RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (688)27516 příspěvků celkem

Autor ve své knize vydané v roce 1935 zmiňuje bytovou krizi v Berlíně a znárodňování a přidělování bytů. V roce 2019 (po 84 letech) jsou v Berlíně skupiny lidí, které kvůli bytové krizi navrhují znárodnění nevyužívaných bytů.

kniha: Pád Gondolinu - Tolkien, J. R. R.
Gaarq | ***** | před 126 dny

pád gondolinu je dalším úžasným počinem christophera tolkiena, díky kterému se nám do rukou dostává nejen zásadní příběh tuora, otce eärendilova, ale i skvělá tolkienistická studie. „běžní“ čtenáři pána prstenů a hobita asi budou zklamáni, dílo je v zásadě polotovar, ale silmarillionští nadšenci uvítají uvedení do vývoje příběhu a jeho zasazení do historie ardy. christopher velmi poctivě nashromáždil významné verze textů a dodal k nim důležitou omáčku postupu jejich vzniku a ustálení. také je umístil do širšího kontextu, takže vystává plastičtější obraz konce prvního věku, ke kterému významnou předehru tvoří právě pád gondolinu a zrození eärendila, toho, jenž povede k pádu nepřítele.

jak jsem už psal u húrinových dětí, tuor je oproti temnému túrinovi tou světlou stránkou nastupujících dějin lidí, kteří se stanou obyvateli světa a budou rozhodovat o jeho osudu. významnou roli ale hrají oba, bez tmy nelze o světle hovořit. znovu se oddávám světu ardy a obdivuju odhodlání a tvůrčí sílu JRRT.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
Madam Brbla | ***1/2 | před 126 dny

Tak trochu jiný svět, ve kterém opravdu existují víly. Zapomeňte ovšem na něžná, éterická stvoření, co s líbezným zpěvem pletou z květin věnečky a tancují při měsíčku, tyhle „fešandy“ mají odlišné potřeby a figuruje mezi nimi krev, ideálně lidská. Jak naložit s někdejšími válečnými spojenci, opovrhovanými a nebezpečnými? Trvalý dohled má na starosti speciální jednotka, jejímž členem je i hlavní postava románu. Záměrně odmítám použít výraz „hrdina“, protože Dominik Stolbenko ve mně permanentně vyvolával dva duševní stavy: chuť nakopat ho do míst, kde záda ztrácejí slušnou pověst, často i zepředu + chuť mu ob stránku mlasknout pár facek. Přehnaně citově a mentálně rozervaný, extrémně protivný, fyzicky i psychicky neschopný, sorry, tento průvodce dějem mi způsobil opruzeniny na mozku a zasloužil se o stržení celé hvězdy. Půl astry odebírám za občas kapku kostrbaté věty a příliš mnoho trojteček v dialozích. Nejsem na to extra přecitlivělá, ale tady bylo přerušených vět a různých odmlčení přes míru. V řeči je to sice přirozené, leč při čtení to poněkud štve.
Detektivní zápletka s konspiračním pozadím je patřičně temná, finále jaksepatří krvavé, atmosféra ucházející, zkrátka povedený debut. Dalším knihám Kristýny Sněgoňové se určitě nebudu vyhýbat, nicméně doufám, že příští mužský charakter nebude zapšklá, labilní hysterka. 70%

kniha: Proč číst fantasy, - Le Guin, Ursula K.
yerry | ***** | před 126 dny

Ursulu K. Le Guin som chápal ako autorku, ktorá ako jedna z prvých spisovateliek vniesla do Science Finction a Fantasy literatúry svojrázny pohľad, ovplyvnený anarchizmom počnúc cez taoizmus, umiernený feminizmus až po gender pozitívne postoje či kritiku komercionalizácie Fantasy. Dôraz však vždy dávajúc predovšetkým na príbeh, ľudskú stránku na úkor konfliktu a násilia. Okrem jej samotných poviedok a románov ma zaujali jej predslovy a doslovy u niektorých publikácií, ktoré boli veľmi zaujímavé.

Preto som veľmi uvítal tento počin vydavateľstva Gnóm! a so záujmom som si prečítal niektoré autorkine eseje v tejto publikácii. Škoda len, že sa týkali len fantasy a v prevažnej väčšine detskej a YA literatúry. Napriek tomu, bolo to veľmi zaujímavé čítanie, ktoré osvetľuje niektoré veci ohľadom jej fantasy tvorby. Autorka vie/vedela aj tieto teoretické témy veľmi dobre a zrozumiteľne podať. Pridanou hodnotou sú aj poznámky pod čiarou spoločne s bibliografickými odkazmi v závere na predmetnú literatúru, ktoré dokresľujú kontext, z ktorého autorka vychádzala. Čakám preto na nejaký ďalší podobný počin tohoto vydavateľstva.

Svoju spokojnosť s touto útlou knižkou by som rád vyjadril citátom z jedného jej textu. Na margo dnešných fantasy bijákov autorka poznamenáva:

cit (str.175): Dnes stačí švihnout kouzelným proutkem starodávné průmyslové magie a hle – váš drak je připraven. Jenže – je to skutečný drak, anebo padělek? Skuteční draci vás dovedou zničit a v té hromadě, kterou si nahamounili, ukrývají klenot zvaný moudrost. Falešní draci tohle nedovedou a nemají. Falešní draci se nikdy nedostanou ven z kina, zůstanou trčet v pokladně.

Trochu netradiční povídka, kde Conan stojí kromě zlotřilého černokněžníka ještě tváří tvář partičce kanibalů a zákulisním politickým machinacím. Ale atmosféra temného pouštního města je zachycená hezky a efekt práva a odplaty tu celkem funguje. Takový normální dobrý Conan.

Meč a magie ano. Ale tady je té magie přece jen trochu víc, než by bylo zdrávo. Navíc jde o povídku nebezpečně podobnou Stínům měsíční záře, jen s trochu méně logičtější strukturou. Co naopak zůstává stejné je skvělé Howardovské vypravěčské řemeslo. Zlatý fond to ale není.

kniha: Ve stínu Hvozdu - Novik, Naomi
Vlask | ****1/2 | před 128 dny

Příjemná a lehce temná až mírně hororová fantasy. Anotace trochu klame obsahem, tajemný čaroděj není vůbec hlavním problémem. Kniha je velmi čtivá a líbí se i míra realističnosti. Hlavní postava není vůbec považována za spasitele království a chovají se k ní v souladu s jejím původním společenským postavením. Což je v záplavě knih typu jen ty můžeš zachránit království/lidstvo etc. vždy osvěžující.

kniha: Hloubení - Holdstock, Robert
Lucc | ****1/2 | před 129 dny

Chtě nechtě se musím přidat k louzovu komentáři, byť nejsem tak příkrý v hodnocení. Les mytág byl komorní a uzavřený příběh velmi pěkně předehraný novelou Les kostí. Lavondyss bylo rozšíření, prohloubení kladoucí akcent na mytologii, folklór, mystiku a osudovost. Hloubení je kvalitně napsané, ale rozbředlé cosi.

Podobně jako Lavondyss jde formálně o knihu dosti odlišných polovin. V první se odehrává komorní rodinné drama o ztrátě syna a odcizení manželů, navíc dovedně navazující na předchozí události okolo zmizení Tallis. Už v něm ale prosvítají průzory do další méně povedené části, která se věnuje skupině „vědců“, kteří na stanici Stará dutá skála „studují“ les. Na rozdíl od koncepčního vědeckého snažení lesem fascinovaného Huxleyho a Wynne-Jonese v první knize však netouží ani tak moc pochopit les a jeho zákonitosti, ale spíše si chtějí pomocí nebo navzdory lesu vyřešit svůj problém (souboj s ďáblem, nalezení milované osoby, potvrzení teorií o určité historické době nebo osobě, …). Jsou jako banda hipíků. Ale nešť, to by se dalo přežít, obzvláště když jsou některé z těchto postav pěkně napsané (Lacan, Helena). Vadí mi ale, že Holdstock kvůli této koncepci tříští kompaktní příběh a ve svatém zápalu honby za něčím, co považuje za senzační, ohýbá jakž takž nastavená pravidla fungovaní lesa a ještě to drze přiznává: „Pravidla jsou pružná, a v tom to je.“ (Helena Silverlocková, s. 152). Zjevně mu toto bezvládí vyhovuje. Může se rochnit v metapříbězch a odbočkách, tu nechat vyrůst Strom masek a učinit z něj středobod, onde vyzkoušet osvěžení v podobě odbočky k argonautům, ke kterým se později vrátí v Merlinově kodexu nebo dokonce „vzkřísit“ George Huxleyho, o bezuzdných hrátkách s časem ani nemluvě. Hloubení je stále fascinující kniha, jen ji chybí sevřenost Lesa mytág a imho také mystičnost Lavondyss. Mystičnost nedořešeného boje se Šotkem a mnoha dalších nedořečených věcí (Gawain a obojakost dobra a zla, Daurogové, …) se mi nechce počítat. Podle mne postrádají osudovost a hloubku, perspektivu. Nebo je chyba ve mně. O odbytém závěru se mi ani nechce mluvit. Vlastně mi po dopsání komentáře připadá, že 9 hvězd je pro Hloubení až moc. :-(

PS: Možná je škoda, že jsem si před cyklem Lesa mytág přečetl Artušovu smrt a ne Sira Gawaina a Zeleného rytíře. Děj básně je naštěstí docela podrobně zpracován na Wikipedii. Snad věrně.

kniha: Labyrint duchů - Zafón, Carlos Ruiz
trudoš | ***** | před 130 dny

„Pravda nikdy nebývá dokonalá. Pravda totiž vždy vyvolává pochybnosti a otázky. Jenom lež je na sto procent uvěřitelná, jelikož nemusí obhajovat, jak se ve skutečnosti věci mají, stačí jen, když zazní, co si přejeme slyšet.“
Španělský prozaik katalánského původu Carlos Ruiz Zafón dobyl svět románem Stín větru, na který později navázal tituly Andělská hra a Nebeský vězeň. Jednotlivé příběhy pak završil monumentálním finále, nesoucím název Labyrint duchů, ve kterém mistrně využívá veškerých triků, kterými dobrodružná literatura disponuje, včetně uhrančivé stylistiky. Je to rozsáhlé vyprávění a v některých momentech možná až zbytečně rozšafné, přesto člověk snadno propadne kouzlu tajuplné Barcelony, se kterou se v závěru jen těžko loučí. Přitom lze Labyrint číst i zcela nezávisle na znalostech předchozích událostí, protože ty tvoří spíš jen kulisu, než srdce komplikovaného příběhu. Ve zkratce – perfektně vystavěný román a zároveň nádherný závěr jedné z nejpodmanivějších sérií desetiletí.

kniha: Stín z času - Lovecraft, H. P.
louza | ***** | před 131 dny

V poslední části Lovecraftovy tvorby je jasně patrné jeho zrání. Autor se pouští do větších mytologických hloubek své práce, jeho fantaskní pojetí minulosti země nabývá jasných obrysů a vše je podtrženo už dokonale vybroušenou literární formou díky níž i ty tématicky slabší povídky je doslova radost číst. A sem tam stále přichází s novými zajímavými koncepty a nápady. Závěrečná fáze jeho tvorby tak definitivně podtrhuje jeho mistrovství.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
snop | *** | před 131 dny

Cim dele jsem se tim prokousaval, tim lepsi to bylo. Ale bohuzel ani na konci to nevyskocilo z prumeru zanrove skatulky. Tj. mraky mrtvych, neverohodna spiknuti, antiutopicky svet michajici vlhke sny a nocni mury volicu SPD. Postavy jednaji nelogicky (kuprikladu nesetresou pronasledovatele vicenasobnymi rychlymi skoky mezi svety), pravidla jsou nejasna (lze skakat ze sveta do sveta? lze otevrit branu kamkoli? Proc se neukryli v Australii?), psychologie pokud ne primo plocha, tak dost nevyzrala. Ale cist se to da. Vahal jsem mezi 50 a 60 %, prevazilo to, ze jsem to precetl za vecer.

kniha: Destrukce - Drescher, Alex
biafra | **** | před 131 dny

Drescher se vypsal. Ve srovnání s předchozími knihami už vyprávění ztratilo na klopotnosti a neobratnosti. Dialogy jsou svižné a vtipné, postavy sympatické i děj ubíhá horempádem, takže se kniha čte sama. Jediné, co mě rušilo, jsou autorovy politické vsuvky, které se na můj vkus až příliš blíží Okamurově demagogii. Hodnotím čtyřmi hvězdami jen proto, že plnou palbu si přece jen nechávám pro náročnější kusy.

Originální a poměrně netypický text jdoucí ve šlépějích Hor šílenství, kde autor odhaluje další velkou část dávné historie země, tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu a jinýma očima. Perfektně odvyprávěné, hezké prolnutí linek minulosti a budoucnosti. V biografii možná trochu zapadlý, ale opravdu parádní text.

Absolutní klasika a esence Lovecraftiánství. Stíny nad Insmouthem popisující jedno velmi podivné rybářské městečko mohutně rozšiřují autorovu mytologii a straší zcela novým neočekávaným způsobem. Kultovní klasika mající na čtenáře větší dopad než samotná Chthulu povídka.

Hodně skvělá povídka s dobře zpracovanými referencemi na okolní autorovo dílo a super pointou v závěru. Je příjemné vidět, že Lovecraft i po letech psaní přichází s novými koncepty a má stále čím překvapovat. Co naopak nepřekvapí je jeho až hypnotická vypravěčská vyřídilka, která musí uhranout každého milovníka příběhů.

Celkem klasická povídka o zákeřném uchvácení moci v zemi v níž je Conan shodou okolností kapitán královské gardy. Hodně svižný a čtivý text rozprostírající se i přes relativní krátkost na větší časové ploše, který dobře pracuje i s jinými postavami než jen s hlavním hrdinou. Skvělá povídka.

kniha: Zlato Arkony I - Červenák, Juraj
yerry | **** | před 132 dny

Čierny Rogan sa v tomto pokračovaní presunie na územie dnešného severného Nemecka, ktoré vo svojej dobe ovládali Slovania. Toto územie ako jediné vzdorovalo kresťantvu najdlhšie a pohanstvo tu malo vo svojom závere charakter až štátneho náboženstva. Jedná sa samozrejme o ostrov Rujana a územia na pevnine okolo miest Štetín, Herborg, Gradec, Volgost a iné.

Sympatické je, že autor tu okrem slovanskej mytológie zakomponoval aj časť tej severskej – vikingskej. Čiže popri Svantovítovi spomenie aj Odina. A popri slovanskom podsvetí Nav, tu zaraďuje aj vikingský Helheim, z ktorého príchadzajú aj útočiaci aelfi. Červenák tu posúva históriu viac do minulosti a udalosti odohrávajúce sa v 11.- 12. storočí kladie na začiatok storočia 9. čo u fantasy nevadí.

Napriek deklarovanej zmene štýlu a písomného prejavu autorom vzhľadom na predchádzajúce zväzky o Roganovi, veľký rozdiel som nezaznamenal. Velesove a Perúnove gule v dialógoch pretrvávajú. Pravdou je, že novotvarov je v texte už pomenej ale aj vďaka tomu, že príbeh je určený predovšetkým mladším čitateľom, tak sa stále vyskytujú. Stále je to viac dobrodružná literatúra ako historická s vyššími ambíciami. A samozrejme stále sa to veľmi dobre číta…

kniha: Tři tváře - Sanderson, Brandon
Methat | ****1/2 | před 132 dny

Tri tváre Brandona Sandersona je zbierka troch poviedok, ktoré sú si od seba odlišné. Najviac ma bavili prvé dve, v poslednej tretej chvíľu trvalo, než sa príbeh rozbehol. V prvej poviedke – Cisárova duša, prevláda originálny systém používania mágie. K tomu sympatická hlavná postava, perfektne vystavaný príbeh. Kľudne by som si dal celú knihu postavenú na postave Šai.

Druhá poviedka bola napísaná podľa jednej mobilnej hry z iOS. Aj keď je príbeh neoriginálny, prekvapivo ma bavila. V Sandersonovom podaní by som sa do tohto sveta určite vrátil, no poviedka pôsobila ako úvod do oveľa rozsiahlejšej kni­hy.

Posledná poviedka Legion (Spousta mi ako preklad nesedí) mi pripomenulo seriál Sense8 od Wachowskích, ktorý som prednedávnom dopozeral. Tu sa jedná skôr o halucinácie, ktoré pomáhajú detektívovi s vyšetrovaním. Koniec mi prišiel veľmi rýchlo useknutý, opäť by som si vedel predstaviť dlhšiu knihu na toto téma.

povídka: Krvavá volba - Weber, Rastislav
vyšla v: Zlato Arkony I
yerry | ** | před 132 dny

Ak by sa jednalo o začínajúceho autora v dobe vydania, asi by som nejakú tú hviezdu prihodil. O začínajúceho autora sa však nejednalo. Poviedka odohrávajúca sa v Tatrách (ten názov našich hôr v dobe v ktorej sa príbeh odohrával znel úplne inak, ale to je len detail) síce obsahovala hlavné postavy Rogana a Goryvlada aj určité reálie z Červenákovho sveta (neviem do akej miery boli upravené redakciou) ale pôvodne mala patriť asi do úplne iného fantasy cyklu. Autor resp. redakcia pozabudli na oslovenie Rogana vyskytnuvšieho sa v poviedke ako vedmák. Príbeh mi okrem toho tak trochu pripomenul úvodnú pasáž z videohry Zaklínač I.. Na skrátenie dlhej chvíle však poviedka postačuje a Čierny Rogan je už nejaká značka, takže nič proti ;)

Asi to není nejlepší povídka co kdy Lovecraft napsal, ale na textu je krásně vidět, že je to to poslední co napsal. I přes fádnější myšlenku tajemného zla probuzeného v kostele dostane čtenář perfektně vysoustružený nedlouhý text o několika rovinách. Skvěle odvyprávěný, dokonale řemeslně zvládnutý s perfektní dynamikou a i celkem překvapivým úhlem pohledu ve finální pointě. Uplácat z průměrného motivu tak dobrý text – i to je znakem mistrovství.

Zdánlivě zlatý fond autora, kterému podle mého názoru něco obrovsky schází. A to něco je uvěřitelnost. Tajemný démon schovávající se uvnitř domu je asi v pořádku. Ale snové opojení hlavního hrdiny reagujícího na podivné události laxně až zcela apaticky je v případě Lovecrafta, který má na kontě mnoho jiných životaschopných zlem stižených a více uvěřitelnějších hrdinů, zcela netypické až šokující. Text nefunguje.

povídka: Ďábelský kněz - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 133 dny

Krátká povídka na téma „nekoukej se do krabičky“. Příjemná vyýplňovka průměrné horrorové sbírky, ale na Lovecrafta velká slabota. JEdiným pozitivem je, že je to tak krátké.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 133 dny

Zápisky z deníčku fantatického vyznavače vesmírného zla o jeho začátcích v oboru. Fragment povídky, která mohla být zajímavá, ale z nejrůznějších důvodů nakonec nebyla nutný pouze pro kompletaci sebraných spisů. Jinak text úplně k ničemu.

kniha: Marťanská kronika - Bradbury, Ray
Madam Brbla | nehodnoceno | před 134 dny

A jéje, na „Marťanské kronice“ si věčně hladový pan Čas náramně smlsnul, nacpal si i na takto útlém dílku teřich k prasknutí. Nemůžu knížku brát ani jako sci-fi klasiku, vědecká není vůbec, jde spíše o alegorii na lidskou povahu (především na její nelichotivé stránky), rozpínavost, nepoučitelnost. Pokud odhlédneme od současných technologií a znalostí vesmíru, které jsou samozřejmě podstatně dál než před sedmdesáti lety, zůstanou nám různá (ve své naivitě až parodická) podobenství, mnoho černobílého moralizování a úvah o Bohu či víře.
Vystupující postavy se obvykle chovají absurdně, astronauti jsou převážně spolkem nabubřelých existencí, neschopných adekvátně reagovat na situaci, nasávajících iracionálních primitivů a do toho sem tam filozofuje oikofobní náboženský fanatik. Všechno působí zoufale nevěrohodně, nad amatérismus průzkumníků Marsu (určitě posbíraných na Úřadu práce den před odletem) se nedokážu psychicky povznést. Kdyby jednotlivé povídky alespoň daly dohromady konzistentní celek, ovšem ani to ne: Marťané se až na pár detailů vlastně neliší od lidí (žárlivci, snílci, byrokrati, nevrlé ženy v domácnosti atd.), avšak v poslední povídce se o nich zaníceně žvaní jako o nesmírně osvícených bytostech, dokonalých, hodných následování. Asi jsem něco nepochopila.
Věřím, že číst „Marťanskou kroniku“ po revoluci, kdy jsem fantastiku teprve objevovala, byla bych nadšená a nostalgie by teď vykonala své. Bez berličky sentimentu mohu jen s lítostí konstatovat: tentokrát se nepřipojím k pětihvězdičkující většině a z úcty k panu Bradburymu raději nebudu hodnotit. Současný autor by za podobný výtvor dostal maximálně dva červené trpaslíky.
Audioknihou mě provázel milý hlas pana Vlastimila Brodského, bohužel atakovaný disharmonickými pazvuky na koncích kapitol. Nejspíš v nahrávacím studiu běhal po klavíru zfetovaný hroch s potřebou vyjádřit nenávist vůči posluchačům.
EDIT: Ay, caramba, přečetla jsem si seznam povídek se stručným nástinem děje a je to jasné – audioverze, kterou jsem poslouchala, není zdaleka kompletní. Tím se hodně vysvětluje…

kniha: Královnovrah - de Castell, Sebastien
snop | **** | před 134 dny

Velmi dobré, jen poněkud nezapadající do dosavadní pentalogie.

Conan je s lepou společnicí v patách událostmi zavátý na ztracený ostrov, kde kromě starobylého chrámu zla číhá děsivé nebezpečí v džungli. Povídka je stylem hodně podobná Královně černého pobřeží a stejně jako ona patří do zlatého Conanova fondu.

Conan je bohy vyvolen, aby stanul v čele armády i tváří tvář ďábelskému čaroději. Klasický Howard, který se ze sugestivně popsaných džunglí přesouvá do stejně živě popsané bitvy uprostřed pouště. Šlapající text bez jakékoli vycpávky. Skvělá povídka.

kniha: Tramvaj č. 1852 - Lee, Edward
trudoš | **** | před 135 dny

Nápaditá novela lovecraftovského střihu, která si z velikána stejnou měrou utahuje, jako jej ctí. Pravdou je, že spojení erotické literatury s mýtem Cthulhu mi zpočátku přišlo jako absurdní leitmotiv, ale Edward Lee se s tím vypořádal vskutku se ctí, a to včetně různých detailů, které ocení především znalci díla Howarda Phillipse Lovecrafta. Samozřejmě uznávám, že celá ta anabáze se zakázkou na pornografický text je v důsledku zbytečná, protože jádro příběhu tvoří povídka samotná, ale i tu omáčku kolem dokáže autor v závěru vtipně využít. Přičemž všechny ty kosmické vize chlípných a bezcharakterních bytostí, se mi četly paradoxně mnohem lépe, než jak je popisuje velmistr hrůzy sám. Jsem holt mizerný fanoušek, přiznávám.
Přesto se nemohu ubránit drobnému zklamání, protože jsem očekával něco víc než pouhou hříčku. Nic to ovšem neubírá na precizní atmosféře, kdy mi ani ty největší nepřístojnosti nenadzvedly žaludek, ale naopak skvěle zaklaply do celkového charakteru uhrančivé škodolibosti.

kniha: Speciálové - Westerfeld, Scott
Doubravka | 1/2 | před 136 dny

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přijde nesmírně odfláknuté. Sérii jsem našla na jednom seznamu dvaceti nejlepších dystopií, hned vedle Orwella a Zamjatina, takže jsem se ji navzdory všem zjevným varovným znakům rozhodla přečíst. A třebaže se mnoha čtenářům zjevně líbila, mě od začátku nesmírně štvalo, jak absolutně autor kašle na svět, který zalidnil svými postavami. Všechno to nějak funguje, ale JAK, to se nedozvíme. Víme, že v tomto městě se mladí lidé v šestnácti letech podrobí tělesné operaci, která je promění v „krásné“, časem, že se z nich stanou „středně krásní“ a že staří lidé zjevně staře nevypadají. V některé fázi života si lidé zjevně pořizují potomky, ale o jejich životním cyklu, zrození, smrti, rodinných vztazích, nevíme prakticky nic. Stejně tak o fungování společnosti. A že se mezi tím vším na létajícím prkně prohání Tally a pomocí školáckých žertíků působí revoluci, za což jí celou dobu hrozí, že jí přeoperují na „krásnou“, mi náladu moc nezvedlo. Ale i kdybych se přes to všechno nějak přenesla, zásadním kamenem úrazu je fakt, že celá série nemá vůbec žádnou atmosféru. Prostě se nekoná. Lidé skáčou z budov, prchají, bojují, pořád něco tropí, aby odpoutali pozornost od toho prázdného a nesmyslného ble, které se skrývá pod povrchem.

Druhý díl se pro mě stále svíjí mezi slibností a klišé. Třetí díl jsem sice rozečetla, ale zatím odkládám na neurčito.

kniha: Dcera kostí a dýmu - Taylor, Laini
Doubravka | **1/2 | před 136 dny

Já vím, že jsem říkala, že už to nebudu číst, ale americká YA fantasy odehrávající se v Praze? Neodolala jsem. Doufala jsem, že to třeba nebude zas až taková YA jako spíš fantasy a celá první polovina románu mě také příjemně překvapila. Praha dobrá, atmosféra tajemství, u kterého skutečně nevíte, co čekat, čtivě napsané. Velmi se mi líbí neotřelé téma trilogie, ale je mi líto, že se s ním autorka nepoprala zdatněji a že za polovinou udeřila romance razancí twilightového kladiva. Romance jako taková by mi nevadila, to pubertální kladivo ano. Teskně občas přemítám, jak by si s tímto námětem poradila třeba taková Ursula Le Guin nebo alespoň Guy Gavriel Kay.

kniha: My - Zamjatin, Jevgenij Ivanovič
Doubravka | ****1/2 | před 136 dny

Nedokážu uvěřit, že to Zamjatin napsal před téměř sto lety. Chápu, že v Rusku měl náskok, ale i tak. Úžasné.

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Doubravka | **** | před 136 dny

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
yerry | **** | před 139 dny

Vzhľadom na to, že táto poviedková zbierka od vydavateľstva Gnóm! bola zaradená do edície pulp-robot, očakával som síce hororové poviedky ale trochu ľahšieho razenia. Toto sa však nestalo. 8 poviedok a jedna noveleta resp. novela ako čerešnička na torte, sú texty, ktoré zanechajú hlbší dojem aj po ich prečítaní. Vyslovene slabú poviedku tu nenájdeš. Teda o čo vlastne ide?

Autor takmer u každej poviedky začína pozvolne a postupne graduje napätie až do záveru, ktorý nie vždy je úplne jasný. Ten spôsob autorovho zakončenia funguje u niektorých poviedok, bohužiaľ u niektorých veľmi nie. Čo sa však počíta, je kvalitná výstavba príbehu a ukážkovo zvládnuté vykreslenie psychológie postáv. Napätie stúpa u každého textu a preto mi trochu vadilo, že autor si vypomáhal rôznymi nadprirodzenými barličkami, ktoré neboli vyslovene nutné.

Z tejto veľmi kvalitnej publikácie by som vyzdvihol hlavne tri poviedky. Je to ten posledný text pod názvom Mandala , za ktorým nezaostávajú ani poviedky Velkochov dětí či Surfer Girl . Od tohoto vydavateľa som teda ešte zlú knihu nečítal a táto nie je výnimkou…

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 139 dny

Táto novela bola určite zlatým klincom tejto poviedkovej zbierky (fragment jednej vety je zároveň aj názvom celej knižky). Vykreslená psychológia postáv tu bola zvládnutá na výbornú, do poslednej chvíle si nemôžeš byť istý, ako ten chlapec pripútaný policajnými klepetami o kovové zábradlie dopadne – a voda stúpa…

Už samotný námet príbehu, myšlienkové pochody zúčastnených, príčina a dôsledok, mali svoju silu. Preto som bol trochu zarazený, že autor sem zamontoval aj nadprirodzené prvky, ktoré považujem, za zbytočné. Akceptoval by som ich, ak by boli v nereálnej forme a nie takto natvrdo. Napriek tomu, nemám srdce ubrať čo i len jednu hviezdu…

povídka: Bezpečnostní pojistka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 139 dny

Príbeh o bezpečnostnej poistke, ktorá má slúžiť ako konečné riešenie, ak sa všetko poserie, (a že sa tak určite stane, to ti už dostatočne vysvetlil vo svojich zákonoch pán Murphy) nie je asi príliš originálny. Neistota, napätie a riešenie logického rébusu mladým chlapcom v postkatastro­fickom svete, kde zombie nahrádzajú ľudia, meniaci sa na beštie. Poviedka síce nebola zlá, ale podobný námet som už kedysi videl či čítal. Naviac trochu trpela aj absenciou logiky…

povídka: Matka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 139 dny

Psychologický horor o rozpadajúcom sa manželstve, s čiernou mágiou navyše. Poviedka je písaná z pohľadu muža, ktorý tu opisuje svoje pocity až po konečnú kvalitnú scénu. Celý čas som mal dojem, že ten dej je len výplod jeho mozgu. Fracassi to všetko zahaľuje do akéhosi oparu, v ktorom nič nie je jednoznačné…

kniha: Artefakt - Sawyer, Jamie
trudoš | ***1/2 | před 139 dny

V rámci akční military SF slušný průměr. Jamie Sawyer hodně čerpá z atraktivity filmových Vetřelců i Hvězdné pěchoty, a spíš než ze vzletné stylistiky těží z dobrých nápadů, takže broučí střílečka je to náramná. Naneštěstí mi chyběla stylizovaná nadsázka, přičemž občasné špičkováním mezi mariňáky fakt nepočítám. A právě proto, jak se to celé bere vážně, mi tam vadily maličkosti, které ve finále buď neměly využití, nebo mají smysl až pro příště. Třeba motiv duplikantů je parádní, jenže k čemu vlastně je? Vojáci bojují v zastoupení, pročež o ně čtenář nemá strach, a když pak zase o tu schopnost přijdou, je jasné, že jen proto, aby mohl autor někoho nechat umřít. Nebo třeba artefakt, který ničivé emzáky záhadně přitahuje a který tu nechala jakási neznámá civilizace – jenže místo toho, abychom se dozvěděli podrobnosti, tak si o kus šrotu akorát zabojujeme a pokračování příště. To nicméně slibuje vývoj trochu jiným směrem, než by člověk očekával, takže ještě není nutné házet flintu do žita.

kniha: Daň pro ohaře - Erikson, Steven
skepsi | **** | před 140 dny

Číst mistra je vskutku challenge…

Výzva osmičky spočívá v samotném čtenáři a jeho přístupu ke knize. Čím dříve si uvědomíte že „tady něco nehraje“ a že je potřeba k dílu přistupovat jako ke konvenční próze okořeněnou fantasy, tím lépe pro vás.

Prvních 500 stran bych radikálně proškrtal (ne-li vyškrtnul) a i ten zbytek nestojí za moc v porovnání s finále, které mi přišlo spíš jako lehká provokace. A to bych se ještě mohl pozastavit nad časovými paradoxy, které se táhnou celou knihou (Harllo vs Baratholova kovárna vs. zbytek příběhu, který se odehrál v horizontu jednoho týdne…)

80%, protože se u knihy chci i bavit…

povídka: Poslední štace - Fritz, Pavel
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ****1/2 | před 140 dny

Zvláštní teskná atmosféra ve zvláštní variaci na Urban Fantasy. Líbilo!

156789101112131415poslední (688)27516 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu