ocenění »
Andre Norton Award »
Nejlepší kniha pro mládež
Andre Norton Award
Andre Norton Award
Andre Norton Award je cena pro nejlepší autory sci-fi a fantasy příběhů pro mládež, pojmenovaná na počest plodné autorky Andre Norton (1912–2005). Uděluje se jednou za rok organizací SFWA. Cena byla vyhlášena 20. února 2005, a první Norton Award (za rok 2005) byla udělena v průběhu obřadu udílení Nebula Awards roku 2006.
Nejlepší kniha pro mládež
-
originální název: Young adult science fiction or fantasy book
- 2006
-
vítěz
- Holly Black
- Holly Black - Valiant : A Modern Tale of Faerie
nominace
- The Amethyst Road by Louise Spiegler
- Siberia by Ann Halam
- Stormwitch by Susan Vaught
- 2007
-
vítěz
- Magic or Madness by Justine Larbalestier
nominace
- Scott Westerfeld
- Scott Westerfeld
- Maureen Johnson
- Scott Westerfeld - Midnighters 2: Touching Darkness
- Scott Westerfeld - Peeps
- Devilish by Maureen Johnson
- The King of Attolia by Megan Whalen Turner
- Life As We Knew It by Susan Beth Pfeffer
- 2008
-
vítěz
nominace
- Nnedi Okorafor
- Rex, Adam - Konečně doma 100% / 1
- Sarah Beth Durst
- Ysabeau S. Wilce
- The Shadow Speaker by Nnedi Okorafor-Mbachu
- Into the Wild by Sarah Beth Durst
- Flora Segunda: Being the Magickal Mishaps of a Girl of Spirit, Her Glass-Gazing Sidekick, Two Ominous Butlers (One Blue), a House with Eleven Thousand Rooms, and a Red Dog by Ysabeau S. Wilce
- The Lion Hunter by Elizabeth Wein
- Vintage: A Ghost Story by Steve Berman
- 2009
-
vítěz
- Ysabeau S. Wilce
- Flora’s Dare: How a Girl of Spirit Gambles All to Expand Her Vocabulary, Confront a Bouncing Boy Terror, and Try to Save Califa from a Shaky Doom (Despite Being Confined to Her Room) by Ysabeau S. Wilce
nominace
- Cornish, David M. - Lampáři 87% / 19
- Cashore, Kristin - Výjimečná 79% / 19
- Mary E. Pearson
- The Adoration of Jenna Fox by Mary E. Pearson
- Savvy by Ingrid Law
- 2010
-
vítěz
nominace
- Westerfeld, Scott - Leviatan 82% / 28
- Kage Baker
- Scalzi, John - Příběh Zoe 69% / 34
- Sarah Beth Durst
- Stead, Rebecca - Až včera dorazíš 80% / 1
- Kage Baker - Hotel Under the Sand
- Ice by Sarah Beth Durst
- Ash by Malinda Lo
- Eyes Like Stars by Lisa Mantchev
- 2011
-
vítěz
- Pratchett, Terry - Obléknu si půlnoc 88% / 58
nominace
- Westerfeld, Scott - Behemót 84% / 19
- Holly Black
- Collins, Suzanne - Síla vzdoru 68% / 87
- Bacigalupi, Paolo - Prachožrouti 78% / 63
- White Cat, Holly Black (McElderry)
- The Boy from Ilysies, Pearl North (Tor Teen)
- A Conspiracy of Kings, Megan Whalen Turner (Greenwillow)
- Hereville: How Mirka Got Her Sword, Barry Deutsch (Amulet)
- 2012
-
vítěz
- Delia Sherman
- The Freedom Maze, Delia Sherman (Big Mouth House)
nominace
- Taylor, Laini - Dcera kostí a dýmu 60% / 5
- Greg van Eekhout
- Nnedi Okorafor
- Rae Carson
- The Boy at the End of the World, Greg van Eekhout (Bloomsbury Children’s Books)
- Akata Witch, Nnedi Okorafor (Viking Juvenile)
- The Girl of Fire and Thorns, Rae Carson (Greenwillow)
- Chime, Franny Billingsley (Dial)
- Everybody Sees the Ants, A.S. King (Little, Brown Books for Young Readers)
- Ultraviolet, R.J. Anderson (Carolrhoda Labs)
- 2013
-
vítěz
- Fair Coin, E.C. Myers (Pyr)
nominace
- Miéville, China - Kolejmoří 75% / 44
- Holly Black
- Libba Bray
- Hartman, Rachel - Příběh draků 83% / 6
- Levithan, David - Den co den
- Kelly Barnhill
- Sarah Beth Durst
- Black Heart, Holly Black (S&S/McElderry; Gollancz)
- The Diviners, Libba Bray (Little, Brown; Atom)
- Iron Hearted Violet, Kelly Barnhill (Little, Brown)
- Vessel, Sarah Beth Durst (S&S/McElderry)
- Enchanted, Alethea Kontis (Harcourt)
- Summer of the Mariposas, Guadalupe Garcia McCall (Tu Books)
- Above World, Jenn Reese (Candlewick)
- Above, Leah Bobet (Levine)
- 2014
-
vítěz
- Nalo Hopkinson
- Sister Mine, Nalo Hopkinson (Grand Central)
nominace
- Black, Holly - Nejchladnější dívka ve Městě Chladu 80% / 1
- Alaya Dawn Johnson
- The Summer Prince, Alaya Dawn Johnson (Levine)
- A Corner of White, Jaclyn Moriarty (Levine)
- Hero, Alethea Kontis (Harcourt)
- September Girls, Bennett Madison (Harper Teen)
- When We Wake, Karen Healey (Allen & Unwin; Little, Brown)
- 2015
-
vítěz
- Alaya Dawn Johnson
- Love Is the Drug, Alaya Dawn Johnson (Levine)
nominace
- Alexandra Duncan
- Walton, Leslye - Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender 100% / 1
- Sarah Rees Brennan
- Salvage, Alexandra Duncan (Greenwillow)
- Unmade, Sarah Rees Brennan (Random House)
- Dirty Wings, Sarah McCarry (St. Martin's Griffin)
- Glory O'Brien's History of the Future, A. S. King (Little, Brown)
- Greenglass House, Kate Milford (Clarion)
- 2016
-
vítěz
- Updraft, Fran Wilde (Tor)
nominace
- Ruby, Laura - Včelí královna
- Frances Hardinge
- Kate Elliott
- Fonda Lee
- Daniel José Older
- Cuckoo Song, Frances Hardinge (Macmillan UK May 2014; Amulet)
- Court of Fives, Kate Elliott (Little, Brown)
- Zeroboxer, Fonda Lee (Flux)
- Shadowshaper, Daniel José Older (Levine)
- Archivist Wasp, Nicole Kornher-Stace (Big Mouth House)
- Nimona, Noelle Stevenson (HarperTeen)
- Seriously Wicked, Tina Connolly (Tor Teen)
- 2017
-
vítěz
nominace
- Reeve, Philip - Mezihvězdný expres 70% / 1
- Delia Sherman
- Hardinge, Frances - Strom lží
- Barnhill, Kelly - Dívka, která upíjela měsíc 83% / 4
- Roshani Chokshi
- The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)
- The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin's)
- Rocks Fall, Everyone Dies, Lindsay Ribar (Kathy Dawson Books)
- 2018
-
vítěz
- Sam J. Miller
- The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
nominace
- 2019
-
vítěz
nominace
- Rachel Hartman
- Chokshi, Roshani - Aru Šah a konec času
- Justina Ireland
- Tess of the Road, Rachel Hartman (Random House)
- Dread Nation, Justina Ireland (Balzer + Bray)
- A Light in the Dark, A. K. DuBoff (BDL)
- Peasprout Chen: Future Legend of Skate and Sword, Henry Lien (Henry Holt)
- 2020
-
vítěz
- Riverland, Fran Wilde (Amulet)
nominace
- Naomi Kritzer
- Greg van Eekhout
- Yoon Ha Lee
- Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
- Cog, Greg van Eekhout (Harper)
- Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
- Peasprout Chen: Battle of Champions, Henry Lien (Holt)
- Sal and Gabi Break the Universe, Carlos Hernandez (Disney Hyperion)
- 2021
-
vítěz
nominace
- Elatsoe, Darcie Little Badger (Levine Querido)
- A Game of fox & Squirrels, Jenn Reese (Holt)
- Raybearer, Jordan Ifueko (Amulet)
- Star Daughter, Shveta Thakrar (HarperTeen)
- 2022
-
vítěz
- A Snake Falls to Earth, Darcie Little Badger (Levine Querido)
nominace
- Leah Cypess
- Anders, Charlie Jane - Vítězství větší než smrt
- Zhao, Xiran Jay - Železná vdova 80% / 1
- Thornwood, Leah Cypess (Delacorte)
- Redemptor, Jordan Ifueko (Amulet; Hot Key)
- Root Magic, Eden Royce (Walden Pond)
- 2023
-
vítěz
- Ruby Finley vs. the Interstellar Invasion, K. Tempest Bradford (Farrar, Straus, Giroux)
nominace
- Every Bird a Prince, Jenn Reese (Henry Holt)
- The Many Half-Lived Lives of Sam Sylvester, Maya MacGregor (Astra)
- The Mirrorwood, Deva Fagan (Atheneum)
- The Scratch Daughters, H. A. Clarke (Erewhon)