RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (637)25444 příspěvků celkem
povídka: Setkání - Pohl, Frederik
Kornbluth, Cyril Mary
vyšla v: XB-1 2017/09
yerry | *** | před 38 dny

Poviedka pre rodinné typy s psychycky hendikepovanými deťmi. Ťažká fylozofia a výber z dvoch možností, z ktorých ani jedna nieje optimálna. Fantastický motív vyskytujúci sa až v závere pôsobí ako rana kladivom po temene tvojej hlavy. Čo je normálnosť? Sú normálne zdravé deti na ulici? Je normálny svet psychycky postihnutého dieťaťa? Možno to záleží od toho, kohoho očami sa pozeráš…

Poviedka mala silnú výpoveď ale viac by ma zaujala ak by nebola písaná z pohľadu otca, ale z pohľadu postihnutého syna…

kniha: Daleká cesta za domovem - Adams, Richard George
toms | ***** | před 38 dny

Dobrodružná kniha ve stylu Ferdy mravence nebo Včelky Máji, kde lidské postavy nahrazují králíci. Výborné čtení pro mládež, Adams umí psát velmi poutavě. V době, kdy to vyšlo poprvé u nás, jsem v tom tedy žádný fantasy motiv nehledal, ale to nakonec ve Ferdovi, Hurvínkovi apod také ne. :-) Velmi vkusně převedeno do podoby animovaného seriálu.

povídka: Hledání Satana - McIntyre, Vonda N.
vyšla v: Stíny Asyla
yerry | *** | před 39 dny

V Asyle sa objavia čarodejnice hľadajúce Satana. To nie je žiadne pekelné božstvo ale okrídlený svalnatý tvor, partner jednej z nich, ktorý sa ocitol v zajatí. Poviedka v autorkinom štýle epickej fantasy. Stále sa to docela dobre číta…

kniha: Poločas rozpadu - Kotleta, František
gokudo | **** | před 39 dny

Plukovnik Michalek a jeho parta kontra kult vyholenych dumsdej-dacanu v surovem mixu madmaxe, Slechtova Oggerda och jednoho britskeho postapo snimku jehoz nazev jsem uz davno zapomnel.

Solidni, (ne)kvalitni literatura pro choromyslne scifisty a zhave tema pro silene analyzy a hlucne diskuze v podzemnim bunkru radikalnich feministek. Ja osobne se dobre bavil.

kniha: Dimiter - Blatty, William P.
trudoš | **1/2 | před 39 dny

Román Dimiter má sympaticky krátký rozsah, jenž je navíc proložen množstvím různých rozhovorů. Že by se mi ale četl jedním dechem, to nemohu říci. Přibližně do strany šedesát jsem se ještě chytal, pak už to bylo bloudění v temném a hlubokém lese. A když už to vypadalo, že se konečně něco rozjede, zasekl se William P. Blatty nad jakýmsi polemizováním ohledně smyslu či nesmyslu života, lásky a duchovna. To, co začalo jako příběh agenta vyslaného peklem, se změnilo na špionážně-milostný existencionální román o vykoupení, podbarvený vírou v cosi jako vyšší moc. Ale to jen tak střílím od boku, ve výsledku v tom možná bylo něco intelektuálně přínosnějšího. Či naopak.
Teprve autorův doslov mi ozřejmil, že tohle všechno byl pokus o něco víc než pouhou hrůzyplnou brakovku. S tím jsem pravda nepočítal, takže veškerý můj despekt pramení z obyčejného nepochopení. Něco na tom jablku ve výsledku možná je, takže házet flintu do žita by měli jen ti, co od knihy (podobně jako já) čekají žánrový horor.

Průměrné číslo. Jediné opravdu dobré povídky jsou Marťanské dítě a Modrá kůže mého oblíbence Aldridge. Ještě pár slušných kousků se najde, ale jsou tu i podprůměry až braky.

Medvídkovití mimozemšťané, co neznají násilí, si pod vlivem pašované pozemské literatury hrají na piráty a je jen na konzulovi, aby minimalizoval dopad a zamezil projevům válečného chování. Jde přece o jeho kariéru! Je to z počátku nepřehledné, řekl bych, že překlad trochu skřípe, ale celkově je to tak přímočaře mile naivně prdlé, že si to lehký nadprůměr zaslouží.

kniha: Příšerné taxi - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 40 dny

John se nám vydává do New Yorku protože tu Billův přítel viděl zmizet taxík. Někdy stačí opravdu málo k podniknutí výletu. Ono se jedná celkově o docela zábavný díl. Zaprvé John vyráží do velkého jablka zcela sám a až na místě si uvědomí, jak velké město je a že si měl vzít Suka na pomoc. John je prostě hlavička :) Druhý povedený moment je když John pobíhá v obrovském vedru po Central parku v bundě jen kvůli tomu aby nikdo neviděl jeho berettu. No myslím že v té bundě byl nápadnější než kdyby měl bazuku :) Jinak na to, že se v příběhu poprvé objevuje další obrovská postava (Spuk) se díl tváří dost řadově. Dokonce nepadne ani démonovo jméno. Celkově lehký nadprůměr.

kniha: Konec stříbrného věku - Cucui, Jasutaka
Methat | *** | před 40 dny

Čítať dnes knihu o battle royal je strašne únavné, pretože z každej strany z herného priemyslu vyskakuje množstvo podobných hier, a kým skončí tohtoročná E3ka, bude ich ešte viac. Autori tento podžáner cpú do každej druhej hry a to sa nezmení ešte niekoľko rokov – až pokým dojnej krave prestane tiecť zlaté mlieko alebo sa nenájde iný podžáner, ktorý strhne lavínu pozornosti mainstreamu.

Na druhej strane kvitujem nápad autora skĺbiť battle royal a dôchodcov (naša vláda toho schopná je). Text mi neprišiel nijak zvlášť vtipný a bol som rád za krátku dĺžku, pretože ku koncu ma kniha už začala nudiť. V menách jednotlivých účastníkov masakru som sa pomerne úspešne strácal, podobne ako keď sledujete prvýkrát na twitchi online prenos turnaja vo Dote (alebo v akejkoľvek inej tímovej hre).

Možno keby som knihu čítal pre tým, než začal tento battle royal ošiaľ, by ma viac bavila. Takto dávam vyššie hodnotenie hlavne za to, že autor je Japonec (a ja všetko japonské milujem) a knihy z krajiny vychádzajúceho slnka sú pre mňa osobne veľkou vzácnosťou.

povídka: Zažít Zemi - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2015/07
edo_nick | *** | před 40 dny

Zaujímavý nápad a dobré rozprávanie. Celé to však v mojich očiach ničia určité nelogické udalosti v deji. Hlavný hrdina v zlomovom momente zje kúsok pitvaného červa, pričom ho k tomu nič nevedie (deux ex machina). Následne sa ocitne akoby vo virtuálnej simulácii červieho mozgu (preboha ako sa tam dostal). Jediné vysvetlenie je, že zjedená časť červieho mozgu ho ovládla a premenila ho na červa. Načo potom v simulácii zažíva zožranie červom… Niečo zásadné mi uniklo.

kniha: Limit - Schätzing, Frank
trudoš | *** | před 40 dny

Mám rád tlusté knihy. „Více stran, více zábavy“, to je moje heslo. Jsou však případy, kdy různé proměnné zapříčiní, že se celé to označení změní na „více stran, mám chuť se zabít“.
Limit Franka Schätzinga je pro mě bohužel příkladem druhé rovnice. Autor se sice zaměřil na sympatickou špionážní zápletku, naneštěstí ne příliš komplikovanou, díky čemuž vyprávění ztrácí na tempu už někde v první třetině. Prostor, který je věnován postavám a prokreslení roku 2025 je rozhodně obdivuhodný, už jen pro ten popsaný papír, jenže informace se začnou v určitých cyklech opakovat a nezajímavé figury jednoduše splývají. Pomalé odhalování intrik nadnárodních firem, kombinované s popisem reálného dobývání Měsíce, by pak bylo fajn, kdyby nepřesáhlo jedenáct set stran. Strhující zápletka se tak mění v extrémně rozšířenou verzi Rajských fontán Arthura C. Clarka (přičemž inspiraci Schätzing nijak nezapírá), které chybí to nejpodstatnější – spád. Je to technicky slušné čtení, ovšem nic pro čtenáře v kalupu.

povídka: Oni - Klobasová, Markéta
vyšla v: Ve stínu Říše
Gaarq | ** | před 41 dny

spektakulérní šaškárna plná bohů ze stroje a soubojů, ale to asi patří k žánru dobrodružné fantastiky. autorka by při dostatečné praxi mohla získat notnou virtuozitu v podobných textech, je to barvité a popisy jsou živé. ale zatím to stylisticky trošku skřípe a pro ozvláštnění je lepší udělat trošku hlubší rešerši, než jen opsat to první z wikipedie, co člověku padne do oka; i když zaujatí čtenáři tohoto žánru to asi neocení. a ti nacisté jsou zde jen do počtu, krom samoúčelné a dovysvětlovávací poslední kapitoly, kdyby tam místo hanse byl jean-pierre nebo lojza, nebyl by v tom za mák rozdíl.

povídka: Případ zlatého Budhy - Nesvadba, Josef
vyšla v: Tři dobrodružství
Polinius | **1/2 | před 41 dny

Popravdě nevím, jak přesně hodnotit. Nesvadbu znám jako scifistu a proto jsem k povídce předem přistupoval jako k fantastice. Ale bohužel, v celém textu není žádný fantastický motiv. :) Je to podivná detektivka, kde se neustále mění strany. (Strany myšleno Dobro/zlo.) Postavy jsou neustále v nějaké křeči a doslova až přehrávají své role a to nemyslím jako kritiku. Ze strany postav je to až divadelní herectví. :-) Jedinou záhadou je, kdo a nebo co je Zlatý Budha.

Předpokládám, že kdyby to hodnotil někdo lepší než já, tak by si dal práci s dohledáváním historických předloh a s úvahou na téma jak moc a nebo málo je tato novela poplatná bývalému režimu.

kniha: XB-1 2017/08 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 42 dny

Toto číslo hodnotím ako veľmi dobré predovšetkým vďaka dvom poviedkam. Jednej zahraničnej a jednej českej, avšak svetovej :) Tým zahraničným pamlskom je nebezpečná vízia z pera Karla Bunkera Dýchání stejné všichni mají . A tou domácou svetových kvalít sosáko-choboto-sopľo-slizoidná hard-pulpová spaceoperka Tiché je volání hvězd od stále sa lepšiaceho Alfreda Barscha. Hapčííí, sakra zasa musím utierať tu klávesnicu, akosi sa mi na ňu lepia prsty…

povídka: Čápi a jestřábi - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 42 dny

Kratučký a docela pohodový text o mimozemských novorodencoch, ktorých priniesli bociany. Len taká skyca ale čo už…

povídka: Blboun - Pavel, Vinický
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | nehodnoceno | před 42 dny

Štýl textu, ktorý autor zvolil, spôsobil u mňa odmietavé reakcie. Poviedka ma absolútne nechytila. Asi po dvoch prečítaných stranách som to vzdal. Po dlhom čase jeden z tých textov, ktoré som nedočítal…

povídka: Sběratel černobílých dívek - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 42 dny

Alternatívna história v ktorej Hitler vyhral vojnu a atentát na Heydricha bol spáchaný v USA. Tých eSeSákov a hakenkreuzov je v poslednom čase v tomto časáku od tohoto autora trochu viac. Snaží sa byť štipku nekorektný, čo je mimochodom sympatické, ale priveľa korenia škodí, takže štandard. Nič viac a nič menej…

povídka: Tiché je volání hvězd - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | ***** | před 42 dny

Možno trochu nadhodnocujem ale čert to zober. Poviedka bola skvelá. Autorove texty majú kvalitatívne očividne stúpajúcu tendenciu. Tak toto je spaceopera, v ktorej človek nemá miesto. Účinkujú tu bytosti so sosákmi, chobotmi, pazúrmi, vylučujúce sople, sliz a rôzne mokvavé exkrementy, teda podľa ľudských merítok, sú to skrátka zrúdy. Technika a medzihviezdne lety sú na pokročilej úrovni. Je vidieť, že toto má autor zmáknuté. Do akej miery fabuluje a dopúšťa sa alogickostí, nehodnotím, nechávam to na teba.

Poviedka je ťažko zaraditeľná, je to niečo medzi spaceoperou, hard scifi a starým dobrým pulpom, pričom ten pulp je tu viac zámernou nadsádzkou, ktorá robí poviedku veľmi čítavou. Myslím, že na tento text sa nechytá kopec anglo-amerických autorov v XB-éčku publikovaných. Je to skvelé, čítavé, pútavé, zaujímavé, skrátka BEST :)

kniha: HEX - Heuvelt, Thomas Olde
Gaarq | ** | před 42 dny

a vesele proti proudu… mám rád příběhy s tísnivou atmosférou a neodvratnými konci. proto se mi líbí pár kingových příběhů, bradbury apod. nemám moc rád horory, protože bývají samoúčelné. od hexe jsem čekal to první a dostal druhé. autor je dozajista talentovaný vypravěč, ale i ti musí mít co vyprávět. základní námět je výborný, ba přímo originální, jenže zpracování už ne. děj je předvídatelný a tím pádem nudný. postavy se chovají jako pitomci pod taktovkou autora, psychologie jednotlivých postav je dobrá, ale celek je jak rozladěný orchestr. uvěřím, že v XXI. století ututláte přítomnost katherine v malém městečku, ale nevěřím, že tam nikdo nečetl ani jeden horor, ani toho kinga, že nikoho doopravdy fenomén stojící za katherine nezajímal natolik, aby z ní nebyl jen monstrózní bubák. příběh je kataklyzmatický, ale chybí mu katarze nebo pořádná pointa (je tam nějaká, ale imho slabá). podle doslovu to vypadá, že ten bezvýchodný závěr je až druhá verze, ke které ho přiměli američtí vydavatelé, že původní nizozemský příběh byl komorní a onu katarzi obsahoval. nevím, jen se dohaduju, nizozemsky neumím. takže, soryjako.

kniha: Peklo - Golden, Christopher
trudoš | **** | před 42 dny

Přestože má Peklo dva zásadní handicapy, nakonec mě z celé trilogie potěšilo nejvíc. Ty slabiny spočívají v umístění děje a v postavě Ellen Ripleyové. Osud kolonie na planetě LV-426 je totiž všem moc dobře znám z filmu Vetřelci Jamese Camerona, což souvisí i se samotnou Ripleyovou, která je tu jen jako třešnička na dortu. Příběh by se bez problému obešel i bez ní a nijak by mu to neublížilo, spíš naopak.
Jinak ovšem krasojízda v masokombinátu. Rozjezd je sice pomaloučký, ale jakmile se xenomorfní monstra chopí režie, dochází k brutální katarzi, jež si nebere servítky absolutně s nikým. Pochválit přitom musím snahu Christophera Goldena přijít s koncem, který alespoň trochu vybočuje z předpokládaného finále, stejně jako schopnost důmyslně pracovat se zaběhnutými klišé. Naplno také využívá hororový potenciál vetřelců a jde mu to vážně skvěle. Tady prostě není co vytknout. Škoda je, že kdyby se tolik neopíral o filmové univerzum a držel se vlastní vize, mohl mít román výrazně osobnější ráz.

povídka: Dýchání stejné všichni mají - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | ***** | před 43 dny

Výborná poviedka ani nie tak svojim spracovaním ale myšlienkou a odkazom. Takéto mám rád. Predstav si svet, v ktorom preberie vládu umelá inteligencia. Nebudú peniaze, vojny, kriminalita, hlad ani chudoba. Práca sa stane úplne zbytočnou, dostaneš všetko na čo si len pomyslíš, všetko vytvoria UI. No nebolo by to skvelé? Každý sa môže venovať len svojim záľubám. Má to však zpočiatku pár malých háčikov, z tých háčikov sa vyvinú háky väčšie až napokon zistíš, že nič nedáva zmysel a že si v poriadnej prdeli alebo matrixe (vyber si čo chceš)…

Pesimizmom nabitá distopická alternatíva ľudského bytia, akurát tak na sľučku … ale bacha na myšlienky a následné činy, môže nasledovať úder… Vynikajúce…

povídka: Noc salamandra - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 43 dny

Znovu jedna jednohubka z prostredia, kde zúri vojna v ktorej celé územia anektuje mongolský čarodejník. Nechýba kriminálna zápletka, vlk a známa dvojica vyšetrovateľov s nadprirodzenými schopnosťami. A vrahom je… Nič viac ako štandard…

povídka: Vrchníci - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 43 dny

Sanfordove „hrátky“ s časom v New Yorku boli trochu hmlisté ako tá hmla v nečase po nevydarenom pokuse. Samotný námet poviedky nebol zlý ale jej spracovanie mi veľmi nesedelo…

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
Methat | ****1/2 | před 43 dny

„Pro mně to už dávno přestal být obyčejný obchod. Ve hře bylo mnohem víc než peníze. Kowalski, Umwald, malá Rezka s Natašou, Kristýna s dětmi… Vědel jsem, že udělám všechno pro to, abych je dovedl tam, kam chtějí, že se kvůli tomu budu po kolena, po pás brodit v krvi. Nebyla to pravda. Klidně se kvůli nim v krvi utopím.“

Celá kniha sa číta jedným dychom a nemá hluché, či nudné pasáže, len kým sa karavana vydá na pochod, trochu dlhšie to trvá. Pre mňa osobne zatiaľ ostávajú TOP poviedky „Muž na stezce“, ktoré ma bavili viac než samostatný román. Aj tak je Na ostřích čepelí od pána Žambocha nadpriemerné fantasy, ktoré vás chytí a nepustí.

Autor sa nevenuje len Koniášovi, príbeh rozvíja aj z pohľadu iných postáv – Kowalski je sympaťák, s ktorým som sa asi najviac stotožnil. Svet tak pôsobí uveriteľnejšie, keďže sú postavy prepracované. Už teraz sa teším na poslednú knihu zo sveta Koniáša, ktorú mám v knižnici – Vlk samotář.

povídka: Martský obelisk - Nagata, Linda
vyšla v: XB-1 2018/06
jirikk | ***** | před 44 dny

Příběh o síle a neporazitelnosti lidské naděje. Proč kilo? Protože jsem dočítal dojatý, a pokud mě nějaká povídka dostane do takového stavu, tak si i přes objektivní nedostatky tu stovku prostě zaslouží :-)

kniha: Lidé milénia - Ballard, James Graham
jirikk | ***1/2 | před 44 dny

Poslední čtyři Ballardovy romány se točí kolem jednoho tématu, napohled bezdůvodný výbuch násilí či odporu, vedený lidmi, od kterých by se to určitě nečekalo. Bohatí, naprosto zajištění jedinci hledají osvobození od existenciální nudy v násilí, čím bezdůvodnějším, tím lepším. V Lidech milénia jde o klasickou střední třídu, sůl společnosti, která najednou odmítne hrát svou roli. Výsledkem je vzpoura v Chelsea Marině, londýnské čtvri osídlené právě typickou střední třídou. Na jejím pozadí se však odehrává ještě druhý plán, šílenství zhrzeného pediatra dr. Goulda propuká naplno, právě on je zde nositelem myšlenky o osvobozující síle absurdního, nesmyslného a bezcílného násilí. Není to vůbec špatné čtení, leč poněkud tezovité a v důsledku toho dost předvídatelné. Raději mám Ballarda Mýtů blízké budoucnosti.

kniha: Zbraně Avalonu - Zelazny, Roger
Laxik | ***** | před 45 dny

Tohle se fakt čte jedním dechem. Boje o Amberský trůn vyvolávají závislost tisíckrát silnější než melanž řezaná fisstechem. Možná to není bůhvíjak objevné, pečlivé nebo nesoucí ponaučení, ale o co je, ptám se vás, Usain Bolt horší atlet než Kenenisa Bekele? O nic, protože každý závodí v jiné disciplíně.

kniha: Relikvie - Lebbon, Tim
gokudo | **1/2 | před 45 dny

Problem teto knihy zpocina v hlavni postave Angele, takhle prihlouplou protagonistku uz dlouho nikdo v tohmle zanru nestvoril.

povídka: Tři už jsou kolektiv… - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/09
quinnet | **1/2 | před 45 dny

Tretie pokračovanie príbehov posádky vesmírnej lode ‚Ďaleko od domova‘. Zachytia núdzový signál mimozemskej lode nie nepodobnej kope sračiek. Zachránia zvláštnu trojicu pasažierov s ktorými sú samozrejme problémy. Ako v predošlých dieloch aj tu dôjde k akčnej pasáži. Do ďalších dielov ostávam v napätí ako sa vyvinie ústredná lovestory :)

kniha: Ztracený ostrov - Kearney, Paul
trudoš | ***1/2 | před 45 dny

Přijde mi, že Paul Kearney ve svém příspěvku do cyklu Primeval dost zásadně podcenil zápletku. Ta je nejen že děravá, ale pro jistotu se v polovině knihy rozpadne a už se nedá dohromady. Maličko na škodu také je, jak se autor zbytečně drží při zemi ohledně akce – čekal jsem brutální souboje veleještěrů s lidmi na všech možných i nemožných místech. Jenže hlavní kulisou je opuštěný ostrov, což se nijak zásadně neliší od toho, na co jsem u dinosaurů zvyklý (jasně, uvědomuji si, jak divně ta věta zní). Akce tak sice působí autenticky, ale je to taky trochu nuda. Dinosauři zde mají spíše úlohu fascinující atrakce, než skutečného nebezpečí. A smečka chytrých ještěrek vystraší leda přestárlého fanouška Jurského parku.
Přesto se mi Ztracený ostrov nakonec vlastně líbil, ale je to hodně ovlivněno pozitivním vztahem k tematice. Navíc tu funguje humor mezi postavami, takže hrdinové baví a člověk jim drží palce. Nejste-li ovšem přímo fanoušek seriálu, pravděpodobně se budete víc nudit, než bavit.

kniha: XB-1 2017/07 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 46 dny

Priemerné číslo s dobrou publicistikou v ktorom prečnieva snáď len jediná poviedka: fantasy príbeh o kamennom bojovníkovi naprieč vekmi pod názvom Kamenná válka od stále lepšiaceho sa Teda Kosmatku…

povídka: Posmrtné partie Sotery - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | brak | před 46 dny

Ďalšia textová tapeta o šachových figúrkach. Motív podobný ako v predchádzajú­com čísle…

povídka: Střed světa - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | *** | před 46 dny

Druhá svetová vojna a mágia. Amíci vs. Waffen SS a otvorená brána do inej dimenzie. Akcia a démonobijci, skrátka taká akčná science fantasy na odľahčené skrátenie dlhej chvíle. V rámci svojej kategórie poviedka neurazí…

kniha: Ohně z ráje - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 46 dny

Vítejte v hotelovém komplexu Mauna Pele, ležícím uprostřed exotické Havaje. Místo pro luxusní odpočinek za velmi, velmi vysokou cenu. Smůlou je, že tohle hájemství pro nejbohatší někdo proklel. A to dost fest. Ovšem bezcharakterního majitele nic tak malicherného jako pradávná magie nerozhodí. Všechno se dá vyřešit, když máte dostatek peněz. I prodej hotelu, v němž se ztrácejí hosté…
Spojit horor s humorem dokáže jen málokdo. A Dan Simmons tím „málokým“ evidentně je. Bravurně pracuje se situační komikou, aniž by přitom sklouzával ke komediální grotesce, a zároveň udržuje mrazivé napětí, z kterého naskakuje husí kůže. Autorovým esem v rukávu jsou ovšem postavy, které tu zase jednou fungují naprosto dokonale. Zlehka načrtnuté, přitom veskrze lidské. Člověk nedokáže jinak, než jim do poslední minuty držet palce, přestože ne vždy jde právě o hrdiny. A historická linka z přelomu minulého století je fantastická sama o sobě. Klidně bych šel do celé série románů s Markem Twainem jako hrdinou.

kniha: Čaroděj a sklo - King, Stephen
ryback | 1/2 | před 47 dny

Toto je jedna z nejhorších knih snad vůbec. Vydržel jsem to do konce jen díky tomu, že nenechávám rozečtený věci a taky jsem stále doufal, že se to změní. Předchozí tři díly byly výborné, ale toto… Kdyby nebylo začátku (vlastně konce 3. dílu) asi bych dal 0.

kniha: Noc nožů - Esslemont, Ian C.
trudoš | ***1/2 | před 47 dny

Svět Malazské říše není jen z hlavy Stevena Eriksona. Ty hlavy byly hned dvě a ta druhá patřila Ianu C. Esslemontovi, jehož literární kariéra měla výraznější zpoždění oproti jeho dlouholetému příteli.
Noc nožů nás zavádí do neklidného období vlády Mrzeny, konkrétně k momentu, kdy se strhl boj o trůn Říše stínu – krvavá událost, která byla v Měsíčních zahradách jen letmo zmíněna. Takže řežba od začátku do konce, sliboval jsem si. Po dvaceti stranách se však naděje rozplynuly a v polovině knihy už definitivně zmizely. Řežby jsem se sice dočkal, ale autorův neosobní styl vyprávění byl na můj vkus jednoduše nudný. K tomu ještě množství postav, které se zásadně chovaly dle potřeb scénáře, plus absence jakéhokoliv překvapení stran finálního vyvrcholení. A bylo vymalováno. Esslemont je zkrátka jiný než Erikson. V mém případě selhává hlavně vtáhnutím do děje, což na tak malém rozsahu je až zarážející. Už teď se pomalu děsím, jak to bude fungovat u dalšího dílu, který má o trojnásobek víc stran.

kniha: Zoo City - Beukes, Lauren
cagekh | *** | před 48 dny

Skoro to vypadá, že autorce došel dech a místo pár stránek druhého dílu měla být další kniha. Škoda. Souhlasím, že knížka by potřebovala slovníček nebo rovnou poznámkový aparát, a to přímo hezky na konci stránky. Listování na konec bylo otravné a ve slovníčku se vyskytovala tak 1/3 výrazů. Je mi jedno, jak se řekne hajzl v jazyce, o kterém jsem nikdy neslyšel a opravdu nevím, jak vypadá promyka a proč má blechy, zatímco lenochod ne. Strýček Google může být taky pěkně daleko, když si čtete zrovna v letadle.

Velice dobrá série, pokud mohu hodnotit po dvou knihách. Je to takový ten skrytý klenot, který na sebe nepoutá moc zájmu, ale jakmile se do něj pustíte, nepustí on vás. Nebál bych se ho nazvat Malaz Light, neboť silná inspirace dílem SE je cítit na každém kroku. Avšak knihy jsou jednodušší, je zde méně postav, autor si – na rozdíl od jiných, ehm, ehm – neukusuje příliš velké sousto a poctivě přezvýkává to, nač stačí. Výsledkem je parádní fantasy moderního střihu, která baví. Hodně baví. Tudíž bych se skutečně přimlouval za dovydání.

Teoreticky bych mohl skoro okopírovat to, co jsem napsal u první knihy, ale pokusím se o něco originálního, tak tedy: opětně velice kvalitní čtivo, místo hor a pouště tentokrát autor servíruje širé stepi a přístavní město (přičemž pokud jste četli Malaz, určitě vám na mysli vytanou tamní stepní národy a jisté velké město v Genabakis; vzpomínku na ono město silně evokuje i to, že hlavní hrdina je zloděj, zná se s asasíny a šéfem mu je muž přezdívaný Tlouštík). Povídky na sebe tentokrát silně navazují v obou částech knihy, přičemž ke konci, v nejlepším, samozřejmě, se protnou linie této a předchozí knihy. Což je asi jediné mínus tohoto Wegnerova díla – v momentě, kdy si říkáte: tak jo, tady asi jde o něco většího, už mi to začíná docházet, kniha končí. Nezbývá než doufat, že Laser povstane a sérii dovydá.

kniha: Město schodů - Bennett, Robert Jackson
Madam Brbla | ****1/2 | před 48 dny

„Město schodů“ – ten název nabádá k předpokladu, že kniha obsahuje spoustu popisů různých surreálných městských zákoutí, nicméně autor se v tomto směru příliš nevyžívá, spíše naznačuje a ponechává prostor pro imaginaci čtenářů. Město Bulikov, na jehož území se většinu stránek nacházíme, není pouhým prostředím: působilo na mě jako živoucí tvor, pokřivený, proměnlivý, ztýraný, vydechující hutnou atmosféru. Jeden z velkých kladů románu.
Další plus můžeme autorovi připsat za postavy, které nešustí papírem. Hlavní hrdince Shaře, zapálené vědkyni a agentce s ochabující loajalitou, by sice z mého hlediska neškodilo více charismatu, bohatě to však vynahrazují svérázní vedlejší hráči. Sigrud je příjemně pragmatický barbar, který se s ničím nemaže a prostě kráčí skrz problémy. Guvernérka Mulagheshová je okouzlujícím způsobem přímá, žádná uhlazená politička s korektním slovníkem. Určitě zajímavou figurkou je Otec města Votrov, jakkoliv mé emoce kolem něj všemožně kolísaly.
Na počátku je vražda, ovšem detektivní část „Města schodů“ – pátrání po pachateli zločinu – celkem kulhá, nakonec je to pouhá dějová berlička. Podstatou je objevování světa, přesněji Kontinentu, jeho historie, kultura… Božstva. Obvykle nemám příliš v oblibě, když v knihách vystupují bohové, Bennett naštěstí patří k nemnoha autorům, co zvládli mou mírnou averzi k danému tématu spolehlivě smáznout. V několika ohledech dokázal božské vlivy zpracovat originálně, jinými nepřekvapil… rozhodně nabídl dostatek námětů k přemýšlení i značnou porci dobrodružství. A těch pár velevzácných prvků originality přiklonilo mou misku vah k vyšší hodnotě. 85%

12345678910poslední (637)25444 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu