RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (677)27046 příspěvků celkem

V dosť ďalekej budúcnosti to ľuďom natrú bytosti, ktoré si ich podrobia a urobia z nich otrokov. Ľudia z rôznych časových období, prevažne vydedenci, rôzni asociáli a vrahovia sú po patričnej psychickej úprave využívaní na kradnutie vzácnych artefaktov z minulosti, pričom sa majú vyhýbať časovým paradoxom. Poviedka je o žene, ktorá sa stala Jazdcom času na časových vlnách.

Poviedka je niečo medzi pulpovou scifi a regulérnou časovkou, obohatenou o dystopický aspekt, akciu a atmosféru, teda ľahšie čítanie. Mne sa páčila, a to dosť…

Zamrznutej planéte vládne bohyňa, ktorej časť bola niekedy ženou, ktorú opustil muž v kritickej situácii. Baladická fantasy s prvkami science fiction. Forma, typ a štýl textu mi nesedeli napriek tomu, že poviedka mala čosi do seba…

kniha: Outsider - King, Stephen
jirikk | ****1/2 | před 132 dny

Po mnou ne až tak nadšeně přijatých titulech, vydaných v r. 2017 (Gwendy, Růženky) se mistr vrátil o rok později v plné parádě. Temný příběh se zprvu odvíjí ve stylu kriminálního románu, postupně se však překlopí v klasický horor. Na jednu stranu je to možná trochu škoda, jelikož King umí i +- realistické kriminálky, jak dokázal v sérii o Billu Hodgesovi, na druhou stranu je to právě horor a monstra z mýtů a pohádek (zde mexických), kde je SK nejsilnější. Se světem hodgesovských románů je propojen postavou Holly Gibney, která prokazuje, že unese i tíhu jedné z hlavních postav (ve druhé půlce knihy). Na rok 2020 je plánován další román s Holly, můžeme se jen dohadovat, zda převáží složka kriminalistická nebo mystická, jako tomu nakonec bylo v Outsiderovi.

kniha: Gateway - Pohl, Frederik
Gaarq | **** | před 133 dny

velmi rozporná kniha. robinette broadhead je jedna z nejotravnějších a nejpitomějších postav, jaké kdy osídlili sci-fi (kterou jsem četl). od toho se asi odvíjí přítomnost psychoanalytické vyprávěcí roviny, která pro středoevropana střední generace hraničí na jedné straně s naivní pitomostí a na druhé s únavnou a hlavně bezvýchodnou užvaněností (analýza latentních homosexuálních sklonů skrze maminku strkající synkovi do konečníku teploměr – oh, my). kdyby se tyto části přepsaly, i ten robinette by byl snesitelnější. takhle oceňuju především skvělý nápad s híčí a branou, docela dobrý popis představy američana ze sedmdesátých let o soukromém biznisu v objevování vesmíru (všude se hulí cíga nebo tráva, všichni chlastají a šoustají o sto pryč, i na lodích). když jsem knihu četl před 26 lety poprvé, docela jsem ji hltal, znal jsem obchodníky s venuší a bavilo mě to. tehdy jsem asi RB zkousnul snadněji, i když si ho jako pitomce pamatuji dobře. takže tři astry za příběh (pohl píše strašně nijace, je to jako neosolená polévka, která sice vypadá fakt dobře, ale chutná o poznání hůř) a jedna za kongeniální nápad.

ps. chápu, že gateway zůstal asi kvůli autorským právům a heechee kvůli zvyku, ale pokusy slovo híčí skloňovat mě docela pobavily.

kniha: Věštcův rok - Soule, Charles
trudoš | ***1/2 | před 133 dny

Nebýt nic neříkajícího konce, hodnotil bych plným počtem. Jenže jak Charles Soule thriller pěkně rozjede a po celou dobu udržuje čtenáře v nejistotě stran prorockých sdělení, tak v závěru nejen že vyměkne, ale navíc nenabídne žádné vysvětlení. Nečekal jsem doslovný návod k použití, ale když někdo vystaví příběh na nějaké záhadě a pak celé tajemství nechá plavat, dokáže mi to akorát hnout žlučí. Přitom jsem se ale po celou dobu skutečně bavil, už jen proto, že se vyprávění dlouho drží v civilní rovině a člověk je vysloveně zvědav, kam celá ta patálie povede. Vyzdvihnout přitom musím autorův cit pro vytvoření atypických postav, které snadno přirostou k srdci – Guru je prostě famózní záporačka a dvojka nýmandů, kterým do náruče spadne hrnec zlata, a oni pořádně nevědí, co s ním, jakbysmet. Za zmínku také stojí povedená koncepce, kdy jste vrženi doprostřed vyprávění a teprve někde za polovinou se začnou objasňovat důležité podrobnosti, aniž by se však vývoj událostí stával nepřehledným.

Tohle bylo příjemné! Klasická svižně napsaná scifi s výbornými dialogy a nikoliv nezajímavým dějem. Mladičká raketová inženýrka luňanka, její parťák konstruktér a ne zcela vítaná dámská návštěva ze Země + létání a hrst romantiky. Inu, pochutnal jsem si.

kniha: Volání do zbraně - Dalzelle, Joshua
Madam Brbla | ***1/2 | před 134 dny

První díl mě zanechal nečekaně vlažnou a úvod druhé části jsem také sledovala s nadšením leklé ryby. Sice jsem si před četbou naordinovala military sci-fi půst, abych umocnila zážitek, navíc Dalzelle nedělá zbytečné průtahy a hned ze startu vrhne čtenáře do vesmírné bitvy, ale nějak mi neustálé štěkání povelů vůbec nezvedalo tepovou frekvenci. Pořád jsem té vojenské strohosti nedokázala přijít na chuť, jakkoliv oceňuji vyvolaný dojem autenticity armádního života.
Plížila jsem se ke sté stránce, chystala se zamávat bílou vlajkou, složit zbraně a zavelet k ústupu (patrně navždy), když se situace začala komplikovat. Můj chcípající zájem byl oživen. Kapitán Jackson Wolfe dostal příležitost projevit lépe svůj charakter, ostatní postavy jsou bohužel nadále pouhá jména, o kterých se dozvíme maximálně to, nakolik jsou schopnými důstojníky.
Pokud milujete Star Trek, jste v rauši z útoků mimozemšťanů, neobtěžuje vás minimum politických tanečků v jednoduché zápletce, užíváte si hlášení o rychlostech, délce brzdného manévru, rovině ekliptiky a další odborně se tvářící termíny, potom jste vhodný materiál pro sledování akcí Černé flotily. Trilogie už vyšla komplet, takže nemusí mrzet cliffhanger v závěru, ovšem bůh ze stroje (tentokrát doslova) byl jako plesknutí mokrým hadrem přes čumák. Skoro jsem v pokušení hodnocení degradovat. Ráda však přimhouřím oko, „Volání do zbraně“ pro mě přece jen bylo na vyšší úrovni proti „Válečné lodi“. 70%

povídka: Třetí elixír - Nesbit, Edith
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | ***1/2 | před 134 dny

Celkem zajímavý pokus o vytvoření nadčlověka, který nevyšel. Celkem slušně napsané a pěkně rozpracované reálie. Originální, ale závěr bohužel trochu vyšumí…

povídka: Tři polibky - Quirk, Violet
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | **** | před 134 dny

Mrazivý kraťas o třech osudových polibcích s absolutním koncem a velmi otevřeným vysvětlením. Pěkně úderné.

Celkem neotřelá premisa o osobě jejíž blízcí záhadně umírají zabalená v podivně vyprávěnkovém textu, který se ne úplně dobře čte. Forma tu bohužel nedohání obsah.

Edice Pandaemonium je dělaná pro ty, kteří se zajímají o žánr hororu. Náhodného čtenáře nemusí uspokojit, protože povídky jsou staré 100 a více let a tak se k nim musí také přistupovat. To neplatí jen pro tuto knihu ale pro celou edici. Je to spíš historická exkurze v čase a Ondřej Müller má u mne za svoji práci velké Plus. Celkové hodnocení knížky je pak vyšší než by byl průměr ze součtu jednotlivých povídek, protože se dozvíme i něco navíc jak o autorech, povídkách i době jejich vzniku.

kniha: Whiskey, krv a striebro - Hatala, Martin
trudoš | ***1/2 | před 134 dny

„Jediný mystický text, ktorý som kedy čítal, bolo daňové právo.“
V rámci spisovatelovy profesní dráhy jsem čekal legraci a to byla chyba. Protože i když nechybí v povídkách cynické hlášky, nadsázka rozhodně ano. Přičemž ta stylizovaná kombinace americké drsné školy a urban fantasy má na svědomí, že hlavně zpočátku působí text zbytečně uměle. Což ještě umocňují autorovy tendence využívat zaběhnuté motivy a jen málokdy přijít s něčím vlastním. Kulisy tak nemají čím překvapit, naopak čtenáře až zaskočí, co všechno tvůrce při vysvětlování zákonitostí vlastního univerza vynechal. Přitom ale nepíše vůbec špatně, evidentně si uvědomuje svoje slabiny i přednosti a oboje umí důsledně využít. Jenže ačkoliv většinu zápletek rozjede sympaticky jednoduše, poměrně záhy mu nakynou a tříští se v nepřehledné skrumáži událostí.
Na závěr dlužno podotknout, že Martin Hatala nevytváří další laciný plagiát zaklínače, ale snaží se jít vlastní cestou. Nedaří se mu to stoprocentně, ale potenciál tu bezesporu je.

kniha: XB-1 2019/05 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 135 dny

Tentokrát slušné číslo v ktorom ma zaujali predovšetkým dve poviedky. Tou prvou je takmer fylozofická Pod prosluněnými povrchovými vodami od autora textu Cesta Jehly Dereka Künskena a tou druhou tak trochu paranoická alternatívna realita v poviedke Ti druzí nadlidé od Miroslava Hokeša.

povídka: Chatrč - Vorobok, Tomáš
vyšla v: XB-1 2019/05
yerry | *** | před 135 dny

Hororová poviedka ma nezaujala ani tak svojim príbehom ako archaickou formou, ktorou bola napísaná. Akoby som čítal text niekedy z konca 19. storočia…

povídka: Ti druzí nadlidé - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2019/05
yerry | **** | před 135 dny

Veľmi dobrá poviedka o ľuďoch s určitými špecifickými schopnosťami z alternatívnej reality, kde neprebehli svetové vojny, Sovietsky Zväz pretrváva doposiaľ, Československo nepatrilo k východnému bloku a to všetko vďaka núdzovému pristátiu prišelcov z vesmíru v minulosti.

Autor sa tu stavia dosť skepticky k obom politickým systémom. Ako život v socializme, tak v kapitalizme tu nie sú nič moc. Príbeh podfarbuje pesimistickými až paranoidnými farbami a šťastie, ak nejaké existuje, má formu chemického derivátu. Zaujímavá na tom všetkom je jedna vec: za všetko môžu prišelci z vesmíru. Ich sochy sú v Sojuze všade, ale videl ich vôbec niekto?

kniha: Mrtvý luh - Dvořák, Otomar
Strýček Biolit | **** | před 135 dny

Dobré odpočinkové čtivo složené ze dvou novel a čtyř kratších povídek. Autor velmi vypsaně a poměrně zdatně bruslí na pomezí lokálních legend a mýtů, městkých legend a techniky a vědy – až jsem si někdy říkal, že je toho na jeden příběh až moc. Úvodní Prokletý lovec je kratší chuťovka s ucházející atmosférou na téma jednoho jevu z lidové mytologie; Mrtvý luh je novela kombinující vše výše popsané, přičemž inspirace na povídku je tutově z jedné „městské legendy“ o ztracené výpravě StB na Šumavě. Moc pěkná atmosféra celé dílo jen korunuje. Hagen je zase zpracování poválečné (trampské?) legendy z dolů kolem Berouna (Amerika atp.) – za mě nejlepší z krátkých prací. Křivoklátská bestie může někomu připadat předvídatelná, ale mě rozhodně neurazila. Povídka Špagety je asi nejslabší, na druhou stranu dává zapravdu internetovému memu, že od babičky nikdy neodejdete s prázdným žaludkem. Celý soubor uzavírá novela Vzpoura mrtvých – tým vědců se vydává do Zóny a úplně běžná studijní výprava to rozhodně není. Zde je možná škoda, že autor text více nerozpracoval – má moc pěknou atmosféru a s nějakým prodloužením by snesl i samostatnou knihu (byť samozřejmě výhrady k některým věcem v příběhu, které zachrání hlavní hrdiny, jsou asi oprávněné).

Sečteno, podtrženo: Mrtvý luh je ideální letní čtivo – a to i rozměrem, protože se jedná o malou tenkou brožovanou knihu. Jen tedy z mého exempláře skoro vypadlo posledních pár listů…ale jinak spokojenost.

kniha: Dům o tisíci patrech - Weiss, Jan
Mnějéša | **** | před 136 dny

Nečekal bych, že tak stará kniha může být tak čtivá. Velmi mě bavila nespoutanost představ co se technologií a zákonitostí světa týče – jde vidět, že současní autoři chtě něchtě jsou ovlivněni ostatními a téměř vždy hrajou svoje příběhy podle stejných pravidel. V roce 1928 evidentně ještě pravidla nebyla.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Mnějéša | ****1/2 | před 136 dny

Oproti trilogii PP je to až neskutečně čtivé. Nevím kdo z další generace přelouská trilogii, s hobitem takové potíže určitě nebudou.

série: Pán prstenů
Mnějéša | ***1/2 | před 136 dny

Jsem si kvalit série vědom, ale nejsem sto prožívat radost čtením těch hutných textů – hlavně druhého a třetího dílu. Je to chytré, ale co naplat když to není čtivé – rád bych serii byl schopen lépe ocenit, ale nejsem. Promiňte Mistře.

Není to zas tak čtivé, ale je to knihou své doby – za studené války to muselo být sakra dobré. Je to pěkně vylíčené – sbírání střípků doby i s těmi nesmyslnými. Autor ukazuje, jak těžké je zvednout se z prachu a spekuluje, zda se poučíme. Jsem rád že jsem to četl.

kniha: Hořící stránka - Cogman, Genevieve
trudoš | ***1/2 | před 137 dny

„Vaše práce není zemřít pro Knihovnu, vaše práce je přimět k tomu ostatní.“
Neviditelné knihovně hrozí zánik. Starý nepřítel se vrací, aby účtoval za hříchy minulosti a vše, co tvořilo pevné základy neutrality, se hroutí jako domeček z karet. Vzácné knihy je však třeba i nadále chránit a správný agent se nezalekne žádného nebezpečí. Ani carského Ruska s reálnou možností mise bez návratu…
Genevieve Cogmanová původně plánovala třetím dílem ukončit veškeré dění kolem Irene, Valea a Kaie. Ovšem série Neviditelná knihovna si získala srdce tolika fanoušků, že nešlo jinak, než pokračovat dál. Což se podle mě nechtěně odrazilo na samotné kvalitě Hořící stránky, protože ta sice odpovídá na pár důležitých otázek, ovšem žádného velkého finále se nedočkáme. Show pokračuje, postavy dál baví svými žerty, nevšední akce mění kulisy a kouzlo literárních odkazů stále funguje. Hravost vyprávění přitom vtipně maskuje skutečnost, kolik je toho na téhle kombinaci steampunku a urban fantasy vlastně nedotaženo.

povídka: Případ sira Nigela Otterburna - Baldwinová, Louisa
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | ****1/2 | před 137 dny

Text z pera babičky Rudyarda Kiplinga nezanechává pochybnost, že vnukovo literární nadání bylo jen pouhou náhodou. Originální duchařská povídka o těch „druhých“ směle překročí více než století a je skvělá i dnes.

povídka: Nájemnice chaty pod cedry - Penn, Mary E.
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | **** | před 137 dny

Duchařsko-detektivní povídka, která mile vyvrací fakt, že duchové musí být jen bílé postavy práskající okny. Dobře napsaný příběh o tajemném hlasu. Příjemná četba.

kniha: Kartosský gambit - Mahaněnko, Vasilij
aqu1la | ***** | před 137 dny

znova zopakujem to , čo pri prvom diely, skvelé čítanie a prekvapivo premyslený dej, som zvedavý na pokračovanie. Samozrejme, nie je to žiaden „malaz“ ale všetko do seba pekne zapadá.

kniha: Úkol přežít - Mahaněnko, Vasilij
aqu1la | ***** | před 137 dny

Výborné čítanie, prekvapivo premyslené. Ale hodnotím ako hráč, ktorý na RPG vyrastal.

série: Harry Potter
Mnějéša | **** | před 138 dny

Série je nesmírně čtivá a určitě navrací dětem do rukou knihy. Svět je zajímavý. A nekonzistentní. A hlavní hrdina má jen odvahu a štěstí v podobě ochrany od matky zatímco jeho nemesis si všechno tvrdě vydřel. Žádný přerod, či získávání schopností. Nic. Kdyby byla kniha o Snapeovi, bylo by lépe. Série pro mě navíc posledním dílem ztrácí dech.

kniha: Údolie ľalií - Pavelková, Alexandra
trudoš | ***1/2 | před 139 dny

Sbírka povídek, která se sice tváří, že žádnou sbírkou není, ale moc jí to nejde vzhledem k základnímu motivu, kdy se sejde skupinka různorodých hrdinů a vypráví si historky pro ukrácení dlouhé chvíle. Což v praxi znamená, že spisovatelka vytáhla z šuplíku několik starších textů a spojila je s těmi novějšími. Nedá se ovšem říct, že by příběhy byly propojené ústřední linkou Údolí lilií, a už vůbec ne, že by je spojoval jednotný motiv. Přesto se autorce podařilo vybrat povídky tak, že k sobě hezky pasují historicko-baladickým laděním. Pouze Desítka, Barva a Jízda za králem stylisticky i obsahově vybočují, ovšem jde o natolik výrazné texty, že je to spíše k užitku než naopak, protože neúmyslnou tvůrčí jednotvárnost příjemně narušují.
Alexandra Pavelková má zvláštně podmanivý styl psaní, který jsem si už dávno zamiloval. Napůl lyrický, napůl věcný, hodně se opírající o krásu přírody či pomíjivost lidského života a zároveň apelující na důležité morální hodnoty, jimž by si přál dostát každý.

kniha: Zaklínač - Dark, Jason
Speedemon | **1/2 | před 139 dny

Pomalu se kvalitativně zvedáme a do rukou se nám dostává příběh přímo od J.Darka. Ač je zápletka standardní a ničím nepřekvapí, děj oživuje přítomnost mága Myxina, který tentokrát nemá nejmenší zájem Johna nějak šetřit. John s Billem zde bojují proti jeho „požíračům“, což je mix zombií a ghoulů. Asi… Těžko říct, co tím autor myslel. John zde navíc získá jednu ze svých ikonických zbraní a to bič na démony.

kniha: Společníci - Salvatore, Robert Anthony
Speedemon | ***1/2 | před 139 dny

Někteří autoři se nedokáží se svými postavami rozloučit. R.A. Salvatore se právě přidal do jejich řad. Nedopřeje tak odpočinku Společníkům síně, jmenovitě Catti, Regisovi, Bruenorovi a Wulfgarovi. Drizzta záměrně nejmenuji, protože stále žije a trápí se ve světě plném nespravedlnosti. A jsou to právě nežijící Společníci síně, kterým se kniha věnuje. Ač je Drizzt na titulní obálce, v knize si ho užijeme na maximálně 10 stranách.

No a oč tedy jde? V předchozí tetralogii Neverwinter se nakouslo téma s vyvolenými bohů a blížící se tajemnou válkou mezi nimi. Drizzt v tom má sehrát důležitou roli a aby to psychicky vydržel, jsou mu vráceni zpět do života jeho nejbližší. Znovuzrodí se na Faerunu a musí si projít strasti dětství, dospívání a krutosti nového života. Po jednadvaceti letech se mají sejít aby mohli být oporou svému nejdražšímu příteli. S takovými vědomostmi se nežije lehce a každého motivuje něco jiného. Regis chce být užitečnější a zapojovat se do soubojů, zatímco Bruenor svého rozhodnutí lituje a obrací se ke svým bohům zády.

Četlo se to zajímavě a těžko říct, co má autor dál v plánu. Celou knihu sledujeme dětství a dospívání postav z jejich pohledu. Jsme svědky jejich nového života, který může mít velký dopad na jejich další chování. Až další knihy napoví. Nejsem fanoušek návratů mrtvých postav, ale i přes svůj skepticismus jsem měl při finálním shledání úsměv na tváři. Děj se vůle bohů…

btw: nečekejte v sérii nazvané Rozervání další díly. Série je složena z několika na sebe nenavazujících knih různých autorů. Nakladatelství Fantom Print evidentně vydalo jen knihu s Drizztem aby čtenářům pomohla pochopit překlenovací období mezi tetralogií Neverwinter a trilogií Kodex společníků

kniha: Fuga trium - Křesadlo, Jan
Gaarq | ***** | před 140 dny

kéž bych byl býval byl knihu potkal před těmi 30 lety, když vyšla. ale o autorovi jsem tehdy neměl ani páru (literárně intelektuální kruhy mi tehdy byly vzdáleny na hony) a 44 kčs, to byl bratru obrovský obnos v době, kdy jsem peněz neměl nazbyt. pozdější nevšímavost moje byla zajisté způsobena celkem pochopitelnou ignorancí zaviněnou přežíráním se literaturou, která byla více po ruce.

dnes to je láska na první pohled. vtipné, škádlivé, bizarní, hluboké, rýpavé, důmyslné a zatraceně dobře napsané. autor postmoderně, ale plně organicky, proplétá tři fikční světy s tím naším – v knize najdete frašku, špionážní román, existenciální napínák, vše v úžasném podání. a pro mne malý bonus v podobě hned tří konstruovaných jazyků – urogalštiny, hatupštiny a börödzöstánštiny. autor s láskou a nadhledem ošetřovatele v psychiatrické léčebně líčí běžný lidský život, který je asi opravdu nejlépe prožít jako neoficiální pacient takového ústavu.

povídka: Plavba Rozbitou Zemí - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2019/05
yerry | *** | před 140 dny

Tá myšlienka o plavbách rozbitou Zemou bola zaujímavá i keď trochu nepredstaviteľná. Inak autorova klasika: akcia s military prvkami, strihnutá časovkou. Niečo z dekadentnej budúcnosti ľudstva sa tu tiež nájde, ale len ako vysvetľujúci text, ktorý by bol hádam vhodnejší ako epilóg. S tým zakončením sa mohol autor pohrať trochu viac…

kniha: Hon - Fukuda, Andrew
trudoš | *** | před 140 dny

Přestože se to autor snaží skrýt, inspiraci slavnějšími díly nezapře. Není to však naštěstí natolik násilné, aby se jednomu zkazil požitek ze čtení, snad jen že ty potíže se skrytou identitou byly na můj vkus až příliš hnané do extrému. Postavy i po létech přežívání dělají začátečnické chyby, které tak mají za účel pouze připravit čtenáře o nervy. Problém je, že Andrew Fukuda většinu zvratů staví právě na tomhle klíčovém okamžiku, tedy momentu, kdy hrdinové budou odhaleni – a ono k tomu prostě dojít musí, protože bez toho se nejde hnout dál. S tím pak souvisí několik drobných nesmyslů, jež autor účelově odsouvá do pozadí, aby nerozbil atraktivnost celé zápletky. Vlastně mě v důsledku víc než hlavní příběhová linie bavily hrátky se světem, v němž upíři hrají prim a lidé jsou jen rasou s naprosto nelogickými pohnutkami k žití. A právě díky tomu další díl rozhodně zkusím, už jen proto, abych se utvrdil, zdali se to celé bude ubírat očekávaným směrem nebo děj přijde s nějakým překvapením.

povídka: Statek Pod ořešáky - Riddell, Charlotte
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | **** | před 141 dny

Románově rozmáchlá povídka s duchařskou tématikou, která občas sklouzává směrem k detektivní literatuře. Nabízí místy překvapivé zvraty a hezký obraz dobové mentality. Hezké klasické čtení.

povídka: Stín v temném koutě - Braddon, Mary Elizabeth
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | **** | před 141 dny

Klasická duchařská povídka snažící se o racionální přístup hlavního hrdiny. Příjemný a pěkně napsaný retro text.

Zpočátku možná trochu rozmáchle ukecaná, ale posléze velké grády mající povídka, při níž zamrazí. Přitom je vysvětlení mysteiozních jevů prosté a lidské stejně jako jazyk služky, který pro vyprávění příběhu autorka zvolila. Není divu, že jde o etalon dobové popularity.

povídka: Palác Smrti - Brontëová, Emily
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | **** | před 142 dny

Krátká povídka s personifikací smrti jako ústředním motivem. Hezky napsané. Příjemně hravý text.

kniha: Prozřetelnost ohně - Staveley, Brian
trudoš | ***1/2 | před 142 dny

Na druhý díl obstojné, ale v rámci očekávaní fádní. Ne že by Brian Staveley nedokázal překvapit vývojem událostí, jen se to celé ubralo směrem, který mě zas až tak neoslovil. Navíc je docela tristní, že po dvou knihách z trilogie zlo už dávno neprzní slaboučké vesničany, ale stále ještě vyčkává za obzorem. A přestože autor staví charismatické hrdiny proti sobě, v rámci rozsahu a zdánlivého nahuštění děje mi to přišlo spíš jako účelové přešlapování na místě, než originální způsob jak zkomplikovat zápletku.
Sám za sebe pak musím říct, že dokud se linie vyprávění střídaly jen mezi trojicí sourozenců, neměl jsem s osnovou problém. Jakmile však román doputoval k finální bitvě a úhel pohledu se rozrostl na více postav, začal jsem se v tom ztrácet, nevěda, který z aktérů je skutečně podstatný. Například taková Nira – báječná figurka s kouzelně jadrným slovníkem, ovšem že by se bez ní příběh neobešel, to nemohu říci. Buď mi tedy něco uniklo, nebo má náš pan eskamotér ještě nějaká esa v rukávu.

povídka: Pohlednice od Natálie - Laben, Carrie
vyšla v: XB-1 2017/10
quinnet | ***1/2 | před 142 dny

Učebnicový príklad, ako postupne pridávať do realistického príbehu mysteriózne prvky. Hlavnej hrdinke zdrhla z domu so svojou láskou jej jediná sestra, z čoho je jej mama úplne na prášky. Dostávajú, viac-menej pravidelne, pohľadnice z miest, cez ktoré Nat prechádza. Poviedka mala úspech a ja jej tiež musím priznať svoje čaro.

kniha: Mluvčí za mrtvé - Card, Orson Scott
Adhara | **** | před 143 dny

V knihe sa do hĺbky a neklišéovito objavuje viacero tém a motívov. Niektoré sa načali už v Enderovej hre: morálka, filozofia, empatia, osamelosť, psychológia, ale tu sú rozvíjané do ešte väčšej hĺbky a pestrosti. Iné, ako náboženstvo, umelá inteligencia a sexualita, sú pre príbeh pomerne nové. Nastupuje rad nových postáv na čele s poznačenou ženou Novinhou, ktorých osudy nie sú len opakovaním Enderovho, ale ukrývajú vlastné nové neotrepané hlboké bolesti a traumy.

A Ender? Z geniálneho osamelého chlapca vyrástol geniálny osamelý muž. Ale jeho genialitu mu opäť – podobne ako v prvom dieli – veríme. Je to genialita oplývajúca hlbokou logikou, ale občas aj omylnosťou, genialita bez božskosti, čím robí Endera ešte sympatickejším, než vyumelkovaných, sústavne v najlepšom svetle ukazovaných klaďasov. Ender je uveriteľným spôsobom múdry, súcitný, empatický, krehký a zranený – no čo viac od klaďasa môžeme chcieť?

Žiaľ, s uveriteľnosťou konania iných postáv som už mala problém. Počínajúc Novinhou – druhou hlavnou postavou príbehu. Čo je naozaj veľká škoda, pretože tento román je práve o chápaní, aj veľmi odlišných bytostí, akými prasačníci (a nielen tí) bezpochyby sú. Okrem Novinhy som najviac krútila hlavou nad dvoma mladými výskumníkmi prasačníkov. Tiež ma úplne neuspokojilo ani vyriešenie hlavnej záhady, ktorá celej knižke dávala trochu detektívny aspekt vyšetrovania vraždy. Totiž, ak prasačníci zistili, že ich rituál nerobí to, čo urobil doteraz vždy, prečo ho opakovali? A keď to nevyšlo ani na druhý pokus, prečo neváhali a chceli to skúsiť aj tretí raz?

Na začiatku románu som bola trochu stratená v nových postavách, prostrediach a súvislostiach, asi v polovici som cítila hlboké nadšenie – konečne kniha podľa môjho gusta! Čítavá, inteligentná, hlboká, prekvapivá. Taká bola síce až do konca, no vyššie spomenuté nevysvetlené skutočnosti spôsobili, že som jej predsa len musela hviezdičku ubrať.

Celá recenzia tu: https://www.adhara.sk/?page_id=5173

P.S.: Viac odveci motív na obálku už nenašli?

kniha: Gestapo Mars - Gischler, Victor
trudoš | *** | před 143 dny

„Mám dojem, že už vás nemám ráda.“
„Já tak na lidi působím.“
Kulkou ho nezabijete, nožem nezraníte, slovem neurazíte. Takový je Carter Sloan, nejnebezpečnější zabiják Třetí říše, jehož služby využívají političtí pohlaváři vždy, když to jde s jejich mocenskými plány z kopce. Agentův život se tak točí pouze kolem kryospánku, zabíjení a sexu, ne nutně v tomto pořadí. Což vlastně trefně charakterizuje i celé jeho románové dobrodružství. Souloží se tu tvrději než v Padesáti odstínech, umírá častěji než ve Hvězdné pěchotě a slovník vulgarismů nečerpá zrovna z Bible kralické. Jenže právě proto je to taky taková legrace, užije-li vás tedy na tenhle typ stylizované brakovky. On si ostatně na víc Victor Gischler ani nehraje, což je znát už ze samotné anotace. Nadsázka je zřejmá z každé jedné stránky, stejně jako autorova tvůrčí radost ze psaní. Hlavu a patu to však příliš nemá a fekálního humoru je tu na můj vkus víc, než dokážu běžně snést. Přesto je to v důsledku docela fajn akční počteníčko.

1678910111213141516poslední (677)27046 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu