RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (665)26593 příspěvků celkem

Bradley Beaulieu rozehrává své vyprávění zeširoka, nenudí ale sáhodlouhými pravidly a zákonitostmi nového světa. Naopak, vrhá se hned do akce a stylisticky se přitom drží ve standardních osnovách, jako by pro něj stará škola byla důležitější než experimentální výstřelky. A přestože se může zdát otřepané, když hodní občas bodnou nůž do zad těm špatným, příběhu to bezesporu propůjčuje charakter reálnosti.
Nejsilnější stránkou jsou ovšem kulisy mající nejblíže k arabským bájím. Plynulost děje sice nabourává občasné užití specifických výrazů, ale to jsou ve svém důsledku podružnosti, na kterých zápletka nestojí. To, oč tu běží, je touha po odplatě, která je pro mnohé víc než spravedlnost. Což přímou měrou vede ke konfliktům, za něž by se nemusel stydět nejeden řecký dramatik.
Má to naneštěstí i svoje mouchy. Zakončení totiž dává na srozuměnou, že pokračování nesnese pouze čtyři pět knih. Jenže, bude-li autor pokračovat v nastavené premise, obávám se, že mu invence dojde někdy u druhého dílu.

povídka: Keď anjeli padajú na zem - Takáčová, Beáta
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | * | před 114 dny

Autorka nedávno vyhrala Ohnivé pero s veľmi dobrou poviedkou (v mojom hodnotení tiež na prvom mieste), nuž som sa tešil i na tento kúsok. Tentoraz som však sklamaný. Strašne chaotické spracovanie, zbytočné opisy zbytočných situácií, ktoré pre dej nemali žiaden alebo iba minimálny význam, veľmi jednoduché a hlavne neuveriteľné zakončenie. Poviedka mi od určitého momentu prišla ako vykrádačka filmu „Bride of the monster“ od Eda Wooda, síce so zmenenými reáliami a postavami, no s úplne rovnakými logickými chybami. Za poviedkou opäť trefný komentár Erika Fazekaša.

kniha: Pomysli na Fléba - Banks, Iain M.
biafra | *** | před 114 dny

Byl jsem natěšený, ale byl jsem zklamán. Knížka možná mohla působit v roce 1987 jako pecka, ale po Reynoldsovi, Hamiltonovi a Asherovi, působí slabě a nevýrazně. Samotné poselství o nepodstatnosti jednotlivce v soukolí války je omšelé a bylo zpracováno mnohokrát a lépe počínaje Remarquem. Chápu, že Banks se chtěl vymezit proti zálibě některých spisovatelů sci-fi a fantasy ve spasitelích světa, vyvolených Muad’dibech, kteří rozhodnou o osudu galaxie, ale to se dalo udělat i lépe. V dalším rozměru má kniha být jakýmsi vyprávěním o „střetu civilizací“, jak se dnes říká, ale celé to mudrování o civilizačních hodnotách je takové plytké a banální. Navíc obě civilizace jsou představeny velmi vágně – není mi třeba vůbec jasné, jak klanová a teokratická společnost Idiřanů postavená na válečnické cti a víře mohla dospět k technologii cestování vesmírem. K tomu je potřeba něco jako věda a ke společenskému uznání a finanční podpoře astrofyzikálního a technologického výzkumu je zase třeba nějaký institucionální a civilizační kontext. Nebo jim ji dal jejich bůh? Machina ex deo? Řada pasáží je strašně rozvleklá, včetně těch, které mají působit akčně. Nový překlad je většinou slušný, i když některá místa zabolí („anatematici“).

kniha: Kráter - Preston, Douglas J.
trudoš | ***1/2 | před 115 dny

Motiv obřího asteroidu ohrožujícího život na Zemi, byl zpracován už mnohokrát. Douglas Preston však k tématu nepřistupuje klasickým stylem katastrofického románu, ale pustil se rovnou do sci-fi pracující s tématem mimozemských civilizací. Jeho kombinace moderního thrilleru, kde různé dějové linie postupně odhalují netušenou hrozbu, s dějovou osnovou jak ze Zlatého věku science fiction, může připadat čtenářům naivní, ovšem beze zbytku splňuje svůj účel oddechového čtiva.
Přestože autora považuji za jednoho z králů brakové dobrodružky, musím přiznat, že tentokrát měl slabší chvilku. Nejde ani o styl vyprávění či zápletku samotnou, ty se drží v jeho standardech, a čtenáře rozhodně nezklamou. Jen ten závěr, ve kterém člověk čeká velkolepé finále, se příliš nepovedl. Už přibližně na třísté straně paranoidně tušíte, že spisovatel nemá šanci román solidně zakončit, přesto doufáte. Marně. Kráter je tak krásný příklad toho, jak se věci bez pečlivého plánování mohou tvůrci lehce vymknout z rukou.

povídka: Vitraje patriarchů - Oldie, Henry Lion
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | * | před 115 dny

Môj výsostne subjektívny pocit z tejto ruskej fantasy poviedky je dosť rozpačitý. Typický rozvláčny text, charakteristický pre staršiu ruskú literatúru, naviac písaný formou lyrického útvaru prekladaný básňami. Prečítam hoci čo, ale pri tomto čítaní som doslova trpel a do mysle sa mi vkrádali už takmer zabudnuté fragmenty povinného čítania z pred niekoľkých desaťročí. Takejto fantastike neholdujem…

povídka: Mezi ovčáky - Gallagher, Stephen
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | ** | před 115 dny

Poviedka o lekárovi tesne po II. sv. vojne. Počas jej čítania som nenarazil na nič mimoriadne, čo by mi zježilo všetky chlpy. Podľa všetkého to mal byť horor. Dej je však mierne atmosférický so záverom tušenia niečoho zlého. Len taký náznak, nič viac. Poviedka mi nesadla…

povídka: Hvězdný expres - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | *** | před 115 dny

Poviedka o úpadku ľudstva niekedy v ďalekej budúcnosti. Tento svet mohol byť zaujímavý, rozsah textu mu však jeho dostatočné vykreslenie neumožňoval. Príbeh sa scvrkol na problém s teleportáciou a nenaplnenú lásku hlavnej postavy. Príbeh teda nieje zo sveta mongolského čarodeja ale zachováva si kvalitatívny štandard tohoto cyklu…

Jak mám rád detektivní případy Andrey Cortové, tak tohle bylo jednoznačně zklamání. Jakoby v domnění, že stačí být roztomilý, rozehrává Adam-Troy Castro fantaskní příběh pro děti, postrádající třebas jen špetku napětí. Přitom nápady mu nechybí a vysvětluje všelicos, naneštěstí to celé stejně končí u toho, že v pohádkovém světě je možné prakticky cokoliv, takže proč se držet nějaké vnitřní logiky. Navíc se přiznám, že ilustrace od Kristen Margiottové mi byly z duše protivné pro svou neumělou kýčovitost, jež se k románu nehodí. Chopit se toho Luke Pearson nebo Will Staehle, výsledná atmosféra by podle mě víc odpovídala strašidelně zábavnému vyznění, o něž se vypravěč snaží.
V jádru je jinak zápletka jednoduchá – představí se postavy, děj se hnedka zamotá a zlo nakonec dostane na frak. Navždy ovšem poraženo není, pročež k odhalování zbývá ještě spousta záhad. Jenže všechno se to odehrává v poměrně očekávaných mezích, takže výsledek prakticky ničím nepřekvapí. Myšleno z pohledu dospělého.

kniha: V objetí smrti - Žamboch, Miroslav
Sirius | ***1/2 | před 116 dny

Hledání smrti bylo takové krkolomné, spousta intrik, čarodějů, míň Baklyho. Navíc to celý působilo jako dobře napsanej rozjezd, kniha kde se vlastně rozmotává několik zápletek, ale ve výsledku se nic nestane. Ta pravá bžunda ale přichází s románem V objetí smrti. Tady je míň intrik a možná (alespoň mě se to zdálo) ještě míň Baklyho. Ale vždycky, když tenhle válečník dostane prostor, stojí to za to. Všechno to směřuje k akčnímu finále v podzemí, kde proti sobě stojí Bakly a Věc – takovej hold Věci a Predátorovi. Oba dva romány jsou dobře napsaný, i ty vedlejší postavy vám nějak přirostou k srdci, autorova imaginace je pořád bohatá. Ale… ve výsledku z toho mám spíš hořkosladkou příchuť na jazyku. První půlku bych ani mít nemusel a druhá už je taková lepší oddechovka, kterou ale Bez slitování nebo Na ostřích čepelí strčí do kapsy levou zadní

kniha: Tvář vody - del Toro, Guillermo
Kraus, Daniel
trudoš | **** | před 117 dny

Očekávání jsem neměl velká, protože úspěch se mi zdál být poplatný tak akorát současnému trendu hyperkorektnosti. Z mé strany vyložený nesmysl, tenhle dojem.
Hlavní devizou knihy je přízračná stylistika, pečlivě dávkovaná množstvím krátkých kapitol. Ty totiž nedávají příliš možností pro nějaké přecitlivělé či intelektuální sebehrátky a obzvláště úvodní kapitoly z Amazonie jsou doslova strhující díky takřka hororové atmosféře. Následuje zběžné představení hlavních aktérů a budování komplikovaných vztahů mezi nimi. Se zápletkou je to pak maličko horší, protože originalitou příběh moc neoplývá, i když se autorům nedá upřít cit pro efektní stupňování napětí. Středobodem všeho jsou ovšem postavy a jejich charaktery. Nejvíc přitom vyniká záporák Richard Strickland, kterému bych z fleku dal cenu za nejlepší románový výkon roku. Zbytečná mi přišla akorát milostná linka, bez níž bych se klidně obešel, včetně té krkolomné berličky v závěru, jež má dát neortodoxnímu vztahu oficiálně smysluplnost.

kniha: Upír z okrsku - Pilipiuk, Andrzej
Polinius | **** | před 117 dny

Sám autor se žertovně označil za Velkého grafomana. Toto označení jej plně vystihuje a tato povídková sbírka působí jako výběr nejlepších textů, které na dané téma napsal. Žádná povídka není vyloženě slabá a žádná povídka není klenotem, který by čněl vysoko nad ostatními. Písmena v knize jsou příjemně velká a proto žádná stránka netrvá příliš dlouho. Sám autor povídky vypráví docela kvapíkem a nezdržuje se s přílišnou psychologii postav. Ačkoliv anotace knihy slibuje opak. ;-) Veškeré postavy, jsou karikatury archetypů lidí v socialistické společnosti a kniha velice dobře pracuje s nostalgii po zlatých časech vlády jedné strany. Ano, v knize je zmíněna Solidarita a podobní disidenti, ale většinou se jedná o osoby nespěšné a nepříliš sympatické. V knize vystupuje také velké množství komunistů, agentů tajné bezpečnosti, policistů, veksláků a přímo zločinců a opět se jedná o postavy spíše nesympatické sloužící jen jako figurky v této velké grotesce. Jediný major Nefritov se dočkal alespoň nějakého rozpracování a bylo by velice zajímavé, kdyby další kniha byla jen o něm. Mohla by to být opravdu zajímavá kniha. Jak sám Nefritov říká: Režim neodměňuje nejchytřejší, ale nejvěrnější soudruhy.

Ke knize jsem poměrně kritický, ale Pilipiuk nic tak dobrého dlouho nenapsal a ke knize se určitě někdy vrátím a přečetl jsem ji jedním dechem i když uznávám, že se jedno o Guilty Pleasure.

povídka: Strážce Pevnosti - Kotleta, František
vyšla v: Pevnost 2019/01
Polinius | ****1/2 | před 117 dny

Jejky, jejky. To je ale blbost! Na zakázku psaná povídka ku příležitosti 200. čísla Pevnosti. V jubilejním čísle to má své opodstatnění, ale předložená samostatně, by asi způsobila mohutné zakuckání čtenáře.

povídka: 66 duší - Vargová, Martina
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | **** | před 117 dny

Fantasy klasika, ktorá ma potešila. Dobre spracovaný text, dej sa hýbe presne ako má, jazyk prispôsobený štýlu poviedky, kvalitné dialógy, postavy uveriteľné a sympaticky prirodzené, žiadne násilné charaktery (čo nebýva zvykom). Paráda, tentokrát som veľmi spokojný, i keď si autorka v závere vypomohla niekoľkými mechanickými bôžikmi. No ak to nie je prehnané, kúzla a čary to vždy znesú. Podľa môjho názoru si zaslúžila nielen žánrové finále.

kniha: Pomysli na Fléba - Banks, Iain M.
jirikk | ****1/2 | před 117 dny

Já bych tak přísný jako dříve komentující kolegové nebyl. Ano, pro Bankse mám celkem slabost a ani tak nemůžu nevidět, že se ne vše povedlo na sto procent. Však ona je ta kniha stará přes třicet let, i to je třeba zohlednit. Autor se snaží míchat vysoké (úvahy o smyslu války, o její etice a rovnováze vesmíru, která se nakonec vždy nějakým způsobem prosadí) a nízké (dlouhé akční scény) a ne vždy se mu to úplně daří. Na některých místech je té až krkolomně vyprávěné akce prostě příliš, naštěstí vždy přijde zklidnění s nějakou vážnější pasáží a ty mi seděly výrazně lépe. Celý koncept Kultury a jejího vesmírného střetu s ostatními rasami nabízí spoustu podnětů k úvahám a přináší čtenáři skutečné potěšení. Díky solidně zpracovanému závěru jsem si na knize nakonec přeci jen pochutnal a vyhlížím na letošek slibovaný překlad druhého dílu. Už proto, že kapitola věnovaná hře zvané Zkáza představovala jeden z vrcholů knihy, doufám tedy, že „Hráč“ se otře právě o toto téma.

kniha: Tři srdce, tři lvi - Anderson, Poul William
snop | ***1/2 | před 118 dny

Když to člověk čte prismatem toho, že jde o jednu z prvních takových fantasy, tak je to velmi přijemná jednohubka, byť trochu uříznutá na konci. Popravdě, kdyby většina současných fantasy dokázala totéž na stejném rozsahu, svět by byl mnohem lepší. Současní autoři by z toho bohužel vydojili minimálně čtyřdílnou ságu.

povídka: Boh studne - Valenčík, Adam
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | *1/2 | před 118 dny

Taký horor-nehoror. Ako keby ste z Kingovho To odstránili strach a zostala vám omáčka a prasárny. Chcelo to jednoducho viac akcie. Čakal som, že to vytrhne aspoň silný záver – nejaké to požieranie, krájanie, jačanie a krv tečúca potokom, no koniec-nekoniec to nevytrhol. Bohužiaľ. Fakt trefný je komentár Erika Fazekaša za poviedkou.

povídka: Galanthus nivalis - Pivarčiová, Katarína
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | 1/2 | před 118 dny

Veľmi slabý, navyše dosť naivne politicky podfarbený text. Práve vystavanie poviedky na antirasizme úplne znehodnotilo dej, ktorý je príliš jednoduchý na to, aby bol kvalitný. Šikovný autor dokáže svoje politické presvedčenie podprahovo zamotať do kvalitného deja a čitateľ si ani len nevšimne, že hlása jeho postoje. Tu je ten efekt práve opačný. Naposledy som podobnú agitáciu čítal (bohužiaľ), keď som počas štúdií našiel na katedre povaľujúci sa skvost „Zítřek začal včera“, a až po jeho zdolaní zistil, prečo ho všetci naširoko obchádzali. No a žánrovo mi poviedka príde viac ako fantasy, než sci-fi.

kniha: Ostřejší než hadí zub - Green, Simon R.
trudoš | **1/2 | před 118 dny

Přestože Noční stranu rozjel autor jako sérii okultních detektivek, tentokrát se na nějaké vyšetřování vykašlal, a celou knihu věnoval zakončení konfliktu tvořenému návratem Lilith, matky Johna Taylora, a boje o budoucnost Noční strany i světa samotného. Což by bylo fajn, kdyby se ovšem dělo něco jiného, než že hlavní hrdina sebere partičku podivínů, přijde k někomu pro radu, zjistí, že za všechno může on, a tak sestaví jinou partičku podivínů, se kterou vyrazí tentokrát někam jinam. Mezitím se válčí všemi dostupnými prostředky a umírají při tom postavy, u kterých to člověk vskutku nečekal. Ve finále je tak šesté dobrodružství z Noční strany šíleně stereotypní a často i nelogické, ale co, hlavně že se něco děje.
Simon R. Green píše se stále stejnými chybami – hodně vkládá do popisů podivuhodna, opakuje se ve vtipech, porušuje vlastní pravidla a nedokáže odolat schematickým zápletkám. I tak mě jeho knihy baví, a s radostí otevřu zase další. Takhle to u provinilých slastí prostě chodí.

povídka: Dokonalosť - Benkovič, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ** | před 119 dny

Dobrý námet, avšak celkovo na mňa poviedka pôsobí dosť umelo (možno to je iba tou posadnutosťou po dokonalosti). Určite to chcelo osekať omáčku okolo, čo zbytočne brzdí dej, ktorý sa v druhej polovici stal navyše dosť predvídateľný. No a koniec bol na môj vkus až príliš jednoduchý (hlavne konanie hlavného hrdinu, prvá polovica poviedky z neho urobila väčšieho machra).

povídka: Kremíkové nebo - Blažek, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | * | před 120 dny

Rádoby vtipné konkrétne narážky na súčasnú politiku, spoločnosť a dobu idú úplne mimo mňa, a môže to byť akokoľvek dobre napísané. Práve táto poviedka by bez zbytočného politizovania, s fiktívnym obsadením a ukončením v pravý moment (zrada), fungovala jednoznačne vierohodnejšie a šlo by o kvalitný text (odo mňa by určite dostala o dosť vyššie hodnotenie). Navyše pochybujem, že ktokoľvek z menovaných činiteľov má nárok na nebo, nech už je tvorené akýmkoľvek materiálom.

povídka: Zabudnutí - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 120 dny

Ďalšia dvojžánrovka, ktorá sa v horore drží na poslednom tenkom vlákne už takmer pretrhnutého lana. Skôr by som to nazval fantasy thrillerom. Poviedka má spád, zápletka je zaujímavá, jazykovo autorka takisto vie. Šliape ako dobre namazaný, no stále iba stroj, a tak som oči nadšením nevypleštil. Čítanie však stále dobré a v zborníku patrí určite k tým lepším kúskom a nestratila by sa ani vo finále. No a dostala ma jedna parádna veta: „Tieto ruky vyhrali striebro, ty čarodejná kurva!“

povídka: Hypnóza - Kovačik, Michal
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 120 dny

Remeselne dobre zvládnuté, no niečo tomu chýbalo. Tak ako tu už bolo spomenuté, chcelo sa to viac vyhrať s prostredím, ktoré k tomu priam nabádalo (podobne ako Karika na začiatku Trhliny, tam z pacienta ide des, a pri tom to ventiluje iba cez staré nahrávky).

kniha: Dračí vejce - Forward, Robert Lull
Dilvermoon | ***** | před 120 dny

Robert Forward byl fyzik, jehož práce se hodně týkají výzkumu gravitace a navíc pracoval i pro NASA. Na Dračím vejci je to vidět. Jde o hard sci-fi popisující fenomén neutronové hvězdy a to způsobem, který je sice vědecký, ale díky existenci bizarního života na povrchu i dost zábavný a dobrodružný. Lidé neutronovou hvězdu vědecky studují a popisují a Čílové na povrchu to předvádí v praxi. Postavy jsou samozřejmě ploché (doslova) a děj poměrně strohý, ale to patří k věci. Účel knihy je někde jinde. V astrofyzice málo zběhlý čtenář asi vše nepobere, ale civilizace Čílů mu to vynahradí. A ten, koho toto zajímá, by si knihu přečíst určitě měl. Když už nic jiného, může porovnat své znalosti s tím, jak to Forward popisuje. Nicméně chybička se vloudí, i když se vlastně vůbec tématu románu netýká. Část před výpravou k Dračímu vejci se odehrává v roce 2020. Je řečeno, že Pioneer 10 už musí být skoro 10 000 astronomických jednotek daleko. To není ani velmi hrubý odhad. Teprve když škrtneme dvě nuly, tak se dostaneme velmi přibližně do té správné oblasti.

kniha: Christina - King, Stephen
jethro.tull | ****1/2 | před 121 dny

Nejsem velký znalec Stephena Kinga, ale pár knih jsem od něj přečetl. U této knihy jsem si kdysi přečetl anotaci a usoudil, že to není nic pro mě. Až po dlouhé době se ke mně kniha dostala znovu, já měl chřipku, neměl co dělat… Christinu jsem přečetl za dva dny a musím říct, že už dlouho jsem se u nějaké knihy netěšil, až to skončí, a zároveň byl nešťastný, že už to skončilo. Asi to taky znáte. Třeba to bylo tou chřipkou… (A ještě poznámku: Četl jsem 1. vydání knihy a v té pasáži, kdy se porovnávají podpisy, grafik odvedl opravdu mizernou práci. Použil pro oba podpisy stejný font, jen jinou velikost. Možná že v dalším vydání to vypadá líp.)

povídka: Sprievodca - Žernovič, Ferdinand
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | **1/2 | před 121 dny

Trochu nudné a značne chaotické. Prostredie je však pekne vykreslené, tak ako vzťah hlavných postáv. Nakoniec ma ale vôbec neoslnila a zaradila sa do priemeru.

povídka: Medená je smrť - Weber, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 121 dny

Neviem kam autori chodia pre výber žánru, ale už druhá poviedka, kde je to zle. Toto je čistokrvné postapo, žiaden horor. Začínam mať podozrenie, že to robia schválne a účasťou vo viacerých žánrových súťažiach, zvyšujú svoje šance na nejakú tú cenu. Ale inak je poviedka kvalitná a má príjemný rýchly spád, presne podľa môjho gusta.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
dva mraky | ****1/2 | před 121 dny

Neotrela kombinace fantasy, alternativni historie a detektivky z drsne skoly. Rozhodne to neni zadna akcni lahudka, hlavni hrdina je zhusta ve vleku udalosti a osobnich problemu. A vlastne to neni kdovijaky sympatak. Cetba navozuje dojem kontinualni stupnovane kocoviny. Tajemstvi se vynoruji jako utopenci z kalne vody a kazde je hnusnejsi, nez to predchozi. Nebyt chvilkami urcite prekombinovanosti a berlicky typu deus ex machina, dojem by byl naprosto dokonaly.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
trudoš | **** | před 122 dny

V druhém díle pochmurné ságy o konci a počátku se vracíme k příčinám pádu naší zdánlivě vyspělé civilizace. Jak a k čemu bylo vybudováno na padesát hlubinných objektů, co se vlastně stalo se světem špatně, a proč bylo nutností udržet obyvatele sil v nevědomosti, to všechno jsou otázky, na které dostaneme vytoužené odpovědi. Hugh Howey se přitom šikovně vyhnul opakování již jednou řečeného a naopak svou vizi rozvinul do děsivých souvislostí. Tahounem příběhu je pak především jeho klaustrofobická atmosféra. Představa uzavřeného prostoru, byť sebevětšího, a ztráta jakékoliv naděje na lepší zítřek, to jsou motivy, ze kterých v průběhu čtení nejednou naskakuje husí kůže. Kam až je třeba zajít, abychom zajistili přežití lidského rodu, a zda-li potom všem ještě vůbec budeme lidmi, přitom nejsou zrovna jednoduchá témata. Autor jde však ještě dál, a postupně odhaluje nechutný pragmatismus celého projektu, ze kterého se sice zvedá žaludek, ale nad nímž v důsledku nelze jinak než přikývnout.

kniha: Dvanáct Králů Šarachaje - Beaulieu, Bradley P.
snop | ***1/2 | před 122 dny

Příběh mladé dívky plné traumat a bojového umění, která chce svrhnout všech 12 králů. Jelikož se jí tentokrát povede svrhnout jen jednoho, má nepochybně ještě 11 dílů před sebou. Je to trochu roztahané, ale čte se to dobře. Pouštní prostředí evokuje arábii, jsme ale v důsledném fantasy polyteismu. Psychologie postav není nijak složitá, což občas až na škodu. Nevím. Knihu jsem rád dočetl, ale když jsem si na goodreads přečetl, že druhý díl je ještě roztahanější, tak si nejsem jist, zda budu chtít číst dál…

kniha: Metuzalémovy děti - Heinlein, Robert A.
yerry | **** | před 123 dny

Ak chceš poznať Heinleinovu tvorbu komplexne, tento román by si nemal v žiadnom prípade vynechať. Patrí medzi jeho typické a najlepšie diela. Z dnešného pohľadu sa mu dá veľa veci vytknúť ale v kontexte doby, v ktorej ho písal musel sa javiť ako kométa na nočnej oblohe pre kromaňonského človeka.

Dej románu bol určite ovplyvnený udalosťami II. sv. vojny. Heinlein v ňom nepolemizuje, nehodnotí, nevynáša súdy. Neťahá ti medové motúzy popod nos, netvrdí, že si pupkom vesmíru, empatický sociálny tvor, naopak nastavuje človeku zrkadlo a veľa vecí v jeho podaní vidíš v úplne inom svetle. Tentokrát tu nenájdeš veľa patriotického pátosu, ódy na americké hodnoty, politické polemiky alebo sexistické narážky. Heinlein ti tu naservíruje fakty, v ktorých ti vysvetlí, že od doby keď si zliezol zo stromu a zobral do rúk kyjak, si sa veľmi nezmenil. Lenže naservíruje ti to tak, aby si v tom videl svoju prednosť uprostred veľmi vyspelých vesmírnych civilizácií. Na príklade odmietnutia kolektívneho vedomia u niektorých vesmírnych rás je tu jasne viditeľné jeho vyzdvyhnutie individualizmu a odmietnutie kolektivizmu v akejkoľvek forme. Jeho videnie sveta a názor na človeka ako takého, nemusia byť najsprávnejšie a o objektivitu sa už vôbec nesnaží. Ale nepíše klišé, korektne, módne, nesnaží sa ti zapáčiť a v tom je jeho sila a prednosť.

Po technickej stránke sú už niektoré jeho vízie z tohoto románu zastaralé, ale ako jeden z prvých tu opísal možné cestovanie vesmírom rýchlejšie ako je rýchlosť svetla a načrtol tu jeho podobu, ktorú od neho neskôr prebrali ďalší sci-fi autori.

Jednou z hlavných postáv je dlhoveký Lazar Long, syn Maureen Johnsonovej, ktorej životný príbeh opísal neskôr v románe Až za slunce západ plout . Teda niektoré autorove romány sú voľne prepojené o čom som doposiaľ nemal šajnu a vytvára vlastne typ alternatívneho univerza tak, ako ho vidí sám Heinlein.

Na plný počet hviezd síce dnes už román nemá ale nemal by zostať neprečítaný u žiadneho fana kvalitnej klasickej fantastiky a science-fiction zvlášť.

kniha: Kvazi - Lukjaněnko, Sergej
Durgas | ****1/2 | před 123 dny

Zombie apokalypsa podľa Lukjanenka je nevšedná a podľa môjho názoru veľmi dobrá. Príbeh od začiatku pekne plynie a odhaluje jeden zaujímavý detail tohto sveta za druhým. Číta sa to samé až do výborného konca, v ktorom to Sergej neprekombinoval, ako niekedy zvykne. Denis je sympatická a zaujímavo vystavaná postava, autor sa pri nej vyhol niektorým klišé, na ktoré jej charakter navádzal. Veľká spokojnosť.

kniha: Případ baskervillského psa - Souček, Ludvík
trudoš | ***1/2 | před 123 dny

Závěrečný příběh Martina Anděla nesoucí název Případ baskervillského psa byl pro mě z celé série největším zklamáním. Ačkoli stylistika Ludvíka Součka je prakticky na vrcholu, kdy gradace neztrácí dech ani na sekundu, obsahově jde o obrovský mišmaš. První třetina se ještě drží při zemi a je nejzajímavější, protože v ní autor odhaluje podivuhodné souvislosti kolem slavného díla Arthura Conana Doyla. Tady si vyprávění drží i strukturu prvních povídek a většinu obsahu tvoří dopis adresovaný právě hrdinovi, plus následné konzultace s redaktorem Karlíčkem. Pak však Martin Anděl zcela ustoupí do pozadí a, podobně jako v Jantarové komnatě, se rozjíždí kolotoč dobrodružných událostí, které jeho přítel zažívá na cestě za „místem činu“. A že se Souček rozhodně nedrží zpátky, dokonce i na mimozemšťany dojde. Fantasmagorie je to úchvatná, ale pro mě zcela postrádající původní kouzlo nápadité detektivky. Možná jsem se k tomu ale měl dostat jako daleko mladší osůbka, a vnímal bych to úplně jinak.

kniha: Případ ztraceného suchoplavce - Souček, Ludvík
trudoš | ****1/2 | před 123 dny

Přiznám se, že mě úvodní ochutnávka případů vozíčkáře Martina Anděla – tedy Případ ztraceného suchoplavce – absolutně nadchla. Kam se hrabe Lincoln Rhyme. Nejvíce přitom oceňuji, jak Ludvík Souček obešel klasická pravidla detektivky s vraždou. Místo nože v zádech a dumání, kdo ho tam umístil, pátrají hrdinové po starých „možná“ zločinech a to za pomoci vlastní představivosti, logické indukce a novinářské praxe. Nic podobně skvělého na trhu nenajdete, minimálně mezi současnou produkcí ne.
Co však vyprávění postrádá, je prvek napětí, což spisovatel dovedně maskuje nadšením pro záhady. Jenže jakmile ústřední motiv prokouknete (a ono to zas moc komplikované není), rychle ztrácí příběh spád, protože už jen čekáte, až ke stejnému závěru dojdou také hrdinové. Ti se pak natruc chovají jako hlupáci, jen aby bylo ještě chvilku o čem psát. Naštěstí rozsah novely neumožňuje žádné větší prostoje, takže i když člověk najde jádro pudla příliš brzy, autorova zábavná stylistika ho nenechá usnout nudou.


Případ Čerta č. 4 mi přišel maličko slabší, než Andělův první příběh. Struktura zločinu je jednoduchá, s předvídatelnou pointou, která pozornému čtenáři dojde v okamžiku, kdy na důležitý předmět padne řeč. Co však oceňuji, je rozdílná stavba zápletky, než měl Případ ztraceného suchoplavce. Ludvík Souček opouští vyšetřování z obýváku za pomocí starých novinových zpráv a jeho invalidní hrdina se zabývá aktuální záhadou, kdy mu věcné důkazy zajišťuje jeho přítel, redaktor Karlíček. To vnáší do příběhu více akce a napětí, protože nebezpečí je skutečné, ne ztracené kdesi v historii. Zároveň se dozvídáme i něco o minulosti netradičního kriminalisty a postava tak získává patinu české detektivní legendy, kterýchžto, přiznejme si, nemáme právě na rozdávání. Drobná „nedodělávka“ v závěru pak navnadí k otevření dalšího dobrodružství, jež už rozsahem dává tušit, že tentokrát se do toho autor opře naplno. Což v rámci konspirační tématiky a spisovatelovy pověsti slibuje velmi atraktivní počtenou.

povídka: Z Gojáčova - Lévyová, Lívia
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | brak | před 124 dny

Aj keď poviedka láka na horor a sci-fi, ani z jedného v nej nič nenájdete. Avšak je perfektným príkladom toho, kedy pre porotu (a to nielen tú hlavnú) nastáva čas zamyslieť sa nad podstatou MCF. Je to súťaž žánrová a rozkaz, ten znel jasne (a porota, na rozdiel od príslušníkov SNB určite mala čas lámať si hlavu kto je kto). No a keď už „muž s koženou brašnou“ prejde cez porotu, mohli by ho zastaviť aspoň zostavovatelia zborníka, keďže sa jedná o tie najlepšie !fantastické! poviedky. Naviac literárna stránka… Mal som veru problém dočítať, no dobojoval som až do konca.

kniha: Roj - Webb, Nick
trudoš | ***1/2 | před 125 dny

Nick Webb se primárně soustředí na akční stránku vyprávění a nezdržuje se zdlouhavým úvodem do společenského uspořádání či obšírným popisem novinek na poli kvantové fyziky. Tady se jde hnedka na věc a krátké kapitoly dramatičnost situace ještě umocňují. Přitom ani samotná invaze emzáků se neutápí v odbočkách, takže finální bitva o budoucnost lidstva je na programu dne prakticky během okamžiku.
Naneštěstí je celá ta koncepce až příliš jednoduchá. Autor sice hází hrdinům klacky pod nohy a pravidla války nijak nebagatelizuje, jenže opomíjí psychologii postav, takže v některých momentech působí děj malinko prvoplánově. Kapitán je v jádru strategický génius, politik zas zkorumpovaný kariérista, Rusové to myslí „upřímně“ a mimozemšťané se stávají hrozbou v okamžiku, kdy to vyžaduje zápletka. Tahle schematičnost pak dělá brikule i v základní logice padouchů, ovšem uznávám, že v nekomplikovanosti je taky síla. Osobně mám ale raději romány, kde jsou aktéři víc než jen okostýmovaný kanónenfutr.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Benetka | *** | před 125 dny

Je to vlastně takové převyprávěné vyprávění.A vzhle­dem k tomu,že Neil vyprávět sakra umí se kniha čte skoro sama.Nicméně autor de facto nepřichází s ničím novým.Mytologie mám rád tak nějak všeobecně,čili nejen tu severskou,ale i slovanskou,a i na toho opeřeného hada nesmím zapomenout… :)Každopádně bych ale kdekoliv marně hledal více zábavného zmetka než je Loki.Když jsem tuto knížku četl,napadla mě úvaha kterým bohem bych chtěl být z těch severských,a Loki byla jasná volba! :D

kniha: Noc nožů - Esslemont, Ian C.
Methat | ***1/2 | před 125 dny

Ako to už mnohí písali predomnou, Esslemont nie je Erikson, no ak máte radi Malaz a prečítali ste všetkých 10 kníh od Eriksona, odporúčam pokračovať s Esslemontom. Z času na čas to malo atmošku Malazu a cítili ste sa ako doma – hlavne v odbočke s Dassemom. Z hlavných postáv (Kalem / Kiska) sa mi viac páčil Kalem, toho si obľúbi každý. Kniha sa čítala ťažko, aj keď mala len niečo cez 200 strán, ale rád som sa dozvedel viac o Kellanvedovi, Tanečníkovi, Dassemovi a tróne stínu.

série: Belgariad
Speedemon | *** | před 125 dny

Já ze série tak nadšen nejsem. Uznávám, že ve své době to musela být bomba. Dnes však najdete mraky jiných a lepších fantasy. Doporučuji především někomu, kdo s fantasy začíná a má přečteného max Pána prstenů. Tady se mu dostane to stejné, jen s malinko jinými postavami.

Garion je mladík, který dle Proroctví změní celý svět. Jenže o tom nemá šajnu a všichni kolem něj mu to nechtějí prozradit, aby se z toho třeba nesložil. A tak vás čeká pět knih plných cestování a oddalování sdělení pravdy, kterou ví všichni, jen ne on. Navíc není zrovna nejbystřejší, tak mu to ani nedojde :) Nečte se to špatně, místy je to docela napínavé, některé postavy jsou podařené. Je to však vše jen tak nějak napůl. Víc jak 60% tomu nemůžu dát…

Ušlo to. Jako správný závěrečný díl fantasy ságy se dočkáme velké bitvy, souboje s bohem a svatby. Pokud by někdo čekal nějaký výraznější zvrat, bude na omylu. Smrt se zde dotkne jen pár vedlejších postav a pokud zabrousí k někomu důležitějšímu, hned se radši všechno zase napraví. Ve své době to musela být pecka, dnes to však není nic jiného než tuctovka…

povídka: Chuť Ríše - Pollák, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | *** | před 125 dny

Celkom príjemné čítanie, aj keď nie práve pre moje chuťové poháriky. Poviedka je určite kvalitnejšia ako ďalší „žrútsky“ kúsok, ktorý si to rozdal vo finále o víťazstvo, no stále trochu naivná.

156789101112131415poslední (665)26593 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu