RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

kniha: Den Trifidů - Wyndham, John
Doubravka | ***** | před 4719 dny

.. a trifidi se množí a šíří.. Vskutku vynikající kniha, musím souhlasit s tím, že je to klasika žánru. Psycho-sci-fi-horor, na svou dobu, a troufám si říci i na svého autora, výjimečný. Po přečtení tohoto díla jsem nabyla dojmu jaký to byl Wyndham skvělý spisovatel a o to víc mě překvapilo, že tento román z autorova díla spíše vyčuhuje než zapadá. Škoda..

kniha: Písečná žena - Abe, Kóbó
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Kóbó Abe je naprosto šílený autor. Surrealista s představivostí jaká se jen tak nevidí. Moje oblíbená „Písečná žena“ je z jeho knih spíše umírněnější, taková nějaká.. uvěřitelnější :) I tak čtenáři zůstává rozum stát nad situací, do níž se hlavní hrdina (amatérský entomolog, filozofující o povaze písku a lidstva) nešťastně dostal a s napětím sleduje nejen jeho různé pokusy únik z této situace, ale i pozvolný přerod jeho již tak dost podivné mysli. Jedná se o dílo spíše psychologického charakteru, kde se víc děje uvnitř postav (či spíše postavy) než okolo nich, ale právě tím je Písečná žena natolik podmaňující.

kniha: Levá ruka tmy - Le Guin, Ursula K.
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Tato kniha evidentně nenadchne každého, ovšem v mém případě si vysloužila Top Ten. Vždycky jsem měla pocit, že právě na tomto díle je nejlépe vidět, že paní Ursula byla dcerou slavného antropologa a zajisté byla schopna hlubšího vhledu do odlišných kultur, než kdyby tuto výhodu postrádala (ne náhodou je také Steven Erikson antropologem a archeologem, že..). Nejedná se tedy o žádný akční trhák, zato se spolu s hlavním hrdinou ocitneme ve výjimečném světě s výjimečnou kulturou, která je natolik odlišná a zároveň i podobná té naší, až nás bude obcházet mráz.

Nepatřím k okruhu fanoušků Zeměmoří, které mě do jisté míry zklamalo, paní Ursula si mě ovšem zcela získala touto svébytnou a nevšední knihou.

kniha: Skleník - Aldiss, Brian Wilson
Doubravka | ****1/2 | před 4719 dny

Skleník jsem musela číst dvakrát, než jsem mu pořádně přišla na chuť, ale stojí to za to. K Aldissovi mám takový ambivalentní vztah, jako by krom svého geniálního díla Non-stop psal věci jaksi méně zajímavé, než bylo nutno. Ale Skleník patří k těm lepším, s překvapivým rozuzlením a skvěle popsaným neznámým světem i s jeho nástrahami. Pro mě je to kniha fakt „divná“ – tak nějak divně, až se mi nesmírně líbí :)

kniha: Cizinec v cizí zemi - Heinlein, Robert A.
Doubravka | **** | před 4719 dny

Nejvíc se mi líbila asi první polovina knihy, pak už to šlo z kopce.. Grokování sice má své kouzlo, stejně jako i vodní bratrstvo, ale všeho moc škodí a náboženství je opium lidstva ;-) Taky jednu zaskočí povážlivý nedostatek žen, které nejsou sexbomby a nešvidrají po všech mužích vilným očkem. Ale co jiného od Heinleina čekat, že.. Kniha se čte dobře, je vtipná, milá, atd.. ale někdy mám pocit, že Heinlein píše své postavy přes kopírák a běda tomu, kdo není vtipný, břitký, veselý a hravý. Časem už mě to unavuje. Cizinec v cizí zemi alespoň nekončí naprosto optimisticky, takže ****

kniha: Krev elfů - Sapkowski, Andrzej
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Tak u mě je tomu právě naopak.. Seriál mě natolik zhnusil, že jsem přetrpěla jen asi dva díly, aby se neřeklo, víc jsem nesnesla. Sapkowského pentalogie však pro mě byla objevením nových horizontů – byla to první pořádná fantasy (kterou jsem do té doby četla), která byla.. no prostě naturáč :) Žádné načančanosti, nedotknutelnost oblíbených postav atd. I ten hrubozrný jazyk k tomu neoddělitelně patří. Jen místy mě poněkud odrazovala přehršel intrik, v nichž se příliš nevyžívám, ale jinak pro mě zatím jedna z nejlepších ság, ke kterým zatím řadím rovněž Martinovu Píseň ohně a ledu a Eriksonovu Malazskou knihu padlých.

kniha: Branou z Ivory - Egan, Doris
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Já tu ženskou prostě miluju! Theodora je praktická, skeptická a vtipná bytost, o jejíchž dobrodružstvích bych si toho s radostí přečetla mnohem více než jen dvě knihy. Autorka navíc skvěle vykreslila civilizaci, v níž se hlavní hrdinka ocitla, takže tento svět před námi vyvstává jako živý. Není to sice nijak závažné dílo, ale to je v této kategorii málokterá kniha. Tato alespoň zaujme, pobaví a potěší.

kniha: Noc Trifidů - Clark, Simon
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Téhle knihy jsem se dost bála. Den trifidů je asi první sci-fi, kterou jsem kdy četla a patří k mým nejmilejším a představa pokračování mě poněkud děsila. Přesto jsem byla nakonec příjemně překvapena a snad pro tu úlevu boduji tak vysoko – mohlo to dopadnout podstatně hůř. I celkový vývoj situace se mi líbil a tak pravím – nebojte se Noci trifidů! :)

kniha: Kroky slunce - Tevis, Walter S.
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Do téhle knihy jsem se zamilovala. Považuji ji za mnohem propracovanější než Zpěv drozda a i postavy mnohem živější. Některé pasáže mě dokázaly naplnit takovou lehkostí a pocitem klidu, že se ke knize opakovaně ráda vracím a opakovaně bledě závidím hlavnímu hrdinovi ;-) Ale co, však se hoch zasloužil..

kniha: Tkalci gobelínů - Eschbach, Andreas
Doubravka | ***** | před 4719 dny

Kniha podivné atmosféry, ve které děj sice kupředu nepádí, ale čtenář je i tak napnut, o co vlastně kráčí. Pointa příběhu me nadchla, vynikající nápad. Vřele doporučuji, obzvláště když kniha byla (a možná ještě je) k mání za pakatel v Levných knihách.

kniha: V exilu - Weber, David
Judson | ***** | před 4719 dny

Docela dobrej díl. Sice se nemůže vyrovnat dílům z počátku série, ale je podstatně lepší než

předchozí. Po událostech v předchozím díle se Honor uchýlila na Grayson, kde mám stále post

místodržící, a snaží se žít bez flotily jak to nejlíp jde. Stále ale musí bojovat s Graysonskými

hluboce zakořeněnými předsudky vůči ženám. Naštěstí jsou jí nakloněni hlavní představitelé planety a

vidí v ní možnost k moderní reformě. Mezitím pokračuje válka s liďáky a jak se ukazuje jsou

vyzbrojeni mnohem početněji a lépe než se zpočátku zdálo. Vojenským velitelům Graysonu se podaří

přesvědčit Honor, aby vstoupila do jejich armády a poskytla jim tolik chybějící velení a zkušenosti.

Honor se konečně po dlouhé době ocitá tam kam patří, zpět na můstku válečné lodě. Válka s liďáky

nabírá nebezpečných rozměrů a součastně i na Graysonu Honořiny odpůrci podnikaní zákeřné kroky proti

ní. Honor nemá nouzi o nepřátelé a musí tvrdě bojovat ve dvou bitvách.

kniha: Pole potupy - Weber, David
Judson | **** | před 4719 dny

Poněkud nudný a smutný díl. V této knize se Honor neúčastní žádných bitev, kromě těch politických a

vlastně se děj ani moc neodehrává na lodi. Jde o Honořin boj s dávným nepřítelem Pavlem Youngem.

Sice při poslední bitvě zbaběle prchl a má na krku ta nejhorší obvinění, ale jeho příbuzenstvo stále

patří do politické špičky s velikou mocí a spoustou peněz. Situace se postupně vyhrotí a Honor je

nepřímo velmi krutě zraněna, ale ani v této situaci neztrácí hlavu a je ochotna pomstě obětovat vše.

Celkově slabší díl ze světa H.H., ale přesto stojí za přečtení, hlavně kvůli dalším navazujícím

dílům.

kniha: Temná hlídka - Vasiljev, Vladimir
Duirin | **** | před 4720 dny

Já tedy v porovnání s předchozími třemi díly vidím trochu pokles v úrovni knihy (přesto si myslím, že to za to stojí a nerad bych knihu zatracoval). Trochu mi přišlo zvláštní, proč vše řešila ukrajinská Denní hlídka a ne moskevská (že by byl Vasiljev z Ukrajiny?), ale to je detail. Více mi vadilo, že nejzajímavější scény, tj. konflikty mezi Jinými, byly docela rychle řešeny na několika řádcích/pár stránkách. Jinak dějově jsem se určitě nenudil, orientace v nových postavách dala chvilku zabrat, ale nakonec se to rychle vžilo. Pouze mám ještě drobnou výtku, že kniha má prakticky dva dějové vrcholy – první za půlkou a druhý na konci – a z toho prvního se autor docela dlouho \„hrabe\“, kdy se toho moc neděje. Na druhou stranu čtenář může řešit, co se to stane či zvrtne.

kniha: Les mytág - Holdstock, Robert
willis | ***** | před 4722 dny

Les mytág je jeden z mála fantasy?hororů?, který se se snaží být originální a daří se mu to. Jedna z nejpoutavějších knížek které jsem za posledních 10 let četl.Pro toho kdo se zajímá se o mýty je to prostě lahůdku. Za vrchol Holdstockových knížek však považuji Lavondyss i když je to dost těžké čtení,tak v něm dotáhl snový svět, kde se realita a iluze prolíná tak, že čtenář musí opravdu soustředěně číst, k dokonalosti.

kniha: Andělé a démoni - Brown, Dan
Strider | **** | před 4724 dny

Kniha sa zlepšuje od začiatku do konca. Spočiatku je nudná, ale keď to pretrpíte sa potom od nej tak ľahko neodtrhnete. Je tam síce pár logických prešľapov a v závere to neuveriteľnosťami priam preteká, ale číta sa to veľmi dobre.

kniha: Lavondyss - Holdstock, Robert
Rooz | ***1/2 | před 4726 dny

Podivuhodná kniha, kterou nelze zcela pochopit. Magie lesa je zde více hmatatelná, všudypřítomná, ale nedostižitelná. Při čtení jsem měl pocit, že to nějakým způsobem všechno do sebe zapadá, ale vždy sem byl jaksi o krok pozadu. Rozhodně to nění tak uhlazená a přímá kniha, jako Les mytág, možná proto je zážitek ze čtení tak zvláštní a těžko vyjádřitelný…

kniha: Poslední svého druhu - Eschbach, Andreas
Chaotik | **** | před 4727 dny

Bola to moja prvá kniha od tohto autora a myslím, že bola natoľko dobrá, že sa k Eschbachovi ešte vrátim. Inak kniha bola štylisticky dobre zvládnutá, dej sa odvíjal rovnomerne a bol plný zaujímavostí a ľahkého humoru.

kniha: Mezi slovem a mečem - Rečková, Jana
Rooz | * | před 4727 dny

Podle zadní obálky to má být kniha o pořádném hrdinovi, kterých je prý v literatuře málo. A rytíř Chast je opravdu takový hrdina – neohrožitelný, nepřemožitelný, který bojuje s mečem v levé ruce, kterou když už má unavenou, tak si přehodí meč do své skutečně dobré ruky… Pro mě to byla nuda od začátku do konce…

kniha: Studna věčnosti - Knaak, Richard A.
Rytier Smrti | ***** | před 4728 dny

Nehovorím, že Dragonrealm je zlý, mne sa páčil, ale na toto nemá

kniha: Krvavé pohraničí - Šlechta, Vladimír
mugwai | **** | před 4728 dny

Pekne vymyslený a prekreslený svet, vhodný pre kopu nádherných príbehov a konfliktov, ktorý – aspoň dúfam – autor plne využije a poteší nás… Knižka je fajn, číta sa dobre, je v nej veľa dobrých, ale len naznačených nápadov. Škoda, že sa s hrdinami nedalo viac stotožniť, mohli by byť síce zaujímaví, ale sú opísaní tak bezvýrazne, ako niekto neznámy, koho denne stretáte cestou z práce – všimnete si ho, zaradíte si ho a za sekundu už neviete, že prešiel okolo vás… Dúfam, že v ďaľších príbehoch z tohoto sveta sa ešte s nimi stretnem, rád by som sa dozvedel o nich niečo viac… Záver – príťažlivá fantasy.

kniha: Císař a klaun - Duncan, Dave
Duirin | ***** | před 4729 dny

Už je to sice nějaký čas, co jsem to četl, ale zcela souhlasím s Judsonem. Nejlepší se mi také zdál třetí díl, ale tento mu těsně šlape na paty – rozebírání politiky mi vůbec nevadilo. Prostě akcí nabitá kniha, která za to fakt stojí.

kniha: Císař a klaun - Duncan, Dave
Judson | ***** | před 4729 dny

A je tady konečně závěr této úžasné tetralogie, závěrečné putování a konečné rozuzlení osudu Rapa a Inos, i jejich průvodců a přátel. Celý děj se značně posunul do oblasti magie a politiky, což je trochu škoda, ale nutně tam směřoval a jen tam je možné vysvětlení a dokončení příběhu. Značná část se odehrává přímo v hlavním městě říše, Hubu. Rap a Inos se konečně setkávají, ale za dost nejistých a ne moc šťastných okolností. Rap se sice stává ještě mocnějším, ale může obstát proti intrikám císařského dvoru a Strážcům? Překvapivé je rozložení děje v knize, která je ze všech čtyř nejobsáhlejší. Už před polovinou se zdá, že je vše u konce a příběh by měl skončit ukázkovým happyendem, ale pak přijde několik nečekaných dějových zvratů a vše je jinak. Stále je nejisté jak to dopadne a napětí pokračuje až do úplného konce. Autor nám to nedělá lehké a dokáže překvapit, i když už se zdá závěr jasný. Podle mého je celá tetralogie mistrovským dílem a jen škoda že není moc známá. Za nejlepší bych označil třetí díl a celkově vychází jako hlavnější postava Rap. V každé z těchto knih je tolik nádherných momentů, které mě nadlouho zůstanou v paměti, že se to vůbec nedá popsat. Musíte si to přečíst!

kniha: Dhampir - Hendee, Barb
Hendee, J. C.
cvok | **** | před 4729 dny

Zvláštní kniha o válce mezi lovkyni a upíry pokud máte rádi film Blade tak je to hodně podobné, ale ze středověku. Magiera se se svým elfím společníkem živí předstíráním že loví upíry a obírá jednu pověrčivou vesnici za druhou, z výdělku si našetří a koupí hostinec v Miisce po poslední akci omylem zabije pravého upíra jež má bratra, který touží po pomstě. Ten vlastní skladiště v Miisce přístavním městě kam Magiera míří takže první střed na sebe nenechá dlouho čekat, kniha má spát je proložena vzpomínkami hlavních aktéru kdo vyhraje je vcelku jasné jen škoda že závěrečná bitva je jen asi s bídou třístránková a ani útok vlků není víc rozepsán, snad jen k nedostatku v jednom souboji sekne Magiera upírku a podle všeho ji přesekne páteř, ale o pět stránek už o tom není ani zmínka tak nevím asi to byla jen nějaká vsuvka na téma upír na vozíku nikdy nebude, ale i tak kniha nabízí 380 stránek napětí jež stojí za to přečíst můžu vřele doporučit.

kniha: Krev elfů - Sapkowski, Andrzej
cvok | **** | před 4729 dny

Zaklínač sága jež u někoho vzbuzuje záchvaty náboženského modlení a u jiného spíš nutkaní zvracet je pro mně tak padesát na padesát než sem se dostal ke knize běžel seriál a můžu říct že i když svou jednoduchostí nízko rozpočtové blbosti na mně udělal docela dojem hlavně první díl byl skvělý ostatní byli taký dobré, ale na první to nemá, takže seriál hodnotím docela vysoko. Krev elfů je sice zajímavá kniha, ale u mě vrcholu nedosáhla, obsahem byla dobrá ale těch vulgarizmu v řeči trpaslíku to sem opravdu nedokázal skousnout sem si připadal jako když stojím na zastávce čekám na bus a vedle mě stojí skupinka docela hlučných občanů tmavší pleti /romů/ což je škoda bohužel ale překlad knihy ovlivnit nejde. Je to věc názoru u mně Zaklínač zůstane hodně vysoko, ale spíš díky seriálu než knize.

kniha: Jestřáb & Rybářka - Green, Simon R.
cvok | *** | před 4729 dny

Tuto fantasy bych spíš řadil k středověkým detektivkám s prvky nadpřirozenosti, originalitu to sice má, ale já rozhodně bych do tady tohohle neinvestoval, jsou daleko lepší knihy i když Gotrek a Templář Aric by semnou asi nesouhlasili těm se to moc líbí. Jinak Judsne postavy jsou popsány docela detailně v knize Východ modrého měsíce což je takový úvodní díl série něco jako nadupaný celovečerní díl kobry 11 a k tomu deset slabších dílu seriálu takže Jestřáb je princ bohužel až druhorozený a je poslán aby zachránil Rybářku což je pro změnu princezna, která bydlí u draka aby se nemusela vdávat nebo tak nějak už je to dávno co sem to čet tak vznikne love story na pozadí války s démony kde princ přijde o oko a proto používá sekyru, no a po vítězství může vládnout jen jeden s bratrů, proto princ a princezna spolu utíkají do Havenu, nebo tam došli posléze no to je jedno prostě tam zůstali dali se ke strážným ale jejich jak to říct dobrosrdečnost je nutí chránit nevinné a slabé a o tom je šest dílu Jestřába a Rybářky plus kniha Za modrým měsícem která naše hrdiny vrací zpět domů, aby se postavil minulosti a uzavírá sérii, jak si řek originální to sice je, ale zajímavé to pochybuji, je to dlouhé a drahé osm knih je osm knih to radši investuji do něčeho lepšího.

kniha: Děti ducha - Card, Orson Scott
Duirin | ****1/2 | před 4731 dny

Podle mě je to nejnapínavější kniha série – pravé vyvrcholení – přímé pokračovaní třetího dílu. Ani nebudu nic konkrétnějšího psát, protože to se musí přečíst. Trochu mi čtení kazil Novinhy odchod od Endera a jejich následné shledání, které bylo na můj vkus příliš podrobně rozebíráno a vůbec se v tomto dílu dost řeší „kdo koho a jak“ miluje, ale je pravda, že to má dost souvislost s řešením dalších problémů v ději.

kniha: Xenocida - Card, Orson Scott
Duirin | ****1/2 | před 4731 dny

Toto je nejtlustší a podle mě nejslabší kniha série. Přesto stále hodnotím 5*, i když části děje z Cesty – čínské kolonie – mě ze začátku moc nebavily. Před Endera a jeho společníky se vyjevuje jeden problém za druhým a můžeme sledovat snahu o jejich řešení. Některých se již v této knize dočkáme, některá se zkomplikují a dojde i na nečekané zvraty či děje, které lze jen těžko pochopit.

kniha: Mluvčí za mrtvé - Card, Orson Scott
Duirin | ***** | před 4731 dny

Každopádně nejlepší kniha série. Oproti Enderově hře se děj posouvá o 3000 let, přesto se s již dospělým Enderem a jeho sestrou Valentine stále setkáváme (i když až po nějakém čase). Zcela odlišný děj od prvního dílu je výborně propracovaný včetně popisu vztahů mezi lidmi na jedné malé kolonii a sérii dává zcela nový rozměr a spoustu podnětů k přemýšlení. Od začátku knihy se setkáváme s dalšími mimozemskými formami života. Závěr je docela napínavý a vyúsťuje v další pokračování.

kniha: Enderova hra - Card, Orson Scott
Duirin | ***** | před 4731 dny

Z celé série je Enderova hra svým dějem dosti netypická, takže bych ji označil jako nejzvláštnější knihu ze série. Občas mi to trochu přišlo na jedno brdo (Enderův výcvik a souboje v Bitevní škole), přesto to je podle mě výborné čtení. To, že hlavními hrdiny jsou vlastně děti, mi zvláštní nepřišlo, i když občas bylo jejich uvažovaní dost dospělé.

kniha: Krvavý oheň - Červenák, Juraj
Thorgos | **** | před 4732 dny

Tak v tomto ohľade mám opačný názor. Podľa mňa sa Juro vo svojej ságe o Černokňazníkovy stále len zlepšoval. Je pravda, že v ďalšej knihe išlo vždy o viac a tak bolo všetko akosi „väčšie“. Ohľadne Vosi si myslím, že to mal byť tiež jeden z momentov, ktorým chcel autor prekvapiť.

kniha: Radhostův meč - Červenák, Juraj
Thorgos | **** | před 4732 dny

Pravda je, že kniha je v ohlade kvality oproti jednotke o mno lepšia. Dej uháňa a je už aj dosť premyslený a nechýbajú aj nejaké tie zvraty. Proste dobrá kniha.

kniha: Vládce vlků - Červenák, Juraj
Thorgos | *** | před 4732 dny

Pôvodne, som zobral túto knihu do ruky, len z dôvodu, že autor je slovák. Avšak je pravda to čo povedal maqio, je to kniha ktorá sa neuveriteľne dobre číta. Niekedy to ale bolo aj tak na mňa prílišné „mäso“ a dej trpel na prílišných popisoch.

kniha: Hobit - Tolkien, J. R. R.
Thorgos | ***** | před 4732 dny

Nanešťastie, keď som čítal Hobita, som jeho obsah už sprostredkovanie poznal. Aj tak si ale myslím, že je to výborná kniha, s ktorú by som nemal problém viať do ruky a prečítať hocikedy. Čo sa o iných „rozprávkových“ knihách povedať nedá.

kniha: Tyranův stín - Cook, Glen
Rooz | *** | před 4733 dny

Výrazně nejlepší díl trilogie, především proto, že se drží jednoho prostředí a jednoho hlavního tématu. Je zde temnější atmosféra a příběh je oproti první a třetí knize uhlazenější a povedenější.

kniha: Corrinové - Herbert, Brian
Anderson, Kevin J.
willis | 1/2 | před 4733 dny

Předehry se dají číst, nicméně když oba autoři napíší každý rok 600 stránkovou knížku, je jasný že promyšlenost originálu je ta tam. V první předehře B. Herbert píše, že budou 3.předehry + jedno dílo které by mělo navazovat na 5. díl od F. Herberta a nějak celou sérii ukončit (prý našel konec rozepsaný někde pozůstalosti, či co). A hle, máme tu už 6 dalších knížek. Jo, peníze mu nesmrdí. Je to už čistá komerce a kvalita taky podle toho vypadá.

kniha: Země mlh - Kilworth, Garry
willis | ***** | před 4733 dny

Doporučit tuhle sérii můžu všem příznivcům mýtů a R. Holdstocka. Není to klasická fantasy a tak není pro každého, ale mě příjemně překvapila. Navíc je knížka přeložená P. Kotrlem, takže kvalita je zaručená.

kniha: Správce Impéria 2 - Feist, Raymond E.
Wurts, Janny
willis | **** | před 4733 dny

Feist potřetí použil to samé schéma, v každém díle téhle série postavil hrdinku proti zdánlivě nepřekonatelnému problému. V každdém díle, tak jako ve správném rpgčku, se střetávala se silnějším soupeřem až došlo i na samotného císaře. Přestože stále opakuje to samý, je to stále hodně čtivý takže dávám ****, ale jenom proto, že je to díky bohu už poslední díl.

kniha: Malí bohové - Pratchett, Terry
blue_elf | **** | před 4733 dny

No ja neviem, je to super ale mierne roztahane.

kniha: 451 stupňů Fahrenheita - Bradbury, Ray
Rooz | ***** | před 4733 dny

Fantastický román z utopické budoucnosti, kde se lidé stali konzumními mrtvými bytostmi, které nedokáží ocenit krásu, nemají názor, neumí milovat. Děditsví lidstva v podobě knih je ničeno a jen málo lidí si to uvědomuje. Hezká myšlenka v knize je v tom, že lidé, kteří si uvědomují cennost knih, ale nemohouc bojovat proti společnosti, která knihy zavrhla jako zbytečné, učí se knihy zcela nazpaměť.

kniha: Poselství z vesmíru - Simak, Clifford D.
Rooz | ***** | před 4733 dny

Tak tohle je má nejoblíbenější sbírka povídek. Autorem je kdo jiný, než můj nejoblíbenější spisovatel. A aby těch nej nebylo málo, tak první povídka týhle sbírky je taky moje nejoblíbenější. Jmenuje se Přistěhovalec a je o tom, jak se vyvolení dostanou do ráje. Nebo se snad dostanou někam jinam? Projekt Kelly, jedna ze slabších povídek, aneb podmaní si mimozemšťané lidstvo? Pokud ano, tak jak? Povídka Soused je nádherně uvolňující a poklidně plyne k poklidnému závěru. Smutkem opilý je veselá povídka o smutných věcech. Aspoň myslim, že to tak je, budu si ji muset přečíst po letech znovu, na rozdíl od Přistěhovalce ji nemám přečtenu šestkrát… Smrt v domě je další Simakova pecka – tedy z mého pohledu a je to asi druhá nejlepší povídka sbírky. Povídka Dvojník je naproti tomu nejslabší, moc se nepovedla. Je temnější a méně barvitá, než ostatní. Všechny pasti Země je robotická povídka, ale ne tak, jak je známe od Asimova. Simakovi roboti jsou více lidští a oduševnělejší než ti Isaacovi, řekl bych. Asimovovi roboti jsou zase více jako roboti…WebArchiv - archiv českého webu