RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (637)25444 příspěvků celkem

Je svet okolo nás vôbec realita, alebo je to všetko len nejaký pokus a my sme figúrky? Pravdupovediac, už som o tom neraz uvažoval.

Z tejto deprimujúcej poviedky cítiť nepríjemný pach špinavého preľudneného veľkomesta. Veľkopredajne. Budúcnosti.

Poviedka, aj keď trochu zveličene, hovorí o tom, ako naša civilizácia dopadne, keď bude naďalej ignorovať upozornenia vedcov a environmentalistov na dopady deštruktívnych činností človeka. Pre mňa najlepšia poviedka knihy Navštivte planetu Zemi!

Táto kniha dáva celej sérii o Pánovi prsteňov nový rozmer. Bežný konzument, ktorý si prečíta knihu a povie si: „Hm, bolo to fajn“ a zoberie ďalšiu knihu, bodka, túto knihu asi nebude mať čas a záujem pochopiť. Ten, kto sa zamýšľa nad tým, čo číta, alebo ten, kto proste rád hľadá v príbehu skryté symboliky a posolstvá, určite nad mnohými popisovanými udalosťami rozmýšľal už pri čítaní série. Povedľa morálnych otázok (nemám jasno v tom, či by som chcel Prsteň zničiť alebo si ho nechať pre seba) mňa zaujal najmä zjavný vplyv environmentálnych aspektov, ktoré vyvrcholia protiútokom prírodných národov (hobitov, trpaslíkov, elfov) a Stromov (entov) proti Železnému pásu, oblasti industriálnej tyranie, útočisku dobyvačných ohyzdov (skřetov) a iných démonických bytostí, miestu, kde Príroda zomiera na úkor pecí a kovární, čo potvrdzuje kapitola „Pukliny osudu – Hrozba vznikajících technologií a Tolkienovy Prsteny moci“ a „Tolkienův zelený věk – Ekologická témata v Pánu prstenů“. Podobné kapitoly, ako „Mluvící stromy a chodící hory – Buddhistická a taoistická témata v Pánu prstenů“, rozoberajú zase prírodno-duchovné symboliky využité v sérii. Zaujímavá filozofia, ktorá predstihla asi aj Tolkienove myšlienky.

povídka: Kafkárna - Špaček, Silvestr
vyšla v: 2. antologie českého hororu
whack | ***** | před 56 dny

Nie je horor ako horor. Autor je aktivista zo združenia Otevři oči, žiadny skúsený spisovateľ, preto prižmurujem oko nad tým, že prvá časť tejto jeho krátkej poviedky ma nedokázala emočne vtiahnuť do príbehu. Po ďalších pár vetách som si ale uvedomil, o kom to vlastne píše – hlavní „hrdinovia“ sú totiž prasatá vo veľkochove – tak to je horor v pravom slova zmysle!

povídka: Ekoteroristi - Hauserová, Eva
vyšla v: Argonauti z jiného světa
whack | ***** | před 56 dny

Ľudia žijúci v tejto antiutopickej vízii budúcnosti sú sieťou kontroly silno zovretí v sociálnych skupinách, pričom si veľká väčšina z nich ani neuvedomuje, že nie sú slobodní. Tí zvyšní sú označovaní ako „Ekoteroristi“. Ak ich odhalia, budú preprogramovaní, pretože chcú konať inak ako sa požaduje. Táto poviedka predbehla dobu!

kniha: Údolie ľalií - Pavelková, Alexandra
whack | **** | před 56 dny

Kniha má skrytú pointu, ktorou je pôsobenie Človeka na Zemi. Pre pochopenie pointy je najdôležitejšia (a najkrajšia) posledná poviedka, rozpráva ju mladá nájomníčka chaty v prvej osobe, a spája povesť o mytologických strážkyniach lesov a riek, vílach, samodivách a klčovaní lesa a výstavbách mostov a priehrad s reálnou situáciou zúčastnených poslucháčov, potopou odseknutých od sveta. Nie všetky príbehy s pointou súvisia, ale zo stavu, v akom sa nachádzajú ich rozprávači a rozprávačky, sála napätie, ale aj blahodarný pokoj prameniaci z toho, že čas a povinnosti vďaka potope zamrzli.

kniha: Přebyteční - Malley, Gemma
whack | **** | před 56 dny

Fanatizmus ľudí ktorí sú „nesmrteľní“ a nechcú sa deliť o zvyšky surovín Zeme s novonarodenými, je vyobrazený celkom reálne, rovnako ako aj meniaca sa psychika manipulovaných „obetí“. O vynájdenie akéhosi „elixíru nesmrteľnosti“, teda lieku na dlhovekosť, sa ľudia snažia od nepamäti, a môžeme byť úprimne radi, že je zatiaľ v nedohľadne; Tento príbeh ukazuje scenár dôsledkov vynájdenia takéhoto lieku, víziu čias v ktorých absolútna kontrola populácie bude nevyhnutná, keďže narodení ľudia neumierajú a noví sa neustále rodia. Autorka mohla podrobnejšie popísať stav vonkajšieho sveta pre lepšie pochopenie príčin vedúcich k tak drastickým opatreniam, ale k postavám si čitateľ vybuduje vzťah (kladný aj záporný), a vo výsledku je to čitateľná kniha pre mládež.

Dystopická budúcnosť. Korporátokracia. Manipulácia s ľudským vedomím a verejnou mienkou. Ľudia sú polovičnými strojmi s nanotechnolo­gickými implantátmi a fyziologicky zmenenými dispozíciami. S nainštalovaným programom v mozgu. Vymenil by som ich za stromy, paprade a machom obrastené kamene. Sympatickejší ako oni mi boli dokonca aj anti-technokratickí teroristi z FSA. Záverečná pointa prvej poviedky (Bod zlomu) sa mi nepáčila: (SPOILER) Zmarenie prevzatia viny za atómovú deštrukciu spôsobenú tými, čo boli ľuďmi a teraz sú polorobotmi – zabitie Nemesis, poslankyne spravodlivej pomsty, ktorá chcela ľuďmi zničený svet reštartovať. Celý príbeh sa niesol v duchu smrti, krvi a zlámaných kostí, no toto všetko zrovna pri vyvrcholení zatienili moralistické gýče. Ostal prázdny pocit neuspokojivého konca, averzie voči transhumanizmu a technologickej civilizácii.

kniha: Místo, místo! Více místa! - Harrison, Harry
whack | ***** | před 56 dny

Bol som nadšený už z predhovoru od významného biológia Paul R. Ehrlicha. Od prvej kapitoly sú popisované dystopické vízie našej preľudnenej blízkej budúcnosti, ktoré sa tiahnu celým dejom, no nenudia, pretože sú prelínané príbehom z nekonečného smradľavého preľudneného betónového veľkomesta. Páčil sa mi najmä popis štvrte, kde sa chlapec na úteku skryl; staré opustené miesta ma odjakživa fascinovali. (nasledujúci text môže obsahovať spoiler) V tretej kapitole druhej časti sa konečne začala rozoberať očakávaná téma kontroly pôrodnosti ako jediného možného riešenia. Kto chce ísť rovno na vec, nech si otvorí stranu 200. Nečakajte žiaden happyend! Posolstvo by nemal nikto prehliadať.

kniha: Dopisy z planety Země - Twain, Mark
whack | **** | před 56 dny

„…ľudstvo sa rozrastalo a rozrastalo a dosiahlo počet niekoľkých miliónov. No Boh sa v ľuďoch sklamal. Znepokojovala ho ich morálka, v niektorých ohľadoch nebola o nič lepšia ako jeho. Ba ľudia napodobňovali jeho mravy až nelichotivo verne. Boli to veľmi zlí ľudia, a keďže nevedel, ako ich napraviť, múdro sa rozhodol, že ich zničí. Toto je jediná naozaj osvietená a znamenitá myšlienka, ktorú mu Biblia pripisuje.“

Listy zo Zeme, to je vlastne iba prvá kapitola tejto knihy, nemá viac ako 49 strán. Čítala sa mi dobre, je to o tom, ako kedysi bol Satan za svoje poznámky na nejaký čas vyhnaný z nebeských kruhov a keďže vo vesmíre nemal čo robiť, išiel sa pozrieť na Zem, kde práve Stvoriteľ vytváral život. Čudoval sa, ako ľudia ponímajú pojem „Boh“ a preto zaznamenával ich činy do svojich listov, ktoré posielal hore. Alternatívny (svojvoľný) preklad tejto kapitoly vyšiel v samostatnej knihe „Satanove listy“ vydavateľstva Eko-konzult.

Ďalších asi 100 strán knihy (v slovenskom vydaní) so Satanovymi listami nesúvisí, tieto kapitoly som skôr prelistoval, nebavili ma. Prakticky, s jeho listami už nesúvisí celý zbytok knihy, no predposledná kapitola „Prekliate ľudské pokolenie“ stála za to rovnako ako tá prvá.

„Mnohí ľudia vedia rozmýšľať, ale v náboženských otázkach túto schopnosť nikto neuplatňuje.“

kniha: Až delfín promluví - Merle, Robert
whack | **** | před 56 dny

Napriek tomu, že nakoniec bránili „svojich“ delfínov samopalmi, hlavných hrdinov zoológov nepovažujem za hrdinov, lebo držať zvieratá v zajatí nepovažujem za hrdinstvo. Kedysi boli za klasických hrdinov považovaní zarastení pacifistickí päťdesiatnici, časy boli iné, a tajní agenti tajne odstraňovali nepohodlných vedcov. Vrátane vládnych zoológov. Dozvieme sa, že delfíny sú vlastne radi, že ich ľudia chytajú a zatvárajú do delfinárií, lebo v mori sú nebezpečné žraloky a delfíny sa navyše radi hrajú s ľuďmi (irónia); žiadnu postavu (ľudskú) som si neobľúbil. Čo bolo na príbehu najalarmujúcejšie, je využívanie delfínov pre vojenské účely, čo nebolo počas Studenej vojny žiadne sci-fi. Staré časy?

kniha: Oko démona - Dark, Jason
Speedemon | **** | před 56 dny

Další velká postava je na světě. Mág Myxin, původní obyvatel Atlantidy a zapřísáhlý nepřítel Černé smrti. To však neznamená, že se jedná o kladnou postavu. Za to autorovi dávám bod k dobru, svět JS tak na chvíli není tak černobílý. Další bod přidávám za jakž takž vysvětlení Kiriakise a jeho životního příběhu. Strýček John to tentokrát nemá vůbec lehké: boj s vodním hadem a mafiány a nakonec cesta do jiné dimenze. Je to prostě frajer. Škoda jen tak rychlého závěru a vatové výplně s gangstery. Odstranit z děje mafiány a udělat epický konec, dal bych 100%

kniha: Neviditelná knihovna - Cogman, Genevieve
trudoš | ***1/2 | před 56 dny

Život knihovníka nemusí být nutně o razítkování průkazek a lamentování nad morální zkažeností čtenářů. Jistá Neviditelná knihovna totiž nabízí svým pracovníkům daleko víc – nebezpečenství jakéhokoliv druhu, čtyřiadvaceti­hodinové ohrožení života anebo třeba možnost naprostého pohlcení chaosem. Žádné laciné paběrkování při misích za nepřátelskou linií. To je pro amatéry z Navy SEALs. Skuteční machři umí číst a nebojí se to použít.
Hravé steampunkové dobrodružství plné popkulturních odkazů napříč literaturou. Stinnou stránkou je však osnova, kdy se málem až zdá, že Genevieve Cogmanová řeší pravidla za pochodu a díky tomu sem tam dochází k logickým lapsům. V jednu chvíli se pak zbytečně vypisuje s nepodstatnou konverzací, aby vzápětí uspěchala důležité akční scény. Množství postav také malinko znepřehledňuje situaci, což je paradoxně znát nejvíc v momentech, kdy se rekapitulují všechny motivy. Jinak ale fajn, snad jen, že tohle je přesně ten typ vyprávění, kterému by víc slušela ich-forma.

povídka: Mise v kvadrátu E - Moravec, Zbyněk
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | *** | před 57 dny

Myšlienka zaujímavá, spracovanie textu ako tak tiež, ale autor si to dosť uľahčil s mágiou. Vo výsledku som sa s tým svetom nestotožnil. Ale pasáže v hmle a v električke boli fajn.

kniha: Krvavý seznam - Elrod, Patricia Nead
trudoš | *** | před 57 dny

Můj problém s Krvavým seznamem spočívá v žánrovém zařazení. Jako gangsterka by to šlo, jako upíří vybíjená taky, ale obojí dohromady tady nefunguje, čistě proto, že jedno na druhé nemá vliv. Kdyby se vyhodili upíři, pořád je to gangsterka a to samé i naopak. Ono se to zdá jako kravina, ale když už tvůrce kombinuje, mělo by to mít pro zápletku nějaké opodstatnění, jinak je to jen zbytečná póza.
Pro E. N. Elrodovou tohle platí dvojnásob. Přestože je její záměr zřejmý, končí u atraktivní myšlenky s nedotaženým konceptem. Motiv vampýrů mezi mafiány zní vážně skvěle, jenže ve finále je z toho průměrná podívaná s otřepanými zvraty. K hororu to má asi tááááákhle daleko a na šestákovou literaturu je to zase příliš moderní. Ve výsledku jednoduchý thriller s patinou Ameriky 30. let a stereotypními protagonisty, kterému chybí obyčejná nadsázka. Jak se to bere smrtelně vážně, shazuje to sebe samo, čistě pro nepříliš povedené řemeslo. Na druhou stranu, jde o rozjezd, tak snad si další díly polepší.

kniha: Zachránci nového času - Baltazar, Armand
snop | ***1/2 | před 57 dny

Je to takové celé naivní a jednoduché, akce jsou nepřehledné, trochu přeplácané, mnoho zápletek jen tak naznačených a nerozpracovaných, ale celkově je to půvabná jednohubka, nebo dobrodružství, které můžete sdílet se svým 10letým synem, máte-li.

A ilustrace fungují nejen jako ilustrace, ale jsou součástí vyprávění příběhu. Je to vlastně taková kombinovaná forma – novela, která občas přechází v grafický román.

Což jsou tak dvě hvězdy nahoru, protože ilustrací je mnoho a jsou výborné.

kniha: Doktor Proktor a prdicí prášek - Nesbø, Jo
cagekh | brak | před 58 dny

Před tím, než jsem audioknihu pustil dětem, chvíli jsem poslouchal a během prvních deseti minut nenašel nic závadného. Cestou k babičce jsme si poslechli 40 minut. Následně vzali prarodiče kluky (5 a 7 let) ven a vrátili se celí nešťastní, bo kluci předváděli zvuky, jak děda prdí a jak se mu u toho nadouvají kalhoty. CD jsem okamžitě vyhodil a doufám, že si na něj děti nevzpomenou. Pokud jste tak nad věcí, že by Vám to nevadilo, hodně štěstí. Příběh průměrný, fekální humor mě nebere a vtipy přiměřeně pokleslé. Jsem rád, že se nikdy nedozvím, jak a kam dopadl první prdonaut.

Bohužel pro mě žádné zlepšení. Nevím čím to je. Buď jsem z Drizzta vyrostl nebo to už prostě není ono. Dokonce ani kdysi tak silné akční pasáže mi zde přišly chaotické a nesnesitelně dlouhé. Samá otočka, kotoul, přemet až jsem si připadal, že bez ní by kniha mohla být poloviční. Navíc ani dějově není zajímavá či napínavá. Pokračuje se v nastavované kaši z minula. Herzgo Alegni přežil a jde se do boje podruhé. Mělo to pár silných kapitol a nejvíc mě asi bavili pasáže s invazí drowů. Zbytek byl docela nuda a nezachraňoval to ani Artemis. Nejzábavnější byl nejspíš Drizzt v roli křena a žárlivého pátého kola u vozu. Snad to závěr trochu vyšvihne.

kniha: Dívka z Atlantidy - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 58 dny

Člověk by ani neřekl, že se jedná o úvod do trilogie, která se v sérii objevuje úplně poprvé. Autor se začíná více věnovat Atlantidě, která v budoucnu bude zdrojem obrovského množství nepřátel, spojenců i různých artefaktů. Opět je ve hře Černá smrt z čehož plyne, že půjde do tuhého. A ono taky ano. Sešit končí docela velkým cliffhangerem. Pokud uvěříte, že jde postavám skutečně o život, tak je to i napínavé :) Jinak jde docela o klasiku a Kiriakis je zde velký bůh ze stroje protože má na vše odpověď…

kniha: XB-1 2017/06 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 58 dny

Priemerné číslo v ktorom nad štandard trochu prečnievajú dve zahraničné poviedky. Tou prvou je Marnotratný syn od Gorda Sellara, kde si zasa raz ľudstvo pletie na seba bič v podobe intelektualizo­vaných psov. Tou druhou je Návštěvník z Tauredu od Iana MacLeoda, vzťahovka o paralelných realitách.

povídka: TardigRider - Stožická, Zuzana
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | * | před 58 dny

Akosi mi unikla pointa. Presladený text síce v slovenčine ale čo ním chcela autorka povedať, to je kdesi v medzihviezdnom priestore. Moja mozgová hemisféra nie je očividne kompatibilná s autorkinou aspoň čo sa týka tohoto textu…

povídka: Inkvizitor - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | brak | před 58 dny

Toto je presne ten text, kedy chce autor excelovať formou v texte o ničom, pardon, o šachových figúrkach. Typicky výplňový materiál, inak zvaný aj tapeta…

povídka: Brána do podzemní říše - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 58 dny

Irónia, akcia v military kabáte, HPL motív, SS komando a superhrdinovia. Presne ten text, na ktorý si u tohoto autora zvyknutý. Tentoraz ma to veľmi nenadchlo ale inak zaujímavé oživenie :)

povídka: Vzpomínky krve - Kalaš, Radoslav
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 58 dny

Pulp ako vyšitý. Nájomný zabijak alebo žoldnier v Afrike v časoch bipolárneho sveta, keď si to ešte komančovia rozdávali s amíkmi pekne za studena, miestni guerillas, vesmírna loď nejasného pôvodu na podivný pohon, vyvolení ľudia, akcia a kopec ďalších atribútov. Nebolo to veľmi zlé, keby to autor pomerne dosť neprepálil. Priveľa nesúdržných prvkov v texte, pravdepodobne starší text, vytiahnutý zo šuplíka…

kniha: Krvavé tažení - McClellan, Brian
Madam Brbla | **** | před 58 dny

Druhý díl „Prachmistrů“ nasazuje od začátku svižné tempo, které se překvapivě daří udržet až do finále, tedy bezmála 600 stran.
Hlavní postavy už známe a dozvíme se o nich jen málo nového. Tamás musí použít veškerý svůj um, strategické myšlení i lstivost, aby se dokázal probít přes nepřátelské území. Jeho syn Taniel bojuje se svou závislostí, se svými city, s kezskými protivníky i s nadřízenými ze své armády. Adamat se veškerými myslitelnými prostředky pokouší zachránit milovanou rodinu. Všichni tři při ve svých liniích hojně prolévají krev nepřátel i tu vlastní. Trochu méně prostoru má neobyčejná pradlenka Nila a její snaha chránit nezletilého následníka trůnu. Na obou stranách konfliktu přibude několik nových hráčů, jsou to však jen kosmetické změny.
Události jsou proměnlivé, o akci a brutální scény není nouze – chvílemi autor možná až příliš tlačil na pilu, přesto jsem s napětím hltala jednu stránku za druhou. A mohlo by to napětí být větší, kdyby ústřední postavy nevykazovaly až nadpřirozenou nezničitelnost. V téhle sérii prostě nefigurují normální smrtelníci (pouze jako bezejmenný komparz určený k likvidaci), což poněkud zamrzí. I tak hodnotím vysoko, adranští hrdinové jsou fajn (i tomu sebelítostivému feťákovi Tanielovi musím přiznat několik sympatických vlastností), padouši jsou správně padouchovití a čte se to jedna báseň… až na pár kopanců v textu, které jdou na vrub nepozornosti odpovědného redaktora. 84%

povídka: Dobrodruh na rybách - Mertlíková, Věra
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | ** | před 58 dny

Autorka tento príbeh z Conanovho sveta očividne nebrala veľmi vážne. Ten tu hraje až štvrté husle, keďže ústrednou postavou je tu rozprávač, ryba a po nich následník trónu, ktorý si myslí, že deti sa robia bozkom na ruku svojej vyvolenej :)

kniha: Trajekt - Strandberg, Mats
trudoš | ****1/2 | před 58 dny

Užijte si celonoční show na lodi přepravující pasažéry mezi Švédskem a Finskem! Alkohol teče proudem, zábrany jdou stranou a na palubu vstupuje monstrum, které touží pouze po krvi a mase. Tuctová plavba se tak brzy mění v improvizovanou hostinu, při níž umírají lidé po stovkách. A v Baltském moři jejich křik nikdo neuslyší…
Každý šéfkuchař hororu vám řekne, že ty nejdůležitější ingredience jsou strach z neznáma a bezvýchodnost situace. Matsu Strandbergovi ovšem někdo pošeptal do ouška, že když zavře velkou hromadu lidí do uzavřeného prostoru a vypustí mezi ně krvelačné bestie, mohla by z toho ve finále být i specialitka kuchyně. Skutek se stal pravdou a vám tak nezbývá nic jiného, než si vychutnat tuhle zdravou várku hrůzy jménem Trajekt. Zamrzí vlastně pouze jedno a to závěr, který vyznívá malinko otevřeně, což v rámci rozsahu a jednoduchosti zápletky lze brát buď jako bezradnost, nebo vypočítavost. Osobně hlasuji pro to druhé, přičemž tajně doufám, že o Baltic Charisma ještě uslyšíme.

kniha: Temný ráj - Ness, Patrick
trudoš | **** | před 59 dny

Oproti Hlasu nože slabší začátek. Tam, kde první díl vysloveně svištěl, tady takřka do strany sto nedojde k žádnému zajímavému vývoji. Děj v rámci předchozího finále nečekaně stagnuje, přičemž postavy se jen postupně seznamují s novou situací, aniž by však čtenáři bylo řečeno všechno. Navíc tu výrazně chybí hrozba, která by udávala vyprávění tempo. Jen se mluví, mluví a mluví, a ze všech těch slov se následně vyvozují teorie, konspirace, smyšlenky. Konkrétní zápletka se bohužel začne formovat až v polovině románu, přičemž spočívá v otřepaném rozestavění hrdinů na různé strany barikády a vzájemném se podezírání ze spolupráce s nepřítelem.
Co se ovšem Patricku Nessovi musí nechat, je odvaha jít do tak těžkých témat, myšleno v rámci literatury pro mládež. Dovedně zpracovává psychologii absolutního totalismu, stejně jako motivaci teroristického odboje, a ukazuje, že v podobných konfliktech lze málokdy aplikovat jednoduché dělení na dobré a špatné. Jsou jen lidé, snažící se dosáhnout svého.

povídka: Noemova válka - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 59 dny

Potenciál to malo, ale asi by som to dal autorovi prepísať. Miestami moc tlačil na pílu a hlavný hrdina musel mať silou mocou cool hlášky, čo sa k tematu veľmi nehodilo.

povídka: Poutník a vítr - Šenk, David
vyšla v: XB-1 2017/04
quinnet | **1/2 | před 60 dny

Science-fantasy poviedka, kde sú zmixované paralelné svety so starovekými gréckymi bájami. Amor vs. atómová bomba je zaujímavá predstava ale z priemeru to text nevytiahne.

kniha: Danse Macabre - King, Stephen
Strýček Biolit | *** | před 60 dny

Na úvod jedno velké VAROVÁNÍ: kniha je tak trochu podvod na čtenáře, neboť sice nese podtitul „Svět hororu“, ale už se jaksi nikde viditelně nechlubí, že se jedná o převážně americký horor z let 1950–1980 (o to vtipnější je, že na zadní straně je něco ve smyslu „od Draculy po Blair Witch“, přičemž o druhé jmenované dílo se autor otře pouze v přidané předmluvě k vydání z roku 2010, kniha samotná je pak skoro 40 let stará). S časovým pokrytím knihy souvisí dva obrovské neduhy – první: kniha je zoufale neaktuální (desítky let jsou fakt znát) a nepokrývá tedy celý žánr; druhý: filmy/knihy o nichž SK píše, se v našich končinách v osmi případech z deseti (u filmů asi i více) vůbec nedostaly do distribuce, čtenář knihy pak nemá páru, o čem je řeč. Autor by navíc zasloužil profackovat za ohromné množství spoilerů, které v knize rozsévá jak Babiš řepku, i když to pro dané téma není vůbec nutné. Co se náplně samotné týče, je to vcelku ok, byť na můj vkus dost ukecané (celá podstata by se dala shrnout asi na pět normostran); kniha se dělí (zhruba 50/50) na část o filmech/knihách, na každém příkladu se autor snaží ukázat ten či onen prvek hororu, ale opět! Kolik z nás má nakoukané hororové filmy z USA (třeba) z 50. let? Padesát lidí v republice? Suma sumárům: Je kniha napsané špatně? Ne, King umí řemeslo. Je kniha vhodná pro náš trh? Spíše ne, pořádně si ji užije jen velice úzká skupina čtenářů. Nebýt na obálce jméno Kinga, kniha by pravděpodobně vůbec nevyšla, nebo by šmahem skončila v Levných knihách.

kniha: Výrobce osudů - Petrák, Milan
trudoš | **1/2 | před 61 dny

Shrňme si základní fakta o zápletce – máme tu životem znuděného hrdinu, multimediální soutěž založenou na improvizaci a dostatečně potřeštěného strůjce, který chce světu něco dokázat. Suma sumárum solidní základ pro tuzemskou verzi Truman Show.
Bohužel prvních sto stran mě nahlodalo, že možná není na co se těšit. Po zdlouhavém představování začne samotné „vytváření osudů“, které bohužel nepředvede nic, co by nedělala současná televizní produkce. Richard Bajer od začátku padá do pastí, kterým se zapřísahal vyhýbat a je zcela konvenčně vláčen událostmi, o nichž víme, že jsou naplánované, protože o tom celá soutěž je. A to, co zpočátku mělo proměňovat hrdinův charakter, se záhy mění ve stereotypní šarádu, v níž jen málokterá postava má zřejmý smysl.
Výrobce osudů je tak pro mě důkazem, že námět na povídku není to samé jako námět na román. Autorův vtípek vůči čtenáři, kdy se hezky prováže děj s realitou, by na malém prostoru vyzněl jistě úderněji, nebýt zahlcen množstvím nezáživného balastu.

Pulver Sr. je opravdu moje „manna from heaven or hell“…ty jeho povidky snad pise na svem HD za jizdy.

povídka: Čínská dovolená - Cannon, Peter
vyšla v: Černá křídla Cthulhu 3
gokudo | *1/2 | před 61 dny

Zachodovej uchylak s predsukama byl na dovelene v CLR.

kniha: Dvacet tisíc mil pod mořem - Verne, Jules
gokudo | ***** | před 61 dny

Nesmrtelna klasika, hodne buzku ze stroje a tak trochu devatenactky, ale ruku na srdce, co my vime o morskych hlubinach a pradavne lidske historiji v dnesnim vylhanem 21-em?

povídka: Návštěvník z Tauredu - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 61 dny

Hard science fiction o alternatívnych realitách a vesmíroch. Skôr len taký náznak na pozadí vzťahu jednej dvojice v priebehu viacerých rokov. Autor dáva viac tušiť a nič nepodáva po lopate. Jednoducho, pober si to, ako vieš, ako uznáš za vhodné. To, že vyznenie poviedky necháva na tebe, dvíha jej hodnotu o nejaký ten level smerom nahor…

povídka: Duše stroje - Brown, Eric
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | *** | před 61 dny

Akčná pulpová spaceoperka, ktorej prológom bola poviedka Zastírací procedura , tu pokračuje vo svižnom tempe ďalej. Hlavní protagonisti sú prenasledovaní robotickými pavúkmi, nasledujú prestrelky a všakovaké akrobatické kúsky … uaaau, klasika. Nič svetoborné, ale dobré, odľahčené a oddychové čítanie.

povídka: Marnotratný syn - Sellar, Gord
vyšla v: XB-1 2017/06
yerry | **** | před 61 dny

Intelektualizované a hovoriace psy sú síce známkou ľudského pokroku ale do budúcnosti neveštia pre dekadentné ľudstvo nič dobré. Určité negatívne náznaky už sú, niektoré nespokojné psy sa začínajú združovať do radikálnych skupín odporu … prví mŕtvi na strane ľudí sú už tu, čo ďalej? Niečo ti to pripomína? Poviedke nechýba sociálny a sociologický rozmer. Veľmi dobrý text…

kniha: Kukaččí mláďata - Šlechta, Vladimír
Lmslaver | ***** | před 61 dny

Nápis na thonnierickém nároží: Král se vrátí

V knize Kukaččí mláďata se vracíme do známého, neznámého Pohraničí. Děj se odehrává s odstupem času, kdy Thomsonovy čtyři potomci, které zplodil v Thonnierice, téměř dospěly a dostávají se do víru událostí kolem návratu krále, který zmizel před mnoha lety. Církev rozehrává špinavou hru, aby posílila své mocenské aktivity, neštítí se ani páchání násilí proti obyvatelům města a dostává se do křížku s mladými hrdiny. Knížka má uzavírat vše co bylo o Pohraničí napsáno (dle autorova doslovu), ale mám spíš pocit, že více otvírá novou etapu tohoto cyklu (dosvědčuje to i připravovaná kniha Zima v Thonnierice). Oblíbené postavičky jako Thompson, Roger Schnirega, nebo Floyd Barttlett už jsou pryč (škoda) a zůstaly po nich jen odkazy a vzpomínky. Čtenář se ve známém prostředí Pohraničí seznamujeme s novými postavami, to znamená prokousat se prvními sedmdesáti stranami, než se začne něco dít, ale potom přijde odměna v podobě hodně dobrého příběhu. Nebudu prozrazovat, jestli se král vrátí, nebo ne, ale vím že se vrátil český král zálesácké fantasy Vladimír Šlechta. Po rozpačitých recyklačních experimentech (Emma, Havran) napsal opět skvělou knížku, kterou je radost číst.

123456789101112poslední (637)25444 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu