RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (665)26599 příspěvků celkem
kniha: Probuzené běsy - Morgan, Richard K.
trudoš | ***1/2 | před 87 dny

Ach jo. Od závěru trilogie jsem vážně čekal něco trochu jiného.
Problém Probuzených běsů je, že nemají jasně stanovenou zápletku. Tam, kde v prvním díle měl hrdina vyřešit sebevraždu zbohatlíka a ve druhém pomoci nalézt mimozemskou loď, tady se dlouho jen tak protlouká dějem, aniž by bylo čtenáři třebas naznačeno, o co vlastně půjde. Později se to sice zlepší, přesto vývoj událostí dál přelétá z jednoho motivu na druhý bez konkrétnějšího cíle. Opomeneme-li tedy jakési revoluční hnutí za práva pracujícího lidu, do něhož se Takeshi Kovacs připlete.
Nejde ani tak o to, že vyznění příběhu by bylo oproti předchozím dílům slabší, spíš jen, že jsem autorovy knihy nezačal číst pro filozofické úvahy o zvrácenosti bohatých, ale pro akci a nápaditost. Což se tady příliš nekoná. A největší lákadlo knihy – souboj starého Kovacse s jeho mladší verzí – je pak ve finále nevyužité. Až jsem v pokušení říct, že jako samostatný román mimo řadu a s vlastním obsazením bych si ho pravděpodobně užil o dost víc.

povídka: Orfeus na hliněných nohou - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.
louza | **** | před 88 dny

Dick tu zpracovává cesty časem podobně, jako v Lučním koníkovi a i trochu toho drsnějšího humoru by se našlo. Hrdina se vrací jako můza do minulosti aby inspiroval velikány k přelomovým dílům. Vše se bohužel vyvine trochu jinak… Příjemné jednohubkové čtení.

Fajn povídka o dědictví jednoho galaktického transportního impéria, která trochu trpí svou mamutí délkou a useknutým koncem. Možná že by bylo lepší, kdyby právě tento text Dick více rozvinul, protože končí tak trochu v půli děje v šedé zóně někde mezi. Některé nápady však zúročil v pozdějším UBIKu.

povídka: Operace Luční koník - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.; Pevnost 2015/06
louza | ****1/2 | před 88 dny

Na Dicka nezvykle humorná a optimistická povídka, kde si dělá srandu a zároveň skládá hold svým literárním kolegům, z nichž jednoho dokonce posílá v čase do budoucnosti. Zábavná odlehčená věc, která ukazuje Dickůvu jinou tvář. Škoda, že nepsal takových textů více.

povídka: Převratný počin - Dick, Philip K.
vyšla v: Minority Report II.
louza | ***** | před 88 dny

Hodně typická dickovská věc nevynikající dějem ani pointou, ale spíš propracovaným prostředím světa, kde lidé bydlí ve velkých barácích utvářející klanová společenstva a vládne jim absolutistická nastrčená loutka. Síla není v ději, ale tam někde mezi řádky v drobných detailech. Autora svět natolik zaujal, že na tomto textu v později postavil román Simulakra.

Netuším, či námet bol inšpirovaný nejakým severským mýtom alebo legendou, ale autorka sa s atmosférou popasovala dobre. Na samote u lesa sa mladá hrdinka snaží ako tak prežiť v rodine despotického tyrana a na všetko rezignujúcej matky. Narodenie malého brata všetko ešte zhorší.

kniha: Odplata - Vaško, Alexander
ippokorny | nehodnoceno | před 88 dny

Na obálce knihy O tisíc rok vydané 1946 čtu: připravují se: Odplata, v přepracovaném II. vydání. Vaško byl zatčen 1947, tedy je otázka, zda Odplata byla již přepracována a nestačila se vydat, či zda přepracování Vaško nestačil dokončit.

Poviedka asi najviac boduje svojim divným námetom. Predsa len – asi často nenavštevujete vtáčiu nemocnicu, kde je primárom krkavec, či upratovačkou hus. A divno sa cíti asi aj ľudský pacient, ktorý je sem z dôvodu nedostatku kapacít premiestnený.

Najväčším problémom je pre mňa celkové vyznenie poviedky, že ľudia sú veční, znie v kontexte toho, čo sa dejem s ľudským pacientom, parodicky. Zaujímavosťou je aj rozprávanie v druhej osobe.

kniha: Spáleniště: Zkouška - Dashner, James
trudoš | **1/2 | před 88 dny

Čeho jsem se obával u konce prvního dílu, tady nabývá konkrétního tvaru – tedy moje předpoklady, ne zápletka jako taková. James Dashner totiž namísto odpovědí celou situaci ještě víc znepřehledňuje, až to ke konci připomíná komicky dětskou hru na tajemství pro tajemství. Nikdo nikomu nic neřekne, protože kdyby náhodou ano, čtenář by už konečně věděl na čem je a další vyprávění by tak ztratilo smysl. A kde to v Labyrintu ještě jak takž fungovalo, tady už je to malinko otravné. Možná ale za to může změna prostředí, protože kamenné bludiště pro mě bylo mnohem zajímavější, než otevřená krajina, se kterou si evidentně ani sám autor neví rady. Důležité jsou tentokrát intriky ve vlastních řadách, než co se děje všude kolem. Celek ale pořád drží tenká nitka atraktivity, která však s největší pravděpodobností ztratí hodně na svém kouzlu, až se odhalí „proč a jak“. Vlastě se pomalu bojím závěrečnou knihu vůbec otevřít. Jestli půjde o pointu alá Matrix, dostane pan spisovatel procentama po hlavě.

povídka: Drak z výstřižků - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2019/02
yerry | * | před 89 dny

Niečo ako fiktívne rozprávanie na dobrú noc o jednom drakovi resp. dračici, pričom tá osoba, ktorá počúva, ľubovoľne zasahuje do príbehu a mení ho. Forma, akou je poviedka písaná vyzerá síce dosť inovatívne ale dej je v tomto prípade podružný. Tentokrát ma autorka sklamala…

kniha: Nocí zlomená - Briggs, Patricia
Speedemon | **** | před 89 dny

Nemůžu si pomoct, já to vidím pořád stejně na 80%. Za to má autorka můj obdiv, protože napsat 8 dílů a držet si jakž takž kvalitu už chce talent. S ostatními komentáři sdílím to, že mi začíná vadit nesmrtelnost postav. Už by to chtělo zahrát na vážnější notu. Vždy když se umírá, tak to odnese jen vedlejší postava nebo nějaký noname v červeném triku (mrk na startrekovce).

Aby si série moje hodnocení udržela, tak očekávám nějaký dějový zlom. Buď větší a propletenější příběh (který asi nehrozí, protože to autorka nemá ráda) nebo odvážný krok a vyjetí ze zajetých kolejí…

kniha: Noc boha ohně - Dark, Jason
Tenkrat, Friedrich
Speedemon | **1/2 | před 89 dny

Po upírské trilogii nás čeká několik řadových dílů. Navíc dílů, které ani nenapsal otec série, ale několik „pomocných“ autorů. U tohoto dílu konkrétně Friedrich Tenkrat. Proto příběh nijak nenavazuje na předchozí dění a najdeme i několik nelogičností. Například magický prášek, kterým John ochrání dům jednoho z civilistů. Nic takového nikdy neměl a v budoucnu ani mít nebude :)

Na druhou stranu, příběh má docela dobrou atmosféru a podíváme se na netradiční místo, do Nikaraquy. Proto tentokrát přivřu oko a ohodnotím jako čistý průměr…

btw: zajímalo by mě, kolikrát John už upadl do bezvědomí. Přijde mi to, že tak jednou za tři díly. Tímto tempem by už ležel někde na přístrojích bez známek života…

kniha: Autorita - VanderMeer, Jeff
Gaarq | ** | před 89 dny

je to pěkný, ale o ničem. ne že by vandermeer neuměl psát, je to stylisticky i formálně dobré, místy jsem se i zasmál, ale je to jen habaďůra. lynchovina bez lynche. autor tahá čtenáře za fusekli a asi se u toho dobře baví. i to bych bral, ale tady na tom nevidím nic pro sebe. možná se autor snaží popsat, jak mravenci našli na cestě mobil, možná si jen hraje s haluzoidními stavy. postavy jsou nezajímavé a zapomenutelné, vlastně jde jen o karikatury postav, které by čtenář mohl očekávat vzhledem k tomu, co autor vydává za téma příběhu. oblast X je jen záminka. opravdu mě to nebavilo a jen horko těžko jsem se tím prokousal. tak snad opravdu až ta třetí.

kniha: Válka za bílého dne - Brett, Peter V.
Madam Brbla | ***1/2 | před 90 dny

Pokud vám u minulého dílu nedala spát otázka, proč je Inevera taková manipulativní mrcha, ve „Válce za bílého dne“ se dočkáte odpovědí. Osobně jsem čekala o něco drsnější příběh, Jardir teda dostával mnohem horší čočku, ale ani výcvik nejambicióznější z krasijských žen pro mě nebyl nudný.
Důvody ke kritice se však najdou, začnu s těmi nejpalčivějšími: charaktery. Měla jsem docela ráda poněkud nevrlého solitéra Tetovaného, ovšem ten lidumilný Jesus Christ Superman (s ultimátními schopnostmi, co by Ježíška i Clarka Kenta přiměly závistivě oskřípat ze zubů sklovinu a kamsi se v depresích odplížit) mé sympatie poztrácel. Jeho cukrování s divoženkou Rennou bylo natolik emo, že jsem měla obsedantní nutkání strkat prst do krku. To neustálé „miluji tě, Arlene Sedláku“ a „miluji tě, Renno Sedlákova“ bylo díky častému opakování vážně k zblití. Kdysi nedotknutelná Leesha řeší problémy, kterému chlapovi se vrhnout do poklopce dřív. Rojer mě nikdy příliš nebavil, leč jeho manželky dodaly žonglérově mdlé linii trochu šmrnc. Jardir a Inevera… v lásce je nemám, fanatiky, nicméně jejich část zápletky nakopávala můj zájem o dění asi nejsilněji.
Démoni, někdejší zdroj strachu, jsou pro srandu králíkům, tudíž musel spisovatel nasadit těžší kalibr ve formě mocných aristokratů z Jádra… pořád jsou pro srandu králíkům.
Čtivý styl se nezměnil, stránky mi na Kindlu chvílemi úplně svištěly, přesto je těžké zbavit se pachuti umělého natahování série za účelem: „Jééé, první díl byl trhák, musíme z toho narýžovat co nejvíce!“ Proto budu v hodnocení přísná, jakkoliv si čtvrtý díl ujít nenechám. Jak bych mohla, po tom brutálním cliffhangeru na poslední stránce? 69%

kniha: Nyxia - Reintgen, Scott
snop | ***1/2 | před 93 dny

Taková teenagerovská variace na Enderovu hru a vůbec všechny knihy o zkouškách a vyřazovačkách. Banda dětí ze sociálně slabších rodin je naverbovaná k cestě do vesmíru. Po cestě se učí přežít na cílové planetě a manipulovat s nyxií, jakousi (polo)inteligentní všeumělskou látkou. A samozřejmě se učí soutěžemi, ve kterých jde i o život, a samozřejmě jenom ti nejlepší se skutečně dostanou do cíle. Potěší málo vztahů, ne zcela potěší poněkud jednodušší psychologie postav. Ale čte se to samo.

Jenom mám obavu, že autor nemá moc promyšlené, o čem chce vyprávět v dalších dvou dílech. Ingrediencí je sice dost – máme zde evidentně zlou/podezřelou korporaci, zlé/podezřelé mimozemšťany, tajemnou látku a dysfunkční kolektiv „soutěžících“. Ale mám pocit, že je dost velký rozdíl napsat standardní variaci na „průchod smrtelně nebezpečnou školou/soutěží“ a ukočírovat pak další vývoj tak, aby dával nějaký smysl. Spíš se bojím, že to dopadne jako Dashnerův Labyrint…

(a za skloňování „PJ“ [pídžej] bez „PJeje“ bych překladatele s chutí pověsil za dřeváky do průvanu)

kniha: Přestřelka na úsvitě - Olša jr., Jaroslav
yerry | **** | před 93 dny

Antológia síce nepatrí medzi tie úplne špičky, ktoré boli u nás vydané a i keď svojim rozsahom neveľká, predsa len vyčnieva nad ostatné bežne produkované. Všetko sú to už klasické poviedky. Oni boli teda klasikou už v čase vydania tejto zbierky. Najlepšou a svojim rozsahom aj najväčšou poviedkou je hneď úvodná Přestřelka na úsvitě od Boba Shawa spájajúca to lepšie zo scifi a westernu. V tesnom závese nasledujú pesimizmom a iróniou nabitý Vyvolený od Ricka Wilbera, ktorú som mal možnosť čítať už v antológii Alien Sex pod názvom „Válečná nevěsta“ a konečne aj Loď z temnot od van Vogta. Veľmi dobrá knižka…

povídka: Loď z temnot - van Vogt, Alfred Elton
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | **** | před 93 dny

Scifi časovka s takmer biblickým odkazom. Textu nechýbala imaginácia. I keď som zopár podobne ladených poviedok už čítal (časové rozpätie deja eóny rokov, v tomto prípade len milióny), tie však boli omnoho novšieho dáta, tento žánrovo prototypový kus bol viac než dobrý a to aj z dôvodu, že autor zvolil včas koniec a nechýbala mu pointa…

Vetřelci bez vetřelců. Což by ani tak nevadilo, protože když už nic jiného, je to dobrý nápad, jak uchopit známé téma trochu jinak. Jenže problém spočívá v tom, že Alan Dean Foster vlastně nemá co vyprávět. A jako by si to sám uvědomoval, těch pár akčních pasáží, kterými příběh okořenil, rozmělnil množstvím psychologických profilů nezajímavých a nevýznamných postav. To pak dokresluje zápletka, jež nemá čím překvapit – potíže kolonizační lodi před startem zní jako fajn námět, kdyby se nejednalo o Covenant a nebylo tak jasné, jak to dopadne. Počátek přitom paradoxně neodhalí nic, co by bylo pro pozdější vnímání filmů nebo románů podstatné, maximálně poodkryje roušku tajemství obklopující spojení dvou konkurenčních společnosti Weyland a Yutani. A představí nejzoufalejší teroristickou skupinu na světě, jejíž efektivita a vnitřní logika by mohla soupeřit s tarbíky na valiu. Ale abych jen nehaněl, scény z kosmického plavidla jsou povedené, škoda pouze že zabírají všehovšudy třetinu románu.

povídka: Svědectví dvojího hlasu - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2016/03
edo_nick | ** | před 93 dny

Nedokázal som sa stotožniť s takmer s ničím. Pripadalo mi to ako cestopis s pripomienkami domorodca. Vyžaduje si enormné sústredenie aby čitateľ nestratil niť. Záver je úlet mimo čas a priestor v ktorom sa 99% príbehu odohráva ale nebyť jeho nebolo by to vôbec scifi. Ako plus možno hodnotiť sondu do kultúry a zvykov havaičanov.

kniha: Divotvorný kameň - Vaško, Alexander
ippokorny | nehodnoceno | před 94 dny

Pakt tří, Německa, Itálie a Japonska byl uzavřen 27. září 1940. Od té doby bylo i Japonsko spřátelený stát, tedy konec japonských agentů. Ale Japonsko bylo nepřítelem Číny, tedy jako žluté nebezpečí mohli být dále Číňané. Ale jen do roku 1945.

kniha: Společenstvo Prstenu - Tolkien, J. R. R.
louza | ***** | před 94 dny

Román románů. Legendární fantasy, které ani tři dekády od prvního čtení s přibývajícími léty neztratilo nic na své uhrančivé atmosféře. Lehoučký začátek v Kraji nad nímž se stahují stíny přechází v hororový skok při pronásledování Nepřítelem, objevují se první hrdinové a formuje společenstvo. Finále s Balrogem a rozpadem je opravdu neočekávaný zvrat. Tolkienův s citem nahozený svět tak fantaskní a přesto tak reálný a povědomý má ambice uchvátit mnohé čtenáře, kterým jinak fantasy nic neříká. Tolkien byl mistr mistrů a jeho knihy budou po právu žít věčně.

kniha: Na ostří nože - Connolly, John
trudoš | ****1/2 | před 94 dny

John Connolly přivádí v život povedenou okultní detektivku, která bez problémů ustojí stávající konkurenci. Jen chybí humor a nadsázka, které by její vyznění trošku odlehčily. Ale možná právě díky tomu jsem byl ve výsledku s románem maximálně spokojen, protože se v mnoha bodech odlišuje od zaběhnutých standardů. A pravděpodobně je to ta temnota na duši u všech vystupujících postav, co mě nejvíc pohltilo. Běsy minulosti nedávají odpočinout nikomu a záleží jen, kdo povolí jako první – hrdinu nevyjímaje.
Co bych ale spisovateli vytkl, je kompoziční rozdělení zápletky na dvě poloviny. V první se řeší jeden případ, v druhé zase jiný, aniž by souvislost mezi nimi byla nějak důležitá pro celek. Možná to byl pokus dát čtenáři za jedny peníze dva příběhy, kdo ví. Druhá výtka je už důraznější, ovšem netýká se autora, ale překladatelky Karly Šmídové, jejíž práce na knize je děsivá. Nejsou to jen slova a věty, v některých momentech postrádají smysl celé odstavce. A to říkám jako češtinář amatér.

kniha: Žrádlo pro psy - Šmíd, Darek
Laxik | *1/2 | před 95 dny

Tak tohle už nikdy. Takový šmejd celé série. A přitom námět to má fakt dobrej, ale Šmíd bohužel vůbec neumí psát. Není to ani čtivý, ani vtipný, a hlavně ani přehledný. Evidentní snaha pana scénáristy „psát to jako scénář“ jen podtrhuje a vyvrhuje jeho básnický nestřevo. A evidentní snaha být za všech okolností cool, edgy a meta zase bolestně odhaluje, že to autor nemá v malíku a doufá, že si nás získá jen těmi odkazy a co nejkrvavějšími, nejsprostšími a hlavně nejlacinějšími scénami a „hláškami“, které by vymyslel i průměrně lobotomizovaný puberťák. „Jako bych ucítila velké narušení potkaní síly… jako by miliony hlasů vykřikly hrůzou a pak najednou zmlkly.“ Gratuluju, Darku, viděl jsi Star Wars. Jsi velkej kluk.

Je mi líto, že jsem v komentáři takhle hnusnej, autor ze sebe nepochybně vydal vše. Jenže mě zkrátka nejen mrzí, ale přímo sere, že se v tohle ČR prodává, ale pořádná náročná fantasy tu nevznikne. Nebo vznikne, ale neuspěje. A taky mě sere, že to byl fakt super nápad a Škubánka jsem si nakonec jako jedinou z nových postav fakt oblíbil.

povídka: Smrt Kentaura - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 95 dny

Zaujímavá poviedka – Simmons využil svoje poznatky zo školstva a vytvoril podmanivý príbeh učiteľa a jeho žiaka. Americký vidiek /tam kde zdochol pes/ nie je vysneným miestom pre život a tak sa hlavný hrdina, učiteľ základnej školy, chystá presunúť na lukratívnejšie miesto. Zatiaľ však vymýšľa, popri učení, príbeh pre deti, kde sa traja zmutovaní hrdinovia snažia o oslobodenie planéty spod jarma jašterých čarodejníkov. Každý deň obetuje pár minút a vyrozpráva kúsok príbehu. Nečakaná príležitosť na získanie nového miesta mu však zabráni dorozprávať dej do konca. Primárne to nie je SF príbeh, pointa je prekvapivá rovnako pre deti, ktoré si vypočujú koniec iba sprostredkovane ako aj pre čitateľa Terryho reakcia na odchod obľúbeného učiteľa. Pôsobivé…

Zaujímavosťou je, že vnorený SF príbeh odkazuje čiastočne na svet Hyperionu, i keď sú niektoré reálie nezodpovedajúce tým, opísaným v románe.

povídka: Vzpomínání na Siri - Simmons, Dan
vyšla v: Modlitby ke zlomeným kamenům
quinnet | ****1/2 | před 95 dny

Poviedka, ktorá bola základom pre román Hyperion. Až na maličkosti je zhodná s časťou príbehu konzula. Maui-Dohoda je planétou, ktorá sa chystá pripojiť k Hegemónii pomocou portálov umožňujúcich cestovanie medzi planétami za nulový čas. A tu sa odohráva romanticko-ekologický príbeh Siri a Merina, ktorí sú vystavení skúške dlhých odlúčení, nerovnomernému starnutiu a postoja k životu. Simmons je v našom žánri považovaný za majstra slova a nevidím dôvod prečo nesúhlasiť. Vie podať príbeh zaujímavo, bravúrne vystavia kulisy ďalekého sveta, presne dávkuje atmosféru a má to celé aj nejaký myšlienkový presah. Ak sa však chystáte čítať aj horeuvedený román, kľudne tento text vynechajte.

kniha: Znamení moru - Sands, Kevin
Sirius | *** | před 96 dny

po magorech vraždících lékárníky dorazilo něco horšího. Mor. Pořád je to neuvěřitelně čtivý, Kevin Sands ví, jak do toho pořádně šlapat a Christopher neztratil nic ze svého rošťáctví. Bohužel se ale na můj vkus nechal autor moc unýst – je to tlustější než jednička a už mi to nepřišlo tak moc zábavný a osvěžující. Spíš místy prosakuje nuda. Naštěstí to ale zachraňuje finále a odhalení pachatelů bylo taky povedený. Snad trojka přenese jazýček vah na stranu kladnějšího hodnocení.

kniha: Samota - Hurley, Andrew Michael
jirikk | ***** | před 96 dny

Hurleyho debut je maximálně podařený. Sází především na atmosféru pošmourného anglického venkova, kam se na velikonoce vydává skupinka poutníků, hledajících božský zázrak, který vyléčí postiženého chlapce v jejich středu. Fantaskní motiv je celou dobu víceméně jen naznačený a je otázkou, co se vlastně v klíčové scéně celého příběhu událo. Přesto (nebo možná naopak právě proto) kniha nabízí podmanivé vyprávění, čtenáře otevřeného spíše náznakům než příme akci může vtáhnout a nikdy nepustit. Skvělý zážitek!

kniha: Otolína a žlutá kočka - Riddell, Chris
trudoš | **** | před 96 dny

Přestože většinu knihy tvoří obrázky (anebo právě proto), jedná se o naprosto luxusní záležitost. Chris Riddell bezostyšně kombinuje text s ilustracemi, takže jedno bez druhého naplno nefunguje. Což je možná trochu škoda, protože se kniha špatně předčítá dětem před spaním, na druhou stranu je to ideální titul pro začínající čtenáře. O to víc, že autorovy kresby jsou famózní, a v důsledku jsou tím hlavním důvodem, proč mě celá Otolína tak nadchla. I když jde o kratičkou povídečku, nemohu prostě jinak než hodnotit kladně, poněvadž jsem se bavil parádně. Sice dvacet minut, ale i to se počítá.
Zpětně mě mrzí jen jediné, a to, že Riddell kromě výtvarného talentu nepobral také ten literární, jelikož by mohl tvořit fantastická díla. Co mu však nelze upřít, je schopnost pracovat s nevyřčeným, aniž by se čtenář cítil o cokoliv ochuzen – souvislosti zacvaknou, jak mají, bez toho že by jim bylo věnováno víc jak jedna věta či ilustrace. Přitom jde o zásadní věci utvářející charaktery i kulisy.

povídka: Ostrov dobyvatelů - Bond, Nelson Slade
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ** | před 97 dny

Paranoický pohľad človeka na vyspelejšiu rasu, ktorá síce nepraktikuje násilie ale postupne obsadzuje rôzne kľúčové miesta v ľudskej hierarchii. Tí vyspelejší ľudia žijú na jednom tichomorskom ostrove v utajení, maskovaní a pod zemou. Raz nás nahradia. Hlavný protagonista príbehu na ich ostrove havaruje, stretne sa s nimi a dostane strach. Domnieva sa, že najlepšie, čo môžu ľudia urobiť, je hodiť na ich ostrov atomovku…

Text je typickým produktom svojej doby a príliš ma nezaujal…

Kratučká šialená poviedka o tom ako sa ľudia na všetko vykašľali a dobrovolne si to nakráčali do mora :) Tie hviezdy sú za tú bizardnú šialenosť v minimalistickom textovom kontexte…

povídka: Přestřelka na úsvitě - Shaw, Bob
vyšla v: Přestřelka na úsvitě
yerry | ***** | před 97 dny

Vynikajúco napísaný scifi western o jednom postaršom zranenom chlapíkovi, ktorý sa musí postaviť celej bande a ešte niečomu oveľa silnejšiemu, temnému a neznámemu, aby zachránil krásku v podivnej priliehavej kombinéze, ktorá sa chystá rodiť. Jeho výhodou je len najmodernejší Magnum v dobe, kedy colty nemali presnosť zásahu ani 200 metrov a ich prieraznosť nebola dosť účinná…

Klasika presne aká má byť. Nič ťažké na premýšľanie (najťažší je tam ten Magnum). Poviedku i keď zaberá viac ako polovicu knižky, som zhltol, ani neviem ako…

kniha: Artemis - Weir, Andy
trudoš | **** | před 97 dny

Dobývání Měsíce je dřina. Všechno to vakuum kolem práci v terénu dost znepříjemňuje, nemluvě o mikrobordelu, nízké teplotě a slunečním záření. Prostě nádhera – umřít můžete na milion šest způsobů, a to je teprve pondělí. Ovšem, kam čert nemůže, tam nastrčí člověka. A kde člověk vybuduje město, začne se dařit zločinu…
Andy Weir zůstává silný v atraktivních popisech technických blbůstek, na čemž se hodně podepisuje bezděčný humor nabitý popkulturními odkazy. Jakmile však dojde na zápletku, tentokrát v tom lítá jako začátečník. Přistupuje k ní totiž jako k počítačové hře, kde hrdina musí provést různé úkoly, aby si otevřel další úroveň a dostal se dál. Což v tomto případě znamená, že hlavní postava po většinu vyprávění akorát napravuje problémy, které způsobila, než aby měla čas soustředit se na jádro všech trablů. Takže ano, kdybych chtěl, mohl bych knihu setřít jako bláto z bot. Ale nechci. Protože i přes její nedostatky jsem se bavil. A dozvěděl se něco o svařování v měsíční gravitaci.

kniha: Moderná urban fantasy -
yerry | *** | před 98 dny

Priemerná fantasy antológia, ktorej názov trochu zavádza. Zo šiestich uverejnených poviedok sa do kategórie urban fantasy dajú zaradiť totiž len dve. Tie ostatné sú klasickou fantastikou, z toho jedna s mierne hororovými prvkami. Sú to všetko texty začínajúcich autorov. Dali sa prečítať všetky. Spracovanie ebooku bolo uchádzajúce aj napriek pár chybám. Obal alebo úvodná ilustrácia je po grafickej stránke síce dosť dobrá, ale chcelo by to niečo lepšie na pritiahnutie potenciálneho čitateľa.

Subjektívne najlepšia poviedka tejto antológie je tá posledná od Ivany Molnárovej Dubcovej s názvom Cestári .

povídka: Cestári - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | **** | před 98 dny

Sláva, ďalšia žánrovo správne radená poviedka tejto antológie, a aj táto je z prostredia Bratislavy.

Úvod poviedky ako aj jej samotné podanie sa mi zdali byť trochu naivné. Autorka tu má ešte nevypísaný štýl. Postupne však tempo príbehu začína naberať na obrátkach a fakt som sa začítal. Príbeh ma zaujal.

Napriek tomu, že autorka podáva jednotlivé fragmenty príbehu dosť polopatysticky, samotný námet, jeho náboj a pútavosť sú viac než dobré. Sympatická (pre mňa) neštandardná dvojica: deklasovaný živel so sklonmi ku kriminálnemu konaniu a psychicky labilné dievčatko s nechceným darom v červenom kabátiku, naprávajú činy surovej reality tam, kde je zákon krátky…

Napriek nevypísanému autorkinmu štýlu poviedka zaujala, a hodnotím ju ako veľmi dobrú, nakoľko celkový dojem z nej prevážil nad nedostatkami…

povídka: Detektorista - Švercel, Miro
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 98 dny

Priemerná časovková slovanská fantasy s niekoľkými zaškobrtnutiami. To, že som ani v tejto poviedke nenašiel urban fantasy motív už akosi prehliadam, ale tie prešľapy hlavne ohľadom slovanskej mytológie mi trochu klali oči.

Ak som to správne pochopil, Chors je v autorovom podaní ženska bohyňa vyžadujúca ľudské obete. Trochu úsmevné je je aj to, ak sa slovanský pohan zo 6. či 7. storočia pýta na „leto pána“ (keď zisťuje, že sa nenachádza vo svojej dobe) a vie si to nakoniec vyrátať podľa dnešného kalendára :) Koniec bol predvídateľný a akýsi nedotiahnutý…

Celkovo poviedka nebola zlá. Autor by ale asi urobil dobre, ak by si doštudoval fakty zo slovanskej mytológie a trochu na nej ešte popracoval…

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
biafra | ****1/2 | před 99 dny

Jedná se o vynikající román, který v sobě spojuje prvky drsné školy klasické detektivky, prvky severské detektivky, psychologický román a také klasický Bildungsroman. Hrdina se vyvíjí – na počátku knížky je to nesympatický kretén, na konci už ne tak úplně nesympatický kretén. Napsané je to parádně, dialogy jsou přirozené, všechno do sebe zapadá, každý další zvrat a posun přirozeně vyplývá z předchozího (žádné deos ex machina jsem nenašel). Děj je zasazen do atraktivního prostředí alternativních dějin, ale plyne dost pomalu – právě proto, že se snaží (kromě samotné detektivní zápletky) postihnout vnitřní přerod hlavního hrdiny. Sněgoňová má nesporný literární talent. Její spisovatelská suverenita je obdivuhodná; zvlášť ostře je patrná například ve srovnání s rutinérstvím podle mě přeceňovaného dua Hlávka a Vybíralová.

kniha: Mezi zloději - Hulick, Douglas
trudoš | **** | před 100 dny

První román z cyklu Stíny Podsvětí je čtivý i nápaditý, aniž by se přitom podbízel modernímu čtenáři nějakou krutopřísnou stylistikou, přestože k tomu zlodějské prostředí vysloveně vybízí. Sice se Douglas Hulick asi nezavděčí všem milovníkům historických přesností, protože občas míchá jablka s hruškami, ale ve fantastice by člověk k těmhle detailům měl být trochu benevolentnější. Stran zápletky jinak odvádí víc než slušnou práci, takže se jen málokdy stane, že má čtenář dopředu jasno o dalším vývoji událostí. Dojem kazí pouze maličko přepálený rozsah a drobné kiksy v jednání hlavních i vedlejších postav, které při zpětném pohledu nedávají moc smysl. Co mě ovšem bavilo hodně, byl ústřední motiv na pozadí celého konfliktu, tedy netradiční vztah císaře k podsvětí. Na rozdíl od jiných měst, kde je zločinnost zpravidla nezničitelná, zde se jedná o ohrožený druh. Císař totiž odmítá přijmout možnost, že může existovat jiný vládce než on, takže jakoukoliv mocenskou strukturu tvrdě potírá.

kniha: Lovecraftova země - Ruff, Matt
jirikk | ***1/2 | před 100 dny

Ruff zajímavě mixuje dvě tématické větve – motivy z Lovecraftových příběhů a realistické příběhy černochů z Ameriky padesátých let, kdy se reálná desegregace teprve rozbíhala a mít černou kůži znamenalo stále mít se prakticky neustále na pozoru před bílou většinou. Tato část knihy (tedy popis bílého rasismu z pohledu černochů) funguje výborně, trochu horší je to bohužel s tou hororovou stránkou. Černí hrdinové se zapletou do boje dvou mocných bílých kouzelníků (přírodních filosofů), ovšem čtenáře se do konfliktu tak úplně vtáhnout nedaří. Vše ještě trochu komplikuje poněkud rozvolněná forma, jde vlastně o povídkový román, kdy se v rolích hrdinů střídají jednotliví členové rozvětveného černošského příbuzenstva. Autor v jednotlivých povídkových kapitolách svědomitě vytahuje na světlo jednotlivé bubáky a děsy, které světu ve svých příbězích daroval geniální Lovecraft, pohromadě to ale až zas tak úžasně nefunguje. Což je škoda, protože spojení starého rasistického autora, padesátých let v USA a černošských hrdinů nabízelo značný potenciál, ten se však úplně naplnit nepodařilo. Přesto nejde v žádném případě o nějaký propadák, Ruff vypráví chytlavě a pasáže věnované těžkému životu odlišných (barvou kůže) jsou excelentní.

Ďalšia poviedka tejto antológie, na ktorú sa štítok urban fantasy v žiadnom prípade nedá napasovať. Autor začína citátom Fromma, ktorý sem akosi nepasuje, malebným opisom ostrova neďaleko Aljašky akoby skopírovaného z Wikipédie a klincuje to trochu škrípajúcim príbehom. Je očividne vášnivým čitateľom Dänikena a Zachariu Sitchina. Anunnaki tu síce neprileteli, zato odkaz na nich je zrejmý…

Emzáci kedysi dávno v tomto prípade použili svoje bioinžinierske znalosti na pôvodného obyvateľa Zeme, ktorým bol Sasquatch, tvor skôr známy z amerického hororového prostredia, aby tak vznikol homo sapiens. Posledný z týchto Sasquatchov sa nachádza aj v poviedke. Mimo iného je príbeh aj o dvoch dosť neschopných indiánskych lovcoch. Koniec poviedky som však akosi tiež nepobral.

S prižmúrenými očami hodnotím ako slabší priemer, a to len za to, že som sa asi docela dobre vyspal…

povídka: Strach - Valent, Veronika
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 101 dny

Trochu dlhšia ale čistokrvná, plnohodnotná a pravdepodobne aj ťažisková urban fantasy poviedka tejto antológie z prostredia Bratislavy.

Napíšem to asi takto: Ak by som mal tak 12–16 rokov, patril medzi tú krajšiu polovičku ľudstva a hltal fantasy ságy o upíroch s uhrančivým pohľadom, asi by nemala táto poviedka chybu a pravdepodobne by počet hviezd na légii nestačil. (Našťastie v tomto prípade sa nejedná práve o upírov.)

Nakoľko však už mám svoje roky, chlpaté nohy, opotrebovaný chrup a môj pohľad je trochu krátkozraký, svoje subjektívne hodnotenie musím podstatne redukovať. No, čítal som aj oveľa horšie kusy podobného razenia, aj keď to bolo už veľmi dávno a veľmi zriedka…

1345678910111213poslední (665)26599 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu