RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (660)26381 příspěvků celkem
kniha: Pomysli na Fléba - Banks, Iain Menzies
jirikk | ****1/2 | před 54 dny

Já bych tak přísný jako dříve komentující kolegové nebyl. Ano, pro Bankse mám celkem slabost a ani tak nemůžu nevidět, že se ne vše povedlo na sto procent. Však ona je ta kniha stará přes třicet let, i to je třeba zohlednit. Autor se snaží míchat vysoké (úvahy o smyslu války, o její etice a rovnováze vesmíru, která se nakonec vždy nějakým způsobem prosadí) a nízké (dlouhé akční scény) a ne vždy se mu to úplně daří. Na některých místech je té až krkolomně vyprávěné akce prostě příliš, naštěstí vždy přijde zklidnění s nějakou vážnější pasáží a ty mi seděly výrazně lépe. Celý koncept Kultury a jejího vesmírného střetu s ostatními rasami nabízí spoustu podnětů k úvahám a přináší čtenáři skutečné potěšení. Díky solidně zpracovanému závěru jsem si na knize nakonec přeci jen pochutnal a vyhlížím na letošek slibovaný překlad druhého dílu. Už proto, že kapitola věnovaná hře zvané Zkáza představovala jeden z vrcholů knihy, doufám tedy, že „Hráč“ se otře právě o toto téma.

kniha: Tři srdce, tři lvi - Anderson, Poul William
snop | ***1/2 | před 55 dny

Když to člověk čte prismatem toho, že jde o jednu z prvních takových fantasy, tak je to velmi přijemná jednohubka, byť trochu uříznutá na konci. Popravdě, kdyby většina současných fantasy dokázala totéž na stejném rozsahu, svět by byl mnohem lepší. Současní autoři by z toho bohužel vydojili minimálně čtyřdílnou ságu.

povídka: Boh studne - Valenčík, Adam
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | *1/2 | před 55 dny

Taký horor-nehoror. Ako keby ste z Kingovho To odstránili strach a zostala vám omáčka a prasárny. Chcelo to jednoducho viac akcie. Čakal som, že to vytrhne aspoň silný záver – nejaké to požieranie, krájanie, jačanie a krv tečúca potokom, no koniec-nekoniec to nevytrhol. Bohužiaľ. Fakt trefný je komentár Erika Fazekaša za poviedkou.

povídka: Galanthus nivalis - Pivarčiová, Katarína
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | 1/2 | před 55 dny

Veľmi slabý, navyše dosť naivne politicky podfarbený text. Práve vystavanie poviedky na antirasizme úplne znehodnotilo dej, ktorý je príliš jednoduchý na to, aby bol kvalitný. Šikovný autor dokáže svoje politické presvedčenie podprahovo zamotať do kvalitného deja a čitateľ si ani len nevšimne, že hlása jeho postoje. Tu je ten efekt práve opačný. Naposledy som podobnú agitáciu čítal (bohužiaľ), keď som počas štúdií našiel na katedre povaľujúci sa skvost „Zítřek začal včera“, a až po jeho zdolaní zistil, prečo ho všetci naširoko obchádzali. No a žánrovo mi poviedka príde viac ako fantasy, než sci-fi.

kniha: Ostřejší než hadí zub - Green, Simon R.
trudoš | **1/2 | před 55 dny

Přestože Noční stranu rozjel autor jako sérii okultních detektivek, tentokrát se na nějaké vyšetřování vykašlal, a celou knihu věnoval zakončení konfliktu tvořenému návratem Lilith, matky Johna Taylora, a boje o budoucnost Noční strany i světa samotného. Což by bylo fajn, kdyby se ovšem dělo něco jiného, než že hlavní hrdina sebere partičku podivínů, přijde k někomu pro radu, zjistí, že za všechno může on, a tak sestaví jinou partičku podivínů, se kterou vyrazí tentokrát někam jinam. Mezitím se válčí všemi dostupnými prostředky a umírají při tom postavy, u kterých to člověk vskutku nečekal. Ve finále je tak šesté dobrodružství z Noční strany šíleně stereotypní a často i nelogické, ale co, hlavně že se něco děje.
Simon R. Green píše se stále stejnými chybami – hodně vkládá do popisů podivuhodna, opakuje se ve vtipech, porušuje vlastní pravidla a nedokáže odolat schematickým zápletkám. I tak mě jeho knihy baví, a s radostí otevřu zase další. Takhle to u provinilých slastí prostě chodí.

povídka: Dokonalosť - Benkovič, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ** | před 56 dny

Dobrý námet, avšak celkovo na mňa poviedka pôsobí dosť umelo (možno to je iba tou posadnutosťou po dokonalosti). Určite to chcelo osekať omáčku okolo, čo zbytočne brzdí dej, ktorý sa v druhej polovici stal navyše dosť predvídateľný. No a koniec bol na môj vkus až príliš jednoduchý (hlavne konanie hlavného hrdinu, prvá polovica poviedky z neho urobila väčšieho machra).

povídka: Kremíkové nebo - Blažek, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | * | před 57 dny

Rádoby vtipné konkrétne narážky na súčasnú politiku, spoločnosť a dobu idú úplne mimo mňa, a môže to byť akokoľvek dobre napísané. Práve táto poviedka by bez zbytočného politizovania, s fiktívnym obsadením a ukončením v pravý moment (zrada), fungovala jednoznačne vierohodnejšie a šlo by o kvalitný text (odo mňa by určite dostala o dosť vyššie hodnotenie). Navyše pochybujem, že ktokoľvek z menovaných činiteľov má nárok na nebo, nech už je tvorené akýmkoľvek materiálom.

povídka: Zabudnutí - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 57 dny

Ďalšia dvojžánrovka, ktorá sa v horore drží na poslednom tenkom vlákne už takmer pretrhnutého lana. Skôr by som to nazval fantasy thrillerom. Poviedka má spád, zápletka je zaujímavá, jazykovo autorka takisto vie. Šliape ako dobre namazaný, no stále iba stroj, a tak som oči nadšením nevypleštil. Čítanie však stále dobré a v zborníku patrí určite k tým lepším kúskom a nestratila by sa ani vo finále. No a dostala ma jedna parádna veta: „Tieto ruky vyhrali striebro, ty čarodejná kurva!“

povídka: Hypnóza - Kovačik, Michal
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 57 dny

Remeselne dobre zvládnuté, no niečo tomu chýbalo. Tak ako tu už bolo spomenuté, chcelo sa to viac vyhrať s prostredím, ktoré k tomu priam nabádalo (podobne ako Karika na začiatku Trhliny, tam z pacienta ide des, a pri tom to ventiluje iba cez staré nahrávky).

kniha: Dračí vejce - Forward, Robert Lull
Dilvermoon | ***** | před 57 dny

Robert Forward byl fyzik, jehož práce se hodně týkají výzkumu gravitace a navíc pracoval i pro NASA. Na Dračím vejci je to vidět. Jde o hard sci-fi popisující fenomén neutronové hvězdy a to způsobem, který je sice vědecký, ale díky existenci bizarního života na povrchu i dost zábavný a dobrodružný. Lidé neutronovou hvězdu vědecky studují a popisují a Čílové na povrchu to předvádí v praxi. Postavy jsou samozřejmě ploché (doslova) a děj poměrně strohý, ale to patří k věci. Účel knihy je někde jinde. V astrofyzice málo zběhlý čtenář asi vše nepobere, ale civilizace Čílů mu to vynahradí. A ten, koho toto zajímá, by si knihu přečíst určitě měl. Když už nic jiného, může porovnat své znalosti s tím, jak to Forward popisuje. Nicméně chybička se vloudí, i když se vlastně vůbec tématu románu netýká. Část před výpravou k Dračímu vejci se odehrává v roce 2020. Je řečeno, že Pioneer 10 už musí být skoro 10 000 astronomických jednotek daleko. To není ani velmi hrubý odhad. Teprve když škrtneme dvě nuly, tak se dostaneme velmi přibližně do té správné oblasti.

kniha: Christina - King, Stephen
jethro.tull | ****1/2 | před 58 dny

Nejsem velký znalec Stephena Kinga, ale pár knih jsem od něj přečetl. U této knihy jsem si kdysi přečetl anotaci a usoudil, že to není nic pro mě. Až po dlouhé době se ke mně kniha dostala znovu, já měl chřipku, neměl co dělat… Christinu jsem přečetl za dva dny a musím říct, že už dlouho jsem se u nějaké knihy netěšil, až to skončí, a zároveň byl nešťastný, že už to skončilo. Asi to taky znáte. Třeba to bylo tou chřipkou… (A ještě poznámku: Četl jsem 1. vydání knihy a v té pasáži, kdy se porovnávají podpisy, grafik odvedl opravdu mizernou práci. Použil pro oba podpisy stejný font, jen jinou velikost. Možná že v dalším vydání to vypadá líp.)

povídka: Sprievodca - Žernovič, Ferdinand
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | **1/2 | před 58 dny

Trochu nudné a značne chaotické. Prostredie je však pekne vykreslené, tak ako vzťah hlavných postáv. Nakoniec ma ale vôbec neoslnila a zaradila sa do priemeru.

povídka: Medená je smrť - Weber, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ***1/2 | před 58 dny

Neviem kam autori chodia pre výber žánru, ale už druhá poviedka, kde je to zle. Toto je čistokrvné postapo, žiaden horor. Začínam mať podozrenie, že to robia schválne a účasťou vo viacerých žánrových súťažiach, zvyšujú svoje šance na nejakú tú cenu. Ale inak je poviedka kvalitná a má príjemný rýchly spád, presne podľa môjho gusta.

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
dva mraky | ****1/2 | před 58 dny

Neotrela kombinace fantasy, alternativni historie a detektivky z drsne skoly. Rozhodne to neni zadna akcni lahudka, hlavni hrdina je zhusta ve vleku udalosti a osobnich problemu. A vlastne to neni kdovijaky sympatak. Cetba navozuje dojem kontinualni stupnovane kocoviny. Tajemstvi se vynoruji jako utopenci z kalne vody a kazde je hnusnejsi, nez to predchozi. Nebyt chvilkami urcite prekombinovanosti a berlicky typu deus ex machina, dojem by byl naprosto dokonaly.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
trudoš | **** | před 59 dny

V druhém díle pochmurné ságy o konci a počátku se vracíme k příčinám pádu naší zdánlivě vyspělé civilizace. Jak a k čemu bylo vybudováno na padesát hlubinných objektů, co se vlastně stalo se světem špatně, a proč bylo nutností udržet obyvatele sil v nevědomosti, to všechno jsou otázky, na které dostaneme vytoužené odpovědi. Hugh Howey se přitom šikovně vyhnul opakování již jednou řečeného a naopak svou vizi rozvinul do děsivých souvislostí. Tahounem příběhu je pak především jeho klaustrofobická atmosféra. Představa uzavřeného prostoru, byť sebevětšího, a ztráta jakékoliv naděje na lepší zítřek, to jsou motivy, ze kterých v průběhu čtení nejednou naskakuje husí kůže. Kam až je třeba zajít, abychom zajistili přežití lidského rodu, a zda-li potom všem ještě vůbec budeme lidmi, přitom nejsou zrovna jednoduchá témata. Autor jde však ještě dál, a postupně odhaluje nechutný pragmatismus celého projektu, ze kterého se sice zvedá žaludek, ale nad nímž v důsledku nelze jinak než přikývnout.

kniha: Dvanáct Králů Šarachaje - Beaulieu, Bradley P.
snop | ***1/2 | před 59 dny

Příběh mladé dívky plné traumat a bojového umění, která chce svrhnout všech 12 králů. Jelikož se jí tentokrát povede svrhnout jen jednoho, má nepochybně ještě 11 dílů před sebou. Je to trochu roztahané, ale čte se to dobře. Pouštní prostředí evokuje arábii, jsme ale v důsledném fantasy polyteismu. Psychologie postav není nijak složitá, což občas až na škodu. Nevím. Knihu jsem rád dočetl, ale když jsem si na goodreads přečetl, že druhý díl je ještě roztahanější, tak si nejsem jist, zda budu chtít číst dál…

kniha: Metuzalémovy děti - Heinlein, Robert A.
yerry | **** | před 60 dny

Ak chceš poznať Heinleinovu tvorbu komplexne, tento román by si nemal v žiadnom prípade vynechať. Patrí medzi jeho typické a najlepšie diela. Z dnešného pohľadu sa mu dá veľa veci vytknúť ale v kontexte doby, v ktorej ho písal musel sa javiť ako kométa na nočnej oblohe pre kromaňonského človeka.

Dej románu bol určite ovplyvnený udalosťami II. sv. vojny. Heinlein v ňom nepolemizuje, nehodnotí, nevynáša súdy. Neťahá ti medové motúzy popod nos, netvrdí, že si pupkom vesmíru, empatický sociálny tvor, naopak nastavuje človeku zrkadlo a veľa vecí v jeho podaní vidíš v úplne inom svetle. Tentokrát tu nenájdeš veľa patriotického pátosu, ódy na americké hodnoty, politické polemiky alebo sexistické narážky. Heinlein ti tu naservíruje fakty, v ktorých ti vysvetlí, že od doby keď si zliezol zo stromu a zobral do rúk kyjak, si sa veľmi nezmenil. Lenže naservíruje ti to tak, aby si v tom videl svoju prednosť uprostred veľmi vyspelých vesmírnych civilizácií. Na príklade odmietnutia kolektívneho vedomia u niektorých vesmírnych rás je tu jasne viditeľné jeho vyzdvyhnutie individualizmu a odmietnutie kolektivizmu v akejkoľvek forme. Jeho videnie sveta a názor na človeka ako takého, nemusia byť najsprávnejšie a o objektivitu sa už vôbec nesnaží. Ale nepíše klišé, korektne, módne, nesnaží sa ti zapáčiť a v tom je jeho sila a prednosť.

Po technickej stránke sú už niektoré jeho vízie z tohoto románu zastaralé, ale ako jeden z prvých tu opísal možné cestovanie vesmírom rýchlejšie ako je rýchlosť svetla a načrtol tu jeho podobu, ktorú od neho neskôr prebrali ďalší sci-fi autori.

Jednou z hlavných postáv je dlhoveký Lazar Long, syn Maureen Johnsonovej, ktorej životný príbeh opísal neskôr v románe Až za slunce západ plout . Teda niektoré autorove romány sú voľne prepojené o čom som doposiaľ nemal šajnu a vytvára vlastne typ alternatívneho univerza tak, ako ho vidí sám Heinlein.

Na plný počet hviezd síce dnes už román nemá ale nemal by zostať neprečítaný u žiadneho fana kvalitnej klasickej fantastiky a science-fiction zvlášť.

kniha: Kvazi - Lukjaněnko, Sergej
Durgas | ****1/2 | před 60 dny

Zombie apokalypsa podľa Lukjanenka je nevšedná a podľa môjho názoru veľmi dobrá. Príbeh od začiatku pekne plynie a odhaluje jeden zaujímavý detail tohto sveta za druhým. Číta sa to samé až do výborného konca, v ktorom to Sergej neprekombinoval, ako niekedy zvykne. Denis je sympatická a zaujímavo vystavaná postava, autor sa pri nej vyhol niektorým klišé, na ktoré jej charakter navádzal. Veľká spokojnosť.

kniha: Případ baskervillského psa - Souček, Ludvík
trudoš | ***1/2 | před 61 dny

Závěrečný příběh Martina Anděla nesoucí název Případ baskervillského psa byl pro mě z celé série největším zklamáním. Ačkoli stylistika Ludvíka Součka je prakticky na vrcholu, kdy gradace neztrácí dech ani na sekundu, obsahově jde o obrovský mišmaš. První třetina se ještě drží při zemi a je nejzajímavější, protože v ní autor odhaluje podivuhodné souvislosti kolem slavného díla Arthura Conana Doyla. Tady si vyprávění drží i strukturu prvních povídek a většinu obsahu tvoří dopis adresovaný právě hrdinovi, plus následné konzultace s redaktorem Karlíčkem. Pak však Martin Anděl zcela ustoupí do pozadí a, podobně jako v Jantarové komnatě, se rozjíždí kolotoč dobrodružných událostí, které jeho přítel zažívá na cestě za „místem činu“. A že se Souček rozhodně nedrží zpátky, dokonce i na mimozemšťany dojde. Fantasmagorie je to úchvatná, ale pro mě zcela postrádající původní kouzlo nápadité detektivky. Možná jsem se k tomu ale měl dostat jako daleko mladší osůbka, a vnímal bych to úplně jinak.

kniha: Případ ztraceného suchoplavce - Souček, Ludvík
trudoš | ****1/2 | před 61 dny

Přiznám se, že mě úvodní ochutnávka případů vozíčkáře Martina Anděla – tedy Případ ztraceného suchoplavce – absolutně nadchla. Kam se hrabe Lincoln Rhyme. Nejvíce přitom oceňuji, jak Ludvík Souček obešel klasická pravidla detektivky s vraždou. Místo nože v zádech a dumání, kdo ho tam umístil, pátrají hrdinové po starých „možná“ zločinech a to za pomoci vlastní představivosti, logické indukce a novinářské praxe. Nic podobně skvělého na trhu nenajdete, minimálně mezi současnou produkcí ne.
Co však vyprávění postrádá, je prvek napětí, což spisovatel dovedně maskuje nadšením pro záhady. Jenže jakmile ústřední motiv prokouknete (a ono to zas moc komplikované není), rychle ztrácí příběh spád, protože už jen čekáte, až ke stejnému závěru dojdou také hrdinové. Ti se pak natruc chovají jako hlupáci, jen aby bylo ještě chvilku o čem psát. Naštěstí rozsah novely neumožňuje žádné větší prostoje, takže i když člověk najde jádro pudla příliš brzy, autorova zábavná stylistika ho nenechá usnout nudou.


Případ Čerta č. 4 mi přišel maličko slabší, než Andělův první příběh. Struktura zločinu je jednoduchá, s předvídatelnou pointou, která pozornému čtenáři dojde v okamžiku, kdy na důležitý předmět padne řeč. Co však oceňuji, je rozdílná stavba zápletky, než měl Případ ztraceného suchoplavce. Ludvík Souček opouští vyšetřování z obýváku za pomocí starých novinových zpráv a jeho invalidní hrdina se zabývá aktuální záhadou, kdy mu věcné důkazy zajišťuje jeho přítel, redaktor Karlíček. To vnáší do příběhu více akce a napětí, protože nebezpečí je skutečné, ne ztracené kdesi v historii. Zároveň se dozvídáme i něco o minulosti netradičního kriminalisty a postava tak získává patinu české detektivní legendy, kterýchžto, přiznejme si, nemáme právě na rozdávání. Drobná „nedodělávka“ v závěru pak navnadí k otevření dalšího dobrodružství, jež už rozsahem dává tušit, že tentokrát se do toho autor opře naplno. Což v rámci konspirační tématiky a spisovatelovy pověsti slibuje velmi atraktivní počtenou.

povídka: Z Gojáčova - Lévyová, Lívia
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | brak | před 61 dny

Aj keď poviedka láka na horor a sci-fi, ani z jedného v nej nič nenájdete. Avšak je perfektným príkladom toho, kedy pre porotu (a to nielen tú hlavnú) nastáva čas zamyslieť sa nad podstatou MCF. Je to súťaž žánrová a rozkaz, ten znel jasne (a porota, na rozdiel od príslušníkov SNB určite mala čas lámať si hlavu kto je kto). No a keď už „muž s koženou brašnou“ prejde cez porotu, mohli by ho zastaviť aspoň zostavovatelia zborníka, keďže sa jedná o tie najlepšie !fantastické! poviedky. Naviac literárna stránka… Mal som veru problém dočítať, no dobojoval som až do konca.

kniha: Roj - Webb, Nick
trudoš | ***1/2 | před 62 dny

Nick Webb se primárně soustředí na akční stránku vyprávění a nezdržuje se zdlouhavým úvodem do společenského uspořádání či obšírným popisem novinek na poli kvantové fyziky. Tady se jde hnedka na věc a krátké kapitoly dramatičnost situace ještě umocňují. Přitom ani samotná invaze emzáků se neutápí v odbočkách, takže finální bitva o budoucnost lidstva je na programu dne prakticky během okamžiku.
Naneštěstí je celá ta koncepce až příliš jednoduchá. Autor sice hází hrdinům klacky pod nohy a pravidla války nijak nebagatelizuje, jenže opomíjí psychologii postav, takže v některých momentech působí děj malinko prvoplánově. Kapitán je v jádru strategický génius, politik zas zkorumpovaný kariérista, Rusové to myslí „upřímně“ a mimozemšťané se stávají hrozbou v okamžiku, kdy to vyžaduje zápletka. Tahle schematičnost pak dělá brikule i v základní logice padouchů, ovšem uznávám, že v nekomplikovanosti je taky síla. Osobně mám ale raději romány, kde jsou aktéři víc než jen okostýmovaný kanónenfutr.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Benetka | *** | před 62 dny

Je to vlastně takové převyprávěné vyprávění.A vzhle­dem k tomu,že Neil vyprávět sakra umí se kniha čte skoro sama.Nicméně autor de facto nepřichází s ničím novým.Mytologie mám rád tak nějak všeobecně,čili nejen tu severskou,ale i slovanskou,a i na toho opeřeného hada nesmím zapomenout… :)Každopádně bych ale kdekoliv marně hledal více zábavného zmetka než je Loki.Když jsem tuto knížku četl,napadla mě úvaha kterým bohem bych chtěl být z těch severských,a Loki byla jasná volba! :D

kniha: Noc nožů - Esslemont, Ian C.
Methat | ***1/2 | před 62 dny

Ako to už mnohí písali predomnou, Esslemont nie je Erikson, no ak máte radi Malaz a prečítali ste všetkých 10 kníh od Eriksona, odporúčam pokračovať s Esslemontom. Z času na čas to malo atmošku Malazu a cítili ste sa ako doma – hlavne v odbočke s Dassemom. Z hlavných postáv (Kalem / Kiska) sa mi viac páčil Kalem, toho si obľúbi každý. Kniha sa čítala ťažko, aj keď mala len niečo cez 200 strán, ale rád som sa dozvedel viac o Kellanvedovi, Tanečníkovi, Dassemovi a tróne stínu.

série: Belgariad
Speedemon | *** | před 62 dny

Já ze série tak nadšen nejsem. Uznávám, že ve své době to musela být bomba. Dnes však najdete mraky jiných a lepších fantasy. Doporučuji především někomu, kdo s fantasy začíná a má přečteného max Pána prstenů. Tady se mu dostane to stejné, jen s malinko jinými postavami.

Garion je mladík, který dle Proroctví změní celý svět. Jenže o tom nemá šajnu a všichni kolem něj mu to nechtějí prozradit, aby se z toho třeba nesložil. A tak vás čeká pět knih plných cestování a oddalování sdělení pravdy, kterou ví všichni, jen ne on. Navíc není zrovna nejbystřejší, tak mu to ani nedojde :) Nečte se to špatně, místy je to docela napínavé, některé postavy jsou podařené. Je to však vše jen tak nějak napůl. Víc jak 60% tomu nemůžu dát…

Ušlo to. Jako správný závěrečný díl fantasy ságy se dočkáme velké bitvy, souboje s bohem a svatby. Pokud by někdo čekal nějaký výraznější zvrat, bude na omylu. Smrt se zde dotkne jen pár vedlejších postav a pokud zabrousí k někomu důležitějšímu, hned se radši všechno zase napraví. Ve své době to musela být pecka, dnes to však není nic jiného než tuctovka…

povídka: Chuť Ríše - Pollák, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | *** | před 62 dny

Celkom príjemné čítanie, aj keď nie práve pre moje chuťové poháriky. Poviedka je určite kvalitnejšia ako ďalší „žrútsky“ kúsok, ktorý si to rozdal vo finále o víťazstvo, no stále trochu naivná.

povídka: Nekonečne veľakrát - Pitorák, Martin
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ** | před 62 dny

Síce pekne napísaná postapo jednohubka, ale v podstate tam o nič nejde. Naviac je to trochu dosť vykrádačka McCarthyho.

Osvětová legrácka o tom, jak to mohlo se slavným zbojníkem být, kdyby místo okrádání bohatých udělal kariéru v rakousko-uherské armádě. Ovšem pozor, tohle není jen tak ledasjaká Evropa, tahle je prodchnuta notnou dávkou originálního steampunku. Svetozár Olovrant popouští uzdu fantazii a nechává jí nazdařbůh pádit slovenským krajem, přičemž hostit se u toho nechá devětadevadesáti procentní borovičkou, zakusovanou tou nejlibovější slaninou. Uznejte sami, parou poháněná rotační valaška, či Václav Prokop Diviš coby šílenější verze Nikoly Tesly, to jsou zkrátka nápady, které musí jeden ocenit.
Pravdou ale je, že většina humoru končí u siláckých skutků, brutálních řežeb a horoucího muchlování s lepými děvami. Zápletka se navíc rýsuje pozvolna, dlouho nemajíce konkrétního cíle, soustředíc se pouze na jednotlivé etudy. Konec ovšem vrcholí makabrózní estrádou, před níž musí rudnou závistí každý šestákový krvák. A v originálním znění je to doslova jazykový ohňostroj libozvučných slov a frází.

kniha: Cizí království - Kearney, Paul
Madam Brbla | ***1/2 | před 63 dny

„Cizí království je příběhem spisovatele, který si vymyslí vlastní svět, aby pak s hrůzou zjistil, že skutečně existuje – obvyklý motiv, který Kearney zpracoval s neobvyklou nápaditostí.“
Četla jsem anotace, které o knihách neřekly naprosto nic, i takové, co vykecaly prakticky všechno, ale poprvé se setkávám s anotací úplně vycucanou z prstu. Její tvůrce pravděpodobně „Cizí království“ vůbec nečetl, nebo jsem něco brutálně nepochopila. O Kearneyho nápaditosti by se dalo debatovat, hodně záleží na zkušenostech čtenáře, jsem si však poměrně jistá, že v ději není jediná zmínka o spisovatelích či jejich řemesle.
Michael je sirotek, vyrůstá na rodinné farmě pod dohledem prarodičů, strýce a tetiček, z nichž ta mladší je poněkud úchylná, což na dětské duši zanechá nesmazatelné stopy. Když milovaná Rose zmizí z chlapcova života, je ochoten ji hledat i ve světech, jaké běžný smrtelník nevidí, natož aby do nich vstupoval.
Úvodní třetina knihy se může pyšnit melancholickou atmosférou irského venkova 50. let, snad jsem jen čekala více informací o tamní složité politické situaci (Kearney se omezil na pouhé náznaky). Okouzlily mě lehounce hororové pasáže, kdy se Michael dostává do Jiného lesa, většího, staršího, nebezpečnějšího a obydleného tajemnějšími bytostmi v porovnání s lesíkem, na jaký je zvyklý.
Příběh nutí k zamyšlení o propojení člověka s přírodou (přesněji o odtržení vlivem civilizačních výdobytků), najdeme kritiku církve, její rozpínavosti, můžeme zapochybovat o Michaelových (případně vlastních) smyslech, racionalitě, kdo jsme a kým bychom mohli být… Rozhodně nejde o přímočarou, odpočinkovou četbu, chvíli trvá přizpůsobit se hopsavému stylu od kluka k dospělému muži, prošedivělému bojovníkovi, obéznímu opilci a podobně. Zamrzela mě povrchní znalost irské historie a mytologie, v této souvislosti mne spousta detailů nemusela patřičně trknout.
Dokud se reality prolínaly, byla jsem spokojená, ovšem se stále častějším pobytem hrdiny v odlišném světě lesa můj zájem klesal. Poněkud chaotické putování postrádalo tah, děj se omezil na cestovní nepohodlí, občasné mávání mečem plus nějaké to přirážení pánví, skutečně originálních prvků jsem našla málo. Michael ani jeho přítelkyně Kočka bohužel neprošlapali výraznější stezku k mému srdci a tak mě jejich útrapy nedojímaly tolik, jak by měly. Až závěrem mne pan spisovatel trochu obměkčil. Pokud se vám líbil Holdstockův „Les mytág“, s tímto Kearneyho románem byste neměli šlápnout vedle. Jen nečekejte žádné spisovatele, kterým ožily literární světy. 65–70%

kniha: Magie mrtvých - Andrews, Ilona
trudoš | *** | před 63 dny

I když Ilona a Andrew Gordonovi přicházejí s inovativním světem, nakonec však stejně končí v osidlech klasické paranormální romance. Ovšem oproti slavnější Laurell K. Hamiltonové se jim alespoň zápletka nevymyká z rukou. Ne, že by to bylo díky propracovanosti, spíš spoléhají na jednoduchost – hrdinka Kate Danielsová se rozhodne pomstít vraždu opatrovníka, a tak jde a pomstí ji. Žádný balast kolem se nekoná.
Naneštěstí jak se vyprávění drží hranic žánru, čím víc stránek uběhlo, tím víc mě to všechno přestávalo bavit. Ústřední lovkyně monster je prototypem krásné drsňačky, která má problém najít rovnocenného partnera, což mi jako nosné téma přišlo stejně objevné jako houby v lese. Navíc jsem jejím schopnostem zabijáka nevěřil ani zbla a celkově na mě působila pouze jako další holka z mnoha, co se umí tak akorát stylově ohánět mečem. A přestože mi přišel způsob jejího uvažování zpočátku zábavný, s vývojem událostí to sklouzlo k otravnosti. Prudit a čekat, co se z toho vyvine, umí kde kdo.

kniha: Existence - Brin, David
trudoš | ***1/2 | před 65 dny

Existenci rozehrává David Brin bravurně a prvních šest částí jsem si vážně užil. Lidstvo objevuje mimozemský artefakt, který se jim snaží vnutit myšlenku digitalizace kultury, protože konec civilizace je na dohled. Ale stejně jako platí, že nelze věřit všemu, co si přečtete v novinách, ani mimozemská poselství nemusí být zákonitě slovem božím. Jenže je to hodně velké „ale“, o to spíš, že jejich technologie je o tolik dál před tou naší, že zpochybňovat jejich tvrzení se může rovnat nerozvážnosti puberťáků, co rádi ignorují zkušenosti dospělých.
Potud skutečně skvělé, sice malinko upovídané, ale rozhodně myšlenkově i vizionářsky zajímavé. Pak bohužel následuje skok, přičemž sedmá a osmá část jako by byly o něčem jiném. Nejde jen o to, že se promění kulisy, on jde na střídačku i charakter zápletky. A kde jsem původně očekával nějakou morální tečku, nebo alespoň promakanou pointu, dočkal jsem se pouze neurčitého přelévání významů a finále šumícího do ztracena. Ale možná jsem jenom blbej.

kniha: Oceľový lúč - Piontek, Pavol
ippokorny | nehodnoceno | před 65 dny

Lipian je také název města Lipany, kde byla známá bitva s husity.
Vidíme vliv J. M. Trosky (ničení vrtulí).
Pohoří Tan San (https://goo.gl/maps/jLoMsCDyoJs) je o něco níže, na 42 rovnoběžce, než uváděná 48. rovnoběžka, po které letěli kolem světa
Rychlost 1600 km/hod dosahovaly za 2. světové války německé stíhačky, nešlo ale o sériově vyráběné stíhačky, spíše o různé prototypy.

kniha: Kruté stroje - Nečas, Ondřej S.
trudoš | ***** | před 65 dny

„Já si prostě myslím, že nikdo, kdo má místo hlavy buldozer, nemůže bejt úplně špatnej…“
Netradiční seskupení paranormálních vyšetřovatelů chránící svět před apokalypsou a sebou samými dostává za úkol prošetřit několik záhadných úmrtí. Podle všeho v nich totiž mají prsty démonické síly. Jenže šéf všech pražských pekelníků žádnou podobnou akci neschválil, takže zůstává otázkou, kdo za tím vším vlastně stojí. A s jakým cílem.
Sérii Kladivo na čaroděje sice vytvořil Jiří Pavlovský, ale už od počátku kolem sebe soustředil tým autorů, kterým plánoval celý cyklus propůjčit na hraní. Přičemž jako první se otěží chopil Ondřej S. Nečas a dlužno podotknout, že nijak nesnížil vysoce nastavenou laťku. Jeho humor sice nejde tak sadisticky po krku, nedá se však říct, že by nedokázal rozesmát uštěpačnými poznámkami a pobavit lehce patologickými vztahy mezi hrdiny. Navíc zvládl dějovou osu udržet v ryze detektivní rovině, aniž by při tom slepě kopíroval předchozí dvě knihy. Za mě spokojenost maximální.

kniha: Drákulovi by bylo ctí - Dark, Jason
Speedemon | ***1/2 | před 66 dny

Druhý díl upírské trilogie. Prakticky se jen posunují postavy do finálních pozic. Nejvíc teče do bot Sheile a malému Johnymu. Na poměry světa JS je Daluarkův plán vcelku promyšlený. Proměnit důležité politiky v upíry a unést nejslabší články Johnova týma, aby na něj měl páku. John si mezitím pohodlně hoví v Rumunsku a rychle musí uhánět zpět domů, aby všemu zabránil. Kromě zlikvidování pár podřadných upírů se už zde nic důležitého neděje…

kniha: Velké hledání - Jordan, Robert
MartinJ | ***** | před 66 dny

Mně se druhý díl líbil ještě víc než první. V obou dílech navíc platí, že nekončí uprostřed děje, ale že spějí ke svému vlastnímu finále, i když příběh celého světa se posune jen o malý kousek a čtenář tuší, že ještě zbývá spousta příběhů k vyprávění.

kniha: Oko světa - Jordan, Robert
MartinJ | **** | před 66 dny

Já patřím také k těm, kteří si knihu opravdu užívali. Ano, je to pomalejší, místy těžkopádnější, ano postavy jsou více černobílé, ale mně se to prostě líbilo. I ten pomalý začátek byl pěkný, celou dobu jsem čekal, že se něco stane a stejně působil pád trolloků jako uragán, který smetl dosavadní poklidný venkovský. Trochu mi ten úvod atmosférou připomínal román Jonathan Strange & pan Norrell, až mi bylo líto, že to s prvním trollokem skončilo a bylo jasné, že už nic nebude jako dřív. Zbytek děje se také čte dobře. Já osobně mám rad, když legendy a báje z minulosti ožívají před očima a naplňuje se to, o čem si lidé povídají jako o dávno zapomenutých věcech. Toho jsem si v Oku času užil víc než dost.

kniha: Led, oheň a fůra větru - Rohlík, Jindřich
snop | *** | před 66 dny

Hrdinove projdou ledovymi jeskynemi, vetrnou horou a ohnivou sopkou. A vlastne nicim jinym. Text po stylisticke i formalni strance vyzral, po dejove se bohuzel stal banalnim. Uz abychom se dostali do Sedych hor.

kniha: Severská mytologie - Gaiman, Neil
Polinius | **** | před 67 dny

Nedokážu posoudit vklad autora, ale líbilo se mi, ale to je spíše zásluha ,,Severské mytologie", než autora.

kniha: Otec prasátek - Pratchett, Terry
Polinius | ***** | před 67 dny

Občas je potřeba použít i plné hodnocení. Poslední knihy trpí na to, že se autor u jedné myšlenky zasekne a už ji neumí opustit. V této knize je také spousta myšlenek, ale autor plynule přechází od jedné paralelní linie k druhé a na konci se všechny linie propojí. Pokud by se měla nějaká kniha(knihy) vystřelit do vesmíru jako velvyslanec pro jiné světy, tak bych určitě nevolil tuto knihu, ale alespoň citace z knihy by v raketě být mohla.

12345678910poslední (660)26381 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu