemazlí. Jste vhození do rozjetého vlaku, do příběhu bez vysvětlování, do absolutně nového světa, jehož vlastní zákonitosti by vydali na vlastní knihu. Buď to ustojíte a budete odměněni, nebo odpadnete. A jako by toho nebylo málo, druhá kniha je asi nejslabší s celé série. Ale poté následuje lavina brutálně vyjímečných knih s nádherně vzestupnou křivkou. Záplava postav, které budete milovat. Událostí, o kterých se vám bude zdát. Rozluštění, se kterých se točí hlava. Armády, kde je snad každý cvok a do které bych bez váhání vstoupil, jen abych byl jejich součástí. A závěr, jak jinak než fenomenální rozdělený do dvou knih. Což ostatně není na škodu, protože devět je jako konec bez vrcholu. Deset, je konečné číslo. Deset tisíc stran příběhu. Toto je Malaz!

série: 1Q84
Gaarq | ***** | před 1518 dny

murakami skutečně umí. hlavními devizami je fantazie a přehršel nápadů, které jsou dostatečně šílené, ale do příběhu skvěle zapadají. jen tak mimochodem probírá i spoustu společenských témat (náboženské sekty, násilí na ženách, osamělost a výjimečnost, historický dějinný kontext a jeho vliv život lidí, jichž se přímo vůbec netýká). asi je to záležitost japonská (přišel jsem na to, když jsem jednou dělal nějakou přednášku o specifikách japonské fantastiky), ale jeho fantastické motivy jsou prosté euroamerické posedlosti dělit vše na zlo a dobro. autor je také přiměřeně post-moderní a jak už napovídá název, příběh se hemží konotacemi na orwella, ale i jinými uměleckými díly (třeba sovy a měsíc).

maličko zklamalo přeslazení konce a nevýrazný závěr, který je sice ok, ale čekal jsem podle příběhu něco víc. ale i tak, už delší dobu jsem nepřečetl tisíc stran za dva týdny.

série: Úžasná Zeměplocha
Lupíno | ***** | před 1525 dny

Je to úžasné, nechápu proč jsem tak dlouho odkládala, než jsem celou sérii začala číst. Zeměplocha mě prostě uchvátila.Teď už dokonce uvažuji o tom, že si knížky pořídím i v tištěné podobě do své knihovničky oblíbených.

série: Úžasná Zeměplocha
Doran05 | ***** | před 1525 dny

Jedna z naj. sérií aké poznám. Jedinečné príbehy, bez klišé, naozaj zaujímavé myšlienky, vynikajúci humor a veľa ďalšieho. Knihy sa zameriavajú na príbeh veľmi neúspešného mága, zvláštneho policajného zboru, mocných čarodejníc, ktoré skoro nikdy nečarujú a naozaj starého barbarského hrdinu. A každá kniha je okorenená najpopulárnejšou postavou – Smrťom. Paródia na náš svet sa majstrovi slova Pratchettovi naozaj vydarila.

série: Kantos Hyperionu
Doran05 | ***** | před 1526 dny

Tak toto je najprepracovanejšie dielo aké sa mi kedy podarilo prečítať. Zároveň je to aj najlepšie scifi, ktorým by si mal každý milovník tohto žánru vybaviť svoju knižnicu. Knihy Hyperion sa vyznačujú väčším množstvom postáv, ktoré k cieľu poháňajú rôzne pohnútky. Príbeh každej jednej z nich by sa dal samostatne vydať ako poviedka. Popri tom sa schyľuje k vojne so zaujímavými zámermi. Čo sa Endymionu týka, mal som pocit akoby som čítal novodobého Julesa Verna. Simmons vynálezy budúcnosti vymyslel skutočne úžasne. Navyše sa tam vyskytuje aj trochu romantiky :D U mňa jednoznačne top.

série: Hunger Games
Phoenix | **** | před 1526 dny

Hunger Games je velice zdařilá série, minimálně proto, že mě donutila přečíst si ji v tahu (to u mě zvládnou málokteré knihy). Hned po přečtení prvního dílu vám dojde, jak a kam se děj bude asi ubírat. Přesto je velice zábavné sledovat vývoj postav a děje, který spěje k neblahému konci Panemu tak, jak jsme ho v prvním díle poznali. Na této trilogii je nejvýraznější vypravěčský styl autorky. Píše jednoduchou, i pro mladší čtenáře stravitelnou angličtinou (četla jsem v originále) a nebojí se popsat realitu takovou, jaká je, a nesnaží se zaobalit drsné scény do přívětivějšího kabátu.

série: Star Trek - Voyager
Phoenix | **** | před 1526 dny

Vyšlé knihy v této sérii hodnotím lehce nadprůměrně. Napsané příběhy nejsou výrazně lepší či horší než seriál a představují příjemné prodloužení série, která toho divákům řekla a ukázala dost, ale stále je tu prostor pro další dobrodružství. Teorie strun je o něco lepší než číslovaná série, protože je to ucelený příběh rozdělený do trilogie, což mu dává dostatečný prostor na rozvoj jak příběhu, tak postav.

série: Píseň ledu a ohně
robousek | **** | před 1526 dny

Nemohu si pomoci, ale nerozumím tak vysokému hodnocení. Martin je obratný vypravěč a umí napsat zajímavé postavy. Když jsem začal číst, vypadalo to nadějně, ale s přibývajícími přečtenými stranami je z toho stále více jen velmi lehce fantasy dotčená paralelní historie se zřejmě nekonečným počtem intrikánů. A o intriky zde jde především, není zde ucelený příběh, nebo to zatím není poznat. Ale začal jsem číst v Češtině a tam jsem se nedostal ani do poloviny prvního dílu. Naštěstí jsem zkusil v Angličtině a série mě chytla. Netrpělivě čekám na další díly.

série: Hunger Games
MirabelkaP | ****1/2 | před 1563 dny

Po dlouhé době série přečtená jedním dechem. Napínala mě, nutila přemýšlet, zasela nenávist ke Snowovi a vládnímu systému Panemu, později dráždila přístupem vůdkyně rebelů a taky několikrát rozplakala… Kvalitativně sice šly jednotlivé díly dolů, ale jako celek mě série sedla a určitě na ni jen tak nezapomenu. Jsem zvědavá jak se se závěrem poperou filmoví tvůrci a co nedovedu pochopit je zařazení série do literatury pro děti a mládež, jako mládež možná ale chudáci děti…

série: Kosmická trilogie
Phoenix | *** | před 1563 dny

Celá trilogie mě příliš nazaujala. Má sice dobrý nápad, kdy se každý příběh odehrává na jiné planetě a celkově jsou propojené hlavní postavou. Bohužel všechny jedou podle stejného schématu, na jedné straně je hlavní hrdina – nekonečné dobro, a na druhé nějaký protivník – nekonečné zlo. Že dobro vítězí a zlo je po zásluze potrestáno, ví každé malé dítě. Ani tady tomu není jinak. První díl nás zavede na planetu, kde poznáváme její ničím nezkažený život, tj. spousta fizolofování. V druhém díle jsme si zopakovali biblický příběh o stvoření a Adamovi a Evě s neuvěřitelným množstvím náboženských klišé. A třetí díl se držel hezky na Zemi, ale opět nám tu zlo páchalo zvěrstva. Celkově knížky mají jasné, poměrně důležité poselství, ale nemůžu si pomoct, tohle všechno už jsme párkrát slyšeli.

série: Kouř
MirabelkaP | *** | před 1567 dny

Něco na způsob jak může zklamat série od autorky jejíž předešlá série mě skutečně bavila :) Prakticky vše jsem vypsala v komentářích k jednotlivým dílům. Nejčtivější pro mě byl prostřední díl série, první byl až kýčovitý všemi čarodějnickými bláboly a poslední byl zdlouhavý a bez využití potenciálu. Jediné co mě na sérii opravdu bavilo byl pohled do filmového průmyslu, na natáčení jednoho upírovského detektivního seriálu. Vlastně především díky tomu je hodnocení tak vysoké jak je :)

série: Knihy o Vladu Draculovi
Speedemon | ***1/2 | před 1582 dny

Série je skvělá, hlavně co se týče prvních dílů zasazených do středověku. Seznamování s Vladem a jeho blízkými je perfektní a místy dost krvavé a brutální. Postupem času se začnou motivy opakovat, ale autorka má ještě co nabídnout a postupně děj přesouvá do modernější doby. Zde začne kvalita mírně upadat. Je to především kvůli změně psychiky hlavního hrdiny. Na Vlada padá smutek ze ztráty blízkých a věčného života. Prochází válkou a hledá nějaký další smysl nemrtvého života. Chronologicky poslední dva díly (Nemrtvý a Stín anděla) jsou už natolik odlišné od ostatních dílů, že by klidně nemuseli být ani zařazeny. Jde o popis života Bely Lugosiho (údajného upíra a herce) a Borise Karloffa (herce ztvárňujícího Frankesteinovo monstrum a Belova přítele). Zajímavé zpestření, do série však příliš nezapadají. To je bohužel nevýhoda toho, když se série píše napřeskáčku. Některé souvislosti vám na začátku prostě nedojdou. I tak je to však dobrá práce.

série: První zákon
tartan | ***** | před 1586 dny

Celej sérii i jednotlivým knihám sa dá vytknúť všeličo, hlavne pomaly sa vlečúci dej a takmer zlomyselný autorov prístup k svojim hrdinom. No, hrdinom. Vtip je v tom, že žiadna z Abercrombieho postáv nie je žiadnym veľkým hrdinom, dokonca ani Krvavá deviatka nie. Všetci sa viacmenej plahočia bahnom života k neveselým zajtrajškom a autor im to nijako neuľahčuje. Jeho manipulatívnosť s osudmi postáv by som prirovnal k manipulatívnosti jeho v podstate najbezcharakter­nejšej postavy – Bayazovi. Napriek týmto výhradám však Abercrombie servíruje čitateľovi výbornú, nesmierne čítavú a zaujímavými postavami zaplnenú fantasy, ktorá je presne tak ostrá, ako sľubuje názov jej prvej časti.

série: Divocí a zlí
lenivec | brak | před 1592 dny

Čítal som to pred rokmi, asi keď kult Kulhánka vrcholil. Predtým som čítal Vládcov strachu, ktoré sa mi páčili, tak som sa tešil na Divocí a zlí. No je to hrozný guláš, s hrozným záverom. Je to taký grínpísacká séria. Recykluje (opakuje) sa tu ostošesť. Od prečítania tejto série som nenabral silu čítať ďalšieho Kulhánka.

série: Duna
lenivec | **** | před 1592 dny

Moje poradie od najlepšieho: 1,3,4,2,6 (7,8),5.

série: Romány o robotech
lenivec | ***** | před 1592 dny

Moja najobľúbenejšia detektívna séria. Proste mám rád Asimova aj keď píše detektívky. Veľmi zaujímavo a prepracovane vykreslené svety. Najväčší kontrast je medzi prvou a druhou knihou. Postavy sú skvelé. Proste je to Klasika.

série: Velmistři SF
Phoenix | **** | před 1616 dny

Frederik Pohl ve dvou svazcích představil deset velmistrů sci-fi. Každého z nich krátce charakterizovat, většinou z pohledu přítele, a představil pět jeho povídek, které mají představovat styl psaní autora. Většina povídek je zvolených vhodně, občas je nějaká slabší. Ale vše je věc názoru, že.

série: Sága Trhlinové války
Carter83 | **** | před 1617 dny

Znám lepší knihy, jenže Feist umí psát velice čtivě a napínavě, a navíc, v Trhlinových válkách jsem se poprvé setkal s Valheru. Už jenom samotná představa pyšných a neohrožených dračích vládců mě prostě fascinuje. Létat si takhle na dračím hřbetě mezi světy…
No nic, zpátky do reality. Dračí jezdci jsou prostě moje suverénně nejoblíbenější fantasy rasa (elfové a trpsalíci se můžou jít s prominutím zahrabat :)), takže už jenom z toho důvodu pro mě tahle série bude vždy jedna z nej.

série: Obři
Carter83 | ****1/2 | před 1617 dny

Nepříliš známá, leč skvěle napsaná a vypointovaná série.

série: John Carter, pán Marsu
Carter83 | ***** | před 1619 dny

Kolik znám „propracovanějších“ knih? Spousty! A „literárně hodnotnějších“? Taky spousty! Jenže žádná z těch „lepších“ knih mě zatím nedokázala natolik oslovit, jako právě John Carter.
Burroughsova fantazie nezná hranic, a pokaždé, když si myslíte, že „jinak se to už vymyslet nedá“, vyvede vás z omylu. Děj zběsile pádí kupředu a nenechá vás vydechnout a dobrodružství střídá dobrodružství. Logika? Realističnost? Co na nich záleží. Tohle je skutečná fantasy, ne „historický román s elfy místo lidí“. Svět, kde dobro vítězí nad zlem, svět, kde je všechno možné a svět, který mi učaroval. Když budu chtít „realističnost“, přečtu si noviny. :)

Johna Cartera jsem četl několikrát, poprvé ještě na základní škole. Od té doby jsem „přelouskal“ stovky dalších knih, ale jedna věc se nezměnila – tohle je pro mě pořád nej. I když, Howardův Conan je v těsném závěsu.

série: Pozvedání
Carter83 | ****1/2 | před 1620 dny

Jestli se dá o některé knižní sérii říct, že „celek je víc než suma jeho částí“, tak je to právě Pozvedání. Jednotlivé knihy jsou sice nadprůměrné, ale nic víc. Jenže svět, který před námi autor nakonec dokáže rozprostřít, a jeho vazby a zakonitosti, rozhodně stojí za to. To samé platí pro následující Pozvedání II, škoda jenom nepřeloženého závěrečného dílu.

série: Mass Effect
Carter83 | **1/2 | před 1620 dny

Mass Effect je jedna z mých nejoblíbenějších herních sérií, leč i jakožto velký fanoušek musím připustit, že hodnotit knižní sérii jakkoliv jinak než „průměr“ by bylo nespravedlivé vůči mnoha jiným, podstatně kvalitnějším dílům. Knihy ze světa Hvězdných válek „sedly“ Karpyshynovi dle mého mnohem lépe.
Pro čtenáře obeznámené s hrami zpestření a rozšíření herního světa, ostatním nedoporučuji.

série: Star Wars - Trilogie Thrawn
Carter83 | **** | před 1620 dny

K pokusům o „knižní rozšíření filmového světa“ jsem zpravidla dost skeptický a považuji je za trapné „ždímání peněz“. Jenže, světe div se, v případě Thrawnovy trilogie se jedná o výrazně nadprůměrný počin, přičemž ani nemusíte být skalní fanoušek Hvězdných válek. A taková fascinující postava, jakou je Thrawn, se v literatuře taky jen tak nevidí.

série: Odhalený vesmír
Carter83 | ***1/2 | před 1620 dny

Pro mě pravý opak Pozvedání od D. Brina. Jednotlivé knihy brilantní, ale série jako taková se mi prostě nespojila v jeden celek, žádný pocit „to stálo za to“ se nedostavil. Alespoň po prvním přečtení, třeba by to po dalším bylo jinak. Škoda.

série: Malazská Kniha padlých
Carter83 | ***** | před 1620 dny

Jednoznačně jeden z vrcholů žánru, nic ani vzdáleně podobně propracovaného jsem zatím nečetl. Tahle „kronika neexistujícího světa“ je prostě neuvěřitelná.
Jsou sice věci, kterých si cením ještě více než propracovanosti a rozsáhlosti, takže ta „úplně nej“ série to v mých očích není, ale jinak můžu jenom smeknout před tím, co Erikson dokázal vytvořit.

série: Noční klub
Paulusek | *** | před 1626 dny

po mnoha rozhovorech a doporučeních od mých přátel, kamarádů a známých jsem se prokousal k tehle opěvované sérii. A upřímně jsem čekal víc. Nemůžu tvrdit, že mě zklamala to ne. Číst se to čte dobře, má to spád to nepopírám. Jen si myslím, že je její opěvování trochu zveličované a nafouknuté.

série: Percy Jackson
Phoenix | **** | před 1632 dny

Ani nevím, proč jsem tuto sérii začala číst. Dověděla jsem se o ní v podstatě jenom díky (ne moc dobrému) filmu, což mi obvykle jako motivace nestačí. Přesto jsem jednoho dne cestou autobusem začala číst a o půl roku později hodnotím konec (obvykle čtu série několik let, protože nevydržím číst za sebou knížky od jednoho autora, ať jsou sebelepší:-)). Na knihách by se dalo najít poměrně velké množství negativ (vykrádáním Harryho Pottera začínaje a przněním řeckých dějin konče), ale v konečném důsledku to není potřeba. Způsob vyprávění je daný prvními stránkami ve Zloději blesku a autor se nasazené laťky drží až do konce. Kdo příběhy od začátku přijme s jistou mírou nadsázky, užije si poměrně dlouho cestu po různých dobrodružstvích s příjemnými (polo)lidmi a nepříjemnými záporáky. Každý příběh splňuje požadavky na zábavný příběh, takže pro dospělé je to příjemná oddechovka a mladé teenagery to možná nadchne ještě o trochu víc.

série: Malazská Kniha padlých
Mjartan Jakub | ***** | před 1638 dny

o tejto sérii nemôžem povedať krivého slova Steven Erikson je génius. ani trochu mi nevadí že nič nevivetľuje lebo séria je tak geniálne napísaná že kto sa trochu snaží zistí že má možnosť príbeh utvárať sám, sám vykreslovať zložitú mytológiu pri ktorej vám samotný autor nepomôže lebo knihu prispôsobuje čitateľovi v tom smere aby si to každý visvetlil podľa svojho. preto jeho sériu ľudia milujú aj nenávidia tý ktorí ju milujú vedia čítať a tý krorí ju nenávidia nevedia alebo čakali že keď si kúpia Eriksona budú to mať ako polopatisticky vysvetlené detské fantasy Ja osobne mu dávam 12 z 10 hviezdičiek

série: Malazská Kniha padlých
BorgDog | ***** | před 1642 dny

Až teď jsem si uvědomil, že tu vlastně nemám hodnocení a komentář k celé sérii. :-) Hanba a hněv Padlého na moji hlavu… na druhou stranu, nejsem si jistý, co ještě napsat, aby to nebylo pouhým omíláním superlativů. Z pozice čtenáře mohu jen konstatovat, že jsem v žánrové literatuře už roky nečetl nic, co by mě dokázalo myšlenkově i emocionálně strhnout více. Z hlediska autora mi knihy Stevena Eriksona posunuly hranice toho, co vše lze vyjádřit formou psaného slova a jaké množství významů lze dostat na stránky knih, aniž by se z děje stalo „umělecké blábolení.“

Malazská kniha padlých nejspíše nikdy nebude nejprodávanější ságou ve fantasy. Přesto, jako u jediné bych si troufl vsadit, že odolá zubu času a naopak ji plné docenění teprve čeká.

série: Ztracená flotila
BorgDog | ***1/2 | před 1642 dny

Celkem nemá smysl psát komentáře k jednotlivým dílům série, protože jsou, přiznejme si, vlastně na jedno brdo. I hodnocení u všech bude stejné, žádný výrazněji nevyčnívá ani nezaostává, přednosti a nedostatky jsou vesměs totožné. Mezi první patří nesporná čtivost. Děj plyne rychle, dynamicky, až na výjimky nenudí. Také chválím poměrně propracovaný systém kosmických bojů, který mi přišel jako jeden z nejlepších v tomto typu military space oper. Je vidět, že tady se skutečně přemýšlelo a ne jen slepě opisovaly námořní bitvy nebo Star Wars. Strategická situace i to, kam po sto letech v podstatě zbytečné války obě strany dospěly, je mrazivě věrohodná – není těžké uvěřit, že přesně tak by to mohlo skutečně dopadnout. A poslední plus u mě má Campbell za to, že pro uspořádání své flotily čerpá inspiraci hlavně v současném válečném námořnictvu, a nikoliv ve světě Hornblowera.

Mínusů je ovšem také dost. Prakticky všechny postavy šustí papírem a hlavně ty ženské jsou bez výjimky k pláči. Nekonečné omílání stejných úvah „já nejsem Black Jack“ nebo „Black Jack ohrožením demokracie“ je hlavně v posledních dílech přímo úmorné, a ze seznamu ohraných klišé podobného typu románů nechybí ve Ztracené flotile nejspíš vůbec nic. Děj sice plyne rychle, jenže s malými obměnami v podstatě pořád dokola. Nic jako vedlejší zápletky nebo vývoj neexistuje, snahy o humor se míjí účinkem. Nepotěší ani řešení-neřešení situace kolem mimozemšťanů, kde se autor ani nesnaží přijít s něčím novým a přehlíží i zřejmou logickou chybu v pointě.

Pokud by se celá série proškrtala a smrskla do trilogie, byla by zřetelně lepší a hodnocení vyšší. Takto jsem sice dočetl, ale s mrzutým pocitem, že jsem peníze za minimálně dva díly mohl investovat do lepších e-knih.

série: Kladivo na čaroděje
MacLinks | ***** | před 1659 dny

Podle meho, ted nejlepsi ceska serka.Je tu humor napeti i akce ..dobre se to cte.

Uvidime jak dopadnou dalsi dily, ale rozjete je to moc hezky.Uprimne… se mi libi postoj autora k hlavnim postavam ktere jsou z hlediska hrdinu …divni (ostatne staci si precist prni stranu knihy aby mel clovek jasno .)((..Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů – a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…)) a to je velmi osvezujici po vsech tech „nesmrtelnych hi -tech namakanych Uber Super Duper“ hrdinech :D

velmi nedockave cekam na kazdy dil a kupuji hned jak se objevi na E-knihach :)

série: DragonLance - Hrdinové
LuciusWlk | *** | před 1662 dny

Série Hrdinové, jako celek, bohužel, působí dojmem narychlo poskládaných příběhů, spadajících pouze do nějakých mezí průměru. Osobně nemám důvod se jakkoli k teto sérii vracet.

série: Ráj
burianek | ***** | před 1664 dny

První 2 knihy jsem si poprvé koupil v angličtině, když jsem byl na stáži v Paříži. Už když jsem knihu vzal poprvé do ruky, věděl jsem, že je to něco vyjímečného. 3tí díl tenkrát nebyl ještě možná ani napsán, ale brzo poté jsem se dočkal českého vydání a mlsal každý díl. Vynikající příběh, prostředí, bilogické technologie, střet lidí a inteligentních zvířat. Pro mě kultovní záležitost.

série: Zaklínač
Gumby | ***** | před 1665 dny

Můžu říct jen jedno: Sapkovski je bůh. Podle mě by Zaklínač měl obsadit 1. místo v žebříčcích. Četl jsem Píseň ledu a ohně, Malazskou knihu padlých, ale i když mají všechny výborný příběh, z jednoho důvodu na Zaklínače nemají. Vypravování. Sapkovski to prostě vážně umí. Hodně lidí říká, že je celá série velmi zdlouhavá a nehýbe se, ale mě tak silně chytla, že sem byl za každou nadstavbu (klidně i zbytečnou a odbíhající) rád. Děj je promyšlený a zajímavý, postavy jsou reálné a série jako celek je GENIÁLNÍ. Sérii sem si přečetl už dvakrát a ani podruhé nebyla o nic horší. Znalost děje vůbec nevadí a naopak si napodruhé člověk všímá mnoha nových souvislostí.

12345678910poslední (18)708 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu