RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1678910111213141516poslední (778)31081 příspěvků celkem
povídka: Duch ve stroji - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
jasonix | *** | před 200 dny

Typizovaná a na R.B. vlastně nepříliš překvapivá povídka na téma vynalézání a lidské zabedněnosti.

povídka: Bug - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
jasonix | *** | před 200 dny

O času a touze ho chytit. Jak? Trochu nezvykle a přesto po bradburyovsku. Krásně tu zni jazz a atmosféra předválečné Ameriky.

povídka: Skrýš - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
jasonix | ***1/2 | před 200 dny

Co je v tomhle bláznivém světě vlastně normální? Hony na čarodějnice vždy byly a budou, protože lidstvo se prostě moc nemění. A tak i prvoplánové moralitky se v literárním sadu budou vždy rodit.

povídka: Žena na trávníku - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
jasonix | nehodnoceno | před 200 dny

Příběh s tajemstvím i poetická duchařina v blouznivem, lehce afektovaném módu, pro autora typickém.

povídka: Poslední pomazání - Bradbury, Ray
vyšla v: Rychlejší než oko
jasonix | ***1/2 | před 200 dny

Časovka s přidanou hodnotou, jednoduchá, ale působivá pocta literárním klasikům.

Co se to děje v noci na schodech? Roztomilá pocitovka na pomezí duchařské historky a grotesky, vanoucí tesknotou po černobílých němých časech. Tyhle dvě přítelkyně trpí stejnou vášní jako Mistr sám.

S Langanem jsem se před časem setkal prostřednictvím románu Rybář, což byl velice povedený počin, nicméně autora jsem si tak nějak zaškatulkoval jako zdatného řemeslníka (což není rozhodně málo!), ale ne víc. Aktuálně vydaná sbírka mě ovšem tvrdě vyvádí z omylu, Langan se v prostředí delších povídek pohybuje naprosto suveréně a servíruje prakticky samé lahůdky. Své příběhy často rámuje technikou výkladu, ozvláštňuje používáním druhé osoby či budoucího času, to vše slouží k dosažení ohromujícího účinku na čtenáře. Toho znejisťuje skoro na každé stránce, často v této neuchopitelnosti vytrvá až do samého konce, kdy servíruje pointu zvláštní a obtížně pochopitelnou v podobném duchu, ve kterém se nesl příběh k ní vedoucí. Nedokážu odhadnout, jak se toto bude líbit většinovému publiku, ale ano, tohle je pro mě umění, dokonalé!

Dlouho jsem přemýšlel, kdy se mi stalo něco podobného – aby se mi kniha, kterou ostatní ve svých hodnoceních vcelku vychvalují, tak moc netrefila do vkusu. Inu, přišel jsem na to. Naposledy to byl Strange & Norrell. Důvody jsou docela podobné – až na pár výjimek jsou Písně mrtvého snivce strašlivá nuda. Ale opravdu strašlivá. Nic moc se tam neděje, atmosféra na mě vůbec nepůsobila, do čtení jsem se musel vyloženě nutit. Co hůř, kniha mi vzala ze čtení veškerou radost. Ještě větší problém je, že nuda je obalena v extrémně poetickém jazyku (který pro mnohé bude hlavní devizou knihy) s minimem přímé řeči, takže se ona nuda ještě těžko čte. Dost často se mi stávalo, že jsem si přečetl celou stránku pomateného polobásnického blekotání…jen abych zjistil, že z toho nevím vůbec nic…přečetl jsem stránku znovu…a zjistil, že ono nic je v pořádku, protože na té stránce doopravdy nic není (respektive je). Zachytil jsem také, že je autor přirovnáván k HPL (ostatně v jedné povídce si kulisy půjčuje, v dalších se nepokrytě inspiruje)…no, je to kec. HPL byl autentický, neboť byl sám – víceméně – poťapaný. Ligotti je takový, řekněme, pozér. Zbohatlické děcko, co si dá na své italské sáčko placku s Che Guevarou. Ale abych jenom nehanil…kniha je udělaná moc hezky, překlad taky ok, mohu-li soudit. Pár povídek je slušných (Dovádění, Alenčino poslední dobrodružství, Připijte mi…, Ústav Dr. Locriana). Pokud bych hodnotil jednotlivé práce (asi to dělat nebudu, neboť kniha mi už tak vzala až moc času a více si nezaslouží) a hodnocení zprůměroval, zřejmě by vyšlo více než těch 40 %. Autorovi se také daří psát takovým způsobem, že člověk neodhadne konec příběhu. Povídky mají vesměs společné jakési bezčasí – mohou se odehrávat v roce 1900, stejně tak 2030…a nebo kdekolik mezi tím. Suma sumárum – čistý horor nečekejte, jsou to spíše „fantasmagorie“. Komu stačí představa tmavých úzkých uliček, bude vrnět blahem. Kdo vlhne při dlouhých básnicky/dekadentně laděných popisech, bude potřebovat hadr. Kdo má panickou hrůzu z loutek a figurín, měl by si lupnout pár neurolů. Na mě je výše uvedené však málo. A i když mají povídky v knize obsažené nějaký ten pátek na krku, přesně se hodí pro dnešní dobu – forma vítězí nad obsahem na celé čáře. Jako zpestření v nějakém sborníku by se Ligotti dal; samostatná kniha je však silná káva…

kniha: Legendy & latéčka - Baldree, Travis
Romison | ** | před 204 dny

Jj jestli vas bavi cist, jak si nekdo otevre kavarnu a postupne pribira kolegy a jinak tam neni zadnej dej, tak je to kniha pro vas, asi pro mladsi generaci bo nevim. Me to nudilo strasne a nakonec i sralo, pac to kazdej vychvaloval. ;)

povídka: Provázek - Goonan, Kathleen Ann
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1998/06
Lucc | ****1/2 | před 205 dny

Když jsem četl Provázek jako adolescent, úplně mne rozsekal. Teď, jako ostřílený cynik, jsem si troufnul vzdorovat, ale i tak mne nahlodal. Co kdybyste měli tu moc měnit svět k lepšímu? Připustíte si ji, když je tak trochu magická? A jak ji použijete? A co za to obětujete? Slabší odvar von Trierova opusu Prolomit vlny.

Snížil jsem lehce hodnocení, ale možná za to může má vyšší citlivost k imho ne až tak povedenému překladu. Dostat to do klávesnice Kotrle, nebo aspoň Caha či Hořejší, bylo to možná za plné hodnocení i teď.

kniha: Do pekla a zpět - Hoza, Jakub
tiradentes | *** | před 206 dny

Celkovo to nie je zlá akcia, mám tento žáner rád, ale čoho je veľa, toho je príliš. Nie v zmysle, že je to krvák, ale je to zbytočne rozťahané. Ako poviedka by to šlo, ale ako román… V podstate sa tam deje neustále to isté – chlapík sa pohne o krok a tečie krv, vypadávajú črevá, po ďalšom kroku to isté v inom háve. Navyše moje hodnotenie zrazilo, že je to vykrádačka, takže som sa knihou prebil bez akéhokoľvek prekvapenia.

kniha: Na pomezí Eternaalu* - Kadlečková, Vilma
Sherudan | **** | před 207 dny

Vrátil jsem se k téhle knize po letech a zjistil jsem, že mne baví stejně jako tehdy. Tady už začala cesta, která (zatím) končí geniálním Myceliem.

Mé srdce je motorová pila v sobě kloubí jak smysl pro nesmysl, tak v důsledku i nekomplikovanou zápletku. Důležité je ovšem nadšení pro slasher horor a s tím související znalost filmů napříč historií tohoto žánru. Navíc láká jistá potřeštěnost ústředního motivu, tedy hrdinka natolik zblázněná do krvavých bijáků, až své nastřádané znalosti jednoho dne využije hned v první linii.
Jenže ono ejhle, už ani ty strašidelné historiky nejsou, co bývávaly. Stephen Graham Jones se pouští do komplikované hry zvané psychopatologie a na paškál si nebere nic menšího, než je hluboko uložené trauma. V kostce nic složitého, ale autorova stylistika celou věc komplikuje, stejně jako potřeba všelijak zašmodrchat vývoj událostí, aby si David Lynch a jeho blízcí přátelé mohli spokojeně mnout ruce. Já mezi ně bohužel nepatřím, takže jsem krom prvních padesáti stran trpěl až do konce.
PS: S tvými doporučeními jsem, Borisi Tesáčku Hokroviči, definitivně skončil. A můžeš si za to sám, nerde jeden intelektuálská.

povídka: Podivuhodné místo - Conner, Mike
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1998/06
Lucc | ***1/2 | před 210 dny

Přímo navazuje na povídku Pes průvodce, která je ale o něco lepší. Conner se vrátil ke své nebulou oceněné drahocennosti, ale tentokrát přehnal, hlavně v první třetině, svou metodu psaní hoďte je do vody, ať plavou. Nepřehledný start, množství špatně odlišitelných postav a bez znalosti prvního dílu velmi těžko pochopitelný děj či autorský záměr. Postupem času se vše vyjasní a sedne si, ale ten začátek byl až deprimující (a to jsem si dal raději opáčko předchozí povídky). Chyběly mi informace, abych pochopil, co místo vlastně je, abych pochopil vazbu mezi lidmi a jimi, létavci na tomto konkrétním místě.
Závěrečná, akční třetina je docela jízda, jen na úplném konci mi moc nedošlo, co měl obraz představovat a jak mohl jedinec rozhodnout za kolektiv, když už rozhodnutí o trestu padlo. Co jej dokázalo v tu chvíli změnit? Nevím, Za mne docela deus ex machina a skvrna na jinak poměrně povedené, byť z počátku čtenářsky těžko uchopitelné povídce.

kniha: Ničitel světů - Correia, Larry
snop | ***1/2 | před 210 dny

viz komentář k 1. dílu.

kniha: Rod zabijáků - Correia, Larry
snop | ***1/2 | před 210 dny

viz komentář k 1. dílu

kniha: Syn černého meče - Correia, Larry
snop | ***1/2 | před 210 dny

Ke všem čtyřem dosud napsaným dílům (poslední díl čten v angličtině):

Larry Correia vytváří zajímavý fantasy svět. Světem se před tisíci lety prohnala magická apokalypsa ve formě invaze démonů, tu zastavil božský bojovník s pomocí magie a Černé oceli a démony vyhnal do moře. V době, ve které se odehrává vyprávěný příběh, tedy vládne křehká rovnováha: démoni vládnou mořím, souši vládne pseudofeudální oligokracie Zákona zastupovaná plénem Soudců s podporou Inkvizice a rytířského řádu Ochránců.

Z řádu Ochránců vychází i hlavní hrdina, Ochránce Ashok. Ten je Nositelem Černé čepele, která mu dovoluje účinně bojovat s těmi nemnoha démony, kteří přestoupí Zákon a vylezou na souš. A vůbec se všemi přestupci Zákona. Ashok je totiž až nesnesitelně Spravedlivým rytířem, který v sobě jen těžko nachází milosrdenství a odpuštění.

Tedy až do chvíle, kdy se mu převrátí celý svět a on zjistí, že největším přestupcem Zákona je… on sám! Tím se začíná jeho cesta k lidství… a pochopitelně jen tak mimochodem i k záchraně celého světa. Neboť samozřejmě existuje proroctví, že jednou křehká rovnováha mezi démony a lidmi zmizí a lidi může zachránit jen někdo takový, jako je Ashok.

Sága tedy pozoruje především Ashoka a jeho postupnou a překvapivě trnitou cestu k sobě samému. Krom toho je ale čtenář vystaven i politickému dění a zejména v dalších dílech i machinacím temné strany síly a rozrůstající se rebélie nejnižší bezprávné kasty. I pouhé putování za macguffinem má tedy vždy tyto tři aspekty – sebepoznávací, politický a Osudový.

A popravdě, ve všech autor poněkud selhává. Ačkoli autor přesvědčivě vysvětlí, proč tomu tak je, Ashok prostě není reálná osobnost, se kterou by se dalo ztotožnit. Jeho psychika je natolik šablonovitá, že i veškeré jeho posuny k lidskosti vypadají nevěrohodně a jsou vyžádané spíše scénářem než vnitropříběhovými okolnostmi. To ostatně platí i pro další postavy, nicméně u nich to tolik nevadí, protože u nich se žádný velký posun nekoná a pro zastávání svých archetypálních rolí zas tak bohatou psychiku nepotřebují.

Totéž platí o politických a osudových machinacích. Hlavní zloduch je přiměřeně démonický a sympaticky civilní, jeho motivace je i vcelku pochopitelná, byť asi činům nepřiměřená. Jen ale bohužel o to víc vynikne, jak je celý popisovaný politický systém nesmyslný a zjevně postrádá jakékoli pojistky proti tomu, co se v příběhu děje. Nechce se věřit, že by se něco podobného nestalo už dávno. A to samé s démony. Démoni zachovávají křehkou rovnováhu, protože… proč? Protože se bojí, že by mohl přijít někdo jako Ashok. Ovšem ten je první svého druhu po X set letech. A jako na potvoru samozřejmě démoni začínají zvedat hlavu přesně nyní, když je to pro ně konečně nebezpečné. Proroctví!

Takže ano, bavil jsem se a příslušně fandil i zatajoval dech, autorova schopnost zajímavě psát je nepopiratelná. Ale ta pachuť, že se to celé děje tak nějak nepřirozeně a na sílu, zůstává. Tomu pocitu vůbec nepomáhá, že se dočkáme několikeré přímé intervence božských sil alá „cesta do Damašku“ (ve čtvrtém dílu).

Celkově silnějších 70 %.

Mimochodem, kdyby znalcům historie či divákům Barbenheimera příšel titul třetího dílu nějak povědomý, není to náhoda. Náznaky se vyskytovaly už dříve, ale ve třetím díle si holt už bohužel Larry Correia neodpustil otevřené tvrzení, že jeho fantasy svět je vlastně ten náš. A to přesto, že to pro děj nemá žádný význam, leda snad možná pro to, jak moc se pohybujeme v žánru fantasy a jak moc v žánru science-fantasy, a jaké tedy zvolíme čtenářské interpretace některých fenoménů a entit.

kniha: Modrý adept - Anthony, Piers
snop | *** | před 210 dny

Opět velmi dobrá science-fantasy, která ovšem hrozně zestárla, takže dnešníma očima je poněkud jednorozměrná, naivní a s nevinnou samozřejmostí šovinistická. Oproti privnímu tento díl ještě více budí dojem několika provázaných povídek různé kvality, spíše nežli monolitického románu. Děj je centrován na dění ve Fázi, na Protonu už jsou v podstatě jen popisy jednotlivých kol Hry. Stile je stále skromným supermanem, kterému musí ostatní říkat, jak je výjimečný. Jeho nepřítel se konečně zhmotnil, ale nestojí za mnoho. Jen jeho motivace jsou celkem vtipné a naznačují, kam povede další děj.

Čteno v novém vydání.

povídka: Bílí mravenci - Ajvaz, Michal
vyšla v: Tyrkysový orel
Lucc | **** | před 210 dny

Novela plyne jako Vltava, u které se také odehrává. Plyne klidně, ale nezadržitelně, šumí okolo mostních pilířů, hučí pod jezy, ševelí na tišinách. Dělí se do ramen příběhů v příbězích. Oblévá ostrovy světel a stínů. Hlubiny a víry děsí, mělčiny prosvětlené sluncem lákají ke koupání. A jako u každé přírodní síly, ani zde nehledejte striktní logiku. V Indii nejsou sopky, ekonomika ani chuťové písmo zaniklé civilizace by nemohlo fungovat, archeologická expedice jde proti všem pravidlům publicity, ale to je v Ajvazově magickém realismu nedůležité. Jeho text je o vnímání podivna, trochu o filosofii a náboženství a hodně o pocitech a postojích lidí. Četl se mi skvěle i po těch letech.

Standardní dětská fantasy/moderní pohádka s prefabrikovanou pointou (být neschopný a chudý je URČITĚ větší štěstí než být úspěšný a bohatý!). na knize je ovšem příliš znát, že se jedná o přepis televizního seriálu; místy dokonce působí jako náčrt scénáře. (Do recepce vejde klaun a recepční se zatváří udiveně.)

kniha: Šedá zóna - Šusta, Richard
Sherudan | * | před 212 dny

Rozvleklé, kostrbaté, začátečnické.

kniha: Hawklinská nestvůra - Brautigan, Richard
louza | ****1/2 | před 212 dny

Tak tohle mi fakt dost sedlo. Kniha je čelní srážka Maxe Branda, Lovecrafta a Kafky. Při čtení jsem měl pocit, že koukám na film od Tarantina. A původní plánované obsazení s Eastwoodem a Nicholsonem by nebylo vůbec od věci. Vyřídilka je tady klasicky Brautiganovská. Tedy stručná, místy až úsečná, beatniky načichlá poetika. Děj je sekaný na krátké stránkové kapitolky a obsah…je neuvěřitelný. Dva nájemní pistolníci dostanou zakázku vyčistit barák v pustině od příšery ve sklepě…ehm pardon…v ledové jeskyni pod sklepem. Situace se však pro všechny zúčastněné vyvíjí, i přes klasické rekvizity příběhu, poněkud jinak, než by se dalo očekávat. Autorovi se povedlo napsat western, který se ničím neprotiví klasickému pulpu a přesto je v něm dost wtf momentů, které mohou být vtipné a z jiného úhlu pohledu zase tragické. Nemluvě o konci, který už se z tadičních škatulek úplně vymyká. Fakt zajímavá kniha. V rámci žánru těžko naleznete podobnou. Jediné čím dráždí je naprosto eklhaftové grafické ztvárnění obou českých vydání, což způsobilo, že jsem raději sáhnul po originálu s bezva strašidelným barákem na obalu. Jinak paráda.

povídka: Pavoučí píseň - Petrey, Susan Candace
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1998/06
Lucc | ***1/2 | před 212 dny

Příjemná, lehce smutná povídka. Další v tomto čísle s hudebním motivem, o pavoucích ani nemluvě (de Camp v minulém čísle). Ale nebojte, osminohý svět má s tím našim dvounohým dost paralel na to, aby čtenáře uspokojil. Možná nejlepší věc od Petreyové, jejíž varkelský cyklus mne nikdy moc nebral.

Příjemná vánoční povídka s názvem podle známé anglosaské koledy vhodně otevírá toto poslední číslo. Oproti jiným pracím autorky je to ale jen plochá historka bez hloubky postav. Vlastně bez postav jako takových. Mohl bych hodnotit výše, protože k tématu chrámové hudby mám blízko, ale text jen tak příjemně prosvištěl, aniž ve mně kromě dobrého pocitu cokoliv zanechal, tak se budu držet při zemi.

kniha: Valerie a týden divů - Nezval, Vítězslav
Sherudan | **** | před 213 dny

Sled fantaskních obrazů, nabitý erotickými představami. Alespoň v náznacích se tu předkládají snad všechna tabu, dobová i přetrvávající – mužská i ženská homosexualita, incest, sadomasochismus, voyeurství, transvestitismus…To vše na půdorysu sexuálního probouzení dospívající dívky. Kniha nesmírně zajímavá, ale film (Jaromil Jireš, 1970) je ještě lepší.

kniha: Exit West - Hamid, Mohsin
jirikk | ****1/2 | před 213 dny

Rozsahem asi spíš novela než román, magický realismus jak vyšitý. Na pozadí jedné hořkosladké lovestory vypráví o světě migrantů, ve kterém je většina lidstva v pohybu. Moc pěkně napsáno, líbilo se mi, že autor nijak neždímá emoce, což by se vzhledem k popisovaným událostem i nabízelo, naopak drží uměřený styl vyprávění až do konce. Dost povedená záležitost.

kniha: Šepot kouzel - Kova, Elise
snop | *** | před 213 dny

Váhal jsem mezi 50 a 60 %, nakonec jsem se přiklonil k lepšímu hodnocení, protože se to dobře četlo. Jinak je to taková jednoduchá dívčí fantasy na úrovni fanfikce. Postavy spíše načrtnuté, svět taky, drama uměle vytvořené a nepříliš vypointované. Dokonce i ta romantická linka je odbytá. První díl z bůhvíkolika, ale ani mě to příliš nezajímá, protože zjevně hlavním talentem autorky je získat publicitu a peníze, ne psát romány.

kniha: Zlatý věk - Nauman, Pavel
Sherudan | ***** | před 215 dny

Pro běžného současného čtenáře by kniha musela projít jazykovými a stylistickými úpravami a zřejmě i výrazným zkrácením, ale příběh je nesmírně silný a mnohé myšlenky nadčasové.

Ohromně milá ptákovinka, trochu připomínající některé knížky Oty Hofmana.

kniha: Sedmeroev - Stephenson, Neal
PMarek | ****1/2 | před 217 dny

Patrně jsem četl jinou knihu než autor předchozího komentáře. Stalo se módou kopnout si do Talpressu, co se tyče překladu. Já na překladu nenacházím nic, co by mě rozhořčilo natolik, abych ho označil za špatný. Za mě kvalitativně srovnatelné s románem Anatém, co se kvality i čtivosti týče. Přítomnost popisných a vysvětlujících pasáži vítám. Nemusím mít nikdy nekončící akci. Dívám se na hodnocení dalších čtenářů a jsem rád, že je nás více, komu se kniha líbila a dokázali rozumět překladu od Talpressu. Samozřejmě respektuji, že každý má svůj názor a zážitek ze čtení, jen mě mrzí, že v případě této knihy byl poměrně příkrý a negativní komentář tady jediný. A to takový, jaký si tahle kniha podle mě nezaslouží. Za mě obvyklý Stephenson: výborný námět, dokonale podané souvislosti a detaily, ke kterým musel autor shromáždit spoustu studijního materiálu, který nám čtenářům podává čtivě, v přiměřeném rozsahu a s přiměřeným napětím, co bude dál. Výborná kniha. Už abychom se dočkali nějakého dalšího Stephensona, včetně dokončení Barokního cyklu.

kniha: Sedmeroev - Stephenson, Neal
Gaarq | ** | před 218 dny

patrně jedna z nejhorších knih od stephensona okořeněná špatným překladem (talpress je prostě nepoučitelný). množství nedějového vysvětlování a infožumpování tu dosáhl takové úrovně, že listování vpřed bylo často jedinou záchranou duševního zdraví. nejenomže byla většina obsahu předvídatelná, ale byla podaná tak školometsky a nudně, že to snad ani nenapsal NS. části, kde se opravdu něco podstatného děje by se daly seškrtat tak na 1/4. pořád plus body za nápad, i když povaha způsobitele katastrofy zůstala cudně ukryta. a doufám, že ne pro to, že má NS v rukávu pokračování. nou mór hirošima, nou mór nagasaki.

kniha: Jednou bude tma - Kadlečková, Vilma
Sherudan | ** | před 220 dny

Kvalitativní rozpětí je veliké, převeliké. Větší část povídek jsou začátečnické pokusy, plné nabubřelé intelektuálštiny. Další jsou průměr, v některých se už dá rozpoznat současná vynikající autorka. A Ten, kdo přišel z vesmíru je výborná, plnohodnotná součást cyklu, směřujícího k Myceliu.

kniha: Říše - Bureš, Roman
Vlask | **1/2 | před 221 dny

Značně rozporuplná dvojkniha. V první části se dočkáme velmi akční a skvěle čitelné zápletky se speciální jednotkou i skoro bondovskou zápletkou, gestapem a hodně nevydařenými plány. V druhé polovině se vracíme časem o dvě desetiletí a akce totálně mizí. Nahrazuje ji rodinné drama v depresivních kulisách protektorátu. To mně ovšem naprosto nebavilo, kontrast se skvěle napsanou první půlkou je drastický.

kniha: Zelenou nahoru - Beneš, Jan
Sherudan | ***** | před 222 dny

Musel jsem se opakovaně ujišťovat, že tyhle příhody českého emigranta v poněkud alternativní a časově vykloubené Americe byly napsány už 70. letech. Spousta hlášek a situací jako by pocházela ze současného denního tisku. Každopádně dnes už by to asi nevyšlo; jedna z knih, na které je třeba uchystat úkryt pod podlahou.

kniha: Letadlo nad Afrikou - Zíka, Vláďa
Sherudan | ** | před 222 dny

Kdyby byla v knize nahrazena německá jména ruskými, mohla tahle záležitost klidně vyjít v 50. letech, jak je to budovatelské. Zajímavé jako dobový dokument, jinak strašně křečovitě optimistické.

Solidní, předposlední číslo staré edice, ale už s probublávající modernou – Cesta do Glory (new weird), Démon nebo Univerzální gramatika. Číslo nemá slabou práci, jen jako obvykle podivného Wolfeho a už trochu otravného Goularta. Tedy jeho hrdinu Maxe Kearnyho resp. všechny postavy okolo něj. Za mne spokojenost a nostalgie po dobách, kdy jsem mimo jiné i díky tomuto číslu z Levných kniha magazín objevil.

Vzácně se shodnu s ostatními hodnotiteli. Příjemná povídka o jednom magickém stvoření v dnešním New Orleansu. A také o čarodějnicích, ale to je v Louisianě asi normálka, ne? Přes na první pohled silně fantastický námět jde o velmi civilní temnější a docela dramatickou fantasy s přesahem k hororu.

Znáte Chiangovu povídku Příběh tvého života a podle ní natočený Villeneuvův Arrival? A líbili se vám? Tak toto se vám bude líbit také. Je to sice méně vrstevnaté a méně „hluboké“, ale je to o jazycích a domluvě s alieny, hlavní postavou je lingvistka, je to lehce melancholické a objeví se tam chapadlovci. Zároveň to je i vtipné a tak nějak ze života. Fajn povídka, která si nehraje na hoch literaturu, ale vlastně k ní má docela blízko.

povídka: Legenda o Kňouralovi - Morressy, John
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1998/05
Lucc | **1/2 | před 223 dny

Jmenovat se Kern je terno. :-D Taková anekdotka. Jako vždy u Morressyho text příjemně plyne bez jakékoliv stopy vzrušení. To je dobře i špatně, že?

Kdysi dávno mne velmi zasáhl film Strange Days. Tato povídka má stejný věcný základ a dost možná i víc, už se nepamatuju. Safra, to mi připomíná, že se na něj musím kouknout znovu. No nic. Takže je to o droze co vás… aha. Jo, toto. No, prostě jo. A je to dobré, i když na mně je to až příliš procedurál a konec až příliš připomíná králíka vytaženého z klobouku. Takže dá si někdo?

1678910111213141516poslední (778)31081 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu