RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1673674675676677678679680681682683poslední (705)28197 příspěvků celkem

Naivní příběh jedné osudem rozloučené rodiny, již k opětovnému štěstí dopomůže plášť neviditelnosti. Autor se snaží jak může, ale napodobování postupů jiných, ač vydávané za úmyslnou parodii, nemůže zakrýt spisovatelskou nezkušenost a nedostatečný styl. Příběh trpí roztříštěností, autor rozehrává řadu her, které jen obtížně slepuje dohromady a výsledkem je nuda. Doba vydání není omluvou, v těch samých letech vyšla řada knih, které jsou dnes ozdobami a stavebními kameny žánru. Celkově nedoporučuji.

kniha: Sen Ockerwee - Martin, George R. R.
Doubravka | **** | před 4816 dny

Přestože upíry moc nemusím, G.R.R.Martin patří k mým oblíbencům a „Sen Ockerwee“ jsem kvůli němu zakoupila. Neprohloupila jsem. Je to půvabně psaná kniha, v níž se prolíná poetické líčení paroplavby na povodí řek amerického jihu předminulého století, občas umocněné nějakou tou básní lorda Byrona a jiných, s mrazivou atmosférou plíživé hrůzy neznámého světa „nemrtvých“ – či jak sami upřesňují – „jiné rasy“, která lidstvo pokládá za pouhý dobytek. Přesto se mi na knize více líbil spíš styl než obsah – to je ovšem záležitost čistě subjektivní: slzy kapitána Marshe na mě byly prostě moc (i když Martina znám, tak čemu se pořád divím, že). Občas ale člověk k některé postavě natolik přilne, že by kvalitní dílo rád řízl mírnou dávkou hollywoodského optimismu, kvalita sem, kvalita tam ;) Martin se ale sentimentu nepoddal a své chmurné předivo dotkal do Martinovského závěru. A právě proto jednu * ubírám, ač je kniha vynikající, smutek z ní pramenící budu ještě nějaký čas zahánět.

kniha: Aztécké století - Evans, Christopher
Doubravka | *** | před 4816 dny

Aztécká říše nebyla porobena Španěly a i mnohé další indiánské národy amerického kontinentu v této alternativní historii nejenže nezanikly či nebyly zotročeny, ale naopak slavily nad Evropany mnohá vítězství. Aztékové ve vědě postoupili mnohem dál než Starý kontinent a ve 20.století začali Evropany porážet na jejich vlastní půdě. Hrdinkou příběhy je princezna Catherine, která se se svými nejbližšími před okupační armádou ukrývá na velšském venkově. Autor vcelku barvitě líčí moderní, „zcivilizované“ Aztéky, kteří upustili od krvavých rituálů a zavrhli své modly, a jejich vítězná tažení na světových bojištích. Pod pláštíkem kulturnosti se však možná skrývá temné tajemství..

kniha: Mág 2 - Feist, Raymond E.
knedle | **** | před 4817 dny

O chlup lepsi nez prvni dil – uz se nesetkavame s zadnymi detmi/chlapci – hura. :) Prekvapive mi ty dva dily Maga pripomenuly jine dilo – Pisen ledu a ohne. Neni zde sice tolik politickych konkurentu, ale lze rict, ze kazda ze stran ma nekolik protivniku a vsichni si jdou po krku. Ukonceni knihy pak nahrava spise i ukonceni serie, protoze drtiva vetsina problemu se vyresi; zbydou jen takove podruzne, na ktere je asi navazano v dalsich dvou knihach teto sagy.

kniha: Klub čarodějů - Dark, Jason
Speedemon | * | před 4817 dny

Nevím, co je účelem tohoto dílu, ale zcela jistě to není zábava. Nepřispívá k tomu ani fakt, že se na konci objeví duchové Johnových mrtvých nepřátel. Vrchní inspektor se zde potýká nejenom s čarodějkou Lukrécií, ale také s byrokracií tajné služby. Bohužel, toto k dobrému dílu nestačí.

kniha: Ďáblovy dcery - Mostecký, Jaroslav
Mat21 | *** | před 4818 dny

Nejsem příznivcem povídkových knih, proto je můj komentář i hodnocení zaujaté. Všechny povídky těží ze zajímavého nápadu – dračích panenek rodících se z dračích vajec poté, co byly jejich lidské těhotné matky pozřeny drakem za živa. Než však spojovat jednotlivé povídky tímto prvkem a hlavním hrdinou, uvítal bych raději celistvý román promyšlený do detailů.

série: Shannara
Mat21 | ***** | před 4818 dny

Po napsání knihy Shannarův meč se snesla na hlavu autora vlna hněvu kritiků s tvrzením, že opsat děj LOTRa není rozumný počin. Ano, děj je velmi podobný LOTRovi, proč by ho však autor nemohl napsat znovu a možná i lépe? V návaznosti na ohlas čtenářů vychází i Shannarovy magické elfeíny a Shannarova píseň přání. Všechny díly série mají totožné prvky, i velmi podobné putování hlavního hrdiny někam pro něco, že se nechá děj částečně předvídat. Terry Brooks je však natolik zdatným spisovatelem, že Vám tento nedostatek plně vynahradí skvostným vyjadřovacím stylem.

kniha: Řeka Modrého ohně 1 - Williams, Tad
Mat21 | **** | před 4818 dny

Po slabším rozjezdu v podání Jinozemě I – Město zlatého stínu je následující díl věnován putování hlavních hrdinů / zajatců po virtuálním světě. Připouštím, nebude se líbit každému. Má však své osobité kouzlo a autor Vás ohromí svojí představivostí. Ač jsem to původně neměl v plánu, přesvědčil mě, že za přečtení budou určitě stát i následující díly.

série: Adept
Mat21 | ***** | před 4818 dny

Literární svět má své zaryté příznivce fantasy literatury a totéž platí o sci-fi. Co když se Vám však dostane do rukou román, ve kterém se na jedné stránce proháníte po zelených pláních na hřbetě jednorožce a na další stránce těžíte rudu? Řekl bych ne příliš známá, a tím v českých kruzích nedoceněná, brilantní trilogie. Dle mého soudu aspirující na jednu z nejlepších sérií SF & F.

kniha: Vítr osudu - Lackey, Mercedes
Mat21 | **** | před 4818 dny

Dříve než-li vezmete tento román do ruky, měli byste vědět, že se jedná o první díl trilogie a zároveň o jediný díl vydaný v českém jazyce. Dějová linie je však alespoň částečně na konci dílu zavřená, čili tento nedostatek je k překousnutí. Lehce nadprůměrný fantasy román, který Vás určitě nezklame, ale na který zároveň za chvíli zapomenete, že jste ho vůbec četli.

kniha: Kdysi - Herbert, James
Mat21 | ***** | před 4818 dny

Nyní jsem poplival autorovi knihu Doupě, napravím mu reputaci u této knihy :-) Jedná se o vrcholné dílo jednoho z mistrů hororové literatury a naprosto mě uchvátilo. Dokáže držet dějovou linii na hranici tajemna, pozvolna přidávat prvky hororu a umě prokládat erotickými pasážemi.

kniha: Doupě - Herbert, James
Mat21 | *** | před 4818 dny

Zřejmě jedna z nejslabších knih od Jamese Herberta. Myslím, že měl raději rozvést román Krysy na více stránek, než-li si dělat podhoubí pro další dvě volná pokračování. Navíc dějové vyvrcholení bylo naivní až úsměvné.

kniha: Železný sen - Spinrad, Norman
flim | *** | před 4819 dny

Zaujali ma 2 aspekty:

  1. vsetky postavy v knihe su zaporne;
  2. nebyt zaveru knihy, dielo oslavujuce rasizmus a fasizmus by za normalnych okolnosti bolo zrejme ilegalne
kniha: Vlci z Cally - King, Stephen
avatar2 | ***** | před 4819 dny

Série Temná věž graduje a kvalita neklesá. Steven King se tentokrát autorsky dost rozmáchl když ke stálicím mezi postavami této série připojil i hrdinu z jednoho ze svých klasických hororů – otce Callahana. Pistolníka Rolanda v tomto díle požádají, aby ochránil vesnici před opakovanými nájezdy Vlků, kteří jim kradou děti. A tento úkol – plus několik tradičních flashbacků – tvoří těch asi šest set stran knihy, která ani na chvíli nenudí.

kniha: Gangsteři a ghoulové - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4819 dny

Nepřáelé jsou opět rozděleni a musí nabrat síly k závěrečnému utkání. Doplnit stavy armád. Xorron tak činí v londýnském přístavu, kam si povolá i Costella. chce po něm přivést Shao a spojit se s Amaterasu. John mezitím venku bojuje s ghouly a všemožnou nemrtvou pakáží. A kde je Suko? Daleko. Nejspíš v jiné dimenzi. V obrovské pagodě sleduje příjezd Shimady. Dovede ho až do obrovské arény, kde mu slibuje smrt. Další vynikající díl. Jen takové menší oddechnutí před grandfinále. Nechť se země otřese, protože Souboj gigantů právě začíná!

kniha: Armáda mrtvých - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 4819 dny

Armády obou mocných démonů jsou opět tu a chystá se další bitka! Xorron s Pandorou mají plán a nachystají na Shimadu past. Ten si však vyvolá démona Say-Kuranu, nindže a několik ghoulů a je na ně připraven. Na konci se opět mění bojiště a všichni mizí z londýnského hřbitova do neznámé dimenze. Zmizí dokonce i Suko a John zůstává sám. Tohle je jeden z nejlepších dílů JS a hodně k tomu přispívá i úvodní pasáž s mrtvou Shao a rozzuřeným Sukem, který v té chvíli nezná přítele. Jediné co bych vytkl je obálka. Na to jak je Xorron mocný démon nemusí být vyobrazen v nějakých plýnkách :)

kniha: Zombiové útočí v New Yorku - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 4820 dny

Po seznámení se Shimadou přichází čas lépe poznat jeho protivníka Xorrona. Ten právě přijíždí se svojí nemrtvou armádou do New Yorku, kde má začít jeho cesta k ovládnutí světa. To ještě neví, že jeho nepřítel si na něj brousí zuby. Když se tohle všechno dozví John, okamžitě odjíždí do New Yorku a je svědkem počátku bitvy mezi těmito giganty. Jenže se vše zvrtne a konec nás nenechá vydechnout a těšit se na další díl. Druhá část pentalogie se nemá zač stydět a kráčí v hlubokých šlépějích prvního dílu. Pan Dark si to docela dobře promyslel a i když jsou zde nějaké chybky, tak žádná nepokazí celkový dojem. Jen tak dál!

kniha: Vražedný pohled - Dark, Jason
Speedemon | ***** | před 4821 dny

Úvodní díl pentalogie o Shimadovi, Xorronovi, Zlatém samuraji a celkově japonské mytologii a mocných démonech. Hned v úvodu jsme svědky vzniku Shimady, Muže mnoha tváří, Žijící legendy, Pekelného ducha. Jde za svým cílem: zničení Xorrona – pána zombie a ghoulů. K tomu mu slouží jeho armádu černých nindžů. John a Suko jsou do všeho vtaženi přes neobvyklou vraždu v peepshow jež je dovede až do japonské čtvrti, kde najdou kryptu s obrovskými sarkofágy. Pan Dark tu rozjíždí skvělý příběh spojující několik předchozích dějových linií a nabízí nám nové a nečekané překvapení.

kniha: Zrádcův měsíc - Flewelling, Lynn
Speedemon | **** | před 4821 dny

Po předchozí knize se posouváme o dva roky vpřed. Skala stále válčí s Plenimarem i po poražení jejich vojevůdce Marda s nekromantem Ashanazai. Královna Idrilain hledá pomoc v podobě mocných čarodějů Aurënenu a vysílá diplomatickou výpravu. Seregil jakožto Aurenfaie a vyhnanec je skvělý kandidát jako doprovod a rádce. Společně s Alekem odkrývají pletichy dlouhověkých čarodějů a každý se o sobě dozví nějaké to tajemství. Dobrá kniha, někdy až příliš plná diplomacie a vyjednávání. Přesto se však skvěle čte. Ale neuškodilo by jí zrychlit děj a zkrátit počet stran.

kniha: Vlčí jezdci - Pringle, David
Seifgard | **** | před 4822 dny

Povedená sbírka povídek ze světa Warhammeru a u nás první možnost setkat se s trolobijcem Gotrekem a jeho společníkem Felixem Jaegerem. Titulní povídka je také součástí knihy Zabíječ Trollů. Ostatní povídky jsou dobře napsané a máme v nich možnost se poprvé setkat i s dalšími spisovateli, kteří se dnes podílejí na psaní románů z prostředí Warhammeru, ale v paměti neuvíznou.

série: Noční běžci
Speedemon | **** | před 4822 dny

Hlaví postavy jsou vznešený Seregil a jeho učedník Alek. Postupně se z Aleka stává plnohodnotný špeh a společně se Seregilem jsou takzvaní Pozorovatelé, zvědové samotné královny země Skaly. Časem se z nich stanou dokonce milenci, což je na fantasy poněkud netradiční. Každá kniha je v podstatě uzavřený samostatný příběh. Sice na sebe navazují, ale spíše nepřímo. Nejedná se však o žádnou bojovou fantasy plnou magie a mečů. Jde především o jemně spřádanou diplomacii a všudypřítomné zrádce. Každá kniha má vysokou kvalitu, druhý díl mi však připadá nejlepší.

kniha: Neopouštěj mě - Ishiguro, Kazuo
Doubravka | ***** | před 4823 dny

Tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem. Není evidentně pro každého, z valné většiny se jedná o melancholické vyprávění protkané jakýmsi zpočátku nespecifikovaným, nepřekonatelným smutkem, v jehož průběhu se dozvídáme, pomocí náznaků, nechtěně vyzrazených tajemství a nakonec již stále více otevřeně, jaký osud byl přiřčen jejím hlavním protagonistům a jaký smysl jejich existence vůbec má. Děj se odehrává patrně koncem 20.století na anglickém venkově a hlavními hrdiny jsou tři chovanci – „studenti“ – jakési internátní školy. Knihu jsme četla v angličtině, takže neznám odpovídající českou terminologii, ale něco jako opatrovníci starající se o zmíněné „studenty“ před nimi po celá léta více méně úspěšně tají, co na jejich chráněnce v budoucnosti čeká, proč vůbec existují. Pozornějšímu čtenáři celá zápletka dojde velice brzo, nicméně mistrovství, se kterým je kniha napsána, a hlavně ona neutuchající tesknota a zvláštní atmosféra, popis způsobu komunikace „studentů“ mezi sebou i se svým okolím a dokonalé vykreslení mentality takto dospívajících dětí jsou natolik vynikající, že vás naprosto pohltí. A člověk doufá až do samotného konce, že je úniku.. Je to smutná kniha, tajemná a skvěle napsaná, doporučuji všem, kteří nečekají překotný dějový vývoj a jsou ochotni se nechat pohltit pozvolným rozplétáním strašlivého pozadí celého příběhu. _____________­___________

Edit: Právě jsem si přečetla ukázku českého překladu. Možná to není nejlepší ukázka, nebo jsem předpojatá, ale mám pocit, že ta kniha překladem nesmírně ztratila.. kdo můžete, čtěte originál!

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
papuja | ***** | před 4823 dny

Opravdu výborná kniha. Přečtena skoro na jeden zátah. Nejde na ni zapomenout. Určitě si ji přečtu ještě mockrát:o))) Proč 5 hvězdiček – protože mi k srdci přilnula hlavní postava, prostě je mi Koniáš hodně sympatickej.

kniha: Roztroušená slunce - Anderson, Kevin J.
Vlask | ***** | před 4826 dny

Špičková kvalita zůstala zachována – skvělá čitelnost, místy nečekané zvraty a napínavost na hranici snesitelnosti čtenáře :). Jen děj se opět posunul jen o kousíček dopředu.

kniha: Vzpomínky ledu - Erikson, Steven
Vlask | **** | před 4828 dny

Prakticky volné pokračování prvního dílu. To velmi prospělo přehlednosti knihy, protože vetšina postav je již známá z prvního dílu a těch pár nových nehraje zas tak velkou roli, abyste se v tom zamotali jako u jedničky a dvojky. Navíc ani děj nemá tak šílené kličky, takže se to dá bez problémů a rychle přečíst.

kniha: Dům mrtvých - Erikson, Steven
Vlask | *** | před 4828 dny

Souhlas s předchozím komentářem, co se týče postav, tak ty znamé se budou držet pouze jedné a později dvou dějových linií, ale zbytek je opět nový, z čehož vyplívá opět zmatení čtenáře. Naštěstí jsem byl už dostatečně otrlý z prvního dílu, ale i tak jsem mezitím dočetl několik jiných knih, než jsem se donutil prokousat ke konci, na kterém se opět všechno vyjasňuje – ovšem zde je kniha velmi tvrdě useknuta. Navíc se kompletně změnilo i samotné prostředí – děj se odehrává na ekvivalentu blízkého východu – tzn. opět jiné náboženství, hodnosti i zvyky, u kterých se musíte domýšlet co vlastně znamenají.

kniha: Utopie, nejlepší verze - Kmínek, Ivan
avatar2 | **** | před 4829 dny

Velmi příjemné překvapení. Ještě za komunismu napsaná satira na sociální experimenty, kde s překvapivě humorným nadhledem sledujeme společnost naprogramovanou k stálému pocitu vnitřního uspokojení. Knihu nelze srovnávat s klasikami antiutopického žánru jako je Orwell nebo Zamjatin a to hlavně proto, že je nezvykle odlehčená. Před čtenářem se sice zjevuje chmurná vize toho, co by mohlo být, ale autor ji permanentně zhumorňuje jednáním a myšlením hlavního hrdiny, který se z permanentního zoufalce prvních stránek propracuje na vrchol a opět spadne zpět. Tuto sci-fi nelze nedoporučit.

kniha: Sekáč - Pratchett, Terry
Speedemon | **** | před 4829 dny

Co se stane když zemře Smrť? No přece vznikne vynikající díl Zeměplochy! Smrť se objevuje v každém díle, ale jen minimum z nich je mu přímo věnováno. Pratchett opět nezklamal a hlášky tu lítají vzduchem. Mágové z Neviditelné univerzity jsou snad ještě neschopnější než kdy předtím a když připočteme dravost nákupních vozíků útočících na město vychází nám skvělá směs ulítlosti a humoru.

kniha: Rady zkušeného ďábla - Lewis, C. S.
avatar2 | *** | před 4830 dny

Těžko tuto knihu hodnotit, protože jak je u C. S. Lewise zvykem, nejedná se o klasiku žánru, ale spíš o způsob, jak co nejsrozmitelněji vyjádřit své myšlenky. Kniha má formu dopisů zkušeného Ďábla-pokušitele, který radí mladšímu kolegovi jak co nejsnáze a nejefektivněji svést ze správné cesty pozemského smtelníka. Kniha je místy zajímavá, ne však pro toho, kdo hledá jen standardní scifi/fantasy. Nebráníte-li se troše filosofie a přemýšlení, klidně po ni sáhněte, úvahy o tom co je opravdová pravda a co jen přetvářka a sebeklam jsou aktuální i dnes a křesťanský podtext si klidně můžete odmyslet.

série: Star Wars - Trilogie Thrawn
brumla | ***** | před 4831 dny

Dustojne pokracovani filmove sagy.

kniha: Ubik - Dick, Philip K.
shpina | ***** | před 4834 dny

Jedno z nej od Dicka. Začátek pomalejší, děj místy lehce zmatený, paá logických chybek. To všechno se ale dá snadno pominout, jde bezpochybz o jednu z nejlepších knih vykreslujícíh existencionální nejistotu jedince, který má pocit, že svět v němž žije, na něj není vybaven. Navíc jsem byl notnou část knihy pořádně napnutej, zda je hlavní (anti)hrdina mrtvev, živ, či v semivitálním stavu. Opravdu skvělé počtení.

kniha: Krvavý život - Elrod, Patricia Nead
shpina | *** | před 4834 dny

Druhý díl má mnohem pomalejší rozjezd a mnohem brutálnější a akčnější finále. Čili se ze začátku trochu míň a ke konci trochu víc bavíte, než u předchozího dílu. Vyprávěcí styl trošku přitvrdil a přibylo černého humoru. Na druhou stranu mírně ubylo atmosférického pojetí. Celkově je vyprávění na podobné úrovni, jenom jsem přece jen trochu žasl jak „neschopný“ vzhledem ke svým schopnostem) je hlavní hrdina upír – celkem to ubíralo na věrohodnosti příběhu. Navíc děj knihy byl přeci jen trošku nesourodý.

kniha: Krvavý kruh - Elrod, Patricia Nead
shpina | *** | před 4834 dny

Zatímco druhý díl byl trochu nesourodý, třetí je opět o něco lepší. Typově jej lze sice přiřadit spíše k detektivce než k akčňárně (což může být pro spoustu čtenářů problém – přeci jen série začla dost akčně a čtenáři si ji kvůli akci kupují – kdo není na detektivky, bude určitě zklamán), nicméně děj odsýpá stejně jako v jedničce.

kniha: Zabte ošklivé - Sullivan, Vernon
shpina | **** | před 4834 dny

Co na to říct. Popisovat děj nemá smysl – o to vůbec nejde. Jde o klasickou vianovskou grotesku roztáhnutou na 150 stran bizarních lidských příběhů a neskutečných hlášek. Škoda jen té ceny. 228kč za 150 stran je trošičku moc.

kniha: Conan: Krvavá ostří - Vágenknecht, Václav
shpina | **** | před 4834 dny

Jedna z nejlepších conanovek. Autor se nepatlá rozvleklým dějem a provede nás společně s Conanem po jeho světě v osmi povídkách z různých zemí a časových úseků Conanova života. Conan je vykreslen v původním duchu R.E.Howarda. Jen velmi špatná výprava knihy (80úhozů na řádek a 40řádek na stránku = písmo pro trpaslíky) a nulová vazba na Conanovo okolí (například se Conan připlete do spárů čarodějnice ze skal a my se ani nedozvíme, zda šlo o magickou bytost, či jen lidskou čarodějnici. V další povídce se Conan dostane do války mezi dva hyperborejské klany a čtenář se ani nedoví, proč mezi sebou válčí) a v neposlední řadě užitá popisná klišé mi zabraňují v udělení pěti hvězdiček.

kniha: Jeruzalémský masakr - Neff, Ondřej
shpina | *** | před 4834 dny

Taková zábavná ujeťárna. Jen dějové zvraty stojí na velmi chatrných logických základech.

kniha: Sluneční loterie - Dick, Philip K.
shpina | *** | před 4834 dny

Je vidět, že jde o ranou Dickovu tvorbu. Logické kiksy Dick nepřekonal nikdy (a kdo čte Dicka – ten prostě musí umět přehlédnout páe drobností) nicméně si myslím, že potenciál světa řízeného náhodou je mnohem větší a Sluneční loterie je pouhopouhý nástin možností.

kniha: Cimmeřanův hněv - Coleman, Loren L.
shpina | *** | před 4834 dny

Tři hvězdičky s odřenýma ušima. Oproti prvnímu dílu opravdu slabota. Zachránci Cimmerie jsou – trošku nelogicky – stále všude nechtění a první polovina příběhu ani nezaznamená pořádnou akci. Pak se sice děj trošku rozjede ale v porovnání s atmosférou a akcí jedničky opravdu bída (jinak je to stále lepší než většina Conanů).

kniha: Drsný spasitel - Žamboch, Miroslav
shpina | *** | před 4834 dny

Myslím, že Žamboch trošku zbytečně utopil děj v záplavě drobných nápadů, které však mnohdy nemají bezprostřední vazbu na příběh a porušují tak jeho soufržnost. Vnitřní život hrdiny je také značně nelogický – nebo se mi to tak aspoň jeví – prostě jsem se do hlavního hrdiny nedokázal vžít. Jinak jde stále o klasickou žambochárnu.

kniha: Hvězda - 02 - Fabian, Robert
shpina | **** | před 4834 dny

Dvojkou příběh přibral na otáčkách, stává se zajímavějším a atmosférou se přiblížil k Mariňákům. Po „jen“ lehce nadprůměrné jedničce se můžeme těšit na skvělou akci a pořádný (nikoli však předimenzovaný) ko­nec.

1673674675676677678679680681682683poslední (705)28197 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu