RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (709)28322 příspěvků celkem
kniha: Pyramidy - Pratchett, Terry
Strider | **** | před 57 dny

Všímam si, že čím menej mágie je v Pratchettových knihách, tým viac ma bavia. Pyramidy, ktoré si berú na paškál staroveký Egypt, som tak na rozdiel od posledných dvoch kníh zhltol ako malinu. Prvá, nečakane seriózna, tretina knihy v ktorej nahliadneme do života nádejných vrahov navyše ukazuje, že Terrymu to výborne píše aj na vážnejšiu nôtu. Potom sa však presunieme do Mžilu, kde sa roztáča kolotoč nepredvídateľných situácii na konci ktorého bohovia doslova začnú chodiť po zemi. Potešilo ma, že popri tradičnej dávne skvelého humoru (zdôvodnenie prečo sú ťavy najlepšími matematikmi nemalo chybu) nechýbajú ani originálne zvraty a jeden extra vypečený je dokonca až v samom závere. Za mňa osobne spolu s Mortom doteraz najlepšia Zeměplocha v ktorej sa skĺbil kvalitný príbeh s ešte lepšou zábavou. 8+/10

kniha: Soudné sestry - Pratchett, Terry
Strider | *** | před 57 dny

Napísanie tohto komentáru som veľmi dlho odkladal, lebo som nevedel, čo mám doňho dať. Táto kniha bola totiž „celkom fajn“ a ja mám problém povedať k nej čokoľvek viac. Samozrejme ani teraz nechýbalo dostatok geniálne šibnutých nápadov ako napr. organizovaný zločin v Ankh-Morporku (pri ktorom každý okradnutý dostane potvrdenku a nikto nebude okradnutý nad svoj ročný prídel). Len ten hlavný príbeh okolo ktorého sa kniha točí ma toľko nevzal. A nepomohli ani tri sympatické strigy. 6+/10

kniha: Prokletí Salemu - King, Stephen
Strider | **** | před 57 dny

Kniha očividne vznikla ako pocta Stokerovmu Draculovi – Barlow svetoznámemu transylvánskemu grófovi akoby z oka vypadol a zaberajú naňho aj tie isté ťahy. Lenže Stephen nie je King len tak pre nič za nič a dýchavičný originál napumpoval vo svojej verzii adrenalínom a napätím do takej miery, že Dracula môže len závidieť. Chvíľu mi trvalo zorientovať sa v množstve obyvateľov Jerusalem's Lotu, ktorých osudy kniha sleduje, ale sloh je jednoducho fantastický. Spôsob akým autor buduje atmosféru strachu a neistoty je bravúrny a absolútne z neho necítiť, že ide len o jeho druhú (!) knihu. Maximálne hodnotenie nedávam len kvôli tomu, že do upírskeho subžánru neprináša nič nové len pracuje s už zavedenými klišé. Ďalšou drobou výhradou je aj to, že skoro všetky narážky na popkultúru 70-tych rokov v Amerike (ktorých bolo nemálo) išli mimo mňa. 8+/10

kniha: Kronika sci-fi - Haley, Guy
louza | ***** | před 59 dny

Nejsa velkým příznivcem různých encyklopedií vypadajících povětšinou vizuálně výborně a textově vyčerpávajícně na první pohled a jako snůška suchých canců obklopenými pěknými obrázky na pohledy další, jsem ke knize přistupoval nanejvýš opatrně. Ale čtení několika prvních hesel se zvrhlo v hluboký zájem následovaný absolutním nadšením. Kniha je skutečně kronika, takže jde po letech, počínaje rokem 1818 a konče Avatarem v roce 2009, z nichž se snaží vypíchnout to nejzajímavější co v žánru sci-fi vzniklo. Každé heslo má minimálně jednu stránku čítající stručnou, ale plnohodnotnou recenzi, časovou osu jednotlivých navázaných produktů a hlavičku s ukázkou, přebalů. Texty jsou rozhodně z pera odborníků na slovo vzatých z nichž znalosti a nadšení doslova kape. Napsal je kolektiv více než desítky autorů, kteří své příspěvky v kronice podepisují. Přesto působí kniha zřejmě díky kvalitní editorské práci velmi unifikovaně a koherentně.

Jako největší klad rozhodně hodnotím, že jde skutečně o kroniku žánru bez ohledu na formu. Vévodí samozřejmě vždy forma, která dílo nejvíce prosadila, to ale nezabrání autorům, aby se zmínili i o komiksovém sequelu u knihy, nebo naopak filmovém zpracování v případě komiksu. A nezastaví se ani před počítačovými, nebo deskovými hrami. Čtenář tak dostane skutečně kvalitní rozcestník k zastoupenému heslu, který ho dokáže nasměrovat do všech možných interpretací příslušného hesla. Kronika tak ctí sympatickou myšlenku, že dobrý příběh je jen jeden. A na způsobu jeho vyjádření nezáleží. Kniha je kvalitně přeložena, protože její vznik po odborné stránce dozoroval Milan Krejčí a je, jak už to u větších encyklopedií bývá, opravdu bravurně technicky zpracována.

povídka: Annabella - Young, L. Lynn
vyšla v: Na pomezí
Lucc | **** | před 60 dny

Slečnapaní Youngová se odvážila na tenký led, kam, pokud vím, vstoupil jen mistr nad mistry Ray Bradbury v povídce Malý vrah. Jde na to neméně dobře, ale jinak. Nejvíc na povídce oceňuji hmatatelnou a na ostří nože vyhnanou hustotu pokřivených vztahů krásných a ošklivých. Pozoruhodné dílko plné hnusu, smutku a strachu. Ale neosloví každého, to jistě ne.

povídka: A škumpa tam roste dál - Piccirilli, Tom
vyšla v: Na pomezí
Lucc | **** | před 60 dny

Alternativní a lehce fantasmagorický Bowling for Columbine aneb jak se vyrovnat se šrámy ze střední po dvaceti letech. Třeba stát se v ní strašidlem? Nepříjemná povídka, která se odvažuje přijmout břímě odpovědnosti za to, aby i hlasy neoblíbených, průměrných a neviditelných či dokonce šikanovaných studentů nezanikly. Není to špatné, opravdu ne. A konec je zlej, jak to mám rád. Nebo ne?

Špičkové číslo, které kromě samých skvělých (s skvěle namíchaných!) povídek – žádnou nehodnotím méně než 80ti procenty – obsahuje opět vytříbenou publicistiku a jednu perličku v listárně – dopis od Martina Šusta, pozdějšího editora znovuobnovené české mutace Magazínu, kterak s respektem a úctou opravuje chybně přiznané i nepřiznané ceny Nebula a Hugo povídkám z jarního čísla 1996/03 a doptává se na další plány s Magazínem. :-) Must read!

Koment po 4. čtení.

Naprostý souhlas s BorgDogem. Tato povídka v Magazínu mne kdysi nakopla, abych si pořídil celou Resnickovu sbírku. Je naprosto úžasná po obsahové i stylistické stránce, plná sladkobolných emocí a spousty vypravěčského umu, ale obsahuje jeden silný moment autorské svévole, který chtě nechtě musím zmínit, protože je důvodem nižšího než absolutního hodnocení. Učení počítače novému jazyku jen pomocí jeho samotného je dle mého soudu nemožné a dalece přesahuje schopnosti sebegenialnější dívenky z primitivní kikujské utopie. Jinak dokonalé.

Jako vždy příjemná kedrigernovská povídka, která cestování nemilujícího čaroděje a jeho Princeznu zavede na královský dvůr Mlžného močálu vyléčit gryfa a pár lidských charakterů.

povídka: Pán koní - Tuttle, Lisa
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/06
Lucc | **** | před 61 dny

Lehce lovecraftovský pocitový horor o entitě, která ovládá koně a nebojí se je použit, aby své panství ubránila před nevítanými vetřelci. Lisa ve své nejlepší formě s koncem, který má koule … nebo spíše jiný tělesný orgán.

Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti.

Podaří se mladému hipísákovi objevit v sobě to, čím nechce být, aby přinesl na zem mnoho dobra?

…zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne.

Ne díky formě, ale díky obsahu a přesahu hodnotím tuto povídku jako špičkovou.

povídka: Henry ze Stromů - Hartmann, Gregor
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1996/06
Lucc | **** | před 61 dny

Čarodějnická konfrontace západu s východem. Je to přiměřeně vtipné, má to šmrnc, měl jsem z toho pocit, že autor ví, o čem píše (prostředí, povahy lidí, rituály), charaktery byly sice typické, ale pěkně prokreslené a místy to bylo dokonce trochu strašidelné. Velká spokojenost.

Pozor, jemné spoilery…

Pěkná a čtivá klasická SF povídka o první expedici na Mars, která se nechtěně změní v kolonizaci. Na rozdíl od gokuda mi hipísácká sexuální revoluce nevadila, ale je pravdou, že uvolnění mohlo být postupné a konvenčnější. Jenomže pro těch nemálo nerdů čtoucí SF byla ona epizoda jako lampa pro můry. :-D Autor u nich tedy zabodoval, což se počítá. Já musím spíš vyslovit výtku k závěru. Přese všechno, co se na Marsu změnilo, toho není zase tolik, aby to ospravedlnilo onen budovatelský postoj osadníků.
Druhá výtka je ohledně připravení planety na osev. Přímo z úst postav zaznívá zmínka o načasování na marťanské léto, které ale, opět dle vlastních slov postav, ještě není. Z povídky není zcela jasné, zda se přiklonili k druhé hypotéze, že osev byl nachystán na přílet osadníků ze Země (vlhkost, odpad na bázi uhlíku, …).
Obě výtky jsou ale jen nevýznamné mušky na celkově skvělé povídce, která umí navodit úsměv až škleb provázený pocitem motýlů v bříšku, protože čtení takto příjemně napsané pozitivní SF z věku, kdy ještě lidé věřili v techniku i v sebe samé nutně musí podobné reakce v čtenáři vyvolat. Nebo také ne.

NKH mne kdysi uhranula svými civilními, přesto tak fantastickými a hladivými povídkami, kterými pro mne definovala, o čem chce Magazín F&SF být. Etalonem této kvality je cyklus o obyčejně-neobyčejné dívce Matt, z kterého bohužel česky vyšly pokud vím jen 2 povídky. Toto je druhá z nich a v něčem je ještě lepší než první Home for Christmas. Rozvíjí život tulačky Matt a konfrontuje ji s jinými lidmi a hlavně s ní samou. „Ženská“ fantastika té nejvyšší jakosti.

povídka: Hudba v hlavě - Prater, Lon
vyšla v: Na pomezí
Lucc | *** | před 61 dny

Haló, tady Medúza. Připrav se, hrajem!

Nejsem vůbec znalec HPL, Derletha a dalších budovatelů Mýtu, o mnoha epigonech a ministrantech nemluvě, takže neposoudím originalitu myšlenky, ale líbí se mi přesah – nejprve nedobrovolná, ale poté již vědomá pomoc jedince monstru, které to s lidmi nejspíše nemyslí vůbec dobře.

Této tělesně-éterické povídce uškodil imho malý rozsah a strohost stylu. HPL dobře věděl, že snové pasáže a dlouhé popisy prostě k tomuto žánru patří, proto jsou také jeho povídky lepší.

povídka: Magická čísla - O'Neill, Gene
vyšla v: Na pomezí
Lucc | *** | před 61 dny

Jsou povídky, které stojí a padají s tím, zda vám sedne či nesedne jediný jejich prvek, který je nějak odlišuje od zbylé produkce. Mně obsedantně-kompulzivní porucha náctiletého hrdiny Magických čísel docela sedla, proto ji hodnotím jako mírně nadprůměrnou, přestože konec mi neseděl. Autor musel řešit dilema, zda jej nechá otevřený a jen naznačí nějaký další vývoj nebo půjde cestou jasného a rázného ukončení, protože tady nebylo moc kam pokračovat. Zvolil ale závěr, který mi přišel násilný a nevěrohodný k jinak pěkně prokreslené postavě hrdiny.

kniha: Ani sami bohové - Asimov, Isaac
Dilvermoon | ***** | před 62 dny

Jedna ze srdcovek mého mládí, teď už nějaké ty mouchy vidím, ale plný počet nechám. Promyšlená záležitost, točící se kolem částicové fyziky a účinků různých změn na vesmír. První dvě části kolem Pumpy v našem a v paravesmíru jsou skvělé, především ta druhá, kde navíc ještě poznáváme parasvět měkkýšů a tvrdýšů, jejich tělesnou formu a styl života včetně parádní pointy. Třetí část na Měsíci už je o něčem trochu jiném, zmizelo to kouzlo kolem geniálního Asimovova nápadu, řeší se tu hodně třeba pohyb po Měsíci nebo život na něm, což už je prostě jen taková klasika navíc. Nicméně celá situace kolem problému s Pumpou se elegantně a asi i logicky vyřeší, i když na samém konci mě jedna docela velká nesrovnalost udeřila do oka, ale jde o součást pointy, takže si to nechám pro sebe.

kniha: Poselství z vesmíru - Simak, Clifford D.
stimílek | ***** | před 62 dny

Krásné čtení, kterým jsem se v roce 1990 seznámil s panem Simakem. Ideální čtení na seznámení s autorem. Simakův poklidný pozitivní vesmír v celé své kráse. Kromě literárního obsahu je nutnou vyzdvihnout parádní ilustrace od Teodora Rotrekla.

povídka: Projekt Kelly - Simak, Clifford D.
vyšla v: Poselství z vesmíru
stimílek | **** | před 62 dny

Klasická Šimákova povídka – poklidný život amerického venkovského doktora změní příchod mimozemšťana, který mu předá neocenitelný dát pro lidstvo. Poklidné čtení s překvapivě nepřekvapivou pointou.

kniha: Neuvěříte, co se stalo potom - Goss, James
trudoš | ***1/2 | před 62 dny

„Venku mezitím vylezl chlapec až na vršek kandelábru. Divoce zvedl palce, aby ho mohli přihlížející vyfotit, ztratil rovnováhu a spadl na zem. Dav dál natáčel jeho nehybné tělo a čekal, že sanitku zavolá někdo jiný.“
Sci-fi horor pro mládež, který spíš vyděsí jejich rodiče. Pro teenagery jsou totiž sociální sítě běžnou součástí života, takže výzvy, sdílení a videa jim nepřijdou jako něco nepřirozeného. Zato pro nás, starý vykopávky, je to Pandořina skříňka, která ještě zdaleka neukázala všechny svoje trumfy. Což je struna, na kterou James Goss úspěšně hraje první polovinu románu, kde se věnuje úskalím odporu vůči virálním trendům. Je to zábavné, cynické a pravdivé. Neuvěříte však, co se stane potom…
Jakmile se zápletka překlene do druhé fáze, slova se ujímá nepříliš uvěřitelná (a hlavně smysluplná) fantasmagorie. Jako nic proti seriálu Class natož Doctor Who, ale tady ta blízká setkání třetího druhu stojí na hodně nejistých nohách. Škoda. No, alespoň že slečna Quillová si udržela glanc.

povídka: Smyčka - Savory, Brett Alexander
vyšla v: Na pomezí
Lucc | ** | před 63 dny

Nebýt úvodníku od editoru, asi bych nepochopil hlavní a pohříchu asi jedinou důležitou informací z povídky – že zlo či řekněme psychické poruchy jsou či mohou být zakódované přímo v genomu člověka. Jak objevné :-| Autor umí psát a možná to v angličtině zní lépe, ale pro mne to byl stěží průměrný text.

kniha: Maják nešťastných příhod - Thornton, Nicki
snop | ***1/2 | před 64 dny

O něco málo lepší než první kniha, což znamená, že je to opravdu dobrá kniha. Žánrově je to vlastně dětská detektivka s přídavkem magie, ale té tu vlastně zas tak moc není. Harry Potter potkává Kalleho Blomkvista. Mrtvola záměny, snad i duchové. Maják na konci světa. Klidně by to mohlo být delší, ale holt je to pro děti.

kniha: Kouzelníci z pradávna - Cowell, Cressida
snop | *** | před 64 dny

Na rozdíl od dračí série je tato hrozně umělá, navíc hlavní hrdina se chová jako spratek a dospělí deklamují jako na jevišti. Celé to trochu zachraňuje hlavní hrdinka, ale nezvládne to. Další díly asi nedám. Přidávám půl hvězdy za to, že už dávno nejsem cílovka.

kniha: Taranitový triptych - Medek, Leonard
snop | *** | před 64 dny

Celkově vlastně hrozná nuda. Nic konkrétního se nedá vyčíst, ale prostě je to na jedno brdo a na rozdíl od Dobrodruhů mě to nedokázalo zaujmout.

První povídka je za mě rozhodně nejlepší, celkem úspěšně se vydává za detektivku, navíc zvolená forma je celkem neotřelá.

Ale pak přijde druhá povídka a zjistíme, že zvolenou formu a vlastně do značné míry i zápletku autor opakuje.

Třetí povídka se snaží být jiná, ale není.

Dočítal jsem jen silou vůle, bohužel. Vytoužený návrat do velkých dobrodružství belle epoque se bohužel tentokrát nekonal.

kniha: Jejich moře - Cambias, James L.
Gaarq | ***** | před 64 dny

úplná bemba! od autora jsem si s nadšením přečetl obě česky vydané povídky a jeho novela je neméně úžasná. původní povídku oceán slepců přepracoval v čupr novou spejsku, plnou klasických hard SF ingrediencí, logicky konzistentních nápadů, dobré psychologie postav, skvělého vypravěčství, humoru a považte, pointy! jistě, našly by se i mouchy – josef palašnik nezní rusky ani omylem (spíš jako slovinec), láhev s trypsinem je také pěkná pitomost, ale v tomto případě tyto detaily nijak nenarušují příběh. postavy jsou někdy na zabití, ale docela realistické, jen u šolenů se autor hodně spoléhal na to, že mu zbaštíme vše, co o nich napíše ;) ale jinak – CHCI VÍC!

kniha: Vlak veze smrt - Dark, Jason
Appel, Walter
Speedemon | **1/2 | před 64 dny

I přes vcelku zajímavé prostředí železnice se z toho nakonec vyklubal průměrný díl. Opět je to dáno jiným autorem. John se zde místy chová jinak, než ho vymyslel pan Dark. Vyvolává duchy a pronáší různá zaklínadla. Vcelku se mi líbil samotný závěr, kdy Suko řídí vlak a John se chystá do boje s Asmodisovým nenechavým pařátem :) Jen taková perlička: John zde na konci zvolá aktivační formuli svého křížku. Ten ale nijak nereaguje. No bodejť by ne, když tu formuli přidal autor do série až o 200 dílů později :) Nejspíš mu ani nedošlo, že se to v sérii už kdysi objevilo…

kniha: Stvoření temnoty - Erikson, Steven
Speedemon | ****1/2 | před 64 dny

Návrat po skoro 9 letech do světa Malazu. A opět to stálo za to. Ocitáme se několik tisíciletí před událostmi hlavní série. Tiste Andi, Tiste Liosan ani Tiste Edur jak je známe ještě neexistují. Jsou tu jen nějací Tistejové řešící blížící se občanskou válku :) Spousta známých postav jsou tu mladíci nebo přímo děti. U některých nám autor napoví, identitu některých si však nechává v záloze a na dedukčních schopnostech čtenářů. Například Arathan, jedna z těch hlavnějších postav, je záhadný syn samotného Dracona. Internetová fóra jsou plná spekulací, kdo by to mohl být. Atmosféra je temná a hutná. Několikrát mi přišlo, jako bych četl Shakesperovské drama. Postavy mluví velmi květnatě a filozoficky. Kniha působí jako ohromný pomalý stroj pomalu drtící vše pod sebou. Když narazí na někoho v cestě, nemilosrdně ho zlikviduje. To se týká především události v cca 3/4 knihy. Syrově popsaná a krutá, jak to umí snad jen Erikson. Za mě opět paráda a navnadilo mě to k druhému čtení celé série.

povídka: Wentworthův den - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
louza | *** | před 65 dny

Dobrý rozjezd povídky se skvěle vybudovanou Loveraftiánskou atmosférou pochmurného Dunwitche. Autor ještě jakž takž ustojí fádnější motiv starého dluhu dvou protagonistů. Text bohužel sráží do kolen debilní vyústění připomínající spíš staré klasiky než mistra kosmického nihilismu. Škoda. Šance, která zůstala neproměněna.

kniha: Jejich moře - Cambias, James L.
dva mraky | ****1/2 | před 65 dny

SF ze staré školy, což prostě někoho bude znamenat trošku sušší. Ale jinak to má všechno, dalekou tajuplnou planetu, teda měsíc, mimozemšťany, kteří jsou cizí tak akorát a samozřejmě konflikt. Stojí tu proti sobě pozemští výzkumnici, kteří chtějí zkoumat domorodce, pokročilá rasa šolenů která z ideologických důvodů chce lidem to zkoumání přerušit a z měsíce jé vypakovat. A pak jsou tady kraboviti místní, kterých se nikdo na nic neptá. Na tom konfliktu je zábavné, že ve vzájemných vztazích dělají všechny tři rasy obludné chyby, ale nejlíp to zvládají právě místní, o kterých by obě pokročilejší rasy chtěly rozhodovat.Příbeh na dně hlubokého temného moře zamrzlé planety je příjemný i díky tomu, že není přepálený a nehraje moc na efekt.Druhá pointa je příjemný bonus

povídka: Pozůstalý - Derleth, August William
vyšla v: Strážci z hlubin času
louza | **** | před 65 dny

Hodně věrná imitace Lovecrafta z jehož poznámek kostra celé povídky pochází. I když výraznější odchylky se najdou. Pokročilý čtenář samozřejmě uhádne pointu takřka okamžitě, což ale není důvod, aby jí autor vytrubovalo do éteru v předstihu. I Derlethův věcný reportážní styl je znatelně jiný, než zahloubaná atmosférická temnota, jíž dokázal své texty obestřít mistr. Autor povídky zkrátka není Lovecraft a je to znát. Na druhou stranu je to zase trochu jiný a osvěžující pohled na mythos.

kniha: Chromý bůh - Erikson, Steven
skepsi | ***** | před 67 dny

Nebudu zde hodnotit celou ságu, protože to postrádá smysl… Chromý bůh je grandiózním zakončením nejlepšího opusu všech dob, ALE… čekal jsem něco víc; pomineme-li závěrečnou bitvu, tak konec vyzněl silně vyčpěle a zamlženě; těch teatrálně tragických putování už bylo moc…

Takže ano, stále se bavíme o absolutní špičce, ale bylo toho tolik naznačeno a přitom ještě více nevyřešeno…

10/10

DĚKUJI MISTŘE!!!

kniha: Trocha zlé krve - Abercrombie, Joe
trudoš | ***** | před 67 dny

Joe Abercrombie se s velkou parádou vrací do světa trilogie První zákon, ovšem podobně jako jeho čtenáři, i on sám vyspěl, zmoudřel a usadil se. Život totiž umí přichystat mnohem neuvěřitelnější příběhy, než velkolepé magické běsnění, obzvláště když jde o dobré úmysly korunovaných hlav. Bez větší nadsázky by se tak dalo říci, že děj románu Trocha zlé krve má své základy v historii Velké Británie, jen v řádně zhuštěné podobě.
Jestli jsem však v někom vzbudil dojem, že autor přišel o kuráž překračovat nepsaná pravidla, rád ho obratem vyvedu z omylu. Tohle prostě není pohádka, v níž rytíři oplývají neutuchající odvahou a spanilé dívky čekají na záchranu. Spisovatelův doktorát z psychologie se v příbězích odráží stále markantněji, díky čemuž hrdinové získávají dokonale prokreslené osobnosti. Možná jsou to všechno hanební křiváci a lůzři, ale taky křiváci a lůzři, kterým absolutně rozumíte. První kniha nové série Věk šílenství je zkrátka vysoce návyková – ostrá jak břitva a sladší než krev.

Novela čítající tři úzce propojené kapitoly o historii jednoho strašidelného domu a lesa v okolí Akrhamu a přilehlého Dunwitche, z nichž každá funguje jako samostatná povídka, pochází z drtivé části s pera Derletha, který v první dvou částech Lovecrafta vcelku zadařile imituje. Znalý čtenář přesto jisté odlišnosti najde. Jako první udeří do očí koktejl několika různých témat. Lovecraft sice po okrajích spojoval svůj mýtus a dělal narážky na různé archetypální hrůzy, ale jeho texty byly vždy primárně věnované jednomu konkrétnímu zlu. Tady narážíme hned na několik chapadlistů a je vlastně i součástí pointy, který z nich je tím tématicky úplně hlavním. Prakticky jde o konglomerát několika různých Lovecraftových povídek a stejně tak nezvykle se mění i prostředí což z novely dělá sice příjemný, ale pro originál vcelku netypický výlet do Arkhamu a jeho širšího okolí.

Druhým znakem je, že novela je dost dlouhá a autor projevuje oproti originálu nebývalou disciplínu v dodržování všech propriet jako jsou novinové útržky, útržky rozhovorů, staré deníky, výpovědi starců. Ano funguje to dobře, ale místy jsou všechny vypravěčské prvky dodržené do takového důsledku, že text působí dojmem Lovecraftovějším než Lovecraftovým. Třetí diferencí je pak celá třetí kapitola, kde Derleth dělá něco co Lovecraft nedělá prakticky nikdy. Přebírá iniciativu i možnost čtenářovy interpretace. Vysvětluje. Zcela zrekapituluje dosavadní děj a událost po události vysvětlí jak to všechno myslel. Což je úplně zbytečné, protože pointa není tak třeskutá, aby čtenáři tou dobou nebyla už zcela jasná. Text v tu chvíli spíš než Lovecrafta připomíná Doylea včetně nezbytného Watsona a je velká škoda, že zkolabuje do celkem tristního a šmahem braného finále.

Přes to všechno jde o výstup člověka, který Lovecraftovi rozuměl více než většina současných badatelů a uměl se mu velmi věrně přiblížit. První dvě části jsou zábavné a skvěle se čtou i když jde defakto o jedno a to samé jen z jiného pohledu. Trik s prohozením vypravěče na rozhraní kapitol je nečekaný a příjemně osvěžující. Není to úplný originál, ale dost se mu to blíží.

Oproti Gateway je táto časť pre mňa sklamaním. Až takým, že neviem, kedy siahnem po trojke…

kniha: Stvořitelé nových světů - Železný, Ivo
Gaarq | **** | před 70 dny

ve své době převratná a novátorská antologie, doplněná teoretickými úvahami na téma SF, slovníčkem pojmů ze SF, medailonky významných autorů ve sborníku přítomných i nepřítomných, to vše ještě doplněno obrazovým materiálem ilustrací, snímků z filmů a fotografií. samotný povídkový obsah kolísá, ale to se dalo předpokládat, ať už úlitbou cenzorským bohům nebo rozdílným vkusem této osoby a pana editora. nicméně, je tu pár výjimečných kousků, které se mi zapsaly i přes ty věky od prvního čtení.

mám obě vydání, původní i reprint, v reprintu záměrně zmizel jeden citát soudruha lenina, ale asi nedopatřením i pár slov a řádek (ale žádná drama). změnily se obálky, obě jsou velmi dobové – abstraktní osmdesátky a figurální devadesátky. ačkoliv se netajím větším příklonem k těm abstraktním, ban-jiránková je mou oblíbenou ilustrátorkou a obálka se jí povedla.

povídka: Nájemci - Tenn, William
vyšla v: Stvořitelé nových světů
Gaarq | ***** | před 70 dny

tenn v tom nejlepším. vtipná, svižná, mysteriózní povídka, jaké bych chtěl umět psát. prakticky se zdá být stále vše jasné, ale autor dokáže vždy po malých krůčcích překvapovat a zavádět čtenáře dál a dál do svého podivného světa.

povídka: P - Simon, Erik
vyšla v: Argus 6.; Stvořitelé nových světů; Světelná setkání
Gaarq | *** | před 70 dny

kratičký fyzikální žertík, který byl autor mírně připozabil příliš velkou duševní nepřítomností hlavní postavy, profesora. v tak krátkém textu rozhodují jednotlivá slova.

satirická romance nebo romantická satira ze sovětistánu. napsané to není úplně špatně, ale zoufale nudné. šílené vynálezy nejsou ani dost šílené, ale vytvářejí jen kulisy ke komunálně krotkému pošklebování se sovětskému marazmu jak společenskému, tak hospodářskému, a také k plytké lavstory, která postrádá jakýkoliv náboj. příliš skromné.

dänikenovsá povídka, ovšem docela nemastná, neslaná. šlo by ji napsat i lépe záhadologicky, i vědecky. takto je to jen druhák potenciálně slušného nálevu.

velmi živě a svižně napsaná povídka s alchymistickým motivem. humor je až komediální, umím si to představit jako macourkovsko-vorlíčkovský film. hlavní postava mi připomíná ňoumy, které tak úspěšně používal ivan kmínek, jsou sice směšní, ale pořád docela zajímaví. pointa příběhu je taková kamenná :D

1234567891011poslední (709)28322 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu