RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (670)26767 příspěvků celkem
povídka: Sladká Ermengarda - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Měsíční močál
louza | ***** | před 27 dny

Cha cha cha! Tak tohle je bomba. Takhle Lovecrafta opravdu neznáte. Divadelní hra o slečně Booranové a Jacku Wazbovi odrovná už jen díky jménům a co teprve ten děj. Lovecraft a Jára Cimrman museli být kámoši.

Jedna z klasických povídek o vyhlídce k hrůzám jiného rozměru, která je krocena hrou šíleného starce. Pěkná premisa pentlená dobrým vyprávěním. Dobrá povídka.

kniha: Ohnivý dotyk - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 28 dny

Řekl bych, že v této knize se toho děje nejméně z celé série. A pořád je prostě super :) Autorce se podařilo vytvořit skupinu sympatických postav a je zábava je sledovat i když třeba nic nedělají nebo paří hry na počítači. Jinak se ze smečky stává něco jako chůva všeho nadpřirozeného a zároveň se snaží uzavřít mír s fae. K tomu je potřeba něco málo vybojovat, vydat se do Pod kopcem a přinést užitečný artefakt. Nic světoborného, ale v podání kojotky, vlkodlačí smečky, Temného kováře Drontheimu a občasným přispěním tibiceny (sopečného psa, vím zní to divně) a pubertální nevlastní dcery, jde o fajn koktejl

kniha: Nikdykrál - Abbott, James
trudoš | *** | před 28 dny

Bavil jsem se víc než slušně, přesto mě to nakonec zklamalo. Rozjezd je jednoznačně parádní a vlastně právě on mě přesvědčil ke koupi. Bohužel, další děj sklouzává k tuctovému průměru, přičemž s přibývajícím počtem stran je to horší a horší, tedy očekáváte-li něco jiného, než klasický řeznický standard. Ale i tenhle nešvar bych dokázal odpustit, kdyby se James Abbott alespoň trochu snažil zachovat atmosféru černého rytířského románu oblečeného do hávu fantasy. Jenže hrdinové tu běžně v bojích zabíjejí protivníky po desítkách a do toho mluví ještě s omezenou (a věčně se opakující) slovní zásobou. Zpočátku je to osvěžující, pak už jen otravné. Navíc, jak to má slibný akční spád, brzy se ukazuje, že autor zajímavé motivy opouští se stejnou rychlostí, jako přichází s těmi novými. A přestože tu jsou skvělé momenty, celkově to nefunguje kvůli přílišné roztěkanosti osnovy. Divoká jednoduchost je tak předností i slabinou, a člověk by mohl do nekonečna vychvalovat nebo hanět jedno či druhé.

Jedna z autorových klasik, kde skládá hold velkému vzoru E.A.Poeovi. A to velmi úspěšně. Není divu, že jde o jednu z jeho nejpopulárnějších povídek.

Koncept bohů a strážců bohů moc hezky zpracovaný. Jen je to možná téma spíš na román, než krátkou povídku. Takhle to nějak nemá sílu ani opodstatnění.

povídka: Ze zapomnění - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Ikarie 1990/02; Měsíční močál
louza | *** | před 29 dny

Krátká povídka na téma života vesmíru a tak vůbec. Odpověď je mnohem pesimističtější, než obligátních 42. Každopádně zajímavý a zajímavě napsaný záblesk v Lovecraftově dí­le.

povídka: Hlasování nohama - Hamilton, Peter F.
vyšla v: Pevnost 2019/04
Madam Brbla | **** | před 29 dny

Náš svět se zmenšuje, Evropa se mění, lidstvo degeneruje a blbne ve jménu ušlechtilých ideálů ignorujících realitu. Co kdyby někdo (soukromá osoba) otevřel „rasistickou, fašistickou, červí díru do prdele“, jak to nazvala jedna z hlavních postav povídky, a tam začal budovat Anglii podle svých podmínek? Časově omezená nabídka k přesunu se vztahuje na bezúhonné lidi perfektně ovládající angličtinu, pokud ovšem nejsou politici, euroúředníci, bulvární novináři, herci a štáby mýdlových oper, odboráři, členové neziskových organizací, městští strážníci… a tak dále. Některá pravidla jsou rozumná, část omezení směšná, ale je to šance na nový start, nezatížený starými, zřejmě nevratnými chybami.
Hamilton předpokládá znalost poměrů, nesoudí, nelítostně tepe všechny strany konfliktu. Musela bych přinejmenším nějakou dobu žít ve Velké Británii, abych měla šanci na utvoření relativně objektivního názoru. Téma je každopádně velmi silné a zasloužilo by rozvést více do hloubky, zahustit, rozkošatět. Nejednoznačný, useknutý závěr nepřekvapil, na těch pár stranách se stěží dalo něco vyřešit, pouze mlhavě naznačit.

kniha: Jádro - Brett, Peter V.
Madam Brbla | *** | před 29 dny

Další fantasy sérii mám za sebou, chvála Everamovi! Byla to dlouhá cesta, kterou jsem neměla problém zdolávat vysokým tempem, protože Brett je dobrý vypravěč s darem uplést z hovna bič. Ale poslední díl mě nutil ke spěchu nikoliv dějovými zvraty či zájmem o hojnost postav; poháněla mě vidina osvobození, až mé oči prolétnou závěrečnou stránkou.
Už toho bylo prostě moc: nadbytek těhotných ženských, kojenců a batolat, příliš mnoho jmen a lidí se superschopnostmi. Z neustále se opakujících frází o potřebě hledat střed, ohnout se ve větru jako palma, případně o tom, že něčí čest či sláva nezná hranic, jsem měla nutkání třískat čelem do momentálně nejbližší tvrdé plochy. A rozhodně by neuškodilo ubrat řečí o krasijských ženách, zasouvajících kopí do pochvy, zatímco jejich severské protějšky věčně šplhají na peň. Vůbec se pan spisovatel podezřele často zaobírá penisy a současně se k dotyčným orgánům (a jejich poddaným nositelům) chová velmi surově, zvrhle, prostě FUJ!… Hasik je jeden z nejodpudivějších charakterů, s jakými jsem se v literatuře setkala, kam se hrabou jadrnci.
„Jádro“ mělo své silné momenty, na rozsah této knihy jich bylo bohužel málo a celý román na mě působil roztříštěným, nevyrovnaným dojmem. Zřejmě nejsem jediná, kdo chtěl mít tenhle cyklus z krku, zacyklený pan spisovatel se zdánlivě trápil daleko hůř – přesto si připravil pulce a rybníček pro pokračování. Prodávila jsem se kýčovitým epilogem a opravdu nevím, jestli budu mít někdy v budoucnu chuť se do démonského světa vrátit. Zklamání? Vlastně ne, napůl jsem očekávala, že tento nejobjemnější díl bude zároveň nejslabší, což se holt potvrdilo. Nakreslím pro „Jádro“ tři hvězdné chrany.

Klasická Lovecraftovská povídka o vysušování močálu pod nímž se skrývá dávno zapomenuté tajemství. Solidní autorův průměr.

povídka: Iranonovo hledání - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Barva z kosmu; Měsíční močál
louza | *** | před 29 dny

Na Lovecraftovy poměry dost básnický a rozmáchlý text s poměrně silnou pointou. I přes svou krátkost se není na čtení úplně ergonomický, ale stojí zato vydržet.

Atmosférická povídka s dobře propracovanými reáliemi. Bezejmenná hrůza číhající v základech tajemného arabského města. Dobrý text.

kniha: Kronovy děti - Bareš, Pavel
Romison | ***** | před 30 dny

Na cesky pomery slusny ukaz v podobe Pavla Barese, uz uvodni kniha mela tolik napadu a takove zpracovani, o kterych si muze vetsina zacinajicich nasich spisovatelu jen zdat. A v tomhle dile to jeste navysuje. Slozity, promysleny svet, pridane dokumenty na zacatku kapitol ten dojem jen umocnuji. A az filmova flashbackova scena agenta Foxe je paradne napsana. Tesim se na zaverecny dil.

Podobně jako u předchozích dvou dílů, i u tohoto mám pocit spíše jedné kapitoly většího celku, než plnohodnotné knihy. Ale pravdou je, že tentokrát se děj někam skutečně posouvá a vedle náznaků přicházejí také konkrétní informace, jež naznačují další možný vývoj. Přesto nemůžu říct, že by mě to bůhvíjak bavilo, protože si pragmaticky uvědomuji, kolik by si toho ještě zasloužilo odehrát a jak málo prostoru k tomu zbývá. Skepticky tudíž vyhlížím napůl otevřený konec celé série, a budu moc rád, když mě Holly Blacková a Tony DiTerlizzi vyvedou z omylu. Co si ale ke svému zděšení užívám čím dál tím víc, je neustálé hašteření dětí mezi sebou. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že to mnohem lépe koresponduje s reálným životem, než třeba idealizovaní hrdinové Letopisů Narnie pana C. S. Lewise. Jenže jak je to zábavné, tak je to stejnou měrou otravné, vzhledem k tomu že na tom autoři staví většinu zvratů.
Ilustrace jinak opět parádní, až bych klidně přivítal víc obrázků na úkor samotného textu.

kniha: Ďábelské trio - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 30 dny

Po delší době jsem si pochutnal. Zvlášť první polovina je parádní. Psaná jakoby lehce, s humorem. James Powell se zde dočká svého vysněného šlechtického titulu a od teď už ho budeme znát jako sira Powella. John s Glendou na jeho banketu jsou super dvojka a pošťuchování od Powella a později Suka byly povedené.

K vraždám několika studentek John přistupuje taky netradičně a společně s Jane se vydávají za místní učitele. Pěkné oživení, jen škoda, že to nevydrželo déle než pár stran. Celkově se mi díl líbil a to málo, za co bych srazil, je zbytečná přeměna stařen v šelmy. Bez toho by byly mnohem strašidelnější.

Zaujímavá fantasy poviedka o jednom bojovníkovi a žene, ktorá menila veci na zlato. Nie nezaujímavý je fakt, že príbeh sa odohráva kdesi nad Dunajom. V príbehu sa snúbi rímska, grécka, pohanská mytológia s orientálnou. Poviedka takpovediac z prvého pohľadu (ich forma) má u mňa veľké +.

Nemôžeš si byť vôbec istý, čo je ešte skutočnosť. Možno vôbec neexistuješ, teda vo fyzickej forme. Možno len tvoje vedomie sníva svoj sen a impulzy tvojho vedomia, zavretého v nejakej fľaši, riadia kozmickú loď. A možno je aj to len sen a všetko je úplne inak. Taký matrix na kvadrát…

Úsmevná poviedka o zázraku, ktorý sa nikomu nehodil. Výstavba príbehu sa mi zdala byť povedomá. Niečo podobné doviedol tuším Silverberg alebo Ellison ad absurdum, len miesto dubu sa tam jednalo o čosi iné. Aha, áno. V tamtom sa jednalo o časovku…

Anti-military z blízkej budúcnosti s mystickými prvkami. Shepard je v uchopení tejto témy absolútne excelentný. Príbeh o americkom vojakovi zachraňujúcom svojimi „humanitárnymi“ zbraňami západnú demokraciu v jednom zo štátov latinskej Ameriky pred komunistickou hrozbou. Bravúrne opísaný rozklad jeho osobnosti a hodnôt vplyvom masakrovania miestnych obyvateľov, ozbrojených geríl a partizánov, masívnym používaním drog a z toho vyplývajúcich následných bludov. Zaujali ma tu tie „divoké deti“ z džungle.Jedná sa o detské ozbrojené gangy bezprízorných detí, ktorým nikto nič nedaruje a na oplátku, ony tiež nezostávajú nikomu nič dlžné.

Poviedka mi pripomenula podobnú pecku: Oči hyeny zo sveta Dilvermoon od Aldridgea. Na rozdieľ od personalizačnej cievky tu sú hlavným hýbateľom predovšetkým tie drogy a príbeh je vsadený do realistickejši­eho rámca.

Výborný text, ktorému nemám čo vytknúť…

kniha: Lcf. Company: Odpadlík - Štěpánek, Miroslav W.
Vlask | ****1/2 | před 31 dny

Příjemné překvapení pro všechny milovníky akcí typu Kulhánek. Svižné, plné násilí, mafiánů a mrtvol. Jen je trochu škoda, že hlavní hrdina se drží tradic žánru v podobě nezastavitelnosti a humorných hlášek tu je celkem málo.

kniha: Illuminae - Kristoff, Jay
Kaufman, Amie
Methat | ***** | před 31 dny

Táto kniha si zaslúži plnú paľbu už len kvôli svojmu spracovaniu. Výborný dizajn a predná obálka! A prekladatateľ si tu zaslúži metál. Príbeh je ľahko pochopiteľný, máme tu pár postáv, vírus Fobos, šialené AIčko a do toho všetkého flotilu prenasleduje dreadnought. Mám taký pocit, že sa autori nechali veľmi inšpirovať hrou System Shock. Jediné, čo mi vadilo, boli cenzurované nadávky. Na druhú stranu si čitateľ môže doplniť ľubovoľné slovo a túto knihu si prečítajú aj mladší.

kniha: Stanice Bazilišek - Weber, David
Methat | ***1/2 | před 31 dny

Moje prvé stretnutie s Honor nebolo také aké som si predstavoval. Stanice Bazilišek má svoje dobré a zlé stránky, no od knihy som očakával viac aj pre jeho veľmi dobré hodnotenie od ostatných uživateľov. Bola to takisto moja prvá prečítaná kniha od pána Webera.

Aj keď sa táto séria radí do žánru military, v prvom diele prevláda skôr politika a malé náznaky od každej postavy v rozhovore. Weber išiel IMHO do príliš veľkých detailov a opíše vám všetky pocity postáv v rozhovore, ktorý by inak trval veľmi krátko. Opíše všetky drobné mimické zmeny v tvári a keď sa to v knihe objaví viackrát, je to únavné.

V postavách som sa moc neorientoval a bol som rád, keď prišla na scénu Honor so svojou kočkou na hlave. Keď to mám porovnať s Válka starého muže, ktroá bola síce krátka ale excelentná, prvý diel Honor mi prišiel uťahaný a veľmi politický. Uvidíme, čo prinesie ďalší diel, no nejako sa do neho zatiaľ nehrniem.

kniha: Atlantský gen - Riddle, A. G.
trudoš | *** | před 31 dny

Atraktivní science fiction, obalená spoustou konspiračního balastu, pseudonáboženským přesvědčením a archetypálními postavami. Kdyby A. G. Riddle od začátku přiznal barvu, že píše béčkovou akčňárnu s mimozemšťany, nacisty a mutanty, klidně bych se snížil k prohlášení „Das ist wunderbar!“ Jenže všechen ten vážně míněný kýč kolem z toho dělá šílenou koninu, plnou divokých přehmatů. Ostatně celá logika Tobského protokolu je děravá jak zákon káže – ještě bych neměl problém uvěřit, kdyby šlo o unáhlený plán nějakého šílence, ale vzhledem k tomu, že jde o dlouhodobý vědecký projekt, dost nesmyslně pracuje s hromadou neznámých, včetně předpokládaného záměru atlanťanů, o kterých ví každý lautr prd.
Ale abych nežral, četlo se to prakticky samo a záhadologický charakter okouzlil i mě. Jakmile člověk vezme na zřetel, že to nesmí brát moc vážně, celé to získá punc naivní střílečky, kde hodní jsou hodní, zlí jsou zlí a na konci se odhalí, kdo je čí dcera sestry mé sestřenice. Hurá na další díl.

Asi jsem to minule zakřikl. Příběh u probuzených starobylých upírech, kteří si chtějí z New Yorku udělat svou říši Vampýrodam (ano jak originální), se prostě nepovedl. Nezajímavé a hlavně překombinované. Celá část se zmizelým mrakodrapem je zbytečná. Upíři si navíc udělali tolik služebníků, že po smrti upírů se jen „magicky“ vrátili k normálu. John tu ke všemu ještě bezcílně pobíhá a praktikuje metody hraničící s exorcistou. To k němu moc nesedí a je to spíše směšné. Slabota.

kniha: Na mou duši - Shepard, Sara
trudoš | ***1/2 | před 32 dny

Výrazně lepší než předchozí díl, člověk má zase jednou pocit, že se něco skutečně děje, což ještě podtrhne závěr, ve kterém přibude i nová mrtvola. Cílová rovinka se zkrátka blíží a autorce tak nezbývá, než pomalu přejít do sprintu. Přesto si neodpustila dál nechat Emmu bloumat bez toho, že by něco vyšetřovala. A opět se opakuje motiv toho, že je na počátku nastaven jeden podezřelý, aby se na konci ukázalo, že ten to vlastně spáchat nemohl. Ještě že už to v příští knize skončí, páč možní viníci docházejí. Zvraty jsou ovšem lepší, než ty minulé, ačkoli je otázkou, nakolik jsou pro základní dějovou linku podstatné. Hodně stranou jsou přitom hrdinčiny kamarádky ze Hry lží, jako by najednou přestaly existovat. Docela zvláštní odklon, když to člověk srovná třeba s Roztomilými malými lhářkami, ale nemůžu říct, že by to bylo ke škodě. Holčičí tlachání se dá snášet jen do určité míry. Pravdou každopádně je, že jak jde série do finále, konečně mě i začíná zajímat, jak to celé vlastně dopadne.

kniha: Tajemství Temného hvozdu - Mahaněnko, Vasilij
aqu1la | **** | před 33 dny

Tak už to trochu škrípe, po prvých dvoch dieloch mi kniha až tak dobrá, ako predošlé diely, nepríde. Ale stále pre hráča slušné čítanie.

kniha: Hrad fantomů - Mahaněnko, Vasilij
aqu1la | ***1/2 | před 33 dny

Tak už to škrípe trochu viac ako predošlé diely. Viac vecí už tak nezapadá, aj keď možno zapadne v ďalších dieloch, uvidíme.

kniha: Mimo prostor a čas - Smith, Clark Ashton
trudoš | ***1/2 | před 34 dny

„Mezi Zemí, Měsícem a vzdálenými galaxiemi poletují podivné odpornosti. Přišly sem neznámé, mimozemské hrůzy, a přijdou zas. A zlo z hvězd není stejné jako zlo ze Země.“
Jméno amerického spisovatele Clarka Ashtona Smithe bývá v literatuře často skloňováno spolu s takovými velikány fantastiky, jako H. P. Lovecraft či R. E. Howard. Právě kosmické hrůzy, středověké reálie a jazyková vytříbenost jsou příčinami, proč jsou dodnes jejich texty tolik oblíbené. Ovšem na rozdíl od Lovecrafta a Howarda bylo u nás Smithovo jméno dosud prakticky neznámé.
Knihu uvádí medailonek z pera Stephena Jonese, který dává nahlédnout do autorova životního příběhu a nabízí i obšírnou bibliografii jeho díla. Pak, už bez dalších řečí, následuje průřez samotnou tvorbou, k čemuž lze říct jediné – je to klasika. A nezdráhám se říct, že krásná klasika. Příběhy sice mají na bedrech už málem jedno století, přesto obsah drží pohromadě naprosto precizně a lyrickou stylistiku by mohl závidět nejeden současný spisovatel.

kniha: Zápas o vynález - Horánsky, Ľudo
ippokorny | * | před 35 dny

Knihu je potřeba brát v historických souvislostech, vyšla před vánoci v roce 1941 (kniha obsahuje přání slovenským vojákům trávících Štědrý večer v daleké cizině). V tu dobu probíhal 2. rok existence Slovenského státu (kniha končí časově v době, kdy byl vyhlášen, volně cituji: „svobodný a samostatný“ Slovenský stát). V roce 1941 probíhá válka na západě, severu a jihu Evropy, v tomto roce byl napaden i Sovětský svaz, příští rok začaly deportace slovenských židů. V knize jsou zápornou postavou špioni, které řídí židovské kruhy, jak britské, tak USA.

kniha: Nahý bůh III: Víra - Hamilton, Peter F.
cyb0y | ***** | před 35 dny

Celou sérii Úsvit noci je třeba číst najednou a věnovat tomu čas (tzn. nečist 20–30 stránek za den, ale 200–300 stránek za den). Hamilton to má skvěle promyšlené, skvěle napsané a hlavně dobře zakončené. Prakticky všechny dějové linky se dočkají konce, který je prostě dobrý. Pokud váháte, tak neváhejte, je to užásný výlet do vesmíru. V některých komentářích se zmiňuje podobnost s Reynoldsem a kolik toho ten Hamilton opsal. Fakt je, že Hamilton to v tomto směru schytává zcela neprávem, protože on napsal Úsvit noci dřív, než Reynolds Odhalený vesmír (který je také skvělý). Přečtěte si obojí po sobě a sami uvidíte, že Reynolds se více než jen inspiroval u Hamiltona. Doporučení pro nové čtenáře – Hamilton píše stylem „napíšu jeden gigantický blok textu a rozsekám ho do knih“ (vůbec neberu v potaz jak to vydal Triton, který ze třech knih udělal hned sedm). Mezi knihami je přímá dějová i textová návaznost, takže nebuďte překvapení, že kniha skončí téměř uprostřed slova. A hlavně – a to je asi nejdůležitější – uvědomte si, že vstupujete do cca 3600 stránek dlouhého textu odehrávajícího se v propracovaném vesmíru a se spoustou postav, takže i rozjezd tomu musí odpovídat. Prakticky celá první kniha (v českém vydání) tak není dohromady nic jiného než úvod. Nevzdávat, fakt to stojí za přečtení (stejne jako Reynolds, samozřejmě).

povídka: Bódhisattva - Nováková, Julie
vyšla v: Kočas 2012; Světy za obzorem
Madam Brbla | ***1/2 | před 36 dny

Exotické asijské prostředí, kde se buddhismus a cesta k vyšší existenci mísí s cyberpunkem. Téma mě zaujalo, atmosféra byla ucházející, pointa malinko do ztracena vůbec nevadila, ale postavy mi byly buřt a chybělo mi jakési obtížně definovatelné „něco“, díky čemu bych si řekla „paráda!“ a na povídku vzpomínala ještě za týden, za měsíc… 66%

kniha: Svědkyně temnot - Ashley, Mike
louza | ****1/2 | před 37 dny

Skvělá fanšmejkrovská sbírka křísící temnější texty z hlubin viktoriánské studně. Najdeme tu etablované autorky i zcela neznámá jména. Ačkoli jde o ryze ženské autorky, není na textech feminí přistup až na výjimky moc znát. Většina knihy působí jeho přehled zkušených romanopisců mysteriózních i jinak potemnělých příběhů. Vadou na kráse je až úplný závěr, kam editor zařadil jednu dost dlouho a rozvlekou povídku díky níž kniha ztrácí na dynamice, aby následně sbírku uzavřel úplným šitem. Škoda. Dát tam dva tři povedenější kousky ze sbírky Svědkyně zítřka, byla by tato kniha majstrštyk. Takhle tomu bohužel něco přebývá. Klasické redakční dovětky tak známé z edice pandemonium jako vždy potěší a zvyšují hodnotu celého snažení.

Možná fajn příběh snad i se skvělou pointou, kde si autorka bohužel poněkud popletla povídku s románem. Text je dlouhý a neskutečně viktoriánsky úmorný ve chvílích, kdy by se dalo vyjádřit úderně a krátce. Autorka plká a plká. Dobové retro příběhy ano. Ale ne touto formou.

povídka: Přízrak - Stuart-Phelps-Ward, Elizabeth
vyšla v: Svědkyně temnot
louza | 1/2 | před 37 dny

Afektovaný text plný ženské hysterie na hranici života a smrti, jehož emotivní vyznění z něj dělá nečitelný blábol.

kniha: Ocelová šlechta - Tchaikovsky, Adrian
biafra | ***1/2 | před 37 dny

Spíš takový nerozvinutý nápad; na povídku moc, na román málo. Tchaikovsky užívá dobře známé motivy (parta špinavců poslaná za frontu, typické military postavy atp. ) a skládá je do jednoduchého příběhu. Napsané je to čtivě, to je bez debaty, ale po Dětech času jsem asi očekával něco náročnějšího. Jakkoli se s myšlenkovým poselstvím novely shoduju, je na mě trochu moc polopatické. A nejhorší je, že pravda nakonec zvítězí. Války tak obvykle nekončí.

kniha: Nahraný - Hearne, Kevin
snop | *** | před 37 dny

Vsechny ingredience jsou spravne, a presto… Prilis mnoho bohu, prilis mnoho intrik. Cely dej je vlastne jenom schovavani se a snaha o klid na praci. Takze stale to ubiha rychle a s prijemnou nadsazkou, ale zapada to trochu do vyjetych koleji daneho zanru.

kniha: Kardamontova šachovnice - Mahaněnko, Vasilij
snop | *** | před 37 dny

Sestupna tendence pokracuje, ale ctivost zustava. Konec je nicmene takovy, ze si nejsem jist, zda chci cist dalsi dily.

kniha: Krakatit - Čapek, Karel
trudoš | *** | před 37 dny

Jak mám Karla Čapka rád jako spisovatele, Krakatit patří mezi má nejméně oblíbená díla. A nic na tom nemění výborná stylistika a jazyková obratnost. Inženýr Prokop je totiž na můj vkus tak strašně nevyrovnanou postavou, že sledovat jeho peripetie napříč Evropou, mě ve finále nebavilo v literární, filmové ani komiksové podobě. Jednou je to zmatkář, podruhé drsňák, poté světák, později intelektuál. S tím souvisejí samozřejmě jeho milostné avantýry, kdy mu sličné děvy padají do rozevřené náruče, aniž by bylo jasné, čím je přiměl přijít o rozum. Podobně roztříštěná je i zápletka, která nějak začne, jinak pokračuje a ještě jinak skončí, jako by si autor teprve v průběhu psaní rozmýšlel, co vlastně chce psát. Množství zajímavých motivů tak zcela vyšumí a jádro příběhu se začne formovat až v poslední třetině vyprávění. To se pak ztrácí ve víru hrdinovy fantazie, tvůrčí metafory a ztroskotancova blouznění. Pro mě typický příklad toho, když poselství příběhu zvítězí nad dramatickou koncepcí.

kniha: Nebezpečný vynález - Virág, Karol Fridrich
ippokorny | nehodnoceno | před 38 dny

Knihu je potřeba brát v historických souvislostech, vyšla v roce 1941, v 2. roku existence Slovenského státu, v té době již probíhá válka na západě, severu a jihu Evropy, v tomto roce byl napaden i Sovětský svaz, příští rok začaly deportace slovenských židů.

kniha: Santiago - Resnick, Mike
sicco | **** | před 38 dny

Kdysi jsem to četl, teď dìky tomu,že se druhé vydání objevilo v levných knihách,čtu knihu zas a moc chválím. Jedna ze scifi, kdese vůbec, nebo skoro vůhec neřešì technologie, jako by cestovánì po galaxii bylo samozřejmostí a autor se soustředí na příběh a konverzaci, opravdu takhle ukecanou knihu jen tak nenajdete. A při tom je to založeno na westernovém pátrání po psanci. Je to drsné, jeto zábavné a hlavně jeto inteligentní. Co chtít víc?

12345678910poslední (670)26767 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu