RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1615616617618619620621622623624625poslední (630)25189 příspěvků celkem
série: Warhammer - Gotrek a Felix
Speedemon | **** | před 4262 dny

Úkrutně akční fantasy plné krve a úlomků kostí. Prostě typický Warhammer. Díky Gotrekovi a Felixovi si tento svět oblíbili čeští čtenáři. A dnes vycházejí nové a nové série. A to je jedině dobře. Povedená oddychová řežba! Ale mně tam chybí něco hlubšího, takže to nebude plný počet hvězdiček. Jen se obávám, že se asi nedočkáme konce…

kniha: Písečná žena - Abe, Kóbó
avatar2 | *** | před 4262 dny

Pozoruhodná kniha. Snad je to odlišnou mentalitou Asiatů, ale při čtení jsem měl pořád lehký pocit neuvěřitelnosti. Myšlenka je to rozhodně zajímavá (člověk vězněný v ohromné písečné jámě, kterou musí neustále vyhrabávat, aby ho nezavalil stále se hromadící písek), ale Evropan by to asi nedokázal takto zpracovat. Ústředním bodem jsou duševní pochody takto vězněného vypravěče, který rozjímá nad strukturou a povahou písku a nad ženou, o které přesně neví, je-li jeho spoluvězeňkyní nebo věznitelkou. Čtení je to rozhodně zajímavé, ale nemohu se zbavit dojmu, že se z tématu dalo vytěžit víc. Asi je to kulturními rozdíly.

série: Jeho temné esence
magio | ***** | před 4262 dny

Podle mě jedna z nejlepších fantasy sérií určená pro děti a mládež na světě. Philip Pullman napsal dílo na které se nezapomíná. Zajímavý a netradiční námět, plynulý a nepředvídatelný děj a spousta postav. To vše dohromady tvoří skvělý mix, který si oblíbily miliony čtenářů. Perfektní. Doporučuji!!!

série: Temná věž
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Kdo znáte Kinga, jistě už máte v malíčku jeho styl vyprávění. Tady vás jistojistě překvapí. Dílo to sice není nikterak originální, ale svět je to opravdu bizarní. Než si přečtete první díl, tak se například koukněte na základní info k 6. dílu – Zpěv Susannah. Chápete z toho něco? Tak teď víte o čem mluvím. King stvořil kolos. Chcete vědět jak dopadnou všechn kde a kdy? Tak se pusťte do čtení!

série: Pán prstenů
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Co bych mohl k této klasice říct nového a nečekaného? Nic! Všechna média tuto trilogii už tak nafoukla, že si ji už asi nikdy neužiju naplno. Když jsem ji nedávno opět četl, tak mě to začalo nudit. Pán prstenů je v televizi, v obchodech, na internetu. Prostě všude. To mi zkazilo celou atmosféru. Ale to vše se netýká knihy. Trilogie je to úžasná a kdo ji nečetl, je barbar :) Vidět film prostě nestačí!!! Byla to jedna z mých prvních fantasy a na to se nezapomíná…

kniha: Temná věž - King, Stephen
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Po celou dobu čtení tohoto posledního dlouhého příběhu jsem uvažoval nad tím, že dám 4 hvězdičky. Čekal jsem na něco, za co bych mohl přidat tu pátou a nic nenacházel. Říkal jsem si, takhle by série neměla končit. Sice dobré, ale ne úžasné. Poté jsem však došel na konec a ten mě srazil do kolen. Nevím proč, ale tohle jsem nečekal. Pozorný čtenář si tohoto konce možná už byl vědom, ale já jsem byl šokován. Lépe to vlastně ani King ukončit nemohl. Gratuluji! Skvěle odvedená práce.

kniha: Triumf - Bova, Ben
avatar2 | **** | před 4262 dny

Nejsem si úplně jistý, jestli tato kniha žánrově patří na tento server, protože obsahuje jen jediný prvek alternativní historie – Stalinovu vraždu nikterak nereálným způsobem. Všechno ostatní je o historii tak, jak se odvíjela, nebo jak se odvíjet mohla. Protože se jedná o 2. sv. válku, sledujeme především věrné popisy bojových akcí a politická jednání postav nám z historie známých. Ať už to na sci-fi portál patří nebo ne, kniha je to čtivá, zručně napsaná autorem, který se na ni dobře připravil kvalitní historickou průpravou. Rozhodně doporučuji.

povídka: Azrael a Jack - Barker, Clive
vyšla v: Knihy krve I-III; První Kniha Krve
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Tak tady se Barker předvedl! Scéna s krocanem (nebo to byla krůta?) byla naprosto úžasná. Málem jsem smíchy spadl pod stůl :)

povídka: Římsa - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Povídka není Kingova hlavní parketa. Ale jak sám tvrdí, má ji velmi rád. Toto je zářný příklad. Krátký a originální příběh. Byl jsem opravdu napjat, jestli hlavní postava dojde až na konec. No a ten konec, špica! :)

povídka: Nekuřáci, a. s. - King, Stephen
vyšla v: Mrtví se někdy vracejí; Noční směna
Speedemon | ***** | před 4262 dny

Podle mě nejlepší Kingova povídka. Skvěle vypointovaná a napínavá. Kdyby se tohle zavedlo, tak nevím jak by někteří lidé dopadli :)

série: John Sinclair (sešitová)
Speedemon | ***** | před 4263 dny

Opravdu mamutí série, která stále ještě v Německu i u nás vychází (2006). Za tu dlouhou dobu, co existuje si vytvořila řadu fanoušků i odpůrců. Natahovaný děj a různé dějové odbočky nenašly zalíbení u všech. Kdo ale dá této sérii šanci, určitě neprohloupí. Zdá se dětinská, ale je opravdu úžasná!

série: Píseň ledu a ohně
Speedemon | ***** | před 4263 dny

Na tuto sérii nemám slov. Je to něco tak úžasného až to nelze přiřadit k ničemu jinému nebo podobnému. Svět G. R. R. Martina mě tak uchvátil že pro neexistuje žádný superlativ, kterým bych ho označil. Myslete si co chcete, ale zatím mě nikdo nepřesvědčil o opaku :)

série: Úžasná Zeměplocha
Duirin | ***** | před 4263 dny

Úžasná Zeměplocha je pro mě nejlepší sérií jakou zmám. Ať sem napíšu cokoliv, tak to dostatečně nevyjádří mé nadšení. Samozřejmě je zde pár knih, které jsou slabší, ale celkově je to obdivuhodné dílo. Pratchett si i po třiceti dílech zachovává kvalitu. Víc psát nebudu, nemá to smysl, jen můžu doporučit – přečtěte si to!

kniha: Hugo Story II: 1962 - 1967 - Asimov, Isaac
lamahe | ***** | před 4263 dny

Na túto antológiu som sa dlho tešil, nakoľko systém jej zostavenia nasvedčoval vysoko-koncentrovanej kvalite, ktorú by som v nej mal nájsť. A veruže som aj našiel. Spojítkom jednotlivých diel je totiž fakt, že ako už názov napovedá, každé bolo ocenené najprestížnejšou cenou v žánri SF – Hugom. Dalo by sa doslova povedať: čo meno, to legenda. Samozrejme si naivne nemyslím že každý Hugo odo mňa nutne dostane 100%, ale predsalen je to záruka nadštandardnej kvality. Jeden po druhom sa na mňa vyhrnuli svety plné fantázie, tak originálne a svojské, že napriek tomu, že sa jedná o krátke prozaické útvary v rozsahu od poviedky po novelu, som si musel medzi jednotlivými kusmi dávať prestávku aspoň jeden deň, aby som ich lepšie absorboval. K tomu si navyše čitateľ musí uvedomiť obdobie ich vzniku, čo ich vyzdvihuje ešte o trochu viac. Všetky okrem príspevku Larryho Nivena by som podľa mojich subjektívnych kritérií zaradil k „soft SF“ subžánru, tzn., že sú zamerané viac psychologicky a sociologicky ako technicky. K ich prednostiam patrí aj gradácia a akčnosť deja, ktorá čitateľa nepustí kým jednotlivé poviedky na jeden hlt nedočíta. Ak by som chcel ešte špeciálne vyzdvihnúť niečo v rámci tejto knihy (čo nie je ľahké), určite by som spomenul dve novely Jacka Vanceho, ktoré mi svojim podaním pripadali najšpecifickejšie a najatmosferic­kejšie. Ako posledné malé plus spomeniem originálne predslovy Isaaca Asimova k jednotlivým autorom v jeho typickom podaní. Summa sumárum, skvelé čítanie od prvej po poslednú stranu.

kniha: Andělé a démoni - Brown, Dan
Duirin | ****1/2 | před 4265 dny

Kniha je opravdu velice čtivá a musím říct, že mě zaujala již od začátku. Děj má podle mě navíc mnohem větší spád než Šifra mistra Leonarda, takže se mi i víc líbila. Myslím, že je to způsobeno tím, že v této knize se různé symboly a vodítka točí pouze okolo iluminátů a hlavní hrdinové jsou v časovém presu. Pouze závěr mi již přišel takový nastavovaný.

kniha: Muž z Cimmerie - Howard, Robert E.
avatar2 | ***** | před 4265 dny

Moje první setkání s literárním Conanem, a rozhodně ne zklamání. Povídky jsou krásně temné, Conan stále báječně zachmuřený a nemluvný, úžasně lhostejný k tomu co se ho právě bezprostředně netýká. Celkem se nedivím, že se stal klasikou. Čemu se trochu divím jsou kritiky jeho filmového ztvárnění slavným Arnoldem. Mně k nemu perfektně sedí a při čtení jsem jako Conana viděl právě Arnolda a vůbec mi to nevadilo.

kniha: Přestupní stanice - Simak, Clifford D.
lamahe | **** | před 4265 dny

Veľmi zaujímavé a nápadité dielko, aj keď dnes už trošku zastarané, čo je pozorovateľné skrz naivitu (aj keď niekto by to možno skôr nazval romantizmom a označil za výhodu) v autorovom ponímaní vecí a niektorých popisoch. Napriek tejto naivite zreteľnej v niektorých detailoch, sa celým príbehom prelína veľmi silné a nadčasové posolstvo o stave a vývoji ľudstva, ktoré je stále aktuálne aj v dnešných dňoch. Pokiaľ by sme chceli predchádzajúce tvrdenie rozšíriť, tak autor predkladá úvahy o definícii, vývoji a prejavoch inteligencie. Príbeh je plný nápadov a podobenstiev. Niektoré z nich ma veľmi zaujali, niektoré pobavili a nad niektorými som si s radosťou pošpekuloval. Dej je viac-menej pomalší, ale v závere poriadne vygraduje. Avšak ani tie pomalšie pasáže nie sú vďaka spomenutým inšpiratívnym úvahám a nápadom vôbec nudné. Vnútorný svet hlavného hrdinu nám doslova ožíva pred očami a svojou komplexnosťou je veľmi presvedčivý. Aj napriek niektorým depresívnym častiam nám pán Simak aj v tomto príbehu v dobrom slova zmysle vnucuje jeho povestný optimizmus ohľadom budúcnosti ľudskej civilizácie a faktu, že nie sme vo vesmíre sami.

kniha: Oblázek na obloze - Asimov, Isaac
avatar2 | **** | před 4265 dny

Dramatický příběh z prostředí známého z cyklu Nadace. Děj se odehrává na naší Zemi, která stojí díky své zaostalosti, konzervatismu a zamořenosti radioaktivitou ve stínu ostatních částí Impéria a mimozemci jí otevřeně pohrdají. Jak je u Asimova zvykem, děj není nijak akční, spíš staví na řešení vztahů mezi kulturami a na napětí, jaké do nich může vnést objev jakékoliv nové technologie. Přesto má děj vyšší spád než pozdější díly Nadace a ve svém žebříčku tuto knihu stavím výš.

kniha: Den na Kallistó - Veis, Jaroslav
lamahe | **** | před 4265 dny

Výber poviedok je žánrovo aj námetmi veľmi pestrý. Niektoré majú zaujímavú detektívnu zápletku (Srdce, Den na Kallistó vydá za rok na Zemi), iné sa zaoberajú úvahami nad tajomným a nevysvetliteľným (Kalous a Dafné, Podivuhodný nález z Oldova lomu), ďaľšie kontaktmi s mimozemskými javmi a civilizáciami (Suetemorp, Škeble, Sondy), vyspelými biotechnológiami (O původu Hoskovcových psů, Pohádka, Potěšení pro Váz i celou Rodyna), či vplyvom človeka na životné prostredie (Na zdraví). Viacero z nich je úsmevne ladených so sviežim mierne ironickým nadhľadom. Čo sa týka nápadu, nachádza sa väčšina z nich na priemernej až nadpriemernej úrovni, pričom špeciálne ma zaujali „Škeble“, „Den na Kallistó vydá za rok na Zemi“ a „Na zdraví“. Rozsahovo aj kvalitatívne z celej zbierky výrazne vyčnieva posledná práca „Šest měsíců, in ulna“. Ide o dlhú poviedku so skvele ponurou atmosférou, ktorá síce neobsahuje nejaký prevratný nápad, ale svojím nábojom a štýlom rozprávania znesie aj naprísnejšie kritériá a je jednoznačne jednou z najlepších krátkych SF prác z ČS produkcie, ktoré som doteraz čítal. Zbierka celkovo vyznieva na naše pomery veľmi silne a pokiaľ by pán Veis žil v „štátoch“, tak by sa jeho knihy určite dočkali podstatne vyšších nákladov a popularity.

kniha: První setkání - Card, Orson Scott
lamahe | **** | před 4266 dny

Táto kniha predstavuje v Enderovej sérii doplňujúci súbor poviedok odohrávajúcich sa v rôznych časových obdobiach pred začiatkom knihy Hovorca za mŕtvych. Pre čitateľa oboznámeného s Enderovou sériou sú veľmi zaujímavým doplnením „hluchých miest“ série. Ako hluché som ich síce predtým nevnímal (s výnimkou poslednej – Investičný poradca, ktorá sa mi vyslovene žiadala), ale keď už sú tu, sú vítaným doplnením pomerne zaujímavých okolností prvých stretnutí postáv a hrdinov dôležitých pre dej tejto ságy. Samozrejme s výnimkou výbornej poviedky Enderova hra, ktorá je originálnou predlohou celej ságy a zahŕňa viac než len nejaké prvé stretnutia, pričom popisuje udalosti obšírnejšie zachytené v románe Enderova hra. Avšak viem si predstaviť, že bez toho, aby bol čitateľ oboznámený s „Enderverzom“ sú prvé dve poviedky trochu ťažkopádne a tak trochu nezaujímavé. Ako fanúšik Enderovej série som ich však taktiež zhltol na jeden šup.

kniha: Brány Anubisovy - Powers, Tim
Thorgos | ***** | před 4266 dny

Vynikajúca kniha s vynikajúco vykresleným prostredím a dobovou atmosférou, má síce aj svoje horšie miesta ale záver všetko vynahrádza a za všetko hovorí moje hodnotenie.

kniha: Čtvrtá říše - Semerád, Václav
avatar2 | **** | před 4267 dny

Velmi dobrá kniha pro toho, kdo ještě moc nezná Semerádovu tvorbu, nebo pro toho, komu tento styl vyhovuje. U Semeráda je totiž problém se šablonovitostí postav – hlavní hrdina je vždy 100% kladný český pacifista, který se díky svým schopnostem stane vůdcem té „správné strany“ a je jen z čiré nouze nucen bojovat s hordami mimozemšťanů/fa­šistů/jiných zlých bytostí. Ale ke knize – velmi chytlavě zpracované téma alternativní historie a cestování časoprostorem. Hlavní hrdina se dostane do světa, kam utekli na konci 2. sv. války nacističtí pohlaváři a kde kují pikle jak ovládnout naši Zemi. Přitom ještě mají dost starostí s bojem s půvoními obyvateli planety, na které se usídlili. Jak je u Semeráda zvykem – lumpům je třeba dát na frak. Kniha je dobře napsaná, při čtení se člověk nenudí. Mně osobně dost sedělo „fašounské“ téma, se kterým se člověk jinak setkává spíš s serióznějších žánrech.

kniha: Český sen - Knitl, Oldřich
Gaarq | ***** | před 4268 dny

profesionálně napsaná alternativní historie, styl spíše dokumentaristický, ale s velkým vypravěčským nábojem. autor s hlubokou erudicí provádí čtenáře tím, co bylo a tím, co být mohlo. přechod je naprosto plynulý a závěr uvěřitelný. všem zájemcům nejen o historii Č(S)R, ale i o kvalitní alternativní historii.

kniha: Vládci loutek - Heinlein, Robert A.
avatar2 | **** | před 4269 dny

Dost dobrá scifi. Má spád, nápad, zajímavé postavy. Na Zemi vpadli mimozemšťané v podobě slimáků, kteří jsou schopni kontrolovat člověka tím, že se k němu přisají. Zlikvidovat je chce oficiálně neexistující americká vládní agentura, takoví američtí Jamesové Bondové. Scéna, kdy se američtí kongresmani musí během zasedání svléknout do naha, aby prokázali, že nejsou ovládáni mimozemšťany je perfektní. Rozhodně jedna z lepší Heinleinových knih, doporučuji.

kniha: Noční hlídka - Pratchett, Terry
Gaarq | ***** | před 4270 dny

kniha: Konec dětství - Clarke, Arthur C.
avatar2 | *** | před 4271 dny

Tahle kniha mně příliš neoslovila. Je velmi clarkovská, ale na můj vkus dost zdlouhavá, zkrácení na polovinu by jí neublížilo. Má pár dobrých momentů (hovory s Vládcem, řešení pozemských konfloktů, apod.), ale i dost hluchých míst a pro mně dost málo uvěřitelný, na můj vkus trochu moc spiritistický, závěr. Doporučuji jen clarkofilům.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
lamahe | **** | před 4271 dny

Takže napokon tu máme uzavretie Enderovho cyklu. Napriek tomu, že sa už nedá hovoriť o nejakom výraznom posune od predchádzajúceho dielu, Xenocídy, ktorý ma dostával do tranzu pri predchádzajúcich knihách tejto série, je to uzavretie nanajvýš dôstojné. Deti ducha je vlastne vhodné považovať za predĺžené pokračovanie Xenocídy s postupným uzatváraním jednotlivých dejových línií cyklu. Napriek tomu jedna veľmi zaujímavá línia zostala otvorená, a z toho titulu celkom nevylučujem odložené pokračovanie niekedy v budúcnosti. Možno by boli Deti ducha o dosť lepším a výraznejším pokračovaním v porovnaní s ostatnými knihami série, keby sa aj tejto línii dostalo náležitej pozornosti a rozvinutia – považujem to za najväčšie, ale zrejme aj jediné výraznejšie mínus tejto knihy. Na druhej strane je možné aj to, že jej nedokončením autor podáva určité posolstvo – ja sa však prikláňam skôr k tomu mínusu. Psychológia hrdinov naďalej zostáva jednou zo silných stránok a zachovala si svoje brilantné podanie a vzťahy medzi nimi sa stále vyvíjajú a doslova iskria, pričom do deja vstupuje niekoľko nových, veľmi zaujímavých postáv. Výsledný dojem je teda taký, že pre čitateľa Enderovej série je to veľmi príjemné (a samozrejme nutné :)) čítanie s výborným spádom a s viacerými dodatočnými zaujímavými nápadmi. Tie zásadné a smerodatné sa však určite realizovali už v predchádzajúcich dieloch.

kniha: Farma zvířat - Orwell, George
avatar2 | ***** | před 4272 dny

Orwellova bajka patří k nestárnoucím klasikám. Útlá knížka, kterou přečtete na posezení a to především proto, že se od ní nemůžete odtrhnout. Ti, kteří se alespoň elementárně zajímají o historii v ní najdou báječně čtivě zpracované období let 1917–1930 Sovětského svazu. Ti, kterým je to fuk, tam najdou popis toho, jak jsou lidé snadno manipulovatelní a jak silná je v některých touha po moci.

kniha: Dokonalá prázdnota / Golem XIV - Lem, Stanisław
Gaarq | **** | před 4272 dny

kniha je to úchylná, ale velmi zajímavá. a použitá forma recenzí fiktivních knih dostane každého milovníka písmenek.

kniha: 451 stupňů Fahrenheita - Bradbury, Ray
avatar2 | ***** | před 4275 dny

Naprostá povinnost pro všechny SF fans. Vize chmurné budoucnosti, při jejímž popisu se ale čtenář neubrání srovnávání s dneškem, ačkoliv se jedná o 50 let staré dílo. Lidé zdegenerovali, tupě přijímají vše, co se jim prezentuje zvenčí prostřednictvím „telestěn“, nejčastěji to však jsou bezduché seriály, takže ani nemají nad čím přemýšlet. Hlavní hrdina přemýšlet začne – nad smyslem své práce (pálením knih), nad smyslem svého života, nad věcmi kolem sebe. A jakmile si to nenechá pro sebe a začne ostatním klást znepokojivé otázky, stává se štvancem a člověkem mimo zákon. Zvláště děsivá je část, kdy ostatní mohou sledovat lov na něj ve formě TV show. Skvělá anti-utopická věc, kterou je hřích nepřečíst a nezamyslet se nad ní.

kniha: Jack, Pán stínů - Zelazny, Roger
Duirin | 1/2 | před 4275 dny

Přiznám se, že mně ta kniha nic neřekla. Zmatený, nic neříkající děj, fantasy svět prokládaný prvky reality – takový mišmaš bez pořádného děje. Mně na tom hlavně vadí způsob podání a forma psaní, které jsou pro mě tězko stravitelné.

kniha: Sedmikostelí - Urban, Miloš
avatar2 | **** | před 4278 dny

Tato kniha vážně není pro každého. Pochmurná, nasáklá staromilectvím, touhou po návratu opravdu starých časů gotiky a bohabojnosti. Nositelem této nálady je vypravěč, společenský outsider, neschopný začlenit se do současné společnosti. Nečekejte klasickou sci-fi či horor, byli by jste zklamáni. Knihu k přítomnosti na tomto serveru nejspíš opravňuje tajemná, mysteriózní nálada a sci-fi prvek na jejím konci, detaily neprozradím. Doporučuji těm, které láká podtitul „gotický román“, protože ten docela sedí.

kniha: Zeměplocha - mapa - Pratchett, Terry
Briggs, Stephen
artas | ***** | před 4278 dny

dobry jako vždy

kniha: Harry Potter a Ohnivý pohár - Rowling, Joanne K.
Duirin | ****1/2 | před 4279 dny

Tento díl se téměř vyrovnává třetímu dílu. U mě to o něco prohrává především díky objemnosti knihy, protože z počátku se mi zdálo, že se děj až příliš zbytečně vlekl, aniž by se cokoliv zajímavého dělo. Ale ten konec to plně vynahrazuje! Všechny střípky do sebe postupně zapadnou a rozuzlení je vskutku famózní, obsahuje v sobě nejen celý předchozí děj této knihy, ale i částečně zasahuje do třetího dílu. Dokonce použitá kouzla, tvorové a postavy, se kterými se setkáváme, musíme často hledat v předchozích dílech, což čtení dává zcela jinou dimenzi. Nyní mě nenapadá žádná série, kde by byl děj podobným způsobem provázán.

kniha: Harry Potter a vězeň z Azkabanu - Rowling, Joanne K.
Duirin | ****1/2 | před 4279 dny

Tímto dílem se u mě prolomila dřívější nedůvěra k Harrymu Potterovi jako sérii. Už to není naivní kniha pro děti s jednoduchým dějem, ale děj s pořádně zamotaným rozuzlením, kde je vše předchozí téměř postaveno na hlavu :)

kniha: Meč v bouři - Gemmell, David A.
Judson | ***** | před 4279 dny

Opravdu povedená fantasy i když Drenajská sága je o trochu lepší. Středem podmanivého a do děje vtahujícího vyprávění je mladík Connavar, kelt z osady Tři Potoky. S postupem času se stává u svých krajanů legendou, neporazitelným a slavným bojovníkem. On to tak ale vůbec nevidí, ví že udělal spoustu špatných a krutých věcí, a není žádným hrdinou. Přesto se snaží zachránit svůj lid před hrozbou, kterou si zatím jen málo kdo uvědomuje. Je jen otázkou času, kdy neporazitelné vojsko z Kamene přepluje moře a začne dobývat keltská území. Před Connavarem stojí obrovský úkol, musí přijít na nový způsob boje jakým porazit disciplinované opancéřované falangy, a k němu sjednotit vzájemně znepřátelené klany. Škoda ,že toto již v tomto prvním dílu ságy není.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian Wilson
lamahe | **** | před 4280 dny

Dominantnou stránkou tejto knihy je určite nápaditosť. Autor sa nezameriava na zložitý príbeh a filozofovanie, čo zrejme vyplýva aj z toho, že pôvodne bolo toto dielko vydané ako cyklus krátkych poviedok na pokračovanie. Najviac ma uchvátili autorove neuveriteľné nápady vytvárajúce prostredie tak vzdialené nášmu (napriek tomu, že dej sa týka „našej“ Zeme). Miestami bizarné predstavy sa nezdajú byť ničím obmedzené (snáď len gravitáciou a inými základnými fyzikálnymi zákonmi) a občas som sa pri sledovaní tejto explózie nápadov pristihol pri myšlienke typu „uff…to nemyslí vážne“. Napriek tomu, keď som sa príbehom dostatočne prehrýzol, môj počiatočný myšlienkový chaos vyplývajúci z toho, že autor postaví čitateľa rovno doprostred tohto zvláštneho sveta bez akéhokoľvek intra, opadol. Potom som sa dokázal s tým vzdialeným svetom zžiť – veď ktovie, kam môže evolúcia dospieť po miliardách rokov, navyše po prekonaní mimoriadnych klimatických zmien, a ako môže vtedy vyzerať kolobeh života, spoločnosť ľudí, ich zmýšľanie a vzťahy s okolitým prostredím.

kniha: Alej prokletí - Zelazny, Roger
lamahe | *** | před 4280 dny

Tento príbeh by som s trochou nadsázky mohol nazvať „road movie“ post-apokalyptického sveta. Nevyniká príliš originalitou ani zložitosťou deja. Jeho hlavným protagonistom je Hell Tanner, obľúbený typ hrdinu – odpadlík zachraňujúci svet. Napriek tomu je to pomerne zaujímavé a spádovité čítanie vďaka niekoľkým zaujímavým nápadom – teda skôr predstavám kataklyzmatických zmien zemskej klímy po jadrovej vojne a akčnému poňatiu výstavby deja. Tento námet sa v SF literatúre 50-tych až 70-tych rokov vyskytuje v rôznych obmenách veľmi často, nakoľko čerpá zo strachu z vtedy pomerne reálnej možnosti rozpútania svetového knfliktu za použitia jadrových zbraní. Ako všetky dielka s touto tematikou je aj toto samozrejme zdvihnutím varovného prstu pred uskutočnením niečo takého hrozného ako je jadrová vojna. Ináč len priemer (slabý preklad?).

V tomto zaujímavom príbehu nezostal pán Simak nič dlžný svojej povesti autora s jemným až pastorálnym štýlom, operujúceho v tzv. „soft science fiction“ subžánri. Je veľmi dôkladný v dôveryhodnom navodení atmosféry a v popisoch myslenia a konania jedincov a ľudskej spoločnosti, zobrazeného v neobyčajných, extrapolovaných situáciách. Napriek tomu, že línia príbehu nie je dlhá ani zložitá, podanie deja nie je vôbec priamočiare a čitateľ sa stále stretáva s prekvapujúcimi situáciami. Simak má dar veľmi výstižne a pôsobivo vystihnúť povahu komplexných vecí ako je ľudský charakter, atmosféra či nálada na veľmi krátkom priestore a výdatne s ním narába. Posledná pätina knihy bola síce dosť uponáhľaná a trochu sa mi žiadalo aby bola viac rozpracovaná, ale na druhej strane je príbeh veľmi kompaktný a žiadnu líniu by som neoznačil za „odfláknutú“. Navyše po celý čas som pociťoval ťažko definovateľný pozitívny pocit veľmi príjemného čítania podmienený už spomenutým poetickým a v konečnom dôsledku aj „beznádejne optimistickým“ vyznením autorovho štýlu.

kniha: Povídky - Dick, Philip K.
lamahe | **** | před 4280 dny

Krátka zbierka menej známych poviedok velikána science fiction. Väčšina z nich je z ranného obdobia jeho tvorby, jedna naopak z neskorého obdobia. Napriek tomu, že ich neradím medzi jeho najlepšie diela, všetkým z nich je spoločný jeho nenapodobiteľný štýl, ktorý charakterizuje presvedčivosť podania a predovšetkým nedefinovateľný pocit niečoho znepokojujúceho, temného a pojem „unhappy end“ naberá konkrétne, a zároveň treba povedať, veľmi pútavé črty. Kniha ako celok sa mi hodnotí dosť ťažko, nakoľko dve-tri poviedky („To je Wub, kapitáne!“, „Ledová pouť“ a aj „Kolonie“) vyzdvihujem nad ostatné, nuž a zvyšné zaraďujem len vďaka mne veľmi príťažlivému autorovmu štýlu k miernemu nadpriemeru.

1615616617618619620621622623624625poslední (630)25189 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu