RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (660)26381 příspěvků celkem
kniha: Divotvorný kameň - Vaško, Alexander
ippokorny | nehodnoceno | před 29 dny

Pakt tří, Německa, Itálie a Japonska byl uzavřen 27. září 1940. Od té doby bylo i Japonsko spřátelený stát, tedy konec japonských agentů. Ale Japonsko bylo nepřítelem Číny, tedy jako žluté nebezpečí mohli být dále Číňané. Ale jen do roku 1945.

kniha: Společenstvo Prstenu - Tolkien, J. R. R.
louza | ***** | před 29 dny

Román románů. Legendární fantasy, které ani tři dekády od prvního čtení s přibývajícími léty neztratilo nic na své uhrančivé atmosféře. Lehoučký začátek v Kraji nad nímž se stahují stíny přechází v hororový skok při pronásledování Nepřítelem, objevují se první hrdinové a formuje společenstvo. Finále s Balrogem a rozpadem je opravdu neočekávaný zvrat. Tolkienův s citem nahozený svět tak fantaskní a přesto tak reálný a povědomý má ambice uchvátit mnohé čtenáře, kterým jinak fantasy nic neříká. Tolkien byl mistr mistrů a jeho knihy budou po právu žít věčně.

kniha: Na ostří nože - Connolly, John
trudoš | ****1/2 | před 29 dny

John Connolly přivádí v život povedenou okultní detektivku, která bez problémů ustojí stávající konkurenci. Jen chybí humor a nadsázka, které by její vyznění trošku odlehčily. Ale možná právě díky tomu jsem byl ve výsledku s románem maximálně spokojen, protože se v mnoha bodech odlišuje od zaběhnutých standardů. A pravděpodobně je to ta temnota na duši u všech vystupujících postav, co mě nejvíc pohltilo. Běsy minulosti nedávají odpočinout nikomu a záleží jen, kdo povolí jako první – hrdinu nevyjímaje.
Co bych ale spisovateli vytkl, je kompoziční rozdělení zápletky na dvě poloviny. V první se řeší jeden případ, v druhé zase jiný, aniž by souvislost mezi nimi byla nějak důležitá pro celek. Možná to byl pokus dát čtenáři za jedny peníze dva příběhy, kdo ví. Druhá výtka je už důraznější, ovšem netýká se autora, ale překladatelky Karly Šmídové, jejíž práce na knize je děsivá. Nejsou to jen slova a věty, v některých momentech postrádají smysl celé odstavce. A to říkám jako češtinář amatér.

kniha: Žrádlo pro psy - Šmíd, Darek
Laxik | *1/2 | před 30 dny

Tak tohle už nikdy. Takový šmejd celé série. A přitom námět to má fakt dobrej, ale Šmíd bohužel vůbec neumí psát. Není to ani čtivý, ani vtipný, a hlavně ani přehledný. Evidentní snaha pana scénáristy „psát to jako scénář“ jen podtrhuje a vyvrhuje jeho básnický nestřevo. A evidentní snaha být za všech okolností cool, edgy a meta zase bolestně odhaluje, že to autor nemá v malíku a doufá, že si nás získá jen těmi odkazy a co nejkrvavějšími, nejsprostšími a hlavně nejlacinějšími scénami a „hláškami“, které by vymyslel i průměrně lobotomizovaný puberťák. „Jako bych ucítila velké narušení potkaní síly… jako by miliony hlasů vykřikly hrůzou a pak najednou zmlkly.“ Gratuluju, Darku, viděl jsi Star Wars. Jsi velkej kluk.

Je mi líto, že jsem v komentáři takhle hnusnej, autor ze sebe nepochybně vydal vše. Jenže mě zkrátka nejen mrzí, ale přímo sere, že se v tohle ČR prodává, ale pořádná náročná fantasy tu nevznikne. Nebo vznikne, ale neuspěje. A taky mě sere, že to byl fakt super nápad a Škubánka jsem si nakonec jako jedinou z nových postav fakt oblíbil.

povídka: Smrt Kentaura - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 30 dny

Zaujímavá poviedka – Simmons využil svoje poznatky zo školstva a vytvoril podmanivý príbeh učiteľa a jeho žiaka. Americký vidiek /tam kde zdochol pes/ nie je vysneným miestom pre život a tak sa hlavný hrdina, učiteľ základnej školy, chystá presunúť na lukratívnejšie miesto. Zatiaľ však vymýšľa, popri učení, príbeh pre deti, kde sa traja zmutovaní hrdinovia snažia o oslobodenie planéty spod jarma jašterých čarodejníkov. Každý deň obetuje pár minút a vyrozpráva kúsok príbehu. Nečakaná príležitosť na získanie nového miesta mu však zabráni dorozprávať dej do konca. Primárne to nie je SF príbeh, pointa je prekvapivá rovnako pre deti, ktoré si vypočujú koniec iba sprostredkovane ako aj pre čitateľa Terryho reakcia na odchod obľúbeného učiteľa. Pôsobivé…

Zaujímavosťou je, že vnorený SF príbeh odkazuje čiastočne na svet Hyperionu, i keď sú niektoré reálie nezodpovedajúce tým, opísaným v románe.

povídka: Vzpomínání na Siri - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 30 dny

Poviedka, ktorá bola základom pre román Hyperion. Až na maličkosti je zhodná s časťou príbehu konzula. Maui-Dohoda je planétou, ktorá sa chystá pripojiť k Hegemónii pomocou portálov umožňujúcich cestovanie medzi planétami za nulový čas. A tu sa odohráva romanticko-ekologický príbeh Siri a Merina, ktorí sú vystavení skúške dlhých odlúčení, nerovnomernému starnutiu a postoja k životu. Simmons je v našom žánri považovaný za majstra slova a nevidím dôvod prečo nesúhlasiť. Vie podať príbeh zaujímavo, bravúrne vystavia kulisy ďalekého sveta, presne dávkuje atmosféru a má to celé aj nejaký myšlienkový presah. Ak sa však chystáte čítať aj horeuvedený román, kľudne tento text vynechajte.

kniha: Znamení moru - Sands, Kevin
Sirius | *** | před 31 dny

po magorech vraždících lékárníky dorazilo něco horšího. Mor. Pořád je to neuvěřitelně čtivý, Kevin Sands ví, jak do toho pořádně šlapat a Christopher neztratil nic ze svého rošťáctví. Bohužel se ale na můj vkus nechal autor moc unýst – je to tlustější než jednička a už mi to nepřišlo tak moc zábavný a osvěžující. Spíš místy prosakuje nuda. Naštěstí to ale zachraňuje finále a odhalení pachatelů bylo taky povedený. Snad trojka přenese jazýček vah na stranu kladnějšího hodnocení.

kniha: Samota - Hurley, Andrew Michael
jirikk | ***** | před 31 dny

Hurleyho debut je maximálně podařený. Sází především na atmosféru pošmourného anglického venkova, kam se na velikonoce vydává skupinka poutníků, hledajících božský zázrak, který vyléčí postiženého chlapce v jejich středu. Fantaskní motiv je celou dobu víceméně jen naznačený a je otázkou, co se vlastně v klíčové scéně celého příběhu událo. Přesto (nebo možná naopak právě proto) kniha nabízí podmanivé vyprávění, čtenáře otevřeného spíše náznakům než příme akci může vtáhnout a nikdy nepustit. Skvělý zážitek!

kniha: Otolína a žlutá kočka - Riddell, Chris
trudoš | **** | před 32 dny

Přestože většinu knihy tvoří obrázky (anebo právě proto), jedná se o naprosto luxusní záležitost. Chris Riddell bezostyšně kombinuje text s ilustracemi, takže jedno bez druhého naplno nefunguje. Což je možná trochu škoda, protože se kniha špatně předčítá dětem před spaním, na druhou stranu je to ideální titul pro začínající čtenáře. O to víc, že autorovy kresby jsou famózní, a v důsledku jsou tím hlavním důvodem, proč mě celá Otolína tak nadchla. I když jde o kratičkou povídečku, nemohu prostě jinak než hodnotit kladně, poněvadž jsem se bavil parádně. Sice dvacet minut, ale i to se počítá.
Zpětně mě mrzí jen jediné, a to, že Riddell kromě výtvarného talentu nepobral také ten literární, jelikož by mohl tvořit fantastická díla. Co mu však nelze upřít, je schopnost pracovat s nevyřčeným, aniž by se čtenář cítil o cokoliv ochuzen – souvislosti zacvaknou, jak mají, bez toho že by jim bylo věnováno víc jak jedna věta či ilustrace. Přitom jde o zásadní věci utvářející charaktery i kulisy.

povídka: Ostrov dobyvatelů - Bond, Nelson Slade
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ** | před 32 dny

Paranoický pohľad človeka na vyspelejšiu rasu, ktorá síce nepraktikuje násilie ale postupne obsadzuje rôzne kľúčové miesta v ľudskej hierarchii. Tí vyspelejší ľudia žijú na jednom tichomorskom ostrove v utajení, maskovaní a pod zemou. Raz nás nahradia. Hlavný protagonista príbehu na ich ostrove havaruje, stretne sa s nimi a dostane strach. Domnieva sa, že najlepšie, čo môžu ľudia urobiť, je hodiť na ich ostrov atomovku…

Text je typickým produktom svojej doby a príliš ma nezaujal…

Kratučká šialená poviedka o tom ako sa ľudia na všetko vykašľali a dobrovolne si to nakráčali do mora :) Tie hviezdy sú za tú bizardnú šialenosť v minimalistickom textovom kontexte…

povídka: Přestřelka na úsvitě - Shaw, Bob
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ***** | před 32 dny

Vynikajúco napísaný scifi western o jednom postaršom zranenom chlapíkovi, ktorý sa musí postaviť celej bande a ešte niečomu oveľa silnejšiemu, temnému a neznámemu, aby zachránil krásku v podivnej priliehavej kombinéze, ktorá sa chystá rodiť. Jeho výhodou je len najmodernejší Magnum v dobe, kedy colty nemali presnosť zásahu ani 200 metrov a ich prieraznosť nebola dosť účinná…

Klasika presne aká má byť. Nič ťažké na premýšľanie (najťažší je tam ten Magnum). Poviedku i keď zaberá viac ako polovicu knižky, som zhltol, ani neviem ako…

kniha: Artemis - Weir, Andy
trudoš | **** | před 33 dny

Dobývání Měsíce je dřina. Všechno to vakuum kolem práci v terénu dost znepříjemňuje, nemluvě o mikrobordelu, nízké teplotě a slunečním záření. Prostě nádhera – umřít můžete na milion šest způsobů, a to je teprve pondělí. Ovšem, kam čert nemůže, tam nastrčí člověka. A kde člověk vybuduje město, začne se dařit zločinu…
Andy Weir zůstává silný v atraktivních popisech technických blbůstek, na čemž se hodně podepisuje bezděčný humor nabitý popkulturními odkazy. Jakmile však dojde na zápletku, tentokrát v tom lítá jako začátečník. Přistupuje k ní totiž jako k počítačové hře, kde hrdina musí provést různé úkoly, aby si otevřel další úroveň a dostal se dál. Což v tomto případě znamená, že hlavní postava po většinu vyprávění akorát napravuje problémy, které způsobila, než aby měla čas soustředit se na jádro všech trablů. Takže ano, kdybych chtěl, mohl bych knihu setřít jako bláto z bot. Ale nechci. Protože i přes její nedostatky jsem se bavil. A dozvěděl se něco o svařování v měsíční gravitaci.

kniha: Moderná urban fantasy -
yerry | *** | před 33 dny

Priemerná fantasy antológia, ktorej názov trochu zavádza. Zo šiestich uverejnených poviedok sa do kategórie urban fantasy dajú zaradiť totiž len dve. Tie ostatné sú klasickou fantastikou, z toho jedna s mierne hororovými prvkami. Sú to všetko texty začínajúcich autorov. Dali sa prečítať všetky. Spracovanie ebooku bolo uchádzajúce aj napriek pár chybám. Obal alebo úvodná ilustrácia je po grafickej stránke síce dosť dobrá, ale chcelo by to niečo lepšie na pritiahnutie potenciálneho čitateľa.

Subjektívne najlepšia poviedka tejto antológie je tá posledná od Ivany Molnárovej Dubcovej s názvom Cestári .

povídka: Cestári - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | **** | před 33 dny

Sláva, ďalšia žánrovo správne radená poviedka tejto antológie, a aj táto je z prostredia Bratislavy.

Úvod poviedky ako aj jej samotné podanie sa mi zdali byť trochu naivné. Autorka tu má ešte nevypísaný štýl. Postupne však tempo príbehu začína naberať na obrátkach a fakt som sa začítal. Príbeh ma zaujal.

Napriek tomu, že autorka podáva jednotlivé fragmenty príbehu dosť polopatysticky, samotný námet, jeho náboj a pútavosť sú viac než dobré. Sympatická (pre mňa) neštandardná dvojica: deklasovaný živel so sklonmi ku kriminálnemu konaniu a psychicky labilné dievčatko s nechceným darom v červenom kabátiku, naprávajú činy surovej reality tam, kde je zákon krátky…

Napriek nevypísanému autorkinmu štýlu poviedka zaujala, a hodnotím ju ako veľmi dobrú, nakoľko celkový dojem z nej prevážil nad nedostatkami…

povídka: Detektorista - Švercel, Miro
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 33 dny

Priemerná časovková slovanská fantasy s niekoľkými zaškobrtnutiami. To, že som ani v tejto poviedke nenašiel urban fantasy motív už akosi prehliadam, ale tie prešľapy hlavne ohľadom slovanskej mytológie mi trochu klali oči.

Ak som to správne pochopil, Chors je v autorovom podaní ženska bohyňa vyžadujúca ľudské obete. Trochu úsmevné je je aj to, ak sa slovanský pohan zo 6. či 7. storočia pýta na „leto pána“ (keď zisťuje, že sa nenachádza vo svojej dobe) a vie si to nakoniec vyrátať podľa dnešného kalendára :) Koniec bol predvídateľný a akýsi nedotiahnutý…

Celkovo poviedka nebola zlá. Autor by ale asi urobil dobre, ak by si doštudoval fakty zo slovanskej mytológie a trochu na nej ešte popracoval…

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
biafra | ****1/2 | před 34 dny

Jedná se o vynikající román, který v sobě spojuje prvky drsné školy klasické detektivky, prvky severské detektivky, psychologický román a také klasický Bildungsroman. Hrdina se vyvíjí – na počátku knížky je to nesympatický kretén, na konci už ne tak úplně nesympatický kretén. Napsané je to parádně, dialogy jsou přirozené, všechno do sebe zapadá, každý další zvrat a posun přirozeně vyplývá z předchozího (žádné deos ex machina jsem nenašel). Děj je zasazen do atraktivního prostředí alternativních dějin, ale plyne dost pomalu – právě proto, že se snaží (kromě samotné detektivní zápletky) postihnout vnitřní přerod hlavního hrdiny. Sněgoňová má nesporný literární talent. Její spisovatelská suverenita je obdivuhodná; zvlášť ostře je patrná například ve srovnání s rutinérstvím podle mě přeceňovaného dua Hlávka a Vybíralová.

kniha: Mezi zloději - Hulick, Douglas
trudoš | **** | před 35 dny

První román z cyklu Stíny Podsvětí je čtivý i nápaditý, aniž by se přitom podbízel modernímu čtenáři nějakou krutopřísnou stylistikou, přestože k tomu zlodějské prostředí vysloveně vybízí. Sice se Douglas Hulick asi nezavděčí všem milovníkům historických přesností, protože občas míchá jablka s hruškami, ale ve fantastice by člověk k těmhle detailům měl být trochu benevolentnější. Stran zápletky jinak odvádí víc než slušnou práci, takže se jen málokdy stane, že má čtenář dopředu jasno o dalším vývoji událostí. Dojem kazí pouze maličko přepálený rozsah a drobné kiksy v jednání hlavních i vedlejších postav, které při zpětném pohledu nedávají moc smysl. Co mě ovšem bavilo hodně, byl ústřední motiv na pozadí celého konfliktu, tedy netradiční vztah císaře k podsvětí. Na rozdíl od jiných měst, kde je zločinnost zpravidla nezničitelná, zde se jedná o ohrožený druh. Císař totiž odmítá přijmout možnost, že může existovat jiný vládce než on, takže jakoukoliv mocenskou strukturu tvrdě potírá.

kniha: Lovecraftova země - Ruff, Matt
jirikk | ***1/2 | před 35 dny

Ruff zajímavě mixuje dvě tématické větve – motivy z Lovecraftových příběhů a realistické příběhy černochů z Ameriky padesátých let, kdy se reálná desegregace teprve rozbíhala a mít černou kůži znamenalo stále mít se prakticky neustále na pozoru před bílou většinou. Tato část knihy (tedy popis bílého rasismu z pohledu černochů) funguje výborně, trochu horší je to bohužel s tou hororovou stránkou. Černí hrdinové se zapletou do boje dvou mocných bílých kouzelníků (přírodních filosofů), ovšem čtenáře se do konfliktu tak úplně vtáhnout nedaří. Vše ještě trochu komplikuje poněkud rozvolněná forma, jde vlastně o povídkový román, kdy se v rolích hrdinů střídají jednotliví členové rozvětveného černošského příbuzenstva. Autor v jednotlivých povídkových kapitolách svědomitě vytahuje na světlo jednotlivé bubáky a děsy, které světu ve svých příbězích daroval geniální Lovecraft, pohromadě to ale až zas tak úžasně nefunguje. Což je škoda, protože spojení starého rasistického autora, padesátých let v USA a černošských hrdinů nabízelo značný potenciál, ten se však úplně naplnit nepodařilo. Přesto nejde v žádném případě o nějaký propadák, Ruff vypráví chytlavě a pasáže věnované těžkému životu odlišných (barvou kůže) jsou excelentní.

Ďalšia poviedka tejto antológie, na ktorú sa štítok urban fantasy v žiadnom prípade nedá napasovať. Autor začína citátom Fromma, ktorý sem akosi nepasuje, malebným opisom ostrova neďaleko Aljašky akoby skopírovaného z Wikipédie a klincuje to trochu škrípajúcim príbehom. Je očividne vášnivým čitateľom Dänikena a Zachariu Sitchina. Anunnaki tu síce neprileteli, zato odkaz na nich je zrejmý…

Emzáci kedysi dávno v tomto prípade použili svoje bioinžinierske znalosti na pôvodného obyvateľa Zeme, ktorým bol Sasquatch, tvor skôr známy z amerického hororového prostredia, aby tak vznikol homo sapiens. Posledný z týchto Sasquatchov sa nachádza aj v poviedke. Mimo iného je príbeh aj o dvoch dosť neschopných indiánskych lovcoch. Koniec poviedky som však akosi tiež nepobral.

S prižmúrenými očami hodnotím ako slabší priemer, a to len za to, že som sa asi docela dobre vyspal…

povídka: Strach - Valent, Veronika
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 36 dny

Trochu dlhšia ale čistokrvná, plnohodnotná a pravdepodobne aj ťažisková urban fantasy poviedka tejto antológie z prostredia Bratislavy.

Napíšem to asi takto: Ak by som mal tak 12–16 rokov, patril medzi tú krajšiu polovičku ľudstva a hltal fantasy ságy o upíroch s uhrančivým pohľadom, asi by nemala táto poviedka chybu a pravdepodobne by počet hviezd na légii nestačil. (Našťastie v tomto prípade sa nejedná práve o upírov.)

Nakoľko však už mám svoje roky, chlpaté nohy, opotrebovaný chrup a môj pohľad je trochu krátkozraký, svoje subjektívne hodnotenie musím podstatne redukovať. No, čítal som aj oveľa horšie kusy podobného razenia, aj keď to bolo už veľmi dávno a veľmi zriedka…

povídka: Ghostbottler - Kubíčková, Markéta
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 36 dny

Vysavač na duchov a skvapalnenie ich energetického poľa by sa docela hodil. Škoda len toho, že niektoré tie astrálne entity sú poriadne beštie a nezaberá na nich ani tento vynález…

Neviem, čo má táto poviedka spoločné s urban fantasy, keď komorné prostredie a hororové prvky ju radia do trochu inej kategórie. Poviedka mala spád a celkom dobre bola aj písaná, ale originálna príliš nebola…

povídka: Špajza - Čabák, Marek
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 36 dny

O Šutrokopovi v špajze alebo parodický príbeh o permoníkoch variacich Piko a o jednom ich neúspešnom našincovi, s prvkami politicko-sociálnej satiry, zasadený do slovenských dedinských reálií z čias „po Mečiarovi“.

Ako satira to nebolo zlé, ale ako urban fantasy to príliš nefunguje, nenahráva tomu ani to vidiecke prostredie…

Kniha má časti, ktoré sú nadpriemer. Avšak je pár častí, ktoré mi prídu príliš odbité, akoby autorovi už došla chuť a vykreslenej scény sa chcel zbaviť. Aj samotné spracovanie, obal, väzba, kresby sú výborne, ale zasa v SK vydaní sú tu dve časti, kde má kniha prehodené strany (na uvedené upozorňujú našťastie aj predajcovia) a zasa ju to zbytočne zráža dole. Celkovo za nápad, a slušné zapracovanie parných strojov do deja, aj historické súvislosti, dám 70 zo 100, pri knihe som sa bavil a výborne sa mi čítala.

kniha: Osudový konvoj - Novotný, František
Dilvermoon | ****1/2 | před 37 dny

František Novotný má za sebou přeplavbu Atlantiku a to jako kapitán. Takže pokud se s ním dostaneme na jachtu současnosti (nebo válečnou loď minulosti), co pluje tamtéž, rozhodně se lze spolehnout na detailní znalosti techniky plavby a konstrukce lodí. Tohoto je v románu dost. Autor si libuje v detailech, někdy až moc, ale nejde o tak dlouhé pasáže, že bych měl tendenci přeskakovat. Podstatou kniha je skutečná i alternativní historie, doslova prolínající se v čase i prostoru. Zápletka se mi líbila, prostředí pro mě bylo atraktivní a vyřešení celé situace sice ne zcela nečekané, ale logické (tedy v možnostech tohoto subžánru) a především skutečná pointa, i když ne tak geniální jako u Valhaly. Na závěr přijde epilog, plný další alternativní historie a mohu říci, že ta konstrukce je originální včetně toho, že tzv. bifurkační bod tvoří skutečná historická bitva (i když poměrně málo známá) a co by bylo s Evropou, kdyby dopadla opačně. Jako obvykle mě František Novotný potěšil. Doufám, že už mu leze z klávesnice něco dalšího.

kniha: Počátek - Brown, Dan
Speedemon | **** | před 37 dny

Opět hodně čtivá záležitost. Jde o marketingově precizně napsanou knihu. Krátké kapitoly, cliffhangery kam se podíváš a když děj poodskočí od hlavních postav, nikdy to není na tak dlouho, aby to začalo nudit. Takže klasický Brown. Je to vlastně další 500stránkové čekání na odhalení finální záhady. Ta je tentokrát o něco slabší než v Infernu nebo Šifře, ale i tak podněcuje k zamyšlení. Za mě však nejde o nic tak přelomového a kacířského, jak se nám autor snaží nabulíkovat.

Knihu jsem přečetl za týden (odhadoval jsem dle svého tempa, že to bude trvat týdny 3). Další díl z Langdonovy série je tedy napínavý, akční a plný zajímavých informací. Když si při čtení budete vyhledávat místa a umění z knihy, zážitek bude o to silnější :)

kniha: Vražedné struny - Muriel, Oscar de
trudoš | ***1/2 | před 38 dny

Zatímco Londýn žije brutálními skutky Jacka Rozparovače, v Edinburghu dojde k neméně bestiální vraždě houslového virtuóza. K vyšetřováním je přizván inspektor Ian Frey, který má asistovat kontroverznímu Adolphu McGrayovi, jehož nově založený „Úřad pro objasnění nevyřešených případů patrně souvisejících s mimořádnými a přízračnými jevy“ má zločin na starosti.
Oscar de Muriel ve svém literárním debutu povedeně zúročil svou lásku ke klasické hudbě a k viktoriánské detektivce. Jeho Vražedné struny tak otevírají plánovanou sérii, v níž dvojice nesourodých hrdinů bojuje s těmi nejbizarnějšími případy, jež se vymykají lidskému chápání. A přestože se román nakonec vyhne fantasknímu podtextu, nijak to pochmurné atmosféře neubližuje. Zajímavě funguje i chemie mezi oběma detektivy, založená na odvěké nevraživosti Angličanů se Skoty. Problém je však zbytečná rozmáchlost jinak vcelku normální zápletky, která chvílemi ztrácí tempo čistě jen proto, že si autor chce pohrát se specifickými kulisami.

kniha: Rázová vlna - Kotleta, František
Tehuapac | *** | před 38 dny

Tak som to doklepal až sem a sám neviem, prečo som sériu neprestal čítať už skôr. Partička polosupermanov ktorí sa prestieľajú z každej šlamastiky a nechávajú za sebou hromady mŕtvol (trocha realizmu pri bojových scénach by naozaj neškodilo). K tomu množstvo nacionálneho pátosu (možno autorovi príliš vadila kapitulácia Československa v r. 1938, preto vytvoril toto veľkolepé ťaženie príslušníkov Českej armády), niekoľko erotických scén, nie celkom vydarená snaha o šokovanie brutalitou a k tomu silný antirusizmus. Takto uvarený guláš mne však príliš nechutil. Ak budem chcieť zaujímavú postapo sériu, tak určite radšej Metro a ak budem chcieť zažiť ťažkú depresiu zo sveta po katastrofe tak potom siahnem po neprekonateľnej McCarthyho Ceste.

kniha: Růženky - King, Stephen
King, Owen
MirabelkaP | ***1/2 | před 39 dny

Na Kingovku jsem četla nezvykle dlouho… Na začátku velké nadšení z atmosféry a rozehravajícího se příběhu se změnilo v mírné zklamání směrem jakým se kniha dál ubírá… Jak se píše v předešlém komentáři tentokrát jsem měla problém i s postavami (ještě že je na začátku rejstřík). Téma velmi zajímavé a celkový nápad mě nadchl, ale je to takové až překombinované…

kniha: Zero - Elsberg, Marc
trudoš | **** | před 39 dny

Nový román Marca Elsberga je v mnohém jiný než předchozí Blackout. Má sevřenější zápletku a výrazně jednoduší děj, protože tentokrát nejde o osud lidstva a jeho přežití. I když tohle vlastně není úplně pravda, protože právě o budoucnost tu jde asi nejvíc. Autor využívá své bohaté znalosti technologického vývoje a po vzoru původních idejí žánru upozorňuje, v čem spočívají nebezpečenství všeobecně oblíbených aplikací. A že děsivost ztráty soukromí ani tak nespočívá v tom, že k ní dochází, ale že se osobních údajů vzdáváme dobrovolně a ještě rádi. Ono nejde o to, že byste neměli co skrývat, ale že dáváte nevědomky obchodníkům možnost ovlivňovat vaše myšlení. Jak dlouho přitom potrvá, než přestane jít o spotřební zboží a dojde na politické názory, či náboženské vyznání?
Zero připomíná klasický thriller o pronásledování jedince společností, přitom však v sobě ukrývá i něco navíc. Je to strhující čtení, které rozhodně nepřináší klidný spánek ani kýčovitý happy end. Ale naučí vás přemýšlet.

kniha: Temnější tvář magie - Schwab, Victoria
Vlask | ***1/2 | před 40 dny

Klasická západní fantasy s poměrně originálním systémem kouzlení založeném na krvi. Snaží se být temnou a některé prvky to opravdu splňují (život na ulici, zotročování pomocí magie). Bohužel temnotu silně narušuje kladné chování hlavního páru, který jako by vypadl z typické teen fantasy.

kniha: Otčina - Harris, Robert
trudoš | ***1/2 | před 41 dny

Rozpačité dojmy nad nevyužitým potenciálem, kdy je zápletka postavena na něčem, co pro našince není zas až takové překvapení. Jistě, pro alternativní svět by asi bylo fatální zjistit, jak to fašisti mysleli s židy „upřímně“, ale to by bylo i odhalení inkvizitorských prohřešků, kdyby svět ovládla milosrdná církev. Prostě jsem postrádal ten šok, který tolik ochromil hrdiny. Právě díky tomuhle nedokážu hodnotit jinak než jako lepší průměr.
A i když má Robert Harris skvěle propracované kulisy, včetně různých detailů a historických souvislostí, samo vyšetřování často sklouzává k nadbytečným scénám, záměrně obcházejícím ústřední motiv. Navíc mi chyběly výraznější trable při detektivově pátrání, přičemž tady trochu hapruje logika věci – pro totalitní systém není problém někoho odstranit, ale zabránit vyšetřování už ano? Nepříliš uvěřitelné, což ještě podtrhuje absence finální konfrontace. Ovšem zvrat s udáním perfektní, tohle já můžu. Dokonale to charakterizuje zrůdnost diktovaného fanatismu.

kniha: Hrad fantomů - Mahaněnko, Vasilij
snop | *** | před 42 dny

Je to stále velmi čtivé, ale je to furt na jedno brdo. Hráč, který je čirou náhodou nexem všeho dění. Ostatní jsou tak nějak ornamentální. Velmi ruské, abych tak řekl. Ale těším se na další díl.

kniha: Hříchy říše - McClellan, Brian
snop | **** | před 42 dny

Základní varování: Kdo nečetl předchozí knihy (včetně povídek), bude zmaten.

Ale kdo četl, bude potěšen. Trochu jsem čekal, že autor prostě začne psát znovu, s jinými postavami, v jiném prostředí, prostě úplně jiný příběh ve stejném světě. Melo mě varovat, že již v anotaci je zmíněna Vlora (ale kdo si má pamatovat všecha jména?). Nicméně příběh prostě začíná pár let po konci předchozí trilogie. Takže Vlora (to je ta Tanielova „ségra“) je spolu s Olemem (Tamásův důvěrník, co nespí) vůdkyně žoldnéřů, Taniel je stále „mrtvý“, Ben Styke taky…

Asi není úplně spoiler, že Bena Styka se dočkáme. A není ani úplně spoiler, že se dočkáme i Taniela a Ka-Poel. Každopádně kdo neví, kdo tito jsou, asi bude hodně zmaten a je otázka, zda má smysl, aby knihu četl (ať si přečte aspoň ty povídky, to by pro tuto knihu mohlo stačit).

Po formální stránce McClellan prostě umí psát. Je to čtivé, má to i příjemnou hloubku, má to i začátek i konec, jakkoli je to vlastně jen expozice další série. Potavy se nechovají hloupě, a ačkoli některé podzápletky jsou zbytečné, tvoří takový milý malý příběh z Fatrásty.

Skoro je mi líto toho centrálního McGuffinu. Kdyby tam nebyl, byla by kniha lepší. Ale zjevně není možno bránit zemi jen tak (neboť i na invazi dojde), je nutné k tomu mít i ty Relikvie Smrti. Škoda, tím se celá kniha trochu shazuje a definuje se jako žánrovka. Ale ve srovnání s nedávno čteným Weeksem je to poklad.

kniha: 0.4 - Soumrak civilizace - Lancaster, Mike
trudoš | ***1/2 | před 42 dny

Tahle kniha měla být povídkou, to je víc než jisté. Má pro to všechny předpoklady – zajímavý motiv i nápaditou formu zpracování. Jenže to ne, povídky přece píšou amatéři, a Mike Lancaster žádný amatér není. Pročež příběh zazdil sto šedesáti stránkami, které sice mají motiv i formu, ale to je v důsledku asi tak všechno. Děj i zakončení zůstaly zapomenuti někde v blízkosti Kansasu.
Ne vážně – když si čtete o skupince čtyř lidí, kteří jako jediní neupadli do transu v tisícihlavém městečku, kde jinak všichni z nepochopitelných zatuhli, nedá vám to, a musíte vyprávění přiznat přízračnou atmosféru. Ta bohužel vydrží přibližně třetinu rozsahu, než dojde k prvním zvratům. Pak už se rozjíždí standardní akční utíkačka, která vlastně nemá jiného účelu než prodloužit čekání na pointu. Nezachrání to ani sympatický patnáctiletý hrdina, ani romantická linka, ani napůl depresivní závěr. A tak se z potenciálu, kterým 0.4 bezesporu disponovala, stal „jen“ průměrný dobrodružný sci-fi román pro mládež.

kniha: Fantázia 2018 - Aľakša, Ivan
tiradentes | **1/2 | před 42 dny

Tento rok priemer. Bolo tam niekoľko skvostov, väčšina sa držala, avšak dosť poviedok bolo podpriemerných. To ale nie je achilovou pätou antológie, pretože, slovami klasika, to závisí od vkusu každého soudruha. Problém je úplne iný, je to žánrovosť.

Hlavná porota, ale i ostatné, by sa nad sebou mali zamyslieť. Jedna z poviedok bola absolútne mimo a ďalšia žánrovo popletená (bolo to fantasy, nie sci-fi). Kopec ďalších (nielen v zborníku, ale aj v celkovom zozname) bolo žánrových „slasherov“. No ak vo fantasy vyskočí spoza rohu trpaslík, húkne na bohatiera, a ten sa vyľaká, nerobí to z poviedky hneď horor. To, že sa autor na základe jednej vety, odstavca, alebo prostého zvýšenia šance na nejakú tú cenu rozhodne, že pôjde cez slasher, nech, ale chcelo by to niekoho, kto mu dá cez prsty, aby to nedopadlo ako v cene Béla, kde tri z piatich finálových poviedok nemali s hororom pranič spoločné.

povídka: Liga za pokoj v rodine - Bartoněk, Peter
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ** | před 42 dny

Dobrý štart, bohužiaľ prepálený, a tak v polovici trate autorovi došli sily. Síce nakoniec dobehol (dokráčal) do cieľa, no tam skolaboval. Prvá polovica poviedky vynikajúca, fakt sa mi páčila, aj keď to nie je moje žánrové gusto. Postavy zaujímavé, dej mal našliapnuté ku kvalitnému vyvrcholeniu, no… Niečo sa pokazilo a poviedka spadla do naivity, nelogickosti a jedného z najväčších možných klišé. Všetko dorazil všemocný mechanický otec na nebesiach, ktorý mohutným úderom rozdrvil môj počiatočný entuziazmus na prach. Takže u mňa priemer, s kvalitnou druhou polovicou, by sa v mojom hodnotení poviedka predrala na stupienok víťazov, alebo aspoň tesne pod.

kniha: sencislo9 - Mitchell, David
Ekyelka | ****1/2 | před 43 dny

Jeden z nejlepších románů, co jsem za poslední dva nebo tři roky četla. Eidžiho fantazie a denní sny proplétající se s neméně fantastickou realitou přelidněného Tokia, pátrání po otci a kořenech, cestě zpět k sobě samému i k matce a její cesty zpět k synovi; pohyb v kruhu a zároveň ve spirále, magický realismus pro 21. století. Je toho spousta, čím by se dal román nazvat a popsat. Pro mne to byl především neuvěřitelný výlet do mentality, historie i všedního prostředí Japonska s dotekem právě oné těžko popsatelné magie všehomíra, kdy je všechno spojené se vším (ono kroužení a vracení se do výchozího bodu, přestože je to nemožné, protože Eidži se nevrací, ale pozměněný míjí ty samé body). Zvlášť začátek je svižný a překypující výbuchy, fantazií a sněním. Román ale neztrácí dech ani v okamžicích, kdy se vrací do reality a nohama pevně na zem (nebo nad zem, jak to ostatně občas bývá, ať už se to týká mostních nosníků nebo pater v mrakodrapech). Úplně jednoduché čtení to není, nejde o žádnou jednohubku pro pobavení, ale má své kouzlo a především sílu.

povídka: Pod tlakom - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | **** | před 43 dny

Autorka opäť potvrdila, že vie. A vie veľmi dobre. Aj keď je to horšie než minulý rok, no nie tak, aby si väčšinu tohtoročného zborníka nemohla dať ako prílohu k obedu. Poviedka odsýpa od začiatku do konca a niekoľko logických chýb, ktoré sa v deji objavili, je bravúrne zamaskovaných buď hneď, alebo parádnym zakončením. Hlavne je to nádherný príklad alegórie bez zbytočného rádoby vtipného politizovania a násilného podsúvania svetonázoru. Je mi ľúto, že sa nedostala do finále aj tento rok, určite si to zaslúžila (aspoň to žánrové, kde to veľmi slávne nebolo).

kniha: Sestra Alice - Reed, Robert
Madam Brbla | ***1/2 | před 43 dny

Poslední dobou jsem četla knihy tématicky relativně všední, a když se naskytla příležitost vyslat svou mysl na delší cestu, nezaváhala jsem. Zamířila jsem se „Sestrou Alicí“, přesněji s jejím mladým příbuzným Ordem, milióny let do budoucnosti a má představivost dostala zabrat, jak už dlouho ne.
Členové tisíce Rodin, elity lidstva dohlížející na Mír, nemají mnoho společného s lidmi, jak je známe dnes. Jsou to bez nadsázky bohové s neomezenými možnostmi. Sanchexové jsou převážně bojovníci, Nuyenové manipulátoři, Chamberlainové terraformátoři, každý z klanů má své silnější stránky, všichni jsou ovšem prakticky nesmrtelní a mohou se svým tělem i myslí podniknout zřejmě cokoliv. Vklouznout do jiné osoby a ovládnout ji? Maličkost. Řítit se vesmírem v podobě vesmírné lodi? Žádný problém. Rozdělit svou osobnost a umístit různé součásti do různých koutů galaxie? Proč ne. Tvořit planety, případně je ničit? Stačí skoro jen lusknout prsty. Takto všemocné bytosti zákonitě hledají výzvy, což se může ošklivě zvrhnout. Na Orda, chlapce z rodu Chamberlainů (pouze padesátiletého v době, kdy jej poznáme) je uvaleno břímě pochopit podstatu provinění starších experimentátorů a pokusit se napravit jejich tragickou chybu.
Střídá se prostor, čas, fyzická forma aktérů, je vhodné se přinejmenším rámcově orientovat v termínech jako Dysonova sféra, Planckova konstanta, mikron sem, boson tam… Zkrátka nečekejte jednoduchou četbu, Reed klade obrovské nároky na imaginaci, snahu porozumět, nedává čtenáři vůbec nic zadarmo: jeho megalomanské vize mě nutily přemýšlet jinak, než jsem zvyklá.
A nebudu předstírat, že jsem vše pochopila. Ne, polovinu času jsem byla fascinovaná a zbylou polovinu naprosto zmatená. Prvních sto stran jsem zhltla na posezení, potom jsem dalších sto tápala, následující stovku stran jsem podlehla iluzi (hurá, začínám tomu rozumět!) a v závěrečné čtvrtině jsem přemítala, zda si z nás pan spisovatel nedělá hýždě. To rozhazování božských figurek po šachovnici vesmíru mi najednou začalo připadat samoúčelné, každý si nabíral schopnosti, loajalitu a náladu podle aktuální potřeby, tahali se králíci z klobouku a ctihodní kmeti s milióny let zkušeností jsou vlastně kreténi, jelikož nejmoudřejší je děcko, které nedospělo ani za sto tisíc let.
Mé dojmy v průběhu čtení kolísaly mezi průměrem a vysokým nadprůměrem, toužila jsem se přiklonit k vyšším procentům čistě pro tu obohacující neobvyklost, originalitu. Finále mě bohužel poněkud zklamalo – nikoliv očekávaná pointa, ovšem to popírání nastavených pravidel (přestože zdánlivě žádná nejsou). Samozřejmě existuje vysoká pravděpodobnost, že můj ubohý mozek informace mylně vyhodnotil.
Pokud nejste schopni opustit konvenční způsob myšlení a vydat se s Bohy do dimenzí, kde nic není nemožné, ruce pryč od „Sestry Alice“. Komu knihu doporučit? Možná nerdům, ti by všem těm neskutečným procesům mohli porozumět podstatně lépe… a třeba je odsoudit jako naprosté čipoviny, fakt nevím. Za sebe nad 66% dát nemůžu (jakkoliv bych ráda), nejspíš se neodhodlám k románu někdy vrátit. Mea culpa, jsem přízemní zápecník, tudíž pro tento druh monstrózních představ nesprávný druh čtenáře.

12345678910poslední (660)26381 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu