RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1234567891011poslední (637)25465 příspěvků celkem
kniha: Peklo - Golden, Christopher
trudoš | **** | před 45 dny

Přestože má Peklo dva zásadní handicapy, nakonec mě z celé trilogie potěšilo nejvíc. Ty slabiny spočívají v umístění děje a v postavě Ellen Ripleyové. Osud kolonie na planetě LV-426 je totiž všem moc dobře znám z filmu Vetřelci Jamese Camerona, což souvisí i se samotnou Ripleyovou, která je tu jen jako třešnička na dortu. Příběh by se bez problému obešel i bez ní a nijak by mu to neublížilo, spíš naopak.
Jinak ovšem krasojízda v masokombinátu. Rozjezd je sice pomaloučký, ale jakmile se xenomorfní monstra chopí režie, dochází k brutální katarzi, jež si nebere servítky absolutně s nikým. Pochválit přitom musím snahu Christophera Goldena přijít s koncem, který alespoň trochu vybočuje z předpokládaného finále, stejně jako schopnost důmyslně pracovat se zaběhnutými klišé. Naplno také využívá hororový potenciál vetřelců a jde mu to vážně skvěle. Tady prostě není co vytknout. Škoda je, že kdyby se tolik neopíral o filmové univerzum a držel se vlastní vize, mohl mít román výrazně osobnější ráz.

povídka: Dýchání stejné všichni mají - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | ***** | před 45 dny

Výborná poviedka ani nie tak svojim spracovaním ale myšlienkou a odkazom. Takéto mám rád. Predstav si svet, v ktorom preberie vládu umelá inteligencia. Nebudú peniaze, vojny, kriminalita, hlad ani chudoba. Práca sa stane úplne zbytočnou, dostaneš všetko na čo si len pomyslíš, všetko vytvoria UI. No nebolo by to skvelé? Každý sa môže venovať len svojim záľubám. Má to však zpočiatku pár malých háčikov, z tých háčikov sa vyvinú háky väčšie až napokon zistíš, že nič nedáva zmysel a že si v poriadnej prdeli alebo matrixe (vyber si čo chceš)…

Pesimizmom nabitá distopická alternatíva ľudského bytia, akurát tak na sľučku … ale bacha na myšlienky a následné činy, môže nasledovať úder… Vynikajúce…

povídka: Noc salamandra - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 45 dny

Znovu jedna jednohubka z prostredia, kde zúri vojna v ktorej celé územia anektuje mongolský čarodejník. Nechýba kriminálna zápletka, vlk a známa dvojica vyšetrovateľov s nadprirodzenými schopnosťami. A vrahom je… Nič viac ako štandard…

povídka: Vrchníci - Sanford, Jason
vyšla v: XB-1 2017/08
yerry | *** | před 45 dny

Sanfordove „hrátky“ s časom v New Yorku boli trochu hmlisté ako tá hmla v nečase po nevydarenom pokuse. Samotný námet poviedky nebol zlý ale jej spracovanie mi veľmi nesedelo…

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
Methat | ****1/2 | před 45 dny

„Pro mně to už dávno přestal být obyčejný obchod. Ve hře bylo mnohem víc než peníze. Kowalski, Umwald, malá Rezka s Natašou, Kristýna s dětmi… Vědel jsem, že udělám všechno pro to, abych je dovedl tam, kam chtějí, že se kvůli tomu budu po kolena, po pás brodit v krvi. Nebyla to pravda. Klidně se kvůli nim v krvi utopím.“

Celá kniha sa číta jedným dychom a nemá hluché, či nudné pasáže, len kým sa karavana vydá na pochod, trochu dlhšie to trvá. Pre mňa osobne zatiaľ ostávajú TOP poviedky „Muž na stezce“, ktoré ma bavili viac než samostatný román. Aj tak je Na ostřích čepelí od pána Žambocha nadpriemerné fantasy, ktoré vás chytí a nepustí.

Autor sa nevenuje len Koniášovi, príbeh rozvíja aj z pohľadu iných postáv – Kowalski je sympaťák, s ktorým som sa asi najviac stotožnil. Svet tak pôsobí uveriteľnejšie, keďže sú postavy prepracované. Už teraz sa teším na poslednú knihu zo sveta Koniáša, ktorú mám v knižnici – Vlk samotář.

povídka: Martský obelisk - Nagata, Linda
vyšla v: XB-1 2018/06
jirikk | ***** | před 46 dny

Příběh o síle a neporazitelnosti lidské naděje. Proč kilo? Protože jsem dočítal dojatý, a pokud mě nějaká povídka dostane do takového stavu, tak si i přes objektivní nedostatky tu stovku prostě zaslouží :-)

kniha: Lidé milénia - Ballard, James Graham
jirikk | ***1/2 | před 46 dny

Poslední čtyři Ballardovy romány se točí kolem jednoho tématu, napohled bezdůvodný výbuch násilí či odporu, vedený lidmi, od kterých by se to určitě nečekalo. Bohatí, naprosto zajištění jedinci hledají osvobození od existenciální nudy v násilí, čím bezdůvodnějším, tím lepším. V Lidech milénia jde o klasickou střední třídu, sůl společnosti, která najednou odmítne hrát svou roli. Výsledkem je vzpoura v Chelsea Marině, londýnské čtvri osídlené právě typickou střední třídou. Na jejím pozadí se však odehrává ještě druhý plán, šílenství zhrzeného pediatra dr. Goulda propuká naplno, právě on je zde nositelem myšlenky o osvobozující síle absurdního, nesmyslného a bezcílného násilí. Není to vůbec špatné čtení, leč poněkud tezovité a v důsledku toho dost předvídatelné. Raději mám Ballarda Mýtů blízké budoucnosti.

kniha: Zbraně Avalonu - Zelazny, Roger
Laxik | ***** | před 47 dny

Tohle se fakt čte jedním dechem. Boje o Amberský trůn vyvolávají závislost tisíckrát silnější než melanž řezaná fisstechem. Možná to není bůhvíjak objevné, pečlivé nebo nesoucí ponaučení, ale o co je, ptám se vás, Usain Bolt horší atlet než Kenenisa Bekele? O nic, protože každý závodí v jiné disciplíně.

kniha: Relikvie - Lebbon, Tim
gokudo | **1/2 | před 47 dny

Problem teto knihy zpocina v hlavni postave Angele, takhle prihlouplou protagonistku uz dlouho nikdo v tohmle zanru nestvoril.

povídka: Tři už jsou kolektiv… - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/09
quinnet | **1/2 | před 47 dny

Tretie pokračovanie príbehov posádky vesmírnej lode ‚Ďaleko od domova‘. Zachytia núdzový signál mimozemskej lode nie nepodobnej kope sračiek. Zachránia zvláštnu trojicu pasažierov s ktorými sú samozrejme problémy. Ako v predošlých dieloch aj tu dôjde k akčnej pasáži. Do ďalších dielov ostávam v napätí ako sa vyvinie ústredná lovestory :)

kniha: Ztracený ostrov - Kearney, Paul
trudoš | ***1/2 | před 48 dny

Přijde mi, že Paul Kearney ve svém příspěvku do cyklu Primeval dost zásadně podcenil zápletku. Ta je nejen že děravá, ale pro jistotu se v polovině knihy rozpadne a už se nedá dohromady. Maličko na škodu také je, jak se autor zbytečně drží při zemi ohledně akce – čekal jsem brutální souboje veleještěrů s lidmi na všech možných i nemožných místech. Jenže hlavní kulisou je opuštěný ostrov, což se nijak zásadně neliší od toho, na co jsem u dinosaurů zvyklý (jasně, uvědomuji si, jak divně ta věta zní). Akce tak sice působí autenticky, ale je to taky trochu nuda. Dinosauři zde mají spíše úlohu fascinující atrakce, než skutečného nebezpečí. A smečka chytrých ještěrek vystraší leda přestárlého fanouška Jurského parku.
Přesto se mi Ztracený ostrov nakonec vlastně líbil, ale je to hodně ovlivněno pozitivním vztahem k tematice. Navíc tu funguje humor mezi postavami, takže hrdinové baví a člověk jim drží palce. Nejste-li ovšem přímo fanoušek seriálu, pravděpodobně se budete víc nudit, než bavit.

kniha: XB-1 2017/07 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 48 dny

Priemerné číslo s dobrou publicistikou v ktorom prečnieva snáď len jediná poviedka: fantasy príbeh o kamennom bojovníkovi naprieč vekmi pod názvom Kamenná válka od stále lepšiaceho sa Teda Kosmatku…

povídka: Posmrtné partie Sotery - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | brak | před 48 dny

Ďalšia textová tapeta o šachových figúrkach. Motív podobný ako v predchádzajú­com čísle…

povídka: Střed světa - Preisler, Michal
vyšla v: XB-1 2017/07
yerry | *** | před 48 dny

Druhá svetová vojna a mágia. Amíci vs. Waffen SS a otvorená brána do inej dimenzie. Akcia a démonobijci, skrátka taká akčná science fantasy na odľahčené skrátenie dlhej chvíle. V rámci svojej kategórie poviedka neurazí…

kniha: Ohně z ráje - Simmons, Dan
trudoš | **** | před 49 dny

Vítejte v hotelovém komplexu Mauna Pele, ležícím uprostřed exotické Havaje. Místo pro luxusní odpočinek za velmi, velmi vysokou cenu. Smůlou je, že tohle hájemství pro nejbohatší někdo proklel. A to dost fest. Ovšem bezcharakterního majitele nic tak malicherného jako pradávná magie nerozhodí. Všechno se dá vyřešit, když máte dostatek peněz. I prodej hotelu, v němž se ztrácejí hosté…
Spojit horor s humorem dokáže jen málokdo. A Dan Simmons tím „málokým“ evidentně je. Bravurně pracuje se situační komikou, aniž by přitom sklouzával ke komediální grotesce, a zároveň udržuje mrazivé napětí, z kterého naskakuje husí kůže. Autorovým esem v rukávu jsou ovšem postavy, které tu zase jednou fungují naprosto dokonale. Zlehka načrtnuté, přitom veskrze lidské. Člověk nedokáže jinak, než jim do poslední minuty držet palce, přestože ne vždy jde právě o hrdiny. A historická linka z přelomu minulého století je fantastická sama o sobě. Klidně bych šel do celé série románů s Markem Twainem jako hrdinou.

kniha: Čaroděj a sklo - King, Stephen
ryback | 1/2 | před 49 dny

Toto je jedna z nejhorších knih snad vůbec. Vydržel jsem to do konce jen díky tomu, že nenechávám rozečtený věci a taky jsem stále doufal, že se to změní. Předchozí tři díly byly výborné, ale toto… Kdyby nebylo začátku (vlastně konce 3. dílu) asi bych dal 0.

kniha: Noc nožů - Esslemont, Ian C.
trudoš | ***1/2 | před 50 dny

Svět Malazské říše není jen z hlavy Stevena Eriksona. Ty hlavy byly hned dvě a ta druhá patřila Ianu C. Esslemontovi, jehož literární kariéra měla výraznější zpoždění oproti jeho dlouholetému příteli.
Noc nožů nás zavádí do neklidného období vlády Mrzeny, konkrétně k momentu, kdy se strhl boj o trůn Říše stínu – krvavá událost, která byla v Měsíčních zahradách jen letmo zmíněna. Takže řežba od začátku do konce, sliboval jsem si. Po dvaceti stranách se však naděje rozplynuly a v polovině knihy už definitivně zmizely. Řežby jsem se sice dočkal, ale autorův neosobní styl vyprávění byl na můj vkus jednoduše nudný. K tomu ještě množství postav, které se zásadně chovaly dle potřeb scénáře, plus absence jakéhokoliv překvapení stran finálního vyvrcholení. A bylo vymalováno. Esslemont je zkrátka jiný než Erikson. V mém případě selhává hlavně vtáhnutím do děje, což na tak malém rozsahu je až zarážející. Už teď se pomalu děsím, jak to bude fungovat u dalšího dílu, který má o trojnásobek víc stran.

kniha: Zoo City - Beukes, Lauren
cagekh | *** | před 50 dny

Skoro to vypadá, že autorce došel dech a místo pár stránek druhého dílu měla být další kniha. Škoda. Souhlasím, že knížka by potřebovala slovníček nebo rovnou poznámkový aparát, a to přímo hezky na konci stránky. Listování na konec bylo otravné a ve slovníčku se vyskytovala tak 1/3 výrazů. Je mi jedno, jak se řekne hajzl v jazyce, o kterém jsem nikdy neslyšel a opravdu nevím, jak vypadá promyka a proč má blechy, zatímco lenochod ne. Strýček Google může být taky pěkně daleko, když si čtete zrovna v letadle.

Velice dobrá série, pokud mohu hodnotit po dvou knihách. Je to takový ten skrytý klenot, který na sebe nepoutá moc zájmu, ale jakmile se do něj pustíte, nepustí on vás. Nebál bych se ho nazvat Malaz Light, neboť silná inspirace dílem SE je cítit na každém kroku. Avšak knihy jsou jednodušší, je zde méně postav, autor si – na rozdíl od jiných, ehm, ehm – neukusuje příliš velké sousto a poctivě přezvýkává to, nač stačí. Výsledkem je parádní fantasy moderního střihu, která baví. Hodně baví. Tudíž bych se skutečně přimlouval za dovydání.

Teoreticky bych mohl skoro okopírovat to, co jsem napsal u první knihy, ale pokusím se o něco originálního, tak tedy: opětně velice kvalitní čtivo, místo hor a pouště tentokrát autor servíruje širé stepi a přístavní město (přičemž pokud jste četli Malaz, určitě vám na mysli vytanou tamní stepní národy a jisté velké město v Genabakis; vzpomínku na ono město silně evokuje i to, že hlavní hrdina je zloděj, zná se s asasíny a šéfem mu je muž přezdívaný Tlouštík). Povídky na sebe tentokrát silně navazují v obou částech knihy, přičemž ke konci, v nejlepším, samozřejmě, se protnou linie této a předchozí knihy. Což je asi jediné mínus tohoto Wegnerova díla – v momentě, kdy si říkáte: tak jo, tady asi jde o něco většího, už mi to začíná docházet, kniha končí. Nezbývá než doufat, že Laser povstane a sérii dovydá.

kniha: Město schodů - Bennett, Robert Jackson
Madam Brbla | ****1/2 | před 50 dny

„Město schodů“ – ten název nabádá k předpokladu, že kniha obsahuje spoustu popisů různých surreálných městských zákoutí, nicméně autor se v tomto směru příliš nevyžívá, spíše naznačuje a ponechává prostor pro imaginaci čtenářů. Město Bulikov, na jehož území se většinu stránek nacházíme, není pouhým prostředím: působilo na mě jako živoucí tvor, pokřivený, proměnlivý, ztýraný, vydechující hutnou atmosféru. Jeden z velkých kladů románu.
Další plus můžeme autorovi připsat za postavy, které nešustí papírem. Hlavní hrdince Shaře, zapálené vědkyni a agentce s ochabující loajalitou, by sice z mého hlediska neškodilo více charismatu, bohatě to však vynahrazují svérázní vedlejší hráči. Sigrud je příjemně pragmatický barbar, který se s ničím nemaže a prostě kráčí skrz problémy. Guvernérka Mulagheshová je okouzlujícím způsobem přímá, žádná uhlazená politička s korektním slovníkem. Určitě zajímavou figurkou je Otec města Votrov, jakkoliv mé emoce kolem něj všemožně kolísaly.
Na počátku je vražda, ovšem detektivní část „Města schodů“ – pátrání po pachateli zločinu – celkem kulhá, nakonec je to pouhá dějová berlička. Podstatou je objevování světa, přesněji Kontinentu, jeho historie, kultura… Božstva. Obvykle nemám příliš v oblibě, když v knihách vystupují bohové, Bennett naštěstí patří k nemnoha autorům, co zvládli mou mírnou averzi k danému tématu spolehlivě smáznout. V několika ohledech dokázal božské vlivy zpracovat originálně, jinými nepřekvapil… rozhodně nabídl dostatek námětů k přemýšlení i značnou porci dobrodružství. A těch pár velevzácných prvků originality přiklonilo mou misku vah k vyšší hodnotě. 85%

kniha: Hvězdná kolonie - Heinlein, Robert A.
Polinius | *** | před 51 dny

Z anotace: Hrdinná epopej o kolonistech na Ganymédu.

Takže předně, tohle je kniha pro mládež i když pro mládež minulého století, která měla být připravena budovat lepší svět a i počítat mrtvé. V lepších kruzích se tomuto žánru říká „Bildungsroman“. Ačkoliv jsem asi už dospělý, úplně jsem cítil, jak i mne autor držel pod krkem a ptal se mě: Jsi připraven? Jsi připraven? Co děláš pro svojí budoucnost? Nejsi jen ukňouraný lenoch?

Brrr! Opravdu mimořádný autorský talent, ale to mi nebrání říct, že kniha za svých 70 let od vydání zestárla. Občas je nudná a přehnaně blábolivě popisná jako Pět neděl v Baloně od Julia Vernea a občas právě ta extrapolace budoucnosti, které vedla úplně někam za roh, než je naše budoucnost je kouzelná a vyvolává až „pocit úžasu“. Český název trochu klame. Spíše než hvězdy, je tam více toho farmaření. :-) Také bych autorovi vyčetl, že si nechává důležité dějové zvraty až na konec a to co by mohlo být v jiné knize to nejzajímavější, je tady jen příslovečný králík vytažený z klobouku.

Čist znovu nehodlám a nehodlám to ani nikomu doporučovat ke čtení a proto jen 60%.

kniha: Podvolení - Houellebecq, Michel
trudoš | *** | před 51 dny

Ač příběhově o ničem, nelze autorovi upřít podmanivý styl vyprávění, který je také to jediné, co „děj“ popohání kupředu. V důsledku se totiž obsah vine odněkud nikam, jen takové pseudofilozofování nad novým uspořádáním Evropy. Je tu ovšem mnoho zajímavých postřehů, které se kupodivu netýkají panického strachu z islámu jako stylu života, ale spíše lidské nutnosti věřit v něco božského. Přesto jsem se nedokázal zbavit dojmu, že Michel Houellebecq často záměrně zjednodušuje. Tady ze mě však mluví nedostatečná znalost problematiky, navíc jako satirik má právo na básnickou licenci.
Celá kniha stojí a padá na ústřední postavě literárního vědce Françoise, který je tak strašně nesympatický, až si jej člověk (nebo alespoň já) musí zákonitě oblíbit. Takový intelektuálnější Big Lebowski po francouzsku. Jenže jak je to zpočátku mile nihilistické, brzy dojde hrdinovi dech a mimo trefných komentářů na adresu moderní společnosti, jež v důsledku absorbuje cokoliv, nemá vlastně co dál nabídnout. Škoda.

kniha: Světy za obzorem - Nováková, Julie
idle | **** | před 51 dny

Nemůžu říct, že by mě povídky Julie Novákové vždycky nadchly, ale většinou na nich něco je, myšlenka nebo motiv, který stojí za prozkoumání. Podobně by se dala shrnout vlastně i celá tato sbírka. Nabízí různé obrázky budoucnosti lidstva, rozvoj technologií i cesty vesmírem a nebo jen obyčejné „co kdyby“. I když jsem u některých ke zpracování trochu kritická, celkově jsem spokojená.

povídka: Město - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | **** | před 51 dny

Setkání s podivnem. Na nepříliš prozkoumanou planetu, kde ale roste nanejvýš tráva, přilétá posila původního výsadku. Občas se někdo chová trochu divně, občas něco nedává úplně smysl. Začátek se táhnul a působil dost nezáživně, napínavé to začalo být paradoxně až v okamžiku, kdy už člověk tuší, o co jde – obvykle to bývá spíš naopak. Téma mě bavilo, ale zpracování už tolik ne, i když si nejsem jistá, jestli to nějak líp vůbec jde.

povídka: Zatanči elegii - Nováková, Julie
vyšla v: Pevnost 2016/06; Světy za obzorem
idle | *** | před 51 dny

Zase jedna kočovná společnost, tentokrát jsou hlavní osoby přímo její součástí. Při jejich tanečních představeních diváci i vystupující použijí určité drogy, které je naladí na stejnou vlnu a umožní mnohem intenzívnější prožitek. Jádro příběhu je ale někde jinde, mezi lidmi – vztahy partnerské a rodinné, dávné sliby, dávné tresty.

povídka: Vzduchoplavci Aury - Nováková, Julie
vyšla v: Pevnost 2014/07; Světy za obzorem
idle | ****1/2 | před 51 dny

Vzducholodě nad planetou, jejíž povrch je neobyvatelný. Malé, svobodné, ale živořící lodě; velké lodě s vládou a vojenským uspořádáním; všudypřítomná hrozba pirátů. Mladá a odvážná hrdinka trochu zamíchá strukturami – nebo se jen k něčemu přichomýtne? Když tak nad tím přemýšlím, vlastně na té povídce není nic výjimečného, ale prostě mě bavila číst.

povídka: Dar - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | **** | před 51 dny

Darem od víceméně neznámých mimozemšťanů je nesmrtelnost. V daleké budoucnosti mladá dívka přijímá zakázku vypátrat někoho na vzdálené planetě, plus retrospektivní prostřihy do doby, kdy se Dar objevil a začal – postupně – lidem rozdávat.

povídka: Šeré město - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem; Zpěv kovových velryb
idle | ***1/2 | před 51 dny

Noirová detektivka” v umírajícím městě, kolonii, která po nějaké revoluci přišla o svou kosmickou loď, kterou sem přiletěli, a tím jakoukoliv šanci na únik či pomoc zvenčí. Střídavě z pohledu detektiva a zlodějíčka, který se omylem připletl k něčemu většímu. Motiv dobrý, ale spíš než noir mi to přišlo trochu ufňukané, to opakované zdůrazňování, že stejně nic nemá smysl, protože město za pár let či desítek let dofunguje…

povídka: Jinýma očima - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | **** | před 51 dny

Byla kosmickou stanicí. Pak ji “zachránili”, teď je obyčejným člověkem. Vyléčili ji i z nemoci, která ji ochromovala předtím. Ale ten pocit být něčím větším, mít mnohem víc smyslů, jí pořád chybí. Některými motivy připomněla The Waiting Stars od Aliette de Bodard.

povídka: My stíny - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | ***1/2 | před 51 dny

Už vzdálenější budoucnost, různé upravení lidé. Hlavní postava má dvě osobnosti v jednom těle, které se vzájemně doplňují. A někteří lidé z cirkusu, mezi kterými hledá vraha, jsou taky dost zvláštní.

povídka: Katedrála - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | ***1/2 | před 51 dny

Špinavé “přístavní” město budoucnosti, s kosmodromem. Muž tam hledá svou uprchlou dceru, která se zřejmě přidala k nové, působivé sektě, od které se neodchází. Pátrací a rozkoukávací začátek mě asi bavil víc než než pak snaha o řešení.

povídka: Ve sloní kůži - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | ***1/2 | před 51 dny

Zvířecí psycholožka, schopná napojit se mozkem na mozek zvířete a tím lépe vnímat jeho pocity, pomáhá s léčbou problematického slona v rezervaci. Je jich už málo, takže je každý vzácný a tenhle je navíc trochu divný.

povídka: Arkádie - Nováková, Julie
vyšla v: Ikarie 2009/05; Světy za obzorem
idle | *** | před 51 dny

Digitální “život” po smrti v digitálním světě. Krásná představa, pokud o něj člověk stojí.

povídka: Bódhisattva - Nováková, Julie
vyšla v: Kočas 2012; Světy za obzorem
idle | *** | před 51 dny

Budhismus plus cyberpunk: nejvyšší stupeň vědomí je takový, že člověk úplně opustí tělo a žije v kyberprostoru. Motiv je rozhodně dobrý, ale příběh jako takový mě zaujal spíš míň. Asi na tento krok ještě nejsem připravena.

povídka: Poslední intifáda - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | *** | před 51 dny

Nájemný zabiják, který se připlete do napjatých palestinsko-izraelských vztahů. Na můj vkus moc politiky a málo sci-fi.

povídka: Všechny vůně světa - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem
idle | *** | před 51 dny

Firma přidává čichové podněty do virtuální reality, pro zaměstnankyni to má nepříjemné vedlejší důsledky.

Pomocí malého implantátu se dá upravit lidská mysl a třeba tím i “vyléčit” autistická porucha nebo podpořit hudební nadání. Vejde se tolik lidí do jednoho člověka?

povídka: Tehama - Leman, Bob
vyšla v: Fantasy & Science Fiction 1995/05
Lucc | *1/2 | před 51 dny

Horory Boba Lemana na mne nefungují. Tento má motiv úkladné vraždy a kořeněn je indiánskými prvky, ale stejně jako lovecraftovská Olida je psán odpudivou vysvětlovací formou, atmosféru má neslanou a hrdiny nemastné. Půl hvězdy navíc za pěknou poslední větu.

kniha: Střežená zóna - Reilly, Matthew
trudoš | *** | před 52 dny

Kdyby Střežená zóna nebyla tak okatou kopií Jurského parku, určitě bych si ji užil mnohem víc. Jenže příběh kromě samotných draků postrádá vlastní nápad a zápletka se bohužel vyvíjí podle scénáře daleko úspěšnějšího kousku. Přitom Matthew Reilly dokáže být v mnoha ohledech vynalézavý, jde-li o možnosti, jaké mají okřídlení ještěři při likvidaci dvounožců. Ovšem agitku o tom, jací jsou Číňané bezcharakterní roboti, obětující na oltář komunismu prakticky cokoliv, si mohl odpustit.
Každopádně akční jízda tepe adrenalinem od první strany – žádné dlouhé úvody, autor představí postavy, uvede kulisy a rup ho, páni hrdinové, teď si poraďte s problémem velikosti Texasu. Proti vývoji událostí pak žádné výhrady nemám, i když je předvídatelný jak zákon káže. Tempo však udrží až do konce, který naneštěstí sklouzne k hollywoodskému kýči, ale co už, člověk to musí brát jako daň čtenářskému úspěchu, přestože to znamená spisovatelovu kastraci. Ve výsledku tuctová dobrodružka s nevyužitým potenciálem.

1234567891011poslední (637)25465 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu