RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

12345678910poslední (689)27555 příspěvků celkem
kniha: Válečný prorok - Bakker, Richard Scott
Methat | *** | před 47 dny

Veľmi zvláštna kniha. Akoby autor ani nechcel, aby si čitatelia obľúbili jeho postavy. Osobne, ako som sa blížil ku koncu knihy, tým viac som strácal sympatie k postavám a bolo mi úplne jedno, či zomrú alebo prežijú a čo sa bude s nimi diať v poslednej knihe.

Druhý diel bol síce lepší a priamočiarejší než prvý, pretože sa neriešila toľko politika, no niekedy ma vyložene nebavil. Filozofia tu stále ostáva a najviac mi vadili dlhé vnútorné myšlienky postáv v rozhovore, kedy po jednej otázke prišla pol strana myšlienok a čitateľ aj zabudol, aká tá otázka bola a čo bola odpoveď.

Moc sa mi nepáči autorov štýl písania. Opisy veľkých bitiek mi prišli neprehľadné, trochu lepšie na tom boli komornejšie súboje a mágie je tu poskromne. Achamian by sa mal častejšie nasierať.

kniha: Artušův pád - Tolkien, J. R. R.
louza | *** | před 47 dny

Po přebásnění Eddy docela studená sprcha. Tolkien pojal artušovský mýtus poněkud volněji, než je běžné, což by nevadilo, pokud by pro svoji verzi legendy vybral stejně úderné zpracování jako v Sigurdově případě. Formu aliteračního verše sice dodržel, ale celý výsledek vyzní dost jinak, než jím zpracovaná severská mytologie. Artušovské přebásnění zabíhá do velké popisnosti, text ztrácí živelnou dějovost, čtenář pozornost a autor se v básni ztratil celý, protože ji pro jistotu ani nedokončil. Christopher se sice v dodatcích snaží, co mu síly stačí a jeho literární teorie jsou poměrně zajímavé, ale kde nic není… Tohle je zkrátka kniha jen pro absolutní Tolkienofily ideálně nezdolně fandící artušovské legendě takřka na úrovni vědeckého poznání. Pokud vás namlsala Legenda o Sigurdovi a Gudrún, budete možná zklamáni, protože tohle je něco úplně jiného.

kniha: Válečník - Webb, Nick
biafra | * | před 47 dny

První díl líčil vlastně jen jednu velkou bitvu a byl celkem ucházející. Dvojka je klasický vyplňovací díl před finale grande. Příběh se zamotává, ale celé je to takové pitomé. Lidé 27. století žijí v podstatě stejně jako dnes, jen mají kosmické lodě, lasery a antihmotu. Banální nemoci nebo nevolnost v letadle léčit neumí. Když autor potřebuje, vynoří se zčistajasna nová technologie. Intriky politiků jsou asi tak mazané, jako by je vymýšlelo pětileté dítě. Vojenská strategie antagonistů mi připadá absurdní; problémy plynou z nedodržování elementárních bezpečnostních protokolů. Vesmírné stíhačky se ovládají kniplem. Tady se holt pozná ne/kvalita: Hamilton, Reynolds a Asher jsou úplně na jiném levelu.

kniha: Předurčený - Jacka, Benedict
snop | **** | před 48 dny

Komu schází Harry Dresden a nestačí Atticus O'Sullivan, tomu lze vřele doporučit Alexe Vera. Žije v Londýně, vlastní magický obchod, má studentku, jeho učitel byl černý mág, má problémy s establishmentem. Prý slyšel o nějakém mágovi v Americe, který si jako mág vydělává.

Je to velmi svižné, lehké, vtipné. Aby se odlišil od výše zmíněných žánrových kolegů, Atticus je věštec. Jako mág je vlastně dosti slabý, ale zato umí předvídat, typicky tak, že vidí vlastní smrt (a tím se jí může vyhnout). To dodává příběhu svébytnost a často i vtip, zejména proto, že se samozřejmě ukazuje, že předvídavost je silnější než libovolně silný fireball. A když k tomu dodáme trochu dobré vůle a punkového ducha, je o zábavu postaráno.

Série se začne kazit až někde kolem 9. dílu (a spíš až 10. je slabší), do té doby si udržuje vcelku stabilní kvalitu, což znamená, že jsou to dobré a inteligentní jednohubky s mírnými nelogičnostmi.

Čteno v angličtině.

kniha: Čaroděj od Seiny - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 48 dny

Autor do série píše čím dál tím více dějově důležité svazky a nejen samostatné případy. Vše se nám tu pěkně zamíchá. Vrací se starý Johnův nepřítel z počátků celé série – Belphégor, k tomu Černá smrt, Shao (stále jako trpaslice) a několik zmínek o profesorovi Zamorrovi (konkurenční série, která v ČR prakticky nevycházela). Parádní koktejl a i pasáž s vedlejší postavou v podobě uťáplého turisty hledající životní štěstí v Paříži byla fajn. Jakožto díl na pokračování končíme v nejlepším a John se Sukem jsou až po uši v pěkné bryndě…

Docela fajn oddychový díl, než se opět vrátíme do dějové linky se Shao. Především v první polovině to má docela atmosféru a spád. John přijíždí na místo vraždy mladé dívky, aby ji zde našel živou a zdravou jako by se nic nedělo. Když ale na zahradě najde její zakopanou mrtvolu, i otrlému lovci duchů je jasné, že tu něco nehraje :) Druhá polovina už je potom jen překombinovaný bordel. Osobně by za mě byl celý příběh lepší, kdyby dvojník neměnil těla a celá část se zhypnotizovanými rodiči je blbost.

povídka: Ale už by aj stačilo - Benkovič, Martin
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ** | před 48 dny

Autor si v poviedke zobral na mušku literárnou formou slobodu slova, slobodný názor, šírenie hoaxov a pod.. Svoj postoj odôvodňuje nebezpečenstvom šírenia neonacistických, fašistických a extrémistických názorov. Obhajuje tu teda formu cenzúry resp. autocenzúry. Neviem, či si uvedomuje, že niečo podobné sme tu pred časom už mali a pomaly sa to zavádza zasa.

Poviedka mohla mať na viac, ak by ju autor politicky nezafarbil. Tak ako je, vyznieva veľmi tendenčne a plne zapadá k pokusom politikov o obmedzovanie základných ľudských práv, zavádzaním cenzúry a pod. Ak by text autor pojal ako čistú dystopiu, nemám námietky. V tomto prípade sa ale jedná o čistú agitku. Pôvodne som chcel hodnotiť ako brak, nemôžem však poviedke uprieť isté literárne kvality. Teda beriem to ako u niektorých Heinleinových textov, nesúhlasím síce, ale to je asi tak všetko ;)

povídka: Beta - Šašková, Tamara
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 48 dny

Na to, že je táto krátka poviedka autorkinou prvotinou, je nezvyčajne dobrá. Priamočiaro pudová, nabitá prirodzeným, dravým až brutálnym sexom. Tie sexuálne scény nie sú v tomto prípade samoúčelné alebo pornografické. Beta fyzicky nemá na alfu, napriek tomu sexuálny pud nepustí – napriek všetkému a všetkým. Žiadna vata sa nekoná, ani ružová záhradka, skôr už tá červená ale nie knižnica, lebo táto červená má skôr odtieň krvi. Tvrdý nekompromisný dopad, umocnený živelnosťou. Takéto anti-pseudointelek­tuálske nakladačky mám docela rád. Tromfne ich už snáď len personalizačná cievka v Aldridgeho Očiach hyeny …

Odľahčená urban fantasy s dávkou politickej satiry a akcie z bratislavského podzemia. Autorkin rukopis sa nezaprie a splatter na slovenský spôsob opäť nesklamal. Na najlepšie autorkine poviedky ako sú napr. Pod tlakom, Pálení mostů či Preplatok síce nemá, ale stále je to šialene skvelé…

povídka: Města v horách - Barker, Clive
vyšla v: Knihy krve I-III; New Weird; První Kniha Krve
louza | **** | před 49 dny

Krvavá povídka s opravdu úchylně ujetým blasfemickým nápadem v podobě svérázného soupeření dvou jugoslávských měst překvapí Barkerovou imaginací i živostí s jakou je schopný tuhle ujetost přivést do reality a uvěřitelně jí přednést čtenáři. Nic naplat. Barker je Barker. Formálně skvělá nápaditá věc, z níž čtenáři ovšem dobře nebude.

povídka: Přechod do Kambodže - Moorcock, Michael John
vyšla v: New Weird
louza | ****1/2 | před 49 dny

Skvělá povídka. Popis životních peripetií jedné vojenské jednotky. Moorcock je jako obvykle věcný a místy až bolestně fyzicky realistický. Způsob jakým dokáže balancovat na hraně fantastiky je sám o sobě fantastický. Stačí jen na začátku prohlásit, že jde o třetí světovou a čtenář už se sám jen tak mimochodem mezi řádky, dočte, že něco je tak trochu jinak. A finále nemá chybu. Být bych tam nechtěl, ale po přečtení jako bych tam byl.

kniha: Bitevní mág - Flannery, Peter A.
snop | *** | před 51 dny

Nevím, rozhodoval jsem se mezi 60 a 70 %, ale nakonec převážilo horší hodnocení.

Dílo je rozděleno do tří knih nazvaných Hněv, Vztek a Spása. První dvě knihy jsou klasické – kdyby se chlapci nejmenovali Falco a Malaki, ale třeba Rand a Perrin, nebo já nevím Vaelin či Fletcher, vlastně by to byl hodně podobný příběh. Malaki je od přírody rytíř, Falco od přírody bitevní mág, jen na to přijít a vylíhnout se. A pak je tu samozřejmě Akademie, zlí šlechtici, šlechetní rádci, proradní mágové, závěrečná zkouška. A pak jsou tu hordy nemtrvých, vedených démony. A samozřejmě draci.

Autor se s klasickými žánrovými tropy popral celkem úctyhodně, byť občas má člověk dojem, že ta či ona scéna je v knize prostě jenom proto, že tam prostě být má, což souvisí i s tím, že psychologie postav je řekněme trochu jednodušší (mimochodem, knize by vůbec neškodilo chápat ji spíše jako young-adult, než jako klasickou epiku). To kde dle mého názoru selhává, je to, čemu s postupem děje věnuje více a více místa, až je třetí kniha v podstatě jenom o tom, totiž o boji s démonskými armádami.

Boje jsou totiž bohužel poměrně nepřehledné, ale zato rozvláčné a nepříliš soudržné. Když se to hodí, je démonská armáda poražena raz dva, když ne, jako by všichni měli extrémní smůlu a brnění démonů na tu chvíli zesílila.

Plus teda strach. Strach je zajímavý moment worldbuildingu: démoni nevyhrávají a netlačí svobodné země do kouta proto, že by byli silní a že by stavěli armády nemtrvých i z poražených nepřátel. Nemrtví jsou dosti nedomrlí protivnící, minimálně jak se zdá. Ne. Démoni vyhrávají především proto, že okolo sebe šíří příkrov nepřekonatelného a debilizujícího strachu, který ochromí všechny bojovníky tak, že utečou nebo se schoulí do klubíčka, a tak mohou být snadno inkorporováni do nemrtvé hordy. Jediní, kdo tomuto strachu dokážou vzdorovat, jsou právě bitevní mágové, a svůj vzdor dokážou rozprostřít na celou armádu, takže ta je, dokud je alespoň jeden bitevní mág naživu, vůči strachu imunní.

Takže je jasné, že bitvu rozhoduje to, zda se démon dokáže zbavit bitevních mágů dřív, než se zbaví oni jeho. Vše ostatní je tak trochu stafáž a kanonenfutr. A právě v tom vyniknou nelogičnosti knihy: ochromující strach není zas tak ochromující, když je potřeba hrdinské zteče. Kdo se v jedné bitvě choulí před kováříčkem, v jiné se vzpíná k útoku na kováře. Je jasné, že kdyby měl být autor poctivý, všichni krom bitevního mága by ostrouhali. Potřeba dát trochu prostoru i vedlejším postavám ale vede k těmto nelogičnostem a celkově k pocitu, že autor v popisu bitev selhává.

Když si k tomu připočtu občas celkem drhnoucí stylistiku (a zde nevím, zda je vina na autorovi či na překladateli), výsledný dojem je takový, jako kdyby autor debutoval a postupně se mu to více a více vymykalo z ruky.

Ale oceňuji, že příběh je uzavřený.

Komu je pod 18 a nečetl nic z toho, na co narážím v úvodu, nechť si přidá k mému hodnocení jednu hvězdu.

povídka: Neviditeľná korporácia - Blažek, Rastislav
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 52 dny

Zmes kyberpunku, dystopie a akcie, inšpirovaná klasickým Matrixom nebola žiadnou systémovou chybou (SYSTEM ERROR) ale príjemným apgrejdom (SYSTEM UPGRADE) pre tie časti binárnych dát (DATA MINING), ktoré sú zodpovedné za imaginatívne (SUBORDINATE DEPENDENCE FUNCTIONALITY) predstavy v mojej skrutkovici DNA (SOURCE CODE)…

povídka: Psia podoba - Horniaková, Radka
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ***** | před 52 dny

Pár malých zaškobrtnutí sa tejto poviedke vytknúť dá, nebudem však tak striktný. Spočiatku som si myslel, že sa bude jednať o text mladej autorky, angažujúcej sa v ochrane zvierat. Ha, čo nasledovalo po úvodných odstavcoch ma úplne vyviedlo z omylu. Stúpajúca intenzita pochmúrnej atmosféry a kvalitne vystavaný dej vyústil do plnokrvného kožovitého záveru, smradu, hniloby a hnusu. Ak máš chuť na niečo odporné (a nehľadáš už úplný extrém), postupne dávkované, táto poviedka pohladí tvoje chuťové poháriky.

Od autorky som už čítal poviedku Anička Dušička vo Fantázii 2017, táto je však minimálne o tri hodnotové spektrá vyššie vzhľadom k temnote ;)

povídka: Ohnivá odplata - Tyrpák, Bohuslav
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ** | před 52 dny

O požiarnikoch a démonickom kurčati zvanom zmok. Tých popkultúrnych odkazov v angličtine tu bolo na môj vkus akosi veľa. Papierovo kladné postavy a zdĺhavá opakujúca sa požiarnická terminológia príbehu veľmi neprospeli. Ten ohnivý démon však stál za to, zaslúžil by si viac priestoru…

povídka: Traja kamaráti + 1 - Miler, Martin
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | * | před 52 dny

O bratislavskej Dimitrovke (pre neznalých, to boli tie chemické závody, ktoré za komanča zahaľovali celú Bratislavu do kvalitného sírnatého oparu) by sa toho dalo popísať viac desivejších príhod ako v tomto nemastno-neslanom mierne absurdnom príbehu, tak trochu pripomínajúcom namotávaciu iniciatívu začínajúcich žurnalistov tesne po prevrate na tému „Ropáci“, ktorou zblbli verejnosť :D

povídka: Kouzelná prasátka - Rambo, Cat
vyšla v: Trochu divné kusy 3
Polinius | **** | před 53 dny

Ačkoliv je už v editorském v úvodu jasně naznačeno, že nemáme čekat žádnou tvrdou SF, tak se dá v povídce najít alespoň jeden SF motiv. Povídka je samozřejmě zase o smrti, ale tentokrát jsou vztahy a pointa velice průzračné a nic nebrání tomu, abych se do děje zapojil vlastní imaginací a prožil po přečtení nějakou emoci. Autorka naštěstí nepodlehla častému klamu spisovatelů a spisovatelek, že je umělkyně a nesnaží se vnášet do textu různé ornamenty, dekorace a jiné okoukané postupy od dalších autorů, kteří si myslí, že jsou také umělci. Otázkou je, zda se může spisovatel beletrie stát někdy umělcem. Já si myslím, že šance je velice malá. Stejně jako není umělcem každý kdo fakt hezky kreslí a nebo improvizuje na kytaru, či hraje na divadle. Prvotní snahou autora by mělo stát se alespoň dobrým řemeslníkem literatury a až pak pomýšlet na nějaké vyšší ambice.

povídka: Nepravidelná slovesa - Johnson, Matthew
vyšla v: Trochu divné kusy 3
Polinius | brak | před 53 dny

Povídka na téma uchování zemřelého člověka v paměti.

Podíl SCI – 0 % Podíl FI  – 0 % Obsahuje povídka nějakou pointu? NE.

kniha: Město zázraků - Bennett, Robert Jackson
Madam Brbla | ****1/2 | před 53 dny

„Aspoň jednou bych chtěl vymyslet řešení, při kterém bych nemusel sám sebe málem vyhodit do vzduchu.“ Sigrud Harkvaldsson

Chro-chro-chro-chrochtám blahem! U předchozích dílů mi vždy trvalo nějakou dobu zahryznout se do děje a chvílemi jsem se musela do obracení stránek trochu nutit, kvalitní četbě navzdory. Tentokrát jsem od úvodních stránek jela jako namydlený blesk po banánových slupkách na ledu. Protože Sigrud! Drsný, věrný, životem bolestivě zjizvený Sigrud. Jeho linie je proti ostatním jako dálnice proti pěšinám, zabírá většinu prostoru a řítí se neúprosně vpřed. Pomstít smrt své mentorky a splnit poslední přání, ochránit její dceru, není snadný úkol, když proti sobě máte zloducha temnějšího než bezhvězdná noc v rakvi pohřbené pod šesti stopami dehtu v kilometrové hloubce černouhelného dolu. Ale Sigrud taky není zrovna obyčejný soupeř.
Třetí díl je proti oběma předešlým akčnější, více přímočarý, což neznamená přehlídku samoúčelného násilí. Ani tady nechybí silné myšlenkové podhoubí, akorát autor nehází po čtenáři filozofickými tématy jako kilovými sáčky cukru, zato častěji mrskne takovým tím malým pytlíčkem, co se přidávají v restauracích k teplým nápojům. Teprve v závěru mi všemocné božské manýry začaly skřípat mezi zuby, finále ovšem nepostrádá kouzlo. Vlastně spoustu kouzel a marně bádám, zda bylo možné ukončit sérii nějak elegantněji. Nejspíš ne.
Pro mne je „Město zázraků“ nejlepším kusem skvělé fantasy série, která má vše, co si zmlsaný fanoušek žánru může přát: chytlavou zápletku, nevšední kulisy, hustou atmosféru, zajímavé zákonitosti i historii světa, osobité charaktery, dobré myšlenky, dechberoucí akci (jak mě na stará koulena přestřelky a rvačky moc neberou, tady jsem si je užívala), melancholické chvíle i scény s nevtíravým humorem. 90–95%
Četla jsem jen e-knihy, ale chci (a budu) mít všechna tři „Božská města“ v poličce, hýčkat je pohledem, sem-tam se s nimi pomazlím při odstraňování prachu a za několik let se do nich vrátím.

kniha: Proces změny - Wells, Martha
trudoš | **** | před 54 dny

Druhá kniha americké spisovatelky Marthy Wellsové je podobně útlá, jako ta předchozí, přičemž věčně sebeironizující android je bezesporu stále jejím největším trumfem. Naneštěstí autorka nepatří mezi právě ty tvůrce, kteří by si i s málem dokázali snadno poradit. Tentokrát jí totiž poměrně dlouho trvá, než připraví figury na šachovnici, a když přijde ke slovu samotná hra, rozštěpí se osnova na dvě dějové linie. U sto šedesáti stran? Krajně zbytečné. Postavou navíc je pak zde ART, umělá inteligence vesmírné lodi, která je jako společník jistě zábavná, ale taky působí jako očividná berlička pro řešení jinak neřešitelných situací.
Ale pořád mě to baví, možná právě díky krátkému rozsahu, který prostě nedává prostor pro nějakou nudu. Hrdinovy postřehy jsou stále trefné, ironické a veskrze lidské, což je o to vtipnější, že jde o uměle vytvořeného tvora. Komplikovaností ovšem tahle série neoplývá. Pohříchu i jednoduchost se musí správě uhrát, aby nebyla zaměňována za obyčejnou tvůrčí lenost.

kniha: Roj - Webb, Nick
biafra | *** | před 55 dny

Typická četba do vlaku. Řemeslně zvládnutá střílečka, která je napínavá a dobře se čte. Čekat od military sci-fi propracovanou psychologii postav asi opravdu nelze. Pár typických klišé žánru: zkažení politici, čestní vojáci, zlí Rusáci. Nejvíc mě pobavilo, že v 27. století běžní Američané žijí stále stejně jako v 21. století: Mají své dřevěné domy s terasami, nádobí myjí ve dřezu a sledují basketbalovou ligu, kde i po šesti stech letech hrají stále stejné týmy. Hm, Římané si také mysleli, že tu budou věčně.

kniha: Řetězová reakce - Kotleta, František
minduton | ***1/2 | před 55 dny

Předpokládal jsem, že je to přímé pokračování 3. dílu, tj. Rázové vlny, ale není. Škoda. Bylo by dobré sledovat ještě více vyhrocenější a sračkovější postapo svět, kde dostali po kulách konečně i Japončíci. Nedokážu to časově zařadit do děje, ale je to defacto paralelní příběh s některým z předešlých dílů. Hlavní hrdinkou je ženská.

kniha: Noc a mlha - Bandžuch, Tomáš
Burbuja | *** | před 56 dny

Je to lepší než první díl, ale pět hvězdiček bych tomu rozhodně nedal. Hlavní hrdina si pořád ještě nikde neobstaral charisma, zápletka mi taky přijde taková z prstu vycucaná, historické reálie říznuté magií jsou sice fajn, ale takový Ian Tregillis je daleko zábavnější. Prokousával jsem se tím asi měsíc a dalšímu pokračování se už nejspíš vyhnu.

povídka: Gosbuster - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 56 dny

Duchárčiny síce nemusím ale ak sú ruka v ruke vykreslené s miestnym koloritom, v tomto prípade Bratislavským, svoju výhradu beriem späť. Naviac autorka sa zlepšuje a príbeh voľne nadväzuje na jej poviedku z Fantázie 2015 pod názvom Agentúra pod Devínom . Má to dobrý spád a atmosféru…

Poznámka: ten titul fakt nie je chybne :)

povídka: Pečeň - Kučera, Miloslav
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 56 dny

Humorná, ironická, krčmová, mierne sarkastická, na bežné krčmové historky trochu viac intelektuálne podkutá, teda viac ako je v takýchto prípadoch bežné, svojou kvalitou dobrá…

povídka: Žena v strome - Ducárová, Eliška
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 56 dny

Maximálne klasická, trochu lyrická fantasy písaná ženským rukopisom. Žiadne nóvum sa nekoná. A práve to môže byť prednosťou tejto poviedky. Síce to nie je úplne moja šálka kávy, ale príjemne som pri nej od-relaxoval…

povídka: Prach si - Hrinčová, Katarína
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 56 dny

Nie je popol ako popol. Najlepší je ten z urny ;) Dosť uletená poviedka s riadne kvalitnou pointou. Mohlo to byť u mňa kľudne za všetky hviezdy, ak by autorka ešte viac vygradovala atmosféru…

povídka: Druhý príbeh - Gálik, Ján
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | ** | před 56 dny

Fantasy príbeh a rozprávkové bytosti v ňom, mohol byť celkom dobrým hororom. Bohužiaľ k dokonalosti mu chýbal ešte riadny kus. Tie sado a pedofilné vsuvky pôsobili umelo. Vzhľadom na autorov štýl, kýžený efekt sa nedostavil. Buď mal text autor trochu zľahčiť alebo ešte viac zatemniť. Niečo medzi tým v tomto prípade bohužiaľ u mňa nefungovalo…

kniha: Otec prasátek - Pratchett, Terry
Speedemon | **** | před 56 dny

Smrť je boží, co si budeme povídat. A když si navíc obleče kostým Santy Clause, pardon Otce prasátka, stojí za to ještě víc. Ona potom ani není moc důležitá samotná zápletka protože jde spíš o jednotlivé vtipné epizodky. Bavil jsem se solidně, ač nějaký záchvat smíchu jsem u Zeměplochy už několik knih nezažil. Ale přiblbý úsměv na tváři jsem měl pořád…

Československý kyberpunk před rokem '89. Dneska by to dvojice autorů napsala lépe/jinak, ale povídka by úplně ztratila to naivní kouzlo konce osmdesátých a devadesátých let, že budoucnost bude jen pokračování minulosti. Naše dnešní minulost je jinou budoucnosti než jaká měla nastat z pohledu minulosti. Počítače máme už všude a umí už všechno, ale prakticky stále neumí nic jako v 80. letech.

kniha: Zabiják v dešti - Shipton, Paul
trudoš | *** | před 57 dny

Nápaditější než předchozí Zahrada strachu, zároveň však dějová osnova tentokrát vysloveně jen sleduje obrazy ze života hmyzu a kriminální linie je tu pouze na okrasu. Jednomu je až líto, že to celé pak končí tak jednoduše. Přitom by bohatě stačilo, aby se Paul Shipton plnohodnotně soustředil na prokreslení postav i linii vyšetřování a všechno ostatní si třeba schoval na příště. Takhle to celé připomíná pouze další zábavnou epizodu z kresleného seriálu Co se děje v trávě. Zápletka přelétá z motivu na motiv jak motýl Bělásek při hodině vlastivědy, přičemž vývoj událostí ve finále výrazně nepřekvapí. Jako milovník detektivek jsem si samozřejmě užíval odkazů na žánrová klišé, je však otázkou, zdali něco podobného ocení cílová skupina dětí od 10 do 14 let. Ne, že by román nemohl zaujmout starší nebo náročnější čtenáře, jen zkrátka nenabízí nic vysloveně objevného, kromě toho, že hrdinové jsou chrobáci a sem tam se člověk dozví nějaké zajímavosti, na něž od doby školní docházky zapomněl.

kniha: První přichází tma - Bakker, Richard Scott
Methat | ***1/2 | před 59 dny

„Svět má ve zvyku lámat mým slibúm hřbet“ – Achamian

Táto kniha sa zo začiatku číta veľmi ťažko – úplne nový svet, nové náboženstvá, frakcie, čarodejnícke akadémie, množstvo postáv s menami, ktoré ani neviete prečítať…

Richard Scott Baker síce vytvoril uveriteľný a veľmi zaujímavý nový svet, no predstavil ho čitateľom tak nejak krkolomne (možno to bola moja nechápavosť a nesústredenosť). V anotácií nám priblíži množstvo zaujímavých postáv, ktorých osudy budeme sledovať a ja som sa tešil, že to bude super temná fantasy ako Erikson… a je to iné.

V knihe ide hlavne o politiku a večné filozofovanie hrdinov. Myslel som si, že ma z postáv bude baviť najviac čarodej, no ten bol nudný ako celá jeho škola. Prostitútka Esmenet mi pripomínala Mhybe z Malazu, tiež otravná postava. Najviac ma bavil barbar Cnaiur a Kellhus, ktorí celý dej tiahnu dopredu (a práve Kellhusov prológ ma bavil najviac, mal skvelú atmosféru a pripomenul mi Eriksona). Dialógy sú výborné, no občas ich rušia vnútorné myšlienky postáv. Ich rýchle striedanie mi tiež vadilo. Z frakcí ma zaujali Dunyainovia, Konzult a Cishaurovia.

Prvý diel pôsobí ako prvá kapitola knihy, prológ. V deji sa vlastne nič nestane, postavy idú z bodu A do B, Erikson by to nazval – zbiehanie. Bakker si len pripravil figúrky na šachovnici a dúfam, že pokračovanie bude viac… jednoducho sa v ňom konečne začne niečo diať.

„Žádná duše se nepohybuje světem sama. Každá naše myšlenka vyrústá z myšlenek ostatních. Naše slova nejsou nic jiného než opakování slov, která již byla vyřčena. Pokaždé, když se zaposloucháme, necháváme se unášet pohyby jiné duše.“ – Kellhus

kniha: Stezky krve - Kuglerová, Ivana
Strýček Biolit | ***1/2 | před 59 dny

Naprosto pohodová fantasy klasického střihu. Děj je jednoduchý, hrdinové správně hrdinští a rozházení skrz celé spektrum typických postav – od křehkých dívek, přes dětské zloděje, až po neohrožené válečníky a moudré starce. Od podobně mířené produkce z anglosaských luhů a hájů se kniha liší větší porcí naturalismu a schopností autorky postavám naložit. V závěru mě dosti pobavilo „vyřešení“ osudu jedné z hlavních postav, které bylo tak nějak ze života, zcela netypické pro jinak vážnou fantasy. Celkově je kniha napsaná dobře, jen mi přišlo, že některé věci dostávají méně prostoru, než by si zasloužily. Celkově ovšem spokojenost, ideální oddechové čtení.

kniha: Valard & Vejce na draka - Horn, Jan Marvel
snop | ***1/2 | před 60 dny

Je to fajn a chapu, proc to Barbar vydal.

Ale: Je to rozharane, formalne nezvladnute, obcas vylozene magorne, ale povetsinou proste jenom proste civilni, cimz to pripomene napriklad Krale Wyldu. Pokud po precteni anotace ocekavate halucinogeny, pak jste nepochopili, ze anotace nemluvi o hrdinech, ale o autorovi, ktery prolamuje ctvrtou stenu, kdyz ma prave naladu, a nikdo mu v tom nezabrani.

Ale co na tom, kdyz hrdinove jsou sympaticti a vetsinu casu dokonce i neco delaji, byt to moc nedava smysl. A nedava to smysl vubec, kdyz se to snazim nejak popsat. Neni to ciste dada, proste jenom lide delaji veci, ktere vubec nemaji promyslene a vlastne nevedou k zadnemu cili, krom toho nejblizsiho… coz vlastne je opet docela civilni, protoze tak asi vypada normalni zivot.

V knize je spousta nedodelku a nelogicnosti (napr. Afrodite je chvili takova, ze se ji vsichni boji, a pak najednou je takova, ze se s ni vsichni hadaji), ale je to vyrovnano tim, ze vsechno hezky plyne a vzdy lokalne to nejak souhlasi, a dava to v tu chvili logiku (mozna ta zminka o halucinogenech mluvi i o ctenari).

No nic. Je to zajimavy prispevek k ceske experimentalni fantasy/pohadce. Necekejte zachvaty smichu, necekejte ani klasicky pribeh. Cekejte prekvapive civilno střihlé švihlostí. Nahlas jsem se zasmal asi 4×.

povídka: Strážnik - Priesečan, Ľuboslav
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 60 dny

Spočiatku ma táto poviedka veľmi nezaujala. Vadil mi v dialógoch ten umelý východniarsky slang. Proti východniarskemu slangu nič nemám, ale v tomto prípade to bol nejaký podivný derivát :) Naviac ak tak rozprávajú angláni, je to trochu čudné :)

Samotný psychedelicko – schyzofrenický príbeh mal však kadenciu, ktorej prierazná účinnosť v pohode paralizovala všetky jeho formálne nedostatky. Vrelo odporúčam všetkým alkoholikom hlavne počas prepuknutia Deliria tremens :D

povídka: Nádej zomiera posledná - Ďuricová, Ivica
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | *** | před 60 dny

Tentokrát na asimovovskú tému. Na rozdieľ od strachu z robotov v jeho románoch, autorka tu opísala strach z umelej inteligencie. Téma je to zaujímavá a použité fakty tiež. Zbytočne mentorský vysvetľujúci spôsob podania je však na úkor príbehu samotného. Odsúva poviedku niekam do náučných vôd. Taktiež ten kalkul s globálnymi citmi je naivný. Podriaďuje sa rozvášnený dav nejakým citom? Dav je síce manipulovateľný ale nie od slepej nenávisti k láske. Použitý motív bol dobrý, chcelo by to však nejaký silnejší príbeh…

povídka: Hic sunt homines - Švercel, Miro
vyšla v: Fantázia 2019
yerry | **** | před 60 dny

Síce nič nové pod slnkom ale poctivý klasický text z prostredia sibírskej tajgy na tému „yetti“ sa ráta…

„Nejsme tady proto, abychom obdivovali jejich psychologii, ale proto, abychom jim nakopali prdel.“
Peter F. Hamilton finalizuje Ságu Společenství, přičemž konflikt dvou rozdílných civilizací rozšiřuje o konspiraci, táhnoucí se napříč galaxií. Do karet mu přitom hraje množství svérázných postav, které z různých konců odhalují prapodivnou mozaiku falše a lží. A ačkoliv není úplně snadné uhlídat si přehled v jednotlivých dějových liniích, nedá se tomu upřít fantastická důslednost, kde i ta nejposlednější figura má své místo – přestože její cesta je častokrát velice klikatá a konec nepředvídatelný. To má bohužel stinnou stránku ve formě megalomanského rozsahu, jenž přitom ne zcela naplňuje čtenářova očekávání ohledně vesmírné invaze a všech záhad kolem ní. Ono u předposledního svazku série by jeden čekal alespoň nějaké dílčí úspěchy, ne že hrdinové budou stále tam, kde byli na konci první knihy. Nezbývá než doufat, že Poslední hlídka všechna předestřená tajemství konečně uspokojivě zodpoví.

kniha: Město uprostřed noci - Anders, Charlie Jane
jirikk | **** | před 61 dny

Ambiciózní román odehrávající se na planetě charakteristické odvrácenou rotací (noc a den se nestřídají a v geografickém smyslu spolu sousedí). Lidé jsou zde v roli nově příchozích, kteří se snaží na planetě zakořenit, místní fauna i flóra jim však není příliš přátelsky nakloněna. Reprezentanty domácích je především inteligentní rasa Gelet, která do svých řad přijme hrdinku Sofii. Vedle konfliktu mezi Geletami a lidmi se řeší i vztahy a boje mezilidské, vedle těch politických hlavně milostné. Zejména ve střední části knihy jsem však měl pocit, že těch zajíců co se honí na poli je snad až příliš, různé skrytě lesbické propletence nakonec působily místy až únavně. Přesto však kniha drží pohromadě a přináší vcelku silný zážitek, předchozí titul Všichni ptáci na nebi však na mě působil silněji.

kniha: Guru mrtvých - Dark, Jason
Tenkrat, Friedrich
Speedemon | **1/2 | před 62 dny

Vcelku obyčejný řadový díl plný nemrtvých. Navíc opět od jiného autora, takže nijak nenavazuje na předchozí dění. Dočkáme se jen zmínky, že Suko je zdrcený ze zmizení Shao.

Jinak samotný záporák je klasický vejtaha, co za sebe posílá své nemrtvé nohsledy. Ti mají oproti tradičním zombíkům svou hlavu a někdy jednají i v rozporu s plány svého guru. Konec je jako obvykle dost rychlý, abyste neměli moc času si uvědomit, že těch 50 stran předtím byla jen vata. Avšak mělo to docela povedenou atmosféru a v rámci řadových dílů to nebylo nijak špatné.

12345678910poslední (689)27555 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu