RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (670)26767 příspěvků celkem

Něco jako básnický útvar, kterým se autor vyznává z lásky k literatuře a jejím tvůrců. Docela galymatiáš, který má už z definice věci monstrózní hendikep, protože jde o překlad. Nelíbilo.

povídka: Kompletista - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | *** | před 97 dny

Ústředním tématem povídky je vášeň, kterou zná lecjaký čtenář. Stojí to ale všechno za to?

Povídka o tom jak nedostatek nepřátel, může být traumatem na úkor přátelství. Přítel zátěž a nepřítel motivací. Premisa zajímavá, jen zpracování je trochu za očekáváním.

povídka: Věc vkusu - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***** | před 97 dny

Skvělá povídka o kontaktu lidí s jinou civilizací, která je úžasná, jen…trochu odlišná. Krajino malebné, krásně podchycená psychologie postav, skvělé kontrasty a pointa. Perfektně napsané.

kniha: Hříchy říše - McClellan, Brian
romusak | ***** | před 98 dny

První kniha série Bohové krve a prachu navazuje po delší časovém úseku na skvělé Prachmistry, asi jak Tři mušketýři po deseti letech, taky tak. Odehrává se na sousedním kontinentu Fatrása, hlavními postavami jsou Vlora Flint, žoldnéřská generálka, odsouzený číslo 10642 a další, které nebudu jmenovat, abych něco nevykecal. Děj se rozvíjí hlavně v hlavním městě Fatrásy, Zeměpádu. Intriky, bitky, boje, prachmistři, tajná policie, Paloánci, Dinizané, obdaření, privilegovaní, Šílení kopiníci a pozor… Kostěné oči, to vše promíchané v horkém kotli Fatrásy, je to prostě nářez. Kniha se skvěle čte, přes 600 stran za tři dny a dnes ráno najednou konec, to mrzelo moc a moc. Brian McClellan rozjel novou sérii ve velkém stylu a pokud vydrží, o čemž nepochybuji, bude to skvělé pokračování Prachmistrů. Chlape, opravdu ale opravdu píšeš dost dobře! Doufám, že dalších dílů se dočkáme už příští týden, maximálně do čtrnácti dní. No vážně, nevíte někdo na kdy se se ten slavný den plánuje? Varování pro čtenáře !!!! Čtěte až po Prachmistrech !! Je to sice volné pokračování, ale ..... spoustu narážek unikne, zanikne, vypaří se. No a taky na rovinu, bez předchozí četby Prachmistrů občas něco nepochopíte, tak.

kniha: Hvězdotřesení - Forward, Robert Lull
Dilvermoon | **** | před 98 dny

Při porovnání s prvním dílem musím přece jen trochu ubrat. Chybí (pochopitelně) ta prvotní interakce mezi lidmi a Číly, kdy expedice ze Země náhle zjistila, že se na neutronové hvězdě cosi hemží a stejně tak Čílové začali zkoumat, cože to mají nad hlavami (nebo nad nějakým jejich ekvivalentem hlav). V Hvězdotřesení už jsou to staří známí a my sledujeme převážně jen dění na Vejci a kolem něj, kdy se to týká především Čílů. Navíc některé jejich vynálezy jsou s ohledem na specifické gravitační prostředí neutronové hvězdy velmi zapeklité a při jejich popisu jsem občas nestíhal (což ale může být jen můj problém). Jinak ale dobrodružný příběh kolem pádu civilizace na Vejci do středověku a pokusů Čílů z vesmíru o návrat na povrch, stejně jako kolem vzájemné (a oboustranně životně důležité) pomoci s lidmi je velmi dobře napsaný a čtivý, ale zkrátka chybělo mi tam to prvotní vzájemné zkoumání lidí a Čílů z prvního dílu, což považuji za to nejlepší z celé série.

povídka: Samum - Djačenko, Sergej
Djačenko, Marina Jur'evna
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | **** | před 98 dny

Na pôvodne rusko-jazyčných scifi mi vždy niečo vadilo. Možno tie reálie, z ktorých vychádzajú, možno mená postáv alebo tempo textu… Neviem to bližšie špecifikovať. Podobne to bolo aj s úvodom tejto poviedky. Po pár odstavcoch som sa však chytil a ďalej to už šlo ako po masle. Jasné, poviedka bola remeselne dobre spracovaná, s dávkou povinnej vzťahovky. Nič mimoriadne na premýšľanie ale celkom fajn sa to napokon čítalo aj napriek do stratena zbúchanému záveru…

povídka: Bitva o Ceres - Bunker, Karl
vyšla v: XB-1 2019/03
yerry | **** | před 98 dny

Tento autor píše vynikajúco, pričom námety v jeho poviedkach sa neopakujú. Ak máš rád spaceoperu s heroickým záverom komornejšieho rázu, táto poviedka je práve pre teba. O čom to je? Napíšem len pár kľúčových slov: dolovanie rúd na asteroidoch, korporácie idúce si po krku, …a ľudia zomierajú. Dies ist ein sehr guter text ;)

Tiež chápem ako pisatelia komentárov predo mnou, prečo bola poviedka víťazom Huga a Nebuly. Taktiež oceňujem určitý sociálny rozmer textu, aj ten kontext autorky, radiacej sa k menšine. Viem, Amerika má svoje problémy, ale má ich aj ostatný svet. Pointa bola dobrá, ale poviedka nebola ničím mimoriadna, nič nové neprináša. Bonusom je len ten autorkin pôvod a problematika, ktorou sa zaoberá…

povídka: 66 - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | *** | před 99 dny

Slušně nakopnutá detektivní povídka, která ale ve finále nějak neskóruje. Je sice jasné kdo a proč, ale logické pojivo, nebo nějaké zřetelnější vysvětlení stejně chybí. Asi záměrně. Ale vize prašné cesty, kde se čas nehýbe je i na krátkou povídku málo.

povídka: Proměna - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***** | před 99 dny

Drsná a syrová věc s rasovým podtónem a poselstvím, že ne všechno je černobílé a i rasismus má své meze. Skvěle odvyprávěné, parádní pointa. Výtečná povídka.

Rádoby civilní povídka o asi romantickém vztahu, který je nějak výsostně nenaplněný. Na to že vlastně nejde o sci-fi to v jádru sci-fi je, protože u normálně smýšlejícího člověka je těžko pochopitelné, jak by vůbec taková situace mohla nastat. Nic moc povídka. Aspoň že krátká.

povídka: Duchové - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | **1/2 | před 99 dny

Nic moc povídka. Běžná ze života a fádní. V oněch dobách to prostě takhle bývávalo. Na stráni. Řemeslo celkem v pohodě, ale divím se autorovi, že se mu to vůbec chtělo sepisovat.

kniha: Pomysli na Fléba - Banks, Iain M.
trudoš | **** | před 100 dny

Přiznám se, že v rámci letitého humbuku kolem překladu Štěpánky Nohýnkové jsem čekal nějakou kosmickou inťošárnu, ale nakonec se z toho vyklubala poctivá old-scholová space opera. Naneštěstí si nemyslím, že se Iain Banks pro tenhle žánr narodil. Ne, že by postrádal fantazii, jeho futuristické vize mimozemských kultur jsou působivé po všech stránkách. Problém jsem měl s nudnou stavbou zápletky. Podobně jako u Incalu Alexandra Jodorowského, i tady mi vadilo, jak akce plodí další akci a základ osnovy spočívá pouze v úvodu a závěru, přičemž vše mezi tím je sice pěkná, ale zbytečná vata. Navíc jsem se dlouho nemohl zbavit dojmu, že galaktičtí pašeráci, ke kterým se hrdina přidá, jsou jen parta amatérských lůzrů – prakticky jediná věc jim nevyjde, až je to ke konci víc úmorné než napínavé.
Přesto se tomu nedá upřít nápad a svěží pojetí historie budoucnosti. Banks vyniká v propracované psychologii postav, které se čtenáři snadno dostanou pod kůži, a v tomhle ohledu nezklamal ani tentokrát.

Láska k literatuře koncentrovaná do cestočasového si-fi. Každý z nás se určitě občas ptá jak by vypadala, tvorba jeho oblíbeného autora, kdyby žil. A pro nedopsané poslední romány platí efekt tajmena a touhy dvojnásob. Jak by to asi skončilo…?

povídka: Trojúhelník - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ****1/2 | před 100 dny

Civilní povídka o několika opuštěných lidech, kteří se míjí ve svých citech. Zní to jako klišé, ale vyústění je dost osudové a traumatické. Velmi lidská povídka byť ne s úplně pozitivním vyzněním.

povídka: Kočičí pyžamo - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ****1/2 | před 100 dny

Roztomilé kočičí setkání dvou lidí. Pěkně zinscenované, jak lidsky, tak co se do lásky ke zvířatům týče. Povídka toho mnoho neřeší, ale příjemně zahřeje u srdce. Kdo by nechtěl někdy zažít něco takového?

Dobře napsaná i vymyšlená, ale ve své podstatě ukrutná brrr povídka o spisovateli s poruchou srážlivosti krve, kterého se někdo snaží zabít. A nemá to nijak zvlášť těžké stačí jen dobře píchnout… Kvalitní věc, kterou bych ale nemusel číst dvakrát.

povídka: Arkádie - Nováková, Julie
vyšla v: Ikarie 2009/05; Světy za obzorem
Madam Brbla | *** | před 100 dny

Námět o přechodu fyzické existence do virtuální reality byl zpracován mnohokrát, stále však nabízí spoustu otázek, nutí k zamyšlení, vyvolává emoce. V povídce „Arkádie“ bohužel vše funguje jaksi na půl plynu, působí nedotaženě až bezradně, příběh se v každém ohledu čvachtá pouze na mělčině. Fajn téma, mělké zpracování mě ovšem nepřesvědčilo jít s hodnocením nad (imho laskavých) 60%.

Dojmy víceméně stejné jako u prvního dílu – po výtvarné stránce excelentní, po stránce příběhové je to jedna krátká kapitola z většího celku. Navíc ani ne moc zdařilá, padouši unesou jednoho z hrdinů a ti ostatní jej zkrátka musí zachránit. To už i bratrova historka o tom, jak si šel ráno koupit rohlík a potkal přitom poštmistra, policistu a kominíka, byla napínavější. Autorům proto ani tak nevyčítám formální zpracování, jako spíš obsahové. Jednoduše málo muziky za nemalý peníz. Což je podle mě obrovská škoda vzhledem k potenciálu, jakým série bezesporu oplývá. Kdyby Kronika rodu Spiderwicků vyšla v jedné knize, nic by se nestalo. Naopak, tvůrci by se oprostili od opakování základních informací a své nadání mohli zaměřit na zápletku.
Jenže to je pohled dospělého. Číst titul jako osmiletá šelmička, určitě bych ke všemu přistupoval jinak. Protože když nic jiného, vyprávění se nedá upřít spád, zábavná imaginace a svižné dialogy. Holt, ne nadarmo se říká, že nikomu nad třicet se nemá věřit.

kniha: Na ostřích čepelí - Žamboch, Miroslav
aqu1la | ***** | před 101 dny

Čítané druhý krát po cca 10-tich rokoch a kniha sa mi zdá ešte lepšia ako minule, čo sa často nestáva. Maloktorá kniha ma chytí tak, že ju dám na jeden záťah, ako túto.

kniha: My jsme legie - Taylor, Dennis E.
trudoš | ***1/2 | před 102 dny

Vesmír je neútulné místo k životu. Existenci Homo sapiens na planetě Zemi lze proto brát za malý zázrak, jehož bychom si měli vážit víc než čehokoliv jiného. Ovšem časy jsou zlé a horší dost možná ještě přijdou. Je tedy nejvyšší čas vyrazit mezi hvězdy a pátrat po nových světech…
Dennis E. Taylor pojal své vyprávění s lehkostí letitého fandy science fiction. Je to znát jak na technické stránce problémů, které shrnuje co do nejsrozumitelnější řeči, tak hlavně na množství popkulturních odkazů, jimiž je jeho dobrodružství prošpikováno. Na jednoduchém nápadu digitalizované mysli kolonizující nekonečno staví zábavný příběh o ne vždycky zábavných věcech.
Problém je, že se teprve rozehřívá. Což se podepisuje především na tom, že dělí vyprávění na několik dějových linií, přitom některé doslova jen uvozují události příští. Materiálu je hodně a tvůrce se evidentně rád poslouchá. Celek tak ve mě evokoval hráčské dojmy z Osadníků z Katanu, jen převedené do galaktického hávu a o jednom jediném hráči.

povídka: Spi sladce, Joe - Nováková, Julie
vyšla v: Světy za obzorem; XB-1 2011/08
Madam Brbla | ***1/2 | před 103 dny

Pacient s amnézií – kdo je tento muž, proč není schopen usnout a jak mu pomoci? Silné téma, průměrné zpracování, závěr rozplizlý do neurčita. Přitom povídka měla zaděláno na výborný thriller, vyloženě si koledovala o hlubší ponor, vyšťourat detaily, třeba nebýt úplně konkrétní, ale naznačit mnohem víc. 69%

kniha: Nové Pompeje - Godfrey, Daniel
trudoš | *** | před 104 dny

Společnost Novus Particles přišla na trh s revoluční technologií, umožňující přenos osob a předmětů z daleké historie. A aby ukázala dobré úmysly, zachrání pro budoucí generace tragicky ztracené Pompeje. Jenže zapomínají, že když Římané poprvé vytáhli do boje proti Kartágu, neměli ani lodě, ani námořníky. Když ale válka skončila, byli to právě oni, kdo ovládali vody od Hispánie po Persii…
Britský spisovatel Daniel Godfrey zdařile kombinuje cestování časem s moderním thrillerem pěkně po vzoru románů Michaela Crichtona. A pravdu říct ústřední motiv je naprosto dokonalý, především proto, že v sobě skrývá kouzlo nepředvídatelného. Jenže množství postav, nepřehledně vystavěná zápletka a zmatky v časových paradoxech tomu všemu dost podkopávají nohy. Vyznat se ke konci v úmyslech je už docela záhul na mozkovnu. Jakmile pak přijde na přetřes zlatý hřeb večera, ukáže se, že ze zlata vlastně není a že to dokonce možná ani není hřeb. Pročež konec zvonec a pokračování příště. Tak snad jindy.

Fantaskní krávovina o vlaku plném mrtvých celebrit. Zní to zajímavě, ale text je hluboce za očekáváním. Šlo vytěžit mnohem více.

povídka: Dům - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | **** | před 104 dny

Pěkně podchycené civilní paradigma o tom co je v nás lidech. Uvědomění na konci přináší vnitřní smír a dobrý konec. Nic závažného, ale přesně vystiženého a dobře napsaného.

povídka: Olé, Orozco! Siqueiros, sí! - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ** | před 104 dny

Špatně čitelný text o smrti jednoho umělce, který mnoho neříká ani po více přečteních. Docela canc.

povídka: Budeme se chovat normálně - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | **** | před 104 dny

Celkem tklivá povídka o očekávání starého člověka odděleného od svého svěřence věkovou i společenskou vrstvou. Nic nového ani překvapivého, ale hezky vyjádřeno. Z textu se dá odvodit hodně konotací.

kniha: Rádio Svobodný Albemut - Dick, Philip K.
louza | ***1/2 | před 104 dny

Jeden z Dickových mladších románů nesoucí se řemeslně v duchu jeho tvorby půlky a konce 70. let. Tedy vyspělého psavectví, které spíš než na proprietách stojí na lidských charakterech a běžné denní rutině, čímž se přibližuje své prozaistické tvorbě. Děj románu je velmi přehledný a z části dost čtivý. Vypráví ho dva lidé z nichž jeden je autor sám. Vše se točí kolem mimozemské sondy pokoušející se v dobrém ovlivnit život na zemi a zvrátit diktaturu svrchovanosti USA. Kvalita textu je nesporná, zábavnost nicméně hodně kolísá. Dick má dokonale podchycený svět diktatury, praktiky tajných služeb i reakce lidí v krajních situacích, nedělá mu problém napsat dechberoucí napínavé scény, aby je v zápětí proložil táhlými monology a víře, podstatě jsoucna a svojskou interpretací bible. Někdo v tom možná vidí vyšší smysl, ale podle mě to knihu brzdí a redaktorský sestřih by jí rozhodně prospěl. Po něm by si v ničem nezadala třeba s Temným obrazem. Ale jak Dick dokázal ve Valisu, právě tahle rovina knihy pro něj byla patrně důležitější a chtěl se možná spíš vyzpovídat, než psát jen další román. Albemut naštěstí tlačí na gnostickou pilu o dost méně než Valis. Vzhledem k tomu, že jedním z protagonistů je sám autor, je část fabulace podložená realitou. Celkem zajímavým faktem budiž, že se Dick vehementně ohrazuje proti své drogové pověsti.

Celková kvalita jednotlivých poviedok vzhľadom na ročník 1985 subjektívne mierne poklesla, stále si však drží svoj veľmi dobrý štandard. Poviedky, ktoré síce nie sú vyslovene zlé, ale mňa veľmi nechytili sú len dve. Všetko ostatné je nad kvalitatívnym priemerom alebo ešte vyššie. Za všetky spomeniem aspoň dve, ktoré mňa oslovili najviac.

Je to predovšetkým pecka z latinskoame­rického prostredia Lovec jaguárů od Luciusa Sheparda a pohľad na možnú vzdialenú budúcnosť od Roberta Silverberga s názvom Plout do Byzance .

Pomerne dlhá poviedka až noveleta z 48 tisícročí vzdialenej dekadentnej budúcnosti. Teda je to science fiction ako remeň a ešte niečo viac. Kulisy príbehu sú zaujímavé ale to podstatné, čo je to vlastne ľudská existencia tu autor rozoberá z viacerých strán. Nedáva síce jasné odpovede, ale kladie zaujímavé otázky. Nie je vôbec isté, či tvoje vnímanie vlastného ja, je produktom prírodných javov, softvérového inžinierstva alebo Boha. Čo na tom záleží? Uvedomuješ sa predsa. Z tohoto pohľadu je nejaké druhové alebo rasové delenie viac ako podružná záležitosť. Si človek, stroj alebo kus kódu, záleží na tom?

Ďalšia poviedka v tejto antológii s presahom za hranice žánru a vynikajúca…

kniha: Inferium - Bureš, Roman
trudoš | **** | před 105 dny

Poprvé se vize pekla, v němž hříšníci nahrazují zemědělská zvířata, objevila v povídce O lidském dobytku. Originalita nápadu a s tím související čtenářský úspěch inspirovali Romana Bureše rozepsat celou věc na čtyřsetstránkový román. A i když se někdy říká, že méně je více, tentokrát je tomu naopak. Nelze sice ignorovat paralelu s Propastí času, ale samotná podstata vykresleného světa čtenáře podle mě natolik okouzlí, že nad koncepcí osnovy příliš rozumovat nebude.
Přesto mi to nedá, abych si do zápletky nezaryl. Znovu se opakuje vzorec střetu dvou kultur na bitevním poli, kdy zlá německá armáda narazí na víc než rovnocenného soupeře. Rozdíl proti archetypům je pouze v tom, že strany konfliktu jsou si sympaticky rovnocenné – jedna bestie větší než druhá. A ačkoli by to mohlo svádět k bohapusté řezanici, snaží se spisovatel o jakousi nadstavbu ve formě zápletky. Ta ovšem v rámci charakteru vyprávění občas sklouzává k okatému melodramatu. Přesto jsem si tohle Peklo skutečně zamiloval.

kniha: Smrtící žár - Briggs, Patricia
Speedemon | ***1/2 | před 105 dny

Když Charles s Annou jedou koupit do Arizony nového koně, nebyli by to oni, kdyby se nezapletli do podivného případu s vraždícím fae. Nutno uznat, že změna prostředí těm dvěma docela prospěla. Vztah Charlese a umírajícího kamaráda Josepha umí i sem tam vykřesat nějaké emoce. Postavy tu byly všechny celkem povedená, ať už jde o starostlivou matku Chelsea bránící její tři sympatické děti, protivného Hosteena nebo právě umírajícího Josepha a jeho ženu Maggie.

Autorka si před psaním evidentně nastudovala různé soutěže koní a slovník k tomu patřící (nebo jsou koně její koníček? :) ). Tak jako tak je kniha plná podivných výrazů, kterým nerozumím. Sem tam je něco vysvětleno, ale většinou je to jen machrování kolik toho ví…

Nejvíc srážím za samotný konec, který byl uspěchaný a dle mého splácán jen aby to nějak skončilo (záporák přijede akorát do rány aby mohlo dojít k finální bitce a rozuzlení). To je asi autorčin největší zápor. Snaží se budovat detektivní zápletku aby to nakonec dopadlo jako splácanina bez větší logiky (a to platí i pro sérii s Mercy).

povídka: Chvíli před svítáním - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 106 dny

Fajn povídka s údernou pointou, kde si čtenář trochu užije i Bradburyho krajino malebné mistrovství. Některá časová fakta nicméně působí trochu zmatečně. Jinak ale pěkný sci-fi text.

povídka: Sláva náčelníkovi - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 106 dny

Boží premisa kterak pár senátorů prohraje i s indiánským náčelníkem v kartách postupně celé spojené státy vyloudí úsměv na tváři i přes trochu vytracený konec celé eskapády. Super nápad, byť ne úplně ideálně zhmotněný.

povídka: Ostrov - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | ***1/2 | před 106 dny

Celkem slušná atmosférická hororová věc s dobře čitelným duchem autora o napadení jednoho osamělého domu. Hezká reflexe určité sociální vrstvy i její paranoii.

povídka: Kukla - Bradbury, Ray
vyšla v: Kočičí pyžamo
louza | **1/2 | před 106 dny

Netypická povídka řešící rasové rozdíly v Americe 50.let. Na poměry Bradburyho fádní text, nulová poetika a nic neříkající vyústění. Začítal jsem se do něj několikrát neúspěšně. Asi je dobře, že povídka původně skončila v archivu.

Takřka pohádkový příběh s hororovou poetikou Nezbytných věcí, ovšem s rozsahem sto padesáti stran. Což s sebou nese značné okleštění stran motivací, smysluplnosti a zápletky. Vyprávění se dlouhou dobu odvíjí bezmála idylicky jen s občasnými záchvěvy paranormálna, a teprve ke konci dojde k netrpělivě očekávané katarzi, která však není příliš výrazná – lépe řečeno, přichází tak náhle, že působí málem až nuceně. A o děsu si můžeme nechat leda zdát.
Každopádně ústřední motiv kouzelné skříňky je skvělý, tam ani není o čem diskutovat. Sporné je to, že s tím Stephen King a Richard Chizmar vlastně ani moc nepracují. Čokoládičky super, ale proč? Ok, jasná narážka na drogy, jenže co z toho, když se s tím nepracuje? Stříbrné dolary taky super, ale opět by se bez nich historka klidně obešla. Lepší už je to s tlačítky, ovšem ani v tomhle ohledu nemůžu říct, že bych byl formálně potěšen.
Ve finále tedy spokojenost po stránce literární, avšak obsahově je to jen taková táborová povídečka, nic víc.

kniha: Doupě - Zhroucení koně - Evenson, Brian
gokudo | ****1/2 | před 106 dny

Tak tohle bylo opravdu vyborne, takove Neo-evenson-dimenzialni. Cerna kava k tomu opravdu nestaci!

Ted uz chybi jenom Thomas Ligotti.

kniha: Sobí hora - Tidbeck, Karin
idle | **** | před 107 dny

Krátká sbírka krátkých povídek plných podivností a ujetých nápadů. Některé mi přišly trochu bezpointově utnuté, jiné se uzavřely pěkně, bavily mě v zásadě všechny.

14567891011121314poslední (670)26767 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu