RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

123456789101112poslední (706)28232 příspěvků celkem
kniha: Levá ruka Boží - Hoffman, Paul
Madam Brbla | **1/2 | před 60 dny

Coby náctiletý fakan bych tuhle knihu pravděpodobně zbožňovala, zamilovala se do drsného hlavního hrdiny a bez dechu s ním prožívala veškeré ukrutnosti, dobrodružství, souboje i milostné eskapády. Nebo bych možná držela palce jeho zavrženíhodným rivalům, protože jsem letěla spíše na vysoké modrooké blonďáky, než na tmavovlasé prcky, jak je Cale prezentován (ne, 165 cm u chlapa vážně nepovažuji za střední výšku, i když dotyčný ještě není dospělý). Leč poslední slabika mého věku dávno není -náct… a pokud se nedožiju fakt úžasně pokročilé staroby, tak ani nebude. Tím pádem už mě Caleův charakter kdovíjak nebral a nad dějem jsem si postupně zakázala přemýšlet, jelikož kráterů v logice a fungování reality bylo na můj vkus příliš. Vyrobit z hlavní postavy machra tím, že z ostatních autor nadělá úplné dementy (co by po hmatu nenašli vlastní zadnici, i kdyby na ni ukazovaly blikající šipky), to bych čekala od mladičkého spisovatele, tvořícího své první dílo. Například: v tamním “civilizovaném” městě nikdo (ani lékaři) neví, jak uzavřít krvácející tržnou ránu; naštěstí je tady zabiják Cale, aby šil, diagnostikoval, léčil choroby těla i mysli. Rovněž závěrečná bitva je ukázka neuvěřitelného diletantství a neschopnosti, zatímco velení druhé strany je vševědoucí, umí předpovědět a zahrnout do svých plánů úplně vše, včetně naprostých náhod, snad celé roky dopředu. Et cetera, et cetera. Jo, a ta romantická linie, svatá prostoto, jako z pera nepolíbené dívčiny školou povinné, nikoliv od starého fotra s pár literárními zářezy na pažbě. “Levá ruka boží” je ideální pro čtenáře, kteří přijímají příběhy bez výhrad, nadšeně hltají a nekladou otázky, pro čtenáře v Caleových +/- 14 letech. Pro oškubanou Metlu stěží snesitelný průměr, další díl si s úlevou nechám ujít.

trochu se podobá povídce s rukama v klíně od jacka williamsona. opět tu máme páchání dobra a roboty. jen příběh je podstatně děsivější, protože se tu vše odehrává tiše, nenápadně a takřka neviditelně, leč důsledek je hrůzostrašnější než ve výše zmíněné povídce. aneb kdokoliv tvrdí, že dělá něco pro vaše dobro, vás pravděpodobně, byť nevědomky, dovede na okraj propasti. jsou tu také dnes aktuální úvahy, jak řešit naše environmentální problémy, i když v kontextu této povídky, radši bychom měli vymřít vlastní rukou :)

lemovská pohádka ve své dokonalosti. lem využil takřka dokonale vypravěčskou metodu pohádky k mírně poškledné úvaze o vztazích mezi muži a ženami, či o tom, jak posuzujeme ty, které úplně v lásce nemáme.

klasické téma o páchání dobra, tentokrát z rukou robotů, tedy mechanů (zde posměšně nazývaných mechánci). napsané je to docela svižně, stáří jde žel poznat, protože základní zápletka je docela naivní a „těží“ z pitomosti jedné z hlavních postav. mohli bychom namítnout, že většina spáchaného dobra plyne ze skvělých úmyslů a špatné realizace, nicméně tady je příliš očividné, že to pitomost byla. ona je na tom totiž založena pointa. a to pomíjím klasicky scestný pohled na vědce jako na magory, co si paprsky smrti ukutí doma v garáži, ale to je také stigma doby.

povídka: Poslední práh - Maximov, German
vyšla v: Chlapík z pekla; Roboti a androidi
Gaarq | ** | před 61 dny

troška podprůměrného moralizování o společnosti a asistovaných sebevraždách, pointa je sice úsměvná, ale to je žel vše.

kniha: Noční cirkus - Morgenstern, Erin
jirikk | ***1/2 | před 62 dny

Nevím no, snad jsem až příliš podlehl marketingu nového vydání, ve výsledku mě tahle v mnohém půvabná knížka nakonec spíš zklamala (první vydání jsem minul). Autorka píše sice kultivovaně, ale až příliš poklidně. Přes velký potenciál vyprávěných témat (souboj kouzelníků, zapovězená lovestory, kouzelný cirkus) se postupně na stránky vkrádá výraznější porce nudy, což je dost nemilé překvapení. Musím přiznat, že jsem se ke konci propracovával s čím dál větším úsilím, které nebylo úplně adekvátně odměněno.

povídka: Koumes - Asimov, Isaac
vyšla v: Robohistorie II; Roboti a androidi; Vize robotů
Gaarq | ***** | před 62 dny

asimovovská klasika se fším fšudy – vtipný námět, slušná gradace a promyšlenost zápletky a pár zajímavých postřehů o myších, pardon robotech a lidech.

povídka: Francis Adams a jeho šéf - Adámek, Otakar
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | **** | před 62 dny

opravdu hodně zvláštní povídka. literárně nic moc, i když spíš nudností popisovaného než stylisticky. pointa je taková, inu, nezábavná, komičnost zápletky je také jen na lehké pousmání, ale superpřekvapením je autorův velmi trefný odborný přehled v mnoha podivných oblastech (na úředníka). asi bych dal astry jen tři, ale za posledně zmiňované jedna navíc.

kniha: Hnízdo na Zemi - Perry, Steve
trudoš | **** | před 64 dny

Psal se rok 1979. Saddám Husajn se stal prezidentem, sovětská vojska pronikla do Afghánistánu a Ridley Scott natočil Vetřelce. Která z těchto událostí má pro dějiny smysl je zřejmé, i vzhledem k tomu, že Husajn je už passé a v Afghánistánu rozkopává bábovičky někdo úplně jiný. Holt ne nadarmo se říká, že pero je mocnější meče, tím spíš, když s tím perem ovládáte kameru. A poté co se k projektu připojili velikáni jako James Cameron a David Fincher, logicky to směřuje ke zrodu kultu, jemuž se výborně daří dodnes.
Knižní řadu Vetřelci nakopl v roce 1992 spisovatel Steve Perry románovou adaptací komiksu Marka Verheidena. Oba tvůrci se přitom rozhodli neexperimentovat, pročež vyprávění postavili na kombinaci akce a hororu. Krátké kapitoly, strohá stylistika a svérázný armádní humor dělají ze čtení perfektní odpočinkový relax, což ještě umocňuje apokalyptické vyznění celého příběhu. A vůbec přitom nevadí, že se Hnízdo na Zemi vydalo úplně jinou cestou než o pár let později filmové univerzum.

tenhle žertík se asimovovi celkem povedl. je sice předvídatelný, ale asi díky zpracování, které připomíná zápisky z tripu amíků do severní koreje, je to docela fajn. celkem se mi vybavily všechny ty hlášky z propagandis­tických filmů a děl bolševiků a maoistů. skoro jsem viděl, jak ti roboti převalují v ústech žvýkačky, mluvíce na půl úst jedním koutkem :)

naivní (ne technicky, to neřeším, ale zpracováním námětu) a cukerínově přeromantizované, žel, pro mě to roztomilost postrádá. rok vzniku, 1938, sice cenu povídky zvyšuje navzdory těžké zastaralosti, ale literárně to není tak jako tak nic extra. současné feministky by navíc z povídky asi smahlo :)

povídka: Projekt Extropie - Phetteplace, Dominica
vyšla v: XB-1 2019/11
Dilvermoon | ****1/2 | před 65 dny

Empatie, Synergie, Symetrie, Entropie, Extropie. Pět částí jedné dlouhé novely, která v originále vycházela sedm měsíců a v XB dva roky. Sice to oficiálně novela není, jde o pět povídek, ale návaznost je jasná a chronologická četba tak důležitá, že pro mě jde o jeden dlouhý text.

Autorka vytvořila v těchto pěti povídkách velmi kontrolovaný svět budoucnosti, jehož některé prvky se ovšem rodí i v naší současnosti a nemusí nutně způsobovat zlo. Nicméně antiutopické prvky nejsou to podstatné. Jde především o UI, které si žijí vlastním částečně tajným životem v někdy více a jindy méně fungující symbióze s lidmi na pozadí něčeho většího… Pětici povídek jsem si přečetl pěkně za sebou a rozhodně to stálo za to. Hodnocení celku 90%.

povídka: Muž budoucnosti - Crona, Börje
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | ** | před 65 dny

hodně zvláštní povídka. začátek byl takový klasický, soudobý, takže mě ani moc nenavnadil. pak se ale rozjel a začal jsem být zvědav, nicméně pak to autor uzemnil několika megabohy ze stroje a poslal celé do kopru. touha po superpřekvapivé pointě úplně rozdrbala příběh a udělala z něj jen další nezajímavý kousek své doby. nicméně v povídce jsou jedna či dvě úžasné úvahy, které jsou nadčasové a trefné. ale v povídce nejsou až tak významné.

první, stručnější, verze příběhu o vztahu lidství a stroje. asimov dokázal prošmejdit všechna zákoutí zápletky, celkem mu vše můžeme věřit, je to docela silný příběh. autor tu ale také nezapře jisté staromilství a na nadhozenou otázku „co je to lidství“ mám asi jinou odpověď. od toho se odvíjí spousta kroků v příběhu, které jsou imho buď anachronické (a nemyslím tím stav techniky, spíše myšlenkové pozadí) nebo přímo pomýlené, nicméně v tomto případě plně respektuji autorovu představu, protože si ji dokáže obhájit. také asi nelze zapřít paralelu s osvobozováním amerických otroků, a jde o dobrý způsob, jak se s tím autor vyrovnal.

povídka: Naše paní na cestách - Pinsker, Sarah
vyšla v: XB-1 2020/06
pruss | *** | před 65 dny

Jako nezvyklý kousek, ale dát tomu Nebulu? Za co?

povídka: Valentina - Delaney, Joseph H.
Stiegler, Marc
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | **** | před 67 dny

úžasný předpotopní kyberpank a docela syrový. první asi čtvrtina je plná ve své době iňáckých ajťáckých popisů, kterým dnes už asi nikdo nerozumí, ale má to atmosféru. porozuměním se čtenář obtěžovat nemusí, autoři mu pak vše vypoví i řečí srozumitelnou. zbytek je docela drsná rubačka mezi různými typy moci, té staré, klasické moci práva a té nové, informatické. můžete hádat, kdo vyhraje. a ne, samozřejmé to není. plus zábavné body za překlad ajťácké terminologie z povídky z roku 1984 v roce 1988, kdy většina smrtelníků za železnou oponou neviděla kompl ani na vobrázku. kontrolní otázka: co je to světosíť a kdo je napichovač?

kniha: Krkavčí lest - Lee, Yoon Ha
dva mraky | **** | před 67 dny

Lstivy nemrtvy generál, respektive, to co z něho zbylo, se vrací a nezačíná ničím menším, než převzetím velkeho bojového svazu. Začíná velkou hru s nejasnymi cíli v sázce je možná celá říše. Dej pokračuje v duchu jemných manévru všech zúčastněných a současně se chystá zásadní střet s tajuplnym vnějším nepřítelem jehož lodě postupují do hloubky hexarchatu. Kdo se minule seznámil s exotickymi realiemi už nebude muset přemýšlet, co je co. Na mne je ale text až příliš komorní. Už minulý díl byl z velké části konverzacka, ale teď je až příliš mnoho děje posunováno tím, že se spolu baví dva lidi ve statické lokaci a celkově to ve mně zanechalo dojem, jako bych navštívil divadelní adaptaci Star Wars. Vzhledem k tomu, jak nespoutanou fantazií autorka má, je to dost škoda. A místo naprosté pecky to pro mne „jen“ kvalitní kniha.

kniha: Jak vycvičit draka - Cowell, Cressida
trudoš | ****1/2 | před 67 dny

Čekal jsem poameričtěnou kopii Vikinga Vika a byl mile překvapen osobitým stylem vyprávění, jež má ke švédské klasice daleko. Cressida Cowellová hraje na jistotu a snaží se oslovit moderního čtenáře začátečníka, takže se zápletka neobejde bez holých zadků, šušňů z nosu a hlasitého krkání, což jsou ingredience, jež u mých raubířů mají vždy úspěch. Jestli jsem se však dotknul něčí útlocitné duše, tak pardon – ono dobrodružství Škyťáka a Bezzubky zdaleka není jen o fekálním skotačení. Spisovatelka dala dohromady napínavý příběh plný zábavného soupeření mezi Vikingy, kouzelného seznamování se s drakem a na závěr také přidala špetku morálního ponaučení stran důležitosti přátelství. To vše psáno obřími písmeny a prokládáno spoustou kresbiček. Ty jsou naneštěstí takovým nutným zlem, protože autorka rozhodně žádným Tonym DiTerlizzim není. Což je škoda, ale proti gustu žádný dišputát. Těch dvě stě stran jsem každopádně zhltnul natotata a jsem jen zvědav, co za překvapení skrývají další díly.

povídka: Ženská intuice - Asimov, Isaac
vyšla v: Robohistorie II; Roboti a androidi
Gaarq | **** | před 68 dny

tohle je naopak od asimova povedený kousek. pomineme-li silný (a místy trefný) feministický podtón, na svou dobu asi v SF ne zcela obvyklý, dostáváme docela zajímavou spekulaci o vývoji opravdu zvláštního robota, včetně malé detektivní vložky. není žádná extra literatura, ale je to poctivé a nápadité.

povídka: Ztratil se robot AL-76 - Asimov, Isaac
vyšla v: Robohistorie I; Roboti a androidi
Gaarq | ** | před 68 dny

tyhle asimovovské pokusy o humory nemám rád, protože je autor neumí. celé to žertování stojí na tom, že čtenář přehlíží všechny logické pitominy, které si autor nainstaluje, jen aby se dostal, kam chce. jediný zajímavý moment je docela pěkný futurologický kousek se stavbou vylepšeného dezintegrátoru na dvorku smeťáku robotem AL-76.

povídka: Dioráma - Simon, Erik
vyšla v: Mimozemšťané a hvězdy; Roboti a androidi
Gaarq | * | před 68 dny

na téhle povídce mě nezaujalo téměř nic. patrně tuším, o co autorovi šlo, ale imho se mu to vůbec nezadařilo. celý závěr mi přišel postavený na slovíčkaření a „nejasnostech“, které takto podány, nic překvapivého ani překvapivého nepřinesli.

kniha: XB-1 2020/07 - kolektiv autorů
yerry | *** | před 69 dny

Priemernú úroveň inak mierne podpriemerného čísla zachraňuje jediná poviedka. Klasikou voňajúce „Obětní železo“ od Teda Kosmatku som si užil v plnej miere. Domáce poviedky tentokrát žiadne terno nespravili…

povídka: Kroniky spoutaných – Rontek - Hokeš, Miroslav
vyšla v: XB-1 2020/07
yerry | *** | před 69 dny

SF poviedka je z autorovho širšie koncipovaného sveta. Ako jeho súčasť pravdepodobne funguje lepšie. Takto samostatne pôsobí trochu zmätočne. Ťažko odhadnúť, kto je vlastne kto… Ale podstata je jasná. Nie sme v tomto vesmíre sami, každá planéta so svojimi obyvateľmi má svoje obmedzenia, ktoré nevznikli prirodzene ale… o tom sú už autorove texty… Trochu zmätočné, miestami docela zaujímavé a miestami trochu nudné čítanie s trochou akcie…

Taktiež by som rád stretol toho, na koho sa teší Polinius. Poviedka bola tentokrát trochu lepšie písaná ako autorove poviedky z posledného obdobia. Autorov ironický štýl mi však veľmi nesadne…

povídka: Jako prsty na rukou - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2020/07
yerry | * | před 69 dny

Fantasy poviedky autorovi veľmi nesadnú. Text je toporný a dej nudný. Tie krkolomné mená hlavných postáv tomu tiež veľmi nepridajú. Jednoducho fantasy v štýle manuálovej príručky. Uff, Kristus zomrel na kríži aby vykúpil naše hriechy, údajne… Počas čítania som sa taktiež cítil podobne znehybnený, nehľadaj v tom preto žiadny masochizmus. …a nakoniec vstal z mŕtvych a vystúpil na nebesia… Čakám kedy tak zažiari aj autor. Kristus sa samozrejme v poviedke nevyskytuje, to je len taký úlet do iných vôd kvôli nedostatočnej sústredenosti na poviedku…

povídka: Večeře apoštolů - Houser, Pavel
vyšla v: Ikarie 1992/04
Lucc | * | před 69 dny

Zaujal mne název a vzpomněl jsem si, že tento autor má kontroverzní pověst, tak jsem si řekl, že od něj jako první zkusím právě tuto povídku. Myšlenka by byla, ale sdělení zůstalo na čtvrt cesty. Navíc zpracování, to je bída. Zmatené, občas není jasné kdo je kdo, přímé řeči děs a hrůza. Nevadí mi boření „falešných“ představ o historii, náboženství, hrdinech, ale toto bylo prostě špatné. Psaní není jen o dobrých a provokativních nápadech, také se to musí umět.

povídka: Obyvatel Carcosy - Bierce, Ambrose
vyšla v: Zabit u Resaky
louza | ****1/2 | před 70 dny

Takže ještě jednou. Žádný Newman, žádný Lovecraft, žádný Chambers, ale krátká povídka z pera Ambrose Bierce pro jistotu ukrytá v naprosto nefantastické sbírce. Přesto právě tady poprvé zazní mýtické jméno nedostižné Carcosy, tak vzdálené a přesto se nezřetelně mihotající na okraji viditelného spektra. Tady je vyvoláván Aldebaran (ne ten ze Star Wars, doufejme). Tady na čtenáře dýchne první záchvěv mystického šílenství na rozhraní reality, které ve svých pracech později tak skvěle rozvedl Chambers a po něm následovníci. Otázka zní odkud opisoval Bierce a opisoval vůbec? Těch mlhavých referencí na tajemné město ve splývajících realitách je nejen v literatuře tolik, že by snad nepřekvapilo, kdyby skutečně existovalo. Naprosto nic neříkající text, který ale může říkat mnoho. Obyvatel Carcosy – kult v zastřených útržcích zahrnující štafetu trvající více než století.

kniha: Paní půlnoci - Clare, Cassandra
Methat | ** | před 70 dny

Túto knihu som si kúpil kvôli vysokému hodnoteniu a kladným recenziám. Až neskoro som si všimol, že je to young adult, takže nič pre mňa, no chcel som zistiť, prečo je táto séria taká dobrá.

Keďže je to pre deti a mládež, celé je to také hlúpučké, hrdinovia sa chovajú natvrdlo a v kuse od začiatku sa riešia vzťahy. Hlavná línia s vyšetrovaním je až na druhej koľaji a fakt by stačilo si prečítať posledných cca 50 strán. Kniha má 600 strán, z toho prvých 400 by som vyškrtal. Zo začiatku ma štvali rozkúskované rozhovory ale bolo to preto, pretože autorka veľa vecí vysvetľovala kvôli predchádzajúcej trilógii, ktorá z tohoto sveta zišla. Preto za každou jednou vetou je polovica strany informácii a dialóg sa nedá čítať. Aj tak je drtivá väčšina rozhovorov o vzťahoch a pocitoch a nič sa nedeje, dej stojí na mieste.

Posledných cca 200 strán mi to už začalo trochu pripomínať Hlídku od Sergeja Lukjaněnka, no potom ma vrátila do reality milostná scénka. Pre mladé dospievajúce dievčatá skvelá kniha, pre ľudí hľadajúcich dobré a normálne fantasy odpad. Ale vedel som, do čoho idem.

Inak vzťah Emmy a Juliána dosť predvídateľný, stačí si prečítať anotáciu a budete vedieť, že sa to bude točiť dokola ako telenovela. A Emma je vraj skúsená lovkyňa patriaca k najlepším lovcom svojej generácie, pritom skoro odpadne pri pohľade na jednu mŕtvolu… Ach jaj…

Mám pocit, ale kánon HPL neznám, takže jen hádám, že tady si s REH něco upekli navzájem. Objevuje se tu ropuší bůh z Yucatánu a s ním přichází kopytnaté cosi na střeše. Naneštěstí je povídka slabá jak ve vykreslení atmosféry tak příběhově; plytká snad i na tehdejší dobu. Nebo že by to pokazil Barbar překladem? Pochybuji. Nelíbilo.

povídka: Sally - Asimov, Isaac
vyšla v: Robohistorie I; Roboti a androidi; Sny robotů
Gaarq | **** | před 70 dny

tahle povídka pěkně předběhla svou dobu a dnes by mohla být znovu aktuální, alespoň částečně. pomineme-li ukojení pudu po pomstě za zhůvěřilé chování jedné z postav, povídka před nás staví klasické dilema jaký je rozdíl mezi myslícím stojem a myslícím organizmem. v roce 1953 myšlenka navýsost akademická, dnes už konkrétnější. asimov se tu projevil trochu jako romantik (jednu chvíli jsem váhal, nepřečtl-li jsem si špatně jméno autora), ale povídka obecně zapadá do asimovovy koncepce robotů jako pravých bytostí.

kniha: Finch - VanderMeer, Jeff
jirikk | ****1/2 | před 71 dny

Konečně se i český čtenář může podívat do Ambry v plnohodnotném románu. Jde sice až o třetí svazek volné trilogie, ale co už, buďme rádi alespoň za to a doufejme, že časem někdy dojde i na předchozí svazky. Ostatně vydat rovnou třetí díl má svou logiku, byť trochu smutnou. Čtenářsky jde zřejmě o nejpřístupnější návštěvu tajemného města, přeci jen noirový syžet se servíruje určitě lépe než možná příliš umělecké zpracování předchozích svazků. Nevýhodou je však absence předchozích znalostí, zejména ohledně postavy Duncana Shrieka, kolem kterého se komplikovaná zápletka točí. Správně zamotaným příběhem nás provází cynický detektiv John Finch, spolu s ním poznáváme město pod nadvládou šeďáků, jakýchsi v houby proměněných lidí. Atmosféra i příběh zpočátku šlape na výbornou, celé rozuzlení možná není až tak přesvědčivé, jak by snad mohlo být, to je ale jen drobná vada na kráse.

kniha: Carpe Jugulum - Pratchett, Terry
Speedemon | ***1/2 | před 71 dny

Upíři a Bábi Zlopočasná? Zní to chutně a nadějně? Taky že jo. Připravte se na spoustu narážek na Drákulu (jak knižního, tak filmového) a upírské legendy obecně. Rodina Strakupírů je skutečně pokroková, ale to nezastaví naše (teď už čtyři) čarodějky. Po malinko slabším úvodu se děj rozjede na plné obrátky a v druhé polovině lítá jedna scéna lepší než druhá.

A klobou dolů překladateli za mluvu Nac Mac Fíglů, ti byli obzvlášť povedení, ludry jedny modré :)

povídka: Může stroj myslet? - Altov, Genrich Saulovič
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | **** | před 71 dny

sada mikropovídek s podobným námětem vztahu lidství a myšlení. je to svižné, uměřené a dobře napsané.

klopný obvod docela vtipné zamyslení nad tím, co vše se od nás mohou AI naučit.

ke startu připraven! až bradburyovská nostalgie z toho na mne dýchla. vztah stroje a člověka.

první kontakt spíše rozšafná hříčka o polidštění AI.

podivná otázka blízká setkání třetího druhu trochu jinak aneb co si o nás AI pomyslí, až si nás všimnou?

stroj se smál (z deníku) tady už autor příliš podlehl naivnímu humanizmu, ale pořád docela dobré.

povídka: Hazard - Malinowski, Krzysztof Wiesław
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | *** | před 71 dny

může být AI líná a propadat vášni? hříčka na zajímavé téma napsaná mírně nadprůměrně.

kniha: Nikdynoc - Kristoff, Jay
trudoš | **** | před 71 dny

Tak jo, je na čase přiznat si skutečný stav věcí. Jsem starej. Lépe řečeno, jsem starej na moderní fantastiku pro dospívající. Kdybych Nikdynoc otevřel před pětadvaceti lety, byl bych z ní na sto procent nadšený, protože obsahuje všechny ty správné ingredience – mladé hrdiny bažící po pomstě, vášnivé sexuální scény, nějakou tu špetku explicitního násilí a cynické bourání zaběhnutých klišé. Jay Kristoff si znatelně užívá čtenářského nadšení pro věc, pročež vyprávění zasazuje do atraktivního prostředí chladnokrevných zabijáků, kteří podobně jako čarodějničtí učni v Harrym Potterovi mají též svou vlastní školu – zlodějiny a vraždění.
Dějová linka téhle stylové fantasy, jež se nepřímo podbízí aktuálním žánrovým trendům, není nijak komplikovaná. Třebaže zpočátku chvilku trvá, než se zorientujete v postavách a jejich motivacích, brzy následuje pětisetstránková akční jízda, v níž není nouze o morbidní humor, ani o nápaditě promyšlený svět. Akorát těch poznámek pod čarou mohlo být klidně méně.

povídka: Logik Joe - Leinster, Murray
vyšla v: Roboti a androidi
Gaarq | *** | před 71 dny

docela dobrá povídka, která si hraje se dvěma aspekty IT, jednomu můžeme říkat kvantový, kdy malá konstrukční změna bude mít velké důsledky, a s nevypočitatel­ností AI. takovýto námět, rok 1946, tedy klobouk dolů a hluboká úklona. co se mi ale skoro vůbec nelíbí je příběh, docela lacině vtipný a mírně oprudivý. pomíjím pár lapsů v překladu, ale tenhle druh komiky umí málokdo a mr. leinster to není.

kniha: Město v oblacích - Sněgoňová, Kristýna
marty63 | **** | před 71 dny

Velmi se mi to líbilo. Fakt temné. Akorát ty mimozemské potvory si mohla odpustit. Příběh by podle mne šel zkonstruovat i jinak a nebylo by nutno použít tyto „béčkové“ kulisy. Za to bod dolů. Za mě 4/5.

povídka: Omfalos - Chiang, Ted
vyšla v: Výdych
quinnet | **** | před 72 dny

Náboženstvo a veda idú v mnoho prípadoch proti sebe. Ale čo keby teóriu kreacionizmu podporovali všetky archeologické dôkazy? To je len základná premisa s ktorou TCH operuje a hlavná hrdinka, vedecká pracovníčka, bude musieť prehodnotiť niektoré dogmy, ktorým celý život verila. V podstate klasická zápletka v Chiangových prácach, dobre napísané, hlavná postava sa vyjadruje formou modlitieb a dopisov. A hlavne, zásadná proprieta SF – niečo je inak – funguje dokonale.

Moc se těším, až někoho potkám a ten mi řekne: ,,Tohle je můj šálek čaje." Alespoň, že postavy mají nějaké charisma a nebylo to dlouhé.

povídka: Chladný úkrok - MacLeod, Ian R.
vyšla v: XB-1 2020/07
yerry | *** | před 73 dny

Nechcem tu prezrádzať pointu poviedky, lebo tá je veľmi jednoduchá, podobne ako aj dej samotnej poviedky. Teda… V bližšie neurčenom čase ale v ďalekej budúcnosti na bližšie neurčenej planéte sa stretnú dve ženy. Jedna s mečom a bojovom pancieri a druhá polonahá s laserpalom alebo niečím na ten spôsob. Len dodám, že túto tému už Heinlein rozobral trochu lepšie … a už som radšej ticho, teda presnejšie, mĺknu klávesy na mojej klávesnici, radšej, preventívne… ;)

123456789101112poslední (706)28232 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu