RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1617618619620621622623624625626627poslední (633)25305 příspěvků celkem
kniha: Mezi chapadly - Dark, Jason
Tenkrat, Friedrich
Robin | *** | před 4267 dny

V Temži se ukrývá obrovská chobotnice, která své oběti stahuje pod hladinu a poté do kanálu. John ji spolu se Sukem zničí v metru.

kniha: Muzeum monster - Dark, Jason
Robin | ** | před 4267 dny

Trochu slabší díl, ve kterém vystupují akemnná monstra a nemrtvý medicinmann. John je všechny zničí a poté i jejich kamenného boha Mugura.

kniha: Boj černých andělů - Dark, Jason
Robin | *** | před 4267 dny

Na Sicílii se najdou dva krystalové meče, které podle Myxina patří černým andělům z Atlantidy. Ti je získají, ale nakonec je zničí Železný anděl.

kniha: Anděl smrti - Dark, Jason
Robin | **** | před 4267 dny

Asmodina unesla mága Myxina, který Johnovi pomohl v boji s Černou smrtí, do své dimenze. John se ho vydá zachránit a to se mu povede.

kniha: Poslední souboj - Dark, Jason
Robin | ***** | před 4267 dny

Závěrečný díl o zničení Černé smrti. John svého nepřítele zničí stříbrným bumerangem, ale sám je raněn a musí do nemocnice.

kniha: Hřbitov na konci světa - Dark, Jason
Robin | ***** | před 4267 dny

Druhý díl trilogie o zničení Černé smrti. Johnovi přátelé jsou uneseni na Hřbitov na konci světa a John získá Děsivý snář, z jehož stránek se stane stříbrný bumerang.

kniha: Hrozba - Dark, Jason
Robin | ***** | před 4267 dny

Začáteční díl o jakési trilogii o zničení Johnova úhlavního nepřítele, Černé smrti.

kniha: Smrt trávy - Christopher, John
Gaarq | ***** | před 4268 dny

velmi dobrý katastrofický román. syrový, brutální a krutě pravdivý. vědecké pozadí trošku kulhá, na dnešní dobu – vždyť originál je z roku 1956, ale psychologie postav a společenská situace je vykreslena velmi detailně. boj o život je skutečně něco jiného, než život ve společnosti relativního dostatku. kniha je plná násilí odůvodněného přežitím skupiny, zrad, které mohou zachránit jednomu kůži… všechna prolitá krev a „zlo“ jsou základními kameny příběhu a ne jen kulisami pro pobavení nudící se mládeže. Spolu s Tmou O. Neffa, Dnem trifidů J. Wyndhama a non-SF díly Robinsona a Scotii špička mezi katastrofickými příběhy.

kniha: Vlčí krev - Coleman, Loren L.
Vlask | **** | před 4268 dny

Pěkně napsané, ale zoufale neoriginální. Vyhnaný mladík se stává hrdinou v boji o vlastní zemi. Plusem je určitě vylíčení tvrdé reality severského života, velkým záporem vpasování divokého vlka do děje – větší pohádku jsem v souvislosti se zvířecími pomocníky ještě nečetl.

série: Deltora II
magio | *** | před 4269 dny

Tak jsem konečně dočetl druhou, tentokrát třídílnou ságu o zemi zvané Deltora. Kvalita šla mírně dolů, ale tak to většinou u pokračování úspěšných sérií bývá. Musím však uznat, že je to stále nad průměrem. Narozdíl od první Deltory, kde tři hrdinové Leif, Barda a Jasmína pomocí Kouzelného pásu sesadili krutého Pána stínů, ve druhé trilogii musí kouzlem ztracené Pirranské píšťaly osvobodit násilím vězněné otroky, kteří trpí v zapovězené Zemi stínů, sídlu nepřítele. Jestli se jim to podaří vám neřeknu, ale můžete třikrát hádat.

Krátká povídka psaná nestandardním stylem na způsob interakce hlavní postavy s „bleskobankomatem“. Já jsem si ji velice oblíbil právě díky stylu a také zajímavému závěru, takže se u mě dostala až do TOP 10.

povídka: Volič - Stross, Charles
vyšla v: Ikarie 2006/10
avatar2 | brak | před 4272 dny

Tohle mně opravdu vůbec nanadchlo. Možná mi nesedí hard-SF styl obecně, ale tahle povídka zvlášt. Hodí člověka do děje ve světě, o kterém nic netuší a nemá šanci se v něm zorientovat. Autor se v něm možná vyzná, ale měl by k němu dát klíč i čtenáři. Kdyby povídka měla rozsah knihy a kniha měla řádný úvod do světa i do děje, asi by to bylo ok, ale tohle jsem ani nedočetl, protože jsem tomu prostě nerozumněl. Ale třeba to někomu sedí. Mně ne.

kniha: Zabíječ bestií - King, William
Judson | ***** | před 4274 dny

Opět ve stejném duchu jako předchozí díly. Celý děj se odehrává ve městě Praag, kde se všichni, samozřejmě včetně Felixe a Gotreka, připravují na útok armád Chaosu. Přesila je to obrovská a je škoda, že je předem jasné, že to ti dva zase přežijí. Ale i tak dostane čtenář to co chce: nezměrné množství mutantu, bestií a démonů, hlavní hrdinové jsou od krve jako by se v ní koupal po většinu knihy a napětí z nejistého vítězství až do konce. A Gotrek se konečně doslova dostane na práh smrti :).

kniha: Nahé slunce - Asimov, Isaac
avatar2 | ***** | před 4274 dny

Druhá z Asimovových „robotických“ detektivek. Tentokrát o dost zajímavější, než byly předchozí Ocelové jeskyně. Zápletka je vystavěna na kontrastu mezi lidmi ze Solarie, vychovávanými v přísné izolaci, tudíž prakticky neschopné se s kýmkoliv osobně setkat a pozemšťany, obývajícími svou přelidněnou planetu, kteří jsou ještě k tomu skryti v podzemí nebo v uzavřených kopulích, neschopni pobytu venku. Opět se stáváme svědky vyšetřování vraždy člověka, opět potkáváme dvojku Baley – Daneel, opět si pohráváme s třemi zákony robotiky… Zápletka je dobrá, ale hlavním plusem této knihy je možnost přemýšlet nad tím, kudy půjde lidstvo – zůstane na přehuštěné Zemi, schované před okolním světem, nebo se rozptýlí po vesmíru, který mu zatím ale bude příliš velký?

Tady nelze než nedat plný počet hvězdiček. Pravda, poslední dvě povídky jsou zjevně přidané jen proto, aby už tak útlou knížku mělo vůbec smysl vydat, ale dr. Jekyll a pan Hyde jsou prostě nestárnoucí klasika, ze které by se autoři měli i dnes učit. Zručně stavěný příběh, který se odehrává v krásně staroanglickém prostředí chytne i po letech. Některé horrorové příběhy mohou po sto letech působit spíš směšně, ale to není tento případ. Naprostá klasika. Co se týče dalších dvou povídek – Markheim je ne úplně špatnou psychologickou sondou do duše vraha s fantasy prvkem, Kumpání slabší horrorovou povídkou.

kniha: Eldest - Paolini, Christopher
Judson | ***** | před 4279 dny

Tak jsem konečně přečetl i druhý díl této někým oslavované a někým nenáviděné série. I když se mě první díl zdál lepší, i tento stojí za přečtení. Konečně chápu proč jsou zde tak rozdílné názory na kvalitu tohoto díla. Děj má místy logické mezery a celkově působí tak nějak uměle, vynuceně a hlavně nedotaženě. Přesto žasnu nad tím co již Christopher Paolini ve svém věku vytvořil a dávám nejvyšší hodnocení. Příběh není tak předvídatelný, jak by se dalo předpokládat a závěrečné odhalení Eragornova původu je opravdu překvapující. Závěr je dost otevřený a navíc se vynořují další skutečnosti, které je nutno dořešit. Nezbývá než doufat, že autor časem nasbírá ještě něco zkušeností, a že i poslední díl bude stát za to.

kniha: Vryté město - Bishop, Kirsten Jane
willis | *** | před 4279 dny

U téhle knížky je příběh upozaděn na úkor nadměrného množství filozofických debat a psychologických úvah. Na druhou stranu autorka a její myšlenky jsou zajímavé a víceméně srozumitelné a jistě se najdou čtenáři kteří to ocení víc než já. Já ale dávám přednost dobrému příběhu před hlubokomyslnými úvahami, které stejně nikam nevedou.

kniha: Smrt je vždycky osamělá - Bradbury, Ray
Gaarq | ***** | před 4280 dny

spolu s pampeliškovým vínem a marťanskou kronikou jedna z nejpůsobivějších knih raye bradburyho. jako obvykle, děj je spíše fantaskní a temný. Setkáváme se s městečkem venice a některými jeho obyvateli (autorem fantastických povídek, detektivem atd.), o nichž autor vypráví i další příběhy (zbavme se constance, hřbitov šílenců). městečkem se potuluje smrt a zaklepat může na každé dveře. atmosféra je skutečně velmi ponurá a děsivá, autor umně míchá grotesknost s tragikou, něhu s brutalitou. román neobsahuje přímé poselství jako např. 451 °fahrenheita, nejblíže má k marťanské kronice, ale každý si musí přebrat sám, co viděl a zažil. a zážitek je to rozhodně nevšední.

kniha: Tma 2.0 - Neff, Ondřej
avatar2 | **** | před 4280 dny

Výtečně napsaná kniha, to bezpochyby. Na můj vkus jen trochu moc pesimistická. Co se týče chování jednotlivců v době krátce po ztrátě elektřiny, tam to ještě bylo dost věrohodné. Postupně se ale Neffova vize stává stále temnější a vrchol přichází ve chvíli, kdy prezident Havel podepíše v zájmu svém i druhých rozsudek smrti nad premiérem Klausem, který je následně naražen na kůl… no, to už na mně bylo trochu dost hardcore. To, že nesdílim Neffovu vizi však knize rozhodně neubírá na kvalitě. Doporučuji.

kniha: Doktor Smrt - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4281 dny

První velký soupeř je zde! Ďábel v lidské podobě. Hrůzný doktor bez slitování. JOhn má konečně nepřítele, jenž se mu vyrovná. Za doktorem navíc stojí samotný Asmodis, takže to opravdu nebude mít jednoduché. Série od tohoto čísla už není pouze příběh vedle příběhu. Vše se začíná zamotávat a objevuje se několik spojení do minulosti i budoucnosti. Bohužel doktor Smrt tu není tak často, jak bych si představoval a vosková monstra taky nejsou to, co by se mi zamlouvalo…

kniha: Jack, Pán stínů - Zelazny, Roger
badboy | ***** | před 4281 dny

Za poslední dva měsíce opravdu pořádná kniha, na kterou nebudu moct zapomenout, přečetl jsem ji jednim dechem za večer a litoval, že není delší. Ano, děj je trochu chaotický – ale nepotřebuju, aby mě autor vodil za ručičku. Forma psaní je mírně kostrbatá – ale možná proto jsem knihu nedokázal odložit. Postava hlavního hrdiny nezapadá do obecných rámců – ale vždyť nikdo není jen kladný, nebo záporný. A proč na knihu nezapomenu? Protože autor vytvořil hrdinu, z kterého se stane antihrdina ve chvíli kdy se čtenář raduje, že pomstě bylo učiněno zadost, pak v hrůze přihlíží dalšímu prolévání krve a netroufá si domýšlet konec.

kniha: Axiomat - Egan, Greg
psykkoman | ***** | před 4282 dny

ROKY jsem nečetl lepší povídkovou sbírku. Egana jsem si oblíbil již díky pár věcem, které vyšly v Ikarii. Přečtení Axiomatu pak už pro mne nebylo ani tak příjemným překvapením, jako potvrzením názoru,že Egan je jeden z mála spisovatelů, kteří dokáží vymyslet absolutně neotřelý SF motiv a zároveň jej podat tak, že popadáte dech, po jedné povídce zíráte 5 minut do zdi a říkáte si : Tohle by se opravdu mohlo stát. Není to čtení na odpočinek,ale opravdu na zamyšlení. Ty nejlepší : Titulní Axiomat: Co by se mohlo stát, kdybychom si mohli zakoupit takové názory, jaké chceme, a opravdu je žít. Únos:O tom, co vlastně je lidskou identitou a o omezenosti našeho vnímání identity druhých. A konečně Vycházka: Znovu o identitě, ale o tom, jak tu svou vlastní vnímáme my sami(plus jedna z nejúžasnějších teorií o podstatě vědomí, s jakou jsem se kdy setkal). Ten, komu nevadí,když ho autor nutí přemýšlet, přijde si na své, a dost možná na ještě víc.

Tradičně dobrou atmosféru kazí překombinovanost děje. Nemrtví proti nemrtvím nebo je to jinak? John je zatažen do prokletí jedné malé vesničky. Všudypřítomná mlha a tma dodává pocit naprosté izolace. Finále je akční a i když všichni víme, že JS vyhraje, tak rozhodně pobaví.

kniha: Spin - Wilson, Robert Charles
quinnet | ***** | před 4282 dny

Zatiaľ asi najlepšia u nás uvedená kniha tohto autora. Skvelý a dobre napísaný príbeh s fungujúcim pocitom úžasu. Trojica hlavných hrdinov je charakterovo uveriteľná a ich konanie je logické. Keď pridám obálku, ktorá je k veci a tradične dobrý preklad vychádza mi to na 90%. P.S. Polaris je jedným z mála SF vydavateľstiev, ktoré nerobia zbytočne hrubé knihy zaberajúce na poličke priveľa miesta.

kniha: Krvavá církev 1 - Goodkind, Terry
Judson | ***** | před 4282 dny

Po delší době jsem se vrátil k této dlouhatánské sérii. Třetí dvoudíl pokračuje ve stejném duchu jako předchozí dva. Více se ale soustředí na Richarda, o němž je celý první díl, ve kterém se Kahlan a Zedd vůbec nevyskytují. Richard musí bez svých přátel udělat spoustu vážných rozhodnutí a dobře dělá, když se spoléhá svůj instinkt válečného čaroděje. Oproti předchozím dílů už autor konečně trochu ubral na krutostech a vypjatých situací, kterými své hrdiny vláčel. To se mě zdá jako dobrá změna, čtení je pohodovější a příjemnější.

kniha: Východ černého slunce - Friedman, C.S.
Doubravka | ***** | před 4283 dny

Připojuji se s chválou a jen dodávám, že pokud se na to někdo cítí v angličtině, mám celou trilogii v počítači a ráda zašlu.

kniha: Démoni v Dallasu - Lamont, Robert
Speedemon | ***** | před 4283 dny

Válka s Věčnými pokračuje. Tentokrát v Dallasu. Užijeme si i s Černou rodinou. Zvlášť s hláškujícím Asmodisem. Peklo se tu všeobecně chová hodně lidsky. Konec trochu moc uspěchaný a na Dynastii dost potupný. Chtělo by to nějaký větší úder, tak uvidímě příště…

série: Zaklínač
Gaarq | ***** | před 4283 dny

jedna z nejzajímavější fantasy ság; patrně proto, že není žánrově čistá. osudy hlavních hrdinů probíhají ve dvou světech, v tom smyšleném autorem, ale skrze něj i v tom našem. autor mistrně vykrádá náměty, jména postav, události i celé dějinné souvislosti a staví z nich velmi čtivý, dobrodružný příběh s nečekanou hloubkou postřehu. ač se autor snaží držet základních konvencí fantasy, s oblibou je porušuje; a to jen proto, aby dodal vyprávění další rozměr. pro zastánce čistého žánru může být autor zbytečně řečný, neustále odbíhající od tématu, „snižují“ často velikost toho, co je obecně ctěno a uctíváno. pro toho, kdo rád o světě přemýšlí je to jedinečný zážitek.

kniha: Zahrada sirén - Šlechta, Vladimír
Vlask | **** | před 4283 dny

Dobrá, čtivá kniha a dokonce i slušně useknutá na konci (1.díl), ale měl jsem problémy v první třetině knihy s příliš mnoha dějovými liniemi. Velmi rychle v tom nastává guláš a speciálně část zabívající se přípravou zabití temného mága, jako by to knihy ani nepatřila (předpokládám že to byl náhled do minulosti) – ovšem třeba to bylo pokračovanání z minulé knihy (kterou jsem nečetl). Po polovině knihy se děj naštěstí ustaluje.

kniha: Ocelové jeskyně - Asimov, Isaac
avatar2 | **** | před 4284 dny

Asimovova detektivka hrající si především se vztahy „starousedlíků“ na Zemi s Vesmířany. Jádrem knihy je setkání dvojice, se kterou se pak setkáváme i ve zbývajících dílech série, detektiva Elijáše Baleyho a robota R. Daneela. Příběh není nijak strhující, jak už je u Asimova zvykem. Je to především popis neveselého života na přelidněné Zemi a potíže, které s sebou nese zásobování a vyživování zaplněné planety. Ve srovnání s následujícími díly série je tento slabší, ale je znát, že Asimov by se bez potíží uživil i jako detektivkář. Kniha ani chvíli nenudí.

kniha: Zlomený meč - Anderson, Poul William
Duirin | ** | před 4285 dny

Drsná temná fantasy, ale můj šálek čaje to není. Asi bych hodnotil lépe, ale navíc mi nesedí styl, jakým je to napsané. Je tam stále nějaký popis a to mi nevyhovuje.

kniha: Zabíjení - Kopřiva, Štěpán
makakuk | * | před 4285 dny

Podle anotace akční sci-fi napsaná ve stylu Jiřího Kulhánka. No akční SF to je až až. Styl Kulhánka z toho čiší na všechny strany, ale to je právě největší slabina knihy. Snaha být ještě drsnější, akčnější a humusáčtější než Kulhánek způsobuje, že výsledek je jen (pravděpodobně nechtěnou) parodií na Kulhánka. Autor vlastně jen střídá hlášky a zabíjení, tedy styl, který například v komixu je to pravé ořechové, ale na 350 stránek je to trochu málo.

série: Historie Duny
Gaarq | brak | před 4285 dny

zajímavý pokus navázat na dílo Franka Herberta prequelem, bohům žel, zaostávající za ním nejen ve schopnosti uvěřitelně budovat příběh v rámci jeho složitého světa, ale i ve schopnosti vůbec psát beletrii. postavy nejsou žádnými osobnostmi, jen črtami na papíře, tupě sledujícími záměry autorů. to nás zavádí k hlavnímu problému Historie Duny, neorganickému příběhu, kde se světovládná umělá inteligence chová tak hloupě jen proto, aby autorům umožnila hnát příběh někam „za roh“.

kniha: Endymion - Simmons, Dan
willis | *** | před 4286 dny

Představte si, že někdo přeloží „music of spheres“ jako „hudbu koulí“. Co byste mu udělali? Takž bych si tuhle knížku taky rád přečetl v novém překladu.

série: Příběhy Darrena Shana
magio | *** | před 4287 dny

Příjemná hororová série pro mládež. Není to nic složitého, prostě klasické oddechovky. Na můj vkus dost předvídatelné a zápletka jednoduchá, proto tři hvězdičky. Ale je to slušně napsané a mladší čtenář se určitě pobaví. Pokud nechcete číst nic náročného, je to série pro vás.

kniha: Ochránce Impéria 2 - Feist, Raymond E.
Wurts, Janny
Olorin | ***** | před 4288 dny

Na této knize je opravdu vidět, že je to „jen“ druhá půlka rozdělené knihy, proto, už od začátku letí děj překotně vpřed. Kniha je mnohem akčnější, na některých místech až vypadá, že autor nechce tak rychle ukončit knihu a děj na chvilku zatuhne, ale nic vážného… Kniha pokračuje v laťce nasazené předešlými díly takže 5*.

série: Warhammer - Gotrek a Felix
Speedemon | **** | před 4288 dny

Úkrutně akční fantasy plné krve a úlomků kostí. Prostě typický Warhammer. Díky Gotrekovi a Felixovi si tento svět oblíbili čeští čtenáři. A dnes vycházejí nové a nové série. A to je jedině dobře. Povedená oddychová řežba! Ale mně tam chybí něco hlubšího, takže to nebude plný počet hvězdiček. Jen se obávám, že se asi nedočkáme konce…

kniha: Písečná žena - Abe, Kóbó
avatar2 | *** | před 4289 dny

Pozoruhodná kniha. Snad je to odlišnou mentalitou Asiatů, ale při čtení jsem měl pořád lehký pocit neuvěřitelnosti. Myšlenka je to rozhodně zajímavá (člověk vězněný v ohromné písečné jámě, kterou musí neustále vyhrabávat, aby ho nezavalil stále se hromadící písek), ale Evropan by to asi nedokázal takto zpracovat. Ústředním bodem jsou duševní pochody takto vězněného vypravěče, který rozjímá nad strukturou a povahou písku a nad ženou, o které přesně neví, je-li jeho spoluvězeňkyní nebo věznitelkou. Čtení je to rozhodně zajímavé, ale nemohu se zbavit dojmu, že se z tématu dalo vytěžit víc. Asi je to kulturními rozdíly.

série: Jeho temné esence
magio | ***** | před 4289 dny

Podle mě jedna z nejlepších fantasy sérií určená pro děti a mládež na světě. Philip Pullman napsal dílo na které se nezapomíná. Zajímavý a netradiční námět, plynulý a nepředvídatelný děj a spousta postav. To vše dohromady tvoří skvělý mix, který si oblíbily miliony čtenářů. Perfektní. Doporučuji!!!

série: Temná věž
Speedemon | ***** | před 4289 dny

Kdo znáte Kinga, jistě už máte v malíčku jeho styl vyprávění. Tady vás jistojistě překvapí. Dílo to sice není nikterak originální, ale svět je to opravdu bizarní. Než si přečtete první díl, tak se například koukněte na základní info k 6. dílu – Zpěv Susannah. Chápete z toho něco? Tak teď víte o čem mluvím. King stvořil kolos. Chcete vědět jak dopadnou všechn kde a kdy? Tak se pusťte do čtení!

1617618619620621622623624625626627poslední (633)25305 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu