RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (670)26767 příspěvků celkem
povídka: Výsadek - Pohl, Milan
vyšla v: XB-1 2019/04
quinnet | ** | před 85 dny

Taká klasická SF anekdota, je to krátke, tušíte, že pointa bude v posledných vetách a dosť možno to uhádnete už v polke. 1 star strhávam že po logike tu ani pes neštekne.

Čarodějka (to už tu bylo dvakrát), pak sprostej trpaslík (to už tu bylo dvakrát), latina (to tu ještě v podstatě nebylo a dobře tak) a nakonec úplný nesmysly o liškách. Nemyslím si, že sem zestárnul a Sakowského tvorba pro mě už není, když se opakovaně vracím k třetímu a čtvrtému dílu ságy nebo k povídkám. Ale tahle knížka neví co chce, je zasazená někam mimo mapu a přišla mi jako fanfikce. Rozpačité…

povídka: Vesmírná rodina - Kelly, James Patrick
vyšla v: XB-1 2019/04
quinnet | ***1/2 | před 85 dny

Umelé inteligencie osadené do kozmických lodí križujú vesmír a snažia sa zmapovať čo najviac hviezdnych sústav. Príbeh nás zavedie na palubu jednej z nich, kde UI Pôvabná má na palube androida Qory a 19-ročného chlapca Jojina. V celej poviedke sa v podstate nič neudeje, len pri náhodnom stretnutí s druhou sesterskou loďou pribudne na palubu tretí člen. A pre Jojina nastávajú zmeny, ktoré mu pomôžu k poznaniu, prečo je ľudská prítomnosť na palube dôležitá.

V podstate by sa celý príbeh dal zhrnúť ako dobre napísaná nuda, skúsenejším čitateľom SF asi nič okrem kvalitného spisovateľského štandardu nedá. Ale čo by za také remeslo začínajúci autori dali…

kniha: Mega hustej nářez - Kotleta, František
trudoš | **** | před 85 dny

„Tohle bude epický“, říká jedna z hlavních postav tohoto románu a není daleko od pravdy. Mega hustej nářez by se dal totiž charakterizovat i slovy: „Ostravská mafie! Smrtící kolotoče! Transvestitští upíři! Zmutovaný Uhřík! Mezihvězdné lodě! Jaderné hlavice! Útok na Pražský hrad! Žlutí emzáci! Robotičtí pavouci! Vesmírné Dračí doupě! Hromady hulení!“ Myslím, že netřeba nic dodávat. On už název knihy vypovídá sám osobě za vše.
A tak to Bruntálský řezník opět dokázal. Z ničeho vytvořil něco, něco pak rozšířil o druhý díl a ten teď završil makabrózním finále. Jistě, je to škvár, odpad a zhůvěřilost, ale to byla jednička a dvojka taky, a tohle má alespoň zápletku, kde se děj nějak smysluplně posouvá kupředu. Literární kritici ať klidně puknou zlostí.
Každopádně konec Bratrstva krve je tu. Osobně jsem přesvědčen, že jakmile autorovi dojdou peníze na cukrovou vatu z LSD, další příběhy budou na světě. Nějaký ten Maxituttiultra­makrosuper hustej nářez. Prostor na to rozhodně je – a zájem taky.

kniha: Pomysli na Fléba - Banks, Iain M.
Gaarq | nehodnoceno | před 86 dny

nedočteno, nehodnoceno. na nový překlad jsem se těšil kvůli pověsti toho starého a chýrách o knize a autorovi samých. neváhal jsem a začal číst. zatím jsem skončil po cca 60 stranách. proč? krom pár ujetých nápadů mě autor nedokázal chytit. imho je to spousta bezduché akce kořeněná pěknými fantastickými prvky, ale to nestačilo. kvůli autorovu stylu mě v jednom okamžiku popadla až kacířská myšlenka, jestli bych rozpoznal ten starý a nový překlad – text mi přišel šroubovaný a plný slohové manýry. možná jsem na to moc natvrdlý, možná je to jen špatný čas a jednou se do toho dostanu, teď jde ale flébas zpátky do poličky.

kniha: Prznitelé hrobů - Bullington, Jesse
Gaarq | ** | před 86 dny

prznitele hrobů jsem si pořídil navnaděn obcováním se smrtí, ale nebyl to dobrý nápad. tam kde první kniha (v reálu druhá, ale u nás první) byla zábavná, vtipná a se skvělými postřehy, tam je ta druhá plytká a kvůli bezduché řezničině nudná. inu, od dvou ujetých pitomců se toho halt moc čekat nedá. ps. chápu obtížnost překladu díky spoustě dobových reálií, ale místy působily chyby až komicky (uhlí a svíčky v chudší domácnosti konce XIV. století fakt ne).

kniha: Otolína ve škole - Riddell, Chris
trudoš | **** | před 86 dny

Milé, fantasticky hravé a stejně parádní, jako předchozí kniha, jen s tím rozdílem, že zápletka není úplně přímočará. Dokonce se začne formovat až někdy v druhé půlce, což ovšem při rozsahu sto sedmdesáti stran a jedné dvou vět na stránce, není velký problém. Každopádně, nějakou dobu si příběh čtenáře jen tak oťukává, než začne být zřejmé, jaké morální ponaučení přijde na přetřes tentokrát. A buďte v klidu, Chris Riddell není žádný anglický suchar, který by se držel tisíciletých osnov.
Opět mi ale vadilo to, co v minulém díle, tedy že ilustrace jsou natolik provázané s textem, že jedno bez druhého moc nefunguje. Tedy, ne že by obrázky nebyly famózní, jenže máte-li Otolínu někomu předčítat před spaním, moc mu to usínání nepůjde, budete-li jej mít nonstop na rameni. Nicméně autor exceluje v nápadech a jemné situační komice, která má co nabídnout dětem i dospělým, takže pobaví určitě. Přičemž pro ty ilustrace nelze jinak než si umělcovy hrdiny zamilovat. Obzvláště nešťastného pana Mouru.

povídka: Parogotik - McMullen, Sean
vyšla v: XB-1 2019/04
yerry | *** | před 86 dny

Steampunk z tejto poviedky robia hlavne ikonické predmety ako napr. oblečenie, lietadlo a hlavne ten trochu nelogický záver. Ten opis toho, kto mal čo oblečené ma už trochu štvalo. Pripomenulo mi to dávne punkové časy a víkenďákov, ktorí sa nahodili na koncert a bežne sekali latinu. Steampunkové prostredie mi tu akosi chýbalo. V súvislosti s touto poviedkou ma napadá: dá sa spätne meniť história? V takom Star Treku to síce ide, ale aj v tom prípade sa najskôr treba v tom predmetnom čase nachádzať, alebo aspoň v čase predchádzajúcom kľúčovým udalostiam, čo nie je prípad tejto poviedky. Teda autor tu napasoval (narouboval) alternatívnu históriu v štýle Deus ex machina, len aby mu to nejako žánrovo sadlo.

Poviedka pritom vôbec nebola zlá a bez toho steampunkového klišé by bola hádam ešte lepšia. Otázkou je, do akej miery by bola v tom prípade originálna…

kniha: Mučedník - Evenson, B. K.
Madam Brbla | *** | před 86 dny

Z mládí mi zůstala úchylka občasného prchání do herních světů – obvykle v situaci, kdy můj duševní stav vyžaduje větší interaktivitu než pouhé obracení stránek. Harddisk mého lehce obstarožního PC neokupuje Tetris nebo SimCity, jak by se slušelo na maminu středního věku, nýbrž RPG různých žánrů; třeba v posledních dvou týdnech si způsobuji mikroinfarkty u série Dead Space. Jakmile s druhým dílem přestal být hlavní hrdina Isaac Clarke pouze němým obrněným oblekem, co beze slova plní pokyny, získal hlas i charakter, s tím vzrostl můj zájem udržet toho sympaťáka naživu (promiň, Isaacu, jsem dřevo, zařveš ještě mnohokrát) a také jsem zatoužila dozvědět se víc o universu Dead Space. V návalech adrenalinu totiž nestíhám přelouskat zdaleka všechny anglické texty.
„Mučedník“ je prequel k herní sérii, odehrává se na Zemi, popisuje objev záhadného artefaktu a znepokojivé události, které se v souvislosti s tzv. Markerem odehrávají. Lidi šťourají, do čeho nemají, začnou blbnout na kvadrát a potom vletí tentononc do větráku – spousta smradu, slizu, krve. Klasika.
Nějaké dílky do skládačky mi knížka doplnila, ale jako už tolikrát předtím (Dragon Age, Mass Effect atd.) nedosáhla kvality herní předlohy. Příběh brzdily zoufale nevýrazné postavy, obvykle vědci s chováním autistů a vojáci s jednáním dementů, domorodci byli prakticky zbyteční, k tomu divně popsané akční scény a zmatené informace ohledně tvůrců i záměrů Markeru. Index očekávání jsem měla nastavený nízko, první polovina mě docela bavila a druhá úplně nezklamala, chlístnu sem tři krví ulepené hvězdy.

kniha: Řád zlomených křídel - de Bodard, Aliette
trudoš | ***1/2 | před 87 dny

Řád zlomených křídel je především atmosférickou urban fantasy, kde se kulisy, zápletka i charaktery budují pěkně pozvolna a ze široka. Francouzská spisovatelka Aliette de Bodardová se však nepodbízí trendu zamilovaných andělů, ale pracuje s nimi jako s chladnokrevnými tvory, pozbývajícími lidských emocí. A to je ta lepší verze okřídlených bytostí. V horším případě jsou zabíjeni, porcováni a zužitkováni důkladněji než velryby za viktoriánské éry. Dobře ona.
Moc pěkně také umí autorka pracovat s osmapadesáti odstíny dobra i zla a plně toho využívat při uzavírání nezvyklých spojenectví. Bohužel, slabší je v budování atraktivní zápletky, která v rámci propracovaného imaginativního světa zůstává až nezvykle skromná. Taková komorní ne-detektivka. Ovšem, přestože je Řád první dílem plánovaného cyklu Dominium Padlých andělů, příběh je ve všech ohledech uzavřený, a to je vždycky velké plus. I když označení románu jako „fantastického špionážního thrilleru“ je ze strany nakladatele hodně divoké.

kniha: Čepel entropie - Koubek, Vilém
memnon666 | ****1/2 | před 88 dny

příjemná kulhánkovština, hlášky jsou, krev teče, totální destrukce v ceně takže spokojenost – dostal jsem přesně to co jsem očekával

kniha: Mračna nad Arénou - Bronec, Michael
aqu1la | ****1/2 | před 88 dny

Kniha pozitívne prekvapila, som zvedavý na dvojku. Aj keď je to vlastne len úvod do príbehu a zoznámenie s postavami, hlavne sa to výborne číta.

kniha: Chladná výheň - White, Alex
trudoš | ***1/2 | před 88 dny

Začátek má Chladná výheň pozvolnější a chvilku trvá, než si jeden zvykne na nesympatické hrdiny, kteří v podstatě nedělají nic jiného, než že se mezi sebou vzájemně nenávidí. Alex White ale umí zaháčkovat, takže člověk je docela zvědav, co z toho komorního dramatu nakonec vyleze. Naneštěstí si vybral tu nejschůdnější cestu, pročež výsledkem je jen další parafráze na Stanici hrůzy Stevea Perryho. Což mi přijde jako největší slabina, která bije do očí o to víc, když se ukáže, že kromě vetřelců se testuje na izolované stanici ještě experimentální počítačoví virus. To je jako skladovat petardy vedle granátů, a pak se divit, když jedno odpálí druhé. Velký bengál hadr.
Přesto autorovi nemohu upřít cit pro vystupňování napětí, které funguje především díky všem těm patologickým vztahům mezi hrdiny. Až se vlastně dá říct, že xenomorfové jsou tu jen vedlejší pohromou, která události rozvíří, ale není jejich hybnou silou. A mimo jiné výsledná pointa je pěkná. Akorát by dle mě slušela spíš povídce.

kniha: Mravenci útočí - Dark, Jason
Speedemon | * | před 89 dny

John jede se svými přáteli oslavit Silvestra do Švýcarska. A zrovna zde se jeden ublížený vesničan rozhodne pomstít svým spoluobčanům. Pokusí se vyvolat démona. Rituál se nepovede a na svět se dostanou pouze tři obří vraždící mravenci. O zábavu by bylo postaráno, ale děj postrádá jakékoliv napětí. John mravence zlikviduje poměrně jednoduše a zbytek svazku je jen protahování nevyhnutelného. Jediné, co mi zde přijde zajímavé je, že se John podíval poprvé do Švýcarska a čas se nám posunul už k Silvestru (v rámci série není ale ani jedno podstatné :) )

kniha: Paměti agenta FBI - Frost, Scott
trudoš | **** | před 89 dny

Celou první polovinu jsem si deníkové záznamy mladého Dalea Coopera, který je obdařen stejnou měrou abnormální dávky geniality jako naivity, užíval. Obzvláště střední a vysoká škola stojí za to, především pak Cooperovo experimentování s důsledky absence spánku. Jenže právě někdy kolem strany osmdesát jsem si začal uvědomovat, že zápletka se asi konat nebude a celé to vyprávění mě najednou začalo nudit. Samotné přepisy sice dál bavily, protože skvěle mapují dobovou atmosféru i charakterový vývoj postavy, přičemž ne vždy jde Scott Frost na ruku očekáváním čtenářů. Jenže s ničím jiným než se zážitky oblíbené seriálové postavy autor nepřijde, což je obrovská škoda. To nejdůležitější, tedy rozepře s Windomem Earlem, prostě přijde a odejde, aniž by autor osvětlil víc, než co člověk vytušil z náznaků v televizi. Na druhou stranu odhalení identity takřka mytické Diany potěšilo pro svou jednoduchost – ne za vším musí být dojemný příběh. Suma sumárum, četlo se to skvěle, ale čekal jsem víc.

kniha: XB-1 2019/03 - kolektiv autorů
yerry | **** | před 90 dny

Toto jubilejné sté číslo časopisu musím pochváliť za veľmi pekne zladenú obálku, pridaný počet strán, množstvo poviedok a hlavne u tých zahraničných kvalitné texty od veľmi dobrých autorov. Predovšetkým vďaka za Karla Bunkera a Teda Kosmatku…

povídka: Základna - Urban, Pavel
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | *** | před 90 dny

Tejto nie veľmi originálnej poviedke nič nechýba, ak ti teda nevadí autorova tematická orientácia. Ak si už od tohoto autora niečo čítal, vieš – čo môžeš čakať. Toľko varovanie ;) Mne sa páči ten minimalizmus a úsporné vyjadrovacie prostriedky na tak malej ploche v kombinácii so štipkou nekorektnosti. Od jednotiek tajných operácií USA, cez nacistov, pár zrniek Lovecrafta až po Adolfa Hitlera, to všetko tu máš namixované na jednej jedinej stránke XBéčka :)

povídka: Parogotik - McMullen, Sean
vyšla v: XB-1 2019/04
quinnet | **** | před 90 dny

Je to steampunk, nie je to steampunk? Ku koncu poviedky bude mať čitateľ jasno. Zoznamujeme sa s naším hlavným hrdinom, ktorý má neobvyklého koníčka, historické parné stroje. A keďže zároveň pracuje ako konštruktér motorov pre motorové ultraľahké lietadlá, je ideálnym kandidátom pre pozvanie na obhliadku prastarého lietadla na parný pohon. Autor ma očaril svojim štýlom, ktorým podáva príbeh. Je tam istá ľahkosť, nadhľad, trošku irónie, potenciálny milostný štvoruholník a navyše sa mu podarilo vyhnúť všetkým bežne zaužívaným klišé. I keď samotná poviedka svojím námetom ktovieako originálna nie je, vôbec mi to nevadilo. Očakával som iný koniec, ale aj v tomto ma SMcM prekvapil. Dobrá práca!

povídka: Krotitel rostlin - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | brak | před 90 dny

Čože? Ono to bolo síce po česky, ale absolútne som sa nechytil :(

povídka: Druhá šance - Kozlovská, Dušana
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | *** | před 90 dny

Začiatok poviedky, atmosféra a popis prostredia boli veľmi dobré ale od druhej akčnejšej polovice to šlo akosi dolu vodou. Podobných námetov o hrabaní sa v ľudskom mozgu za účelom obnovenia telepatických schopností u človeka tu už bolo viacero, autorka ho však tentokrát mohla ukončiť trochu originálnejším spôsobom…

kniha: Stavitelé - Polansky, Daniel
trudoš | ****1/2 | před 90 dny

„Kapitán měl mnoho ctností – pokud se dá za ctnostného považovat krvežíznivý, bezcitný, zachmuřený bastard.“
Daniel Polansky u nás není úplně neznámý autor. Román Stavitelé jej ovšem představuje v maličko jiném světle. Skládá v nich očividný hold legendám spaghetti westernů jako byli Sergio Leone a Sergio Corbucci, přitom však žánrově zůstává u klasické hrdinské fantasy. Tedy pokud vám v klasické hrdinské fantasy nepřekážejí střelné zbraně a zvířátka místo lidí.
Ano, autor navazuje na v komiksu často užívaný trend zvířat s lidskými vlastnostmi. Díky tomu působí vyprávění jako nová epizoda Myší hlídky Davida Petersena, ovšem to platí pouze do okamžiku, než přijdou ke slovu první slova. Pak už se člověk nechává pohltit naprostou strohostí jednoduchého příběhu, ve kterém nejde o víc, než že se ti relativně dobří pustí do těch relativně špatných. Zápletce ořezané na samotnou dřeň pak vévodí cynické dialogy a syrová akce, přičemž konec přijde dřív, než čtenář stihne spočítat všechny mrtvé.

kniha: Under York - Hury, Ivo
romusak | 1/2 | před 90 dny

Hlavní vrták přišel o svoji krásnou společnici, našel si novou o něco méně krásnou mechaničku, o kterou v závěru také přijde. Mezitím zachraňuje lidstvo a bojuje s jakýmisi stroji. A pořád nikdo neví o co jde. Přijde mě to celé dost hloupé, až s odpuštěním blbé. Třetí díl si s radostí nechám ujít !!!

kniha: Krev pro rusalku - Sněgoňová, Kristýna
romusak | **1/2 | před 90 dny

Kniha napsaná českou autorkou, poměrně vysoké hodnocení, slušné komentáře, pustím se do ní (tedy myslím do knihy ne do autorky i když možná …). A teď vidím, že se dokonce odehrává v mém rodném Brně!

Rusalky živící se lidským masem pomůžou vyhrát jakousi válku ve prospěch Pospolitosti (což je vlastně dnešní V4), společenství Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků, Poláků a Maďarů. No nevím co zmohly proti kulometům tankům, letadlům, ale dobrá. Zásluhy mají, to je jasná věc, ale co dál s nimi? Založíme Centrálu speciálních činností, která bude na víly dohlížet a držet je při zemi. V Centrále pracuje i Dominik, hlavní hrdina a zde je i hlavní problém knihy. Ten člověk se motá od ničeho k ničemu, je jen ve vleku událostí a pro jistotu nedělá raději vůbec nic, samá migréna, věčně ho někdo zachraňuje, připadá mě spíš jak „dívka v nesnázích“. Ghetto na Vinohradech mě připadá taky dost ulítlé, proč ne raději Husovice, Zábrdovice? Asi by si starousedlíci s rusalkami pili krev a možná se i žrali navzájem.

Nemůžu říct, že je to vyloženě špatná kniha, příběh je dobře vymyšlený a vesměs zábavný. S akčnějším Domem bych hodnotil hodně vysoko, ale takhle jen slabší průměr.

kniha: Spratek - Erikson, Steven
Madam Brbla | ***1/2 | před 90 dny

„Jsme mariňáci, veliteli. Nemožné jíme ke snídani, před obědem to vysereme a večer to celý sníme znovu.“ Poručík Samantha ‘Metla’ Brogan

Zkušený literární šéfkuchař Erikson se vrhnul do tvorby pikantní chuťovky dle následujícího receptu: vzít Star Trek, převrátit ho naruby a narvat tuto výživnou hlavní ingredienci do klávesnice. Přisypat celé balení Futuramy, přihodit několik kostek Červeného trpaslíka a krátce rozmixovat – na kousky, nikoliv na úplnou sračku. Vše prsknout na pánev s hustou vrstvou absurdity, pořádně oflambovat v plamenech ironických postřehů a podávat horké tak, aby si konzument pořádně popálil jazyk. Někdo vyplivne hned první sousto, další „Spratka“ sežvýkají s ošklíbáním, jiní si docela pochutnají, ale jedli už i lepší, poslední skupina strávníků bude nadšeně říhat a dovolávat se nášupu.

„Hej, emzáci! Vraťte se na tu svou loď a mazejte. Pronto! Muži v černým jsou na cestě. Za chvilku to bude průser jak mraky.“
Koule zablikala. „Nehmotný přesun vyhodnocen jako neúplný. Průser jak mraky potvrzen. Není to nebe. New Jersey. Země. Lidé. Zdánlivě rozumný druh XV-2 7, kategorie: Nepravděpodobná. Hodnocení inteligence: Neschopná. Fáze kulturního vývoje: Věk masturbace, stále probíhá. Zpráva flotile na oběžné dráze: rekalibrovat parametry transcendence pro duchovní odtělesnění co nejdřív to kurva půjde.“

Jen dvakrát v životě jsem litovala, že jsem nepropadla fenoménu Star Treku (zkusila jsem, leč přišel mi příliš krotký, korektní a příšerně papundeklový): poprvé to bylo při četbě povídek Jana Hlávky, který tomu universu v mých očích vdechnul život, udělal jej věrohodnějším a šťavnatějším než jeho původní tvůrci. Podruhé mě mé povrchní znalosti ST zamrzely v uplynulých dnech – pravděpodobně bych se bavila mnohem víc, pochytit všechny narážky. Ovšem i tak to byla zajímavě švihlá jízda.

„Sin-Dour, jste si jistá, že to je ono plavidlo?“
„Ano, pane.“
„Ale to je hovno. Pravda, velký, ale už jsem viděl větší.“
„Ehm, pane, to hovno je vybavené antihmotovými motory, povrchovými čidly, zbraňovými úchyty a něčím, co vypadá jako okénka,“ vysvětlovala Sin-Dour.
„Téda,“ prohodil Jimmy Eden od komunikace, „co ten chlápek snědl, že vysral tohle všechno?“

No ano, fekální humor a vulgarity, zapomeňte na brilantní zápletku s logickým vývojem od A přes B k C. „Spratek“ je sledem groteskních scének a sžíravých dialogů v podání stěží příčetných osob (lidí, mimozemšťanů, umělých inteligencí, robotů, koťátek…). Hlavní „hrdina“, novopečený kapitán Hadrian Sawback, je samolibá, arogantní, chlípná, neřízená střela, vrhající sebe i svou posádku z jedné exkrementové smršti do druhé. A kupodivu to není charakter neschopný, nýbrž VŠEHOSCHOPNÝ.

„Poručík Eden je odvolaný a zatčený. Obviňte ho ze zanedbání povinností a poslouchání Celine Dion. Jedno z těch obvinění je na vojenskej soud a to druhý vyžaduje popravu bez možnosti odvolání.“
„P-pane!“ vyjekl Eden. „Já tu Celine Dion neposlouchal! Nezabíjejte mě!“

Jak to vidím já, Erikson s láskou překopal vášeň svého mládí a vylil si srdíčko z toho, čím je iritován: například vládou dutých hlav, politikou agresivních primitivů, lidstvem degenerujícím na sociálních sítích, veškerou pohodlnou, zbytečnou existencí, místo užívání si života po hlavě a na plné koule.
Nejsem nekritický žrout tohoto autora, Malazem se zatím spíše dusím, ale na „Spratkovi“ jsem si docela pošmákla a mým trávícím traktem prošel bez obtíží, snad jen závěrečné strany měly divnou pachuť.

kniha: Převážně neškodná - Adams, Douglas
gokudo | ** | před 90 dny

Prevazne nepotrebna, je podle meho gusta ten spravny nazev knihy.

kniha: Oni - Pocha, Mark E.
gokudo | **** | před 90 dny

Takovej ten „novej“ extremni splatterpunk-gore, co kombinuje moderni folklor, sex, krev, uchyly a jeste neco vice extremniho v dokonalem maelstromu. Prudilove a kingisti, at se radeji poohlednou po necem jinem.

kniha: Hledání smrti - Žamboch, Miroslav
Speedemon | ***1/2 | před 90 dny

Ač jsem oproti ostatním komentujícím věděl, že se jedná o první díl ze dvou, stejně jsem byl na konci překvapen. Čekal jsem na nějaký polokonec nebo cliffhanger, ale ono to končí skutečně zničehonic. Prostě knížka rozdělená v půlce.

Jinak je to Bakly jak jsme zvyklí. Jen se z něj stává větší šílenec a ztrácí nad sebou kontrolu. Jakmile není ve hře Bakly, přichází na řadu intrikaření mezi ninja klany čaroději, plány v plánech, atd. Místy jsem si musel dohledat nebo si vzpomenout o co vlastně daným postavám jde…

Kdyby to nebylo tak razantně utnuto, hodnotil bych asi o 10% víc, ale i tak je to moc fajn…

kniha: Šest vran - Bardugo, Leigh
trudoš | ***1/2 | před 91 dny

Lži Lockeho Lamory pro mladší a nezletilé. Má to velmi slušný potenciál, jenže aby Leigh Bardugo dostála požadavkům cílové skupiny, spoustu věcí záměrně zjednodušuje. Kulisy a postavy tak mají sice správný šmrnc, ale v mnoha ohledech to jde na úkor autenticity. Charaktery ne vždy odpovídají skutkům a obráceně, přičemž zdlouhavé rozpitvávání jednotlivých osudů ten rozpor spíš zvýrazňuje než zahlazuje. Je to jako s noblesním divadelním představením, které navenek vypadá úžasně, ale jakmile nad jednáním protagonistů začnete přemýšlet, objevíte jednu nelogičnost za druhou. Nemluvě o sklouzávání k romantickým něžnostem, kdy rozervaní hrdinové nacházejí zalíbení u jiných rozervaných hrdinů. Ještě štěstí, že je autorka drží na uzdě.
Četlo se to ovšem náramně a nebýt profláklé osnovy, hodnotil bych určitě kladněji. Co mě ale dost naštvalo, byl závěrečný cliffhanger. Spisovatelka měla dostatek prostoru, aby vše uzavřela a nemusela tak tahat ústřední motiv do další knihy jako kočka mrtvou myš.

kniha: Turnus - Howey, Hugh
tiradentes | ***1/2 | před 92 dny

Dá sa, ale úroveň Sila to nedosahuje. Uvidím, čo ukáže Prach, ale zatiaľ mi Turnus príde iba ako premostenie. Čo mi ale neskutočne vadilo, bolo až nezdravé množstvo vaty, ktorá dosť brzdila dej. Kniha pokojne mohla byť kratšia, svižnejšia, akčnejšia.

kniha: Výbuch - Robinson, Frank Malcolm
Scortia, Thomas
trudoš | ***1/2 | před 93 dny

První půlka románu nás seznámí s problematikou staveb obřích tunelů a něco málo prozradí o mezinárodním terorismu. Taky samozřejmě dojde na obviňování zlovolných korporací, které šidí zaměstnance i práci samotnou. Pročež postupné vybíjení firemních společníků v ději maličko zaniká, a kdyby dotyční mrtví nezajímali alespoň čtenáře a dvojici hlavních hrdinů, byli by přehlédnuti úplně.
Pak ovšem nastupuje katastrofa jako taková, která zastiňuje veškeré dosavadní události a naprosto strhne svou děsivou autentičností. Naneštěstí duo Robinson & Scortia celou katarzi využijí jen k tomu, aby se zbavili hráčů, s nimiž by jinak měli problém, a celou partii výrazně zjednoduší. Následuje standardní thriller, který odměřuje čas přeživším v závalu, přičemž jedním z nich je i vrah, který to všechno spískal. A v tomhle ohledu dobrý.
PS – Komická mi přišla autorská potřeba udělat z padoucha zvráceného člověka. Takže to musí být homosexuál, který to dělá s vlastním bratrem. Kdyby to alespoň mělo význam.

kniha: Zmizení Edwina Lindy - Žák, David Jan
Sirius | ***** | před 94 dny

knížka kterou asi v knihkupectví přehlédnete kvůli docela nevýrazný obálce… což by byla škoda. První kapitola je taková nemastná neslaná ale když se tahle knížečka rozjede tak je to fakt jízda. Je to žánrová paleta – trochu fantasy trochu detektivka a trochu horor. Je to jako kdyby se spojila temná atmosféra Stínadel Stanger Thinks a románů Stephena Kinga. Trojlístek hrdinů proti partě šikanistů co se nebojí vůbec ničeho a zatím vším něco co ještě neznamená jen tušíme. Je to napínavý je to strašidelný. Jsem nadšenej.

Jedno musím Sirotčinci přiznat – sbírka strašidelných fotografií mu dodává nenapodobitelný šmrnc. Jenže jako by tohle autorovi stačilo a víc nechtěl. Výsledek proto trochu připomíná spektakulární fotoalbum, jehož tvůrce se při psaní popisků k snímkům rozepsal evidentně víc, než původně plánoval. A vznikla mu kniha.
Já prostě románu Ransoma Riggse propadnout nedokázal. Přehlédnu-li fakt, že na mnohých fotografiích je znát počítačová úprava, byl to hlavně příběh, co mě dožralo. Ačkoliv je zápletka originální, s hororovým potenciálem prapodivných dětí prakticky nepracuje, a vyprávění se brzy mění v obyčejnou dobrodružku pro mládež s otevřeným koncem (jenž byl pro mě v době vydání nemilým překvapením). Když si pak hrdina nabrnkne holku svého dědečka, a to evidentně jen proto, aby v příběhu byla i nějaká ta láska, moje skrytá puritánská povaha začala mlátit hlavou o pult. A tak mám pro jednou pocit, že by se mi možná mohlo spíš líbit filmové zpracování. Přeci jenom, Tim Burton je Tim Burton.

povídka: Bitva o Ceres - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2019/03
Polinius | ****1/2 | před 94 dny

Kdyby byl svět ještě v pořádku, tak si cenu Hugo odnese i tato povídka. I když musím uznat, že není tak dobrá aby se stala nesmrtelnou klasikou a není to nic, co bych si ve virtuálním čtenářském deníku podtrhoval dvakrát. Na XB-1 ale dobrý!

kniha: Zákon vlků - Hlaváček, Hynek
Madam Brbla | *** | před 94 dny

Krátce poté, co byla v USA vydána „Kniha posledního soudu“ od Connie Willisové, mohli si čeští čtenáři přečíst tématicky příbuzné dílko „Zákon vlků“ Hynka Hlaváčka. Hrdinové obou příběhů cestují časem do středověké Evropy, pozornost je věnována také událostem v blízké budoucnosti, ale tím podobnost končí – asi jako srovnávat Pohlreicha s Babicou. Americká autorka se projevila jako mistryně detailu, pečlivě vykreslila život v nelehkých dobách do nejmenších detailů, aniž by se spoléhala na dobrodružné scény. Její 550 stran objemná bichle měla svá slabší místa, čtenářům však důrazně připomněla, jaké máme štěstí: žijeme v civilizované době.
Hynek Hlaváček byl ve svém příběhu mnohem stručnější, středověké reálie pouze povrchně naznačil, soustředil se na přímočarou akci a násilí, přesto mu nelze upřít snahu přihnojit zápletku myšlenkami o morálce, lidskosti, touhách… Peripetie nejmenovaného (anti?)hrdiny zabalil autor do hávu reality show, přičemž technické aspekty cestování časem a přenosu dat neřešil (což je nejspíš dobře). Novelka by potřebovala doladit ve více ohledech.
Zkratkovitý, roztříštěný a mezi několika postavami hopsající děj mě stylem kdovíjak neoslovil, přesto považuji „Zákon vlků“ za snesitelný průměr, nikoliv (napůl očekávaný) průser. 55%

povídka: Ujasnit si hranice - Domská, Marie
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | *** | před 94 dny

Žiadne terno ale ani prepadák. Niečo uprostred. Autorka zvolila nový pohľad na tému s votrelcami a vsadila viac na kooperáciu ako na konfrontáciu. Taký maník svojim vzhľadom podobný votrelcovi môže byť aj docela sympaťák, hlavne sa nesmie priveľmi usmievať a odhalovať svoj chrup. Hodnotím hlavne ten inovatívny pohľad na vesmír ;)

povídka: Narušitelé snů - Peterková, Magdaléna
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | nehodnoceno | před 94 dny

Pravdepodobne autorkin debut. Kľudne to mohlo byť aj päťnásobne kratšie. Veľmi ma to nezaujalo. Text vhodnejší na fan stránku. Nechcem búrať autorkin svet a kaziť jej ilúzie, preto nehodnotím. Asi by bolo lepšie, ak by sa venovala radšej tým ilustráciám a ak písať, nezaškodila by trochu kompaktnejšia úprava.

povídka: Ta, která není - Kosmatka, Ted
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | **** | před 94 dny

Na Kosmatkove poviedky som vždy veľmi zvedavý. Sú zárukou kvality a poväčšinou majú hlbší zmysel. Táto nie je výnimkou. UI tématika v takejto podobe tu už bola veľakrát, Kosmatka ju však poľudšťuje a obohacuje o ďalší rozmer. A že je to naviac aj veľmi dobre písané, je u tohoto autora samozrejmosť. Ak by som od neho nečítal viac poviedok, dal by som poviedke plný počet hviezd. Keďže som už pár kúskov zdolal, ktoré boli ešte lepšie, musím ubrať…

kniha: Putovní upíří show - Laymon, Richard
trudoš | ****1/2 | před 96 dny

Před otevřením knihy byste měli vědět dvě věci. Za prvé, v Putovní upíří show se upíra sice dočkáte, ale až v úplném závěru, a rozhodně to není citlivý hoch plný sex-appealu. Za druhé, na rozdíl od předchozích u nás vydaných autorových románů se tentokrát nejedná o masakroidní jízdu, podchycenou erotickým napětím. Protože tohle je především o postupném budování napětí, ne o potocích krve.
Podobně jako Stephen King v povídce Tělo i Laymon využil partu náctiletých hrdinů, kteří si hned na začátku určí nějaký cíl, kterého se po celé vyprávění snaží dosáhnout. A stejně jako u Kinga i zde na tomto cíli zas tolik nezáleží, hlavní věcí je to dobrodružství před jeho dosažením. Problém Putovní upíří show je však finále, v němž se na scénu vrací staré Laymonovo já, které jakoby se utrhlo ze řetězu. Ač je vývoj událostí úžasně čtivý, v kontextu s předchozím (ne)dějem působí jako pěst na oko. Na druhou stranu, spisovatelovi fanoušci si bezesporu přijdou na své. A když ho miluješ, není co řešit.

kniha: Ví o tobě - Pinborough, Sarah
trudoš | ***1/2 | před 97 dny

Nenáročný psychologický thriller s obehraným motivem „nevěřte nikomu“, který se však nebojí překročit hranice zaběhnutých klišé a dojít dál než ostatní. Sice paranormální vsuvka asi ne každému půjde pod nos, já však tuhle změnu oproti stereotypům oceňuji maximálně. Po všech těch vážně míněných Dívkách ve vlaku a Manželů od vedle, pro jednou román, který umí podchytit brakovitost žánru a vystřelit si taky trochu sám ze sebe (nebo ze čtenáře, záleží, jak se na to díváte).
Neříkám, že vyprávění nemá svoje mouchy – třeba když se Sarah Pinboroughová příliš spoléhá na závěr, jímž hodlá přebít všechno ostatní nebo ty tajnosti mezi milenci, které představují prvoplánovou zadělávku na konflikt. Na druhou stranu mě ale naprosto okouzlilo intrikování záporné postavy, jež si tak u mě vysloužila post nejlepšího padoucha roku. Ne že by mi byla sympatická, ale ta figura prostě v příběhu funguje, vyzařuje emoce, které ostatním chybí. Takže spokojenost, i když jde ve finále jen o takový lepší průměr.

kniha: Kočičí pyžamo - Bradbury, Ray
louza | ***1/2 | před 97 dny

Taková normální povídková sbírka s povídkami kvalitativně kopírující Gaussovu křivku. Něco je dobré, něco skvělé, něco už méně a je tu i totální plebs. Kniha je i díky velkému rozpětí prací dost rozkolísaná. Bradbury je každopádně jeden z nejgeniálnějších povídkářů 20. století a na jeho poměry jde o sbírku spíš průměrnou. A to co do tématiky, tak i do vytříbeného řemesla, které jako by časem ztrácel i když některé celkem dobré nápady si udržel. Z hlediska fantastiky jde spíše o civilní sbírku, kde čistých fantaskních textů je jen promile. Což je asi to poslední co by vadilo.

1345678910111213poslední (670)26767 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu