RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (688)27517 příspěvků celkem
povídka: Vyloupnutý - Miller, Sam J.
vyšla v: XB-1 2020/02
yerry | *** | před 24 dny

Poviedka sa nedá jednoznačne zaradiť do science fiction, fantasy, či hororu. Nie je v nej nič jednoznačné. Len niečo je akosi inak, ako by byť malo a ty môžeš len tušiť…

povídka: Místo zřícení - Trent, Brian
vyšla v: XB-1 2020/02
yerry | **** | před 24 dny

Poviedka sa odohráva vo svete, ktorý autor už skôr načrtol v poviedke z posledného minuloročného čísla XB-1 Tisíc smrtí v těle a kameni a ktorá bola tiež zo sveta pôvodnej poviedky War Hero z roku 2013. Ocitáš sa teda v budúcnosti, kedy sú už hviezdne sústavy osídlené a nahrávanie osobnosti do rôznych tiel nie je žiadny problém.

Minulá poviedka mi veľmi nesadla, táto však už oveľa viac. Na jednej planéte pred 600 rokmi spadlo niečo z oblohy. O artefakty z tohoto útvaru je veľký záujem. Nechýba akcia ani zbrane…

kniha: Chybný protokol - Wells, Martha
trudoš | ***1/2 | před 24 dny

Třetí díl sci-fi série Marthy Wellsové opouští dějovou linii načrtnutou předchozí knihou a vrací se k trablům, kterým hrdinovo dobrodružství původně započalo. Čekáte-li ovšem nějakou změnu v charakteru vyprávění, pekelně se mýlíte. Co spisovatelce fungovalo dříve, neváhá použít znovu, třebaže to už zdaleka nepůsobí tak originálně, jako na začátku. A krátký rozsah situaci tentokrát nezachrání. Naopak dává příliš vyniknout jednoduchosti celé zápletky, která i na těch sto šedesáti stranách zvládne hravě stagnovat. Akce výrazně ubývá, stejně jako dějových překvapení, přičemž původně jednoduchá premisa tahanic mezi korporacemi bobtná v nepřehledný labyrint motivací a machinací. Udržet si přehled v základním „kdo, proč a jak“ tak začíná být docela problém. Přitom co by šlo snadno vyřešit v jednom hrubším románě, autorka rozsekala do množství dílčích novelet, které snad jednou v budoucnu dají tvar nějakému celku. Alespoň že ironické postřehy bezpečnostní jednotky fungují stále na výbornou.

povídka: Páni chaosu - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | **** | před 26 dny

Jedna z nejstarších povídek z období Pastelového města působící spíš jako nezveřejněný prequel k první knize. Jazyk je čistý, bez přehnaných básnických kliček. Prostředí dokonale modelováno a zmar zubožené periferie Virconia trpící pod tíhou obležení je takřka hmatatelný. Stejně tak jako ignorace vládních vrstev z nichž část upadla do chudoby. Pěkný text pro širší publikum Harrisonovy rané tvorby.

povídka: Zvláštní mocné hříchy - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | **** | před 26 dny

O Viriconiu bez Viriconia aneb i ve Viriconiu žijí lidé a mají své tužby a lásky. Jde o mladší povídku z období kolem třetí knihy, kdy už autor svůj cyklus využíval k trochu jiným účelům, než s jakým ho asi původě psal. Mocné hříchy jsou úplně jiný text než jsme v kánonu zvyklí a rozhodně nejsou až tolik zvláštní jako jiné příběhy z tohoto světa. Jediná zvláštnost je vlastně jen kontext do kterého autor zasadil naprosto lidský příběh drobně okořeněný britskou mytologií. Jazyk je čistý, vypravěčský, beze stopy samoúčelné poezie. Autor šokuje, tím že nešokuje.

povídka: Štěstí v hlavě - Harrison, M. John
vyšla v: New Weird; Viriconium
louza | *1/2 | před 26 dny

Povídka o jednom snu a atentátu otevírá žíly a odděluje davy fanoušků fantastiky příkopem. Asi hodně záleží na kontextu v němž je čtena. V češtině vyšla dosud dvakrát ve dvou různých překladech. Pokud se na ní podíváte optikou celého Viricona, budete znát postavy o nichž je řeč i prostředí, kde se odehrává. Stále budete mít jen matnou hrubou představu o co vlastně jde a co tím chtěl básník říci. Rozhodně ale vyvstane hodně otázek. Kdo je vlastně hlavní hrdina? Kde se odehrává? Co za realitu vůbec autor popisuje? Povídka rozhodně formou i obsahem sedí k mladším autorovým pracem z půli 80. let.

To čtenář trošku méně poetického překladu s větším tahem na branku, který otevírá VanderMeerovu sbírku New Weird bude mít ve své omezenosti podstatně výhodnější pozici, protože pro něj to bude jen první z řady bizarně divných kousků, které od sbírky očekává. Skrze svou nevědomost se ubrání snaze o logiku, nebo hledání hlubšího smyslu a bude spokojen. Pravda je taková, že Harrison umí lépe a to jak po příběhové, tak po básnické stránce. Text je prostě canc i když má možná hodně příznivců a byl dokonce i zkomiksován, ale podle mě je to úlet i na tak svébytného a zvláštního autora. A VanderMeer je za takovou volbu na facku. Klidně mohl použít povídku Lamie a lord Cromis s mnohem lepším efektem.

kniha: Plyšákokalypsa - Mellick III, Carlton
trudoš | ****1/2 | před 26 dny

Zapomeňte na Šíleného Maxe, Cestu krve či Světovou válku Z, protože Plyšákokalypsa předčí všechna vaše smělá očekávání. A dost možná přinutí přehodnotit sbírku heboučkých přátel, o kterých návštěvám tvrdíte, že je schováváte pro děti.
Carlton Mellick III se vydává cestou necestou, polem nepolem, skrze apokalyptický svět, v němž hračky doslova zmasakrovaly lidstvo a teď se snaží vybudovat lepší zítřky. Že vám to nepřijde dostatečně bizarní? No, vyprávění má svá esa v rukávu a byla by škoda vytahovat je takhle na veřejnosti. Rozhodně ale buďte bez obav, žaludek se vám zvedne v každém případě, ať už při počátečním šití plyše na živou tkáň, nebo v závěru, při čtvrcení dětí. Prostě makabrózní úlet, který se pohybuje v rovině zvrácené imaginace, ale i uvolněné nadsázky. Tady zkrátka platí to samé, co u autorových předchozích knih – buď si jeho šílenou fantazii a jednoduchou stylistiku zamilujete, nebo už po prvních větách budete sepisovat žalobu na nakladatele za útok na vaši mravopočestnost.

kniha: Tramvaj č. 1852 - Lee, Edward
jirikk | ***1/2 | před 27 dny

Kterak HPL do bordelu přišel a co vše tam zažil. Vyprávět pornografický příběh lovecraftovským jazykem je možná až překvapivě nosný nápad, nicméně delší rozsah než tuto novelu by již asi neutáhl, moje pozornost pozvolna začínala klesat. On to opravdu není víc než takový lechtivý fórek, absence nějakého přesahu je postupně až příliš nápadná. Docela dobré, nicméně další knihy podobného ražení, které autor podle doslovu napsal, by mě už nezajímaly.

kniha: Vítězství - Webb, Nick
biafra | *** | před 27 dny

Webbovi se nakonec podařilo splést všechny linky a události do jakžtakž smysluplného konce. Někdy je to sice hodně přitažené za vlasy, ale budiž. Zejména zpočátku jsem ovšem měl chuť knížku odložit: Hlavní postavy jsou supervědci a komunikují telepaticky napříč vesmírem. Někdy nevědí, co jim už bylo řečeno; jindy zase vědí, co by patrně vědět ještě nemohly, resp. není jasné, jak se to dozvěděly. Ale celkově jo – jako četba do vlaku stačí. Pro opravdovou kvalitu člověk sáhne jinam.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
Madam Brbla | ***1/2 | před 27 dny

Před rokem jsem podnikla první pokus; ztroskotala jsem už v úvodu na běsnění všech těch socialistických frakcí, čínský komunismus mě nudil a navrch vyvolával dávivý efekt. Zvedám palec za správný postřeh, do jaké míry lze zfanatizovat především náctileté hormony, u kterých minimální životní zkušenosti bývají kompenzovány přebytkem nezvladatelných emocí. Na tom není nic špatného či neobvyklého, průserem však zavání, když se taková nedospělá, nedovzdělaná, zmanipulovaná, pocity zmítaná osůbka staví na piedestal coby nezpochybnitelná morální ikona (tímto zhnuseně „zdravím“ média a politiky budující kult Grety Thunberg).

Průběžně jsem louskala převážně obdivné komentáře k „Problému tří těles“ a ztěžka se odhodlávala k testu č. 2 (usnadněnému výborně načtenou audioknihou). Nedostatečná mentální kapacita, víte? Předpodělanost, že budu tonout v bažině nesrozumitelných teorií a pojmů, navrch mi vznikne bordel ve jménech – Jing Jang sem, Ping Pong tam, Šu Lin jinam… Tak napůl jsem se trefila: v postavách jsem kriket neměla, avšak kdykoliv se autor důkladněji rozepsal v hard sci-fi sféře, oči mi při poslechu zeskelnatěly… v tu chvíli mohl mít sluchátko v uchu třeba tetřev hlušec, vyšlo by to nastejno. Rozuměla jsem pouze základu, zbytek na mě účinkoval jako čistě abstraktní vize. Přemíru detailů, dimenzí, manipulaci s protony atd., nejsem schopná posoudit ani docenit. Zato jsem včera zvládla nerozvařit bramborové knedliky, heč!
Postavy mi byly buřt, trochu šťávy měl jen policista Ta Š´. Chápala jsem, proč je perzekvovaná Wen-ťie vykořeněná mimóza a studený čumák, ovšem například takový Wang Miao měl ženu a synka, přesto jim (s výjimkou scény s fotografováním) nebyla věnována žádná pozornost: samá práce, virtuální svět a řešení záhad, jako by rodina v životě dotyčného vědce nehrála sebemenší roli.
Co s tím, když můj zájem zběsile osciloval mezi krajním zaujetím a téměř nudou? Mizernou práci s charaktery mi vynahradila originalita zpracování tradičního tématu a občas atmosféra (Rudé pobřeží i jeho okolí mě fascinovalo). Mé hodnocení: dobrý, ale… 70%
Až (pokud) někdy v budoucnu pocítím nadměrnou psychickou formu, pustím se do pokračování.

kniha: Pastelové město - Harrison, M. John
louza | ***** | před 27 dny

První kniha cyklu Viriconia obsahuje několik vrstev. Na pozadí běží hodně unikátní sonda do světa, který není výrazně žánrově vyhraněný, ale obsahuje snad všechny žánrové ingredience bez toho, aby šlo o nějaký překombinovaný konglomerát. Naopak. Jde o plně funkční, vyvážený, živoucí a logický svět stojící na mnoha vrstvách technologických civilizací, kde zbytky technologického pokroku budoucna v podstatě nahrazují magii. Druhá linie je celkem lineární dobrodružný příběh skupiny bývalých hrdinů hájících svoji královnu a její město proti uchvatiteli ze severu. Politická situace je přehledná a děj hlavní linie takřka triviální, kdyby. Kdyby nebyl zasazen do tak zajímavě navrženého světa. A kdyby v textu občas neprosvítaly hodně zajímavě formulované až skoro lyrické pasáže, kterými autor svou knihu podbarvuje a které jí v kombinaci s prostředím neuvěřitelně nakopávají. Proto mu pak s klidem opustíte i tu cestu tam a zase zpátky o kterou tu v podstatě jde. Pastelové město je rozhodně pozoruhodná kniha, která se vzhledem k datu vzniku dá klidně pokládat za jeden z milníků fantastiky.

povídka: Viriconští rytíři - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | ****1/2 | před 27 dny

Fešná čtivá povídka dobře zapadající do kánonu Viricona. Není zdaleka tak zběsilá jako Lamie a lord Cromis. První půlka je spíš místopisná, ale druhá půle je tedy absolutní pecka. Harrison tady naprosto nekompromisně staví celý kánon na hlavu. A i když jde o naprosto čistý a dobře pochopitelný text, pointou povídky úplně mění úhel pohledu na celý svůj Viriconský epos. Pokud jste dosud měli zbytky pocitu, že víte co jste to v trilogii celou dobu četli, tak tady vám na dvou stránkách dokáže, že víte absolutně kulový. Drsňák.

povídka: Lamie a lord Cromis - Harrison, M. John
vyšla v: Viriconium
louza | ****1/2 | před 27 dny

Lord Cromis se vydává na výpravu za svou souzenou nemesis. Lamií. Naprosto triviální zápletka o honu na příšeru je tu zpracovaná těžko popsatelný způsobem, že čtenář valí oči div mu nevybuchne hlava. Jazyk a celkové uchopení tématu jsou TAK divné, že ať už jste četli v životě cokoli, tohle vás asi překvapí. Přitom nechybí nic. Ani fešná pointa. Text jehož existenci jen tak nezapomenete (už proto že každý odstavec budete číst minimálně třikrát). Na formě povídky není moc znát, že pochází z období první knihy cyklu. Harrison tady výrazně přitvrdil v experimentování.

povídka: Dlouhý pád vzhůru - Ledbetter, William
vyšla v: XB-1 2020/02
yerry | **** | před 28 dny

Konečne prišiel rad na klasický námet. Korporácie ovládajú ekonomiku známeho vesmíru, veď ako inak :( Tej sa podriaďuje všetko. Rodiť deti vo vesmíre je protizákonné. Deje sa tak na základe ochrany tých nenarodených – to je oficiálne stanovisko. To neoficiálne je oveľa triviálnejšie – sú to práve tie ekonomické dôvody. Jedna žena to nechce rešpektovať. Porušenie zákona znamená elimináciu. Hlavná postava príbehu je pilot jednej vesmírnej lode, ktorý má tú ženu, ale to už je labutia pieseň tejto poviedky…

Kvitujem ten klasický námet s hlbším zmyslom. Trochu sa mi nepozdávalo konanie tej umelej inteligencie. Taktiež konanie hlavnej osoby, jej precitnutie a záver bol trochu pri-ohnutý. To sú však len kozmetické vady. Ako celok poviedka viac než dobrá…

kniha: Vetešník - Kidd, Jess
jirikk | ****1/2 | před 28 dny

Podobně jako v „Živlu“ Kiddová předkládá svéráznou detektivku, ozvláštněnou různými nadpřirozenými serepetičkami. Příběh je tentokrát sevřenější než poněkud rozháraný předchůdce, zůstává skvělá práce s jazykem, od stránek Vetešníka se čtenář vzdaluje jen velmi těžko. Opět až tak úplně nejde o detektivku, přesto je na místě výtka předchozího komentátora Trudoše, z té dvojí zápletky se asi dalo vytěžit o něco víc. Přesto je Kiddová opět skvělá a nenápadně se v ní objevuje další hlas, který je třeba pečlivě sledovat. V originále loni vyšel její třetí román, tak šup, překládat a vydávat :-)

kniha: Noc lovce - Salvatore, Robert Anthony
Speedemon | ***1/2 | před 28 dny

Jako rozjezd dobrý. Drizzt se se svými znovuzrozenými Společníky síně vydává zachránit Tibldorfa Pwenta z jeho nemrtvého prokletí. O tom je asi 1/3 knihy. Zbytek je částečně psychické trápení Dahlie, která míří k osobní katastrofě a prakticky polovinu knihy tvoří pletichaření drowů. A tam je kámen úrazu. I když je to docela zajímavé, tak sledování splétání několika plánů dohromady je chaotické a navíc mi to bylo celkem jedno. Všichni jsou stejně jen maso do mlýnku jménem Drizzt. Jsme zvědavý, co si na nás autor chystá na příště.

Bratři Joe a John Lansdaleovi spojili své síly, aby pro pobavení fanoušků westernového hororu vyšvihli jednoduché dílko plné násilí, hrůzy a střelného prachu. Rozhodně nečekejte překombinovanou zápletku s filozofickým přesahem. V Odměně z pekla nejde o víc, než jak pozabíjet co nejvíc démonů a nenechat se přitom sežrat. Logika je taková, že jedni střílí po druhých, aby dosáhli vykoupení přímo od pana Rohatého, protože tomu leze do zelí nezbedná konkurence. A ti druzí chtějí jen zadupat do země vše živé a pak vládnout spálené zemi. Nejsou tu žádní kladní hrdinové, pouze a výhradně nebezpeční parchanti, kterým byste určitě nechtěli zkřížit cestu. Výsledek sice působí jako mišmaš rané tvorby Roberta Rodrigueze, okořeněný přízračnými vizemi H. P. Lovecrafta a nechvalně proslulými figurami z historie Divokého západu, ale právě tak dobré to i je. Nekomplikované, přímočaré, brutální. Zábava stoprocentně zaručena. Tedy jestli je vám víc jak šestnáct a váš vkus nepohrdne dobře míněným škvárem.

kniha: Kníže mečů - Moorcock, Michael John
louza | ****1/2 | před 28 dny

I na dnešní dobu vcelku netypické fantasy. Autor balancuje na hranici klasiky a realistického pojetí příběhu. Z klasiky si bere čarovné pozadí světa kouzel a bohů. Realističnost pak propaguje do chování hrdinů i antihrdinů. A tlačí na ní pořádně tvrdě. Nezalekne se ani mrzačení, nebo znásilnění v přímém přenosu. Heroický souboj muže proti muži s klidem otáčí ve zrádnou frašku a jeho blasfemický popis božské bytosti zkrátka nemá chybu. Pokud se vezme v úvahu, že Moorcock tohle celé napsal dvacet pět let před Martinovou ságou a připočte se, že jde přesně zacíleným, ale vůbec ne chudým jazykem přímo k věci, bez zbytečných canců, vychází z této útlé trilogie poměrně solidní kandidát na doplnění vzdělání. A to i půl století po jeho vzniku.

povídka: Jack - Miéville, China
vyšla v: New Weird; Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy
louza | **** | před 28 dny

Letmý návrat do prostředí Perdida. Je tu asi předpoklad, že čtenář knihu četl, takže ho smršť nápadů nepoloží do kolen. Ale i čtenář neznalý tu získá dojem, že se setkal s něčím skvěle propracovaným a výjimečným. Tak či tak, jde o dobrý a dobře vypointovaný dovětek, nebo teaser.

povídka: Tichý hlas nic nešeptá - Ligotti, Thomas
vyšla v: New Weird
louza | **1/2 | před 28 dny

Těžko hodnotit. Evidentně jde o pocitovku s náznakem děje o přechodu do jiného fantaskního světa, který ale ve finále vyšumí do ztracena. Text není špatně napsaný a má charisma, ale pokud se mu nepodaří zanechat emoce, s největší pravděpodobností povídku do pár dní zapomenete.

Skvela kniha, plna zajimavych uvah a postrehu, v mimoradne ctivem prekladu.

kniha: Ve stínu slunce - Mařík, Jakub
trudoš | **** | před 30 dny

Jednoduchá kosmická střílečka, napsaná tak, že i za velkou louží by mohli závidět. Ačkoli Jakub Mařík těží ze zaběhnutých modelů žánru, natolik dovedně pracuje s gradací děje a jazykovými prostředky, že se člověk ani nemá čas pozastavovat nad tím, že tohleto či támhleto zná možná odjinud. Prakticky od prvního řádku se ocitáme uprostřed nemilosrdného střetu dvou bitevních křižníků a těch dvě stě osmdesát stran textu se nevěnuje ničemu spletitějšímu, než jak se poražení (lidé) snaží zachránit počestnost před vítězi (korzáři). Pěkně tu přitom funguje vojenský humor i ostrá akce, aniž by to celé sklouzlo do laciné armádní agitky, v níž statečné zelené mozky vítězí nad ukrutánskou přesilou z východu. A i když dílčí zápletka staví na časovém presu, kdy se problém musí vyřešit tady a teď, protože jinak budou ze všech mrtvoly, pořád zbývá prostor na nenásilné rozehrání většího konfliktu v pozadí, jehož skutečný rozměr se projeví až v dalších románech. Snad se na ně nebude čekat příliš dlouho.

kniha: Tisícerá myšlenka - Bakker, Richard Scott
Methat | ** | před 30 dny

Tak, je tu koniec a som rád, že môžem túto trilógiu odložiť niekde, kde ju už nikdy nenájdem. Nepodarené filozofovanie by som prekúsol, no chýbajúci koniec, či úplne iné smerovanie od toho, na čo nás autor v prvej knihe navnadil (konzult a druhá apokalypsa), ma naštval, pretože načo potom človek začne čítať trilógiu, ktorá má byť uzavretá, keď uzavretie príde (možno) v ďalšej trilógií (ak sa preloží).

Ďalšiu zatiaľ nepreloženú Bakkerovu trilógiu by som už nezvládol. Prvú knihu Bakker písal 15 rokov a ďalšie dve mi prídu narýchlo odfláknuté, pretože tlak fanúšikov/vyda­vateľa. Tretia kniha má defakto 350 strán, aj keď sa tvári ako 500 stranové zakončenie. 100 strán má vysvetľujúci slovník na konci knihy, čo som nepochopil a vôbec som nemal potrebu ho čítať PO dočítaní trilógie – mohol tieto informácie dávkovať čitateľovi priamo v texte. A prvých 30 strán je súhrn čo sa v jeho knihách zatiaľ stalo hlavným postavám. Keby mala jedna kniha 1000 strán ako to je u Sandersa, tak to viac pochopím, než v tomto prípade.

Som rád, že nie som jediný, ktorý sa v texte a Bakkerovom filozofovaní strácal. Bakkera by som neprirovnával k Eriksonovi, pretože autori píšu rozdielne a kvalitou je ten rozdiel priepastný. Bakker zabil (aspoň u mňa) svoju sériu a svet s obrovskými možnosťami.

kniha: Stín věcí ztracených - Islington, James
Romison | ****1/2 | před 30 dny

Paradni vec po delsi dobe, doporucuju. Prichut Jordana, ale rychlejsi trosku a nejsou tam tak otravny charaktery a neni to zdlouhavy, svet zajimavy, postavy super, porad se neco deje a dej postupuje dopredu a otazky a tajemstvi se porad objevuji :) cetl v aj tak neposoudim jakej je preklad.

kniha: Armáda - Žamboch, Miroslav
trudoš | ****1/2 | před 31 dny

Všechny povídky sborníku Armáda spojuje motiv hrdiny, bojujícího proti absolutní přesile. V tomhle ohledu Miroslav Žamboch dotahuje texty k dokonalosti, kdy se soustředí pouze na to podstatné a všechny kudrlinky okolo nechává dohrát ve čtenářově fantazii. V pozadí je sice znát určitý chronologický vývoj, není však potřeba pamatovat si kdo s kým a jak, protože příběhy fungují samostatně. Explicitní brutalitu pak tvůrce používá jen v momentech, kdy je to nutné pro vykreslení situace, umí ovšem ve správný moment násilí utnout, aby zůstal prostor pro vlastní děj. Samozřejmě nejde o čtení pro slabší povahy a ani milovníci jemných metafor si nepřijdou zrovna na své. Jedná se o nepřetržitou akční jízdu, čítající jednou sedmdesát stran, podruhé padesát, ve všech případech ale stoprocentní. Miroslav Žamboch tak opětovně dokazuje, že na poli hrdinské fantasy nemá u nás prakticky konkurenci. Bakly možná není v literatuře tím nejsofistikova­nějším hrdinou, zato už dnes je legendou a bude jí navždy.

povídka: Nepěstěná zahrada - Koja, Kathe
vyšla v: New Weird
louza | **** | před 31 dny

Moc pěkné a sugestivní. Povídka je sice trochu krutá, ale není to prvoplánové. Zajímavý moderně napsaný horror a jednom mezilidském vztahu až za hrob.

kniha: Problém tří těles - Cch‘-Sin, Liou
minduton | **1/2 | před 32 dny

Navnadil mě fakt, že je to jedna z nejprodávanějších scifi knih na Alze, takže jsem čekal v zásadě čtivou bombu. Bohužel bomba se nekoná. Úvod s komunistickým pojetím čínské vědy 60tých let snad zaujme rodilého Číňana, ale Evropana ne. Další dění v knize je krapet nepřehledné. Nemá to celkově dostatečný drive, aby mě to zaujalo. Odkládám… Jako myšlenka (že nějaká síla vědomě ovlivňuje základní fyziku a chování hmotného světa) dobrá, ale jak já rád říkám, nedostatečně vytěžená.

kniha: Fantázia 2019 - Aľakša, Ivan
yerry | **** | před 32 dny

Musím uznať, že táto antológia bola kvalitatívne oveľa lepšia ako posledné ročníky. Poviedky úrovne blogových zápiskov začínajúcich autorov sa v nej prakticky nevyskytujú. Redakcia taktiež bola kvalitná. Ak mám nejaké výhrady, tie smerujú skôr k politickej angažovanosti u niektorých textov. Texty s politickým vyznením samozrejme do SF patria, do Fantasy už síce pomenej, ale ak sú, mali by vyznieť z deja, nemali by reflektovať len a jedine názory vydavateľa a nemali by byť úzko späté s aktuálnou politickou situáciou. Mali by byť viac nadčasové.

Pozitívom tohoto výberu je, že každý si tu niečo nájde, čo mu sadne. Za mňa, bol som najviac zvedavý na slovenskú splatter lady Annu Olejárovú. Tá síce do určitej miery splnila moje očakávania ale maximálne tentokrát u mňa zarezonovali iní autori, v tomto prípade teda hlavne autorky. Hlavne splatter na slovenský spôsob Kataster strachu od Kataríny Soyki(-y?), kožovito-nechutný horor Psia podoba od Radky Horniakovej a rýchlovka z opusteného nádražia Gombík od Barbory Vinczeovej. Tých ďalších kvalitných poviedok je tu tentokrát dosť. Bližšie viď komentáre k jednotlivým poviedkam.

Môj konečný verdikt: veľmi dobrý počin s vyššie spomenutou výhradou…

povídka: Zabudnúť na Palermo - Cabala, Lukáš
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | * | před 32 dny

Poviedka je síce v tejto antológii uvádzaná ako „podivná“, to by mi až tak nevadilo. Neviem, či to bol autorov zámer, aby ju chápal len on, alebo aby sa dala vyložiť rôzne, na mňa však žiadny takýto pátrací účinok nemala. Chýbal jej totiž akýkoľvek prvok, ktorý by mi stál za to, aby som sa nad ňou hlbšie zamýšľal…

povídka: Peklo na Gessayovej 49 - Sebechlebská, Veronika
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 32 dny

Absurdná vypaľovačka z Petržalky, plná odkazov popkultúrnych aj tých z okraja. Kvalitný výron ako za najlepších punkových čias. Autorka však trochu prepískla dĺžku svojho songu, čím text čiastočne stratil svoje tempo. Ak by to autorka uťala trochu skôr, účinok mohol byť zdrvujúci. Úder musí byť rýchly a tvrdý, niekedy aj proti pravidlám, aby čeľusť protivníka explodovala v následnej rezonancii. To je nepísané pravidlo pouličného boja, resp. „úpadkového“ literárneho útvaru. Jedine ak by aj toto už absorboval mainstream a pekne zabalené ponúkol na konzum…

povídka: O Zlatici a rybčíkovi - Stožická, Zuzana
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 32 dny

Do detailu prepracovaná postapo SF poviedka na rozprávkový motív o morskej panne. Rybčík dlho váhal so splnením svojho želania, ktoré mu sľúbila tá rybia entita z čajového mora. Konanie postáv v príbehu bolo realistické do tej miery, že posúva tento text ešte vyššie, ako ho deklaruje táto antológia…

kniha: Nepřirozená zvířata - Vercors
whack | *** | před 32 dny

Domorodí „tropi“ predstavujú druh čeľade hominidov z rodu Paranthropus, nie z rodu Homo, takže o rasizme, ktorý je aplikovateľný výlučne na rod Homo, by som, v spojení s touto knihou, určite nehovoril. To, čo bývalo v knihe označované za rasizmus a čo šokovalo, je v skutočnosti príkladná ukážka druhovej nadradenosti (speciesizmu / druhizmu), problému, ktorý je ešte aj dnes stále veľmi aktuálny: „Keď je nemožné dokázať, že tropi nie sú zvieratá, skutočne nič nemôže zabrániť ich zákonitému vlastníkovi, aby s nimi zaobchodil ako s koňmi alebo so slonmi.“

Všetko je to okorenené poriadnou dávkou dobovej fanatickej pobožnosti; naši bádatelia rozmýšľajú, či unesených tropov pokrstiť a zachrániť tým ich duše alebo z nich urobiť otrokov, alebo či ich chovať na mäso – záleží len na zistení, ako blízko alebo ďaleko majú k človeku: „30–40 000 tropov po primeranej drezúre a odborne vedených mohlo by spracovať 2/3 produkcie kontinentu (…) 1000 samíc by mohlo za 4–5 rokov namnožiť potrebné stádo …“

Navyše, vzhľadom na to, že dej je situovaný už do neskorých povojnových čias (a teda nie tak dávno), je nepovažovanie druhu Homo sapiens za živočíšny druh neospravedlniteľne zastarané. Je, alebo nie je zavraždenie tropa zločinom, ak trop nie je človekom? Hrozná otázka. Nie je to príjemný príbeh a k žiadnej z postáv sa nedá vybudovať si žiadne sympatie. S triezvou hlavou môžem povedať, že tá slučka by tam pomohla viacerým.

kniha: Zuřivec - Kuttner, Henry
snop | ***1/2 | před 32 dny

Zvláštní vyprávění, kombinující v sobě některé naivní prvky starších scifi (divoká vegetace na povrchu venuše), odtažité vyprávění (děj se rozkládá na prostoru cca 100 let) a intimní sondu do psychologie (děj se vzdaluje a přibližuje jednotlivým aktérům). V něčem to připomene Pána světla (nesmrtelní, proroci a chrámy, buditelé), v něčem právě ty starší scifi, třeba Harrisona. Rozsahem je to spíš novela než román, za večer je to pryč.

Váhal jsem mezi 70 a 80 %, protože děj je chytrý (zrovna chodím na seminář o politických mýtech, a tohle je celé analogicky řečeno rozvinutí otázky „co kdyby byl Palacký mocichtivý podvodník?“), ale nakonec jsem se přiklonil k horšímu hodnocení, protože až zas tak chytrý není, vypomáhá si bohem ve stroji (skoro doslova). Zároveň mi nakonec nepřišlo úplně věrohodné, jak autor popisuje změněnou psychiku Nesmrtelných, zejména když to začne vztahovat na hlavního hrdinu (který ze začátku neví, že je nesmrtelný, takže psychický přerod je o to drastičtější, ale bohužel právě i o to nevěrohodnější). Hrdina zprvu zažívá existenciální úzkost, jako by mu zbýval týden života, a pak najednou, jako by mu zbývalo mnoho let. Přitom už zprvu mu zbývá mnoho let, a nepřijde mi úplně věrohodné, že kdyby mi někdo řekl, že mi zbývá 40 let, nebo 400, že bych se choval nějak podstatně jinak. Autor to vysvětluje tím, že hrdina je mutant, nicméně jak se s ním pak ztotožnit?

Každopádně když člověk překousne tohle všechno, je to velmi dobrá jednohubka.

povídka: Hlava matky Lampreyové - Ings, Simon David
vyšla v: New Weird
louza | *1/2 | před 32 dny

Fantasie autorovi rozhodně nechybí, ale o jeho zdravém rozumu by se dalo s úspěchem pochybovat. Extra hnusná povídka, která už je na hranici odborné pomoci. A to i pro čtenáře, kterým text přijde vtipný.

kniha: Vetešník - Kidd, Jess
trudoš | **** | před 36 dny

„Vzpomínky jsou vrtošivý stvoření. Jsou rozverný a ani v nejmenším důvěryhodný.“
Jess Kiddová je úžasně barvitá prozaička s talentem básnířky. A jak už to v případě dobrých příběhů bývá, nezáleží vždycky na prostředcích, ale především na výsledném efektu. Právě v tomhle ohledu Vetešník boduje po všech stránkách. Ústředním motivem je paměť a její (ne)spolehlivost, přičemž detektivní vyšetřování Maud a její přítelkyně Renaty tu hraje méně významnou roli. Je pouhým katalyzátorem vyhrocených vztahů, které tím či oním způsobem odhalují skutečný charakter jednotlivých protagonistů. Zápletka přitom neškobrtá v bezvýchodných kruzích a poměrně svižně míří za svým magickým cílem. Vyprávění ještě zpestřují svérázné figurky, obývající zapadlý kousek jakéhosi panství na konci světa, jež jsou zárukou černohumorných situací, ale i silných dramatických momentů. Škoda jen, že závěrečné vyústění působí zbrkle, jako by nutnost román zakončit byla přednější, než potřeba předestřít uspokojivé vysvětlení.

povídka: Whaley House - Vaňous, Marek
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 36 dny

O mladom youtuberovi a strašidelnom dome. Poviedka príliš originálna nebola, ale jej tempo bolo docela slušné…

povídka: Kataster strachu - Soyka, Katarína
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ***** | před 36 dny

Ďalšia Splatter lady? Nebyť pripravený na všetko nie je dobrá vec, horším ako nepripravenosť je už len STRACH! Škoda ďalších slov, napíšem už len toto: Esencia strachu, a moje hodnotenie? Hviezdy ako dávka z guľometu.

povídka: Spevy troch posmrtných ríš - Madro, Dominika
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 36 dny

Autorka sa v tejto poviedke inšpirovala fínskou mytológiou. Nemám šajnu, do akej miery je toto ešte fantasy. Zaujímavé čítanie, i keď tieto témy mám radšej ako literatúru faktu prípadne literatúru záhadologickú, mierne ezoterickú. Na zbežné prečítanie bola poviedka dobrá. Ak si nájdeš čas a patričné naladenie, alebo ak máš rád texty ako napr. Homérovu Iliadu a Odyseu, kľudne si pridaj ešte pár hviezd navyše…

povídka: Nočná služba - Oravský, Roland
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ** | před 36 dny

Hororová poviedka z prostredia slovenskej fakultnej nemocnice (na začiatku tradičné povzdychnutie nad tragickým stavom slovenského zdravotníctva…) :D S pomalším štartom k hutnej a pomerne dosť neprehľadnej atmosfére v jej druhej polovici. Riadne schizofrenická namotávačka, v ktorej som mal problém zorientovať sa…

povídka: Tí z lesa - Hlubík, Pavel
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | * | před 36 dny

Poviedka o zlolese v duchu Holdstockovho Lesa Mytág. Ten som síce ešte nečítal, ale horší od tejto poviedky sotva bude. Neviem prečo pomerne dosť slovenských autorov SF/F (v rámci antológií Fantázia je to už pravidlo) pletie do deja aktuálnu slovenskú politickú situáciu. Veď po čase takýto text stráca svoju vypovedaciu hodnotu, je úzko spätý so súčasnosťou…

Raz za čas (stáva sa mi to už len zriedka) zapnem TV, rozoberá sa tam Fico a mafia, noviny už vôbec nečítam, otvorím prehliadač, najnovšie správy Fico a mafia, kuknem youtube, vybehne na mňa reklama o Ficovi a mafiánskych praktikách Smeru. Radšej si už prečítam nejakú tú poviedku – sakra, správne tušíš, Fico a mafia!!! Vážení, neserte sa do mojich kruhov, ak už máte toho Fica plné zuby, nezdá sa vám, že toto môže byť kontraproduktívne? A čo sa teda týka tejto poviedky? Možno ju chcel autor trochu priblížiť slovenskému čitateľovi, na mňa však mala opačný efekt…

12345678910poslední (688)27517 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu