RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

1345678910111213poslední (660)26381 příspěvků celkem
povídka: Náruč města - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | ****1/2 | před 90 dny

Tartan okomentoval tak dokonale, že nemám co významného dodat, pouze drobnosti. Wegner se snaží mít jednání a motivaci postav až thrillerově nebo detektivkově zdůvodněno a celkem se mu daří. Ono pokud jde o zrady a hry mocných, tak to ani jinak nejde. Avšak u posledního střetu ve čtvrti Varna jsem si skoro jist, že kdyby se mi chtělo a začal bych informace rozplétat, tak narazím na nesrovnalosti. Už jenom ten veletoč v podobě nespolehlivého vypravěče zavání. Na závěr jen malé varování do budoucna… Altsinovy vize jsou v této povídce uměřené, hlavně co týče se prostoru, který zabírají. To už ovšem neplatí pro poslední povídku, kterou mám rozečtenou, ale o tom až později.

kniha: V prachu a krvi - Linc, Míla
tiradentes | ** | před 90 dny

Dosť fádny diel. Mal svoje klady – námet, svet, poniektoré postavy a jedno prekvapenie (aj keď veľmi priehľadné). No zápory to prevýšili, takže skôr k nim: Slabé, až násilné dialógy. Nelogické, niekedy priam debilné správanie väčšiny postáv, pričom JFK bol ich nekorunovaným kráľom. Kornel a Kuzgun. To ako fakt takto? No a nakoniec dej. Ten plynul iba preto, aby nejako uplynul. Ale bolo už horšie, no našťastie i lepšie.

kniha: Faja - Stehlíková, Petra
Madam Brbla | ***1/2 | před 91 dny

“Naslouchač” mě ohromně překvapil svou čtivostí, zvláštní atmosférou i poměrně dobře promyšleným fungováním tak trochu jiného světa budoucnosti. Nevyhnul se určité neohrabanosti ve stylistice a výstavbě děje, ale pozitiva jednoznačně převažovala. “Faja” má proti prvnímu dílu nevýhodu: neznámá spisovatelka už nemůže šokovat, naopak, vzbudila vysoká očekávání. Dokázala je naplnit? V úvodní čtvrtině knihy jsem ten pocit neměla, s přesunem z fantasy prostředí do sci-fi Evropy se (pro mě) vytratila část kouzla. Společně s Ilan poznáváme ne až tak atraktivní městské kulisy, zjišťujeme, jak vše funguje,(ne)o­rientujeme se v nových termínech, pátráme po různých tajemstvích – opět především formou otázek a odpovědí. Autorka hlavní hrdince spoustu věcí usnadňuje nad hranici věrohodnosti, v některých ohledech a událostech trochu haprovala logika, ale spoilery si odpustím. Kromě toho Ilan coby puberťačka oscilující mezi dětskou naivitou a jasnozřivou genialitou, s emocemi věčně třískajícími od zdi ke zdi, není pro dospělého čtenáře snadno stravitelným charakterem. Budiž, v jejím věku je citová rozháranost normálním jevem, ovšem proč se jako nevyrovnaný, trucovitý spratek chová i nejuznávanější muž planety, starý celá staletí?
Tak jsem si v duchu brblala a náhle ke svému úžasu zjistila, že jsem za polovinou knihy. Cože? Vždyť jsem četla jen pár minut, možná pár desítek minut… nebo asi déle, když mi stihlo vyhasnout v kamnech. Hm, ještě několik stránek do konce kapitoly a potom se postarám o teplo, taky ten bordel v domácnosti bych měla trochu zredukovat. O nějakou dobu později jsem zavřela knihu za poslední stranou, oblékla si svetr a ten čurbes… no, setmělo se, ani to není vidět, stačí nechat zhasnuto.
Petra Stehlíková nepřekročila svůj stín, v práci se slovy se zlepšila, nicméně některé detaily příběhu by potřebovaly doladit. Vytvořila však důstojné pokračování a další díl si nenechám ujít. Mé dojmy lehce kolísaly, od počátečních 65% nabraly tempo k 75%.

povídka: Výbušnina Baumoff - Hodgson, William Hope
vyšla v: Otcové prstenu
louza | ***1/2 | před 92 dny

Povídka na pomezí Poea a Lovecrafta, spíš blíže k H.P. Geniální vědec objeví při bádání nad novou zbraní cestu k…něčemu strašlivému. Temná hrůza je posaná vcelku abstrakně, podobně jako u Lovecrafta. Autor jen tolik nexeceluje ve vypravěčské rutině. Fajn povídka, která má své technické limity.

povídka: Pytel plný hadů - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | ***1/2 | před 92 dny

Altsin se chce mstít a hlavně zachovat svou tvář. Brání mu v tom však pud sebezáchovy a komplikují mu to zrady ve zradách jiných zrad – jak už to ve vysoké společnosti bývá. Líbí se mi autorova hra se čtenářem, zda na to všechno skočí nebo ne. V podstatě všechno je perfektní, takže ani vlastně nevím, proč nedám vyšší hodnocení, ale je to překombinované takovým způsobem, který mi trochu vadí, tak asi proto. A konec je zase bůh ze stroje, navíc mysticko-náboženský, takže víc prostě nedám a basta.

povídka: Světlo na ostří meče - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | ***1/2 | před 92 dny

Můj pohled je poněkud jiný, než tartanův. Mně naopak Altsin moc sympatický není a celkově mě prostředí zlodějů, cechů a gild moc nebere. Musím však kvitovat s povděkem, že se Wegner vrátil k osvědčené koncepci příběhů – celkem nudný úvod, pomalý rozjezd, razantní zašmodrchání a silný akční dojezd. V této povídce to se závěrem poněkud přepísk a vypomohl si bohem ze stroje. Monstrum by jistě ti dva nebyli schopni přimět k poslušnosti. Přesto je povídka pěkná a nečte se špatně, i když jsem opět místy tápal v postavách a místech. Reagwyrův meč je artefakt, se kterým se ještě jistě setkáme.

povídka: Projekt Symetrie - Phetteplace, Dominica
vyšla v: XB-1 2018/12
yerry | **** | před 92 dny

Po poviedkach Projekt Empatie a Projekt Synergie ďalší veľmi dobrý príbeh z blízkej dystopickej budúcnosti ľudstva. Plne riadenej a plne kontrolovanej, v ktorej pomaly ale iste preberá kontrolu nad ľudským mozgom umelá inteligencia…

povídka: Paprskomet – Milostný příběh - Gardner, James Alan
vyšla v: XB-1 2018/12
yerry | **** | před 92 dny

Zbrane mimozemšťanov môžu mať docela zvláštne vlastnosti. Alebo je to všetko len zhoda náhod, keď jedna z nich dopadne na povrch nič netušiacich pozemšťanov? Veľmi dobre vystavaný príbeh o tom, ako môže jeden predmet zmeniť osudy niekoľkých ľudí…

Sympatické na príbehu je, že autor tu nerozohráva hru vo vesmírnom merítku ale zameriava sa na jeden jediný fragment.

povídka: To je naše zásluha - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | *** | před 92 dny

Příliš násilně roubované spojení předchozích dvou oddílů na události okolo Laskolnykova čaardanu. Nudné putování prokládané retrospektivními pohledy do zpovědního rituálu členů čaardanu. Občas to má svou sílu, lépe se nám představí jednotliví hrdinové, ale jako celek nic moc. A konec, který vše spojuje, je hrozně násilný a těžko uvěřitelný. Vytratila se lehkost. Cítil jsem, že Wegner chtěl osudy propojit, ale nevěděl jak nebo neměl dost času to vybrousit. Zatím nejslabší povídka.

povídka: Přílivové manévry - Künsken, Derek
vyšla v: XB-1 2018/12
yerry | ***** | před 92 dny

Künsken, Künsken, hmm niečo mi toto meno hovorilo. A potom mi to doplo. Pulzar, pavúkovce pohybujúce sa na svojich ihlových hrotoch, ich klepetá, tráva a rastlinstvo tvorené z kovu a ihiel na planéte, kde normálny život nie je možný, normálny život v merítku humanoidných tvorov. V tomto príbehu sa Pik, kovový pavúkovec bude snažiť zachrániť pupenec, svojho biologického? (tento výraz v jeho prípade nie je možný) potomka pred pravidelným smrtonosným prílivom aj pred svojimi kovovými bratmi. Tieto humanoidom nepodobné tvory? majú síce docela humanoidné myšlienkové pochody, ale v tomto prípade mi táto ani ostatné alogickosti absolútne nevadia, veď o tom koniec koncov je fantastická literatúra…

Autor už po tretí krát rozohráva úchvatný príbeh z planéty umiestnenej v blízkosti pulzaru, kde hlavnou ústrednou postavou nie je humanoid ale tvor?, ktorého by si nechcel stretnúť. Pomaly ale iste sa tento svet stáva pre mňa kultovou záležitosťou. Tým podstatným nie sú jednotlivé príbehy, tie sú úplne jednoduché, ale ten nápad, atmosféra, vyrvorený svet a hlavné postavy, ktoré nespadajú do štandardnej škatuľky. Aby si precítil to kúzlo a silu autorovej výpovede a umocnil jej dopad na tvoje vnemy, mal by si si najskôr prečítať predchádzajúce dva príbehy, predovšetkým prvý. Ním je samozrejme Cesta Jehly z pohľadu pavúkovca a následne Dlouhý skok z pohľadu ľudí, ktorí sa ocitnú na tejto životu nepriateľskej planéte. Príbehy obsahovo síce nenadväzujú ale zapĺňajú mozaiku autorom vytvoreného obrazu tohoto sveta.

Ako som už písal, sila aj tejto poviedky nespočíva v deji ale v atmosfére a tú autor dokázal zachytiť takým štýlom, domnievam sa, ktorý nemôže prekonať žiadny vizuál. Ak ten pulzar aj spáli všetko, hviezdy, ktoré dávam tomuto textu napriek tomu svietiť budú naďalej…

kniha: Okno do času - Hamilton, Peter F.
Methat | ****1/2 | před 92 dny

Skvelá krátka novela, ktorú prečítate za jeden deň. Výborne a ľahko sa číta – v knihe ide o príbeh chlapca, ktorý si pamätá všetko a jedného dňa si začne spomínať na udalosti, ktoré nezažil. V knihe sa objavia časové paradoxy, takže kto má rád tému cestovania v čase, túto knihu odporúčam. Len to bolo príliš krátke.

kniha: Hodiny z kostí - Mitchell, David
Methat | ***1/2 | před 92 dny

Hodiny z kostí sú románom s ľahkou fantastikou. Spočiatku kniha začína príbehom Holly, v ktorom nie sú takmer žiadne prvky fantastiky. Až ku koncu knihy to autor na čitateľa rozbalí a doslova ho zavalí nadprirodzenom. Kniha je rozdelená na niekoľko príbehov, každý príbeh vidíme z očí inej postavy, pritom sú od seba oddelené časovo. Autor brilantne napísal postavy, kniha sa číta výborne, no vyvrcholenie knihy medzi dvoma skupinami ma nijako neoslnila. Posledná kapitolka v post-apo prostredí bola parádna chuťovka na záver. Malo to skvelé myšlienky ale tak strašne málo využité. Keby vyšiel film, pozrel by som si ho radšej.

kniha: Ďáblovo oko - McDevitt, Jack
trudoš | ***1/2 | před 93 dny

Ďáblovo oko je čtvrtá kniha detektivní sci-fi série, pojmenované podle ústředního hrdiny, futuristického archeologa Alexe Benedicta, který při svých cestách vesmírem řeší všelijaké případy. Bohužel u nás nevydané první tři svazky z let 1989 až 2005 se na rozpačitém dojmu docela podepisují. Kromě toho, že se postavy v ději sem tam na předchozí události odkazují, stává se hrdinou i vypravěčem tohoto dílu Alexova sekretářka a sám Alex je víceméně upozaděn. Jack McDevitt si navíc daleko více zakládá na kosmologických záhadách a vesmírných paradoxech než na zápletce samotné, takže ústřední motiv (tedy odhalování zločinu) je odsunut na vedlejší kolej. Proto původní kriminální úmysl tak úplně nefunguje a výsledkem je pouze nefunkční detektivka ve scifistických kulisách.
Přestože mám pro McDevittovu tvorbu slabost, tenhle román byl pro mě drobným zklamáním. Ale i když tady budu na knihu házet špínu zleva zprava a hartusit na všechno možné, faktem zůstává, že je to pořád neuvěřitelně čtivá věc.

kniha: Dokážeme vás stvořit - Dick, Philip K.
Dilvermoon | ***1/2 | před 94 dny

Román se točí kolem tzv. simulaker (v podstatě androidů), jako kopií historických osobností a také kolem duševních chorob, čímž možná trpí hlavní hrdina a možná taky ne. Možností výkladu příběhu je více a konec otevřený. A ještě tu je dějová linka, která se týká kolonizace Měsíce. Tu Dick nadhodil, ale nerozvinul, přitom si umím představit, že by se dala použít velmi dobře. Z mého pohledu je to Dick celkem typický, kdy vám zůstanou v hlavě otázky. Sice po většinu textu jde o jasně daný děj, ke konci se to ale celé začne hroutit a předchozí příběh jsem hned viděl trochu jinak. Celkově jde trochu o honění více zajíců, ale Dick už je prostě takový a i jeho slabší věci jsou pořád povinností.

kniha: Výkřik do tmy - Friedman, Michael Jan
Polinius | **** | před 94 dny

Jeden z nejlepších Star Trekových románů který jsem četl. Možná to bude tím, že tradiční ,,posádka" je odsunuta do pozadí a příběh rozehrávají úplně jiné postavy. Autor docela umně vypráví příběh a není přílišně doslovný. Autor ví kdy v ději poskočit dopředu.

kniha: Amatka - Tidbeck, Karin
idle | **** | před 94 dny

Několik volně propojených lidských kolonií žije, či podle některých spíš přežívá, v nehostinném prostředí, o kterém zase tak moc nevědí, protože vědět příliš mnoho je nebezpečné. Podstatné je toto: používání správných slov je důležité, protože špatně pojmenované věci přestávají fungovat. No ale někteří lidé jsou přirozeně zvědaví, jako například hlavní hrdinka, která přijíždí z jedné kolonie do jiné dělat výzkum mezi obyvateli. A čím víc se vyptává, tím víc rozviřuje i témata, která by měla, v zájmu všech, radši nechat na pokoji.

Samozřejmě mě bavil motiv slov, která zde mají ještě větší sílu než v našem světě. Dojde i na témata jako svoboda jednotlivce versus bezpečí celku, či touha po změně a strach z neznámého. Čtenáři, kteří mají rádi ve věcech jasno, ale úplně nadšení nebudou: na stupnici mezi přílišným vysvětlováním a ponecháním věcí na čtenářově fantazii se jazýček vah tentokrát ustálil hodně výrazně na straně druhé zmíněné varianty. I já bych se ráda dozvěděla víc, aspoň o trošku… ale to už by bylo možná téma na nějaký další příběh.

kniha: Svět na konci času - Pohl, Frederik
gokudo | *** | před 94 dny

Davam jenom 60% (lehky nadprumer). Proc?

Minus…

  • Za nudny baseball (skvar vetsiny americkych spisovatelu).
  • Hlavni hrdina Viktor je podle me nesympaticky, nadrzeny pitomec (Beda Pohl dostal v sedmdesati letech mindrak?).
  • Dejova linije kolonistu na planete Enki byla priserne nudna.
  • Kniha mohla byt o 150 stranek kratsi.

Plus…

  • Wan-To a jeho fakani a kopie si pohraji s hvezdami jak s hrackami ve vyborne hard sci-fi.
povídka: Ču-bú a Šímiš - Dunsany, Lord
vyšla v: Otcové prstenu
louza | *** | před 95 dny

Hezky zpracovaný souboj bohů. Nejde ani tak o bohy a pointu jejich osudu jako spíš o pěkně prokreslenou stupiditu jejich uctívačů. Příjemný kraťas, ale žádný zázrak.

povídka: Očarovaný bizon - Baum, Lyman Frank
vyšla v: Otcové prstenu
louza | *** | před 95 dny

Celkem průměrná, byť slušně odvyprávěná povídka o boji o následnickou vládu nad stádem bizonů, která má ovšem s fantasy pramálo společného, pokud odpočteme božský zásah shůry. Nevýrazná věc.

kniha: Poslední svého druhu - Eschbach, Andreas
ippokorny | ***** | před 95 dny

V knize se na straně 49 píše, že bible zmiňuje Gallia, bratra filosofa Senecy. Ano, i českém vydání, a to dokonce několikrát: https://www.bibleserver.com/search/CEP/Gallio/1.
Sk 18,12 Když byl Gallio místodržitelem v Achaji, vystoupili Židé společně proti Pavlovi, přivedli ho na soud
Sk 18,14 Když se už Pavel chtěl hájit, řekl Gallio Židům: „Kdyby šlo o nějaký přečin nebo dokonce zločin, náležitě bych vás, Židé, vyslechl.
Sk 18,17 Tu se všichni chopili představeného synagógy Sosthena a bili ho přímo před zraky soudce; ale Gallio tomu nevěnoval pozornost.

kniha: Vyřazený exemplář - Freiová, Ludmila
ippokorny | nehodnoceno | před 95 dny

O 24 let později napsal Eschbach knihu Poslední svého druhu, na obdobné téma.

povídka: Natažený šíp - Housman, Clemence
vyšla v: Otcové prstenu
louza | *** | před 96 dny

Příjemně odvyprávěná povídka, jejíž konec jsem bohužel nějak nepochopil. Buď selhal překladatel, redaktor, nebo tiskárna. Těžko uvěřit, že by autor chtěl jinak průzračný a čtivý text zakončit takhle divně.

povídka: Daleké ostrovy - Buchan, John
vyšla v: Otcové prstenu
louza | ****1/2 | před 96 dny

Docela těžká a povídka, kdy se fantastično s realitou přelévá doslova uprostřed věty. Schizofrenní text se nečte úplně pohodlně, ale má svoje kouzlo a pěknou pointu v konci. Na svojí dobu to muselo být zjevení a kdyby o tom pět let po miléniu prohlásil Martin Šust, že je to starý dobrý New Weird, sežrali bychom mu to i s navijákem. Jen bychom se asi tak o století sekli.

kniha: Hleď, prázdnota - Fracassi, Philip
BorgDog | ****1/2 | před 96 dny

Stylově se to velmi podobá Lairdu Barronovi, který také napsal předmluvu, byť s jistými odlišnostmi. Fracassi má výrazně širší záběr než Barron, lépe zvládá psychologii, ale atmosférou za ním většinou zaostává. Barrona fascinují hluboké temné lesy, Fracassiho bezrozměrný, nekonečný oceán. Barron preferuje satanistické zápletky, u Fracassiho to jsou různé varianty „démonické matky.“ Cit pro sarkastický, černý humor mají oba, sklon ke zbrklému ukončování povídek také. Vliv mistra Lovecrafta rovněž patrný u obou. Je pravděpodobné, že pokud se vám zamlouval Barron, bude „Hleď, prázdnota“ knihou pro vás, tím spíše, jestli máte rádi i Kinga. K němu má Fracassi zřetelně blíže. Z devíti povídek snad jen „Surfer Girl“ je průměrná, vše ostatní je dobré, až skvělé.

A nakonec – nejde nezmínit brilantní překlad Jakuba Němečka, i s poznámkami v závěru, a opět dokonalou, puntíčkářskou péči Gnomu se zpracováním knihy. Tohle prostě není „sériový produkt velkochovu“ určený k dělání vejvaru, ale dílo osamoceného šlechtitele, usilujícího o dokonalost sám pro sebe. Je to znát z každé stránky. Věčná škoda, že takových šlechtitelů knih u nás není víc.

povídka: Mandala - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | ***** | před 96 dny

Zřejmě jdu opět proti proudu, protože závěrečná a nejdelší povídka (spíš novela) je dle mého nářez v tom nejlepším kingovském stylu. Dva kluci. Dva otcové. Štípnutá tátova želízka, aby byla hra na policajty a lupiče zajímavější, a už se to veze, příliv stoupá, a mrtvá matka si přichází pro syna. Perfektní, včetně notně problematického happyendu, protože s čím že to Paul Denton uzavřel dohodu, se můžeme jenom dohadovat – a hezké dohady to vůbec nejsou. Takhle se má končit hororová sbírka!

povídka: Bezpečnostní pojistka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 96 dny

Druhý nápad, jaký se typicky objevoval v Krajních mezích či Zóně soumraku. Pokus o něco nového, spíše SF než horor, který by byl výborný, nebýt samotného závěru. Dokonce i mě napadají aspoň dva způsoby, jakým mohl hlavní protagonista své dilema řešit lépe, a to jsem promýšlením všech možností rozhodně nestrávil týdny jako on a jeho rodiče. Fracassi jednoduše povídku natloukl kladivem do schématu, který si předem připravil, logiku nechal plavat, a to se nedělá.

povídka: Matka - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | ***** | před 96 dny

Tohle se naopak povedlo hodně. Studie rozpadu jednoho manželství, která by byla depresivní a děsivá i bez jakéhokoliv nadpřirozeného prvku. Fracassi tu má naprosto Kingovský cit pro psychologii, to, co čteme je tak přesvědčivé, až mrazí – včetně té černé magie. Konec ve stylu zhmotnělé metafory někomu nejspíš přijde problematický či přepálený, ale mně sedl výborně. S lehkým přivřením oka plná palba.

povídka: Surfer Girl - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | *** | před 96 dny

Ne, tohle se nepovedlo. Sice sarkastické a vtipné, počínaje úvodní větou „Den poté, co se Adolf stal mužem, se jeho otec vypařil“ – což, jak záhy zjistíme, je míněno naprosto doslova, ale tím to končí. Navzdory celkem malé délce zavládne nuda, vykreslování kouzelných zákoutí psychopatovy duše už tu bylo mockrát a lépe, a pointu jsem prostě nepochopil. Co se dá dělat, v každé sbírce je nějaký slabší kus…

povídka: Velkochov dětí - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 96 dny

Zajímavý nápad založený na skutečném případu sériové dětské vražedkyně Amelie Dyerové – a současně studie paradoxů dobra a zla v lehce barkerovském duchu. Závěrečná pointa je povedená, ale dotlačená mírně na sílu předchozím vysvětlováním. Chtělo to asi více pilovat, přesto zajímavé. A s úryvky z Ameliiných deníků si překladatel vyhrál skvostně.

povídka: Rakev - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 96 dny

Podobný případ jako „Zloděj koní.“ Dobrý nápad, pěkně rozehraný, ale příliš rychle ukončený. Ze situace „sama s mrtvou babičkou v zamčené budově pohřebního ústavu“ šlo vytáhnout ještě podstatně víc, přesto velmi slušné čtení.

povídka: Zloděj koní - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | **** | před 96 dny

Zajímavé hlavně v první polovině. Cesta s koněm ke kupci aspiruje na plný počet bodů, ovšem celé to ve finále jaksi vyšumí do podivné pointy, působící odtrženě od předchozího dění. Poprvé (ale ne naposled) jsem měl dojem, že autor zápasí se zakončením.

povídka: Oltář - Fracassi, Philip
vyšla v: Hleď, prázdnota
BorgDog | ****1/2 | před 96 dny

Tohle už JE horor, Armageddon urvaný ze řetězu ve veřejném bazénu. Už úvodní polovina, kde se skoro nic neděje a jenom se to zvolna připravuje, je vynikající. Fracassi má talent, vykreslit výborně dětskou psychiku, a také věci optimálně „časovat“. Řada komentářů nicméně „Oltář“ srovnává s Kingovým „Prámem“, na který dle mého přece jen nemá. Právě masovost dění je určitou slabinou, kdy se prostě vytrácí přesvědčivost, a čtenář si spíš klade otázku, co se bude dít, až tam dorazí policie ten bordel uklidit. Ale i tak, jasných 90%.

Začínám zlehka: Spíš SF či fantasy, než hororovou povídkou, která by vypadala moc pěkně jako epizoda Krajních mezí, Zóny soumraku nebo Akt X. Krátké, atmosférické, s pointou, byť lehounce předvídatelnou. Pozor na přání mít nějakou tu paranormální schopnost – mohlo by se vám taky vyplnit…

kniha: Fantázia 2018 - Aľakša, Ivan
yerry | *** | před 96 dny

Zdá sa, že úroveň jednotlivých poviedok od minulého ročníka ešte klesla. Čo sa týka literárnej stránky všetko sa zdá byť o.k., problém však vidím v niečom inom. Neviem aké boli kritéria na posudzovanie jednotlivých poviedok porotou, ale horor, science fiction alebo fantasy aspekt tam určite nebol nosný. Texty boli síce kvalitnejšie ako inokedy ale u väčšiny autorov v tejto antológii je badať, že žáner súťaže im nie je vlastný, problematiku, postupy a výstavbu deja nemajú naštudovanú a ich texty inak dobré, sú v tomto ohľade tematicky priohnuté. „Fero, napíš niečo do súťaže a nech je tam niečo fantastické…“: takto nejako mi to pripadalo.

Samozrejme, aj v tejto antológii sa nájdu skvosty. Ich počet sa scvrkol na dva. Štyri sú veľmi dobré a nájde sa aj zopár dobrých. Zo všetkých týchto unikátov uvediem aspoň dva diamanty, ktoré u mňa zvíťazili. Diamantom numero uno je apokalyptická smršť z Pressburgu od Anny Olejárovej s názvom Pod tlakom , ktorý by si nezaslúžil 17.! ale rovno 1.!!! miesto spoločne s diamantom numero due Sprievodca od Ferdinanda Žernoviča. Tieto texty a ešte zopár ďalších zachraňujú žánrový charakter tejto antológie…

povídka: Peklo na tanieri - Hrábek, Tomáš
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 96 dny

Čo s 3D tlačiarňou? Je to jasné. Vytlačíš si klepeťáka z inej planéty. Dobrá scifi s potenciálom, mierne šteklivá a nechýba jej určitý odkaz a pointa…

povídka: V tuneli - Tabačková, Jana
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | * | před 96 dny

Nežánrová poviedka o neopodstatnenom strachu a fóbii z tunelov. Všetko je to len o pocitoch dievčiny z pohľadu ktorej je text písaný. Štýl a forma boli dobré ale žánrovú literatúru čítam pre čosi iné. A to táto poviedka nespĺňa…

povídka: Liga za pokoj v rodine - Bartoněk, Peter
vyšla v: Fantázia 2018
yerry | *** | před 96 dny

Docela vtipná urban fantasy z prostredia dnešnej Bratislavy. Nechýbajú fantastické postavičky a príbeh ujde. Poviedke sa nedá veľa vytknúť. Znalci tohoto žánru ju určite ocenia…

kniha: Věž černé magie - Eddings, David Carroll
Speedemon | **1/2 | před 96 dny

Nic nového, co jsem neřekl v předchozích dílech, vlastně nemám. Ač se zde už tolik necestuje, děj se stále dost táhne. S velkou slávou jsou nám odkryta různá tajemství, která už však prakticky víme od prvního dílu (Cože? Garion je vyvolený? Cože? Má bojovat s Torakem nad osudem světa? To jsem teda faaakt nečekal!). Poslední část je pro změnu popisována z pohledu Se'Nedry a je to vítané zpestření. Naivní Garion se mi místy už přejídal. Závěr by mohl být epický, tak snad se podaří a třeba se dočkám i nějaké té bitvy…

povídka: Kolo s osmi loukotěmi - Wegner, Robert M.
vyšla v: Šíp a vítr, dýka a moře
Lucc | ***** | před 98 dny

Kailean přijíždí do adoptivní cikánské rodiny na sýrovou polévku. Také na kus řeči. Těch se nám dostane vrchovatě, dokonce s perličkou pro lingvisty (Gaarqu, zbystři). První půle je skoro nudná, ale čím více se blíží závěr, tím povídka houstne. Děj se stáčí jako záhyb Boa constrictor a přesně dávkované informace připoutávají čtenáře k písmenkům na stránce. Patetické finále pak korunuje dílo. Zatím to nej, co jsem od Wegnera četl. V Kole s osmi loukotěmi se projevil jako kapesní verze Eriksona – jen s hrdinštějšími hrdiny a bez slovního balastu.

Hon na čárdan. Kdo s koho? Postupné vytahování trumfů, lstí a blufů. Na to, že šlo vlastně o nonstop akci, jsem se docela nudil. Wenger umí lépe.

1345678910111213poslední (660)26381 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu