GPI
Grand Prix de l´Imaginaire
WWW stránky ocenění: Grand Prix de l´Imaginaire
Nejstarší stále funkční cena ve Francii se původně jmenovala Grand Prix de la Science-Fiction française. Založena byla roku 1973 profesionálními autory a členy francouzského fandomu. Zpočátku se hlasovalo jen ve dvou kategoriích: nejlepší román a nejlepší novela. Po zániku ceny Apollo došlo k výraznému rozšíření a přiblížení podoby k americké Nebule a Hugu.
2011
-
ročník: 39
Ceny byly uděleny za rok 2010.
- Francouzská povídka/sbírka
-
vítěz
- Laurent Genefort
- Rempart de Laurent Genefort (Bifrost n°58)
nominace
- Lionel Davoust
- L'Importance de ton regard (Recueil) de Lionel Davoust (Black Coat Press)
- Desmodus Draculae de Leni Cèdre (Bifrost n°60)
- Ethologie du tigre de Thomas Day (L'O10ssée, Gallimard)
- Stratégies du réenchantement (Recueil) de Jeanne-A Debats (Griffe d'Encre)
- Bara Yogoï (Recueil) de Léo Henry et Jacques Mucchielli (Dystopia)
- Effondrement des colonies de David Calvo (Le Jardin schizologique, La Volte)
- Francouzský román
-
vítěz
- Michel Jeury
- May le monde de Michel Jeury (Robert Laffont)
nominace
- Christophe Lambert
- Vegas Mytho de Christophe Lambert (Fleuve Noir)
- Le Souffle de l'ogre de Brigitte Aubert (Fayard)
- Les Démons de Paris de Jean-Philippe Depotte (Denoël)
- Cygnis de Vincent Gessler (L'Atalante)
- Le Vaisseau ardent de Jean-Claude Marguerite (Denoël)
- Les Mystères du temps de Jean-Pierre Bonnefoy (Buchet-Chastel)
- L'Enfant sorcier de Ssinahan de Georges Foveau (Folio SF)
- CLEER de L.L. Kloetzer (Denoël)
- L'Ange blond de Laurent Poujois (Mnémos)
- Francouzský román pro mládež
-
vítěz
nominace
- Johan Heliot
- La Guerre des mondes n'aura pas lieu ! de Johan Heliot (Mango jeunesse)
- La Roue des vents de Vincent Joubert (Ankama)
- Les Yeux d'Opale de Bénédicte Taffin (Gallimard jeunesse)
- Ailleurs de Pauline Alphen (Hachette jeunesse)
- La Dernière flèche de Jérôme Noirez (Mango jeunesse)
- Deux secondes avant la fin du monde de Freddy Woets (Oskar)
- Kniha mimo beletrii
-
vítěz
- Jean Ray, l'alchimie du mystère de Arnaud Huftier (Encrage) avec mention spéciale à l'Amicale Jean Ray
nominace
- Daniel H. Wilson
- Le Panthéon des savants fous de Anna C. Long et Daniel H. Wilson (Calmann-Lévy)
- A.E. Van Vogt, passeur cosmique sous la direction de Joseph Altairac (L'Oeil du Sphinx)
- Steampunk ! L'esthétique rétro-futur de Etienne Barillier (Les Moutons électriques)
- Encyclopédie du fantastique sous la direction de Valérie Tritter (Ellipses)
- Komiks
-
vítěz
- Fabrice Colin
- La Brigade chimérique (tomes 1 à 6) de Fabrice Colin, Serge Lehman et Stéphane Gess (L'Atalante)
nominace
- Les Derniers jours d'un immortel de Fabien Vehlmann et Gwen de Bonneval (Futuropolis)
- Le Diable amoureux et autres films jamais tournés par Méliès de Fabien Vehlmann et Frantz Duchazeau (Dargaud)
- Tortuga (tome 1) de Sébastien Viozat et Antoine Brivet (Ankama)
- Zombillénium (tome 1) de Arthur De Pins (Dupuis)
- Hercule (tome 1) de Steve Moore et Admira Wijaya (Milady Graphics)
- Nico (tomes 1 à 2) de Fred Duval et Philippe Berthet (Dargaud)
- Omni-Visibilis de Lewis Trondheim et Matthieu Bonhomme (Dupuis)
- Orbital (tomes 1 à 4) de Sylvain Runberg et Serge Pellé (Dupuis)
- Rex Mundi (tomes 1 à 2) de Arvid Nelson et Ericj (Milady Graphics)
- Sorcellerie et Dépendances de Sandrine Revel (Dupuis)
- Uchronie[s] (tomes 1 à 3 des 3 séries) de Eric Corbeyran, Eric Chabbert, Djillali Defali et Tibéry (Glénat)
- Manga
-
vítěz
- L'Île Panorama de Maruo Suehiro (Casterman)
nominace
- 7 milliards d'aiguilles (tomes 1 à 4) de Nobuaki Tadano (Doki-Doki)
- Baptist (tomes 1 à 4) de Gyung-Won Yu et Sung-Ho Mun (Ki-Oon)
- Pluto (tomes 1 à 5) de Naoki Urasawa (Kana)
- Ultra Heaven (tomes 1 à 3) de Keiichi Koike (Glénat)
- Broken Blade (tomes 1 à 6) de Yûnosuke Yoshinaga (Doki-Doki)
- Freesia (tomes 1 à 4) de Jirô Matsumoto (Kazé)
- Rohan au Louvre de Hirohiko Araki (Futuropolis / Le Louvre)
- Zahraniční povídka/sbírka
-
vítěz
- Lucius Shepard
- Sous des cieux étrangers (Recueil) de Lucius Shepard (Le Bélial')
nominace
- Resnick, Mike - S kočkami na cestách 85% / 13
- Iain M. Banks
- Robert Silverberg
- Ian R. MacLeod
- Paul James McAuley
- L'Essence de l'art (Recueil) de Ian M. Banks (Le Bélial')
- Les Vestiges de l'automne de Robert Silverberg (ActuSF)
- Un Précis de Ian R. MacLeod (Bifrost n°60)
- Récif de Paul J. McAuley (Galaxies n°10)
- Zahraniční román
-
vítěz
- McDonald, Ian - Řeka bohů 85% / 49
nominace
- Brett, Peter V. - Pouštní Kopí 91% / 96
- McAuley, Paul James - Tichá válka 54% / 16
- Priest, Cherie - Zemětřas 71% / 26
- Lindqvist, John Ajvide - Ať vejde ten pravý 85% / 45
- Walter Jon Williams
- Robert Charles Wilson
- Ceci n'est pas un jeu de Walter Jon Williams (L'Atalante)
- A travers temps de Robert Charles Wilson (Denoël)
- Le Filet d'Indra de Juan Miguel Aguilera (L'Atalante)
- Artères souterraines de Warren Ellis (Au Diable Vauvert)
- Le Don de Patrick O'Leary (Mnémos)
- Zahraniční román pro mládež
-
Nominován byl Brandon Sanderson za sérii „Alcatraz“.
vítěz
- Arthur Slade
- La Confrérie de l'horloge de Arthur Slade (Le Masque)
nominace
- Cornelia Funke
- Westerfeld, Scott - Leviatan 82% / 28
- Gaiman; Reaves - Mezisvět 70% / 52
- Brandon Sanderson
- Connolly, John - Brána do pekla 75% / 4
- Joyce Carol Oates
- Mary E. Pearson
- Alcatraz
- Le Sortilège de pierre de Cornelia Funke (Gallimard jeunesse)
- Alcatraz (Série) de Brandon Sanderson (Mango jeunesse)
- Un endroit où se cacher de Joyce Carol Oates (Albin Michel jeunesse)
- Jenna Fox, pour toujours de Mary E. Pearson (Des Grandes Personnes) (The Adoration of Jenna Fox)
- Voraces de Oisin McGann (Mango jeunesse)
- Zvláštní cena
-
vítěz
- Poètes de l'Imaginaire, anthologie de Sylvain Fontaine (Terre de Brume)
nominace
- Kadath, le guide de la cité inconnue de David Camus, Mélanie Fazi, Raphaël Granier de Cassagnac, Laurent Poujois et Nicolas Fructus (Mnémos)
- Les Mers perdues de Jacques Abeille et François Schuiten (Attila)
- The Sunday Books de Michael Moorcock et Mervyn Lawrence Peake (Denoël)
- 75 Years of DC Comics de Paul Levitz (Taschen)
- L'Art fantastique de Werner Hoffman (Actes sud)
- DC Comics, les super-héros s'affichent, commentaires de Robert Schnakenberg (Huginn & Muninn)
- Hugo Gernsback. An amazing story, catalogue d'exposition de Luc Henzig, Paul Lesch et Ralph Letsch (CNL de Mersch)