RSS / komentáře

Poslední přidané komentáře

14567891011121314poslední (665)26599 příspěvků celkem
povídka: Ghostbottler - Kubíčková, Markéta
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 101 dny

Vysavač na duchov a skvapalnenie ich energetického poľa by sa docela hodil. Škoda len toho, že niektoré tie astrálne entity sú poriadne beštie a nezaberá na nich ani tento vynález…

Neviem, čo má táto poviedka spoločné s urban fantasy, keď komorné prostredie a hororové prvky ju radia do trochu inej kategórie. Poviedka mala spád a celkom dobre bola aj písaná, ale originálna príliš nebola…

povídka: Špajza - Čabák, Marek
vyšla v: Moderná urban fantasy
yerry | *** | před 101 dny

O Šutrokopovi v špajze alebo parodický príbeh o permoníkoch variacich Piko a o jednom ich neúspešnom našincovi, s prvkami politicko-sociálnej satiry, zasadený do slovenských dedinských reálií z čias „po Mečiarovi“.

Ako satira to nebolo zlé, ale ako urban fantasy to príliš nefunguje, nenahráva tomu ani to vidiecke prostredie…

Kniha má časti, ktoré sú nadpriemer. Avšak je pár častí, ktoré mi prídu príliš odbité, akoby autorovi už došla chuť a vykreslenej scény sa chcel zbaviť. Aj samotné spracovanie, obal, väzba, kresby sú výborne, ale zasa v SK vydaní sú tu dve časti, kde má kniha prehodené strany (na uvedené upozorňujú našťastie aj predajcovia) a zasa ju to zbytočne zráža dole. Celkovo za nápad, a slušné zapracovanie parných strojov do deja, aj historické súvislosti, dám 70 zo 100, pri knihe som sa bavil a výborne sa mi čítala.

kniha: Osudový konvoj - Novotný, František
Dilvermoon | ****1/2 | před 102 dny

František Novotný má za sebou přeplavbu Atlantiku a to jako kapitán. Takže pokud se s ním dostaneme na jachtu současnosti (nebo válečnou loď minulosti), co pluje tamtéž, rozhodně se lze spolehnout na detailní znalosti techniky plavby a konstrukce lodí. Tohoto je v románu dost. Autor si libuje v detailech, někdy až moc, ale nejde o tak dlouhé pasáže, že bych měl tendenci přeskakovat. Podstatou kniha je skutečná i alternativní historie, doslova prolínající se v čase i prostoru. Zápletka se mi líbila, prostředí pro mě bylo atraktivní a vyřešení celé situace sice ne zcela nečekané, ale logické (tedy v možnostech tohoto subžánru) a především skutečná pointa, i když ne tak geniální jako u Valhaly. Na závěr přijde epilog, plný další alternativní historie a mohu říci, že ta konstrukce je originální včetně toho, že tzv. bifurkační bod tvoří skutečná historická bitva (i když poměrně málo známá) a co by bylo s Evropou, kdyby dopadla opačně. Jako obvykle mě František Novotný potěšil. Doufám, že už mu leze z klávesnice něco dalšího.

kniha: Počátek - Brown, Dan
Speedemon | **** | před 102 dny

Opět hodně čtivá záležitost. Jde o marketingově precizně napsanou knihu. Krátké kapitoly, cliffhangery kam se podíváš a když děj poodskočí od hlavních postav, nikdy to není na tak dlouho, aby to začalo nudit. Takže klasický Brown. Je to vlastně další 500stránkové čekání na odhalení finální záhady. Ta je tentokrát o něco slabší než v Infernu nebo Šifře, ale i tak podněcuje k zamyšlení. Za mě však nejde o nic tak přelomového a kacířského, jak se nám autor snaží nabulíkovat.

Knihu jsem přečetl za týden (odhadoval jsem dle svého tempa, že to bude trvat týdny 3). Další díl z Langdonovy série je tedy napínavý, akční a plný zajímavých informací. Když si při čtení budete vyhledávat místa a umění z knihy, zážitek bude o to silnější :)

kniha: Vražedné struny - Muriel, Oscar de
trudoš | ***1/2 | před 102 dny

Zatímco Londýn žije brutálními skutky Jacka Rozparovače, v Edinburghu dojde k neméně bestiální vraždě houslového virtuóza. K vyšetřováním je přizván inspektor Ian Frey, který má asistovat kontroverznímu Adolphu McGrayovi, jehož nově založený „Úřad pro objasnění nevyřešených případů patrně souvisejících s mimořádnými a přízračnými jevy“ má zločin na starosti.
Oscar de Muriel ve svém literárním debutu povedeně zúročil svou lásku ke klasické hudbě a k viktoriánské detektivce. Jeho Vražedné struny tak otevírají plánovanou sérii, v níž dvojice nesourodých hrdinů bojuje s těmi nejbizarnějšími případy, jež se vymykají lidskému chápání. A přestože se román nakonec vyhne fantasknímu podtextu, nijak to pochmurné atmosféře neubližuje. Zajímavě funguje i chemie mezi oběma detektivy, založená na odvěké nevraživosti Angličanů se Skoty. Problém je však zbytečná rozmáchlost jinak vcelku normální zápletky, která chvílemi ztrácí tempo čistě jen proto, že si autor chce pohrát se specifickými kulisami.

kniha: Rázová vlna - Kotleta, František
Tehuapac | *** | před 103 dny

Tak som to doklepal až sem a sám neviem, prečo som sériu neprestal čítať už skôr. Partička polosupermanov ktorí sa prestieľajú z každej šlamastiky a nechávajú za sebou hromady mŕtvol (trocha realizmu pri bojových scénach by naozaj neškodilo). K tomu množstvo nacionálneho pátosu (možno autorovi príliš vadila kapitulácia Československa v r. 1938, preto vytvoril toto veľkolepé ťaženie príslušníkov Českej armády), niekoľko erotických scén, nie celkom vydarená snaha o šokovanie brutalitou a k tomu silný antirusizmus. Takto uvarený guláš mne však príliš nechutil. Ak budem chcieť zaujímavú postapo sériu, tak určite radšej Metro a ak budem chcieť zažiť ťažkú depresiu zo sveta po katastrofe tak potom siahnem po neprekonateľnej McCarthyho Ceste.

kniha: Růženky - King, Stephen
King, Owen
MirabelkaP | ***1/2 | před 104 dny

Na Kingovku jsem četla nezvykle dlouho… Na začátku velké nadšení z atmosféry a rozehravajícího se příběhu se změnilo v mírné zklamání směrem jakým se kniha dál ubírá… Jak se píše v předešlém komentáři tentokrát jsem měla problém i s postavami (ještě že je na začátku rejstřík). Téma velmi zajímavé a celkový nápad mě nadchl, ale je to takové až překombinované…

kniha: Zero - Elsberg, Marc
trudoš | **** | před 104 dny

Nový román Marca Elsberga je v mnohém jiný než předchozí Blackout. Má sevřenější zápletku a výrazně jednoduší děj, protože tentokrát nejde o osud lidstva a jeho přežití. I když tohle vlastně není úplně pravda, protože právě o budoucnost tu jde asi nejvíc. Autor využívá své bohaté znalosti technologického vývoje a po vzoru původních idejí žánru upozorňuje, v čem spočívají nebezpečenství všeobecně oblíbených aplikací. A že děsivost ztráty soukromí ani tak nespočívá v tom, že k ní dochází, ale že se osobních údajů vzdáváme dobrovolně a ještě rádi. Ono nejde o to, že byste neměli co skrývat, ale že dáváte nevědomky obchodníkům možnost ovlivňovat vaše myšlení. Jak dlouho přitom potrvá, než přestane jít o spotřební zboží a dojde na politické názory, či náboženské vyznání?
Zero připomíná klasický thriller o pronásledování jedince společností, přitom však v sobě ukrývá i něco navíc. Je to strhující čtení, které rozhodně nepřináší klidný spánek ani kýčovitý happy end. Ale naučí vás přemýšlet.

kniha: Temnější tvář magie - Schwab, Victoria
Vlask | ***1/2 | před 105 dny

Klasická západní fantasy s poměrně originálním systémem kouzlení založeném na krvi. Snaží se být temnou a některé prvky to opravdu splňují (život na ulici, zotročování pomocí magie). Bohužel temnotu silně narušuje kladné chování hlavního páru, který jako by vypadl z typické teen fantasy.

kniha: Otčina - Harris, Robert
trudoš | ***1/2 | před 105 dny

Rozpačité dojmy nad nevyužitým potenciálem, kdy je zápletka postavena na něčem, co pro našince není zas až takové překvapení. Jistě, pro alternativní svět by asi bylo fatální zjistit, jak to fašisti mysleli s židy „upřímně“, ale to by bylo i odhalení inkvizitorských prohřešků, kdyby svět ovládla milosrdná církev. Prostě jsem postrádal ten šok, který tolik ochromil hrdiny. Právě díky tomuhle nedokážu hodnotit jinak než jako lepší průměr.
A i když má Robert Harris skvěle propracované kulisy, včetně různých detailů a historických souvislostí, samo vyšetřování často sklouzává k nadbytečným scénám, záměrně obcházejícím ústřední motiv. Navíc mi chyběly výraznější trable při detektivově pátrání, přičemž tady trochu hapruje logika věci – pro totalitní systém není problém někoho odstranit, ale zabránit vyšetřování už ano? Nepříliš uvěřitelné, což ještě podtrhuje absence finální konfrontace. Ovšem zvrat s udáním perfektní, tohle já můžu. Dokonale to charakterizuje zrůdnost diktovaného fanatismu.

kniha: Hrad fantomů - Mahaněnko, Vasilij
snop | *** | před 107 dny

Je to stále velmi čtivé, ale je to furt na jedno brdo. Hráč, který je čirou náhodou nexem všeho dění. Ostatní jsou tak nějak ornamentální. Velmi ruské, abych tak řekl. Ale těším se na další díl.

kniha: Hříchy říše - McClellan, Brian
snop | **** | před 107 dny

Základní varování: Kdo nečetl předchozí knihy (včetně povídek), bude zmaten.

Ale kdo četl, bude potěšen. Trochu jsem čekal, že autor prostě začne psát znovu, s jinými postavami, v jiném prostředí, prostě úplně jiný příběh ve stejném světě. Melo mě varovat, že již v anotaci je zmíněna Vlora (ale kdo si má pamatovat všecha jména?). Nicméně příběh prostě začíná pár let po konci předchozí trilogie. Takže Vlora (to je ta Tanielova „ségra“) je spolu s Olemem (Tamásův důvěrník, co nespí) vůdkyně žoldnéřů, Taniel je stále „mrtvý“, Ben Styke taky…

Asi není úplně spoiler, že Bena Styka se dočkáme. A není ani úplně spoiler, že se dočkáme i Taniela a Ka-Poel. Každopádně kdo neví, kdo tito jsou, asi bude hodně zmaten a je otázka, zda má smysl, aby knihu četl (ať si přečte aspoň ty povídky, to by pro tuto knihu mohlo stačit).

Po formální stránce McClellan prostě umí psát. Je to čtivé, má to i příjemnou hloubku, má to i začátek i konec, jakkoli je to vlastně jen expozice další série. Potavy se nechovají hloupě, a ačkoli některé podzápletky jsou zbytečné, tvoří takový milý malý příběh z Fatrásty.

Skoro je mi líto toho centrálního McGuffinu. Kdyby tam nebyl, byla by kniha lepší. Ale zjevně není možno bránit zemi jen tak (neboť i na invazi dojde), je nutné k tomu mít i ty Relikvie Smrti. Škoda, tím se celá kniha trochu shazuje a definuje se jako žánrovka. Ale ve srovnání s nedávno čteným Weeksem je to poklad.

kniha: 0.4 - Soumrak civilizace - Lancaster, Mike
trudoš | ***1/2 | před 107 dny

Tahle kniha měla být povídkou, to je víc než jisté. Má pro to všechny předpoklady – zajímavý motiv i nápaditou formu zpracování. Jenže to ne, povídky přece píšou amatéři, a Mike Lancaster žádný amatér není. Pročež příběh zazdil sto šedesáti stránkami, které sice mají motiv i formu, ale to je v důsledku asi tak všechno. Děj i zakončení zůstaly zapomenuti někde v blízkosti Kansasu.
Ne vážně – když si čtete o skupince čtyř lidí, kteří jako jediní neupadli do transu v tisícihlavém městečku, kde jinak všichni z nepochopitelných zatuhli, nedá vám to, a musíte vyprávění přiznat přízračnou atmosféru. Ta bohužel vydrží přibližně třetinu rozsahu, než dojde k prvním zvratům. Pak už se rozjíždí standardní akční utíkačka, která vlastně nemá jiného účelu než prodloužit čekání na pointu. Nezachrání to ani sympatický patnáctiletý hrdina, ani romantická linka, ani napůl depresivní závěr. A tak se z potenciálu, kterým 0.4 bezesporu disponovala, stal „jen“ průměrný dobrodružný sci-fi román pro mládež.

kniha: Fantázia 2018 - Aľakša, Ivan
tiradentes | **1/2 | před 107 dny

Tento rok priemer. Bolo tam niekoľko skvostov, väčšina sa držala, avšak dosť poviedok bolo podpriemerných. To ale nie je achilovou pätou antológie, pretože, slovami klasika, to závisí od vkusu každého soudruha. Problém je úplne iný, je to žánrovosť.

Hlavná porota, ale i ostatné, by sa nad sebou mali zamyslieť. Jedna z poviedok bola absolútne mimo a ďalšia žánrovo popletená (bolo to fantasy, nie sci-fi). Kopec ďalších (nielen v zborníku, ale aj v celkovom zozname) bolo žánrových „slasherov“. No ak vo fantasy vyskočí spoza rohu trpaslík, húkne na bohatiera, a ten sa vyľaká, nerobí to z poviedky hneď horor. To, že sa autor na základe jednej vety, odstavca, alebo prostého zvýšenia šance na nejakú tú cenu rozhodne, že pôjde cez slasher, nech, ale chcelo by to niekoho, kto mu dá cez prsty, aby to nedopadlo ako v cene Béla, kde tri z piatich finálových poviedok nemali s hororom pranič spoločné.

povídka: Liga za pokoj v rodine - Bartoněk, Peter
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | ** | před 107 dny

Dobrý štart, bohužiaľ prepálený, a tak v polovici trate autorovi došli sily. Síce nakoniec dobehol (dokráčal) do cieľa, no tam skolaboval. Prvá polovica poviedky vynikajúca, fakt sa mi páčila, aj keď to nie je moje žánrové gusto. Postavy zaujímavé, dej mal našliapnuté ku kvalitnému vyvrcholeniu, no… Niečo sa pokazilo a poviedka spadla do naivity, nelogickosti a jedného z najväčších možných klišé. Všetko dorazil všemocný mechanický otec na nebesiach, ktorý mohutným úderom rozdrvil môj počiatočný entuziazmus na prach. Takže u mňa priemer, s kvalitnou druhou polovicou, by sa v mojom hodnotení poviedka predrala na stupienok víťazov, alebo aspoň tesne pod.

kniha: sencislo9 - Mitchell, David
Ekyelka | ****1/2 | před 108 dny

Jeden z nejlepších románů, co jsem za poslední dva nebo tři roky četla. Eidžiho fantazie a denní sny proplétající se s neméně fantastickou realitou přelidněného Tokia, pátrání po otci a kořenech, cestě zpět k sobě samému i k matce a její cesty zpět k synovi; pohyb v kruhu a zároveň ve spirále, magický realismus pro 21. století. Je toho spousta, čím by se dal román nazvat a popsat. Pro mne to byl především neuvěřitelný výlet do mentality, historie i všedního prostředí Japonska s dotekem právě oné těžko popsatelné magie všehomíra, kdy je všechno spojené se vším (ono kroužení a vracení se do výchozího bodu, přestože je to nemožné, protože Eidži se nevrací, ale pozměněný míjí ty samé body). Zvlášť začátek je svižný a překypující výbuchy, fantazií a sněním. Román ale neztrácí dech ani v okamžicích, kdy se vrací do reality a nohama pevně na zem (nebo nad zem, jak to ostatně občas bývá, ať už se to týká mostních nosníků nebo pater v mrakodrapech). Úplně jednoduché čtení to není, nejde o žádnou jednohubku pro pobavení, ale má své kouzlo a především sílu.

povídka: Pod tlakom - Olejárová, Anna
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | **** | před 108 dny

Autorka opäť potvrdila, že vie. A vie veľmi dobre. Aj keď je to horšie než minulý rok, no nie tak, aby si väčšinu tohtoročného zborníka nemohla dať ako prílohu k obedu. Poviedka odsýpa od začiatku do konca a niekoľko logických chýb, ktoré sa v deji objavili, je bravúrne zamaskovaných buď hneď, alebo parádnym zakončením. Hlavne je to nádherný príklad alegórie bez zbytočného rádoby vtipného politizovania a násilného podsúvania svetonázoru. Je mi ľúto, že sa nedostala do finále aj tento rok, určite si to zaslúžila (aspoň to žánrové, kde to veľmi slávne nebolo).

kniha: Sestra Alice - Reed, Robert
Madam Brbla | ***1/2 | před 108 dny

Poslední dobou jsem četla knihy tématicky relativně všední, a když se naskytla příležitost vyslat svou mysl na delší cestu, nezaváhala jsem. Zamířila jsem se „Sestrou Alicí“, přesněji s jejím mladým příbuzným Ordem, milióny let do budoucnosti a má představivost dostala zabrat, jak už dlouho ne.
Členové tisíce Rodin, elity lidstva dohlížející na Mír, nemají mnoho společného s lidmi, jak je známe dnes. Jsou to bez nadsázky bohové s neomezenými možnostmi. Sanchexové jsou převážně bojovníci, Nuyenové manipulátoři, Chamberlainové terraformátoři, každý z klanů má své silnější stránky, všichni jsou ovšem prakticky nesmrtelní a mohou se svým tělem i myslí podniknout zřejmě cokoliv. Vklouznout do jiné osoby a ovládnout ji? Maličkost. Řítit se vesmírem v podobě vesmírné lodi? Žádný problém. Rozdělit svou osobnost a umístit různé součásti do různých koutů galaxie? Proč ne. Tvořit planety, případně je ničit? Stačí skoro jen lusknout prsty. Takto všemocné bytosti zákonitě hledají výzvy, což se může ošklivě zvrhnout. Na Orda, chlapce z rodu Chamberlainů (pouze padesátiletého v době, kdy jej poznáme) je uvaleno břímě pochopit podstatu provinění starších experimentátorů a pokusit se napravit jejich tragickou chybu.
Střídá se prostor, čas, fyzická forma aktérů, je vhodné se přinejmenším rámcově orientovat v termínech jako Dysonova sféra, Planckova konstanta, mikron sem, boson tam… Zkrátka nečekejte jednoduchou četbu, Reed klade obrovské nároky na imaginaci, snahu porozumět, nedává čtenáři vůbec nic zadarmo: jeho megalomanské vize mě nutily přemýšlet jinak, než jsem zvyklá.
A nebudu předstírat, že jsem vše pochopila. Ne, polovinu času jsem byla fascinovaná a zbylou polovinu naprosto zmatená. Prvních sto stran jsem zhltla na posezení, potom jsem dalších sto tápala, následující stovku stran jsem podlehla iluzi (hurá, začínám tomu rozumět!) a v závěrečné čtvrtině jsem přemítala, zda si z nás pan spisovatel nedělá hýždě. To rozhazování božských figurek po šachovnici vesmíru mi najednou začalo připadat samoúčelné, každý si nabíral schopnosti, loajalitu a náladu podle aktuální potřeby, tahali se králíci z klobouku a ctihodní kmeti s milióny let zkušeností jsou vlastně kreténi, jelikož nejmoudřejší je děcko, které nedospělo ani za sto tisíc let.
Mé dojmy v průběhu čtení kolísaly mezi průměrem a vysokým nadprůměrem, toužila jsem se přiklonit k vyšším procentům čistě pro tu obohacující neobvyklost, originalitu. Finále mě bohužel poněkud zklamalo – nikoliv očekávaná pointa, ovšem to popírání nastavených pravidel (přestože zdánlivě žádná nejsou). Samozřejmě existuje vysoká pravděpodobnost, že můj ubohý mozek informace mylně vyhodnotil.
Pokud nejste schopni opustit konvenční způsob myšlení a vydat se s Bohy do dimenzí, kde nic není nemožné, ruce pryč od „Sestry Alice“. Komu knihu doporučit? Možná nerdům, ti by všem těm neskutečným procesům mohli porozumět podstatně lépe… a třeba je odsoudit jako naprosté čipoviny, fakt nevím. Za sebe nad 66% dát nemůžu (jakkoliv bych ráda), nejspíš se neodhodlám k románu někdy vrátit. Mea culpa, jsem přízemní zápecník, tudíž pro tento druh monstrózních představ nesprávný druh čtenáře.

Veľmi kvalitná antológia slovenských sci-fi autorov napriek svojmu útlemu rozsahu. Kvalita všetkých štyroch poviedok túto okolnosť však dostatčne vyvážila. Nenájde sa tu ani jedna poviedka horšia ako veľmi dobrá. Sprcovanie e-booku je na veľmi dobrej úrovni, s kvalitnými ilustráciami. Mínusom však je dostupnosť tejto publikácie v jedinom možnom, pre čítačky nie príliš vhodnom formáte PDF…

Vo vesmíre sú prachy nanič. Hlavnou komoditou u vyspelejších rás ako tá naša, a to sú vo vesmíre takmer všetky, sú šťastie a emócie. Lovec zo Zeme zabezpečuje rovnovážny stav, aby tejto suroviny nevznikal niekde prílišný nadbytok a dorovnával nedostatok…

Pomerne jednoduchá zápletka je v tomto prípade obohatená o autorkin typický šťavnatý jazyk s drsnejšími synonimami ako je pre slovenčinu obvyklé. Veľmi dobrá poviedka, nič iné som od tejto autorky ani nečakal…

povídka: Samantha - Čabák, Marek
vyšla v: Malá antológia sci-fi poviedok
yerry | **** | před 109 dny

UI vo forme osobnej asistentky by nemusela byť od veci, ak by nezačala mať maniere ako človek. Asimovovi pozitronickí roboti, ktorým tu autor vzdáva hold, mali svoje tri zákony. Nič také však Samantha implementované nemá, až teda na jeden, tým je spokojnosť zákazníka. Záleží už len na Samanthe ako vyhodnotí všetky premenné k jej dosiahnutiu. Ako to dopadne? Je známa pravda, že každý softvér obsahuje vždy minimálne jednu chybu…

Poviedka v duchu totálnej klasiky a to sa počíta…

povídka: Odkaz Katedrály - Brenišin, Marek
vyšla v: Malá antológia sci-fi poviedok
yerry | **** | před 109 dny

Katedrála bola vesmírna loď vyslaná do kozmu krajinami tzv. Baltského paktu v čase po kolapse EU a NATO, ako predbežný pokus o sebazáchovu pred možnou agresiou niektorou zo svetových mocností, v tomto prípade hlavne Ruska. Tá loď neskončila dobre. Čo bolo príčinou jej kolapsu? To sa dozvieš v tomto príbehu, ktorý sa odohráva približne o 100 rokov neskôr…

Veľmi slušne vystavaná sci-fi poviedka v zaujímavých kulisách…

povídka: Subjekt Z - Molnárová Dubcová, Ivana
vyšla v: Malá antológia sci-fi poviedok
yerry | **** | před 109 dny

Je možné využiť emanáciu resp. vyžarovanie Boha alebo aj eón, ktoré má každý v sebe vo väčšej či menšej miere na vedecké účely? A čo tak napríklad aj na vojenské?

Veľmi dobrá poviedka s akčnou zložkou, pointou aj presahom na zamyslenie…

povídka: Chronos a jeho deti - Senček, Richard R.
vyšla v: Fantázia 2018
tiradentes | 1/2 | před 109 dny

Strašne nudné čítanie. Trvalo mi celý víkend a polovicu inej knihy, než som sa k poviedke vrátil. V podstate je to iba schizofrenická „žvanírna“ bez akéhokoľvek emočného efektu. A ako už bolo spomenuté, ani ja som nepochopil ten dôraz na pôvod postavy, ktorý mal pre dej nulový význam (pokojne to mohol byť zelený Marťan alebo nadmieru inteligentný metánovo-ľadový plutónsky medveď). Tiež to chcelo viac ukočírovať slovosled.

kniha: Hustej nářez - Kotleta, František
trudoš | ****1/2 | před 109 dny

Apríl, který přerost v knihu, nebo kniha, která přerostla v apríl? Dlouho se špekulovalo, zda ukázka z románu Hustej nářez není šprýmem, dva roky čekání však dokázaly, že čtenářský zájem občas může být silnější než tvůrčí záměr. A jestli se vám inkriminovaná ukázka dostala do rukou dřív než román samotný, vězte, že to co v ní je, je vlastně celá kniha v kostce. Řežba, která se rozehrává od prvních stran, zvolna (pouze s krátkými přestávkami na soulož) pokračuje až do úplného konce. Střílení, mozky, honičky, lítačky, padání, stoupání, výbuchy, střeva, granáty, robokopové, vojáci, upíři, teroristi, holky, gejzíry krve a mnoho dalšího, to je koktejl, co pro vás František Kotleta připravil.
A že se mu to povedlo, pochopíte už v úvodu. Sarkasmus, nadsázka a vtip, to by autorovi rozhodně šlo. Horší už je to se zápletkou, která se tak nějak potácí odněkud někam a de facto o ni vlastně moc nejde, hlavně že se hodně utrácí. Ale co, brak je přece brak a Hustej nářez se za tohle označení nestydí.

kniha: Krvavé zrcadlo - Weeks, Brent
snop | ***1/2 | před 110 dny

Což o to, série si udržuje svou úroveň a i tento díl je čitelný a celkem zábavný. Na druhou stranu se člověk neubrání jistému pocitu mechaničnosti: musíme dát slovo všem POV, rozehrát další plány, přibližovat se apokalypse, atd., ale skoro to vypadá, že to všechno je pouze z musu, jako by v tom nebylo srdce, ale kalkul (asi ne náhodou je kniha obohacena o rozsáhlou výkladovou přílohu). Hodně prostoru dostává Kip, ale právě jeho linie je zdaleka nejméně zajímavá. Ostatní se vlastně jen tak mrcasí.

Celé to působí dojmem, jako by se autor nemohl rozhodnout, zda bude psát rozmáchlou epiku typu Jordana či Sandersona, nebo jednohubku-žánrovku, jako byl Noční anděl. Lehkost a vtip, kterou jsem byl nadšen v prvním díle, je úplně pryč, děj se sune, navíc začíná být prostoupen různými pseudofilosofickými bláboly (byť naštěstí ne moc). Všichni se chovají, jako by byli radši někde jinde, přibývá bohů a nových pravidel…

Přál bych všem postavám, aby série měla opravdu jen těch anoncovaných 5 dílů.

kniha: Studie v kouzelné - Kurland, Michael
trudoš | ***** | před 110 dny

„Je smutné, že kriminalita v současné Evropě postrádá představivost. Neexistují žádné zločiny, které by zvídavému intelektu umožnily dále se zdokonalovat. Je tu jen nekonečná řada malicherných problémů.“
Když lord Darcy vyřkl svá posměšná slova o evropském zločinu, netušil, že už pro něj spravedlnost chystá nový případ, a to rovnou v Novém světě, kde anglo-francouzské impérium uzavírá mírovou dohodu s Aztéckou říší. A vražda u toho nesmí chybět.
Michael Kurland nápaditě rozšiřuje kánon Randalla Garretta o jeden celý kontinent, přičemž charakter vyprávění zůstává po všech stránkách stejný. Lehce archaický a přitom noblesní, spoléhajíc především na kouzlo staré anglické detektivky, okořeněné důvtipem striktně pragmatické magie. Špetka humoru navíc i exotické prostředí pak dodávají vyprávění neodolatelný lesk. A přestože by název mohl evokovat recyklaci světově úspěšnějšího díla, opak by nemohl být větší pravdou. V tomhle ohledu jde čistě jen o slovní hříčku, uvozující všechny romány cyklu.

kniha: Dvojí spravedlnost - Briggs, Patricia
Speedemon | ***1/2 | před 111 dny

Za mě po předchozím zklamání opět spokojenost. Kniha se už skoro vyrovnala příběhům s Mercy. Zápletka poměrně rychle odsýpá a jelikož kniha není ani moc dlouhá, nezačne nudit. Anna s Charlesem jsou napotřetí už i docela sympatičtí. Jen by si to nemuseli rozdávat při ohledávání místa činu v lese… :) Úplný závěr potom příjemně propojil to, co bylo jen zmíněno v sérii s Mercy, za to dávám další malé plus…

jedno s klasických děl SF, které umně kloubí téma setkání s emzáky (v tomto případě hodně lemovsky – prostě jim vůbec nerozumíme a nemáme tušení, jestli vůbec můžeme), osobní příběhy (především zrzka) a docela nový žánr literární „adventury“. to poslední je pro mě asi nejméně zajímavé, ale zase využívá zkušeností z života v sojúzu, protože využití matiček k předběžnému průzkumu terénu nemá chybu. samotné úvaze na téma, co to vlastně pásmo je, je věnována nevelká část dialogu vědce a obchodníka s artefakty, nicméně je docela silná a vnáší další dávku pesimizmu do rozjuchané doby SF podpořené výsledky kosmonautiky. a zrzkův příběh je příběhem normálního chlapa, kterému jsou emzáci u zádi, který chce žít, který má rodinu a probíjí se, jak to jde. ale i tenhle člověk neváhá, aby zachránil život partnerovi, neváhá, když je to třeba a uchovává si nějakou jiskřičku idealizmus, která překvapuje i jeho samotného.

kniha: Přirozené příčiny - Oswald, James
trudoš | *** | před 111 dny

Docela fajn okultní detektivka. V mnohém mi to připomnělo lepší britské kriminální seriály, jež si umí vyhrát nejen s výběrem postav hlavních, ale i vedlejších, díky čemuž perfektně vyniká tamější kolorit. A kdyby si James Oswald ještě trochu líp pohrál se zápletkou, bez problému by se podle mě dokázal probojovat i mezi žánrovou první ligu, za níž aktuálně kope Ben Aaronovitch. O sympatické hrdiny totiž autor rozhodně nouzi nemá, a je vážně zábavné sledovat jejich vyšetřovatelské peripetie, když se musejí potýkat s něčím, co jim hlava nebere. Jen to trvá moc dlouho – zatímco čtenáři je už tajenka známá, detektivové stále tápou, a moc tomu nepomáhá ani překombinovaná konstrukce zločinu, která je ale v jádru prostinká. Příliš mnoho dějových linií se tak nuceně cpe do jednoho konkrétního řešení, přičemž to nemá jiného smyslu, než dostát hodnověrnému alibi všem vedlejším odbočkám. Vůbec přitom nekritizuji hororový motiv, ten pro mě byl spíš příjemným zpestřením jinak rutinního řemesla.

kniha: Válka starého muže - Scalzi, John
Methat | ****1/2 | před 112 dny

Od Války starého muže som nič nečakal a na oplátku som dostal poriadnu jazdu, ktorá sa zastaví až na konci knihy. Celý dej plynie svižne a vy otáčate stránky zbesilou rýchlosťou. K dokonalosti mi chýbalo akési lepšie ukončenie, aj keď je pravda, že sú tu pokračovania, ktoré dej ďalej rozvinú. Aj tak mi kniha neprišla celistvá, len ako nejaká krátka šarvátka, v ktorej sa ale veľa vecí stalo (pre jednu osobu). V celkovom merítku ľudia vs vesmír sa v podstate nič neudialo a v tomto prípade by som bral aj 3× dlhšiu knihu, nie len 250 strán, ktoré prečítate prakticky okamžite. Kto má rád nenáročné sci-fi, vrelo odporúčam.

kniha: Probuzení bohové - Neuvel, Sylvain
trudoš | **** | před 112 dny

Zpočátku mě zklamalo, že děj sklouzl k bitkaření mezi obřími roboty po vzoru Pacific Rim, brzy ale Sylvain Neuvel dokazuje, že má v hlavě úplně jinou vizi, než si jakou si čtenář usmyslel, a pustí žilou nejen hrdinům, ale rovnou i celému lidstvu. Blízká setkání třetího druhu tak vůbec neprobíhají dle Spielbergovích představ a věda zase jednou musí dokázat, že bez ní (a malé kapky filozofie) bychom už dávno čuchali k Jupiteru zespodu. Takže příběh začínající jako knižní obdoba Transformers končí jako stará dobrá kosmičárna Zlatého věku. To celé opětovně prostředkováno skrze záznamy, rozhovory, zprávy a výňatky. Tahle stylistická forma funguje sice skvěle, ale pouze do okamžiku, než začnou umírat lidé. Když totiž dojde na lámání chleba, emoce, které dokáže vyvolat jeden mrtvý člověk, jsou větší, než když jich znenadání umírají miliony. Podobně nefunkční je finální konfrontace, slušící spíš povídce než románu. Naopak pobavil závěrečný cliffhanger, jenž je pro další díl rozhodně výzvou.

kniha: XB-1 2019/01 - kolektiv autorů
yerry | ** | před 113 dny

Určite sa nájdu čitatelia, ktorým poviedky z tohoto čísla sadnú. Ja k nim aj napriek úpornej snahe bohužiaľ nepatrím. Musím konštatovať, že subjektívne najlepšia je tá pestrá obálka. Ani jedna z poviedok ma mimoriadne neoslovila, pričom dve z nich hodnotím ako priemerné. A to je málo. Potvrdzuje sa mi tak pravidlo, že po veľmi kvalitnom čísle, a to ním to posledné minuloročné každopádne bolo, zákonite nasleduje subjektívne kvalitatívne strmý prepad. Ak to takto bude pokračovať, nasledovať bude pár priemerných čísiel a niekedy v máji hádam dôjde aj na nejaký ten semtex, ktorý rozčesne hladinu najvyššej kvality a zvýšenia môjho záujmu…

povídka: Místa města - Houser, Pavel
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | nehodnoceno | před 113 dny

Ďalšia autorova fraška, tentokrát o prepojených miestach a bytoch. Ani táto sa nedá brať vážne. So slovami to pán Houser vie, ale hodnotiť sa to nedá…

povídka: Tygře, tys mi lhal - Štraub, Jiří
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | ** | před 113 dny

Nevýrazná kratučká poviedka o ochrancoch spiacich ľudí je vhodná snáď do šuplíka so štítkom ezoterika, duchovno a záhady. Teda nič nové a nič pre mňa. Napriek všetkému nie je tak úplne bez kvality…

povídka: Sui Generis - Zábrodský, Vladimír
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | ** | před 113 dny

Pozitívom tohoto autora je fakt, že štýl a vyjadrovacie prostriedky sú veľmi osobité a na domáce pomery originálne. Negatívom zasa, že ako čitateľ jeho príbehov sú naše vlnové dĺžky nekompatibilné a aj napriek snahe o priblíženie dvoch zásadne odlišných vesmírov – toho autorovho a paralelne s ním toho môjho, k prieniku nikdy nemôže prísť. Autorov vesmír nie je mojim vesmírom a naopak…

Ale k poviedke: Ak budeš mať dosť času prelúskať sa surrealistickým textom, plným kultúrnych, popkultúrnych, technických a nerdských odkazov, odporúčam odložiť všetky tajničky a hlavolamy, lebo budeš mať dosť práce s udržaním svojej pozornosti a k záverečnej úvahe, čo týmto chcel autor vlastne povedať. Kvitujem zvyšujúcu sa úroveň technickej a manuálovej stránky autorových textov. Je to to subjektívne lepšie z jeho tvorby. Bohužiaľ s nevalným účinkom na moje chabé mozgové bunky…

povídka: Náruč Leviatanova - Barsch, Alfred
vyšla v: XB-1 2019/01
yerry | *** | před 113 dny

Autor sa od svojich niektorých predchádzajúcich poviedok o dosť zlepšil. Koncepcia a príbeh samotný z prostredia kolonizačnej lode mali niečo do seba. Myšlienka o udržateľnosti ľudského materiálu bola dobrá. Ak by ju autor ladil do hororových kontúr, mohol z nej vyťažiť oveľa viac. Zvolil však detektívnu zápletku s prvkami akcie a dosť naivným konaním postáv. Mimo iného aj z tohoto dôvodu tento text nedosiahol kvalít jeho doposiaľ suverejne najlepšej poviedky Tiché je volání hvězd .

kniha: Upírova past - Dark, Jason
Speedemon | ***1/2 | před 113 dny

Podařené zakončení upíří trilogie. Bezbranný John proti skupině upírů funguje. Navíc je odhalena část tajemství jeho kříže a je poznat, že tohle bude Johnova nejmocnější a primární zbraň. Sešit má i několik vtipných okamžiků. Pobavilo mě Johnovo překvapení z plešatého upíra (wtf?) a Bill, Marek, Jane a Suko letící v jetpacku ze 70.let? No paráda :)

kniha: Rozkol - Scalzi, John
trudoš | **** | před 113 dny

Pátá kniha Koloniálních válek je zase jiná než ty předchozí. Je tvořena souborem různorodých příběhů, propojených stejnými hrdiny. Některé texty přitom fungují jako samostatné povídky, jiným pointa nebo nějaký závěr chybí úplně a jsou tu jen proto, aby vyhrotily hlavní dějovou linku odvíjející se v pozadí. Stinnou stránkou téhle koncepce je, že se vlastně dokola opakuje stejný motiv – kdo může mít zájem na tom, aby Koloniální unie, Shromáždění a Země byly v rozkolu? – bez toho, aby došla nějakého naplnění.
John Scalzi tentokrát perlí hlavně v dialozích, kdy pro věčné špičkování mezi hrdiny, pomalu nezbývá čas pro něco vážnějšího. Překvapivé je, že jednotlivé příběhy jsou poměrně rozdílné, jednou akční, jindy zase emotivní, přičemž celkové vyústění posune ústřední konflikt zase o kus dál, lépe řečeno do ještě větších trablů, než byla situace dosud. Tak trochu to připomíná dobrodružné příhody vesmírné lodi Enterprise, což je fajn změna, ale přiznám se, že autora mám raději v jiné rovině.

14567891011121314poslední (665)26599 příspěvků celkem


WebArchiv - archiv českého webu