RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (680)27179 příspěvků celkem
povídka: Krvavá volba - Weber, Rastislav
vyšla v: Zlato Arkony I
yerry | ** | před 18 dny

Ak by sa jednalo o začínajúceho autora v dobe vydania, asi by som nejakú tú hviezdu prihodil. O začínajúceho autora sa však nejednalo. Poviedka odohrávajúca sa v Tatrách (ten názov našich hôr v dobe v ktorej sa príbeh odohrával znel úplne inak, ale to je len detail) síce obsahovala hlavné postavy Rogana a Goryvlada aj určité reálie z Červenákovho sveta (neviem do akej miery boli upravené redakciou) ale pôvodne mala patriť asi do úplne iného fantasy cyklu. Autor resp. redakcia pozabudli na oslovenie Rogana vyskytnuvšieho sa v poviedke ako vedmák. Príbeh mi okrem toho tak trochu pripomenul úvodnú pasáž z videohry Zaklínač I.. Na skrátenie dlhej chvíle však poviedka postačuje a Čierny Rogan je už nejaká značka, takže nič proti ;)

Asi to není nejlepší povídka co kdy Lovecraft napsal, ale na textu je krásně vidět, že je to to poslední co napsal. I přes fádnější myšlenku tajemného zla probuzeného v kostele dostane čtenář perfektně vysoustružený nedlouhý text o několika rovinách. Skvěle odvyprávěný, dokonale řemeslně zvládnutý s perfektní dynamikou a i celkem překvapivým úhlem pohledu ve finální pointě. Uplácat z průměrného motivu tak dobrý text – i to je znakem mistrovství.

Zdánlivě zlatý fond autora, kterému podle mého názoru něco obrovsky schází. A to něco je uvěřitelnost. Tajemný démon schovávající se uvnitř domu je asi v pořádku. Ale snové opojení hlavního hrdiny reagujícího na podivné události laxně až zcela apaticky je v případě Lovecrafta, který má na kontě mnoho jiných životaschopných zlem stižených a více uvěřitelnějších hrdinů, zcela netypické až šokující. Text nefunguje.

povídka: Ďábelský kněz - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 18 dny

Krátká povídka na téma „nekoukej se do krabičky“. Příjemná vyýplňovka průměrné horrorové sbírky, ale na Lovecrafta velká slabota. JEdiným pozitivem je, že je to tak krátké.

povídka: fragment: Kniha - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Stín z času; Stín z času
louza | **1/2 | před 18 dny

Zápisky z deníčku fantatického vyznavače vesmírného zla o jeho začátcích v oboru. Fragment povídky, která mohla být zajímavá, ale z nejrůznějších důvodů nakonec nebyla nutný pouze pro kompletaci sebraných spisů. Jinak text úplně k ničemu.

kniha: Marťanská kronika - Bradbury, Ray
Madam Brbla | nehodnoceno | před 19 dny

A jéje, na „Marťanské kronice“ si věčně hladový pan Čas náramně smlsnul, nacpal si i na takto útlém dílku teřich k prasknutí. Nemůžu knížku brát ani jako sci-fi klasiku, vědecká není vůbec, jde spíše o alegorii na lidskou povahu (především na její nelichotivé stránky), rozpínavost, nepoučitelnost. Pokud odhlédneme od současných technologií a znalostí vesmíru, které jsou samozřejmě podstatně dál než před sedmdesáti lety, zůstanou nám různá (ve své naivitě až parodická) podobenství, mnoho černobílého moralizování a úvah o Bohu či víře.
Vystupující postavy se obvykle chovají absurdně, astronauti jsou převážně spolkem nabubřelých existencí, neschopných adekvátně reagovat na situaci, nasávajících iracionálních primitivů a do toho sem tam filozofuje oikofobní náboženský fanatik. Všechno působí zoufale nevěrohodně, nad amatérismus průzkumníků Marsu (určitě posbíraných na Úřadu práce den před odletem) se nedokážu psychicky povznést. Kdyby jednotlivé povídky alespoň daly dohromady konzistentní celek, ovšem ani to ne: Marťané se až na pár detailů vlastně neliší od lidí (žárlivci, snílci, byrokrati, nevrlé ženy v domácnosti atd.), avšak v poslední povídce se o nich zaníceně žvaní jako o nesmírně osvícených bytostech, dokonalých, hodných následování. Asi jsem něco nepochopila.
Věřím, že číst „Marťanskou kroniku“ po revoluci, kdy jsem fantastiku teprve objevovala, byla bych nadšená a nostalgie by teď vykonala své. Bez berličky sentimentu mohu jen s lítostí konstatovat: tentokrát se nepřipojím k pětihvězdičkující většině a z úcty k panu Bradburymu raději nebudu hodnotit. Současný autor by za podobný výtvor dostal maximálně dva červené trpaslíky.
Audioknihou mě provázel milý hlas pana Vlastimila Brodského, bohužel atakovaný disharmonickými pazvuky na koncích kapitol. Nejspíš v nahrávacím studiu běhal po klavíru zfetovaný hroch s potřebou vyjádřit nenávist vůči posluchačům.
EDIT: Ay, caramba, přečetla jsem si seznam povídek se stručným nástinem děje a je to jasné – audioverze, kterou jsem poslouchala, není zdaleka kompletní. Tím se hodně vysvětluje…

kniha: Královnovrah - de Castell, Sebastien
snop | **** | před 20 dny

Velmi dobré, jen poněkud nezapadající do dosavadní pentalogie.

Conan je s lepou společnicí v patách událostmi zavátý na ztracený ostrov, kde kromě starobylého chrámu zla číhá děsivé nebezpečí v džungli. Povídka je stylem hodně podobná Královně černého pobřeží a stejně jako ona patří do zlatého Conanova fondu.

Conan je bohy vyvolen, aby stanul v čele armády i tváří tvář ďábelskému čaroději. Klasický Howard, který se ze sugestivně popsaných džunglí přesouvá do stejně živě popsané bitvy uprostřed pouště. Šlapající text bez jakékoli vycpávky. Skvělá povídka.

kniha: Tramvaj č. 1852 - Lee, Edward
trudoš | **** | před 20 dny

Nápaditá novela lovecraftovského střihu, která si z velikána stejnou měrou utahuje, jako jej ctí. Pravdou je, že spojení erotické literatury s mýtem Cthulhu mi zpočátku přišlo jako absurdní leitmotiv, ale Edward Lee se s tím vypořádal vskutku se ctí, a to včetně různých detailů, které ocení především znalci díla Howarda Phillipse Lovecrafta. Samozřejmě uznávám, že celá ta anabáze se zakázkou na pornografický text je v důsledku zbytečná, protože jádro příběhu tvoří povídka samotná, ale i tu omáčku kolem dokáže autor v závěru vtipně využít. Přičemž všechny ty kosmické vize chlípných a bezcharakterních bytostí, se mi četly paradoxně mnohem lépe, než jak je popisuje velmistr hrůzy sám. Jsem holt mizerný fanoušek, přiznávám.
Přesto se nemohu ubránit drobnému zklamání, protože jsem očekával něco víc než pouhou hříčku. Nic to ovšem neubírá na precizní atmosféře, kdy mi ani ty největší nepřístojnosti nenadzvedly žaludek, ale naopak skvěle zaklaply do celkového charakteru uhrančivé škodolibosti.

kniha: Speciálové - Westerfeld, Scott
Doubravka | 1/2 | před 21 dny

Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přijde nesmírně odfláknuté. Sérii jsem našla na jednom seznamu dvaceti nejlepších dystopií, hned vedle Orwella a Zamjatina, takže jsem se ji navzdory všem zjevným varovným znakům rozhodla přečíst. A třebaže se mnoha čtenářům zjevně líbila, mě od začátku nesmírně štvalo, jak absolutně autor kašle na svět, který zalidnil svými postavami. Všechno to nějak funguje, ale JAK, to se nedozvíme. Víme, že v tomto městě se mladí lidé v šestnácti letech podrobí tělesné operaci, která je promění v „krásné“, časem, že se z nich stanou „středně krásní“ a že staří lidé zjevně staře nevypadají. V některé fázi života si lidé zjevně pořizují potomky, ale o jejich životním cyklu, zrození, smrti, rodinných vztazích, nevíme prakticky nic. Stejně tak o fungování společnosti. A že se mezi tím vším na létajícím prkně prohání Tally a pomocí školáckých žertíků působí revoluci, za což jí celou dobu hrozí, že jí přeoperují na „krásnou“, mi náladu moc nezvedlo. Ale i kdybych se přes to všechno nějak přenesla, zásadním kamenem úrazu je fakt, že celá série nemá vůbec žádnou atmosféru. Prostě se nekoná. Lidé skáčou z budov, prchají, bojují, pořád něco tropí, aby odpoutali pozornost od toho prázdného a nesmyslného ble, které se skrývá pod povrchem.

Druhý díl se pro mě stále svíjí mezi slibností a klišé. Třetí díl jsem sice rozečetla, ale zatím odkládám na neurčito.

kniha: Dcera kostí a dýmu - Taylor, Laini
Doubravka | **1/2 | před 21 dny

Já vím, že jsem říkala, že už to nebudu číst, ale americká YA fantasy odehrávající se v Praze? Neodolala jsem. Doufala jsem, že to třeba nebude zas až taková YA jako spíš fantasy a celá první polovina románu mě také příjemně překvapila. Praha dobrá, atmosféra tajemství, u kterého skutečně nevíte, co čekat, čtivě napsané. Velmi se mi líbí neotřelé téma trilogie, ale je mi líto, že se s ním autorka nepoprala zdatněji a že za polovinou udeřila romance razancí twilightového kladiva. Romance jako taková by mi nevadila, to pubertální kladivo ano. Teskně občas přemítám, jak by si s tímto námětem poradila třeba taková Ursula Le Guin nebo alespoň Guy Gavriel Kay.

kniha: My - Zamjatin, Jevgenij Ivanovič
Doubravka | ****1/2 | před 21 dny

Nedokážu uvěřit, že to Zamjatin napsal před téměř sto lety. Chápu, že v Rusku měl náskok, ale i tak. Úžasné.

kniha: Bez šance - Shusterman, Neal
Doubravka | **** | před 21 dny

Neal Shusterman je psavec. Píše hodně, píše často, píše rád. A píše dobře. Jeho YA dystopie ční mezi svými souputníky jako strom na křovinaté polopoušti. Pořád si stěžuji, jak jsou ty YA série, co čtu, plytké, ledabylé, jak myslí jen na jedno, ale stejně se pokaždé nechám zlákat mámivou nadějí, že tentokrát to bude ono. A ono jo! :) UnWind má myšlenku a vyprávění je prostředek, jímž ji autor rozvíjí a dotváří. Téměř nevídaný jev! Mám ráda knihy, které se zabývají představou „coby kdyby“, u kterých stojí na počátku nějaký zajímavý nápad a psaní i čtení je zvědavé objevování netušených možností. Moc se mi to líbilo, chytrá, čtivá, napínavá kniha. Přečetla jsem nakonec všechny čtyři díly a žádný z nich mě nezklamal. Až u povídek (UnBound) mě to najednou, jako když utne, přestalo bavit. Děkuji autorovi, že mi vrátil naději v inteligentní YA sci-fi.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
yerry | **** | před 24 dny

Vzhľadom na to, že táto poviedková zbierka od vydavateľstva Gnóm! bola zaradená do edície pulp-robot, očakával som síce hororové poviedky ale trochu ľahšieho razenia. Toto sa však nestalo. 8 poviedok a jedna noveleta resp. novela ako čerešnička na torte, sú texty, ktoré zanechajú hlbší dojem aj po ich prečítaní. Vyslovene slabú poviedku tu nenájdeš. Teda o čo vlastne ide?

Autor takmer u každej poviedky začína pozvolne a postupne graduje napätie až do záveru, ktorý nie vždy je úplne jasný. Ten spôsob autorovho zakončenia funguje u niektorých poviedok, bohužiaľ u niektorých veľmi nie. Čo sa však počíta, je kvalitná výstavba príbehu a ukážkovo zvládnuté vykreslenie psychológie postáv. Napätie stúpa u každého textu a preto mi trochu vadilo, že autor si vypomáhal rôznymi nadprirodzenými barličkami, ktoré neboli vyslovene nutné.

Z tejto veľmi kvalitnej publikácie by som vyzdvihol hlavne tri poviedky. Je to ten posledný text pod názvom Mandala , za ktorým nezaostávajú ani poviedky Velkochov dětí či Surfer Girl . Od tohoto vydavateľa som teda ešte zlú knihu nečítal a táto nie je výnimkou…

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 24 dny

Táto novela bola určite zlatým klincom tejto poviedkovej zbierky (fragment jednej vety je zároveň aj názvom celej knižky). Vykreslená psychológia postáv tu bola zvládnutá na výbornú, do poslednej chvíle si nemôžeš byť istý, ako ten chlapec pripútaný policajnými klepetami o kovové zábradlie dopadne – a voda stúpa…

Už samotný námet príbehu, myšlienkové pochody zúčastnených, príčina a dôsledok, mali svoju silu. Preto som bol trochu zarazený, že autor sem zamontoval aj nadprirodzené prvky, ktoré považujem, za zbytočné. Akceptoval by som ich, ak by boli v nereálnej forme a nie takto natvrdo. Napriek tomu, nemám srdce ubrať čo i len jednu hviezdu…

povídka: Bezpečnostní pojistka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 24 dny

Príbeh o bezpečnostnej poistke, ktorá má slúžiť ako konečné riešenie, ak sa všetko poserie, (a že sa tak určite stane, to ti už dostatočne vysvetlil vo svojich zákonoch pán Murphy) nie je asi príliš originálny. Neistota, napätie a riešenie logického rébusu mladým chlapcom v postkatastro­fickom svete, kde zombie nahrádzajú ľudia, meniaci sa na beštie. Poviedka síce nebola zlá, ale podobný námet som už kedysi videl či čítal. Naviac trochu trpela aj absenciou logiky…

povídka: Matka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 24 dny

Psychologický horor o rozpadajúcom sa manželstve, s čiernou mágiou navyše. Poviedka je písaná z pohľadu muža, ktorý tu opisuje svoje pocity až po konečnú kvalitnú scénu. Celý čas som mal dojem, že ten dej je len výplod jeho mozgu. Fracassi to všetko zahaľuje do akéhosi oparu, v ktorom nič nie je jednoznačné…

kniha: Artefakt - Sawyer, Jamie
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

V rámci akční military SF slušný průměr. Jamie Sawyer hodně čerpá z atraktivity filmových Vetřelců i Hvězdné pěchoty, a spíš než ze vzletné stylistiky těží z dobrých nápadů, takže broučí střílečka je to náramná. Naneštěstí mi chyběla stylizovaná nadsázka, přičemž občasné špičkováním mezi mariňáky fakt nepočítám. A právě proto, jak se to celé bere vážně, mi tam vadily maličkosti, které ve finále buď neměly využití, nebo mají smysl až pro příště. Třeba motiv duplikantů je parádní, jenže k čemu vlastně je? Vojáci bojují v zastoupení, pročež o ně čtenář nemá strach, a když pak zase o tu schopnost přijdou, je jasné, že jen proto, aby mohl autor někoho nechat umřít. Nebo třeba artefakt, který ničivé emzáky záhadně přitahuje a který tu nechala jakási neznámá civilizace – jenže místo toho, abychom se dozvěděli podrobnosti, tak si o kus šrotu akorát zabojujeme a pokračování příště. To nicméně slibuje vývoj trochu jiným směrem, než by člověk očekával, takže ještě není nutné házet flintu do žita.

kniha: Daň pro ohaře - Erikson, Steven
skepsi | **** | před 25 dny

Číst mistra je vskutku challenge…

Výzva osmičky spočívá v samotném čtenáři a jeho přístupu ke knize. Čím dříve si uvědomíte že „tady něco nehraje“ a že je potřeba k dílu přistupovat jako ke konvenční próze okořeněnou fantasy, tím lépe pro vás.

Prvních 500 stran bych radikálně proškrtal (ne-li vyškrtnul) a i ten zbytek nestojí za moc v porovnání s finále, které mi přišlo spíš jako lehká provokace. A to bych se ještě mohl pozastavit nad časovými paradoxy, které se táhnou celou knihou (Harllo vs Baratholova kovárna vs. zbytek příběhu, který se odehrál v horizontu jednoho týdne…)

80%, protože se u knihy chci i bavit…

povídka: Poslední štace - Fritz, Pavel
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ****1/2 | před 25 dny

Zvláštní teskná atmosféra ve zvláštní variaci na Urban Fantasy. Líbilo!

povídka: Tak co s tebou, kluku? - Medek, Leonard
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | ***** | před 25 dny

Já mám prostě pro autorův staromilský styl slabost. A navíc jako bonus potěšila Jedová Chýše!

povídka: Druhá strana - Pohunek, Jan
vyšla v: Legendy: Praga caput regni
SONP | nehodnoceno | před 25 dny

Rychlé šípy reloaded. Mám to správné naladění ze svých klukovských let a tak to sedlo jak zadnice na hrnec. Hernajs, a co Jan Tleskač a Mažňák? Taky vyrostli?

Tak tentokrát jsem byl s příběhem ze série Fiorella poprvé spokojen. Přes poněkud duchařský začátek se z knihy vyklube velmi zajímavá detektivka, která je plná zvratů a udrží si napětí až do konce. Na detektivku pro mládež bych řekl až nadprůměrné.

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
Methat | ***1/2 | před 27 dny

Poviedka Doupě je rozhodne tou najsilnejšou, pretože zaberá cca štvrtinu knihy. Páčila sa mi aj dlhšia poviedka Prach o baníkoch, Dojet až za Reno mi trochu pripomenulo Texaský masaker a tie kratšie neboli až tak zapamätateľné.

Všetky poviedky začínajú jednoducho, kedy máte pocit, že sledujete úplne normálny príbeh jedného človeka, no postupne sa vám v mysli začnú vytvárať pochybnosti a na konci sa budete sami seba pýtať, že čo ste to práve čítali. Keď sa vrátite na začiatok a budete brať poviedku ako celok, vtedy to začnete (možno) chápať.

Poviedky ako také nie sú hororové v tom zmysle ako ich dnes chápeme – lacné ľakačky, zombie útoky,… skôr o postupnej neistote, vytváraní úzkosti, keď sa vcítite do človeka z poviedky, aké pocity by ste mali vy z tej situácie. Niekedy vám z nich môže behať mráz po chrbte. Mne nebehal… asi som ich mal čítať v inej atmosfére, nálade či hodine. Aj tak ju považujem za nadpriemernú zbierku.

kniha: Rudá moře pod rudými nebesy - Lynch, Scott
Methat | **** | před 27 dny

Slabšia než prvý diel, no stále výborná kniha. Locke sa s Jeanom dostávajú do novej oblasti a tentoraz sa príbeh bude vo väčšej miere odohrávať na mori a lodi. Užijete si teda lodný slovník a všetky pojmy, ktoré k nemu náležia.

Zo začiatku sa hrdinovia ešte pohybujú po známych cestičkách kradnutia a klamstiev v kasíne, no potom sa celý príbeh zamotá a posunie do nečakaných smerov. Je obdivuhodné, že sa v tom autor vyznal a čo je dôležitejšie – vymotal z celého klbka klamstiev. Čo je najviac smutné, že nie je preložené pokračovanie do češtiny (tretí diel) a bohvie, či niekedy bude.

povídka: Surfer Girl - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 28 dny

Viac ako hororový námet (ten nebol nejako mimoriadny a naviac s nejasným koncom) ma tentokrát zaujal detailný opis psychických pochodov hlavnej postavy, ktorou bol psychopat vážiaci 120 kíl, so šedým zákalom a jednou nohou kratšou ;)

povídka: Velkochov dětí - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | ***** | před 28 dny

Možno trochu nadhodnocujem ale táto poviedka sa mi skutočne páčila. Vraždy nemluvniat sú pomerne silný námet, čerpaný z reálnych faktov. Bonusom naviac je však český preklad a následné spracovanie, ktoré naozaj stojí za to a zasluhuje si pochvalu…

povídka: Rakev - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | *** | před 28 dny

Poviedka ktorú si budeš musieť trochu dotvoriť vo svojej fantázii. Miesto Matky Zeme resp. Lesa tu máš Pána Lesa, babičku ktorá ho uctieva a mladé dievča. Koniec mal byť klincom do rakvy ale tentokrát sa minul účinkom…

kniha: Pán chaosu - Jordan, Robert
MartinJ | ***** | před 30 dny

Někde jsem četl, že po šestém díle jde úroveň série dolů a zvedá se až v závěru od Brandona Sandersona. Zatím nevím, jak to bude dál, ale můžu říct, že pro mě byl závěr šestého dílu parádní. Ze všech postav ušel Rand od prvního dílu asi nejdelší cestu a v závěru šestého dílu se to plně projevilo. Za mě 100%!

kniha: Lavondyss - Holdstock, Robert
Lucc | ****1/2 | před 30 dny

Rasantní změna oproti Lesů mytág. Pokusy o vědecké podchycení mytagogeneze a dalších lesních jevů se nedočkáte, naproti tomu nastoupí předurčení, magie, víra, mystika a pohanství. Les se chová ještě agresivněji, přerůstá v entitu, a to entitu značně nevyzpytatelnou až zlovolnou.

První polovina knihy mne moc bavila. Dětský svět, který postupně pohlcuje mystika, snaha o záchranu hloubením viděné osoby, posedlost maskami a jmény, setkání se stárnoucím skladatelem, venkovská slavnost, to všechno bylo skvělé a byly v tom patrné prvky, které si Holdstock brousil v některých povídkách v Lese kostí (Démon, Scarrowfell, …).
Druhá půle odehrávající se v lese a přivádějící na scénu jednu z důležitých postav Lesa mytág je hodně jiná a čerpá hlavně z povídky Čas stromů. Kdo ji četl, ví, co asi nastalo. Hlas mystiky a fantasmagorie v příběhu sílí, nemůžete si být jist ničím a metapribeh o pramytágu celé rodiny bojující s mrazem a sněhem glaciálu je už čistokrevný mýtus, kde se může stát cokoliv a Holdstock si to vždy nějak obhájí a zapojí do sveho přediva příběhu. Nejspíš ani on sám netušil, co a proč píše, ale sílu to má, ne že ne. Jen já nejsem ten pravý čtenář.

Po opatrném happyendu první knihy jsem čekal, jak skončí Lavondyss. Inu, velmi opatrný happyend se konal také, ale jen pokud ho chcete vidět. Mystika, zmatenost, nejistota…, to není nic moc pro mne. Naštěstí autor úplně na závěr kody umístil subtilní, ale promyšlené navázání na předchozí udalosti, čímž si mne trochu udobřil. Ale stejně jsem rád, že v Hloubení se opět vrací vědečtější a střízlivější pohled. Vytvořit spletení, jehož závěrečné rozuzlení přinese čtenáři slast se totiž povedlo jen z části a (pro mne) přemíra fantasie, u které si nemohu být jist, kam povede, sráží dílo o kus níž než Les mytág, byť nemohu pominout jeho kvalitu a nekompromisnost, s jakou je vymyšleno a napsáno. Za první polovinu 5 hvězd, za druhou 4. Ale rozumím, že pro některé toto může být právě díky druhé polovině kniha jejich života.

povídka: Zloděj koní - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 32 dny

Už samotný námet tejto poviedky, v ktorej sa ušľachtilé kone zabíjajú na mäso má svoju silu a ak by to autor ponechal v tejto rovine, nemala by chybu. Bohužiaľ, text je roztrieštený zbytočnými mytologickými prvkami, ktoré sú však zahrané akosi do stratena. Na druhej strane, charaktery postáv sú tu opísané opäť veľmi dobre (toto bude asi hlavnou prednosťou autora). Ten koniec sa mi už zdal byť úplne zbytočný a zrazil dojem z prečítaného textu trochu smerom nadol…

povídka: Oltář - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
yerry | **** | před 32 dny

Kingovčina ako vystrihnutá. Charaktery detských postáv vzhľadom na formát lit. útvaru vykreslené výborne. Viacero vlákien sa zbieha nakoniec v apokalyptickom závere, kedy ušetrený bude málokto. Peklo v bazéne v tejto poviedke nie je len metaforou. Pri tomto texte som už začínal prichádzať na chuť autorovmu štýlu aj napriek mierne absurdnému námetu…

Úvodná poviedka v štýle Weird sci-fi by sa hodila viac ako scenár k nejakému vizuálu, klipu resp. filmu. Pozvolné tempo a slušne prepracovaný charakter hlavnej postavy je plusom. Tie efektné deformácie tiež. Námet aj napriek dobrému spracovaniu ma však veľmi nezaujal…

kniha: XB-1 2019/10 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 34 dny

Ďalšie priemerné číslo, ktoré neurazí ani nenadchne. Tentokrát vypichujem poviedku zo socíku s magickými atribútmi pod názvom Pohřební stráž: Krespurská krev od Radoslava Kalaša. Inak domáce poviedky mali subjektívne mierne navrch…

povídka: Celý den je noc - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2019/10
yerry | *** | před 34 dny

Jednohubka o cestovaní vesmírom v moduly na väčšie vzdialenosti. Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to … ale veď to poznáš…

povídka: Kruhové město - Hovorka, Jiří
vyšla v: XB-1 2019/10
yerry | *** | před 34 dny

Sci-fi s detektívnou zápletkou, kde ústrednou témou je spomalenie času u niektorých osôb. Docela vtipný a fajn textík…

povídka: Za stěnou - Gajdošová, Markéta
vyšla v: XB-1 2019/10
yerry | *** | před 34 dny

Na to, že autorka nie je veľmi vypísaná, má to svoju myšlienku, spád aj riadny záver. Text mi tak trochu pripomenul TV seriál 3% brazílskej produkcie. Autorka však tému poňala trochu inak…

povídka: Pohřební stráž – Krespurská krev - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2019/10
yerry | **** | před 34 dny

V tejto poviedke sa opäť prenesieš do časov, kedy zajtra znamenalo už včera a príslušník VB sa oslovoval súdruh. Teda do zlatých časov socíku a normalizácie. Podobne ako v poviedke Pohřební stráž sa tu budú riešiť veci nadprirodzené. Aj toto malo svoj drajv, spád a dobre sa to čítalo…

12345678910poslední (680)27179 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu