RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1590591592593594595596597598599600poslední (634)25327 příspěvků celkem
kniha: Zatracenec - Hawke, Simon
KainIX | *** | před 3837 dny

První díl trilogie odehrávající se ve světě vytvořeného pro hráče her na hrdiny Advanced Dungeons & Dragons, světě Dark Sun, světě plného pouští spalovaných nemilosrdnými paprsky Temného slunce. Hlavním hrdinou je kříženec elfa a pulčíka, elfčík Sorak, jehož tělo obývá několik samostatných bytostí s různými, jak přirozenými tak nadpřirozenými schopnostmi. Nápad celkem zajímavý, taky se mu autor věnuje prvních sto stran knihy. Sorak je jako dítě nalezen v poušti na pokraji smrti, je zachráněn jednou ze Starších z rasy Pyreenejů, která jej odvede do kláštera villichi, kde je vychováván do svých 17ti let. Pak se vydává do světa, aby našel své rodiče. Kniha pak popisuje jeho výchovu a část cesty za poznáním sebe sema. Příběh nijak zvlášť zajímavý, akce málo, postavy a pletky ne příliš prokreslené. Přestože je kniha uzavřená, nikoliv tak zápletka, která je teprve na počátku. 65% – lehký nadprůměr.

kniha: Večerní akt - Pavličić, Pavao
avatar2 | **** | před 3838 dny

Nečekaně dobrá kniha mně dosud neznámého autora. Tématem knihy je člověk vymykající se společnosti a to jak na něj společnost reaguje. Hlavní hrdina nedělá nic špatného, jen dokáže mistrně zkopírovat cokoliv si umane a netají se tím. Ale ačkoliv neporušuje žádný zákon, okolí se ho bojí (tím mi kniha připomněla Bílou knihu Pavla Kohouta). Nakonec se z něj stává štvanec. Kniha se i přes balkánské reálie velmi dobře čte a mohu ji jen doporučit.

kniha: Pistolník - King, Stephen
KainIX | ***** | před 3838 dny

Souhlasím s avatarem2. Při prvním čtení mi kniha přišla „jen“ hodně dobrá. Při druhém naprosto skvělá. To, co z ní činí lahůdku je bezesporu skvělá atmosféra postapokalyptického světa, jež se „hnul“. Čtenáři je představen pistolník Roland, muž s dokonalými reflexy a nervy z oceli, jak pronásleduje Muže v černém. Pistolník je ochoten dostat se za KAŽDOU cenu k Temné věži a nic a nikdo mu v tom nezabrání. Naprosto skvělý úvod do série.

série: Ender
Speedemon | ***** | před 3839 dny

Úžasně propracovaná série o věčné otázce, zda-li má člověk právo k vyhlazení jiného inteligentního druhu. Hlavní hrdina – Ender Wiggin je v první knize drasticky vyučen na vojenského velitele a spáchá čin, který si už nikdy neodpustí. V dalších knihách se ho snaží sám sobě odčinit a napravit. Vše má vždy dvě a více stran… Série je koncipována jako samostatný první díl a následující trilogie je velmi úzce svázána a je potřeba k ní znát předchozí díly. Pátá část je už jen taková třešinka na dortu v podobě povídek z Enderova světa. Je to jedna z nejvýše umístěných sérií na Legii a mohu ji všem doporučit.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
Speedemon | ***** | před 3839 dny

Jak už bylo řečeno, Děti ducha jsou vlastně zakončením „Lusitanské trilogie“. Všechny klady z minulých dílů jako propracované postavy, hluboká filozofie, skvělý spád a děj je samozřejmě i zde. Žádných velkých mínusů jsem se nedočkal a proto dávám plný počet. Možná se to zdá už jako stále stejné přemýšlení o ničem, ale to co mě nadchlo u ostatních dílů je i zde tak není co řešit.

kniha: Strach nad Albrechtovem - Crasst, Harry
avatar2 | *** | před 3840 dny

Tuto knihu je těžké hodnotit. Úchylně brutální (některé momenty jsou jak vystřižené z de Sadeho Julietty), přesto komediálně laděná, zasazená do karikatury komunistické společnosti. Dějově není o co stát – pátrání po masovém vrahovi, který se nakonec stane mučedníkem aby po něm vstali noví bojovníci – to je jen zástěrka pro popis prapodivné společnosti, který autor (aspoň pro mně) nefunkčně dokresluje rádobyvtipnými jmény. Knize dávám tři hvězdičky, ovšem to jen proto, že míň dávám jen věcem, které se špatně čtou a nudí. Tohle se čte dobře, to však knihu nezachraňuje od vyhoštění na pomezí literatury, společně s již zmiňovaným de Sadem. Mnoho lidí si ji rádo přečte, málokdo si ji ale hrdě vystaví do knihovny. To ale nechápejte jako kritiku, to je prostě vymezení žánru. Nedivím se, že autor zvolil pseudonym – tento literární experiment každý neskousne.

kniha: Kroniky Jakuba Vandrovce - Pilipiuk, Andrzej
Majkl | *** | před 3840 dny

Prvá zbierka poviedok mi ukázala odlišnú tvár fantasy, avšak večne alkoholické reči po čase začnú nudiť, aj keď prvá polovica knihy bola perfektná.

kniha: Hvězda jihu - Verne, Jules
Majkl | **** | před 3840 dny

Pekná kniha, popisujúca všetko čo sa točí okolo drahých kamienkov – diamantov, mojej obľúbenej téme z prírodovedy. Odporúčam pre Vernevkárov, rovnako aj pre ľudí, ktorých problematika vzniku, opracovania, hľadania diamantov zaujíma.

kniha: Harry Potter a princ dvojí krve - Rowling, Joanne K.
Majkl | ***** | před 3840 dny

Rovnako kvalitný a snáď aj lepší diel ako päťka, ma zamrzel len svojou hrúbkou, keďže som čakal počet strán presahujúci tisícku. Dej je opäť sústredený na hlavného hrdinu, no je tu viac vedľajších línií, ktoré nedávajú zmysel no neskôr zapadajú do mozaiky zvanej celok. Kladom je exotickejšie prostredie, ohromne veľa informácií, a ešte viac otázok, Snape, ktorý sa konečne prejavil ako poriadny záporák (pre mňa bol väčším zlom ako Voldemort) a netrpezlivé očakávanie posledného dielu. Kto je šikovnejší ho už čítal, kto nie, ten si naňho počká.

kniha: Harry Potter a Fénixův řád - Rowling, Joanne K.
Majkl | ****1/2 | před 3840 dny

Nič mi nebránilo aby som tomuto dielu nedal 5*, skvelý dej, ktorý sa neobmedzuje na areál školy, popísané Ministerstvo Mágie, tajomné proroctvo, smrť môjej naj postavy :(, kopec informácií, kde sa už zdá, že všetko bude vysvetlené a priamočiarejšie. Doporučujem už len pre to, že HP nie je ufňukaným deckom, ktoré zostáva v nemom úžase pri akejkoľvek iskričke z čarovného prútika.

kniha: Harry Potter a Ohnivý pohár - Rowling, Joanne K.
Majkl | **** | před 3840 dny

Ďalší diel prekvapuje objemnosťou knihy, no zároveň aj chuťou do čítania (nikto mi neuverí, no túto knihu som zhltol za jediný deň), hlavný záporák sa konečne ukáže, a nie je len fantómom, ktorého meno sa nevyslovuje, ale zhmotnenou zlobou z mäsa a kostí. Je však dosť zdĺhavá, no aspoň sa nezadusíme prívalom informácií. Jednoznačným kladom je finále a taký zvrat, aký som videl iba vo filme. No z tretej úlohy, ktorá bola v labyrinte mohla autorka vyťažiť oveľa viac.

Konečne je príbeh dospelejší, všetko pekne temné, a konečne tu nastupuje nová zaujímavá a z celej série najlepšia postava – zdanlivý vrah Sirius Black. Koniec knihy ma dostal, nečakal som takéto zvraty a to, že si bude Harry neskôr tak blízky s krstným otcom (čakal som jeho smrť). Od tejto knihy kvalita diel budúcich prudko rastie.

kniha: Harry Potter a tajemná komnata - Rowling, Joanne K.
Majkl | **** | před 3840 dny

Druhý diel pokračuje v rovnakom tempe, akurát je všetko trošku temnejšie a HP nie je už tak obľúbený ako pred rokom. Finálny súboj doplňuje neskôr tradičný pokec s Dumbledorom, a kopec vysvetlení a nových nezodpovedaných otázok.

kniha: Harry Potter a kámen mudrců - Rowling, Joanne K.
Majkl | *** | před 3840 dny

Prvý diel je rozprávkou, ktorá je ňou asi pre vek hrdinov a nevyzretým štýlom písania. Z celej série asi najslabší diel, no prichystal priestor pre ďalšie knihy, a odštartovanie mániu obrovských rozmerov.

série: Harry Potter
Majkl | **** | před 3840 dny

Najväčším kladom a aj záporom tejto premedializovanej série je autorkin štýl písania. V dobe čítania prvého dielu som mal jedenásť a kniha mi pripadala ako trochu dlhšia rozprávka, postupom času autorka mení svoj štýl písania, a s dospievaním Harryho zároveň dospieva výber slov, príbeh, zápletka a samozrejme aj ja. Už to nie je len trochu dlhšia rozprávka ale prepracovaný svet a príbeh plný otázok. Tak nadšený som čítal prvý diel pred rokmi a rovnako veľmi ale nenadšene som ho prečítal pred rokom, čím som zistil, že na rozprávky už nie som. No už som rád, že sa HP šialenstvo skončilo, no určite príde ďalšie od iného autora, keďže je fantasy v móde.

kniha: Návrat krále - Tolkien, J. R. R.
Majkl | ****1/2 | před 3840 dny

Zakončenie trilógie sa nesie v podobnom duchu ako predošlá kniha, všetko je veľkolepé, perfektné prostredia, elfovia..ťažko povedať čo je na tejto knihe zlé, keďže akúkoľvek chybičku zatienia všetky klady knihy. Snáď len happyend, no ten si hrdinovia zaslúžili.

kniha: Dvě věže - Tolkien, J. R. R.
Majkl | ***** | před 3840 dny

Podľa mňa najlepší diel, prostredie veží je úžasné, dočkáme sa tu veľkých bitiek, a samozrejme putovanie pokračuje, veľkým plusom je svelý Stromobrad.

kniha: Společenstvo Prstenu - Tolkien, J. R. R.
Majkl | **** | před 3840 dny

Budem sa opakovať no je to klasika a mal by to prečítať každý. Skvelé prostredie, moji obľúbení skřeti atd. klasická fantasy téma, ktorá ma asi najviac baví. Len si najprv prečítajte niečo nenáročnejšie aby ste mali hlad po takejto kvalitke a zo začiatku knihu neodložili ako som to spravil ja.

série: Pán prstenů
Majkl | ****1/2 | před 3840 dny

Klasika fantasy, veľa krát ospevované veľdielo, privedené do dokonalosti opismi a reáliami. Z môjho pohľadu je to rozhodne výborná séria, no odporúčam čítať až po takom menšom zoznámení s fantasy. Pre začiatočníka je to ťažšie čítanie, a ja sám som darovanú knihu zo začiatku nadšene zobral do ruky a po niekoľkých stranách odložil. Prešlo pár mesiacov a v chvíľach nedostatku kvalitnej knihy som pokračoval v čítaní. Odmenou mi bola úžasná séria, zakrátko tesne pred dočítaním prvého dielu som dostal druhý a tretí som si už zháňal. Našťastie som to čítal v nepreprsteňovanej dobe, kedy to bola pre mňa veľká neznáma a o filme sa možno len šepkalo. Filmovou trilógiou som si len doplnil perfektný literárny zážitok o filmovú akciu. Kto neprečíta ten asi nepozná pravú fantasy.

kniha: Měsíční zahrady - Erikson, Steven
Mat21 | *** | před 3840 dny

Co říci k téhle knížce? Brilantní vyjadřovací styl autora a neoddiskutovatelná dějová originalita zhatila naprostá dějová nepřehlednost. Po sbírání dějových střípků a myšlence, že se už začínám zorientovávat, autor vždy skočí k jiné pasáži a vyhrkne množsví dalších postav. U kterých si už ani nepamatujete, zda-li jsou nové nebo zda se v předchozím ději již objevili. Možná po druhém přečtení bych se ztrácel již méně, nicméně nedivím jediný důvod, proč raději nezvolit pro příště hodnotnější knihu.

kniha: Až peklo zamrzne - Ríša, Vlado
gober | brak | před 3840 dny

Až peklo zamrzne patří mezi duchem laciné fantasy, které má Vlado Ríša neustále nutkání psát. Je nudný, zmatený, dějově prázdný, křečovitě humorný a neustále se dokola opakující autor. Až peklo zamrzne, nemá čtenáři co říct, ani mu nic neříká.

kniha: Věčný mír - Haldeman, Joe
psykkoman | *** | před 3841 dny

Od tak ambiciózní a cenami ověnčené knihy jsem čekal daleko více. Zápletka války, která se tu odehrává, je tak absurdní, že zbavuje děj jakékoliv uvěřitelnosti. Napsaná je kniha velice dobře, čte se takřka sama, ale obsahuje řadu nelogičností a nedotažených záležitostí, děj působí schematicky. Fanatická organizace Enderů pak je zřejmě do knihy vložena jen pro její zdramatizování. Ještě že psychologie postav je alespoň jakž takž uvěřitelná. Nemůžu se zbavit dojmu, že Věčný mír mohl být daleko lepší a že byl asi napsán ve spěchu na popud nakladatele. Oproti výborné Věčné válce je horší ve všech směrech.

Zatím nejlepší jfk od žambocha, kterého řadím vedle jfk5 a jfk12.

kniha: Conan a slepá bohyně - da Costa, Leon
shpina | **** | před 3841 dny

poměrně povedený conan. vyvážené putování – boj – prokreslení conana… jen se někdy trošku moc snažil autor zašmodrchat děj zápletkami (např. motiv uprchlého velitele gardy – nyní komedianta), které nedotáhl.

Některé povídky výborné… například špaček a jeho vosák… Něco lehce nadprůměrné. Myslím, že hlavní problém byl, že se psalo na zakázku. Někdy byla vidět násilná personifikace města, nebo zbytečné – nefunkční – usazení příběhu do městských kulis – jen aby to byla městská fantasy… např. jinak skvělá povídka od jwp. Jediná povídka, kde mi motiv města přišel naprosto přirozený a přitom originální a zajímavý byla povídka od f.vrbenské.

kniha: Goblin - Hines, Jim C.
biker11 | ***** | před 3841 dny

príjemné čítanie- humorné, ale nie tak bezduché ako Zemplocha. Super postavička Jiga s jeho myšlienkovými pochodmi a veľmi svižný dej- trocha kúzlenia, akcie, príšerky. čo viac si môžeme priať u mňa jasná 100%

kniha: Háj satyrů - Šimánek, Josef
avatar2 | *** | před 3842 dny

Velmi poetická fantasy, která se podle mně dějově inspirovala u Doyla (Ztracený svět) nebo u Verna (Cesta do středu Země). Dva velmi angličtí gentlemani podniknou výpravu do tajemného lesa, který podle pověstí obývají nadpřirozené bytosti. Dostanou se do podzemí, kde najdou ženu z antických legend. Kniha je literárně velmi kvalitní, bohužel však velmi popisná a místy pomalá a nudící.

kniha: Pomsta trpaslíků - Heitz, Markus
Majkl | ****1/2 | před 3842 dny

Výborný diel, ktorý mi trošku kazí citová nevyrovnanosť hrdinu, jednotlivé skoky od jednej sukne k druhej si autor mohol odpustiť. Konečný súboj s veľkou zlou obludou (klasika komiksových diel)nemá veľa informácií, kto, kedy a prečo, čo sa dúfam dozvieme v ďalšom dieli. Pred finálnou bitkou som sa potešil, že Narmora prežila, a pre mňa bola Narmora zapomenutá nezabuduteľnou. Tak či tak ďalší výborný diel, ktorý musí mať pokračovanie, a nielen jedno. Túto sériu doporučujem každému milovníkov skvelej a jedinečnej fantasy.

kniha: Válka trpaslíků - Heitz, Markus
Majkl | ***** | před 3842 dny

Perfektná kniha, stretávame sa tu opäť s národom Alfov (ktorý sú mimochodom moji obľúbenci), skvelý dej tu doplňujú pasáže kde sa dozvedáme prvky úžasného sveta. Navyše tu autor pridáva pomstu, takú cieľavedomú, ktorá sa naplno prejaví v treťom dieli. Narmory je mi ozaj ľúto. Bomba. Perfektným a štýlovým zakončením bola bitka pred horiacim mestom Alfov, takisto aj jeho zapálenie. Mrzí ma však to, že autor príliš rýchlo odpinkal skvelých Alfov.

kniha: Trpaslíci - Heitz, Markus
Majkl | **** | před 3842 dny

S V.L.K.om nesúhlasím, ale vážim si názor každého. Každému sadne iné, no táto kniha je možno neoriginálna no „čtivosť“ knihy je úžasná a to si cením najviac. Navyše po prečítaní ostatných dielov zistíme, že aj vedľajšie postavy majú svojích päť minút slávy a nie sú tu len tak pre predĺženie knihy. Úvodné – „mé jméno je Sinthoras…“ ma úžasne mrazilo dlho po prečítaní.

série: Trpaslíci
Majkl | ****1/2 | před 3842 dny

Nikdy som nečítal lepšiu sériu, čo som sa aj čudoval kedže som začínajúci fantasy-čitateľ. Autor v prvom diele rozohráva spočiatku intrigánsku hru o trón, pričom humor, akcia, skvelé postavy, výborne popísané zvyky a pod. trpajslíkov sú jednoznačne najväčším kladom. Ani po prerode hl. hrdinu na ozajstného hrdinu sa nestáva, že by mu stúpla sláva do hlavy a v druhom diele sa pozrieme do histórie, príčin a vzniku nenávisti Tretích. Tretí diel pridáva vedu a techniku, pomstu, akciu, a opäť ďalší národ do skvelého fantasy guľášu, ktorému prepojenie s technikou absolútne neuškodilo. Jednoznačne doporučujem. Najväčšou slabinou série je to, že nie je štvrtý (a ďalší a ďalší a … :) diel, ktorý súdiac podľa ukončenia trojky vznikne.

Jako obyvkle slušná dávka akce bez hlubší myšlenky, tentokrát zasazená zčásti do rudolfinské Prahy. Pomocníkem klasické party dobrodruhů se tak v tomto díle série stává i moudrý rabi Löw a potkáme i samotného Rudolfa II. I tento díl JFK tak plní funkci odpočinkového čtiva do MHD.

kniha: Parfém: Příběh vraha - Süskind, Patrick
biker11 | ***** | před 3843 dny

film sa dal, ale kniha to je niečo iné- nádherné vykreslený svet vôní a pachov a jedného strašne osamoteného človiečika ( je síce vrah, ale tu je to podružné). vyvrhela zo sveta ľudí- veď ako môžeme pochopiť niekoho kto na nás pozerá prostredníctvom nosa a vníma nás a okolie ako súbor vôní. jednoducho som bol očarený a nadchnutý touto knihou.

chaos a uplne naivné. hlavne uťatý koniec bez nápadu obsiahnutý až vo dvoch vetách. Je tam ozaj všetko hi-tech, druidi…, ale strašne naivne naskladané- jeden záporák, zničený chlap, pekná smutná žienka, spravodlivý policajt, brána do iných svetov a… nič, bez rozvinutia deju a nápadov. bol som hodne sklamaný.

kniha: Kapitula: Duna - Herbert, Frank
firen | ***** | před 3843 dny

Poslední díl legendární série duna, který napsal Frank Herbert. V mysli se vracím k prvnímu dílu, tehdy mně nenapadlo jak to může porkačovat. Dokonalé. Škoda je jen, že Frank Herbert nenapsal sám jak předehry k dunám tak historie. Myslím si, že tak by narostlo jeho dílo ještě větší dokonalosti.

série: Petr Chrumov
firen | ***** | před 3844 dny

v celku dobrá sci-fi série. Sergej Lukjaněnko zkrátka umí psát samé dobré tituly. Tak at píše dál.

kniha: Svět Stínu - Lukjaněnko, Sergej
firen | **** | před 3844 dny

zajímavé sci-fi, tohle Lukjaněnkovi opravdu jde. Neni to špatný titul ale myslím si, že ti co četli tuto knihu a kompletní sérii hlídek mi dají za pravdu, že hlídky jsou o ně+co lepší ale každý podle svého gusta.

kniha: Puls - King, Stephen
rock.chick | ***** | před 3844 dny

Stephen King je můj literární guru. Pročež taky nemůžu říct, že by kdy napsal něco špatného. To vůbec! Tohle byla moje patnáctá knížka od Mistra a napříč tomu, jak všichni říkali, že je slabší, se mi líbila. Je zajímavé sledovat, jak se pár posledních zbytků populace vyrovná s pádem lidstva. King píše svým klasickým čtivým stylem, ale sekl se v konci – to musím uznat. Otevřený konec byl úžasný třeba ve Řbitově zvířátek, ale tady by se více hodilo příběh nějak řádně uzavřít, protože po přečtení máte víc otázek než odpovědí… 85%% Smrt všem mobilům…

kniha: Proměna - Kafka, Franz
rock.chick | **** | před 3844 dny

Hodně zajímavá a hodně krátká kniha, ale ne na úkor kvality. Zarážel mě především postoj samotného Řehoře Tomsy k tomu, že se stal hmyzem. Vypadalo to totiž, že je mu to uplně jedno, myslím že tu chyběl nějaký vývoj osobnosti, nějaké myšlenkové postupy a tak. Prostě prásk sem hmyz, rodino dělejte si co chcete.. Ale to už ke stylu psaní Franze Kafky patří. Fakt zajímavá knížka, sem moc ráda, že se mi dostala do rukou 75%

kniha: Magický prazdroj - Pratchett, Terry
rock.chick | ***** | před 3844 dny

Fantastická pratchettovka, Mrakoplaš snažící se zachránit svět, jak tohle může dopadnout?! :D 90%

1590591592593594595596597598599600poslední (634)25327 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu