RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

11011121314151617181920poslední (633)25319 příspěvků celkem
kniha: Vryté město - Bishop, Kirsten Jane
WugWugs | ** | před 131 dny

Bishopová stvorila artovú fantastiku bez poriadneho príbehu, ale zato so značnou dávkou magórie, ktorá žiaľ vyznie príliš často samoúčelne a nepresvedčivo – ako jej mŕtvoly zošité z rôznych častí rozličných živočíchov. Doporučiť toto dielo môžem výhradne len tomu, kto si „libuje“ v poetike podivna a vie, čo to obnáša.

Prečo je Vryté mesto weird fiction a čím je divné? Bližšie neurčené čas a miesto, pravdepodobne na Zemi, len v náznakoch o ruinách dávnych stavieb, petrolejkách, verejnom plynovom osvetlení, lokomotívach, náboženstve a cirkvi nápadne sa podobajúcim kresťanstvu, či všadeprítomných strelných zbraniach môžeme hľadať postkatastrofický stav ľudstva v románe. Alebo steampunk? Rovnako to však môže byť pozemská dystópia, alternatívna história, dvojička Zeme z iného možného sveta, či úplne iná planéta s variáciou na pozemskú históriu. Aj preto mám rád science fiction – s trochou predstavivosti, štipkou vedy a špekulatívneho podkutia upletieme i z hnedej antihmoty bič. Toto všetko je v knihe, hovoríte si – super! – až kým nezačne byť jasné, že celý zaujímavý svet je utopený a premrhaný v nezáživných osobných úletoch postáv. Čo teda dej?

Dobrý rozjazd začne čoskoro viaznuť po príchode do mesta v druhej časti knihy. Paradoxne, obálka knihy sa vzťahuje práve na prvú časť, približne 50 strán, ale inak nemá s následným obsahom nič spoločné, pretože doménou je statické prebývanie na jednom mieste, a nie putovanie.

Svet mŕtvol a obchodu s otrokmi, svet ťažkých bojov medzi skupinkami a plienenia, svet chorôb a nedostatku obživy. Hrdinka, lekárka ktorá v minulosti ošetrovala banditov, teraz prejavuje nevídaný súcit, zbiera deformovaných mŕtvych novorodencov, ošetruje zadarmo a k tomu hádže drobné chudobe. Bývalý, i súčasný bandita, obchoduje so zbraňami, zabíja kade chodí, je hudobne vzdelaný (sic), neraz hrá na klavír a zároveň hľadá autorku umeleckého diela, ktoré niekde zhliadol. Naviac je aj prevzdelaný ateista a popri tom všetkom má čas viesť nábožensko-filozofické debaty s kňazom. Čudné veru, pretože umelé a ne-uveriteľné. A toto všetko sa deje už v zhruba prvej tretine knihy. Autorka prepletá príliš veľa tém. Namiesto rozvíjania príbehu a sveta, o ktorom v podstate nič nevieme, sa zamýšľa a cez postavy filozofuje. Píše dobre, to sa nedá poprieť. Akoby však chcela písať niečo celkom iné, a nie príbeh v bezútešnom svete, ktorý sprvu predsunula. Chce byť príliš umelecká a takými robí aj svoje postavy – no vôbec sa to nehodí. Naproti tomu, napríklad u Miévilla, akokoľvek fantazmagorické výjavy, vždy sa krásne vzťahujú k celku a príbehu, neexistujú len ako ďalšia samoúčelnosť. Z klasického formálneho hľadiska absentuje zápletka, objavujú sa len akési náznaky zmyslu príbehov jednotlivých postáv. Dočítal som, pretože rád čítam zvláštnosti, ak sú napísané obstojne ako Vryté mesto. Popri tom som sa nijako zvlášť nebavil a kvôli až bolestivo nezáživným päťdesiatim stranám na konci musím zaokrúhliť nadol.

kniha: Růže pro Algernon - Keyes, Daniel
WugWugs | **** | před 131 dny

retardácia – vývin – trauma – psychológia – intelekt – genialita – šťastie – normalita

„Je lechkí mít přátelé gdyš človjek nechá lidi ať semu smňejou“. O retardovanom intelekte, o jeho vzostupe, páde a bolestnom uvedomení. Ale naozaj len o ňom? V inom zmysle, je to dráma o detstve, dospievaní a starnutí každého z nás. Každý z nás raz bol „hlúpe“ dieťa vo svete dospelých, ktoré nevie správne písať, zakopáva a je zdrojom pre zábavu a smiech v každej svojej nevedomosti, zároveň je pýchou, či hanbou pre svojich rodičov a blízkych. Každý z nás mal niekedy pocit, že je hlúpy a tiež chcel, alebo chce byť múdrejší. Každý z nás raz bude, či bol na vrchole síl. Každému z nás je však jasné, že starnutie je nezastaviteľný proces, ktorý prináša fyzické a mentálne spomalenie a úbytok, nech sa snažíme ako chceme. A väčšina z nás si postupnú stratu schopností voči minulosti aj bolestivo uvedomuje.

Ruže pre Algernon je viacvrstvá vývinovo-psychologická dráma, ktorá využíva myšlienku liečby zaostalého intelektu ako sondu do abnormality a subnormality, podpriemeru a nadpriemeru vo svete priemerov. Zdôrazňujem, že drámou je v prvom rade. V zásade nie je dôvod hovoriť o science fiction, o to tu vôbec nejde. Napísaná je pútavo, na môj vkus až príliš psychologizujúco, čo je mierna daň za rozšírenie pôvodne krátkej poviedky na dlhšiu novelu. Nakoniec však Algernon pobáda k zamysleniu rôznymi smermi, pretože má prirodzene viac interpretácií a nezostáva len dielkom s jednoduchou pointou. Kto pátra ďalej, napríklad zistí, že vynikajúca pamäť je zriedka spojená s vynikajúcim intelektom, schopným riešiť komplexné problémy, alebo že vedieť veľa údajov, neznamená rozumieť mnohému. Dnes už vieme o intelekte a šťastí v živote o niečo viac ako sme vedeli v roku 1966, ale Ruže pre Algernon stále pôsobia sviežo, ako každá z veľkých klasík literatúry.

„Inteligence vrazila klín mezi mě a všechny lidi, které jsem znal a měl rád…Teď jsem osamělejší než kdy předtím. Rád bych vědel, co by se stalo, kdyby vrátili Algernon do velké klece k ostatním myším. Obrátili by se i ony proti ní?“

kniha: Na západ od ráje - Harrison, Harry
WugWugs | ****1/2 | před 131 dny

Harrison nás berie na výlet do časov pred tým, ako homo sapiens ovládli planétu a keď nebol jediným druhom hominida, ktorý chodil po zemskom povrchu a neraz prichádzalo ku stretu s inými rasami/druhmi. Na Západ od raja nemusí byť ďaleko od pravdy, keď takéto stretnutie vykresľuje násilne, až na hranici genocídy. Ak medziskupinové potýčky medzi ľuďmi samými končia masovými hrobmi, aké medze potom hľadať v násilí medzi podobnými, ale predsa rôznymi druhmi – najmä ak sa tie podobajú a vzájomne sa vnímajú ako ohrozujúce? Dnes vieme, že naše genetické dedičstvo (aspoň väčšiny z nás) obsahuje pozostatky neandrtálskeho genómu, inými slovami – boli časy, keď sa naši predkovia úspešne krížili s neandrtálcami. Či išlo skôr o vzájomné láskyplné objatia, alebo dominanciu silou, čiže znásilňovanie podrobených, nie je úplne jasné, ale celá ľudská história sa prikláňa na stranu druhej možnosti.

Ná západ od raja je presne tá dobrodružná prehistorická zábava, aká mi zostala v spomienkach z detstva a zároveň zaujímavé cvičenie v evolučnej fikcii. Naozaj je na počudovanie, že doteraz nebolo žiadne filmové spracovanie, pritom ponúka viac fantazijných možností ako Avatar – hominidi vs. jašteri, celý koncept biologických nástrojov krížených a pestovaných za určitým účelom, atď. Harrisonovi ťažko niečo vyčítať, dej nikde nezaháľa, prostredie pôsobí dôveryhodne, jeho nápady dávajú zmysel, je podrobný len do tej miery, aby čo to objasnil a nezabieha do zbytočných technických detailov. Koniec je možno trochu rýchlejší, ako by sme čakali, no uspokojujúci, pričom príjemne láka do čítania pokračovania – Zimy v raji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Denisovan#Interbreeding

kniha: Newyorské noci - Brown, Eric
WugWugs | *** | před 131 dny

2040 – New York – noir – scifi – krimi – VR – zámena identity – lesby – umelá inteligencia – katastrofa – cyberpunk light – traumatizovaný detektív

Oddychová technologická krimi z New Yorku roku 2040. Úvod prvej časti trilógie Virex pekne načrtáva mierne katastrofický stav neveľmi vzdialenej budúcnosti. Vzájomné prepojenie postáv s detektívnym príbehom a technológiami je dôveryhodné a navnadí. V druhej polovici sa však stáva len ďalšou variáciou na tému zločinného využiatia virtuálnej reality, zámeny identity a umelej inteligencie. Svedčí o tom napríklad aj to, že Virex, ako istá organizácia je spomenutá len okrajovo a zatiaľ nemá s príbehom nič spoločné. Celkovo Newyorské noci neurazia toho, kto hľadá skôr oddych na jedno popoludnie, hádam pokračovania viac využijú celkový obraz spoločnosti sveta Virexu. Ako kvalitnejšiu a drsnejšiu alternatívu odporúčam sériu Takeshi Kovacs od Richarda Morgana, alebo Effingerovu sériu Maríd Audran.

kniha: Newyorské blues - Brown, Eric
WugWugs | ***1/2 | před 131 dny

noir – virtuálny sex – 2040 – New York – scifi – krimi – VR – zámena identity – cyberpunk light – traumatizovaný detektív – femme fatale

Eric Brown sa rozpísal a Dvojka je remeselne o čosi lepšia. Rok po udalostiach Jednotky za súkromným detektívom Halom znovu prichádza krásna celebritná klientka s prípadom, ktorý ich vzájomne – ako inak – zblíži. Príjemne noirová atmosféra neďalekej budúcnosti kontrastuje s detektívnou stránkou, ktorá pokrivkáva, presnejšie jej chýba zdravá miera napätia. So silnejším príbehom by bola jeho verzia blízkej budúcnosti ponorená do želé virtuálnej reality ľahko sfilmovateľná, pretože je dostatočne blízka, plastická a zrozumiteľná. Virex je stále len veľmi okrajová dejová línia, a aj to slabá. Podobne ako pri Jednotke, nenudil som sa, no neustále čakal niečo viac, a neprišlo. Výsledok je príjemná žánrová oddychovka, ktorá neprekvapí, ale spríjemní jedno popoludnie. Rád si prečítam aj ostatný diel. 3.5

kniha: Vyděděnec - Le Guin, Ursula K.
WugWugs | *** | před 131 dny

Nekončiace prašné vetry, úbohé nápodoby stromov a zelene im už dávno nie sú bariérou. Šedá obloha a šedá voda ukazujú odraz storočiami zaprášeného zrkadla – matičku Zem, dávno zdevastovanú. Húževnatý zlomok z pôvodných obyvateľov stále prežíva v tvrdých a presne stanovených podmienkach. Starobylá civilizácia Hainov (od nich názov voľnej série, časti netreba čítať v poradí) nezištne umožnila ďalším preživším uniknúť na vzdialené planéty. Jedna z nich je Urras, svojim nadbytkom pripomína raj, nadspotrebou je zas podobná časom pred devastáciou Zeme. Objavujú sa hlasy za iné spoločenské zriadenie. Skupina ľudí odchádza osídliť Anarres, mesiac Urrasu, so zámerom dosiahnuť beztriednu, decentralizovanú spoločnosť anarchistov, celkom bez zákonov a nariadení. Anarres je však opakom pohostinnosti a dostatku svojej planéty – s výnimkou nerastov, veľmi skúpy na zdroje, suchý a neľutostný. Vydedenec Shevek je synom tejto spoločnosti, izolovanej od svojej materskej planéty takmer dve storočia. Z vlastnej vôle ju opúšťa, aby zistil, či je to s majetníkmi-kapitalistami na planéte naozaj také zlé. Na kontraste chudobná beztriedna spoločnosť solidarity s nedostatkom prírodných zdrojov vs. na majetku, zisku a pozlátku založená spoločnosť s nadbytkom prírodných zdrojov stojí celý ďalší príbeh. Že je Shevek fyzik je viac menej vedľajšie.

Je zjavné, že Le Guinová venovala Vydedencovi značné intelektuálne úsilie. Žiaľ, po prvej tretine, ktorá navnadí, sa stáva prevažne spoločensko-filozofickým traktátom – ku koncu až bolestne. Fikcia by nikdy nemala byť v prvom rade intelektuálnym cvičením, akokoľvek zručne štrukturovaným. Le Guinová síce ukazuje, že každé zo zriadení má svoje vlastné problémy, neprikláňa sa jednoducho k jednej, či druhej strane, ale príliš často namiesto ukazovania stavu prostredníctvom príbehu, cez postavy len agituje a formuluje abstraktné výmeny maskované ako dialógy. Science fiction a society fiction ako myšlienkové laboratórium mám rád, ale zábava z rozprávania príbehu sa vo Vydedencovi stratila niekde na polceste za snahou byť niečim viac ako len dobrou fikciou. Le Guinová však píše kvalitne, a ako umelecký námet práce z feministickej alebo sociálnej filozofie ťažko nájsť lepšie sci-fi dielko. 2.5

kniha: Diaspora - Egan, Greg
WugWugs | **** | před 131 dny

Z hľadiska prístupnosti nie je najšťastnejšie začať fikciu tak hard, ako to robí Egan v Diaspore. Zabudnite na napätie, vzťahy, budovanie postáv a zápletky, pretože o TO tu vôbec nejde. Diaspora je totiž hard core aj pre klasickú hard sci-fi. Bez nejakých okolkov sa pustí do budovania netelesnej entity, bytosti ktorá sa zrodí a vyvinie čisto v sieťových virtuálne-softwareových štruktúrach. Do vienka síce dostane určité štrukturálne danosti, podobne ako človek dostáva DNA, ich ďalší vývin je však zákonite rozdielny, a to hlavne v jednom podstatnom bode – telesná bytosť má neustály styk s fyzickým okolím – to formuje vývin jej vnímania, učenia a správania. Netelesná bytosť sa k základným poznatkom o svete musí dostať tiež, ale inak, takpovediac uvažovaním, sprostredkovanou skúsenosťou, a nie vrodenou „intuíciou“. Týmto spôsobom sa Egan dostáva k problémom nášho chápania reality. Pozor, to sme len na začiatku a budú sa diať ešte iné podivné veci. Súvislosti však pochopia tí, ktorí aspoň tušia o čo ide, a drvivá väčšina ostatných sa bude zmätene pýtať čo to má všetko znamenať. A v tom vidím hlavný problém. Pokus zrozumiteľne popísať vývin pojmov, identity ja, seba samého, druhých bytostí, princípov priestoru, fyzického sveta u odlišných bytostí je megalomanské sústo. Intelektuálne potešenie sa stáva intelektuálnym cvičením a predvádzaním sa. Mne to až tak neprekážalo, no prvých zhruba 50 strán je čitateľsky asi najneústretovejší úvod široko ďaleko. Popracovať na zrozumiteľnosti a dal by som plný počet. Dobrým príkladom je Tysonov dokument Inexplicable universe, ktorý rovnaké témy predvádza oveľa jasnejšie a často aj hlbšie.

Človek, ktorý nemá aspoň nejaký vzťah k vedeckému poznávaniu v Diaspore nájde len nejasné, zmysel i konzistentný dej postrádajúce rozprávanie, natiahnuté v rozmedzí niekoľkých tisícročí (2975 AD – ?). Naopak doma sa bude cítiť ten, kto má rád špekulácie teoretickej fyziky (čierne diery, topológia, viacrozmerný vesmír, fyzika častíc), kozmológie a vývinovej psychológie vo vzťahu k umelej inteligencii a transhumanizmu – a zároveň sa nebojí nových poznatkov. Záber tohto dielka je intelektuálne obdivuhodný a vo svojej podstate veľmi vyzývavo uletený. Treba však brať do úvahy varovanie, čo to všetko obnáša.

Vizuálne ilustrácie k niektorým myšlienkam z Eganovho webu http://www.gregegan.net/DIASPORA/DIASPORA.html#CONTENTS

„Kterou cestou se vydáme teď? Nemůžeme se nechat vést historií. Nemůžeme se nechat vést evolucí…Tělaři si s nesmírnou oblibou představovali, jak přiletí mimozemšťané, aby ´dobyli´Zemi, ukradli jim ´drahocenné´fyzické zdroje, vyhladili je ze strachu před ´konkurencí´… jako kdyby druh schopný vykonat takovou cestu neměl dost síly, rozumu a představivosti, aby se zastaralých biologických imperativů zbavil. Dobývat galaxii – to by udělaly bakterie, kdyby měly kosmické lodě, protože by nic lepšího neuměly, neměly by na vybranou.“

překvapivě čtivá povídka nejen o chlapeckých snech. pro někoho to sice může být přespříliš atmosferické a samoúčelné líčení, ale mě to sedlo. krom hlavního námětu tu máme docela citlivě podané morální aspekty umělé inteligence (rok 1980!) a trochu krotkého metafyzického filozofování.

kniha: XB-1 2016/05 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 132 dny

Priemerné číslo, z ktorého ma tentokrát najviac zaujala nespavosťou nabitá prvotina od Martina Sokola s názvom Všechny důvody pro strach ze tmy . Ako kuriozitu som nepochopil text Botanica Veneris – Třináct vystřihovánek Idy, hraběnky z Rathanganu od Iana McDonalda.

povídka: Všechny důvody pro strach ze tmy - Sokol, Martin
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | ***** | před 132 dny

Poviedka mi pripomenula jednu časť zo seriálu Doctor Who. Ako prvotina vynikajúce, veľmi sa mi to páčilo. Mimozemšťania skúmajú ľudský spánok. Zaujíma ich, lebo oni nikdy nespia. Hlavný hrdina ich nevidí. Komunikujú s ním pomocou počítačového rozhrania spoza sklenenej dymovej clony. Nedostatok spánku u hlavného hrdinu spôsobuje vidiny. Nevie už, čo je výplod jeho mozgu a čo realita. Veľmi dobrá atmosféra…

povídka: Řím v plamenech - Pecinovský, Josef
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | * | před 132 dny

Nekonečný príbeh o časovom agentovi Trentonovi. Opäť Rím, opäť nuda…

Tak na toto veľmi nie som. Príbeh má síce zaujímavú štruktúru: popis trinástich rastlín z vesmíru, prekladaný príbehom jednej šľachtičnej, veľkom diamante a autokratickom režime na Venuši. Počas bežného prečítania mi to veľa nedalo, možno ak to prečítam neskôr ešte raz. Mám pocit, že mi tam niečo uniklo…

povídka: Trhlina - Miller, Sam J.
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | *** | před 132 dny

Psychologicko sociálna sonda z postkatastro­fického sveta. Scifi kulisy s potápajúcimi sa pevninami, všeobecná chudoba a nedostatok – to bolo docela dobré. Malosť a predsudky hlavného hrdinu však už je dosť obohraná pesnička. Ukážkový vzorec chudobného človeka, ako ho vnímajú jednotlivci z tej bohatšej menšiny… Dobré s výhradami…

povídka: Bezpečný úkryt - Parker, K. J.
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | **** | před 132 dny

Fantasy o čarodejovi, ktorý hľadá vhodných učeníkov pre armádu svojej strany má tentoraz trochu pech. Akosi sa mu nedarí. V poviedke sú docela zaujímavo vykreslené magické veže. Interakcia so svojim katom nemá chybu. Písané s miernym humorom a nadhľadom. Tentoraz to ušlo…

povídka: Ohnivá róba - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2016/05
yerry | *** | před 132 dny

Fantasy poviedka s kriminálnou zápletkou je súčasťou širšieho cyklu o mongolskom čarodejovi a európskych mocnostiach. V tejto sa vznieti róba na kráľovnej. Vyšetriť to majú kapitán Ritter so svojim vlkom a sir Toby. Priemerný text, podpriemerná až priemerná pútavosť.

kniha: Zabit u Resaky - Bierce, Ambrose
trudoš | ***1/2 | před 133 dny

Ambrose Bierce vždycky patřil k mým oblíbeným americkým spisovatelům z přelomu 19. století. Jeho texty se vyznačují barvitostí, větnou vynalézavostí a především stručností.
Tematická sbírka Zabit u Resaky představuje dvaadvacet kratších povídek rozdělených do dvou oddílů O vojácích a O civilistech. Špatná zpráva je, že část o vojácích nemá s hororem prakticky nic společného – autor v příbězích zachycuje absurditu války Severu proti Jihu (které se mimo jiné sám zúčastnil) a dělá to s humorem natolik černým, až z toho chvílemi mrazí. Poslední třetina knihy je pak věnována tvorbě, kterou dnes označujeme za „hrůzostrašnou“ a s bravurou sobě vlastní zde s přehledem navazuje na tvorbu Edgara Allana Poea. A opět (jak jinak) s cynickým humorem.
Bohužel, čas je smějící se bestie. Spousta úderných point tak působí otřepaně, přičemž knize příliš neprospěl ani fakt, že se některé motivy drobátko opakují. Takže i když jde o milé jednohubky, zdaleka pro mě nepředstavují to nejlepší z autorovy tvorby.

kniha: Tulák - Newman, Peter
Vlask | **1/2 | před 133 dny

Prapodivné postapo. Technicky založený svět je zničen invazí démonů a němá hlavní postava se snaží dostat na kontinent chráněný andělskými? silami. Svět je zde nádherně ponurý, nakažení i nenakažení lidé realisticky vykreslení v boji o život a démoni si s nikým neberou servítky. Potud dobré. Bohužel pak to do pracek dostala asi nějaká příznivkyně mimibazaru a naservírovala do příběhu snahu chránit a starat se o batole. Do toho tu máme ještě nezničitelnou kozu marně se snažící zaplnit místo sympatického zvířatka. Místy je ta kojenecká část tak hrozná, že jsem byl rád za hrdinovo mlčení, protože jinak by už dělal ťuťu ňuňu a uprostřed pustiny zpíval ukolébavky. To by už pak opravdu bylo k nevydržení. Další menší chybičkou je ignorace jídla. Ač cestují údajně skoro stále přes různé pustiny, tak téměř vždy mají co jíst a pít (nemluvě o přebalovacím materiálu).

kniha: Liga pro dráždění draka - Brabenec, Jiří
ippokorny | nehodnoceno | před 133 dny

Typická kniha z doby socialismu, kdy „padouši“ mají typická německá či anglická jména. Naivní popis, jak to podle socialistických autorů mělo vypadat v kapitalistických výzkumných ústavech. Velká přezaměstnanost v ústavu, jak „padouchům“ má jít jen o dolary, ochranka vyšetřující vraždu.

kniha: Faja - Stehlíková, Petra
dva mraky | *** | před 133 dny

Dobré zprávy: zlepšilo se řemeslo, jazyk lépe plyne a máloco tahá za oči. Máme tady zajímavý příběh jednoho totálního rozhození Ilan jde ode zdi ke zdi mezi láskou a nenávistí a já osobně jí to věřím a zaujalo mě to.(kolegu Snopa naopak zřejmě vůbec :-), tak to asi nebude mít takový efekt na všechny ) Stejně tak ostatní postavy jsou dobře podané. Dobrodružství je dobrodružné :-) Je nám ohdaleno lecos z podstaty toho světa, mezirasový konflikt začíná nabývat grády, z odpovědí se rodí další otázky a atmosféra tajemství a dávných křivd, která se mi tak líbila v prvním díle houstne. Je to celkově čtivé a stránky fajn odsýpají, další díl si pořídím taky. Špatné zprávy: Opět bez nějaké pořádné mezipointy(jinak by to za mne bylo na 70–80%). Procento odpovědí je na můj vkuse příliš slabé, reálně hrozí, že s takovou by mě taky tajemství mohla přestat zajímat. Školení v reáliích mi opět občas lezlo na nervy.

kniha: Železný půlměsíc - Červenák, Juraj
trudoš | ***1/2 | před 134 dny

Čtvrtá kniha cyklu nabízí opět plnokrevnou válečnou řežbu a to v duchu prvního dílu. Tedy minimum magie, maximum dějin. Tentokrát ale na mě tahle kombinace nefungovala úplně dokonale. Zatímco dříve měla fantastika nějaký význam, byť třebas jen okrajový, tady mi přišla už vysloveně z donucení. A to čistě proto, že zápletku ovlivní asi na pět vteřin. První housle má na starosti historie a všechno ostatní jsou jen cingrlátka na stromečku. Podobně je to i s hrdiny, kteří jsou prakticky od začátku ve vleku událostí, než že by je mohli aktivně ovlivnit. Ostatně vinu na tom má sama zápletka, která se ani nesnaží překvapit něčím komplikovaným, nehledě na nečekaně urychlené znovushledání otce a syna. Na druhou stranu obsahuje všechny ty podstatné ingredience dobrodružné zábavy, takže proč plakat nad mlékem, co se ani nerozlilo. Snad jen, že pár myšlenek, scén a obrazů tu už bylo a recyklovat se dá jen do určité doby. Ale nechat se musí jedno – bitva u břehů Dunaje stála za to všema deseti.

kniha: Jiný svět - Rus, Dmitrij
Lokina | ***** | před 134 dny

Tak to byl slušný nářez. Jakožto nehráčka RPG a podobných her, se mi kniha velmi líbila a bylo to příjemné překvapení. Kniha měla spád, jiskru. Moc se mi líbil svět, do kterého byl hlavní hrdina vtažen, svět byl nápaditý a těším se až ho v dalších dílech poznám více. Gleb/Laith byl sympatický až někdy trochu arogantní hrdina, který neměl jinou možnost a musel být vtažen. Ve virtuálním světě poznává nové přátele i lásku a objevuje ale i jeho skryté a záludné kouty. Co mi trochu dělalo potíž, ale to je moje chyba, že jsem se neorientovala v mnoha zkratkách a pojmech, které byly hojně používány během akčních scén. S tím mi ale naštěstí pomohl slovník, který je na konci, takže jsem nebyla za trubku. :-) Už se moc těším na pokračující díl, který co nevidět, vyjde!

netradiční alternativní historie, která v sobě pojí hned několik dalších námětů – fanovství, podnikavost, sociální aspekty a něco, čemu se za mých mladých let říkalo osvobozenecké hnutí. jistě, je to nemálo barvotiskové, ale v zásadě celkem trefné, napsané docela milým způsobem, který není kýčovitý. reflexe naší vlastní historie skrze tu alternativní je tu skloubená s fantastikou (dílko obsahuje alespoň dvě povídky v povídce). chápu, že ne každému to sedne, ale já jsem mile překvapen.

jeden by skoro napsal – klasický sborník D.A.W., spousta zajímavých námětů, se zpracováním už to bývá v průměru horší, ale pořád jedna nebo dvě pecky čenichovky, které si člověk prostě bude pamatovat i léta. smutné na tom je, že to byl poslední takový wollheimův sborník. laserovský přístup též klasický, často nonejm překladatelé, docela zoufalí (v době předinternetové možná o to zoufalejší) z reálií i neobvyklostí, ale zachovávání české knižní fantastické klasiky ve formě bohatých vnitřních ilustrací, i když někdy si říkám, že jsme s jejich autorem četli asi jiné texty.

první kontakt dost jinak. mírně naivistická a snad i dětinská povídka o víře v dobro. ze začátku to vypadalo dost zajímavě a hlavně nezvykle, základní nápad je velmi originální, jenže se nezadržitelně transformuje v kýč, který mě nedojal, ba naopak, spíš naštval svou prvoplánovostí a povrchností.

tohle je ovšem boží a pointa mě knokautovala. ballard je pan spisovatel a ve zdánlivě tuctovém vojenském dramatu dokáže vyčarovat hluboký přesah, ze kterého, jak jsme u něj zvyklí, běhá po zádech pravý ojmjakonský mráz.

docela manýristická povídka hrající si na cynickou výpověď válečného novináře. kromě podivných politických klišé konce osmdesátých je tam jen spousta ukňouraného siláctví, zbytečného násilí a jeden hodně pitomý fantastický námět, který měl ospravedlnit celý ten špunprnágl. i přes ukázku slušného spisovatelského řemesla, je to prázdné a tupé.

povídka: Bod tání - Gilar, Martin
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | **** | před 135 dny

Najvedeckejšia poviedka tohto čísla o pokračujúcich vesmírnych pretekoch medzi USA a ZSSR s fabuláciou postavenou na extrapolácii kvantových javov do makrosveta. Na (nielen) domáce pomery až neuveriteľne presvedčivou. Niektoré prvky mi úplne nesedeli (roztavené družice pri Merkúre?), ale klobúk dole za priehrštie výborných nápadov. Trochu ma ešte zarazilo, že sovietsky kozmonaut vyjadruje náklady projektu v dolároch ;) ale inak maximálna spokojnosť.

povídka: Beze světa - Das, Indrapramit
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | **** | před 135 dny

Najatmosferickejšia poviedka tohto čísla, vystavaná okolo psychológie „podradných“ ľudí, žijúcich v biede púštnej planéty v tieni rušného prístavu hviezdoletov a ich snahy o lepší život. Veľmi aktuálna paralela na súčasné dianie vo svete.

povídka: Anastázie, loď duchů - Larson, Rich
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ***1/2 | před 135 dny

Ghost in the shell skrížený s Horizontom udalostí. Vesmírny survival horor s prvkami splatteru, ktorý čitateľa pohltí a nepustí až do konca.

Možná je to osmiletou prodlevou, nebo už prostě nejsem tak přístupný bezhlavým nápadům jako dříve, protože Magické dny, krvavé noci mi přinesly drobné zklamání. Ilustrační stránka je opět skvělá, o tom žádná, ale se zápletkou už jsem tak spokojený nebyl. U prvního dílu jsem obdivoval rychlý a nepředvídatelný děj, tady nějakou dobu trvá, než se události rozhoupou, a když už k tomu konečně dojde, paradoxně (v rámci toho, že jde o druhý díl) ničím nepřekvapí. Clive Barker má navíc tendenci zaměřovat se na všechny možné bizarnosti, které Abarat nabízí, a tak se z hlavních postav stávají zpočátku spíše turisté, než aktivní hráči. Naštěstí změna časem přijde, jenže prostoru na dějové eskalace už zas tolik není, takže zvraty přicházejí zbytečně nakvap. A přestože autorova zvrácená fantazie stále funguje, čekal jsem především posunutí se někam dál a ne jen obdobu úvodního dobrodružství. Je to příjemné čtení, ale přesah, který z Abaratu dělal něco víc než jen knihu pro mládež, mi nějak vymizel.

povídka: Na lodi - Cypess, Leah
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ***1/2 | před 135 dny

Najprekvapivejšia pointa v tomto čísle. Toto ma bavilo. Oceňujem hlavne nápad s virtuálnym svetom pre posádku v kryospánku s bezpečnostnou poistkou jeho tvorkyne.

povídka: Zabijáci - Skillingstead, Jack
Courtier, Paul
vyšla v: XB-1 2018/01
lamahe | ** | před 135 dny

Nevýrazná poviedka o prelínaní skutočného a virtuálneho sveta. Príde mi, že tento, alebo podobný nápad tu už veľakrát bol a určite v lepšom spracovaní. Ako malá chuťovka, po ktorej si poviete: „Neotrávil som sa, ale na tejto párty sa jej už budem vyhýbať.“

kniha: Nová hlídka - Lukjaněnko, Sergej
Methat | **** | před 135 dny

Lukjaněnko ma dokázal príjemne prekvapiť tým, že v šiestom diele z Hliadky stále ukazuje niečo nové, čo tu predtým ešte nebolo. A zdá sa mi, že konečne konflikty a zápletky začínajú mať globálny charakter, pretože vrcholy v predchádzajúcich knihách mi prišli ako také menšie „potýčky“. Konečne sa dozvieme, čo šero vlastne je a väčší priestor dostanú aj proroci. Jeden bod som stiahol pre prílišné filozofovanie a zbytočné kecy okolo (keď Iný cestovali). Koniec zostáva v napätí, čitateľ nevie, ako sa skončí, či Sergej definitívne uzavrie túto sériu.

kniha: Magický prazdroj - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 135 dny

Nepárne Zeměplochy mi zdá sa nesedia. Ale možno je to aj témou, ktorá ma tentokrát veľmi nechytila – objavil sa supermág a jeho mocou napájaný mágovia sa vrhli prevziať kontrolu nad svetom. A v tomto bordely sa v podstate bezcieľne potĺka Mrakoplaš s partiou klišé figúrok, ktoré tu sú len aby robili prvoplánový humor (skvelá bojovníčka, ktorá túži byť kaderníčkou, rachitický tovariš, ktorý sa chce stať barbarom a zhýralý boháč, ktorého prítomnosť v knihe som nepochopil). Originálne švihnutých nápadov, hlavne oproti predošlému Mortovi, je skrátka pomenej a prevažuje dojem rutiny. 6/10

povídka: Nabídka skončena - Hufford, Liz
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/04
Lucc | ***1/2 | před 135 dny

Podivný krámek nabízející podivné věci. V tomto případě spíše transakce obchodního rázu. Klasika, ale opět trochu jiná a příjemně mrazivá. O to více, že ji psala žena. Pánové, mějte se na pozoru!

kniha: Ctnosti králů - Liu, Ken
trudoš | ****1/2 | před 136 dny

Epická fantasy zasazená do čínských kulis, které se sice jmenují jinak, ale ta parafráze je zřejmá. A i když je mi premisa zápletky o znepřátelených přátelích z duše protivná, Ken Liu s ní pracuje natolik elegantně, poeticky a napínavě, že člověku vlastně ani nevadí, jak moc je obehraná. Ono se to k charakteru vyprávění jednoduše hodí. Je to hrdinské i tragické, nekompromisní k jedincům a fatální k davům, ostatně jak už u téhle kultury bývá zvykem. Nezapomenutelné jsou souboje na papírových dracích, stejně jako velkolepá válečná tažení, při nichž se rychle vytrácí iluze spravedlnosti. Autor navíc s chirurgickou zručností obnažuje stinné stránky panování, kdy jen minimum stačí k tomu, aby dnešní miláček byl zítra veřejným nepřítelem. Tady prostě není nikdo bez poskvrny. Jenže za trochu špinavosti teď můžete platit lety blahobytu později, projde-li vám to u historie. Jen těch intrik bylo na můj vkus moc, hlavně proto, že se opakovaly v nekonečném vzorci, až to působilo lehce prvoplánově.

kniha: XB-1 2016/04 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 136 dny

Vydarené číslo s dobrými a ešte lepšími poviedkami. Skvosty sú tu hneď tri: vírusoidný Tanec se smrtí v zemi lazarů od Willa McIntosha, dystopický Otupitelův mír s parádnym koncom od Sanforda a antitéza na Ikonoklasmus pod názvom Ikonostas od Stanislava Ertla.

povídka: Kouzla vlakomága - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ** | před 136 dny

Tradične uletená autorova shortstory. Témou sú tentoraz vlaky na rôzny spôsob…

povídka: Ženich zpod kopce - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | ** | před 136 dny

Ako je u tohoto autora už zvykom, máš tu epický boj mužov s mužmi. Víťazstvo je trochu rozpačité a nemŕtvak sa dožaduje splnenia sľubu. Priamočiara kratučká fantasy bez zádrhelov…

povídka: Cesta na jih - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2016/04
yerry | *** | před 136 dny

Eštébáci s magickými schopnosťami majú v nových podmienkach problém. Žnú to, čo zasiali. Cynicky štandardný autorov text…

11011121314151617181920poslední (633)25319 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu