RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (633)25318 příspěvků celkem
kniha: Hárún a moře příběhů - Rushdie, Salman
trudoš | ***1/2 | před 86 dny

Kouzelné vyprávění plné autorské imaginace v duchu arabských pohádek – ani ne ve smyslu prostředí, jako spíše atmosféry. Připomíná to Alenku v kraji divů, kdyby ji napsali lidé, co mají na svědomí příběhy Tisíce a jedné noci. Nemůžu si ovšem pomoct, dějová koncepce mi přišla zbytečně prostinká. Kouzelné království potřebuje zachránit a tak se hrdinové pustí do práce. Tolik k originalitě. Tady však narážím na věčný problém knih pro mládež, kdy posuzuji osnovu možná až nesmyslně tvrdě, v rámci toho, komu je vlastně primárně určena. Mou výtku je proto třeba brát s rezervou. Nebudete-li od románu čekat inovativní zápletku, není důvod bát se pro věhlas autora nějakého intelektuálního samožerství. Salman Rushdie je neskutečně zručný spisovatel, který ví, pro koho píše a jak dotyčného oslovit. Dokáže oživit množství zajímavých, živých a vtipných postav, jež ze čtení dělají příjemnou zábavu, přičemž láska k literatuře čiší z každé stránky. Už jen proto mi stál Hárún za ten čas s ním strávený.

povídka: Mladuchy na zabitie - Štiblaríková, Lenona
vyšla v: Na hroby
tiradentes | **** | před 86 dny

Trochu, teda trochu dosť, vykrádačka, ale inak paráda.

kniha: Letohrad - Salvatore, Robert Anthony
Speedemon | ** | před 87 dny

Hodnocení je hlavně ovlivněno tím, jak dlouho jsem knihu četl (2 měsíce místo mých standardních 2–3 týdnů). Moc se toho vlastně nestane, Drizzt se začíná sbližovat s Dahlií a postupně pomalým tempem miříme do standardního finále, které nepřekvapí. Na scénu se vrací nepřekvapivě jeden starý známý a celé je to prostě takové vyčpělé. Má to pár fajn momentů, ale tentokrát jsem dost zklamaný.

kniha: Vetřelci - Hon na brouky - Maberry, Jonathan
trudoš | **** | před 87 dny

„Bude to ozbrojený střet, pane, nebo další honička?“
Nevinná hláška jednoho z koloniálních mariňáků ze snímku Jamese Camerona Vetřelci inspirovala Jonathana Maberryho k sestavení antologie zaměřené právě na tohle téma. Vznikla tak sbírka povídek různých spisovatelů, která nemá jiného cíle, než pobavit krvavou akcí, vojenským humorem a špetkou hororové atmosféry. A v tomhle ohledu funguje Hon na brouky naprosto dokonale.
Osmnáct příběhů vás provede po všech koutech vesmíru a zatáhne do bojů nejen s klasickými xenomorfy, ale i dalšími druhy kosmického šmejdu. Přitom délka žádného z textů nepřesahuje dvacet stran, takže nějaké upovídané nudy se bát nemusíte. Pravdou ovšem je, že některé povídky dávají smysl, jen když máte alespoň určité povědomí o filmovém světě vetřelců. Sem tam si totiž autoři hrají s osudy vedlejších postav, což oceníte pouze v okamžiku, kdy víte, jak dotyční skončí. Nejvíc každopádně zajásají ti, kteří rádi dobře napsanou military SF se správnou dávkou zdravé nadsázky.

kniha: Soumrak na Worlornu - Martin, George R. R.
Lucc | **** | před 87 dny

Martin už ve své prvotině ukázal, že sladkobolná melancholie umírajícího světa i vnitřně umírajících postav je jeho doménou. Díky za ni, George. Od teď jsem tvůj člověk.

EDIT 2018: Knihy jsou lakmusový papírek. V tomto případě toho, jak má duše lety okorává, jaký jsem cynik, jak současné umění, ve kterém je násilí, beznaděj a špína běžnou věcí, znecitlivělo mé vnímání melancholie, bolesti ze ztráty, umírání, odcházení. Druhá četba po letech byla fajn, ale chybělo jí mnoho romanticky rozervaných sladkobolných pocitů, které činily tuto knihu a mnohé staré Martinovy povídky jako Píseň pro Lyu, Mlha padá k ránu nebo Portréty dětí tak skvělým čtením. Občas se ozval záchvěv, ale strašně slabě. Už nejsem adolescent. Škoda.
Soumrak je poměrně zajímavý výstavbou příběhu. Je tak plastický a nepředvídatelný a přitom předvídatelný zároveň, postavy reagují nečekaně, ale vlastně poměrně očekávatelně, občas až podle, i když by se to do nich neřeklo (schování laseru a masakr u vraku), jindy nesmyslně hrdinsky (závěr). Prostě jak se stát z Balduřana Kavalařanem v několika dnech. Hladce psaná, ale vlastně dost spletitá kniha.
O románu (spíš dlouhé novele, nenechte se zmást špalkovitostí knihy) by se dalo asi napsat ještě mnohé, ale nechce se mi. Na závěr jen malá výtka k českému vydání – v závěru je asi 6 stran zpřeházeno a nedá se to hned dobře poznat.

kniha: Daň peklu - Black, Holly
trudoš | **1/2 | před 88 dny

Holly Blacková se ve své autorské prvotině rozhodla převést postavy z bájí a legend do moderní doby, aniž by přitom působily naivně. Její čarovná říše tak rozhodně není roztomiloučká planinka s jednorožci. Tady vládnou smrtící intriky a odpor k lidem. A uprostřed neviditelného boje o moc se ocitá šestnáctiletá Kaye, obyčejná holka s minulostí drobet nejasnou. Přestože měla být původně šachovou figurkou v rukou proradnějších, velice záhy se z ní stává neřízená střela, nad níž nemá kontrolu nikdo.
Silnou stránkou autorky je schopnost vidět do duše mladých. Život v přívěsu, práce v barech či pumpách a noční alkoholové párty bez konce se mohou zdát od patnáctého roku nadnesené, k realitě však mají podle mě daleko blíže, než kdejaké princeznovské deníky z velkoměsta. Přesto mi Daň peklu přišla stále jako standard dívčí literatury. Na malém prostoru věnovala autorka víc energie líčení pubertálních lásek a tužeb, než hlavní dějové lince, která přitom nepostrádá jistou dávku nápaditosti. Škoda.

kniha: Apokalypsa na počkání - Human, Charlie
trudoš | ***1/2 | před 90 dny

„Magie je sado-maso bez bezpečnýho slova. Jestli chceš změnit tu umíněnou, agresivní svini fyziku, musíš ji praštit do ksichtu, strčit jí bradavky do svěráku a utahovat, dokud nesplní tvoje požadavky.“
Záměr bořit zaběhnutá klišé a nekorektně drsný humor, to jsou průvodní znaky románu, kterým se Charlie Human pokusil rozvířit klidné vody moderní urban fantasy. Všechno to cool vyjadřování však na mě působilo lehce podbízivě, o to víc, že se tříští základní podstata. Jakoby si autor nedokázal vybrat, jestli píše sžíravou kritiku nebo bláznivou komedii, a nakonec zůstal nešikovně mezi obojím. To, co mu funguje v jedné rovině, přestává v té druhé a naopak. Přitom o chytré postřehy není nouze, stejně jako o originální bizarnosti. A i když hrdinové nejsou chrabří rytíři na bílých koních, je jejich morální kodex mnohem lidštější než u leckterého udatného reka, který bojuje za oduševnělé pojmy. Mít výsledek propracovanější zápletku a méně odbyté finále, určitě by se mi hodnotilo sebejistěji.

kniha: XB-1 2016/11 - kolektiv autorů
yerry | ***** | před 90 dny

S týmto žánrovým časopisom je to ako na húpačke. Po niekoľkých subjektívne nevýrazných číslach pride občas číslo na úrovni. Toto tématicky orientované číslo na Indických autorov a Indiu je však riadny hák, ktorý posiela predošlé čísla rovno k zemi K.O.

Číslo neobsahuje slabé poviedky, za všetky teda spomeniem len jeho absolútny skvost, sociálno-distopickú scifi z Liverpoolu od indickej autorky žijúcej vo Veľkej Británii Priya Sharmy s príznačným názvom Hadry, kosti …

povídka: Spiknutí hrdliček - Nováková, Julie
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 90 dny

Poviedky tohoto razenia a rozsahu tu asi veľa úspechov nezožnú. Ono to nie je o množstve textu ale o kvalite a vypovedacej sile. Vtesnať celý príbeh s pointou, ktorá ti vyrazí všetky zuby a mozgový magľajz z hlavy do takejto minimalistickej podoby, môže byť problém. Autorke sa to podarilo. Samotné gro príbehu tu zvíťazilo nad formou a prázdnym tliachaním…

povídka: Tři kapky denně - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 90 dny

Autorov text sa pravdepodobne nezmestil do predošlého hororového čísla XB-1, ak by sa tam zmestil, určite by to docela nevýrazné číslo obohatil. Takto pôsobí trochu nesúrodo v čísle Indickom. Text odkazujúci sa na H.P.L. bol pre mňa určite prekvapením a autor dokázal, že vie napísať aj dobrú mierne cynickú hororovú pviedku…

povídka: Instantní jogíni, instantní budoucnost - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 90 dny

Virtuálna realita, skorumpovaná India, nadnárodné koncerny, prachy, moc a trocha akcie. Tak to sú atribúty tejto poviedky, ktorá odsýpala kvalitne. Až na ten záver a trochy mlženia v priebehu deja, to bolo dobré až veľmi dobré…

povídka: Nevěsta chladného severu - Plata, Ľudovít
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 90 dny

Poviedka niekde na rozhraní science fantasy a starým dobrým pulpom. Autor tu tak trochu rozvíja teóriu o dávnych zaniknutých civilizáciách, čo by mohlo spadať do oblasti alternatívnej histórie v príbehu s priamočiarym dejom Connanovského typu. Bez nejakých krkolomných pseudointelek­tuálskych vsuviek klasickou formou. Čítalo sa to veľmi dobre…

kniha: Děti času - Tchaikovsky, Adrian
trudoš | **** | před 91 dny

Pořád se nemohu zbavit dojmu, že z toho mohla být výborná novela, a ne „pouze“ chvalitebný román. Nic to však neubírá na síle autorova sdělení, ani na faktu, že tohle samostatné dílko by neměl minout žádný fanoušek klasické science fiction.
Obsahově přistupují Děti času k zápletce ze široka, tak aby jednotlivé peripetie logicky vedly hrdiny tam, kam je třeba. Každá z kapitol je proto dílčím kouskem sám o sobě, mířící s jasným cílem k famóznímu finále. Řemeslně moc pěkná a čistá práce. Co se přitom Adrianu Tchaikovskému upřít nedá, je jeho neodbytná láska ke členovcům. On s nimi prostě nedá pokoj. Ovšem na rozdíl od jeho fantasy série Stíny vědoucích, tady jsou strany konfliktu rozestavěny maličko jinak, avšak neméně originálně. A tak dle očekávání spisovatel nejvíc exceluje v momentech, kdy dojde na popisy života mimozemské kultury, vytvořené za nepředstavitelných podmínek. V tomhle ohledu mi to hodně připomnělo knihu Vernora Vingeho Oheň nad Hlubinou, jen notně exotičtější a divočejší.

povídka: Múzy Šujedanu 18 - Das, Indrapramit
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | **** | před 91 dny

Poviedka ma nezaujala ani tak svojim dejom ako vyznením. Samozrejme aspoň jeden genderový námet musí v časopise byť, ale v tomto prípade to vúbec nevadí. Science fiction s črtami Kamasútry malo čosi viac ako niečo do seba. Originalita sa textu nedá uprieť…

povídka: Hadry, kosti - Sharma, Priya
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | ***** | před 91 dny

Tak toto bola docela bomba. Sociálno-distopická science fiction z Liverpoolu budúcnosti v indickom podaní. Špina, chudoba, marazmus, hlad a bieda sa tu dajú krájať. Doslova explodujúci song, ako ho mám rád. Po čase úplná plnohodnotná pecka. Odporúčam všetkým anarcho-punkies…

povídka: Do noci - Menon, Anil
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 91 dny

Science fiction na pozadí generačného konfliktu medzi tradičným indickým pohľadom s jeho kastovým systémom a moderným už integrovaným do súčasnej západnej spoločnosti. Bolo to dobré ale asi vhodnejšie do mainstreamu než na stránky žánrového časopisu…

povídka: Sómadéva: Sútra Nebeské řeky - Singh, Vandana
vyšla v: XB-1 2016/11
yerry | *** | před 91 dny

Docela fajnová kombinácia indických véd a science fiction. Dalo by sa diskutovať o tom, do akej miery to je science fiction, keďže védy samotné obsahujú množstvo podobných námetov. Ale nie som proti a ako oživenie to bolo dobré…

kniha: Ready Player One - Cline, Ernest
trudoš | **** | před 92 dny

Zařazením román Ernesta Clinea důmyslně bilancuje na hraně mezi běžnými čtenáři a fanoušky fantastiky. Jedni si tak užijí akční zápletku, druzí zase neodolatelnou atmosféru. Dobrodružný příběh totiž nepostrádá svěží dávku originality, dále moře odkazů na 80. a 90. léta a především obrovskou porci nostalgie nad starými filmy a počítačovými hrami, které tvořily nedílnou součást našich životů. V tomhle ohledu se mu nemůže rovnat nic, co bylo napsáno v posledních deseti letech.
V čem však autor u mě klopýtal, byla gradace. Čistě proto, že se děj i přes veškerou zamotanost řítí přesně tam, kam člověk od začátku čeká – k nalezení pokladu. Což není primárně špatně, kdyby těch popsaných stránek při té cestě bylo míň. Takhle je na začátku stanoven cíl a kromě lineárního překonávání jednotlivých překážek se vývoj nijak zásadně nepromění.
Ve finále nenásilná dobrodružka, z které by Steven Spielberg měl vytřískat skutečně velkolepou podívanou. Už jen kvůli tomu, že mu kniha skládá důstojnou poklonu.

kniha: Čaroděj s ohnivým bičem - Dark, Jason
Speedemon | *1/2 | před 92 dny

Slabota no. Trvá docela dlouho než se na scénu dostane John a bohužel ani ten to moc nezlepší. Do té doby to táhne Jane sama a jen zabíjí čas (a nějaké upíry a vlky, čert ví proč). Nakonec se dají všichni dohromady a tým snů doplněný o Suka a pár dalších, kteří tu jsou jen na umření, se postaví zlé sektě přisluhovačů Belphegora. Ten se tu skutečně jen mihne a je konec. Nuuuda.

kniha: Trpaslíci - Heitz, Markus
Laxik | ***1/2 | před 92 dny

Když jsem to na konci základky četl poprvé, líbilo se mi to. Sice mě Trpaslíci vyloženě nenadchli (to přišlo až s dvojkou a později s prvními Legendami alfů), ale hrozně se mi líbilo, že Heitz na začátku odkrágloval každého, kdo mohl démona zastavit. Teď jsou jeho série o trpaslících a alfech mojí oblíbenou „obyčejnou fantasy zábavou na hodně stránek“, takže jsem se rozhodl, že si po nějakých deseti oživím knihu, která to vše odstartovala. Inu, pořád je to docela čtivé a má to fakt fajn postavy, ale pro člověka, co od té doby téměř dostudoval magistra z literatury a který má za sebou kvalitní dospělé fantasy typu Hra o trůny, to prostě není dostačující. Hned na prvních stránkách mi došlo, že do tohoto žánru Heitz skočil tak nějak bez většího budování světa a v podstatě napsal lepší dračákovou fanfikci. Všichni včetně vypravěče tam jsou rasisti protože proto (nic proti lehkému rasismu ve fantasy, skřeti jsou holt skřetí a je jasné, že je nikdo nemá rád, protože jsou všichni škaredí, zlí a lidožraví, ale takhle mi donekonečna otloukat o hlavu, že se trpaslíci a elfové nemají rádi, protože se jedná o nějaký biologicky podložený odpor, to fakt začne po chvíli otravovat), každá „kasta“ a i rasa se chová přesně podle těch nejhorších fantasy klišé, které nenajdete snad ani v Eragonovi, a postupně se rozrůstající skupinka hrdinů jakoby odškrtávala políčka ze seznamu: trpaslík-paladin-zákonné_dobro, trpaslík-válečník-chaotické_dobro, člověk-mág-zákonný_neutrák, monstrum-válečník-neutrální_neutrál, půlalfka, nemrtvý, … No a co je ze všeho nejhorší, je naprostá absence odpovědnosti postav za své činy. V tom je totiž právě Píseň ledu a ohně super – uděláte chybu, zaplatíte za to. Tady když někdo udělá chybu, zasáhne Vraccas, náhoda nebo bůh ze stroje a vše napraví. Pořád se to čte dobře, ale musíte si uvědomit, že je to brakovka maskovaná za něco lepšího.

V tejto poviedke autor trochu pritvrdil a to najmä pomocou aktérov deja. Slušného človeka tu nenájdete ani medzi riadkami, samí vrahovia, gangstri, podvodníci, satanisti a šľapky ochotní vás poslať na druhý svet len tak pre radosť. Štýlom je to napoly gangsterka a pekne napínavá. Zavítame tu do známeho údolia neďaleko Seattlu, kde hlavná postava túžiaca po pomste ide na „návštevu“ k synovi Eadwearda Muybridgea. Desivá atmosféra graduje (kino, návšteva u čarodejnice), len škoda, že to na konci vyprchá. K dokresleniu atmosféry odporúčam si pozrieť krátke ukážky Muybridgeovej tvorby.

kniha: Vesmírní detektivové - Piskáček, Jaroslav
trudoš | **1/2 | před 93 dny

Těšil jsem se na vesmírné detektivky a dostal sbírku pěti povídek o milostných trojúhelnících. Což bohužel zdaleka nebylo tak záživné, jak by se ve spojení se sci-fi tématikou mohlo zdát. Za plnohodnotnou detektivku bych stěží dokázal označit dva texty, zbytek jsou spíš příběhy o zločinu. A bohužel dost nudné, alespoň co se mě týče. Mordy v podstatě obyčejné, řešení bez překvapení a postavy v mezích zákona. U jednoho dvou případů jsem dokonce i pociťoval zbytečně natažený rozsah. Nemluvě o tom, že prvek fantastiky tu často ani nehraje roli. Na zadní straně krabice od cereálií jsem už četl větší kosmičárny. Nejvíc tak pobavila jen scéna z poslední povídky, kdy hrdina na utajené vědecké základně dochází k závěru, že si z něj všichni dělají blázny, žádná vražda nebyla a celé vyšetřování je pouze inženýrský způsob rafinované zábavy.
Celkově tedy zklamání, čekal jsem trocha budovatelsky nostalgického počteníčka a dostal šedý průměr. Ale ono je to vlastně jedno a to samé, takže co si stěžuji.

kniha: Dítě Skály - Neomillnerová, Petra
Madam Brbla | ***1/2 | před 93 dny

Koupila jsem tuhle knížku ségře pod stromeček a nejspíš jsem jí způsobila ošklivý šok. Musela se popasovat s autorčiným útržkovitým stylem, s postavami, které vzbuzují antipatie a s událostmi, co zvedají pajšl. V „Dítěti skály“ najdeme jen minimum osob neznásilněných, zato maximum násilníků. Dravci a oběti, prakticky nic mezi tím. Já jsem měla tušení, do čeho jdu, přesto jsem se první polovinou románu prokousávala relativně ztěžka, než jsem si zvykla a příběh mě začal zajímat. Možná bych byla nakonec ochotná hodnotit i více, to by však ze mě alespoň nějaký charakter (nebo scéna) musel vymlátit více emocí. Palce jsem nedržela, slza neukápla. 74%

kniha: Království v obležení - Feist, Raymond E.
trudoš | **** | před 94 dny

Raymond E. Feist už léta dává čtenářům to co chtějí a ani finální trilogie o Midkemii na tom nic nemění. Trochu na škodu je tendence neustále vysvětlovat vztahy postav vůči předchozím dílům, díky čemuž se člověk zpočátku ztrácí v proudu informací. Naštěstí v druhé půlce se už děj věnuje podstatným figurám, takže vývoj událostí je přehlednější a napínavější. Ovšem ani tak se autor nevyhne zajetým kolejím, což pocítí hlavně ti, kdo už od něj něco četli. Neznalí se zas budou ztrácet v odkazech, které jsou přitom zbytečné, už jen proto, že v důsledku se vypráví obehraná písnička – na březích království se vyloďuje mocná armáda a není nikdo, kdo by byl schopen jí čelit. Přičemž nebezpečí je ve skutečnosti ještě větší, než si kdo zpočátku vůbec dokázal představit. Archetypální hrdinové bojují proti archetypálním padouchům, a aby byla podobnost úplná, často jde o potomky známých firem. Přesto ale vlastně spokojenost, čistě proto, že protentokrát celé to dobrodružství funguje na jedničku.

kniha: XB-1 2016/10 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 94 dny

Nič v zlom, ale ak v hororovo ladenom čísle je subjektívne najlepšia poviedka tá humorná z pera Lukáša Hrdličku: Virtuální řepa , potom mi asi niečo ušlo…

povídka: Batarochoi - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 94 dny

Text mi pripadal ako trochu čudne písaný pulp. Je tu planéta, človek, emzáci s telepatickými schopnosťami a pár mariňákov, ktorí toho už asi veľa nenabojujú. Ak bol v poviedke nejaký odkaz, jeho vyznenie mi pripadalo trochu podivné…

povídka: To nejlepší pro Sandru - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 94 dny

Poviedka o čiernych morách, strachu na rôzny spôsob a motýľoch od tohoto autora vykazovala konzistentnú súdržnosť až som bol docela prekvapený. Inak je to typický pán Zábrodský, ktorého texty mi veľmi nesedia, čo neznamená, že tebe tiež sedieť nemusia, naopak…

povídka: Virtuální řepa - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | **** | před 94 dny

Dva príkazy: SADIT ŘEPU a CHRÁNIT ŘEPU v počítačovej výbave traktora Zetor spôsobia takmer globálnu katastrofu s neistým koncom pre Zemeguľu. Príjemne odľahčená poviedka tohoto čísla a myslím, že aj najlepšia ;)

povídka: Nová Praha - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ***1/2 | před 94 dny

Akčných poviedok tohto typu vyjde v časopise mnoho, dalo by sa povedať, že nič originálne neprináša. Čím však u mňa boduje je najmä zábavnosť. Pohltila ma od prvých stránok, kde detektívnu kanceláriu dvoch hlavných hrdinov navštívi krásna dáma s tučnou peňaženkou a zadá pomerne prostý úkol – nájsť strateného homunkula. To všetko je odené do stempunkového kabáta kríženého s mestskou fantasy. Bavil som sa výborne, pre istotu som ale vopred vypol mozog. Koniec bol dosť divný – finále v podzemí by som ešte prepracoval, bolo to dosť chaotické.

povídka: Ex Luna, annihilatio - Kotouč, Jan
vyšla v: Capricorn 70; Na hroby
tiradentes | * | před 94 dny

Od mierumilovnej kolonizácie Zeme mimozemskou rasou som si sľuboval veľa. Bohužiaľ nasledovalo sklamanie. Takýto námet sprzniť salutovaním vlajke v záujme záchrany ľudstva? Ale predpokladám, že na katedre genderových štúdií je to povinné čítanie. Taktiež je pekné, že autor má rád Kubricka (a kto nie?), ale už keď to tam musí byť, dá sa to do deja zakomponovať nenásilne, bez toho, aby jeho filmy rozoberala jedna z postáv na pol strany. Toto u mňa dokáže zraziť dielo na podlahu (podobne ako Apokalypsu Jaroslava A. Poláka (JFK), kde naraz všetci zbožňovali Iron Maiden a mal som pocit, že za epilóg poslúži zoznam ich skladieb).

povídka: Rudá jako nach - Kiernan, Caitlín R.
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 95 dny

Upírčina s vyššími umeleckými ambíciami. Mierne lyrický text ani téma ma príliš neoslovili…

povídka: Červená věž - Ligotti, Thomas
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | *** | před 95 dny

Atmosférická poviedka o jednej strašidelnej továrni a bizardných výrobkoch z nej vychádzajúcich. Text mal patinu a niesol sa v duchu starých dišpút. Viac opis ako dejovosť…

povídka: Halíme kouřem záři severu - Barron, Laird
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | *** | před 95 dny

Družica vypustená do vesmíru sa vráti skôr ako ju vypustia a neprichádza len tak naprázdno… Mix Heinleina, časovky a prvkov hororu. Od Barrona som čakal viac, ale nebolo to zlé…

kniha: Drak Jeho Veličenstva - Novik, Naomi
trudoš | ****1/2 | před 97 dny

Dalo by se říci že Naomi Noviková navázala na tradici slavných románů Anne McCaffreyové. Její draci i jezdci se příliš neliší od těch z Pernu, snad jen, že komunikace neprobíhá telepaticky, ale ústně. Noviková ovšem nekopíruje, namísto toho si vytváří vlastní svět s osobitým kouzlem v duchu klasických dobrodružných příběhů Patricka O'Briana či C. S. Forestera. Lodě jsou pouze vyměněné za draky, přičemž hierarchie osádek zůstává stejná.
Silnou stránkou autorky je schopnost vtáhnout čtenáře do děje. Často se neubráníte smíchu při sledovaní ztřeštěných dračích kousků, takřka ucítíte hvízdaní kulek při leteckých bitvách nad modrými oceány a spolu s jezdci prožijete radost z létání a úžas ze závratných výšin blankytného nebe – vše je živé, zábavné, skutečné. Díky jednoduchosti a svěžesti si vás spisovatelka získá daleko snadněji, než by se jí kdy povedlo zdlouhavými podrobnostmi. Podle mě jedna z nejpovedenějších dračích sérií posledního desetiletí a jen doufám, že další díly to nepokazí.

kniha: Děti času - Tchaikovsky, Adrian
gokudo | ***** | před 97 dny

Konecne po letech zase poctivy sci-fi roman.

povídka: Hladové dcery lačných matek - Wong, Alyssa
vyšla v: XB-1 2016/10
yerry | ** | před 98 dny

Autorka sa snažila navariť guláš z navzájom trochu nekonzistentných surovín. Štipky Lovecrafta (ten by sa z tohoto textu asi obrátil v hrobe a zoslal na autorku zopár čiernych môr z temných zákutí vesmíru), riadnej dávky genderovej korektnosti a to všetko zahustené v štýle urban fantasy. V poviedke sa síce grcia pomerne často do zaváraninových pohárov, ale keďže môj žalúdok je pomerne stabilný, len konštatujem: nič moc…

kniha: Šestá hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | *** | před 98 dny

Poslední hlídka zostáva stále neprekonaná a zatiaľ posledná kniha z Hlídky maličko kríva. Celú knihu sa nič v podstate nedeje, Anton hľadá, z koho pozostáva šiesta hliadka a záver a rozuzlenie celej apokalypsy je napísaný na pár strán.

Dialógy medzi postavami už neboli také humorné a odľahčené, pôsobia vážnejšie, pretože nám Antom zostarol a získal skúsenosti a už to nie je žiadny bažant. A k tomu sa dozvieme, kto je Antonov dedo. Veľmi ma potešil odkaz na Asimovovu Nadáciu, keďže som ju čítal popri tejto sérii. Pri konci som našiel v preklade nejaké chyby.

Aj pre všetky spomínané nedostatky sa kniha číta opäť výborne.

povídka: Vybrat si cestu - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2017/02
quinnet | ** | před 98 dny

Bèčkovè sci-fi v negatívnom zmysle slova. Strašne ma štvali postavy a ich charakteristika, v deji boli isté nelogičnosti a celkovo som tomu celému neveril. Prospektori hľadajúci neuveriteľne bohatý zdroj energie narazia na záhadnú formu života.

kniha: Alfa - Correia, Larry
trudoš | ***1/2 | před 99 dny

Je to jiné. Nemůžu říct, že horší nebo lepší než předchozí díly, protože tentokrát pojal Larry Correia vyprávění úplně jinak. Scénu opustil Owen Zastava Pitt a hlavní roli převzal Earl Harbinger, což má logiku, vzhledem k tomu, že příběh se týká primárně jeho vlkodlačí podstaty. Bohužel s Owenem zmizela i sympatická ich-forma, ale především autorův příznačný humor. V rámci změn tak pro mě akční podívaná ztratila svůj glanc.
Jenže zase nemůžu říct, že by šlo do háje úplně všechno. Jakmile člověk uvykne sušší tónině románu a přehlídne těch pár slabších pokusů o legraci, zjistí, že zápletka má docela chytlavý koncept. Městečko uprostřed ničeho, v osidlech krvelačných bestií, přičemž lidské životy může zachránit pouze jeden člověk… a není to Chuck Norris. Potud dobrý, v některých momentech až hororově dobrý, nemluvě o kreativním využití sněžné frézy. Jenže nakonec je z toho „jen“ béčková řezačka, ve které to sice báječně sviští, ale zvraty se zasekly někde v patetických devadesátkách.

kniha: XB-1 2016/09 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 99 dny

Štandardné číslo bez extrémov či už pozitívnych alebo negatívnych. Zaujali ma tu dve poviedky: military scifi od ruského autora Andreja Livadnyj-a s názvom Setkání s Bohem a clockpunková poviedka s detektívnou zápletkou od českej autorky Elišky Feol Hřebenářovej Dáma, pro kterou se vraždí . U mňa dobré…

1678910111213141516poslední (633)25318 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu