RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

156789101112131415poslední (670)26779 příspěvků celkem
kniha: Rádio Svobodný Albemut - Dick, Philip K.
louza | ***1/2 | před 106 dny

Jeden z Dickových mladších románů nesoucí se řemeslně v duchu jeho tvorby půlky a konce 70. let. Tedy vyspělého psavectví, které spíš než na proprietách stojí na lidských charakterech a běžné denní rutině, čímž se přibližuje své prozaistické tvorbě. Děj románu je velmi přehledný a z části dost čtivý. Vypráví ho dva lidé z nichž jeden je autor sám. Vše se točí kolem mimozemské sondy pokoušející se v dobrém ovlivnit život na zemi a zvrátit diktaturu svrchovanosti USA. Kvalita textu je nesporná, zábavnost nicméně hodně kolísá. Dick má dokonale podchycený svět diktatury, praktiky tajných služeb i reakce lidí v krajních situacích, nedělá mu problém napsat dechberoucí napínavé scény, aby je v zápětí proložil táhlými monology a víře, podstatě jsoucna a svojskou interpretací bible. Někdo v tom možná vidí vyšší smysl, ale podle mě to knihu brzdí a redaktorský sestřih by jí rozhodně prospěl. Po něm by si v ničem nezadala třeba s Temným obrazem. Ale jak Dick dokázal ve Valisu, právě tahle rovina knihy pro něj byla patrně důležitější a chtěl se možná spíš vyzpovídat, než psát jen další román. Albemut naštěstí tlačí na gnostickou pilu o dost méně než Valis. Vzhledem k tomu, že jedním z protagonistů je sám autor, je část fabulace podložená realitou. Celkem zajímavým faktem budiž, že se Dick vehementně ohrazuje proti své drogové pověsti.

Celková kvalita jednotlivých poviedok vzhľadom na ročník 1985 subjektívne mierne poklesla, stále si však drží svoj veľmi dobrý štandard. Poviedky, ktoré síce nie sú vyslovene zlé, ale mňa veľmi nechytili sú len dve. Všetko ostatné je nad kvalitatívnym priemerom alebo ešte vyššie. Za všetky spomeniem aspoň dve, ktoré mňa oslovili najviac.

Je to predovšetkým pecka z latinskoame­rického prostredia Lovec jaguárů od Luciusa Sheparda a pohľad na možnú vzdialenú budúcnosť od Roberta Silverberga s názvom Plout do Byzance .

Pomerne dlhá poviedka až noveleta z 48 tisícročí vzdialenej dekadentnej budúcnosti. Teda je to science fiction ako remeň a ešte niečo viac. Kulisy príbehu sú zaujímavé ale to podstatné, čo je to vlastne ľudská existencia tu autor rozoberá z viacerých strán. Nedáva síce jasné odpovede, ale kladie zaujímavé otázky. Nie je vôbec isté, či tvoje vnímanie vlastného ja, je produktom prírodných javov, softvérového inžinierstva alebo Boha. Čo na tom záleží? Uvedomuješ sa predsa. Z tohoto pohľadu je nejaké druhové alebo rasové delenie viac ako podružná záležitosť. Si človek, stroj alebo kus kódu, záleží na tom?

Ďalšia poviedka v tejto antológii s presahom za hranice žánru a vynikajúca…

kniha: Inferium - Bureš, Roman
trudoš | **** | před 107 dny

Poprvé se vize pekla, v němž hříšníci nahrazují zemědělská zvířata, objevila v povídce O lidském dobytku. Originalita nápadu a s tím související čtenářský úspěch inspirovali Romana Bureše rozepsat celou věc na čtyřsetstránkový román. A i když se někdy říká, že méně je více, tentokrát je tomu naopak. Nelze sice ignorovat paralelu s Propastí času, ale samotná podstata vykresleného světa čtenáře podle mě natolik okouzlí, že nad koncepcí osnovy příliš rozumovat nebude.
Přesto mi to nedá, abych si do zápletky nezaryl. Znovu se opakuje vzorec střetu dvou kultur na bitevním poli, kdy zlá německá armáda narazí na víc než rovnocenného soupeře. Rozdíl proti archetypům je pouze v tom, že strany konfliktu jsou si sympaticky rovnocenné – jedna bestie větší než druhá. A ačkoli by to mohlo svádět k bohapusté řezanici, snaží se spisovatel o jakousi nadstavbu ve formě zápletky. Ta ovšem v rámci charakteru vyprávění občas sklouzává k okatému melodramatu. Přesto jsem si tohle Peklo skutečně zamiloval.

kniha: Smrtící žár - Briggs, Patricia
Speedemon | ***1/2 | před 108 dny

Když Charles s Annou jedou koupit do Arizony nového koně, nebyli by to oni, kdyby se nezapletli do podivného případu s vraždícím fae. Nutno uznat, že změna prostředí těm dvěma docela prospěla. Vztah Charlese a umírajícího kamaráda Josepha umí i sem tam vykřesat nějaké emoce. Postavy tu byly všechny celkem povedená, ať už jde o starostlivou matku Chelsea bránící její tři sympatické děti, protivného Hosteena nebo právě umírajícího Josepha a jeho ženu Maggie.

Autorka si před psaním evidentně nastudovala různé soutěže koní a slovník k tomu patřící (nebo jsou koně její koníček? :) ). Tak jako tak je kniha plná podivných výrazů, kterým nerozumím. Sem tam je něco vysvětleno, ale většinou je to jen machrování kolik toho ví…

Nejvíc srážím za samotný konec, který byl uspěchaný a dle mého splácán jen aby to nějak skončilo (záporák přijede akorát do rány aby mohlo dojít k finální bitce a rozuzlení). To je asi autorčin největší zápor. Snaží se budovat detektivní zápletku aby to nakonec dopadlo jako splácanina bez větší logiky (a to platí i pro sérii s Mercy).

povídka: Chvíli před svítáním - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 108 dny

Fajn povídka s údernou pointou, kde si čtenář trochu užije i Bradburyho krajino malebné mistrovství. Některá časová fakta nicméně působí trochu zmatečně. Jinak ale pěkný sci-fi text.

povídka: Sláva náčelníkovi - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 108 dny

Boží premisa kterak pár senátorů prohraje i s indiánským náčelníkem v kartách postupně celé spojené státy vyloudí úsměv na tváři i přes trochu vytracený konec celé eskapády. Super nápad, byť ne úplně ideálně zhmotněný.

povídka: Ostrov - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 108 dny

Celkem slušná atmosférická hororová věc s dobře čitelným duchem autora o napadení jednoho osamělého domu. Hezká reflexe určité sociální vrstvy i její paranoii.

povídka: Kukla - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | **1/2 | před 108 dny

Netypická povídka řešící rasové rozdíly v Americe 50.let. Na poměry Bradburyho fádní text, nulová poetika a nic neříkající vyústění. Začítal jsem se do něj několikrát neúspěšně. Asi je dobře, že povídka původně skončila v archivu.

Takřka pohádkový příběh s hororovou poetikou Nezbytných věcí, ovšem s rozsahem sto padesáti stran. Což s sebou nese značné okleštění stran motivací, smysluplnosti a zápletky. Vyprávění se dlouhou dobu odvíjí bezmála idylicky jen s občasnými záchvěvy paranormálna, a teprve ke konci dojde k netrpělivě očekávané katarzi, která však není příliš výrazná – lépe řečeno, přichází tak náhle, že působí málem až nuceně. A o děsu si můžeme nechat leda zdát.
Každopádně ústřední motiv kouzelné skříňky je skvělý, tam ani není o čem diskutovat. Sporné je to, že s tím Stephen King a Richard Chizmar vlastně ani moc nepracují. Čokoládičky super, ale proč? Ok, jasná narážka na drogy, jenže co z toho, když se s tím nepracuje? Stříbrné dolary taky super, ale opět by se bez nich historka klidně obešla. Lepší už je to s tlačítky, ovšem ani v tomhle ohledu nemůžu říct, že bych byl formálně potěšen.
Ve finále tedy spokojenost po stránce literární, avšak obsahově je to jen taková táborová povídečka, nic víc.

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
gokudo | ****1/2 | před 109 dny

Tak tohle bylo opravdu vyborne, takove Neo-evenson-dimenzialni. Cerna kava k tomu opravdu nestaci!

Ted uz chybi jenom Thomas Ligotti.

kniha: Sobí hora - Tidbeck, Karin
idle | **** | před 109 dny

Krátká sbírka krátkých povídek plných podivností a ujetých nápadů. Některé mi přišly trochu bezpointově utnuté, jiné se uzavřely pěkně, bavily mě v zásadě všechny.

Pomerne dobre popísaný priebeh a následky atómovej vojny. Sú tam všetky klišé, ktorými sa v čase studenej vojny strašilo. Keďže autor je Američan, samozrejme prvé rakety leteli z východu. Príbeh je dosť odosobnený a v tom je jeho prednosť. Zaujímavosťou sú dva možné konce, napriek tomu, že autor v SF nebol prvý, ktorý použil takýto scenár. Skôr takýto spôsob zakončenia použil už napríklad Heinlein vo svojom románe Podkayna z Marsu .

Spočiatku som sa veľmi nechytal. Zhruba tak od druhej tretiny však začala poviedka naberať grády. V skratke: Reportér snažiaci sa napísať reportáž, nakráča doprostred stretu xenoarcheologického týmu s miestnymi obyvateľmi planéty. Vtip je v tom, že právo na planétu má ten, kto ju prvý osídli. Boli to naozaj súčasní vládcovia tejto planéty? Neboli to náhodou tie malé, naivné, detské bytosti? A vôbec, nebolo to nakoniec všetko inak? Viď názov. I keď miesto tých kráľov by sa hádam viac hodili princezné…

Až na ten úvod, veľmi dobrý text…

Tentokrát čelí naši hrdinové největšímu nebezpečí – mimozemské invazi! Nebyl by to ale doktor Proktor a jeho parťáci Bulík a Líza, aby si s tím nevěděli rady. A tak se za pomoci supervynálezů vydávají zachránit svět. Ovšem nebudou to mít snadné, moc toho totiž o měsíčních chameleonech nevědí – zpočátku jen to, že dokáží být neviditelní, trpí řečovou vadou a kradou ponožky.
Za mě rozhodně lepší než druhá kniha. Ač opětovně bláznivé dobrodružství, jehož logika je poplatná dětské fantazii, nějak to celé lépe drží pohromadě. Bezmezná hravost, přesně v duchu Roalda Dahla, okořeněná skandinávskou lokací a komickou nevraživostí mezi Nory, Dány a Švédy, tomu pak dodává originální punc. Ideální čtení pro večerní předčítání, případně jako odměna za rozbité sousedovo okno. A ne, nejedná se o sofistikovanou kopii Harryho Pottera. V tomhle ohledu je Jo Nesbø bezpečně svůj a měl-li bych jeho sérii k něčemu připodobnit, napadají mě akorát eskapády Kopyta a Mňouka, byť je to přirovnání hodně volné.

Jedna z tých subjektívne slabších poviedok tohoto autora. Príbeh je o dvoch mužoch. Jeden z nich prebudí u mimozemskej rasy umelecký cit. Časť poviedky sa dá chápať veľmi dobre a časť sa mi zdá dosť zmätočná…

Takéto poviedky z eóny vekov vzdialenej budúcnosti, kde ľudia sú už len akési entity nehumanoidného typu, vďaka psychickým a fyzickým danostiam voľne si putujúce vesmírnou sieťou, ma veľmi neberú. Do určitej miery to mohlo byť svojho času aj zaujímavé, napriek občasným kolíziám s názormi autorky.

Poviedka odohrávajúca sa kdesi v Latinskej Amerike, s indiánom ako ústrednou postavou a s poriadnym filozofickým presahom. Kvalitná zmes toho najlepšieho z fantasy, magického realizmu a novej vlny. Shepard tieto poviedky z juhoamerického prostredia sakra dobre vie podať…

povídka: Bohové Marsu - kolektiv autorů
vyšla v: Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1986; Ikarie 1996/01
yerry | **** | před 112 dny

Zaujímavo poňatá poviedka o Marse, v ktorej sa prelínajú dve reality. Prístroje ukazujú jedno a človek vidí, vníma a cíti čosi iné, krajšie, odlišné od všeobecne prijatej reality. Skrátka nachádzaš sa v úplne inom prostredí, ako by tu objektívne malo byť, a to aj v čase, keď prístroje ukazujú, že si už mŕtvy…

kniha: Zjizvená noc - Campbell, Alan
romusak | ****1/2 | před 112 dny

Od Zjizvené noci jsem příliš neočekával, o to víc jsem byl překvapen, dá se říci i nadšen tímto temným příběhem, odehrávajícím se převážně v Hluboké bráně, městu stojícím na řetězech nad propastí. Výborné prokreslení postav, tedy ne úplně všech a vztahů mezi nimi. Zpočátku se děj tak vcelku líně, ale pěkně převaluje, ve druhé části to teda byl šrumec, třeba Karneval s hrabičkami, dokonalé. Jsem přímo napnut, jak bude děj gradovat ve 2. díle, který se jmenuje Železný anděl, snad se již Dill troch pochlapí. Prostě musím tu knihu co nejdřív ulovit. Knize dávám krásných 90% ( v Databázi trochu víc, takže 100% i když ne úplně celých) a opravdu se těším na 2. díl !!!

kniha: Smrt na blatech - Dark, Jason
Tenkrat, Friedrich
Speedemon | *1/2 | před 112 dny

Tento příběh opět napsat jiný autor než Jason Dark. A je to poznat opět v několika detailech. John je zde spíše exorcista než bojovník světla. Zároveň stojí proti velké přesile a na první pohled mocný démon je okamžitě zneškodněn. Celkově je příběh zbytečně propletený a nelogický. Celá část s vyšetřováním rodičů a v nemocnici je vata. Nesmyslně je nechal odjet domů i když věděl, že jim hrozí nebezpečí. A pak se divil, když zemřeli v bažině :)

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
jirikk | ****1/2 | před 113 dny

Tak tohle je od Gnómu (opět) trefa do černého. Výborné, často až kafkovské existenciální horory, jediné, co chybí, je asi trochu větší pestrost. Pokud si na tenhle typ méně konkrétní a o to více atmosferické literatury potrpíte, tak s Evensonem nemůžete sáhnout vedle. V knize jsem nenašel žádnou slabší povídku, nejsilnější asi Doupě a Dojet až za Reno.

Výborné. Moc jsem se pobavil. Originální vyprávění z pohledu všech členů družiny a dalších postav. Sepsáno podle dobrodružství, prožitých při hraní Dračího doupěte a dobře! Určitě se bavili i autoři. Doporučuji!

Pořád skvělé čtení. Sice už to není takové nadšení jako u prvního dílu, ale pořád je to ohromná zábava.

kniha: Za temnotou - Mantel, Hilary
trudoš | *** | před 113 dny

Hilary Mantelová umí vytvářet fantastické postavy, ale se zápletkou to má trochu na štíru. Což v případně románu Za temnotou znamená, že přes tři sta stran sledujeme vývoj přátelství dvou žen, z nichž jedna s duchy mluví a ta druhá by chtěla. Alison je éterickou osobností, Colette organizačním typem. I přes svou rozdílnost se dají dohromady jako tým a z věštění si udělají regulérní živnost. Z toho následně vyplývají asi nejzajímavější a nejvtipnější scény celého vyprávění, které jediné poměrně nudný vývoj událostí oživují. Svět duchů je možná tajuplný, ale hloupost lidí trvale předvídatelná. A mrtví se sice nevracejí, občas si ovšem velmi rádi povídají. Ne že by ale měli vždycky co sdělit.
Nedokážu tak příběhu upřít několik poutavých momentů, naneštěstí však převládá bezdějovost. Většinu textu tvoří dialogy, ať už s živými, nebo mrtvými, a děj samotný by se málem vešel do dětské hrsti. A ten nevšední náhled do zákulisí již polozapomenutého řemesla orákul to bohužel nijak nezachraňuje.

Dovoluji si přidat se na stranu nadšených. Stín modrého býka je přesně tím typem knihy, která baví, není hloupá a nenásilně do člověka nalije vysoce zajímavé informace. Příběh je ve své podstatě jednoduchý, nemá moc větví, ale plně dostačuje a krásně graduje, když se linie ke konci protnou (až mi to místy připomnělo Malaz, kdy se postavy osudově setkají/seběhnou). Největší devizou je ovšem stránku po stránce vypiplaná předslovanská atmosféra české kotliny v době, kdy to má mocný Řím za pár, silně podpořená naturalismem a odvahou autorů svým hrdinům řádně naložit. Plná palba. Tady není o čem…

povídka: Všechny důvody pro strach ze tmy - Sokol, Martin
vyšla v: XB-1 2016/05
edo_nick | ** | před 114 dny

Poviedka nezačína zle, ale už od začiatku sa tu objavujú pochybnosti o logike nápadu. Hlavný hrdina sa stáva objektom pokusu mimozemšťanov. Napriek tomu, že všetko naznačuje, že sa do pokusu zapojil dobrovoľne je úplne zmätený a dezorientovaný vo vzťahu k svojej situácii. Následne sa logika úplne rozpadá na neschopnosti rozlíšiť rozdiel medzi spánkom a smrťou, čo síce z hľadiska mimozemšťanov je pochopiteľné. Hlavný problém je neschopnosť hlavného hrdinu vysvetliť tento rozdiel mimozemšťanom čo nakoniec sklzne do úplne nepochopiteľného záveru: „akceptovania“ pohľadu mimozemšťanov.

povídka: Řím v plamenech - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2016/05
edo_nick | *** | před 114 dny

Štandardný príbeh z vesmíru časového „strážcu“ Trentona. Tentokrát viac zmätočný a opakujúci sa.

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
trudoš | ***** | před 115 dny

Koniáš. Žoldák, který se nechává najímat jen na ty nejnáročnější úkoly, jako je svrhnutí tyranské vlády nebo podkopání obchodního monopolu. Jeho nová zakázka patří do ranku těch obzvláště zajímavých – ochrana víc jak patnácti set kolonistů mířících do země nových možností. Co se však od počátku zdálo jako náročný úkol, se rychle mění v nemožný. Záškodníci z různých stran trhají osadníky jak hyeny stádo gazel a překážek je najednou víc, než je únosné. Ovšem kde je vůle zabíjet, tam se cítí Koniáš jako doma…
Na ostřích čepelí Miroslava Žambocha vyšlo poprvé v roce 2001, v době, kdy česká produkce začala pomalu ale jistě překonávat tu zahraniční. Plným právem, protože právě tahle kombinace hrdinské fantasy, spaghetti westernu a gangsterského thrilleru dokazuje, jak moc dobrá může tuzemská tvorba být. Je v tom všechno, prohnilí padouši, nezdolní hrdinové, dívky v nesnázích, nebezpečné překážky, smrtící intriky i morální zadostiučinění. A s postupujícím časem to nic neztratilo na své síle.

kniha: Kouzelné přání - Colfer, Chris
trudoš | *** | před 116 dny

Čemu se Chrisu Colferovi nedostává na stylistice, hravě dohání nadšením pro věc. Bohužel nijak zásadně nepřekračuje hranice žánru, vytyčené mnohem staršími tvůrci. Osobně mě navíc trochu zklamal výběrem pohádek, které do příběhu zakomponoval, protože se soustředí jen na ty všeobecně známé a tak zajímavosti kolem nich příliš nepřekvapí. Ovšem pro děcka je to jako dělané, zábavné a hravé zároveň, se spoustou odkazů na klasické texty. Humor přitom funguje především v konverzační rovině a nesklouzává k vulgarismům či peprným nadávkám. Děj je pak doslova přeplněn zvraty, takže není prostor pro nějakou nudu.
Z pohledu dospělého je tu však příliš mnoho hluchých míst, nelogičností a nejasných záměrů, které mi prostě nedovolily s vyprávěním lépe souznít. Pročež jsem jen tak svištěl po povrchu, což ještě bylo podmíněno prostinkou osnovou. Za mě tedy spíš zklamání, hlavně po stránce obsahové. Tohle nejsou promyšlené Mýty, ale na koleni sesmolený Disneyland bez elektřiny. Ale s perfektní obsluhou.

kniha: Růženky - King, Stephen
King, Owen
Speedemon | ***1/2 | před 116 dny

Marně přemýšlím co bych napsal jiného, než je v předchozích komentářích. Že je tam hodně postav a pletou se? Ano. Že je tentokrát docela v pohodě konec? Ano. Že je to celé docela přitažené za vlasy? Ano.

Nicméně i přesto je to klasický King a čte se výborně. Zápletka je dostatečně záhadná aby nutila číst dál. Když jsem si přibližně v polovině uvědomil, že tu vlastně nejde o zápletku, ale o to, jak se dané postavy chovají v nezvyklých situacích, trochu mě to zklamalo. Na druhou stranu, co jsem čekal? Takto King v dnešní době píše. V tu chvíli jsem už ale měl některé postavy rád a zajímalo mě, jak dopadnou.

Celkově to vidím na hezkých 70%

kniha: Na stopě zločinu - Bronec, Michael
snop | **1/2 | před 117 dny

Detektivku aby člověk pohledal, ale číst se to veskrze dá. Druhá polovina výrazně slabší, Lincův doslov asi nejlepší text z celé knihy :-)

Je vidět, že pro spoustu autorů prozaický mág a spisovatel Roger Zelazny nikdy nezemřel. Fyzicky možná ano, ale jako literární múza rozhodně ne. Minimálně u Johna C. Wrighta bych za to dal ruku do ohně. Jeho svět, vytvořený pro román Poslední Strážce Věčnosti, se totiž v mnohém podobá kultovnímu Amberu. Je podobně fantaskní, snový i reálný. Jenže kde u Zelaznyho funguje svébytná imaginace, tam u mě Wright selhal naprosto ve všem. Tomu dost napomohlo časté opakování již jednou řečeného, díky čemuž jinak prostinká zápletka nabyla zbytečně na objemu. Tenhle druh zábavy zkrátka není nic pro mě, nedokážu se tak snadno odpoutat od osidel reality, takže jsem se průběžně ztrácel v tvůrčích popisech fantaskna. Na svou obranu však musím říct, že ani autor nedělá moc proto, aby čtenáři věci nějak ulehčil. Jeho vyprávění má sice neoddiskutovatelné kouzlo, ale na můj vkus bylo maličko moc pohádkové, melodramatické a chaotické. Ovšem kdo rád otevřený i skrytý symbolismus, určitě si přijde na své.

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
Polinius | **** | před 119 dny

Kniha se četla velice příjemně. Text do mne sklouzával s lehkostí lubrikantem pomazaného úhoře na tobogánu. Některé popisované situace v knize jsou hvězdné, ale celkový součet veškerého textu už tak hvězdný není. :-( Proto si kniha odnáší jen ****. Což je skvělé hodnocení, ačkoliv se mohou zdát předchozí slova tvrdá. K celkovému vyznění/uzavření knihy se vyjadřovat nechci, je jen věcí autora. Ačkoliv jsem jen prostoduchý pisálek komentářů ke knihám na internetu, tak chápu, že stejně složité jako je napsat první odstavec a začít knihu je složité i napsat konec. Lepší je když má kniha nějaký konec, než když … (komentář byl předčasně ukončen)

kniha: Jezdci - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 119 dny

Jde o hodně lineárního JS bez větších překvapení. V jednom zapadlém klášteře kdesi v Pyrenejích slouží mnichové mocnostem zla. Jednomu se pokusí utéct a zalarmovat Johna. Jediné, co z něj před smrtí vypadne je slovo AEBA. John se vydává do kláštera, střetne se se čtyřmi jezdci AEBA (což je zkratka jejich démonických jmen) a jede domů. AEBA jsou protipólem ke čtyřem archandělům takže nelze počítat, že je John porazí. Plus dávám za zajímavé mocné protivníky, kteří ale budou v sérii hrát jen druhé (třetí, čtvrté?) housle.

kniha: Okovy osudu - Hoza, Jakub
trudoš | **1/2 | před 120 dny

Poté co si lovec zločinců Nathaniel Darnsworn a jeho partnerka ve zbrani Valerie Foxworth vyříkali neshody s divadelní společností, která svá představení založila na heslu „naturalismus bolí, a proto je dobrý“, řítí se do dalšího dobrodružství. Tentokrát je to ale osobní, protože Nathaniel se dostává na stopu lidem, kteří mají na svědomí vyvraždění jeho rodiny.
Tam, kde v předchozí knize fungovala jednoduchost, tady určuje tempo komplikovaný vývoj, jenž je navíc od prvních stran zahlcován množstvím postav. Díky tomu postrádá zápletka atraktivní švih, což ještě podtrhuje únavná gradace, kdy víc jak půlku vyprávění trvá, než se zformuje konkrétní cíl románu. Když k tomu připočtete průběh událostí, kdy hrdinům jdou všechna řešení v podstatě na ruku, vyjde vám lineární osnova s chaotickým rozjezdem a prvoplánovým koncem. Přestože je ale svět nahozen jen v základních rysech, sympatický mi byl natolik, že bych do něj klidně zavítal znovu. Ovšem raději v duchu Theatre Macabre než Okovů osudu.

kniha: Kniha zvláštních nových věcí - Faber, Michel
romusak | ***1/2 | před 121 dny

Přesně tak, je to kniha, je docela zvláštní, poměrně nová, věcí je v ní napsáno taky docela dost. Od Fabera jsem četl několik knih, které byly čtivější, ale jak autor říká … je to kniha zvláštních nových věcí. Docela slušný čtení, vzhledem k obsahu, počtu stran a váze knihy, není zrovna vhodná ke čtení v MHD, což jsem naštěstí brzo pochopil a četl ji pak výhradně doma. Služebník Ježíše 2019.

kniha: Minsk Express - Hury, Ivo
romusak | * | před 121 dny

No, no, no jsem na konci a vůbec netuším o co autorovi jde. Hlavní hrdina a jeho krásná společnice nebo snad obráceně, krásná společnice a její hlavní vrták míří někam pro něco nebo kvůli něčemu … a nic. Snad druhý díl Under York mě hlupákovi objasní o co vlastně v knize šlo a podle toho upravím hodnocení, nahoru a nebo snad dolů, ještě to o kousek jde autore !

kniha: Tma - Karika, Jozef
romusak | *1/2 | před 121 dny

Špatné čtení, hlavní hrdina je nesympatický magor, který převážně koná více jak nelogicky. Ale nakonec, dobře mu tak! Nebýt komentářů čtenářů k dalším knihám pana spisovatele, už bych po tomhle díle na něho zanevřel, ale takto mu dám ještě šanci, minimálně Trhlinu si přečtu.

Ak sa ti snívajú reklamy na existujúce komerčné produkty, nemusí to byť ešte nič mimoriadne. Trochu nezvyčajné to začne byť, ak tie snové produkty vôbec neexistujú a popritom sa o nich sníva viacerým ľuďom. Ešte nezvyčajnejšie to začne byť, ak sa začnú zhmotňovať. Už úplné terno je súlož s top filmovou hviezdou, nadržaným dievčaťom alebo nie?

Úsmevná satira síce s trochu predvídateľnou pointou, ale za to takmer bez chyby. Na príbeh sa dá nazerať viacerými spôsobmi…

156789101112131415poslední (670)26779 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu