John W. Campbell Memorial Award

John W. Campbell Memorial Award

WWW stránky ocenění: John W. Campbell Memorial Award

Cena volená skupinou kritiků a spisovatelů. Je udělována za nejlepší sci – fi román roku. Založena roku 1973. Mezi organizátory byly například B. W. Aldiss, James Gunn, Sam J. Lundwall a jiní. Organizátoři prohlašují, že toto je první skutečně mezinárodní SF cena (do nominace se opravdu dostaly i sovětské SF romány).

Román

originální název: Novel

1973

vítěz

nominace

1974

vítěz

nominace

  • Ian Watson
  • Ian Watson - The Embedding
  • Peter Dickinson - The Green Gene
1975

vítěz

nominace

1976

vítěz

  • Wilson Tucker - The Year of the Quiet Sun

nominace

1977

vítěz

nominace

1978

vítěz

nominace

1979

vítěz

nominace

  • Donald Benson - And Having Writ...
  • Paddy Chayefski - Altered States
1980

vítěz

nominace

1981

vítěz

nominace

1982

vítěz

1983

vítěz

nominace

1984

vítěz

  • Gene Wolfe
  • Gene Wolfe - The Citadel of the Autarch

nominace

  • John Thomas Sladek
  • John Sladek - Tik-Tok
  • John Batchelor - The Birth of the People´s Republic of the Antarctic
1985

vítěz

nominace

1986

vítěz

nominace

1987

vítěz

  • Joan Slonczewski - A Door into Ocean

nominace

1988

vítěz

nominace

1989

vítěz

nominace

1990

vítěz

nominace

1991

vítěz

nominace

1992

vítěz

  • Bradley Denton
  • Buddy Holly Is Alive and Well on Ganymede, Bradley Denton

nominace

1993

Nominován byl Vernor Vinge s románem „Oheň nad Hlubinou“, česky vyšel ve 2 dílech.

vítěz

nominace

1994

Cena nebyla udělena.

nominace

1995

vítěz

nominace

1996

vítěz

nominace

1997

vítěz

nominace

1998

2. místo : Greg Bear – Slant, 3. místo : Paul Preuss – Secret Passages

vítěz

nominace

1999

vítěz

nominace

2000

vítěz

nominace

2001

2. místo : Robert J. Sawyer – Calculating God, Mary Gentle – Utajená historie a Jack McDevitt – Pláž Nekonečno, 3. místo : Sheri S. Tepper – The Fresco

vítěz

nominace

2002

3. místo : Nancy Kress – Probability Sun

vítěz

nominace

2003

vítěz

nominace

2004

vítěz

nominace

2005

2. místo : Geoff Ryman – Airnet, 3. místo : Audrey Niffenegger – Žena cestovatele časem

vítěz

nominace

2006

2. místo : Robert Charles Wilson – Spin, 3. místo : Ian R. Macleod – The Summer Isles

vítěz

nominace

2007

2. místo : James Morrow – The Last Witchfinder, 3. místo : Peter Watts – Slepozrakost a Jo Walton – Farthing

vítěz

nominace

  • Watts, Peter - Slepozrakost   81% / 47
  • James Morrow
  • Jo Walton
  • Nicholas A. DiChario
  • Charles Stross
  • The Last Witchfinder, James Morrow
  • Farthing, Jo Walton
  • Nick DiChario - A Small and Remarkable Life
  • Charles Stross - Glasshouse
  • Vernor Vinge - Rainbows End
  • M. John Harrison - Nova Swing
  • Jack McDevitt - Odyssey
  • Justina Robson - Living Next Door to the God of Love
  • Barbara Sapergia - Dry
  • Karl Schroeder - Sun of Suns
  • David Louis Edelman - Infoquake
2008

2. místo : Michael Chabon – Židovský policejní klub, 3. místo : Ken MacLeod – The Execution Channel

vítěz

nominace

2009

3. místo : James Morrow – The Philosopher´s Ap­prentice

vítěz

nominace

2010

2. místo : Robert Charles Wilson – Julian Comstock. A Story of 22nd-Century America, 3. místo : China Miéville – Město & město

vítěz

nominace

2011

2. místo : Charles Yu – How to Live Safely in a Science Fictional Universe, 3. místo : Hannu Rajaniemi – Kvantový zloděj

vítěz

nominace

2012

3. místo : China Miéville – Ambasadov, Honorable Mention Osama, by Lavie Tidhar

vítěz

nominace

2013

2. místo : Terry Bisson – Any Day Now, 3. místo : G. Willow Wilson – Alif, neviditelný a M. John Harrison – Empty Space

vítěz

nominace

2014

2. Evening's Em­pires, Paul McAuley, 3. The Red: First Light, Linda Nagata

vítěz

  • Strange Bodies, Marcel Theroux (Faber & Faber; Farrar, Straus and Giroux)

nominace

2015

2. A Darkling Sea, James L. Cambias, 3. The Three-Body Problem, Cixin Liu (Ken Liu, translator). Nominován byl Jeff VanderMeer s trilogií „Oblast X“.

vítěz

nominace

2016

2. místo : Going Dark by Linda Nagata (Mythic Island/Saga) a The Thing Itself by Adam Roberts (Gollancz), 3. místo : The Water Knife by Paolo Bacigalupi (Orbit; Knopf)

vítěz

  • Radiomen by Eleanor Lerman (The Permanent Press)

nominace

2017

2. Rosewater, by Tade Thompson, 3. (tie) The Underground Railroad, by Colson Whitehead, 3. (tie) Underground Airlines, by Ben Winters

vítěz

nominace

  • Rick Wilber
  • Kij Johnson
  • Paul James McAuley
  • Stephen Michael Baxter
  • Alastair Reynolds
  • Tricia Sullivan
  • Ben H. Winters
  • Alien Morning, Rick Wilber (Tor)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com)
  • Into Everywhere, Paul McAuley (Gollancz)
  • The Medusa Chronicles, Stephen Baxter & Alastair Reynolds (Saga)
  • Occupy Me, Tricia Sullivan (Gollancz)
  • Underground Airlines, Ben H. Winters (Mulholland)
  • The Underground Railroad, Colson Whitehead (Doubleday)
  • Zero K, Don DeLillo (Scribner)
  • The Arrival of Missives, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Azanian Bridges, Nick Wood (NewCon)
  • Everfair, Nisi Shawl (Tor)
  • Rosewater, Tade Thompson (Apex)
2018

2. (tie) The Moon and the Other, by John Kessel, 2. (tie) The People's Police, by Norman Spinrad, 3. The Rift, by Nina Allen

vítěz

  • The Genius Plague, David Walton (Pyr)

nominace

2019

2. The Calculating Stars, by Mary Robinette Kowal, 3. Theory of Bastards, by Audrey Schulman

vítěz

nominace

  • Peter Watts
  • Catherynne M. Valente
  • Ian McDonald
  • Lavie Tidhar
  • Kowal, Mary Robinette - Počítání hvězd   95% / 2
  • The Freeze-Frame Revolution, Peter Watts (Tachyon)
  • Space Opera, Catherynne M. Valente (Saga)
  • Time Was, Ian McDonald (Tor.com)
  • Unholy Land, Lavie Tidhar (Tachyon)
  • A Spy in Time, Imraan Coovadia (Rare Bird)
  • Theory of Bastards, Audrey Sculman (Europa Editions)
  • The Loosening Skin, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Moon of the Crusted Snow, Waubgeshig Rice (ECW)
  • Semiosis, Sue Burke (Tor)


WebArchiv - archiv českého webu