RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (660)26391 příspěvků celkem
kniha: Zabij mě líp - Dočekal, Boris
trudoš | **1/2 | před 111 dny

Šest povídek, šest českých autorů. Ačkoli rozsah antologie Zabij mě líp není velký, kvalita jednotlivých prací je kupodivu nevyrovnaná. Pro mě tak jen jediný příběh vynikl nad ostatními, a to Kousek Leslie Wildové od Martina Koláře, mimo jiné nominovaný na Cenu Karla Čapka za rok 2001. Jedná se o klasický slasher z pohledu dospívajícího chlapce, jehož IQ se rovná nefunkční ledničce. Skvělá stylistika, temná atmosféra a velká dávka humoru dělají z textu ideální relaxační četbu. Ostatní povídky už ovšem nijak nevybočují z průměru. Ačkoliv Miloš Urban bez problému dokáže vytvořit hrůzyplnou atmosféru, nechává ji v jediném okamžiku vyšumět do ztracena. Vyprávění Ondřeje Neffa je zase spíše úsměvnou hříčkou švandrlíkovského ražení, než plnohodnotným děsem. A Anna Cermanová, Jan Jandourek a Iva Pekárková sice pracují s hororovými tématy, ale vyznění jejich historek ani nepobaví, ani nevystraší. Spíš zklamou rozpačitými nebo průhlednými konci. Což je bohužel nechtěné motto celé antologie.

kniha: Město - Gemmell, Stella
trudoš | *** | před 112 dny

Za léta své existence se Město rozrostlo do absurdních rozměrů. Doba válečné prosperity však dávno minula a lidé už mají dost bojů, chudoby i bezútěšnosti. A tak je ve vzduchu cítit změna. Jenže ta vždycky páchne krví nevinných…
Stinnou stránkou románu je jeho rozvláčnost a roztříštěnost. Jednoduchá zápletka je zahlcena množstvím odboček, jejichž důležitost není vždy opodstatněná, přičemž hlavní motiv se pozvolna odsouvá do pozadí, aby v závěru vyvrcholil neslanou nemastnou revolucí. Ta je pak pro děj málem až vedlejším efektem, než tím nejpodstatnějším, kolem čeho se mělo točit všechno ostatní. Podobné je to i s hlavními postavami, které sice tvoří zajímavou přehlídku charakterů, ale v důsledku jen málo z nich je pro vyprávění skutečným přínosem. Tísnivou atmosféru zmaru či silné dramatické zvraty tak jednoduše ubíjí stránkový rozsah, jakoby Stella Gemmellová pořádně nevěděla, na co se koncentrovat, a co naopak nechat plavat. Ovšem ideální čtení pro milovníky pomalejších příběhů.

povídka: Příběh o Sigurdovi - Lang, Andrew
vyšla v: Otcové prstenu
louza | **** | před 113 dny

Tak tohle je Silmarillion jak vyšitý. Formulace textu a vůbec celý tragicky romantický příběh jasně ukazuje, kde Tolkien čerpal inspiraci pro svůj opus magnum. Dějově natřískaná freska na pár stránek. Pokud by se jí chopil trochu jiný R.R., bylo by to minimálně na pentalogii.

povídka: Ďábel papežem - Garnett, Richard
vyšla v: Otcové prstenu
louza | ***1/2 | před 113 dny

Trošku zmatečně naformulovaná faustovská povídka o paktu s ďáblem. Pointa a model církevních hodnostářů je vcelku úsměvná a pobaví. Škoda jen rozvolnění textové formy, dalo by se to napsat i lépe.

povídka: Kanovník a gryf - Stockton, Frank R.
vyšla v: Otcové prstenu
louza | ****1/2 | před 113 dny

Velmi pěkně odvyprávěná povídka o gryfovi a povaze lidského pokolení. Jako správná pohádka končí sice dobře, ale ne úplně pro všechny. Vcelku unikátní text, který jen tak nevypadne z paměti.

kniha: Popel Babylonu - Corey, James S. A.
Madam Brbla | ***1/2 | před 113 dny

„Díky, kapitáne,“ pravila úřadující vládkyně Země a ukončila spojení. Na palubě zavládlo ticho.
„Všiml sis, že neřekla nic urážlivého, nepoužila žádnou vulgaritu?“ ozval se Holden.
„Ano, všiml.“
Holden se zhluboka nadechl. „Z toho nekouká nic dobrého.“

Číst „Popel Babylonu“ pro mě bylo jako šlapat na kole do nepříliš strmého, ovšem velmi táhlého kopce. Funíte celkem pohlednou krajinou, chvilkami míjíte i hodně zajímavá zákoutí, nicméně cesta je rozflákaná, drkotá to a ještě musíte každých pár minut vyměnit stroj, přičemž každý má jiné jízdní vlastnosti a žádný úplně nevyhovuje. Třeba bicykl Jim Holden je otřískaný, utahaný, ustaraný, otravně uvědomělý a postrádá svůj někdejší zábavný hurá idealismus. Přesedneme-li na kolo s názvem Michio Paová, zjistíme, že jde dámský model Holdena (akorát nemá takovou z pr*ele kliku). Juniorské kolo Filip Inaros vzbuzuje chuť nakopat do blikačky a současně politovat. K tomu Naomi Nagata, Alex Kamal, Amos Burton, Bobbie Draper, Clarissa Mao, Chrisjen Avasarala, Fred Johnson, Marco Inaros, Jakulski, Vandercaust, Praxidike Meng, Anna a určitě jsem zapomněla na další z dlouhého výčtu lidí, kterým se věnují jednotlivé kapitoly. Chápu sympatickou snahu popsat konflikt z co nejvíce úhlů, přesto mi ten rozdrobený děj poněkud znepříjemňoval jízdu. Mám holt momentálně mentálně líné období, dala bych přednost plynulejší formě.
První čtvrtinu románu jsem zdolávala pět dní, než jsem se konečně zvládla jakž-takž přizpůsobit střepinovitému stylu autorského dua. Politika, vesmírné souboje, politika, osobní odvaha, politika, zodpovědnost, politika, lidskost a v opozici charismatický, leč totálně vymaštěný fanatik bez špetky svědomí. Tolik ve stručnosti k zápletce.
„Popel Babylonu“ není horší než předchozí „Hry Nemesis“, teoreticky bych měla dát stejných 70%. Jenže mně se nelíbí, když je mi vnucováno, jak mám chápat něčí nenávist, neodsuzovat agresi, odpouštět a dávat druhé, třetí, dvanácté šance. Tak osvícená nejsem, sorry. 66,666%

kniha: Hledání smrti - Žamboch, Miroslav
Gaudericus | *** | před 113 dny

Postavy zajímavé, ale sem tam trvá, než se v nich člověk vyzná. Čtivé, ale vlastně se za celou knihu nic moc nestane. Fajn prolog, ale čekám na hlavní chod v příští knize.

kniha: Barbar Ronan - Bibby, James
trudoš | ***1/2 | před 113 dny

Pohodová komedie, která mi v mnohém připomněla to nejlepší ze scenáristické tvorby Jima Abrahamse. Což o mně asi nevypovídá nic moc intelektuálního, ale co si budeme nalhávat, každý má nějaké ty provinilé slasti. Jeden rád Lunetiky, druhý Bláznivou střelu. Těžko říct, kdo je na tom hůř.
Zápletka Barbara Ronana je dle očekávání jednoduchá, ale chtít po parodii přesah s nadstavbou není nejlepší cesta k nalezení vnitřní harmonie. James Bibby si prostě rád utahuje z různých žánrových klišé a nešetří přitom nikoho. Jenže místo toho, aby veškerý humor založil na slovních hříčkách zpochybňující sexuální orientaci či držkopádech do exkrementů, jde především po atypických postavách, které zkrátka baví svým potřeštěným charakterem. Už jen masožravý oslík Koťátko mluví za vše. Jasně, občas to sklouzne k prostoduchým rubancům do hlavy nebo ukousnutým nosům, ale v daných situacích by nic jiného tak dobře nefungovalo. A na zevrubnou historii obyvatel země Tak budu s láskou vzpomínat ještě dlouho.

povídka: Dokonalosť - Benkovič, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 114 dny

Sci-Fi poviedka s detektívnou zápletkou o látke, ktorá zabezpečí mladosť, krásu a hlavne návyk. Samotný námet napriek čiastočnej rozháranosti nebol zlý, ale vadila mi štylistika textu, hlavne na začiatku príbehu. Trochu haprovala aj logika, záver a plochosť postáv. Inak docela fajn textík s určitým fylozofickým presahom. To podstatné však nebolo dostatočne rozvinuté. V tomto prípade platí, že ak aj autor nieje dostatočne vypísaný, fantáziu a nápady určite má…

povídka: Kremíkové nebo - Blažek, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 114 dny

Kremíkové nebo pre najväčšie mozgy súčasnosti? Snáď pre najprachatejšie. Niečo pre nerdov. Poker, hardvér, softvér, akcia a hlavne sústavný nedostatok systémových prostriedkov… Autor sa docela dobre rozbehol a nahodil takú spádovú rýchlosť, až napokon nevedel, ako to celé ukočírovať. Poviedka dopláca na nevyváženosť, chýba jej dobrý záver a pointa…

povídka: Zabudnutí - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 114 dny

Poviedka je v antológii uvádzaná ako hororová, jedná sa však skôr o fantasy s mytologickými prvkami. …Diskvalifikovaný boxerista sa po šialenej jazde autom a následnej havárke ocitne na trochu podivnom mieste. Netuší, čo je to za realitu…

Poviedka bola docela fajn, bez výraznejších hluchých miest, autorkin štandard. Ak by na príbehu ešte popracovala, mohlo to byť oveľa lepšie…

povídka: Hypnóza - Kovačik, Michal
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | ** | před 114 dny

Je možné aby sa v dnešnej dobe vyskytovali čarodejnice? Poviedke na to, že mala byť hororom s detektívnou zápletkou chýbalo napätie. Prostredie psychiatrie na to malo všetky predpoklady. Bohužiaľ bolo opísané veľmi sterilne. Nechýba trocha akcie ani náznak tajomna, chcelo to však viac temnoty, viac zimomriavok.

povídka: Medená je smrť - Weber, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | **** | před 114 dny

Postapo v slovenských reáliách. Oživení klasickí českí a slovenskí spisovatelia a rozprávkové bytosti vo forme androidov. Nechýba akcia. Poviedka by mala byť súčasťou širšie koncipovaného sve­ta.

Napriek tomu, že mi autorov štýl veľmi nesedí, lebo text je určený pravdepodobne mladším čiatateľom, dvíham svoje hodnotenie za tú originalitu. To napasovanie klasických postáv do science fiction docela funguje…

povídka: Kočka Míca - Knatchbull-Hugessen, E. H.
vyšla v: Otcové prstenu
louza | **** | před 114 dny

Základy, na nichž Tolkien vyrůstal, se velmi promítají do jeho tvorby. Joeův příběh, ale i způsob vyprávění je zřetelnou inspirací pro mistrova Hobita. A je to inspirace i po té době hodnotná a kvalitní. Tolkien sám sice nastavil laťku ještě o trochu výš, ale i on stál na ramenou obrů.

povídka: Zlatý klíč - MacDonald, George
vyšla v: Otcové prstenu
louza | *1/2 | před 114 dny

Docela bída. Axiomatická pohádka plná předurčení a nalajnovaných cestiček. Fantaskno je divné a celé se to točí na prapodivně nelogických základech. Není divu, že se to podle editora Tolkienovi nelíbilo.

kniha: Kodex Apokalypsy - Vilches, Jesus B.
trudoš | **1/2 | před 114 dny

Na můj vkus příliš upovídané, i když se musí nechat, že Jesus B. Vilches má cit pro atmosférické popisy exteriérů. Se zápletkou je to však už horší, jako by potřeba zapadnout do přihrádky „neogoticko-esoterický post-apokalyptický román“ byla spíš nutností, než prostředkem. Ovšem v návaznosti na obrazy pánů Luise a Romula Roya jde o majstrštyk, ne že ne. Naneštěstí těch ilustrací zase není tolik, aby to vynahradilo niternost zápletky, která se tak mění v sekvenci doprovodných textů, jejichž smysl je jediný – andělé bojují s démony, přičemž démoni nejsou nutně ti špatní. Jenže než aby se něco rozhodlo, chvilku se prostě všichni perou, pak dojde k finálnímu odhalení a konec zvonec, pokračování příště. Možná kdyby byl svět Malefiku u nás známější, asi by to celé bylo mnohem atraktivnější. Takhle mi nezbylo než slintat nad krásnými obrázky a protrpět malinko kýčovitý příběh s nepovedeným náběhem na hlubší poselství. Ten kýč by mi vlastně ani tolik nevadil, mrzela mě ta obsahová průměrnost.

kniha: Theatre Macabre - Hoza, Jakub
trudoš | ***1/2 | před 115 dny

„Proč je lovíte?“
„Pro odměnu. A také proto, že jsou horší než já. A až se s nimi setkám, pak si možná nebudu připadat jako stvůra.“
Sympatická akční fantasy říznutá očividnou láskou ke splatterpunku. Naneštěstí právě ta hororová stránka moc nefunguje, vzhledem k tomu že všechno to explicitní násilí zdaleka není v takové rovině, aby pohoršovalo nebo děsilo. Což v důsledku platí i pro akčnost, nemluvě o několika dějových kotrmelcích, které si zápletka nezasloužila. Když však člověk vezme v potaz, že jde o literární prvotinu, bez uzardění těch pár přešlapů tvůrci odpustí. Protože když už nic jiného, Jakub Hoza umí rozehrát přímočarou podívanou šmrncnutou moderním thrillerem. V téhle rovině šlape vyprávění skvěle, klacky pod nohy mu hází pouze přepálený počet stran. Všechna ta jednoduchost si zasloužila utnout v polovině a bylo by to právě tak akorát. Příval slov má totiž za následek spousta bezvýznamného plkání, které neposouvá postavy tím ani oním směrem. Řezničina se holt špatně okecává.

povídka: Chuť Ríše - Pollák, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | **** | před 116 dny

Veľmi dobre vystavaná poviedka na rozmedzí hororu a science fiction v ktorej sa kontrastnosť príbehu stupňuje až do jej omračujúceho záveru (začína ako paródia na pulpové scifi a končí doslova čiernou morou).

Ak som v úvode tejto antológie čítal, že sa tu budú nachádzať aj poviedky s kulinárskou tématikou, netušíl som, že budú takéto temné.

Žiadna budúcnosť pre teba,
žiadna budúcnosť pre mňa.
Len chápadlá, zuby a žalúdočné šťavy.
Tento vesmír človeče, ti nepatrí…

povídka: Z Gojáčova - Lévyová, Lívia
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | **** | před 116 dny

Stavba textu, charaktery postáv, ich myšlienky, dialógy a konanie nemali chybu. Magický realizmus v štýle latinskoamerických autorov s kresťanskou mystikou a sociálnym námetom, prenesený do slovenských reálií však mieril hádam pôvodne niekde inde, ako na stránky tejto antológie. Poviedka vhodnejšia na stránky literárneho magazinu alebo poviedkovej zbierky iných kvalít a pre fajnšmekrov, ktorí takýto text ocenia. Viac estetická a zážitková ako žánrová záležitosť. V tomto prípade sa jedná o vyššiu literatúru.

Žiadna science fiction, fantasy ani horor i keď v závere to nechala autorka otvorené aj v tomto ohľade. Vyložiť sa príbeh dá viacerými spôsobmi.

Som na rozpakoch ako hodnotiť. Ako literárnemu útvaru by mu právom patril plný počet hviezd. Ako žánrovej poviedke subjektívne tak polovica. Kompromis v tomto prípade hádam bude vhodný…

povídka: Nekonečne veľakrát - Pitorák, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 116 dny

Ďalšia postapo poviedka tejto antológie nebola zlá. Čo mi však trochu vadilo, bol ten účelovo vytvorený svet, ktorý mal umocniť konečný bizardný efekt. Príbeh na mňa nepôsobil veľmi uveriteľne. Konanie postáv bolo vykalkulované v prospech akože toho K.O. záveru…

povídka: Sprievodca - Žernovič, Ferdinand
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | ***** | před 116 dny

Poviedka na rozhraní dystopie a postapo, s eko a mýtickými prvkami. Tentokrát hneď na úvod riadna pecka. Autor dokázal dej vygradovať bez vulgarít a slangových výrazov, napriek tomu drsnosť prostredia tým neutrpela. Vzťahový aspekt (on a ona) nepôsobil rušivo. Naopak, umocňoval tú všadeprítomnú skazu svojim kryštáľovo čistým kontrastom.

Námet, dej, štýl, forma, odkaz, záver – to všetko za plný počet bodov…

kniha: Věk zázraků - Walker, Karen Thompson
trudoš | ***1/2 | před 117 dny

Téhle knize nelze upřít jedno – báječná melancholická atmosféra. Všechno ostatní už bohužel ano. A tak titul pravděpodobně rozdělí čtenáře na dvě kategorie. Skupinu, která pro celkové depresivní vyznění odpustí příběhu vše další, a na ty ostatní co nepodlehnou emocím a začnou hledat smysl toho všeho pod uměleckou pokličkou. Pod kterou ale nic nenajdou.
Karen Walkerová otevře vyprávění naprosto bravurním nápadem – zničehonic se začne zpomalovat rotace Země a dny se začnou prodlužovat a prodlužovat. Zpomalující čas přijímají lidé nejdříve s úžasem, později s nedůvěrou a nakonec s odevzdaností. Čekáte-li ovšem nějaké dramatické proměny kultury, heroické pokusy o stabilizaci situace či alespoň zápletku, budete čekat marně. Spíš jde o takové psychologické drama kolem jedenáctileté hrdinky. A přestože název slibuje věk zázraků, to co nakonec nabídne, je realita jak ji známe, pouze přizpůsobená novým podmínkám. Což je ve výsledku škoda, protože proč vytvářet hrozbu, když se s ní nepracujete?

povídka: Úkryt - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2015/12
edo_nick | *** | před 118 dny

Hlúuuuuúz

povídka: Drobný detail - Doležal, Karel
vyšla v: XB-1 2015/12
edo_nick | *** | před 118 dny

Vtipná mikropoviedka bez histórie a budúcnosti. Len taký vtip. Nič viac – nič menej.

Priemerný príbeh z hlbokého vesmíru o objavení mimozemského artefaktu.

povídka: Stěna z temnoty - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2015/12
edo_nick | *** | před 118 dny

Štandardný príbeh z vesmíru MTPI. Akcia, láska, fyzika … všetko odsýpa, sem tam logické zakopnutie ale OK.

kniha: XB-1 2018/11 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 118 dny

Jedno z tých lepších čísiel z poslednej doby. Bohužiaľ, opäť žiadny text, ktorý by spĺňal subjektívne absolútne parametre, sa tu nenachádza. Dve z uvedených poviedok sú však napriek tomu veľmi dobré. V zahraničnej sekcii je to neopulpová klasika Na toulkách: V kamenném domě od Michaela Flynna, ktorá je druhým pokračovaním z planéty, na ktorú v minulosti havarovala pozemská vesmírna loď. V domácej sekcii ma zaujala akčná scifi poviedka Poušť je jen skořápka od Kristýny Obrdlíkovej.

kniha: Zjevení démona - Matharu, Taran
snop | ** | před 118 dny

Ryzi nastavovana kase. Rutinni, stejne tropy, stejne postavy. jedine, cim se to lisi, je jeste mene osobni perspektivy. Zbytecna kniha, zbytecna cetba. Dal bych i nizsi hodnoceni, ale kdyby mi bylo 12, mozna bych to zral.

povídka: Tvář Všemocného - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2018/11
yerry | * | před 118 dny

Autorov politický manifest? Poviedka na tému „fanatickí utečenci z Marsu a ich prijatie na matičke Zemi“. Hviezdu prihadzujem za zmienku o habitate TEXAS (konečne, už som si myslel, že autor naň zabudol), ktorý svojim bombardovaním marsovského povrchu tiež tak trochu prispel k tej utečeneckej vlne…

povídka: Muž s kosou a muž, který četl psům - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2018/11
yerry | ** | před 118 dny

Niekoľko poviedok o knižnici a knihách tu už bolo, trúfam si napísať, lepšie spracovaných. Autor v tejto poviedke použil svoj tradičný štýl, ktorý mi však nesedí. Teda o čo ide? Nadpis hovorí za všetko…

povídka: Černé šípy, rudá slunce - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2018/11
yerry | *** | před 118 dny

Autor sa v tejto dark fantasy poviedke očividne inšpiroval husitmi. Temnota, skaza a beznádej v texte sálala takmer z každého riadku. Ten koniec som ale akosi nepochopil. Prečo takto? …

povídka: Techno Kid & Spandex Girl zachraňují svět - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2018/11
yerry | *** | před 118 dny

Docela vtipná paródia na superhrdinské príbehy. Niektoré autorove hlášky najmä v súvislosti s tým drobizgom nemali chybu, zatienili aj hlavné postavy. Ak už deti v scifi príbehu sú, takto nejako by mali konať :)

povídka: Poušť je jen skořápka - Obrdlíková, Kristýna
vyšla v: XB-1 2018/11
yerry | **** | před 118 dny

Ak by som mal nejako bližšie charakterizovať túto poviedku, je to tak trochu kyberpunkovo ladený Frank Herbert so svojou Dunou. Mik a Krasen sú humanoidné bytosti (predpokladám, keďže autorka ich bližšie nešpecifikuje) so zvláštnymi schopnosťami, hádam čiatočne modifikovaní, ktorí na jednej planéte bojujú proti mechanom a v pätách sú im aj nebezpeční proroci…

Inak veľmi dobrá, akciou nabitá poviedka dopláca na nejasnosti, ktoré vyplývajú z faktu, že je to len akási výseč zo sveta, ktorého zákonitosti neboli pre mňa až tak zrejmé…

kniha: Jedné deštivé noci - Laymon, Richard
trudoš | ***** | před 118 dny

Brak jako řemen, i tak by se dal román Jedné deštivé noci charakterizovat. Ovšem tohle je přesně ten druh braku, pro který pokleslou literaturu milujeme. Vždyť už samotný námět nemůže žádného fanouška nechat chladným – kohokoliv totiž zasáhne černý déšť, byť třebas jen nepatrně, mění se ve vraždící lidskou bestii. Masakr tak začíná bez jakéhokoliv zdlouhavého úvodu, přičemž boj o přežití trvá až do samotného konce. Přesto se Richardu Laymonovi povedlo do knihy namontovat jakous takous dějovou linku (včetně vysvětlení co se to vlastně děje), okořeněnou o množství dokonale vystavěných hororových scén. Celé se to přitom bere poměrně nenáročně, žádné pokusy o psychologii postav, zkoumání motivací, nebo rozbory osobností. Tady se zkrátka vraždí, nebo souloží, přičemž čas mezitím je vyplněn jednoduchými dialogy. Jaká paráda mít pro jednou v ruce něco takhle jednoduchého. Škoda jen toho odbytého překladu – v podstatě nemine stránka, při které by člověk neměl chuť opravovat, nebo překopávat.

kniha: Neviditelní zloději - Zítková, Irena
Ťuhýk | nehodnoceno | před 119 dny

Všeobecně se má za to, že toto je první antologie českých povídek, ale skutečnost je jiná. První antologie českých povídek vyšla v ruštině – Когда я был великаном v roce 1967 v naklada­telství Мир.

kniha: In Nomine Sanguinis - Žamboch, Miroslav
trudoš | **1/2 | před 119 dny

Poprali se u Frenštátu aneb Rychle a zběsile po Žambochovsku. Ne, že bych chtěl knize vyčítat žánrovou jednoduchost, tohle je zkrátka rubačka se zabijáckým vlkodlakem vs. upířími honáky a nic menšího od toho nelze čekat. Jenže jak je to přímočaré, tak je to až nudné. Hrdina prostě mlátí do různých drsoňů, dokud mu ruce slouží, pak se zregeneruje a pustí se do ještě větších drsoňů, tentokrát s pomocí moderní zbraňové techniky. Samotná logika zápletky přitom maličko pokulhává, spoléhajíc na dlouhé vedení ústředních postav, kterým teprve v závěru dojde skutečnost, která je ostatním zřejmá minimálně od poloviny. Navíc celé to zasazení mezi vlkodlaky a upíry nemá v důsledku moc využití, opomeneme-li tedy komerční potenciál.
Celkově je na románu znát, že jej Miroslav Žamboch psal pro potěšení své i fanoušků. Sice mu nadále nefunguje nadsázka, díky čemuž to smrtelně vážné dobrodružství neúmyslně paroduje samo sebe, ale pořád se to čte jedna báseň. Naivistický konec tomu ovšem moc nepřidává.

povídka: Strombie - Rečková, Jana
vyšla v: XB-1 2018/10
avatar2 | ** | před 120 dny

Připouštím, že literární kvalitu povídka má, ovšem zvolené téma (živý les, děti…) mi značně nesedí.

kniha: Valkýry - Fabian, Robert
eviljack | ****1/2 | před 120 dny

Den skoro jako každý jiný se odehrává v zajímavém světě, dokázal bych si představit i nějaký román z mezidobí. Odsýpá to slušně, hrdina se s tím moc nemaže, ostatně ani nemá proč. Něco mi tam ale přece jenom chybělo, takže za 85%.

Černé slunce – to je šílená jízda ještě šílenějšího maniaka, nebudete věřit, čeho všeho je v honbě za svým cílem schopen (babku vem čert, to, co přijde potom, je totální zhovadilost). Skoro bych řekl, že se Fabianovi podařilo redefinovat pojem antihrdina :). I za to, že jsem měl chvílemi chuť toho magora odpravit sám, prostě musím dát 100%.

kniha: Hledání smrti - Žamboch, Miroslav
eviljack | *** | před 120 dny

Baklyho mám hodně rád, ale tahle knížka mi moc nesedla. Věčné omílání toho, jak je Baklymu všechno jedno, kromě pomoci Zuzaně, bylo dost otravné (připomínalo mi to podobné opakování sebepodceňování se v In Nomine Sanguinis a kecy o lidech jako kořisti v In Visio Extremis). Na druhou stranu je to jen první díl, což, jak už zmínil Snop, člověk zjistí až s tím, jak se blíží ke konci knihy, protože je jasné, že není možné uzavřít všechny dějové linie. Počkám si tedy na druhý díl, co s tím autor provede. Také by neuškodila důkladnější korektura, třeba takový Valer na jednom řádku sáhne do šatů pro zlatku a následně na půl stránce řeší s přítomnou, kde ty šaty vlastně má…

kniha: Sekera a skála, meč a žár - Wegner, Robert M.
Lucc | ****1/2 | před 121 dny

Chtěl jsem se nakopnout něčím, co by mne bavilo číst. Žeru Sapkowskeho a doufal jsem, že by Wegner mohl psát jako on. Tak jsem vydyndal z naší maloměstské knihovny meziknihovnovou zápůjčku (šlo to překvapivě hladce) a pustil se pod časovým pressem do čtení. Mé naděje nebyly zklamány. Weger se v mnohém Sapkovi podobá, ale v něčem se nevyvaroval chyb.

Použil nešťastné pojmenování postav, které je se všemi těmi něco-keyr-něco dost těžko zapamatovatelné. Podobně uhozené jsou zeměpisné názvy, které na mne působily často jako přesmyčky. Snad až ve třetí povídce jsem si byl jist, že pořád čtu o stejných hrdinech! :-o

Chyběla mi jistota, kde, kdy a proč se v textu nacházím. I Sapek používá příběh v příběhu, ale u něj jsem si byl vždy jist, co a jak, kde a kdo. Tady jsem byl často zmaten a chystal se až na druhý či třetí pokus. Přeskakování v časových liniích a pohledech postav bylo nejzmatenější v posledních povídkách obou cyklů, nejspíše proto, že se v nich sbíhaly některé linie.

Tolik k negativům. Pozitiva rozhodně převažují. Bavilo mne to. Těšil jsem se na čas strávený nad knihou, dával jsem mu přednost před jinou zábavou i povinnostmi – věc u mne léta nevídaná. Osudovost, věrnost, zrada, rodina, láska, nenávist, patos – jsem romantik a všechny tyto silné ingredience správně použité mne umí vzít za hercnu. A Weger to umí. Ví také, jak překvapit. Několikrát dokázal příběh zakončit nebo nasměrovat pro mne nečekaným, ale dobrým směrem. Velmi mne potěší, pokud bude v nastaveném trendu i druhá kniha a další, které snad brzy vyjdou i česky. Že se dočkám silných příběhů postupně vytvářející přesnější obraz o světě Meekhánského impéria.

156789101112131415poslední (660)26391 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu