RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (680)27191 příspěvků celkem

Gangsterská noveleta rezaná hororom a okultizmom. Je v nej čosi zo starej drsnej školy v duchu gangsterských detektívok Hammetta či J. H. Chase-a, aj čosi z Lovecrafta či Hitchcocka. Barron však fragmenty štýlov týchto autorov obohacuje a stavia na ešte vyšší level. Úžasné je to, že aj do tohoto textu vkladá viac-menej skryté ale aj úplne viditeľné odkazy na skutočné udalosti a miesta, s ktorými svoj príbeh prepája.

Hlavný antihrdina svoje hlášky síce miestami už prepaľuje a jeho cynizmus sa mi zdal veľakrát už nadsadený a v niektorých chvíľach nepatričný, ale celkovo to nebilo do očí tak, ako umelý slang použitý v textoch iných autorov. A k hrdinovi vcelku pasovali. Viac potenciálnych námetov tu autor nerozvil a zahral do stratena. Ako už niektorí v príspevkoch predo mnou podotkli, hlavne tie veci ohľadom fotografií a kradnutí duše a pod..

Ako celok oceňujem túto noveletu maximálnym počtom hviezd a to aj napriek tomu, že horor nie je môj najobľúbenejší žáner. Celkové vyznenie nemá chybu…

kniha: Zóna smrti - Dark, Jason
Speedemon | ***1/2 | před 93 dny

Na to, jaká je to blbost, mě to překvapivě bavilo. Londýn napadnou vražedné rostliny a nám se tak nabízí téměř katastrofický scénář. V příbězích JS jsou případy spíše komorní a dá se často pochopit. že lidé nemají v jednotlivých dílech o zlu sebemenší ponětí. O téhle apokalypse by ale věděl celý svět. Musíme proto přivřít oko a sešit si prostě užít. Navíc je tu přítomen i Profesor Zamorra, jehož série v ČR také krátce vycházela. V Německu už jeho série čítá přes tisíc dílů…

kniha: Zelené peklo - Dark, Jason
Tenkrat, Friedrich
Speedemon | **1/2 | před 93 dny

Dost obyčejný díl, navíc od jiného autora. Díky tomu narážíme na několik chyb (zvlášť do očí bijící Sukův zájem o mladou reportérku, když mu doma „čeká“ čerstvá láska). Jinak vcelku zajímavé prostředí floridských bažin a příprav na hudební festival. Poté už nic nového pod sluncem…

kniha: Knihovna na Černohůrce - Hawkins, Scott
Gaarq | **** | před 94 dny

docela zajímavé čtení o milé psychopatce a jejím pitomém příteli. hlavní hrdinka je benevolentní chladnokrevná vladařka, která sem tam dokáže simulovat soucit a pochopení. autor dokáže překvapovat líčením její zdánlivé přeměny, kdy vlastně teprve postupem čtenář odhaluje její pravé já, které umně skrývá. vyvrcholení je plné zbytného násilí, ale svým způsobem logické. její přítel je ještě větší pitomec, než to vypadalo na začátku, a tak jako ona se v očích čtenářových mění, mění se i on, ale není to ani za mák zajímavé, protože jen těžko lze věřit, že by to byl takový ňouma bez fantazie. třetí zajímavou postavou je veterán z afghánistánu, který byl dobře rozjetý, ale jeho postava vyšuměla do ztracena a epilog, věnovaný pouze jemu, byl úplně zbytečný a o ničem. takže, ano, autor má bohatou fantazii a je to slibný spisovatel, ale román je značně nevyrovnaný, na můj vkus moc moderní (ta hororová složka byla příliš zdůrazňovaná, king uměl být taký hrůzný, ale vždy mi to přišlo jako patřičné a ne jen povrchní) a katarze z té hromady děsu a utrpení byla taková nemastná neslaná, také jen vyvanula, ani by ji autor uměl využít k vygradování příběhu. k tomu ještě přidejme podivný překlad hlavně neobvyklých či odborných termínů (např. animal control opravu není zvířecí kontrola) a dostaneme potenciálně hodně slibné dílo, která ale za svým potenciálem trochu pokulhává. nicméně jsem zvědav, s čím dalším autor přijde.

kniha: Lži Lockeho Lamory - Lynch, Scott
Methat | ***** | před 95 dny

Výborné mestské fantasy od amerického spisovateľa Scotta Lyncha, ktorý by už mohol konečne dopísať aj ostatné časti. A Laser-books vydať aspoň jeho posledný tretí diel. Aj tak, táto prvá časť je uzavretá kniha a mapuje naozaj veľkú časť Lockeho života, rovnako ako života Pánov parchantov, zlodejov/kňazov, ktorí si vás rýchlo získajú. Locke je strašný týpek s priemerným ksichtom, ktorého by ste vo väčšom dave okamžite stratili. Je to patologický klamár, ktorý sa nedokáže vzdať zlodejiny. Jean sa naopak líši takmer vo všetkom – telom, mysľou aj schopnosťami. Ku všetkým postavám si budete postupne robiť vzťah aj vďaka výbornému prelínaniu minulosti so súčasnosťou. Ak chcete poriadnu, pravú, poctivú fantasy knižku, v ktorej sa autor nebál použiť sprosté slovo a nájdete v nej plno akcie, intrík či klamstiev, vrelo odporúčam.

Jedna nejslavnější z Lovecrafotových povídek u níž očekávání možná trochu po právu předchází realitu. Z kraje je důležité si uvědomit, že nejde jen o tento text, ale o celý kánon, v jehož kořenech povídka leží. A že na Volání Cthulhu volně navazují ještě další povídky, jako například Innsmouth, který paradoxě erbovní text v mnohém předčí. I když ani volání není vyloženě špatné. Úvodní dvě části popisující pátrání po tajemném kultu vyznavačů prastarého zla velmi pěkně odkrývají karty a gradují atmosféru k samotnému střetnutí s prastarým, které se ve své konkrétnosti bohužel moc nepovedlo. Marno platné. Lovecraft je spíš mistrem tajmena a neviděných, jen letmo načrtnutých hrůz, než reálných příšeráků. Volání Cthulhu možná není jeho nejlepší práce, ale dozajista se k nim řadí ať už svým textem, nebo přesahem do další práce.

povídka: Trasa J - Horowitz, Anthony
vyšla v: Horory na dobrou noc 3
KeB | ***1/2 | před 96 dny

Slyšeno na youtube jako dramatické čtení. Nijak zvlášť zajímavý a bohužel dost předvídatelný příběh. Lehky nadprůměr.

Prekliate jazero Crescent Lake, zopár žien a záhadných zmiznutí. Barron tu neohuruje nejakými ľakačkami a zimomriavkami, teda milovník tvrdého hororu si na svoje asi nepríde. Zaujímavé však je, ako fiktívny príbeh prepája s reálnymi skutočnosťami, ktoré sa v tomto jazere odohrali. Pozvoľné plynutie a výstavba deja je opäť na veľmi slušnej úrovni. Dokazuje, že niekomu hrôzu naháňajúce, pre niekoho len nepríjemné alebo záhadné, je predovšetkým to tušené, čo sa nedá vidieť a ak, len na samotnom okraji periférneho videnia…

Skvělý nápad v neméně skvělém podání se skvělou pointou. Příběh malíře malující obskurní obrazy je jednou z těch hodně lepších Lovecraftových „řadových“ povídek.

Zbohatlíci na love a démonický jeleň, ktorého volajú Blackwoodův synek. To meno je však len novodobé. Jeho pôvodné meno môže znieť úplne inak a korene jeho pôvodu siahajú do hlbokej minulosti. Skrátka ktosi kedysi umiestnil pohanské modly privezené z Európy kvôli bližšie nešpecifikovaným rituálom do amerického lesa plného pôvodnej temnoty. A ľudia sa strácajú a umierajú.

V atmosférickej poviedke, ktorej tempo pozvoľna narastá sa prelínajú snové stavy, s mytologickými, hororovými a fantasy prvkami. Funguje to tak, že aj keď neveríš, nakoniec si aj tak konfrontovaný so svojim ale aj so skutočným démonom, ktorého ti tu Barron naservíruje…

Pěkná povídka o chladnomilném doktorovi s velmi nevšedními schopnostmi s pěknou závěrečnou pointou. Opravdu to vypadá jako by se H.P chtěl přilbížit svému vzoru Poeovi. Což není špatně.

kniha: Zima v ráji - Harrison, Harry
louza | **** | před 97 dny

Ačkoli příběh těsně navazuje na knihu Na západ od ráje a není ani tak druhým dílem, ale spíš organickým pokračováním příběhu, přesně v místě kde předchozí kniha skončila, kniha se bohužel propadá o třídu níže. Autor má stále svůj excelentně propracovaný svět z hlavy své, ale i z hlav spřátelený biologů, jazykovědců, historiků a filosofů, takže se komplexní přitažlivost pozadí románu nikam neztrácí. Problém ale je, že se v něm ztratil sám autor, který zdá se neví jak se svými postavami v hlavních liniích naložit. Projevuje se to bezcílným bloumáním hlavních hrdinů po světě a snahou o řešení zdánlivě neřešitelného konfliktu. Kniha oproti předchozí ztrácí dynamiku a tah na branku, což je dáno i roztříštěností do více linií, na než autor knihu rozdělil. Shnilou třešničkou na „dortu“ je pak laciné šmahem brané vyústění. Pořád jde o nadprůměrnou knihu, která ale za svým předchůdcem v některých aspektech zaostává. Geniální rytmiky příběhu první knihy bohužel nedosahuje.

Kultovní povídka jejíž oblibě se není co divit. Má sice delší rozjezd, ale druhá půlka sviští jak namydlený blesk. Některé nápady a výjevy z podzemí zde prezentované jsou i na dnešní horrory poměrně unikátní. Škoda trochu zamlženého konce.

Heslovitě vyprávěný příběh jednoho monstra jakoby skládaný z útržků historických informací, vzpomínek a fragmentů fakt. Povídka moc nefunguje, což je škoda, protože nápad je skutečně dobrý. Jen by zasloužil trochu méně experimentální a více řemeslné uchopení. Obsah jednoznačně převládá nad formou.

Nic moc povídka o volání rodných kořenů, které jsou leccos jen ne normální. Atmosféru text má, ale to je tak všechno. Působí spíš jako středový fragment z nějakého delšího útvaru.

kniha: Filuta - Pratchett, Terry
trudoš | **** | před 100 dny

Není to Zeměplocha, ale nemá to k ní moc daleko. Terry Pratchett skládá hold Charlesi Dickensovi a Henrymu Mayhewi, kvůli čemuž zápletka příliš neohromí originalitou, zato prostředím a dobou si vás získá se vším všudy. Samozřejmě nechybí hrátky s lokálními ikonami, čehož jsem si užil maximálně, protože k těmto věcem přistupuje autor s úctou, třeba že ne vždy s pokorou. A to mě na něm ohromně baví.
Naneštěstí osnova trpí klasickým nešvarem dějově neukotvených románů, kdy je sice v úvodu rozehrán konflikt, ale pak spíš než na zápletce záleží na představení kulis. Podle toho potom vypadá vývoj událostí. Ačkoliv je tvůrce skvělý vypravěč, gradaci tentokrát zcela opomíjí a nechává ji jako turistu bloumat po uličkách viktoriánského Londýna. Teprve v závěru dostane příběh trochu spád, ale to především z toho důvodu, že prostě nějak skončit musí. Jinému bych něco takového neodpustil, ale sira Pratchetta miluji právě pro jeho vynalézavý literární projev a všechno ostatní jde u něj stranou.

Vzhledem k tomu, že Neal Stephenson je typicky autorem výrazně odlišně psaných a náročnějších knih, tak bych řekl, že jde o ten druh spolupráce jako obvykle. Většina práce je na méně známém spoluautoru. Ať tak nebo tak, byla odvedena dobře. Magie na světě není, ale zřejmě kdysi byla. Proč zmizela? Důvod je velmi originální. A způsob cestování v čase? Už jich bylo vymysleno dost, ale tady máme opět něco nového. Během čtení tohoto dlouhého, ale rozhodně nenudícího špalku sledujeme aktivity agentury DODO od prvopočátků „v garáži“, až po klasicky byrokraticky fungující instituci. A tady bych měl malou nespokojenost. Po rozbujení celé organizace už to není tak úplně ono. Tedy ne že by se neděly věci, to ano, až někdy oči přecházejí, ale mám pocit zjednodušení děje ve smyslu ústupu fyziky a vědy. Ale jinak zábavné čtení jak má být. Román je sice ukončen, ale současně z toho kouká příslib pokračování, protože všechny linie ukončeny nebyly. Ale třeba se tak nestane. V životě jde děj také stále dál a konec nikdy není úplný.

povídka: Čtyřiasedmdesátá noc - Foustka, Ivan
vyšla v: Planeta přeludů
Dilvermoon | ****1/2 | před 101 dny

Jednočlenná expedice na Mars. Astronaut se musí vyrovnat se samotou, snaží se plnit program mise, ale je to dlouhé a nic moc se neděje… I tady se ovšem najdou chvíle, kdy je podle jeho názoru aktivita na místě, ty s nadšením přijímá, ale pak zase… Optimismus s této povídky tedy nesrší a ani závěr není radostný.

povídka: Setkání na Athabasce - Foustka, Ivan
vyšla v: Planeta přeludů
Dilvermoon | *** | před 101 dny

Mimozemská návštěva kdesi v kanadské divočině za účasti zkušených lovců. Sice celkem zajímavý, ale předvídatelný děj s vyzněním, které je již velmi recyklované.

kniha: Loď - Vlček, Vladislav
Ekyelka | **1/2 | před 101 dny

Doufala jsem sice v letní odpočinkové čtivo, ale s tímhle titulem jsem sáhla mírně vedle. Ne kvůli tématu nebo žánru (věděla jsem, oč jde), spíš pro samotný text. Užvaněný, únavný, místy rádoby vtipný, ale bez patřičného humoru, byť jednoduššího. Zkrátka pokus to byl, jenže jsou odpočinkové knihy, které pobaví a chcete po nich sáhnout znovu – a ten zbytek, kam spadá i Loď. Proč jsem tedy vůbec po téhle knize sáhla? Inu, co se nepodařilo samotnému textu, to hravě zvládla anotace. Ano, díky ní jsem se prokousávala celým svazečkem – pořád jsem totiž doufala, že se objeví stejně kvalitní a zábavný, dobře napsaný text jako v anotaci. A ono nic. Jediné, co mne utěšovalo, bylo vědomí, že jsem si knížku nepořídila domů v tištěné podobě, ale pouze jsem si ji půjčila (chvála všem bohům za městské knihovny); jak mne málokdy koupě knihy mrzí, tuhle bych asi velice rychle poslala po vodě dál. Pro jednoduché čtení bez přemýšlení (do vlaku, do rušného kolektivu atd.) to ujde, ale jinak – slabé, zvlášť pokud oblibujete kvalitnější brak. :)

I po druhém čtení musím trvat na absolutním hodnocení. Fantastický prvek žádný, přesto úplně skvělá, citlivá a zároveň přesně akorát uměřená povídka. Bravo!!

kniha: XB-1 2019/08 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 101 dny

Mierne nadpriemerné číslo s neštandardným počtom poviedok. Tentokrát ich je tu až osem. Z tých ôsmych ma oslovili tri. Tie sú subjektívne veľmi dobré. Dve zahraničné a jedna domácej proveniencie. Z tých zahraničných by som vyzdvihol predovšetkým poviedku Prorokyně cest o zničenej umelej inteligencii a nenávisti voči nej od Naomi Kritzer. Z tých domácich zasa akčnú sci-fi so zmyslom pre detail od Boženy Čechalovej s názvom Na cestě bez návratu .

povídka: Návrat první mezihvězdné - Mls, Ivan
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | *** | před 101 dny

Tentokrát sa žiadna tapeta nekoná :) Hehe, nie je nad to, prespať komplet celú vesmírnu expedíciu. To je len gro poviedky, najlepšie sú však ironické trefné hlášky na globálnu aj lokálnu politickú situáciu dneška…

povídka: Chrám nesmrtelnosti - Hrdlička, Lukáš
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | ** | před 101 dny

Autorove poviedky majú subjektívne kolísavú kvalitu. Doposiaľ najlepšie čo som od neho čítal bola bezkonkurenčne Studna života . Dej v tejto odštartoval docela dobre. Zostrelená vesmírna loď nad neznámou planétou, boj o život preživších a neznáma energetická entita. Prelínajú sa v nej dve časové línie, čo z počiatku pôsobí trochu mätúco. Mohol z toho byť celkom dobrý pulp nebyť toho fylozofického odkazu. „Ak chceš pochopiť život, musíš zažiť vlastnú smrť.“ Ja len dodám: na čo ti to bude?

povídka: Slovo boží - Vácha, Dalibor
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | ** | před 101 dny

Upíri zabezpečia ľudstvu pokrok a cestu ku hviezdam. Má to však aj druhú stranu mince. Upíri zvyčajne potrebujú k svojej existencii ľudskú krv. Poviedka je o kresťanskom kňazovi, ktorý stráca svoju vieru. Koniec je predvídateľný. Poviedka mi veľmi nesadla…

kniha: Pianista s čarovnýma rukama - Dark, Jason
Speedemon | *** | před 101 dny

Vcelku obyčejný díl. John k případu přijdu jak slepý k houslím, když je svědkem dopravní nehody jejíž viník je vlkodlak. Začíná hon a rozplétání tajemství vedoucí k hlavní figuře v pozadí, tajemnému pianistovi Scaramangovi, který umí létat a rozdvojit se. Minimálně to létání je už skutečně zbytečné. Případu se aktivně účastní i Jane, která poslední dobou velmi aktivně s Johnem randí. Tentokrát se jí to moc nevyplatí. Docela fajn, ale nic víc…

kniha: Jenom lidé - Neuvel, Sylvain
Methat | ***1/2 | před 102 dny

Treti diel od pána Neuvela ukončil celú trilogiu Akta Themis ale nemôžem povedať, že by ma záver nejak ohromil. Na druhej strane ma ani nesklamal, ako prvý diel. Výborne bolo, že sa príbeh zo súčasnosti prelinal s udalosťami na druhej planéte a autor, aj keď nie úplne detailne, opísal „druhu“ rasu.

Především je potřeba říci,že kniha se čte skoro sama! :) Děj plynule běží bez větších zádrhelů či hluchých míst.Samozřejmě jen pokud vážený čtenář přistoupí na reálie světa které autor vytvořil.Zkrátka a prostě – moc nad tím nepřemýšlet a číst! Koneckonců je to stále „jen“ scifi…Tak jak si jiní představují cestování vesmírem a kontakty s jinými rozumnými bytostmi tak tady je vymyšlený jeden paralelní vesmír z toho nekonečna.Jsem patriot takže mi určitě udělalo radost České království.Mám rád lodě a letadla takže jsem si užil popisy bojů.A v neposlední řadě mě bavila ona linka příběhu věnovaná špiónovi Tatranovi a krásné Taťáně… ;) Je jasné,že každému to asi nesedne.Ale za mne rozhodně dopuručuji! Toš tak.

povídka: Číhající děs - Lovecraft, H. P.
vyšla v: Měsíční močál; Uvězněn s faraóny
louza | ****1/2 | před 103 dny

Detektiv vypravěč na stopě tajemného děsu ve starém rodovém sídle, kterým se ukáže být něco trochu jiného než levecraftovo tradiční démonické zlo z vesmíru. Slušná povídka, která se patrně stala základem pro řadu moderních kultovních horrorů. Některé pasáže jsou zbytečně hystericky theatrální, některé ale zase mají skvěle děsivé nápady. Dobrý horror.

Trochu méně bláznivé, ale pořád stejná legrace. V ohrožení se opět nachází především samo Norsko, i když nebezpečí hrozí celému světu. Někdo totiž krade státní poklady (v případě Norska je to jedna zlatá cihla) a jen Bůh ví, jaké s nimi má plány. Království proto vysílá doktora Proktora, Bulíka i Lízu na nebezpečnou misi přímo do srdce Británie, aby ve zločineckém podsvětí získali zpět to, co mu po právu náleží. Ukáže se však, že celá tahle patálie je mnohem komplikovanější, než si hrdinové mysleli. Nejenže musí naplánovat úplně nemožné vyloupení banky, ale také se zúčastní fotbalového finále, kde budou čelit nejdražšímu fotbalovému hráči světa.
Tentokrát jde Jo Nesbø čistě po dějové lince a s ničím se zbytečně nepáře, přičemž vynálezy doktora Proktora pro jednou nehrají ústřední roli, ačkoli na nezbytný prdící prášek se zapomenout nesmí. K tomu si připočtěte skvělé grafické zpracování a velké množství svérázných ilustrací Pera Dybviga, pročež je o zábavu postaráno po všech stránkách.

Lovecraftovský normál. Dva hlavní hrdinové se snaží v obskurnosti troufnout své letité vzory a při svém putování mezi hroby naleznou děsivé tajemství. Nejde o vyloženě špatnou věc, ale z dnešního pohledu už je značně vyčpělá.

Jedna z nejlepších Lovecraftových povídek vůbec. I když neproslula zdaleka tolik jako jeho slavný mýtus. Má skvělé nápady, výborně rozvržené části příběhu do mikropovídek, které se na konci spojí. Je perfektně odvyprávěná a příběh kolem Herberta Westa snažícího se oživit mrtvé je stejně uhrančivý jako největší klasiky temné literatury. Například Stevensonův Mr.Hyde. Perfektní text, kterému lze málo co vytknout.

povídka: Na cestě bez návratu - Čechalová, Božena
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | **** | před 105 dny

Sú poviedky, v ktorých pomerne banálny príbeh je vsadený do sci-fi kulís a je ich pomerne dosť. V niektorých takýchto poviedkach sú tie kulisy dosť priehľadné a narýchlo splácané. Áno, autorkin ústredný príbeh je banálny ako hrom a záver ako z klasického Star Treku :) Ale pozor, ten svet, do ktorého je príbeh vsadený, zmysel pre opis rôznych detailov a dialógy, to tu funguje ako katedrála, zakrývajúca hrob svätca, na ktorého sa už dávno zabudlo.

Trochu akcie, trochu spaceopery a ani nevieš, zrazu je tu koniec … a ty by si chcel čítať ďalej :)

povídka: Lovkyně mamutů - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | **** | před 105 dny

Poviedka takmer bezdejová, písaná formou reportáže o tom, ako ľudia naklonovali mamutov. Paradoxom pritom je, že mamuty zostali a vymreli slony. Príroda však nespí. Ak človek ovláda vedu, ona ovláda zákonitý genetický vývoj. Čo sa to tam ukázalo, to malé bezsrsté, medzi tým stádom chlpatých ozrút? Vedkyňa – lovkyňa mamutov je na nich expert ale toto nečakala…

Kosmatka vie aj dosť jednoduchú myšlienku podať docela pútavo…

povídka: Prorokyně cest - Kritzer, Naomi
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | **** | před 105 dny

Príbeh sa odohráva v bližšie nešpecifikovanej ďalekej budúcnosti potom, čo ľudia ukončia násilným spôsobom riadenie všetkého, aj ich životov, umelou inteligenciou. V následných vojnách a chaose sa však vyskytne niekoľko osôb, ktoré si zničená umelá inteligencia vyberie, aby z jej úlomkov poskladali celok. Poviedka je o dvoch ženách, ktoré si rozbitá UI vytipuje.

Naomi Kritzer tu poskytuje len určitý fragment z mozaiky, viac toto pravdepodobne rozoberá vo svojom románe z tohoto sveta. Tak som to aspoň pochopil z autorkinho medailóniku k poviedke. Nie je úplne jasné, čo je lepšie. Či je to UI riadiaca všetky aspekty života počnúc tým, čo máš jesť až po farbu steny v tvojom byte, alebo to nechať na ľudí, ktorí sú vo svojej podstate agresívni.

Poviedka ma pomerne dosť zaujala a o prípadný román z tohoto sveta by som mal docela záujem…

povídka: Jednou - Kelly, James Patrick
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | *** | před 105 dny

Krátky príbeh, ktorý rozoberá niektorá sexuálne aspekty u ľudí, ktorí sa ako poslední ešte rozmnožujú prirodzenou formou. Daya je mladá žena žijúca v starej kolónii na planéte, ktorá bola ako prvá návštívená mnohými predchádzajúcimi generáciami rôznych návštevníkov.

Medzi ľuďmi v kolónii sa veci zmenili a Daya sa chystá otehotnieť, čo v jej spoločnosti zahŕňa návštevu troch mužov a zabezpečenie toho, aby dobrá zmes z ich spermií oplodnila vajíčka. Ide proti prúdu tým, že radšej ostáva na mieste, než by hľadala DNA z ďalekého sveta. Výber jej brata za jedného z troch otcov nie je problém.

Túto problematiku už skôr a trochu lepšie rozpracovala už Ursula Le Guinová i keď je pravdou, že Kelly sexuálny rituál vystaval na trochu iných základoch…

povídka: Vražda ve Strašidelném domě - Swanwick, Michael
vyšla v: XB-1 2019/08
yerry | ** | před 105 dny

Ďalšia poviedka zo sveta Mongolského čarodeja. Ritter tu so svojim vlkom rieši štandardnú vraždu s nádychom špionáže. Poviedka našťastie nebola dlhá…

kniha: Ztracený symbol - Brown, Dan
trudoš | ****1/2 | před 106 dny

A mě Ztracený symbol bavil moc. Netvrdím, že by šlo o nějak přelomový thriller, ale Dan Brown úspěšně navazuje na „kvalitu“ Andělů a démonů, přičemž tentokrát se obejde bez nutnosti dát odpočinkové literatuře jakože přesah. Tohle je mnohem přímočařejší a také zábavnější, vzhledem k tomu, že Bílý dům slouží jako stylové prostředí pro hru na schovávanou. Autor je v tomhle ohledu vynikající řemeslník, jen není nijak originální, co se stavby děje týče. Dokáže to sice vykompenzovat krátkými kapitolami, informačními zajímavostmi a neustálou gradací, ale všeobecně u něj platí jedno – jakmile přečtete jeden román, získáte představou o koncepci i těch ostatních.
V rámci celosvětového (ne)úspěchu mám pak jednu teorii. Přijde mi, že tady si pan Brown na vlastní kůži vyzkoušel nepsané pravidlo angloamerických spisovatelů, jež nabádá, že do historie Evropy a katolické církve si mohou kopat, jak chtějí, ale na minulost Spojených států amerických se ať zkusí jen křivě podívat a chraň je ruka Páně!

série: České země
Benetka | **** | před 106 dny

Připadám si jako dilina poněvadž mám dilema. Dilema zda hodnotit jednotlivé knihy nebo to celé (zatím tři knihy) sakumprásk dohromady…?! Zkusím obojí. V první řadě je třeba zmínit,že mám moc rád příběhy z alternativních světů. Pokud se navíc jedná o víceméně české reálie tím líp. Ačkoliv si nemyslím, že bych byl nějaký extremista,určitě jsem patriot. :) A komu by se nelíbila myšlenka,že někdy někde je Československo globální mocností?! Na úkor jiných dnes zavedených? :p Trochu se podbízí paralela soupeření USA a Ruska. Ve světě stvořeném autorem spojené státy neexistují stejně jako Velká Británie či Německo. V Rusku je stále u moci car a u nás vládne král z rodu Přemyslovců – i když je to model ála Británie… :) A Česko je mimo jiné námořní velmocí s mohutným válečným loďstvem. A to díky jisté katastrofě která není nikomu příliš jasná,ale která totálně změnila mapu světa a národů které v něm vládnou. No a Rusko je náš nepřítel. Opět. :D Musím říct, že knihy se mi velmi dobře četly. Autor je schopný vypravěč a děj má poměrně spád který vtáhne a už nepustí. Samozřejmě jen pokud čtenář přistoupí na základní premisu díla. Občas jsou sice některé věci tak trochu mimo mísu,ale není to nic zásadního. Hodně místa dostávají popisy námořních bojů,ale také těch zákulisních. Mě osobně asi nejvíc bavila „špionská“ linka s Pavlem a Taťánou. Proto jsem také přijal s povděkem třetí díl v sérii kde dostávají hodně prostoru. Potom už se v celé sérii dostává více pozornosti jen pilotu Bergovi a kapitánu Melicharovi, což je mimochodem králův švagr… ;) Co tedy říci závěrem? Za mě spokojenost,a jestli bych to měl doporučit či nikoliv tak já říkám jo!!! :D

povídka: Plocha - Mertlíková, Věra
vyšla v: Mlok 2019
Gaudericus | ***** | před 107 dny

Dlouho jsem chtěl dát 4,5 hvězdy, ale to jen proto, že jsem krkoun a 100% šetřím. Jenže ta povídka je boží! (víc než v jednom významu :-)) Smál jsem se u ní, až mi slzy tekly a, i když jsem ještě nedočetl celý sborník, naprosto souhlasím s jejím celkovým prvenstvím v soutěži. Tak si ji přečtěte!

1345678910111213poslední (680)27191 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu